Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zaterdag 13 Januari 1923 I* Blad 32e JaargéSjj» per 3 maanden f 1,15 J. EL KEIZER. HO 6. IWTEKC. YELKPWtOH S2 N LEU WE UUEDMkER COURANT. Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. A.BONNEKENT8PBIJB REDACTEUR-UITGEVER BUREEL; Voor dsch»rwoude. PRH8 DEK, AÖTEBTENTI j£8i Tu 1i regels 76 ct., elke regel meer 16 ct. Groots letten of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Brieven rechtstreek» san den Uitgever Dit nummer bestaat uit 2 Maden. EERSTE BLAD. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „VredeSust." INCASSO'S REVUE VAN DE WEEK 9 Januari. :Iin 'het nog geen twee weken oude jaar 1923 heeft zich het zeer bijzondere verschijnsel voor gedaan, dat een niet-onbeduidend deel van Jan Publiek het gedurende een poosje... bijna zon der kranten moest stellen. Althans, zich ver genoegen moest met nieuwsbladen, in sterke mate 'herinnerend aan den tijd, toen de pers Inog door het dagbladzegel gedrukt werd. Slechts 't allervoornaamste nieuws kon, m zeer-gecomprimeerden vorm worden open baar gemaakt. En sommige ondernemingen za gen "zich genoodzaakt, tijdelijk te sluiten. Over de staking der typografen is in de jongste da- gein heel wat geschreven, bespiegeld. Aan de meening van „meine Wenigk'eit" is dus stellig geein (behoefte. Ik meen te kunnen volstaan met er op te wijzen, dat deze „strike' in onvoor wichtigheid geboren was. Wanneer eene orga nisatie den raad van haar bestuur niet opvolgt, gelijk i.e. geschiedde, en de mannen, die het vertrouwen heeten te bezitten, toch aain het bewind laat, dan moet dat leiden tot ontwrich ting van die organisatie, tot vernietiging van de kracht, welke er van uitgaat. Eene vermin dering van het loon met 6 pet. gepaard met toepassing van de 48-urige werkweek, - de hoofdpunten van het nieuwe typografen-con- tracty, zijn in deze dagen zeer zeker geen te harde' bepalingen. Wij allen moeten nu een maal groiotere en kleinere offers brengen om aan den noodtoestand der tijden tegemoet te komen. Dat de stakende typografen zouden den moeten eindigen met te berusten in het onvermijdelijke: 'twas van meet-af aan ook voor degenen, die alle profetische gave missen, duidelijk. Wat ik eigenaardig vond, zeer Op merkelijk, 't is de dood-nuchtere kalmte, de algeheele berusting, waarmee Jan Publiek de stemming en de besnoeiing in het krantenbe- drijf opvatte. Voor menigen journalist, die t iets ijselijks vindt, wanneer „een mooi berich tje", een aardige „primeur'', te laat komt voor „avond- of ochtend-editie, zal dunkt me zoo de ervaring, in de jongste dagen opge daan, eene ontnuchtering zijn geweest... Het inog piepjonge jaar bracht eene tijding, door zeer veten met ontsteltenis en oprechte deelneming ontvangen. De moeder van onze- Koningin werd in haar paleis te *s Gravenhage getroffen door een ongeval, waarbij koningin Emma de rechterarm brak. Gelukkig schijnt het verloop der aandoening volkomen naar wensch te gaan. De Koningin-Moeder, wier leven van het oogenblik af dat zij (op 21-jarigen leeftijd) als gade van den grijzen Koning ons land betrad, een toonbeeld was van zelfop offering, liefde, toewijding voor gemaal en doch ter, voor de behartiging van het openbaar belang, ze is zeer populair in den lande. Bij deze gelegenheid is weer duidelijk geble- ken, hoe warm de sympathie is, welke de p-ver- Yg rooit e meerderheid van ons volk voor H. M. koestert. Zeer zeker is 't te hopen, dat Koningin Emma bij de viering van het zilveren Regee- ïings-jubileum der Koningin, waarvan de toebereidselen steeds meer vorderen en in om vang toenemen aanwezig zal kunnen zijn, opdat ook; de Vorstin, die op zoo kranige wijze van 18901898 de taak van Regentes des Rijks waarnam, rechtmatige hulde k'an worden ge tracht. Schier geen dag gaat voorbij, die niet nieuwe „bezuinigingstijdingen" brengt. In de regionen van het Oorlogs-departement schijnt 'tnu toch „ernst" te worden. Welhaast zullen vele hoo- gere officieren wier „tijd van gaan" gekomen is, den gebruikelijken wenk krijgen om pen sioen aan te vragen. Een heirleger van- schrij vers 'bij de korpsen, enz. zullen worden vervan gen door OP wachtgeld geplaatste onder-officie ren. Men is eindelijk ook gelukkig tpt het in zicht gekomen, dat het Rijk vele perceelen, thans in bezit of in huur voor allerlei bureaux, van de hand kan doen. Arbeid met zij'n nieu we „aanhangsels" Nijverheid en Handel ver huist naar het Haagsche Bezuidenhout, naar het groote perceel, waar het opgeheven de partement van Landbouw was gevestigd, Ook Onderwijs neemt daar intrek, terwijl dan Land bouw bij Bi|nnenl. Zaken onder dak wordt ge bracht. Als Mei in het land is, zal men door doelmatige huisvesting van allerlei Regee- rings-bureaux een schat van geld bespaard hebben, tot nu toe aan peperdure, speciale gebouwen besteed. Dat ons consulaat-Generaal te Parijs tot een onbezoldigd ambt zal worden gemaakt, is wel eein sterk-sprekend bewijs, dat ook bij Buitenl. Zaken het besef is wakker geworden, der on- onvermijdelij'kheid van bezuiniging. Wat waar is van het gerucht, dat de Regee- rjmg loverweegt de noodzakelijkheid van een wet, invoerverboden, brengend voor industrie ën, die „een „ruggesteun" noodig hebben, is nog (moeilijk uit te maken. Bij de jongste Be- grootingsdebatten heeft weet men minis ter Aalberse zich zoo duidelijk mogelijk tegen protectie uitgesproken. Wat niet behoeft te be letten, dat ook hier tijdelijke „nood-maatrege len", dienend om takken van bedrijf, tegen instorting te beschermen, onvermijdelijk kun nen worden geacht. Over de vraag, of in 1923 de Zomertijd zal worden gehandhaafd, schijnt nog geen decisie te zijn gevallen. Minister Ruijs heeft Exc. de Visser gevraagd wat den invloed van den offi- oieeten zomertijd op het schoolverzuim is. De inspecteurs L. O. verzamelen nu gege vens 1 De kans, dat de Regéering komen zal tot de verkialring, dat de Zomertijd niet moet worden bestendigd, schijnt voorshands niet groot 'te wezen. Eene extra-bonte en groote criminalileits- rubriek, die van de eerste week plus staar tje van 't nieuwe jaar!'... Te Valkenswaard een „liefde-drama", waarbij de directeur van twee bioscopen te Eindhoven door een mede-min naar met revolver werd beschoten en er slechts door ijzersterk gestel 'het leven niet bij ver loor. In een andere streek van Limburg een „drame d'amour'' van schrikkelijken aard: achttienjarige jonkman doodt een-en-twintig ja rig tmeisje, onderwijzeres uit Amsterdam, en pleegt daarn a^elfmoord: de arme kinderen verkozen den dood boven het niet met elkan der fei den echt vereenigd worden!.. 1 Men ziet, het tragisch geval van Romeo len Julia is nog altijd niet verouderd!"... Over de ontelbare inbraken en diefstallen' der jongste dagen (Zuid-Limburg wordt gaan deweg een soort van „Nëderlandsch Cala- brie'1) 'zwijg ik ook nu verder. In de afgeloopen week werden een stuk of wat jonge meisjes door de ouders als „ver mist" gesignaleerd. Een paar ervan zijn van1 „uitstapjes", welke zij met galante geleiders ondernamen, in de veiligheid der bewaking van een gesticht gebracht. Er kWamen diverse hotel-diefstallen voor. Groote behoed- en waakzaamheid is in deze dagen den „reizenden man" dus wel aanbevo- leml En toch zijn nog zoo velen (ik laat nu de berooying van dwazen, die zich, met veel geld op zak, in beruchte holen wagen, geheel buiten 'beschouwing) roekeloos, onvoorzich tig, door het ongesloten laten van deuren der hotel- en andere kamers. Psychologische raad sels, gansch ondoorgrondelijk', heeft men hier voor zich!--. In Den Haag had het ontzettend drama plaats, op Zaterdag 6 Januari dat een rampzalige vrouw, dopr aan den drank ver slaafden echtgenoot tot dolle wanhoop gebracht zich met hare twee kinderen in het water stort te en den dood vond, die haar en' de onge lukkige wichten verloste van het onduldbare martel-leven. Voor zoo menigen ontaarden huis vader die de zijnen het noodigie onthoudt om het geld aan Bacchus en diens „helpers" te offeren, een even vreeselijk als waarschu wend geval... Te Amsterdam volgden een troepje inbrekers het voorbeeld va:n wijlen hunne voorgangers Robert en Macairo; richtten in het huis van een medicus aan de Heerengracht eên uitbun dig en allerjoligst Nieuwjaars-souper aan, smulden en brasten, lieten de champagne stroomen en rookten dokters fijnste sigaren Als oingenopde gasten ndiet vertrekkend zon der een „souvenir" mee te nemen, i.C. een paar zilveren candelabres. De „heeren" sche nen met „gummihandschoenen" „gewerkt'' te heb'ben. Zoodat 'tniet makkelijk is hun spoor te vinden. Laat ik nog aanstpipen, dat de .heeren F. A. -van Hall en Roemer, van het Amsterdam- "%che Paleis voor Volksvlijt, tegen wie aanklacht was ingediend wegens verduistering van vijf ton buiten gerechtelijke vervolging zijn gesteld. Om nog iets te noteeren van nieuws, met de misdadigheid gee|n verband hebben, de heer Vliegen heeft, gelijk zijn plan was bij de aan vaarding 'van het Kamer-lidmaatschap, ontslag genomen als wethouder te Amsterdam, 't Staat vrijwel vast, dat man in 't de hoofdstad tot de Raadsverkiezingen met vijf wethouders zal tr Raadsverkiezingen met vijf wethouders zal trachten te stellen- Dus: in de vacature Vlie gen voorloopig niet zal voorzien. Uit het antwoord, doo rMjnister van Swaay het Kamerlid Weitk'amp op diens vragen ge geven, blijkt, dat 't wel zal komen tot verlaging va)ri het stadstarief voor porti, en dat daarbij groöte en klein egemeenten op één lijn zulten worden gesteld. In de Katholieke gelederen is weer gisting. 'Of (zij, gelijk sommigen volhouden den heer C. D. Wesseü'Og, door zijne partijgenootein niet gehandhaafd als lid der Staten van Zuid-Hol- land en van den Raad der Hofstad, toch op het „gestoelte der eere" zal' trachten te h,ou- dejn, men moet 't afwachten. De viotorseplTing, dat wij begin-1923 zomer, inplaats van winter, zouden hebben, is niet uitgekomen. Wel is 'teen extra-zachte midwin ter. In de streek tusschen Schipluiden en Maas land liepen een paar dagen geleden koeien in het weiland. Omstreeks medio-Januari, bekend als de koudste maand 1... Er zijn menschen, 'zulke dingen vernemend, die volhouden dat nu toch stellig en zeker het einde aller dingén nabij Ss..l Ik heb nog vreemder gebeurtenis te melden. Te Bergen-op-Zoom kreeg een 92-jarige me neer... de verstandskies. Huiveringwekkend?... Ik vind 'tniet. Er zijn zoovelen, die tot den' allerlaats'ten dag van hun lang of kbrt teven vruchteloos op deze kies hebben gewacht... BUITENLAND. Nbg inöpit te voren sinds het sluiten van den wapenstilstand in November 1918 is de internationale politieke toestand zoo ernstig, zoo dreigend en zoo onheilspellend geweest, als bp dit oogenblik. De vrees die wij in ons vorig weekoverzicht uitten, dat' de Parijsche Confe rende dreigde te mislukken, is helaas bewaar heid geworden. Tot het laatste oogenblik is men (te Parijs en te Londen optimistisch ge stemd gebleven omtrent de mogelijkheid van het tot stand kbmen van een compromis en blijkbaar hoopte men aan beide zijden op een aanvaardbaar 'bemiddelingsvoorstel van Italië of België. Dooh zoover is het .niet gekomen, Poincaré heeft het Britsche plan voor de scha deloosstelling, dat door de geheele wereld als practisch en goed erkend werd, Verworpen. En nadat de Engelsche ministers zich nog eens beraden hadden, zijn ook zij tot de conclusie ■gekbme n,dat zij het Fransche standpunt met kunnen deelen eu niet kunnen medewerken aan maatregelen, waarvan zij van tevoren weten, dat zij een economische domheid beteekenen, welke voor Duitschland niet alleen, doch voor geheel Europa van groot belang kan zijn. Vopr het eerst sinds het oogenblik, dat de wereld na een hevigen strijd van vier jaar dacht vrede te krijgen, is een conferentie tus schen de geallieerde staatshoofden officieel mislukt. Tot nu toe werd steeds een uitweg gezocht en gevonden en was het zeer waar schijnlijk voor het grootste gedeelte aan I loyd George te danken, dat de eenheid tusschen de geallieerden althans officieel bleef gehand haafd Lloyd Geo.rge heeft na een politiek leven van 'zes jaar in een zeer moeilijken tijd het veld moeten ruimen en Bonar Law, de vriend van Frankrijk, heeft hem opgevolgd. Doch in Frankrijk heeft men wel zeer ver misgerekena, als (men had gedacht, dat met het verdwijnen van Lloyd George de politiek van het Britsche Rijk veel zou. veranderen. Engeland, het land van de democratie, vioert een algemeene nuch tere practische politiek en het is een verheu gend teeken, dat althans in dit land een politie ke richting in de internationale politiek ni-t veranderd met den persoon. Lloyd Geórge was oneindig veel handiger dan zijn opvolger Bonar Law. Kon eerstgenoemde stee ls een schikking vinden, kon hij zijn tegenstander meermalen overtuigen, Bonar Law is bij hem vergeleken een staatsman van den tweeden rang die reeds na enkele conferenties met Poincar het bewijs hiervan geleverd hec ft. Doch wat nu? In Parijs juichen de chauvinist n m i listen, dat Frankrijk nu inderdaad vrije hand teruggekregen heeft en tegen het .onwillige Duitschland kan handelen. Het lijkt er op het oogenblik dan ook zeker op, dat Frankrijk, ondanks de ongeveer een maand ge leden door Poincaré afgelegde verklaring, dat Frankrijk ndiet denkt aan militaire operaties, thans zal overgaan tot een verdere bezetting van Duitsch gebied met name het Ruhrbekken en naar verluidt verder het land in langs tie Main om zoodoende een scheiding tewfeeg te brengen, tusschen Noord- en Zuid-Duitsch land. Daarenboven ligt het in de bedoeling der Fran sche regeering economische maatregelen in den "Vorm van het heffen van douanerechten, liet in exploitatie nemen der mijnen en bosschen, op Duitschland toe te passen, om zoodoende geld in het laad je te krijgen. Werd het afbreken der conferentie te Parijs, gedurende de eerste dagen in Berlijn vrij kalm opgenomen, thans is, terwijl wij dit schrijven, in alle kringen in Duitschland een groote opwin ding merkbaar. Een algemeene staking in het Rijnland dreigt, de communisten vergaden n en op het oogenblik is niet te overzien, welke de consequenties zullen zijn van een eventueele bezetting door Frankrijk. Het feit, dat het afbreken der conferentie 'in den beginn evrij kalm werd opgenomen, moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan de verwachting, dat de Vereenigde Staten nog zouden ingrijpen. Doch de fatale termijn, 15 Januari, nadert snel en het is nog niet eens zeker, dat de Franschen tot zoolang met de bezetting zullen wachten. Uit Amerika komen weinig geruststellende berichten "en het schijnt, dat de Amerikaansche regeering den tijd voor ijnterventie nog niet gekomen acht. De ernst van den toestand weerspiegelt zich fei den stand der wisselkoersen- Zjoowel de mark als de franc toopen dagelijks terug. Misschien, dat dit laatste de Fransche regeering ter elfder ure toe bezinning doet komen. Nog staan de Fransche troepen en de Belgische detachemen ten op den Linker oever van den Rijn. Doch zoodra Poincaré het bevel tot het oversteken van den Rijn zal hebben gegeven zal het Nood lot verder zijn taak doen. Er heerscht te Ber lijn eenig leedvermaak, dat Duitschland, wan neer het dan te gronde moet gaan, Frankrijk fel (zijn val zal medesleuren. Moge de waarschu wende woorden van den ex-Kanselier Wirth,

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1