Mo 9. iiBTRWt;?, tbu Zaterdag 20 Januari 1928. 82e Jaargang EPMWWV 52 NIEU WE L4NQEDIJKM MAE p i 1 Wi i :a Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Armo 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." CREQïETEN. REVUE VAN DE WEEK 16 Januari. De Eerste Kamer heeft een stuk' of wat zit tingen igewijd wel te verstaan vain de afdee- lingen aan het onderzoek der Staatsbegroo- tj|ng voor 1923, alsook van (onder meer) het ontwerp tot wijziging van de L. Onderwijs-wet (Nu worden ,,de stukken voorbereid"; Voori. Verslagen en Memoriën van Antwoord dienen ontworpen. 'tZal dus o pz'n allervroegst, half Februari worden, voor-en-aleer ons H ooger- huis het Budget voor de Koninklijke Bekrach tiging rijp kan gaan maken. Te hopen is, dat een en ander door onze. senatoren met werke lijk-bekwamen spoed zal geschieden. Na de geweldige inspanning, welke de Tweede Ka mer Izidh heeft getroost, om vóór Kerstmis haar gansche agenda afgewerkt 'te krijgen, rust op den Senaat de plicht, in dezelfde „lijn" te blij ven! In de achter ons liggende week heeft het hooge college, dat weldra door het Even redig Kiesrecht zal worden gevormd (het daar toe strekkend ontwerp bevindt zich reeds bij den Raad van State) zich wederom „be zondigd" aan het eigenaardige, oeroude ge bruik pm bij zijn weder-bijeenkomen na een recesje de eerste vergadering te houden des avonds. Zbo'n avondzittinkje duurt dan in den regel niet langer dan een kwartier, 't Dient ter „regeling van werkzaamheden". Zoo ging het sinds jaar en dag. Vermoedelijk heeft men hier ite doen met een gebruik uit de dagen van primitief-spoorwegverkeer, alsook van het reizen 'per schuit of per diligence in deelen des lands, waar nog spoorwegen moeten komen? I Men Iet dan de heeren (van „senatrices" droomde toen nog geen sterveling!) voor alle securiteit den avond tevoren eventjes vergade ren. Dm het zeer-hooge en deftige college de schande te besparen, dat het „quorum" er niet zou wezen!Tegenwoordig zijn zulke maat regelen uit den tijd. Bovendien: die miniatuur- zittiingen kosten Vader Staat een niet te ver smaden duitje 1... Terecht is er wederom in de pers op gewezen, dat zulk! ladingen ontoe laatbaar zijn in periode vasp. bezuiniging op alles en nog wat. Het befaamde „snoeimes" wordt immers on verpoosd gehanteerd en niet altijd met zeer- voprzichtige hand. Bij de.R. V. B. alsook in de sfeer van het voormalige departement van Landbouw, Ni en H. is weer „opruiming" ge- j houden. Een tamelijk lange lijst van nieuwe „wachtgelders" is in het Staatsblad versche nen en het cijfer der sollicitanten naar ook schraal- en schrielbezoldigde baantjes wordt steeds grooter. Wat algemeen verwacht werd 'is geschied: de staking van een deel der typo grafen is geëiyndigd met een nederlaag voor hen, die in deze van „strike" eenig heil ver- waChtten. Gelukkig hebben-beide partijen inge zien, dat men door het toepassen van het „hard I tegen hard" geen stap verder, maar wel een beduidend eind achteruit zou raken. En men mag veilig aannemen, dat het instrument, het wapen der staking in de naaste toekomst met meer bedachtzame omzichtigheid zal worden gehanteerd dan bij het „avontuur" der typo grafen geschiedde. De „strike" is nu eenmaal een (in sommige gevallen geoprloofd) wapen, dat intusschen dengeen, die er op roek'elooze wijze mee omspringt, gevoelige en gevaarlijke kwetsuren kan berokkenen 1 De geruchten over het plan der legeering om 1 tot invoer-verboden over te gaan ter bescherming van industrieën welke zich nu nauwelijks op de been kunnen houden, schijnen lichteüjk-voorbarig te zijn geweest. Een officieus bericht vermeldt, dat inzake deze uitvoerverboen „nog geen beslissing is genomen", En onmiddellijk erna komt de her innering, dat dergelijke maatregele nwel eens zeer I ongewenscht konden blijken voor degenen, wier belangen ten nauwste betrokken zijn bij den uit voer van onze landbouwproducten. Dit aan het I adres zeer zeker van het „agraiisch element" in I onze Vertegenwoordiging. Nogmaals vestig ik er de aandacht op, dat mildste- De Geer op de meest duidelijke en ondubbelzinnige wijze in de Kamer heeft verduidelijkt, hoe, onder zijn „vlag" geen koers in protectionistische richting te wach- ten is. Kort na 6 Februari, tijdstip van het weer-biieenkomen der Tweede-Kamer zal in ons Lagerhuis over dit onderwerp menig „hartig" J allicht warm woordje worden gesproken Tot de „on dits" waarvan op den keper be schouwd. niet veel overblijft, behooren ook de! diverse bespiegelingen omtrent „ingrijpende" ver anderingen in de Tabakswet en haar toepassing. Voor het moment rest er slechts van de zekerheid,! dat van i Februari a.s. af de losse verkoop van sigaren verboden zal zijn mag men „De Maasbode" gelooven, tenzij 'dan gebanderolleerd. Ook voor de sigaren-industrie c.a. zijn de tijden verre van vroohjk. De sigaar wordt al-meer ver drongen, althans „overheei scht" door de cigarette. En tde prijs daarvan wordt door de fabrikanten hoog-gehouaen, zoodat de concurrentie der „vlie gende winkels" steeds scherper wordt voor de magazijnhouders. Nu schijnen de winkeliers aan de fabrikanten-tyran'nie te willen ontrukken, de cigaretten-prijs „malgré tout" verlageynd. Wie in dezen nieuwen kamp aan het langste eind zal trekken, is eene kwestie, voor de ontelbare vrien den en vriendinnen van vorstin Cigarette natuur^ lijk van buitengewoon gewicht. De Commissie, indertijd door de Regeering in- gesteld om te onderzoeken op welke wijze men het J alcoholisme kan bestrijden, schijnt in haar rapport o.a. tot de conclusie te zijn gekomen, dat ge leidelijke beperking van de gedistilleerd-productie een goed middel is. Intusschen, de onmisbaar heid der baten, welke de Schatkist uit den accijns put, alsmede de overweging, dat inkrimping van ,ae productie onvermijdelijk leidt tot ontduiking en vervalsching van de waren, zal bij het voorbe reiden van de voorstellen, welke de Kegeering zal doen ongetwijfeld een rol van groote beteekenia spelen. Men hjeft hier te doen met een van de lastigste en meest ingewikkelde vraagstukken op het wijde terrein der bekamping van al wat onze volkskracht kan verzwakken! Uit de jongste rubriek der misdadigheid teeken, ik aan: dat de echtgenóote van den heer Desmet, het slachtoffer van den moordaanslag bij Val- kenswaard, hare' medeplichtigheid bekend heeft. Een soort van afschuwelijk „Agrippina-drama" schijnt zich daar in Zd.-Limburg te hebben afge speeld. Te Schevenipgen bleek de schuldige aan brandstichting in een perceel aan de Ten Hove-, straat te zijn ee nhoogbejaarde inwoner van Mep- pel, eigenaar van het verbrande huis, vroeger welgesteld, door dfc tijdsomstandigheden verarmd, die er op deze wijze weer „bovenop' dacht te komen!... In de Hofstad dwongen moderne apachen, het Venezulaansche Gezantschapsgebouw binnen, aan het Lange Voorhout, en knevelden de huishoud ster, vervolgens roofbuit verzamelend. Gebeurte nissen, als „ontleend" aan een roovers-roman uit de lye o fi8e eeuw! Over de reeks van oplichters van allerlei soort, leeftijd en stand, waarvan 'tnu wemelt en krioelt, en waarvan zich velen ook in de jongste week „deden gelden", zwijg ik verder. De onveilig heid te-platte-lande (Limburg voorop) en aan de )grenzen wordt schrikkelijk. Dat uitbreiding van het korps militaire politie onvermijdelijk is be vonden, is wel zeer „teekenend". THomasvaer en Pieternel hebben in hun jongste Nieuwjaars-ontboezemingen ruimschoots hun hart uitgestort over de misere van deze tijden. Maar ook ditmaal wezen wij, van-huis-uit leuke opti-, misten op de noodzakelijkheid om er „den moed in te houden". Van zulken zin tot „aanpakken" getuigt het Amsterdamsche plan tot aanleg van een tunnel, de beide IJ-oevers verbindend, 't Zaakje gaat' om tien a elf millioen. Welk cijfer gelukkig niet „af- schikwekkend" lijkt te zijn voor de belanghebben den. Diep treurig was het ongeluk der kruitontplof- fi.ng in het Artilleriepark' te Arnhem, waarbij de opperwachtmeester Everaard op gruwelijke wijze gedood werd. Strenge voorschriften en veel grooter, waakzaamheid en toezicht hij het doen van bezig heden in munitie-bergplaatsen schijnen 'dringend noodzakelijk. Schromelijk tekort aan voorzichtig heid berokkende dit vreeselijk ongeval. Tot ae verdere „week-nova" behooren het bijeen-i komen van het 27e Congres van de S. D. A. P. te Utrecht en het hevige kabaal, op de Raadstribune in de Haagsche Javastraat berokkend door de communisten. Dat het gebeurde op het „credit" kan worden geplaatst, in moreelen zin van de vuurroode „kameraden", die het uitlokten, mag worden betwijfeldWij hadden de samenkomst der Dada-isten in het Haagje en deze „sekte" toonde zeer duidelijk te behooren tot de menschen in deze dagen, wien „niets te dol" is! Zij wek ten onstuimige en onbedaarlijke '„lach-salvo's en zulke dingen zijn voor den mensch-up-to-date, niet ongezond. Integendeel... Tenslotte: in de ge-> meente Andijk kwam voor eenestaking van werkloozen. De heeren beurden veertien gulden per week, maar eischten de som van zestig cents meer. Welke „tak van nijverheid" door het even tueel striken van deze menschen zo ugedeerd zijn, is niet zoo heel makkelijk uit te maken!... BUITENLAND. Het is op het oogenblik geen gemakkelijke taak een overzicht te geven van de gebeurtenissen, die zich in de afgeloopen week hebben afgespeeld, zonder gevaar te loopen door de feiten al te zeer achterhaald te worden, waardoor eventueele con-, clusies, hoe goed zij ook zouden zijn voor het oogenblik ,een verkeerde regeling zouden kunnen treffen. Snel volgen de belangrijke voorvallen el kander op. Schreven wij de vorige week over een bedreiging van het Roergebied, door de Franschen, nog voor het overzicht goed en wel afgedrukt was, was een gedeelte van het Roergebied bezet en op het oogenblik zijn de belangrijke plaatsen Essen, Bochum en Dortmund in bezit genomen „door Fransche, Italiaansche en Belgische ingenieurs, on der bescherming van een Fransch-Belgische troe penmacht". Hoe zeer de Franschen deze bezetting ook willen voorstellen, als een zuiver economische de feiten spreken te sterk, dat het militair karak ter var deze bezetting geloochend kan worden. Het aantal ingenieurs schijnt niet bijzonder groot te zijn, de troepenmacht daarentegen, uitgerust met de modernste oorlogsmiddelen, schijnt buiten gewoon omvangrijk te zijn. De infanterie wordt bij de bezetting voorafgegaan door cavalerie, ge pantserde auto's, artillerie en tanks. De politieke ontwikkeling van deze gebeurtenis in het Roergebied is echter van veel grooter be lang. De mijneigenaren hebben, zelfs onder bedrei ging met strafmaatregelen van Fransche zijde ge weigerd niet alleen kolen te leveren, ook tegen betaling, doch zullen ook geen hand uitsteken om de aangekondigde en reeds begonnen requisities te doen plaats hebben. Een Parijsch bericht weet te melden ,dat deze halsstarrige houding der Duit-: sch emijneigenaren een gevolg is van de bedreiging, door de Duitsche regeering dat de depots der be trokken industrieën op de Duitsche banken in beslag zullen worden genomen. De verbittering ondei de% mijnwerkers neemt toe. Tot nu toe heeft de bezetting slechts een enkel incident tengevolge gehad namelijk te Bochum, waar de Fransche sol daten met scherp vuurden op een betooging com munisten, waardoor een Duitscher werd gedood en enkele anderen zwaar gewond. Het is echter te vreezen, dat binnen enkel? dagen meer inci denten zullen plaats hebben Oorzaken hiervoor zijn voldoende aanwezig. Niet alleen het tartende van de bezetting, doch de voortdurende val van ed mark en de daarmede gelijke tred houdende stijging der levensmiddelenprijzen doen het erg ste voor de naaste toekomst vreezen. En dan willen wij nog niet spreken van de groote bedrei ging der geheele stopzetting van de Duitsche in dustrie, de daaraan verbonden werkeloosheid en de onlusten die uit deze toestanden kunnen voort spruiten. De Fransche regeering heeft wel een groote verantwoordelijkheid op zich geladen en met een der Engelsche bladen, de „Times", zijn wij van meening, dat de Fransche onderneming! spoedig moet slagen of totaal mislukken. De hui dige toestand van onzekerheid maakt de toekomst voortdurend onheilspellender. Van Duitsche zijde worden verschillende maat regelen tegen de bezetting genomen. Het kolen- syndicaat is uit Essen naar Hamburg overge plaatst, waardoor de Franschen geen beschikking hebber, kunnen krijgen over de bescheiden welke voor een goede exploitatie yan de mijnen noodig rijn. Ook de archieven van ae ammoniak en ben- zine-industrie zijn uit het Roergebied verwijderd en de hoofdzetel van Stinnes is uit Muhlheim naar Hamburg overgebracht. Elke dag kan een be-i langrijke wending in den toestand brengen. Het schijnt dat voorloopig Amerika en ook En geland zich afzijdig houden, doch of dit op den duur zal kunnen voortduren, als Frankrijk het bezit kiijgt van een dusdanig kolenbekken dat het een ernstige concurient wordt voor Engeland, staat te letwijfelen. Alle andere kwesties, ook de conferentie te Lau sanne, die nog steeds voortduurt, zijn door de gebeurtenissen in het Roergebied op den achter grond geraakt. VERGADERINGEN. NOORDSCHARWOUDE. Donderdag 18 Januari werd in Hotel „De Burg" op uitnoodiging van de afd. Langendijk der Chr. en R. K. Landarbeidersbonden een gecombineer de vergadering gehóuden van genoemde organisa ties, Verder waren aanwezig Tuinbouwvereenigin-J gen „De Toekomst", „Tuinbouwbelang", „De Een dracht" „ad.f L. T. B." en afd. der R. K. Mid-i denstandsbond „De Hanze". Het doel dezer ver gadering was, het bespreken van het door de Landarbeidersbondein gedaan verzoek, om, doordat? de Tuinbouwers en Middenstanders ieder een zeker aantal dagen een werklooze in dienst zouden nemen, de werkloosheid eenigermate te bestrijden. Na breedvoerige besprekingen en na verschillende bezwaren onder de oogen gezien te hebben, werd tot het volgende besloten: De Tuinbouw- en Middenstandsorganisaties richten een oproep tot hunne leden om zooveel mogelijk een zeker aantal werkdagen een werklooze, in dienst te nemen. Uit de verschillende organisa ties wordt een lid benoemd in een corümissie, deze commissie benoemt weer voor iedere gemeente een correspondent, waar de werklooze zich als werkzoekende kan aanmelden; de correspondent maakt een lijst der werkloozen en hieruit kan de patroon dengene nemen welke hij het ge- syhikst acht. Medegedeeld werd nog, dat de Tuinbouwvereen.| „Groentencultuur" de volgende week in een le denvergadering dit voorstel zal behandelen. Wij hopen dat de Tuinbouwers en Middenstan ders zooveel mogelijk, aan den oproep van hunne besturen gehoor züllen geven en allen een aantal dagen een werklooze in dienst zullen nemen. KAMER VAN KOOPHANDEL. Dinsdagmiddag 1 uur vergaderde de K. v. K. in het stadhuis te Alkmaar. De voorzitter, de heer Kolster, hield een be langwekkende openingsrede, waarin hij releveerde al het nuttige en belangrijke dat de K. v. K. in het afgeloopen werkjaar had verricht. Spreker ein digde met den wensch dat alle leden in 1923 krachtig zullen samenwerken voor districtsbelan- gen, onder Gods besten zegen. Daarop wordt gekozen tot algem. voorzitter de heer Arntz, industrieel te Alkmaar. Tot voorzitter van het grondbedrijf, de heer Kolster', aftredend algem. voorzitter. Tot voorzitter van het Kleinbedrijf de heer Th v. d. Kloij, De notulen worden goedgekeurd behoudens eeni- ge kleine opmerkingen. Uitgezonden stukken zij nals volgt: a. De verkiezing van een lid ter vervanging van W. G. Visser is bepaald op 27. Febr. a.s.' van 9 tot 4 uur. b. Adres aan den Dir.-gen. P. en T. om niet over te gaan tot opheffing der middagbeste'üng. c. Adres aan den ministers van Buitenland--,1 he Zaken, Landbouw, Nijverheid en Handel om te verzoeken dat cohsuls ongevraagd alle inlichtingen ten behoeve van handel en industrie aan de K. van Koophandel zullen verschaffen. d. Adres aan gem.besturen om de 48-urige werk week in te voeren. e. Adres aan den Miinister v. Waterstaat tot xtoelating aan Texelsche schippers om 's Zondags xxte mogen schutten door de sluis Binnenhaven Helder. f. Adres aan den Dir.-Gen. P. en T. om te protesteeren tegen de bepaling dat f 30 wordt ge heven voor bezorging van telegrammen aan adres sen buiten kantoortijd. g. Idem. adres om niet op te heffen hulpkan toor den Hoorn te Texel. b-Ad xres aan den min. v. Waterstaat overeen komstig adres genoemd onder letter g. i. Adres aan den Dir-Gen. P. en T. om Tul' na- dor pen Helder tot een kantoor te vereenigen Ingekomen stukken. a. Missieve Maatsch. Tuinbouw en Plant'mn om eenige aandeelen ad f25 te nemen i; ho' waarborgfonds voor de viering van het jo-L.ri bestaan der Maatschappij. Wordt gesteld in handen van de handelsc jm- missie. b. Correspondentie tusschen de K. v. K. en den minister over den consul te Bern, die ge weigerd had inlichtingen te verschaffen /.onder machtiging van den minister. Gesteld in handen Handelscommissie ter afdoe ning. c. Adres aan den minister van -Financiën van den bond van den geld en effectenhandel waarin wordt opgekomen tegen het verleenen zonder vol doende controle van f 140.000.000 aan Duitsch- land voor aankoop van grondstoffen voor de in dustrie. d. Adres Dir. Gen. P. en T. houdend bericht dat de middagbestelling moeilijk kan worden ge handhaafd. De heer Grunewald zegt dat de Zaterdagmid dagbestelling naar zijn meening zal vervallen en de geadresseerden hun poststukken dan eerst Maandag zullen ontvangen. De post is toch voot wil nogmaals een ernstig beroep op den Dir -Gen., de burgers en niet de burgers voor de post. Sr>r. doen. De heer Schmalz wil de avondbestelling doen' vervallen en de middagdienst behouden. De heer Hoogland is van oordeel, dat men daar mede niet voor- maar achteruit gaat. De heer Schmalz bedoelt buiten de middagbe stelling te behouden en 's avonds alleen een be stelling binnen de kom der gemeente. Conform besloten. 1 Eenige andere ingekomen stukken worden deels vei wezen naar de handelscommissie, deels voof kennisgeving aangenomen. Conceptstatuten voor oprichting van een bond van Kamers van Koophandel, aangehouden tot volgende vergadering. Verkiezing looncommissie voor de samenstelling van het jaarverslag. 1 Gekozen de heeren Grondsman, Nobel en Holz muller. Voorts wordt adhaesie betuigd met een adres van de K. v. K. te Uttecht, waarin bij den Min. vari Waterstaat wordt aangedrongen op verlaging der posttarieven. De heer Nobel bepleit bij de rondvraag een daad werkelijke propaganda voor het W.F.-kanalenplan,, omdat men in Westfriesland zelf tegen dat plan is. De heer Hoogland is van meening, dat men daar niet weet, wat binnenvaart is. Hij gelooft dat de zaak thans góed staat. Beslcten wordt dit punt in een volgende ver gadering te bespreken. De heer Arntz verzoekt als voorz. ieders steun. Bijzonderlijk van de voorzitters der afdeelingen. Ook hoopt spr. dat de commissiën zullen mede werken en de in haar handen gestelde stukken zoo spoedig mogelijk aan de Kamer zullen te rugzenden. Spreker roept den steun in de pers en zegt dank voor de gegeven verslagen Aan de raadsleden in de Kamer verzocht spr er de gemeentebesturen op te wijzen dat zij bij de Kamer steeds alle voorlichting kunnen krij gen. Met. betrekking tot het secretariaat vraagt spreker krachtige hulp en medewerking. Spreker hoopt dat het nieuwe gebouw van de K. v. K een vraagbaak in den handel zal worden. Ten slotte dankt spreker den heer Holster voor de waar neming van het voorzitterschap, wenscht de Ka-, mer het beste en verzoekt ieders steun, waarna de vergadering wordt gesloten. i NIEUWSTIJDINGEN Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindi gende 12 Jan. in Nederland uitgesproken 82 fail lissementen tegen 35 faillissementen in dezelfde» week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 12 Jan. 1923 149' faillissementen tegenover 81 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Een raadslid bij de werkverschaffing. Te Huissen verricht een raadslid, in zijn bur gerlijk beroep werkloos geworden, thans arbeid bij de werkverschaffing van de gemeente, onder de bevelen van den gemeente-architect, meldt „HeC Volk".

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1