r Jeugdige 'dreigbrief schrijvers. Door de Centrale Recherche te s-Graven hage werden aangehouden een jongentje van 14 jaar uit de Anthonie Heinsiusstraat en een 13-jarig jongentje uit de van Bylandstraat, die aan een 80-jarigen heer, aan de Obrechtstraat verschillende dreigbrieven hadden geschreven. In deze briefjes, die op agenda-formulieren Vain de H. B. S. waren geschreven, werd o.a. geëisdht, dat op een afgesproken tijd de sleute van de brandkast op de trap moest liggen', wan de jongens zouden dan komen inbreken. Zij hadden <zelfs de brutaliteit om eerst een onge- frankeerden brief te sturen en daarna in een volgenden brief hun verontschuldiging aan te bieden, doch deelden mede, dat dit niets aan •hun (opgezet plan afdeed. Ook hebben zij brief jes gezonden aan eenige meisjes van de H.BS meestal van allesbehalve netten «houd De politie meende met deze gegevens allereerst met H. B. S.-ers te doen te hebben, hetgeen echter (niet zoo bleek te zijn. De aangehoudenen belhamels zijn leerlingen van de gewone school voor U.L.O. Het staat nog met vast of zij strat- rechtelijk kunnen worden v^d eCéunffit't Minister Aalberse. Ook het Haagsche cörrespondentiebureau, h-.tt na in; ormatie geen bevestiging gekregen van he. bericht van „De Residentiebode omtrent even tueel aftreden van minister Aalberse. De wethouderskwestie te Wormerveer. Ook Donderdag slaagde de raad er nog met in nieuwe wethouders te vinden. Wel benoemde men de heeren Kasper en Klinkenberg, die vroeger al bedankt hadden en ook nu de functie niet zullen aanvaarden. De^vportslagerij van Staaij's Bacon Factory te Assen heeft wegens slapte m het bedrijf haar De slagerij zal worden stopgezet, personeel over veertien dagen ontslag aangezegd Tusschen de dorschmachine. De 16-jarige Maart je Bakkenes geraakte op de boerderij van haar vader te Milligen met het recti te been in een dorschmachine waardoor dit li chaamsdeel geheel ontvleeschd werd. Het ongelukkige kind is ter genezing naar net ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Een Gooische inbreker. De serie inbraken, den laatsten tijd te Laren M a-den en Bussem gepleegd en welke het werk i een beginneling deed vermoeden, blijkt op re- i" tre-ueld te moeten worden van een 22- 1longmensch door de Hilversumsche politie aangehouden. Een omstandige bekentenis werd afgelegd. Aangerand. Een grossiersbediende is Woensdagavond ra de Wildervankster Dallen door twee onbekend ge bleven 'personen van de fiets getrokken en op den grond geworpen. Een der aanranders hield hem de handen voor den mond en oogen, terwijl de andere zijn zakken nazocht en een portefeuille met pl.m. f200 er uithaalde. De weg waar de aangevallene werd be roofd is zeer duister en eenzaam, zoodat hij weinig mededeelingen aan de politie kon doen. Oplichting. Door de Rotterdamsche politie is een koop man in arrest gesteld, die iemand uit de Van Revostradt door middel van een valsche nota- rieele acte heeft opgelicht voor f 675 en een juffrouw uit de Oindaenstraat voor f 359- De koopman vertoonde aan deze mensehen, die hij kende een stuk, dat volgens zijn zeggen opgemaakt was door een notaris en waaruit zou blijken, dat hij nog f2800 moest ontvan gen van een inwoner van 's Gravezande. loen de twee Rotterdammers er achte rkwamen, dat ze waren opgelicht, waarschuwden zij de politie, die de aanhouding van den oplichter verzocht. In Utrecht werd hij toen gearres teerd. zaal stampvol, wat hem tot verheuging stemde. Dc afdeeling .telt in Broek nog slechts weinig le den en daar de Zuidscharwouders de Broekerst wat achterlijk vinden op het gebied_ van sociale wetgeving, had het bestuur het nuttig geacht ook te trachten in Broek een propaganüa-reestacoml te houden, ten einde het aantal leden op te voe ren en de sympathie voor de idéé Staatspen sioen wat aan te wakkeren. In een korte rede zette de voorzitter daarna de bezwaren van chris telijke 'zijde uiteen, wees daarbij op wat wijlen dr.' Kuijper inzake de sociale wetgeving had ge zegd op het sociale congres in 1891, waarbij hij zich o.m. aldus uitliet: En dan moet zeer ze ker de ontreddering van ons maatschappelijk le ven en de daaruit voortgevloeide nood, ook onze ontferming gaande maken. We mogen niet als de Priester en de Leviet bij den uitgeputten rei ziger ,die uit zij nwonden ligt te bloeden, voorbij-, gaan, maar moeten als de barmhartige Samari- taan, door een aandrift van Goddelijke ontfermfn^' met hem bewogen worden." En verder: ,;AIs we .deksel en voeding" hebben, dan ja eiscnt de Apostel, dat we ons daarmee vergenoegen zullen. Maar nooit kan nóch mag het, waar onze Vader in de Hemelen met Goddelijke mildheid overv.oed van spijs uit den akker wil doen voortkomen, in; den naam des Heeren, vrijgepleit, dat door put 2,0 schuld dit. rijke goed zoo o n g e 1 ij k verdeeld worc.t dat. terwijl de één de broodkruimels steken, c.o andiev met leege maag naar zijn stroozak moet,, of, soms zelfs nog dien stroozak moet derven, Spreker herinnerde aan het petitionnement voor Staatspensioen met zijn 525.000 handteekemngen en aan het antwoord daarop van Minister Aal berse. Hij lei daarbij uit, hoe het op het oogen- blilc staat met het staatspensioen en dat het pnn cipe van de anti-staatszorg allang was losgelaten ook doordien er tal van categorieën van personen zijn, die voor hun pensioen niet moeten batalen of niet betaald hebben. Het kwam spr. het wijst en het meest christelijk voor zich te houden aan wat een christelijk dichter der 19de eeuw dichtte: Van 's Heeren Woord in mensc hentaai ge schreven, Is 't recht verstand den Mensch verbléven. Wie aan dat Woord den besten uitleg gaf Onthull' de andere zij van 't graf. Maar wie zich grondde op 't Woord En Broeders van zich steet. Gewisselijk: Die begreep het niet. Uit de Hoofdstad UIT DE HOOFDSTAD. Het zilveren Regeeringsjubileum van de Ko- "'ifê huldigings-commissie voor de Hoofdstad' heeft zich tot de burgerij gewend om fmancteelen steun, tot uitvoering van het volgende programma» Dankstond in alle kerken en ontvangst van H. M. de Koningin in de Nieuwe Kerk. Tentoonstelling op het gebied van Scheepvaart, Handel en Nijverheid, Maatschappelijk werk, enz. van Nederland en Koloniën. 1 Tentoonstelling op wetenschappelijk gebied. Architectuur-tentoonstelling. Tentoonstelling van beeldende kunsten in het Stedelijk Museum. Tentoonstelling in Arti et Amicitiae. Tentoonstelling in het Rijksmuseum van de ver- eeniging Rembrandt tot behoud en vermeerdering van kunstschatten in Nederland. Feesten in het stadion. Feesten op den Amstel. Feesten op het IJ. Tooneelvoorstelling. Concertuitvoering. Aubade op den Dam. 1 Electrische verlichting openbare- en particuliere gebouwen. Versiering van etalages der winkels en magat zijnen. Volksfeesten. Stadsversiering. Eerewacht te paard en te voet. Gedenkboek. Gedenkpenning. Dat kan dus wat beloven! PLAATSELIJK NIEUWS De werkeloosheid in Oudkarspeï. Iin de bladen werd een onrustbaren benefit gelanceerd als zouden te Oudkarspel 70 a 80 werkloozen zijn. Dit bericht is vreesehjk over dreven. Naar we vernemen hebben een 9-tal werkloozen werk gekregen aan het uitbaggeren van de ringvaart, welk werk als werkverschaf fing is ondernomen. Volgens "betrouwbare berichten zouden er niet oneer dan een 12-tal werkloozen zijn- BROEK OP LANGEND1JK. De afdeeling van den bond voor staatspansi i..n- neering gaf in de zaal van den heer Jb. Vijze- laar eén feestavond, wijaarbij o.m. het toneel stukje „Buiten de Wet" werd opgevoerd. Ioen de voorzitter der afdeeling, de heer Du Burck uk Zjuidscharwoude de bijeenkomst opende, was ce Wie dat als richtsnoer houdt voor zijn sociaiê inzichten, is vóór staatspensioen. Met een verwij zing naar Denemarken en andere landen, waar het staatspensioen is ingevoerd, kon dus ook het finantieele argument niet meer gelden, daar Ne derlands Nationaal vermogen veel grooter i3. Wij zende op den zwaren strijd, die nog zal moeten worden gestreden om het zuivere staatspensioen te veroveren, riep hii allen, die nog geen lid waien op, om in het groote leger van het „Weg met Oud en Arm" mede te strijden. We kregen daarna te hooren zang van enkele dames, yan den heer J. Schrijver en van den hr. A. Schene, en midden tusschen al deze nummers de opvoering van „Buiten de Wet." dat van het Legin tot het einde onder ademlooze stilte werd aangehoord en dat uitmuntend werd gespeeld. Om ruim 12 uur ging de voorzitter tot sluiter, over. Hij had wel gelijk, toen hij op het mooie verloop van den avond wees. Zingen is mooi, too- neelspel is mooi, en vooral als beide kunsten ve. - tolkt" worden op een wijze, als dit voor van avond wat gedaan. Voeg dan daarbij nog de mooie wo or de n, zooals die in het laatstgezongen vers voorkomen, dan grijpt de zang dubbel aan. De woorden van den voorzitter waren ongetwijfeld een vertolking van de gevoelens der aanwezigen, die met luid applaus op de gebrachte hulde rea geerden. Het was een pracht-avond hoorden we ver schillenden zeggen. De afdeeling van den Bond van Staatspensionneering zegt het hen na: zij schreef 53 nieuwe leden in. NOORDSCHARWOUDE. „SINT CAECIL1A. De R.K. gemengde zangvereeniging „St. Cae- cilia" gaf gisteravond ten lokale van den heer J. Bakkum eene uitvoering, onder leiding van den heei Jac. N. Al. i Het programma was rijk aan afwisseling. Een keur van zangnummers voor Gemengd- en Man nenkoor, een paar vioolnummers, een komisch zangspel in 3 bedrijven „De ontevreden wasch- vrouw." Des Guten zuviel, zouden we haast zeggen, ja, dat is ook zoo omdat het programma reeds een tal van mooie zangnummers bevatte. Niettemin, we hebben ons kostelijk geamuseerd en met ons het overige auditorium. Het is de fris- sche opgewekte handeling, met leuke tooneeltjes Maat de hoofdschotel was de zang. Het koor be schikt over uitmuntend stemmenmateriaal, over een alleszins bekwamen directeur, maar, wan neer de ambitie er is, dan wijde men zich meer aan den zang. Er stonden een paar zware nes. op het programma, die, we kunnen niet anders getuigen, vrij goed werden vertolkt, maar die toch teveel aandacht vragen, om tegelijk met een too- neelstukje op het programma te staan. De uit spraak is beter geworden, veel beter zelfs, hst moet gezegd, en daarmede is men op ^den goe den weg. „Droome vrouw, kom," „Ellen", en „De Winter", wonnen daardoor in vertolking. Maar de muzikale voordracht! Ja, dat is de hoofd zaak. En dan het rythme. 't Wordt wil al gevoeid, maar komt nog niet tot uiting. Maar, men is schitterend vooruitgegaan. Men maakt mooie vorderingen, het gaat in de goede richting, en het zal niet lang duren of we kunnen spreken van een beschaafd zangkoor. We hebben niet al les gehoord, doch het mooiste, gelooven we. De uitvoering was goed te noemen, de heer Al kan tevreden zijn. En het programma sloot met een aardig nr., geen wonder, dat het publiek applau- diseerde. Ten volle verdiend. De heer W. Schreurs vergaste ons op een paar zeer goed vertolkte vioolnummers, jammer dat de piano niet „instemde'- met het behaalde suc ces. Dat instrument moest eens nagezien wor den en duchtig ook. „Sint Caecilia" heeft heel goed gezongen. Den Heer Al, den Directeur, onze lof en dank. Alle iin beslag genomen 'kbléhtrelnen Hm nog in bet Ruhrgebied. De hoofdbedrijfsraden en de bednjfsraden der mijnwerkers van de staatsmijnen m het Ruhrgebied hebben heden het volgende bes uu aangenomen: „Wij protesteeren tegen de uibe- 'slag-neming der staatsmijnen door de I ran - schen 'in het district Recklinghausen; wij be schouwen dit ais een daad van geweld legen de vreedzame mijnwerkersbevolking. \Mj eischen vrijlating der gearresteerde beambten en verwachten dat geen militairen de terreinen betreden en verlangen geen militaire handeling tegen het bestuur of de arbeiders. Indien hier- 'aan niet onmiddellijk wordt voldaan, zullen de verdere maatregelen, die noodig zijn, volgen. Onder geen voorwaarde werken wij onder der. dwang der Fransche bajonetten." Dwangmaatregelen. Hedenmorgen zijn gearresteerd: Reiheisen, president en Arens, directeur der staatsmijnen 'in Westfalen. Te Dusseldorp, Mainz, Coblenz en Wester- 'holt is aan de filialen der Reichsbatik al het 'geld Sin beslag genomen. Honderd en vijf millioen mark is m beslag genomen, maar het geld is naderhand weer "vrijgegeven, toen bekend- werd, dat het voor loonen bestemd was. Te Dusseldorp is nog gearresteerd S'Chlu- tius, president ffiEh het „Oberfinanzamt". De direb'teurën de rstaatsmijnen met cokes- installaties „Bergmannsglück" en „Müller- schacht" bij Gladbeck en Westerholz zijn even eens gearresteerd. De houding der arbeiders. De houding der arbeiders is totdusver lijde lijk- zij werken echter alleen onder de strikte voorwaarde, dat geen militairen zich vertonnen op de terreinen de rmijnen. Bij twee mijnen wordt gestaakt; de arbeiders zullen niet aan t werk gaan, voordat de militairen weer weg zijn. Ook de arbeidersleiders hebben ons verklaard: wij werkein niet onder den dwang der baj'o- neDemoeilijkheden met het spoorwegpersoneel omtrent het brengen der kolentreinen naar Frankrijk, zijn nog niet opgelost. De houding van Italië. Naa rwij vernemen, is Italië er toe oveige gaan iom de Britsche en de Fransche regeer ni- gen er met nadruk op te wijzen, dat Italië den toestand in het Ruhrgebied beschouwt als drei gende met ernstige gevaren. Terwijl de Ita.li- aansche regeering de rol van bemiddelaarster niet op zich neemt, raadt zij toch ernstig aan, dat verdere krachtige maatregelen alleen ge- homen zullen worden na zeer rijpe overweging. Hy "dan zelfs 'de Engelsch'e galg verkie zen hoven het Amerikaansche gevangenisleven De Berlijnsdhe caféhouders dreigen met staking. r In een vergadering met vertegenwoordigers der regeering hebben de vertegenwoordigers der café's en restaurants gedreigd, dat zij, in dien het sluitingsuur wordt vervroegd, onmid dellijk zullen staken. Het gevolg daarvan zou zijn, dat op hetzelfde oogenblik te Berlijn alleen (ongeveer 200.000 werkloozen op straat zouden Staandaar alle inrichtingen onmiddellijk hun personeel zouden ontslaan. Heden zullen de besprekingen worden voortgezet. Het Egyptische koningsgraf. Eem telegram uit Luxpr meldt, dat het uit- xgraven van het grafgewelf van 1 oetenkhamen de archeologen het oudste staaltje van inge maakt vleesch hebben gevonden, dat op de wereld bestaat, want het is 3350 jaar oud. Het vleesCh was ingemaakt in vaten in den vorm van groote eieren, waarvan er veertig te voor schijn kwamen. Later1 haalden de delvers nog uit het gral 'vier bronzen kandelaars te voorschijn van buitengewone schoonheid. In een er van stak' nog een kaars, die uitstekend bewaard was ge bleven. BUITENLAND De bezetting van" het Ruhrgebied f Wij olntleenen aan „Hét N|. v. 'd. Qagj*\ Het verzet der arbeiders. Het spoorwegpersoneel heeft besloten om nauwkeurig de bevelen der rijksregeering op te volgen; het zal niet meewerken aan de ver zending van brandstoffen naar Frankrijk en België. In een bijeenkomst, van Poincaré met de ministers van financiën, openbare went en en bevrijde gebieden, is besloten tot verschalende Inieuwe sancties, nu Duitschland alle erdete leveringen heeft geweigerd, met name lot con fiscatie/der mijnen van het Ruhrgebied, die hec eigendom zijn van den Duitsohen staat, tot uitzetting van alle Pruisische ambtenaren uit dat gebied, beslaglegging op alle belastingen en de instelling van een douanecordon. Aange zien Duitschland en de Duitsche groot indus- trieelein zich van alle denkbare wapenen bedie nen, zal Frankrijk hetzelfde doen en de uits.ag daarvan kan niet twijfelachtig zijn. De onveiligheid in Duitschland. Twee Hollandsche meisjes, die zich op reis bevonden naa rhun in de nabijheid va'n Arns- berg woinende familieleden zijn het slachtoffer van een blijkbaar ziekelijk aangelegd individu geworden. In den personentrein tusschen Ha gen en Altena steeg een goed gekleed heer in de coupé, waarin zich de beide meisjes zus ters van 16- en 17-jarigen leeftijd alleen be vonden, en knoopte een praatje met hen aan. Toen de trein dooreen tunnel reed overviel 'de man beide zusters en sneed hun met een mes de haarvlechten af. Beide meisjes verweer den zich;: de jongste liep daarbij verwondingen aan 'hét voorhoofd en de hamden op. De dader ontkwam door uit den rijdenden trein te springen. In Londen kwam Woensdag weer eens een ouderwetsche mist opzetten, waarvan als steeds eenige incidenten het gevolg waren. Iin Clapham-road had een man probeeren te stelen en iemand die hem wo upakken in den vinger gebeten, waarna hij ontsnapt was. Ondanks den mist 'wist men hem toch in een hoek te dringen, doch hij klom op een tuin huisje en sprong er aan den anderen kant at, juist in de punten van een hek'. Bewusteloos en Imet een gebroken dij moest hij naar een hospitaal gebracht worden. Irn de buurt van Covent Garden arriveerde om 2 mi|nuten voor 3 op een „register office een paartje dat in het huwelijk wilde treden. 'Het was juist op het nippertje: buiten adem konden bruid en bruidegom nog juist de bin dende woorden spreken. Toen sloeg de klok en na drieën is het in het Vereenigd Konink rijk (niet meer mogelijk in het huwelijk te tre- den- - Sedert ee|n paar maanden zit in de gevange nis te New-Orleans een Ier, Jozef Duggan genaamd en geboortig uit Galway, die door de Amerikaansche justitie tot twee jaar gevange- inisstra fwerd veroordeeld, wegens inbraak m een goudsmidswinkel te New-Orleans. Hij wist snappen, maar werd weer gepakt en kreeg er |nu nog anderhalf jaar gevangenisstraf bij, waar uit men kan afleiden, dat het uitbreken uit een Amerikaansche gevangenis haast even erg geacht wordt als het-iinbrekén in een gpudsmids smidswinkel. Toen men hem vroeg, waarom hij ontsnapt was, antwoordde de gevangene, dat hij maar liever naar Engeland terug wilde, omdat daar de gevangenen beter gevoéd worden dan in het Amerikaansche gevang. Maar bovendien 'deed hij aan den rechter van instructie eenige 'mededeelingen, die nog nader onderzocht moe ien worden, want deze zonderlinge gevangene beschuldigde zichzelf ervan, dat hij op 22 Juni j.l. heeft deelgenomen aan den moord op maar schalk Wilson te Londen. Verklaring lid commissie van Toezicht. Volgens de „New-York Herald" verklaarde te Essen een der voornaamste leden der commissie) van toezicht, dat de hoop op schadeloosstelling, door bezetting van het Ruhrgebied sterk gedaald was. De Fransche ingenieurs betwijfelden, of on der de huidige omstandigheden uit het Ruhrge- bie dde steeds toenemende kosten voor de be zetting gehaald zouden kunnen worden. ALLERLEI Eein slokdarm buiten het lichaam. De bekende Deensche chirurg prof. Thor- kild Rovsilng heeft dezer dagen voor de Ver- eepriging voor Geneeskunde een lezing gehou den waarin hij bijzonderheden heeft medege deeld van een zeer belangrijke en goed ge slaagde operatie welke hij in de eerste helft van 1921 volbracht. De patiënt was een vrouw van 34 jaar. Door een storing in den slokdarm kon het voedsel de maag onmogelijk op de natuurlijke wijze bereiken- Professor Rovsing maakte daarom een dub bele insnijding in de huid van de keel naar de borst en plaatste een tijdelijke rubberbuis tus schen deze insnijdingen, zoodat de randen van deze insnijdingen bijeengevoegd zelf een na tuurlijke buis zouden vormen. De huid van de borst aan de andere zijde van de twee in snijdingen werd vervolgens over de blootge stelde plaatsen gespannen. Verder werd 'het boveinste uiteinde van de natuurlijke huidouis met den slokdarm verbonden, en later werd ook het oinderste uiteinde met de maag ver bonden, zoodat een kanaal voor het voedsel geschapen was, dat op de gewone wijze in den mond werd gekauwd, en binnen in het lichaam door den slokdarm ging en vervolgens buiten ''t lübhaam door de huisbuis in de maag kwam. De geheele operatie nam zes maanden in be slag, maar was de eerste in haar soort, in t vervolg zullen dergelijke operaties niet zoo'n langen tijd in beslag nemen. De patiënte verliet het hospitaal in Augustus 1921 en was in staat de zorg voo rhaar huis houding op zich te nemen en voor haar vijf kinderen te zorgen. Professor Rovsing heeft nu twee andere pa tiënten onder behandeling, waaronder een man van 44 jaar die gedurende 18 jaar zijn voedsel kunstmatig tot zich heeft genomen. Prof. Rov sing noemt zijn operatie een succesvolle wijze om keelkanker te behandelen daar het moge lijk geworden is het zieke gedeelte van dein slokdarm van de borst weg te nemen. Hij voegde er aan toe dat de vrees der geneeshee- ren dat zulk een kunstmatige buis niet in istaat zou (zijn te werken omdat zij geen spieren (had Iniet opging, aangezien het bovenste gedeel.e van den slokdarm voortging normaal te wer ken en dus het voedsel dwong door het kunst matige kanaal te gaan. N V DE TIJDGEEST Opgave van het hoofdagentschap C. Paarlberg te Oudkarspel. Maandag 15 Januari 1923. Prijs van f 10000 5000 400 8793 19462 200 8308 100 93 449 1259 3648 6876 7101 8486 14272 Dinsdag 16 Januari 1923. I Prijs van f 1000 5489 400 11667 200 4180 6547 7522 100 4850 12190 124851 12921 15584 17690 18017. 19492 190775 (Woensdag 17 Januari 1923. Prijs van f 5000 18164 1000 6102 20911 400 558 10751 15708 200 653 1118 8892 19734 20282 20939 100 4401 8393 8933 10273 10933 1527.1 Donderdag 18 Januari 1923. Prijs van f 15000 17351 400 9375 17877. 20435 200 18410 100 9085 10702 1955.4 PREDIKBEURTEN GER. KERK NOORDSCHARWOUDE. Zondag voorm. 9.30 Ds. J. Gillebaard. Bedie ning H. A 'snam 4 uur Ds J Gillbaard Dankzggingi NED. Herv. Gem NOORDSCHARWOUDE Zondag voorm. 9.30 Ds. O. Staal NED1. HERV. GEM ZUIDSCHARWOUDË Zondag voorm. 10 uur Ds. J. J. v. Meurs.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2