vettigeno'emd artikel, wordt met gesloten deuren behandeld. Als vérdpdiger trad in deze zaak pp. Mf- Kusters. Bevorderen ontucht. Corn. W. staat terecht inzake het bevorderen van ontucht en haar woning daarvoor beschik baar te stellen. Van de 4 gedagvaardigde ge tuigen waren slechts 2 gekomeny De zaak werd met gesloten deuren behandeld VOOR DEN; POLITIERECHTER. Melkvervaisehing. De veehouder Jan de B. heeft op 30 Nov. j.l .melk vervalscht door er water bij toe te voegen. Bekl. verkeerde in financieele moei lijkheden en dacht o pdeze manier zich te red den. Get. Dr. Moll heeft de melk' onderzocht en 'bevonden dat er 8 pet. vervalschingsstot in de melk aanwezig was. Get. Kouwenberg verklaart dat de melk bij hem is afgelevera geworden. Mr. Kuster, de verdediger, vraagt of get. wel meer heeft gemerkt o; fde «melk vervalscht werd. Get. antwoordt hierop ontken nend. De officier eischt zooals het gewoonte is één maand gevangenisstraf. Mr. Kuster heeft reeds verschillende melkvervalschingen ver dedigd, maar telktens 'werd er geen rekening in de strafbepaling gehouden met den finan- cieelen toestand van den bekl. Spr. dringt aan op een voorwaardelijke straf of indien de strai van 1 maand wordt uitgeoefend, dat dan de politierechter gunstig zal adviseeren bij het eventueel in te dienen request aan de Koningin om de gevangenisstra fte veranderen in een geldboete. Verder requireert de verdediger zich aan den politierechter. Vonnis 1 maand gev. Melkvervaisehing. De bejaarde Jan K., wonende te Alkmaar en van beroep veehouder, heeft ook in den ochtend van den 21en November, melk ver valscht, die hij moest afleveren aan de zuivel fabriek Prins Hendrik". Get. Deurloo, van be roep ambtenaar van den keuringsdienst heeft op dien morgen gezien dat de melk werd afge leverd. Get. heeft monsters getrokken. Get. Dr. Moll 'heeft de melk onderzocht en bevond dat er 6 pet. water bij was gedaan. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Als verdedige rtrad ook in deze zaak Mr. Kusters op. De kinderen van bekl. hebben de melk vervalscht en deze man heeft de volle schuld van de melkvervaisehing op zich genomen. Deze man is geruimen tijd ziek geweest. Eerst om 1 uur van middag kwam de man te weten dat hij hier moest ver schijnen. Get. verzocht daarom om clementie en een voorwaardelijk eveorordeeling. De politierechter vindt geen termen aanwe zig om bekl. voorwaardelijk te veroordeelen. Uitsprak conform eisch. Verduistering. Johannes K., koopman te Zwaagdijk heeft verschillende bedragen, toebehoorende de Maat schappij toe goederenverschaffing waarvan hij als agent was aangesteld, zich toegeëigenl. Bekl. heeft dit gedaan in het tijdvak Septem ber-November. Bekl. was als agent belast om de gelden te innen en kreeg daarvoor 15 pc Een bedrag van pl.m. f 174.261/2 is door oeki. ten eigen bate aangewend. Bekl. verzocht de re'chtbahk om hem clement te behandelen. Hij is in moeilijkheden gekomen en heeft daardoor het geld verduisterd. Békl. vraagt om een voor waardelijke veroordeeling- Hij is bereid om maandelijks iets af ce dragen. De heer v d. Plas, directeur der maatschappij wordt gehoord als getuige. Deze get. heeft de overeenkomst afgesloten. De officie rvoelc er wel iets voor om dezen man voorwaardelijk te veroordeelen maar werkeüjk door de voorwaardelijke straf depken velen, o ik krijg toch maar voorwaar delijk. De officier eischt 3 maanden voorwaar delijk met bijzondere voorwaarden. Vonnis nader onderzoek van den reclassee- rimgsambtenaar, zoodat uitspraak over 14 d. FEUILLETON. „DE OLMENHOF" Ainnie en ik haalden hem met het rijtuig van het station af. Hoe verheugd drukte hij mijn «zusje, 'die hij zoo lang niet gezien had en die zooveel op onze lieve moeder geleek, aan het hart. Grootma wachtte ons boven op de stoep in het met bloemen versierde portaal af; papa kuste haar, en toen zagen zij elkander ernsr.g en vragend aan. Zoo waren wij dus, op Egop na, allen weei bij elkaar. Papa's kamer, die zoo lang geslo ten was geweest, was weer open; eiken morgen stond zijn paard gezadeld op het voorplein; aan tafel' vertelde hij ons van zijn reizen. Maar dikwijls ook zat hij met allerlei papieren voor zich, ernstig met grootmama te praten en moch Iten 'wij hen niet storen. Som9 kwam de rent meester en dan hoorden wij papa boven luid ©n driftig spreken en als hij dan weer beneden kwam was hij doodsbleek of met onnatuurlijk gloeiend ewangen. Het werd zomer. In de bedden pronkten de rozen en Thomas wees ons zijn nieuwe prach tige soorten. Dikwijls dreunde de donder door de lucht of lag een verstikkende zoelte over de aarde. Het koelst en schaduwrijkst was het nog in Bert holds boomgaard, waar de appelen en peren reeds een rooden tint begonnen aan te inemen. Onder die lieve boomen, die Emma s vader alle zelf geplant had, die wij nog klem gekend hadden toen wij zelve klein waren en die ons lang boven het hoofd waren gegroeid en ons thans schaduw en vruchten gaven. Wat vlogen de kippen eensklaps kakelend uit elkaar aan den zonkant van het huis, waar gemoedelijk' hun middagslaapje hielden 1 Verduistering. Hendrik F. L. v. B. staat terecht inzake het wegnemen van een portemonnaie met geld en bankpapier. Bekl. was op 18 Nov. in een café te Hoorn. Een kameraad van bekl. maakte hem opmerkzaam dat er een portemonnaie onder tafel lag. Bekl. heeft die opgeraapt en nooit aangegeven. Bekl. was werkeloos en had geld Inoodig .Met goede bedoeling heeft bekl. de portemonaie opgeraapt maar door het vele geld (f80) is bekl. verleid geworden. Als getuige werd gehoord J. Duding, die de portemonaie verlore nhad. Get. is geweest in het bewuste café en heeft daar de portemo naie verloren. Get. is door den caféhouder op merkzaam gemaakt dat er in 'thuis van Bak ker de vinder moest zijn. Get. is naar Bakker gegaan maar die verwees hem naar bekl. Bekl. heeft hém -een portemonaie ^geven met de somma vaul f'2.73. Deze portemonaie wilde gei. piet aannemen. De officier voelt in dit geyal niet voo reen voorwaardelijke veroordeeling- Deze persoon is totdat hij meerderjarig waa ter beschikking geweest van de regeering. Spr. eischt dan ook een gevangenisstraf van 4maan den. De politierechter zal het nog eens met hem probeeren en laat een nader onderzoek in stellen door den ambtenaar van de reclassee- ripig. Uitspraak over 21 dagen. Wederspannigheid. Niet verschenen was Corn. E. die zich op 11 Nov. geweldig heeft verzet tegen den Alk- maarschen politieagent Rademaker. Als getui ge werd gehoord de agent van politie Radema ker. Get. heeft op bedoelde datum E., die als dronkaard op de zwarte lijst stond, in staat van dronkenschap op den openbaren weg aan getroffen. Bij zijn arrestatie heeft E. zich met geweld verzet. De officier vindt hier een ge vangenisstraf op zijn plaats en eischt 14 dagen gevangenisstraf. Vonnis conform eisch. Lichamelijk letsel daar schuld. De 20-jarige te Spierdijk wonende H. J. K. staat terecht dat door zijn schuld op 22 Nov. de bij den keuringsdienst in betrekking zijnde H. P. J. Robbe een beenbreuk heeft opgeloo- pen aan het rechterbeen. Bekl. reed op zijn mo torfiets naar Ursem en is onderweg een motor met zijspan tegengekomen. Bekl. heeft de mo tor met zijspan niet aan zien komen, maar is door het licht van de aankomende motor ver blind geworden. Bekl. heeft midden op den weg gereden en is niet uitgeweken. Volgens bekl .dacht deze dat het twee fietsen waren die aan beide zijden van den weg reden. De eerste getuige die gehoord werd was de heer Robbe. Gedurende een maand is get. in het ziekenhuis geweest. Verder werd nog gehoord de adjunct-keurmeester Leijen die in den zij spanwagen was gezeten. Er was ruimschoots plaats om te passeeren. Dr. v. Dam heeft het been gezet. Dr. v. Dam veronderstelt dat het geval goed zal afloopen. Get. wil zich beperken tot de schadevergoeding en wel f 150 vordert de get. De officier staat hier tusschen hechtenis cn gevangenis. Een voorwaardelijke veroordeelihg is hier niet op zijn plaats. Ik heb de eer te requireeren een gevangenisstraf van 14 dagen Bekl. verzocht om een voorwaardelijke straf. Vonnis 3 maanden voorwaardelijk met bijzon dere voorwaarden en de geheele schade te vergoeden. Een onwelkome bezoeker. De heer Steegstra, ambtenaar van de Hoorn- sche waterleiding, die den heer Joh. K. Slee per en expediteur aldaar moest bezoeken ter inning van abonnementsgelden, genoot geen hartelijke ontvangst. De heer K. ging te keer als een brieschende leeuw, wilde den armen Steegstra iin stukken scheuren en schold hem uit voor hufter. Ter zake deze buitensporighe den werd de onvriendelijk esleeper heden tot f 25 boete su'b. 25 dagen veroordeeld. „Hier Tilly!" riep een békende stem endaar zag 'ik reeds mijn besten broer Egon, die met de zomervacantie overkwam, de aardigste stu dent, dien men zich dankten kan. Met goote stappen kwam hij dwas over het grasveld, waa rreeds het tweede gras ontsproot, toen 'hij onze lichte japonnen tusschen de boo men ontdekt had. Hij beurde Annie op, die hem tegemoet was geloppan en droeg Haar vlug tot bij ons. „Heeft hij geen prachtig kneveltje en is zijn hond niet een reus?" fluisterde ik Emma met zusterlijken trots toe. En zij knikte toestem mend. Toen Egon mijn zusje had neergezet, maakte hij een sierlijk ebui ging voor ons, als een .echt ridder. E|n toen zaten wij met ons vieren op de houten bank t epraten, te lachen en te schertsen, onder het loof der boomen. Wat had die nieuwbakken student een grappen te vertellen. Hoe gezond zag hij er uit, overmoe dig en knap waarlijk al met een lidteeken van een sabelhouw uit een tweegevecht op zijn wang! Van vlijtig studeeren, waarnaar groot mama mij gevraagd had, zag ik geen spoor. Maar ihij had ook nog zooveel tijd vóór zich om te studeeren, dat hij nog wel vrool'ijk kon zijn. Zoo dacht ik in mijn domheid, maar hec noodlot had reeds dreigend de hand naar ons, arme kinderen, uitgestrekt. Toen de zonnestralen schuiner vielen en wij (niet meer wisten waarover te praten, gingen wij krijgertje spelen op het groote grasveld en zooals zooveel duizende malen in onze kinder jaren, klonk ons vroolyk gelach luid in de lucht. Dan rustten wij weder uit en ademden frisscher en iktoeler wordende lucht in met den geur van het rijpende fruit. Emma's ouders, wier dag taak geëindigd was, kwamen bij ons en Egon, die evenals ik reeds van jongs af hier thuis Öm hun middagpotje te koken. Twee juffrouwen uit Bergen, Neeitje W. en Anna R., economische huismoeders, voorzagen zich op goedkoope wijze van brandstof door uit het bosch van den burgemeester een aan tal houtspaanders weg te nemen. De zuinigheid bedroog echter hier de wijsheid, wani ieder harer werd heden tot f 15 boete subS.Aö dagen veroordeeld. Die had 't niet lekker! P. v. G., 'n persoon uit den Helder, moest met gesloten deuren terecht staan voor 'n grap je van bedenkelijk allooi. Dit zaakje duurde tamelijk lang, daar beklaagde werd verdedigd door Mr. Polak1, een jong advocaat uit de ge meente, die natuurlijk z'n best deed om P. v. G. er door te halen. Maar het mocht hem niet gelukken. P. v. G. werd zelfs stevig aangepakt ©n veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Als 'tmaar tegeniioopt. J. C. M., werkman bij de gemeentereiniging te Helder, had op 10 November het ongeluk met 'zijn paard en kar tegen een' groentekar aan te botsen, omdat hij niet voldoende uithaal de. Door den schok viel een oude juffrouw de wed. B., die bij de. ka rstond, voor de wereld en (kwam zoo ongelukkig fie land, dat zij haar dijbeen brak. Het was een ernstige breuk en op haa rhoogen leeftijd, 75 jaar, ongeneeslijk. Het arme mensch kan zich dan ook nog al leen met behulp van een stokje voortbewegen- M. stond thans terecht ter zake het toebrengen van ernstig lichamelijk' letsel door schuld. Het bleek echter gedurende de behandeling dat van roekeloosheid geen sprake was. Hoogstens kon men aannemen, dat de man wat onvoorzichtig was geweest. Hij werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenis voorw. met 1 jaar proeftijd en geenerlei bijz. voorwaarden. Nachtelijk plezier. C. J. S!. en P. B'„, '2 paar jongelui uit Oost- huizen hadden zich na het sluitingsuur, nog onder den indruk van het geniotene, geamu seerd met het ingooien van 2 ruitjes in den doorrijstal van kastelein Jb. Spoelder. Ze ston den thans wegens vernieling terecht. Maar wer den, omdat ze de schade hadden vergoed en de 'kost de sop feitelijk niet meer waard was, izeer clement behandeld. S. kwam er af met een vermaning en B. werd tot f 5 boete subs. 5 dagen veroordeeld. UIT DEN OMTREK - heer-hugowaard. Door den Raad der gemeente Amsterdam werd onze vroegere plaatsgenoot, mej. D. C. Brugman, leerares bij het openbaar onderwijs &aldaar, benoemd tot lid de rcommissie van Toezicht op het openbaar Nijverheidsonderwijs dier gemeente. - ST. MAARTEN. Het burgerwoonhuis met boet en tuin, be- hooreade aan J. Bruin Sr., is bij onderhandsche verkoop overgegaan op den heer Swan alhier. - ST. MAARTEN. Verloren een koolmes met schede verzoek inlichtingen secretarie alhier. KOEDIJK (St. PANCRAS ZUIDEINDE). Dinsdagavond 16 Jan. j.l. hadt alhier in 't café van Mej. Wed. Blokker een vergadering plaats ter bespreking „waterleiding". De vergadering werd geleid door burgemees ter Kooiman die deze vergadering opende met een woord van dank aan den heer Oldenburg directeur van het Prov. Waterbedrijf, de aan de gemeenteraadsleden en aan de in groote getal eopgeklomen aanwezigen, die aan den oproep gehoor hadden gegeven. Spr. deelde mede dat er op Koedijk ook zulk een verga dering was gehouden, maar omdat het toen zulk slecht weer was, is toen in overleg van den 'heer Oldenburg besloten ook hier zulk een was, begroette henhartelijk. Opgewekt ver haalde hij hoe gezand en wel hij papa gevonden had, wien de buitenlucht goed, scheen te doen, maar grootma was oud geworden. Daar bemerkte ik plotseling in de verte tus schen de boomen een van onze dienstboden, die in groote haast op ons toekwam. Ik verliet het gelukkige, zorgelooze troepje en snelde het meisje, dat bleek en zenuwachtig was, te ge- moet .Zij zei mij dat grootma ons liet roepen, want pap awas plotseling ziek geworden. Egon verbleekte, het vroolijk woord verstom de op zijn lippen en na een kort afscheid snel den wij huiswaarts. Ik had een gevoel alsof mijn hart stalstond, de vroolijke glans der zon was uitgedoofd, het frissche groen der bla deren met een duistere schaduw bedekt. Thuis vonden wij papa in zijn kamer op een canapé liggen. Juffrouw Doris ondersteunde zijn hoofd, Egon greep een zijner handen, de andere hing slap neer. De oude dorpsdokter stond over hem gebogen met zijn hand op pa's hart en grootma stond aan het voeteinde. Papa had een bloedspuwing gehad, er lag bloed op den grond. Was hij nu bewusteloos? Aanvan kelijk dacht ik dit, want ik kende het verstij vende schrift des doods nog niet. Maar neen, onze beste vader was gestorven. Zonder afscheid was hij van ons heengegaan, met uitzicht op herstel, met de hóóp en den vasten wil om het bedreigde erfgoed zijner kinderen te redden, had hij de onverbiddelijke oproeping van den dood moeten volgen. Ein onder dezen onverwachten en zwaren slag werd Egon, straks nog een kind, een man. Ik zag hoe hij den dokter met groot zelf bedwang stom vragend aanzag en hoe deze even zwijgend bevestigend knikte. Ik gaf een gil en' Egon wenkte Doris, dat hij mij en Annie uit de kamer moest brengen. Onder het weg- bijeenkbmsï te doen plaats hebben. Spr. is van meelning dat het hier gaat over iets, dat wel degelijk bespreking waard is, over de zaak zelve wil spr. niet spreken, daar is de heer Oldenburg voor gekomen, waarna aan déze het woord wordt verleend. De heer Oldenburg het woord verkrijgende, deelde mede zich tot B. en W. dezer gemeente gewend te hebben om ook deze gemeente bij de waterleiding aan te sluiten en juist omdat ik tnet mijn buizennet vanaf de Langendijk door dit gedeelte heentrek om Oudorp aan ie sluiten, was het practisch zoo mooi als Koe dijk zich aansloot, dan konden wij weten dat dijk zich aansloot, dan konden wij meteen dit gedeelte op een gemakkelijke wijze voorzien. Spr. zeide, van waterleiding werd altijd gezegd, 'het behoorde in de stad thuis, het is door de groote afstanden'op het platteland veel te duur, ja onuitvoerbaar. Dit denkbeeld 'Js thans^erdwe^enj/in'DüitscJi lain cl is men voor jaren Terug réeds begonn tn het platteland van waterleiding te voorzien, hier is men in Nederland mee begonnen, op Zuid-Beveland alwaar een 24-tal gemeente s de hoofden bij elkander hadden gestoken, en samen nu een waterleidingbedrijf exploiteeren en het blijkt uitvoerbaar te zijn. Thans is voor eenige jaren terug door de Provincie N.-H. met het oog op het vele in deze Prov. voor komen van besmettelijke ziekten een Prov. Wa terleidingbedrijf gesticht, en met succes, dit blijkt hieruit dat reeds 56 van de 103 N.-H. gemeente's reeds bij het waterleidingbedrijf zijn aangesloten. Spr.'s meening was, dat al was het momen teel nog niet rendabel, zulks bij volle aan sluiting wel het geval zou zijn, verder gaf hij de bekende uiteenzetting dat Prof. Bedrijf tot een tnete ro p'cerf de kosten voor zichzelf neemt. De koste nvan iedere M. aanleg zou den plm. f2 zijn evenzoo f2 voor iedere kraan. Voor kosten van waterverbruik zouden bij een oppervlakt evan 50 M2. f 12 kosten waar voor men dan 48 M3. water kan verbruiken. Bij 80 M2. oppervlakte is de prijs f 18, terwijl 't waterverbruik 't zelfde blijft. Aansluiting voo rveestal, badkuip of closet of werkplaats hebben een andere -tariefbere- kening. Mocht de gemeente niet tot aansluiting kunnen besluiten voo rallen, individueel naar eigen vrije wil bestaat daartoe geen gelegen heid. Op een vraag van den heer Hes of de prijs in 't; verschiet ook verlaagd kan worden antwoord 'spr. dat hij dit niet zeker kan zeg gen, doch door onvoorziene omstandigheden wel mogelijk acht. Door den heer v. d. Woude werd een citaat uit 't handelsblad voorgelezen waarin voorkwam dat sommige meiischen meer moesten betalen als ze water verbruikten, wat de heer Oldenburg een onjuiste voorstelling noemde, en waarop al reeds door 't Prov. Be drijf gereageerd was in verschillende bladen. Andere sprekers stelden nog enkele vragen, doch de gedachte van allen tegenover de wa terleiding was niet sympathiek. Burgemeester Kooiman memoreerde nog in zijn 30-jarige loop baan als burgemeester hier nog nooit geleid te hebben. Spr. meende dat de raad thans voldoende over 't gevoelen der burgers was in gelicht, waarna sluiting volgde. Bijzonderheden. Als een paar bijzonderheden wordt ons me 'degedeeld dat voor 14 dagen terug bij een Laainwegbewoner een kip die zat te broeden op 15 eieren, moeder werd van 15 kuikens. Een bewoner van St. Pancras zag zijn vee vermeerderd met 17 stuks. Moeder konijn wierp 17 jangen. PLAATSELIJK NIEUWS - ZUIDSCHARWOUDE. Een deputatie uit de werkloozen is gisteren bij den Burgemeester geweest, teneinde te ver zoeken productief werk te verschaffen. Van het resultaat is ons niets bekend. ZUIDSCHARWOUDE. De bakkers hebben den broodprijs met 2 cent verlaagd. gaan 'zag ik hoe hij voor grootma neerknielde en hare handen kuste. Beneden vond ik Em ma, die de eerste schriklijke uren bij ons, arme weesjes bleef. Wat zij praatten en dachten weet :ik niet meer; ik herinner mij alleen dat wij Annie, di ezich op Emma's schoot in slaap geschreid had, naar haa rbedje brachten, dat (naast het mijne sto'Ad, dat ik haar wit jurkje en het roode ceintuur opvouwde en weglegde. Dat behoorde zooals alles wat vroolyk, bont en schoon was, nu voor ons tot het verleden. Toen giing ik naar grootma's kamer, om haa rgoeden nacht te zeggen. Egon was biji haar; zyn gelaatsuitdrukking was veranderd en ernstig geworden. Hij wist reeds alles wat wij kinderen niet vermoed hadden, maar wat grooi ma en vele onzer buren en bekenden reeds lang hadden zien aankomen en dat nu met papa's plotselingen dood over ons gekomen was. Zij waren samen ook reeds overeengeko men wat hunne plicht, hunne goede naam en de nagedachtenis van onzen vader hen oplegde Grootmoeder en kleinzoon, wat ik vroeger nooit opgemerkt had, geleken in dit uur sprekend op elkander, zij hadde dezelfde trotsche, maar toch edele trekken. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2