Ho. 11. Donderdag 25 Januari 1928 82e Jaargang NIEU WE E LANGERDE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelusi" HYPOTHEKEN DE UITKIJK. [let is iiet noodlot van de 'slechte daad, dat /dj yd slechts nieuwe slechtheid voortbrengt, heeft meen de Duitsche dichter Schiller gezegd. Wij ggen, dat het van kwaad tot erger gaat En de mschen zijn bezig het aan de Ruhr opnieuw bewijzen. Ik weet niet, of de bezetting van het Ruhrgc- d een slechte daad was. De Duitschers bew ;- i het en de Duitsche Rijkskanselier heeft het in n nader antwoord aan Poincaré uitvoerig traeh n te bewijzen, door op te noemen, wat de Duit her? al aan milliarden voor schadevergoeding aal-j hebben en ,in wat voor bagatel ze nu te- t waren geschoten en zich er op te beroepen, ii het vredesverdrag van Versailles in geen ge- ,1 dergelijke gewelddadige maatregelen toeliet, aar de Franschen en Poincaré beweren met enveel klem het tegendeel. En uit den oorlog ibben we al geleerd, dat het internationaal recht tijd twee aangezichten heeft, waarvan hij» naar k der tegenstanders een toekeert, anders gezegd* t de twee tegenstanders altijd allebei gelijk Iieb- n in eigen oog en in dat hunner vrinden, wat ch feitelijk ook weer niets bijzonders is en wat e bij een heel ordinaire burenruzie ook gemakke- k kunnen waarnemen, met dit onderscheid al- :n, dat het daar niet om internationaal re-ht, uir om vuistrecht gaat, wat toe ook weer niet io'n groot onderscheid maakt. Maar zoo het dan of niet een slechte, daad moge zijn, de 'be ting van het Ruhrgebied lijkt in elk geval een tverstandige daad. En onverstandige daden heb-- n met slechte dit gemeen, dat ze eveneens irhts nieuwe onyerstan'dige en vaak slechte di- n uitlokken en dat het ook daarmee van kwaad it erger pleegt te gaan. Juist dit resultaat schijnt een groot deel der ranscben zeiven al van de onverstandigheid van in jongste politieke onderneming overtuigd te ibben. De bezetting blijkt een onverstandige daad ïverstandig naar twee en misschien nog wei ar meer kanten. Want de Franschen verzekeren zich dat lijkt nu wel zeker noch hun :hadevergoeding noch hun veiligheid mee. Hun hadevergoeding niet, omdat het lijdelijk verzet '■r Duitschers het niet alleen onmogelijk maakt; is van beteekenis uit het Ruhrgebied te halen, aar ook heel het economisch raderwerk van dé- 1 industriestreek stop zet en ten deele vernietigt dus Duitschland nog insolventer maakt dan t is, wat uit het in sneltreinvaart naar beneden oiler, der mark duidelijk blijkt. En hun veiligheid 'et, omdat deze daad een onuitbluschbare haat i het Duitsche volk tegen Frankrijk wekt en het ■tionalism een de partijen der revanche uiter- ate versterkt en omdat Duitschland's uiteenval- a er nog onwaarschijnlijker door wordt en rijn 'tale ontwrichting onmogelijk moet blijken. Maar ovendien en dit werkt ten opzichte van zijn iiügheid natuurlijjk ook in averechtsche richting vervreemdt dit avontuur Frankrijk van zijn bond iooten en ontneemt het voor een groot deel sympathie der wereld, allereerst van Amerika. Toen de Duitschers in oorlogstijd de Belgen rongen voor hen te werken en degenen, die zich hoorzaam aan het verbod hunner regeering en n hun eigen vaderlandsliefde, daartegen bleven rzetten, deporteerden of in de gevangenis stop- n, raakte de wereld in heftige verontwaardiging., u er geen oorlog meer is en geen oórlogsnood- iak meer dwingt en ten deele verontschuldigt, :n de Franschen iets, dat daarop geweldig veel t. Zoowel mijneigenaren en directeuren, die :reenkomstig het verbod hunper regeering wei en kolen aan Frankrijk te leveren, als ambte- iren, die de bevelen dier regeering en niet die bezettende militaire macht opvolgen, worden den krijgsraad gebracht. En het personeel wel van mijnen als van sporen wordt met de •réngste straffen bedreigt, wanneer het zich len de Fransche bevelen verzetten durft en niet jft doorwerken. De pogingen- blijken nutteloos. in als de Duitschers in België zal het deii ichen aan de Ruhr gelukken met onwillige den hazen te vangen. De eenige kans, die ze hebben, is de heele Ruhr-bevolking in de ge- 'genis te zetten en uit Frankrijk of Polen of 'hemen een nieuwe bevolking van mijnwerkers, in lieurs, spoorwegpersoneel en dergelijke te im- leeren. Maar gemakkelijk is zoo'n proefne- Sg niet. En ze zou Frankrijk's finantieele draag chi ongetwijfeld te boven gaan. Voorloopig "hijnen ze het dan ook nog met het aanhouden ir> alle kolenladingen i ntreinen en Rijnaken en timidatie te willen probeeren. Maar het eerste ipi al heel gauw spaak omdat de Duitschers houden met verzenden en zelfs met produceeren. h het tweede zou alleen succes hebben, wanneer arbeiders, als de Franschen gehoopt hadden* niet mee hadden gedaan aan het verzet tegen de Fransche macht. Het eenige duidelijke resultaat is tot nu toe dan ook alleen het tot stilstand bren gen van het economische leven in het Ruhrgebied. En de vraag is nu maar, wie het langer zal kun nen volhouden, de Fransche regeering of het Duit sche volk. Beiden voeren een wanhoopspolitiek. Maar wij trekken aan het langste eind, zeggen de Franschen. Of ze het meenen is wat anders. Zeker is dat de Engelschen en Amerikanen steeds langere gezichten gaan trekken. De eersten ra ken, nu het zoo'n vaart loopt, zelf een beetje met hun liguur verlegen, vooral ook om den terugslag, die de gebeurtenissen aan de Ruhr in Polen en Rus land hebben. Maar de oude vriendschap en de :on ferentie van Lausanne maken, dat ze zich tegenover de Franschen niet vrij gevoelen. Daar te Lausanne blijft Barthou de Engelsche verlangens steunen. Maar de Turken blijken nog altijd niet genoegzaam onder den indruk om er geheel aan toe te geven. Zoo schiet het werk niet op en beginnen alle heeren ongeduldig te worden, vat niet de beste stemming is om alles in vrede en vriendschap te laten verloopen en zoo tal vin moeilijke kwesties, als de toestand in het nabije Oosten heeft opgeworpen, in een vredesverdrag te regelen. Bovendien moet na die regeling nog ius- schen Turkije en Engeland over Moskou geconfe reerd worden. Voor de Engelschen is idat feitelijk een der voornaamste kwesties. Men zegt wel eens. dat ze daarom den heelen oorlog begonnen zijn. En een slechte daadNietwaar? KECHTZAahim Zitting van 23 Januari 1923. Uitspraken. Jan S'. Castricum (ged.) verduistering 6 maan den gev., J B. de G., Alkmaar (ged misdrijf art. 1247 W. v. S., 9 maanden gevangenis. E. Cornelia de W. Helder, misdrijf art. 250 W. v. S., 5 maanden gev. E. J. H., Alkmaar, misdrijf art. 345 W. v. S. 1 maand gev. voorw. H. J. J. T. Amsterdam, misdrijf art. 345 W. v. S., 1 maand gevangenis. NIEUWE ZAKEN. Een familiewaschje. Een zaak', die meer thuis hoorde bij den burgerlijken rechter dan in de.strafzitting, nam 'hedein morgen de aandacht van het Ed.achtb. (rechtscollege geruimen tijd in beslag. Het was tegen den 24-jarigen bierbottelaar A. P. uit Hoonn, dat hier ging. Bedoelde bierbottelaar was gehuwd met de lieftallige Nelly Now ij, maar de weelde om rpzegeur en maneschijn werd weldra vervangen door een vloedgolf van Frans Jozef bitterwater en azijnessence. me vrouwtje P. diende een eisch in tot echtschei ding en hangende het geding werd het eenige kind aan de moeder toegewezen. De vader faam daar geen genoegen mee en onttrok tot tweemaal toe het 'kind, dat bij grootmama Nooij vertoefde aan het aangewezen gezag. Het ge volg was dat de vader, die zich daardoor aan een vrij ernstige strafbaa rfeit had schuldig gemaakt, werd gearresteerd en in voorarrest werd gezet. Al het mogelijke werd nog gedaan om het' zaakje in der minne te schikken, doch d'ie pogingen schenen af te stuiten in hoofd zaak door de weinige medewerking van de fam. P. Thans werd deze onverkwikkelijke familie zaak don rden strafrechter behandeld. De voor malige mevrouw P-, haar moeder en een per soon, die bekl. het feit had zien plegen, traden op als getuigen. Een feit was, dat Nelly Nooij in een café te Amsterdam een verklaring had geteekend iwaariin 'ze afstand deed van het kind. Later had zij die verklaring bij exploit weer herroepen, x Ze beweerde thans niet te hébben geweten, wat ze teekeinde. Beklaagde, die geen onsympathieken indruk maakte, zoo van achter gezien, erkende de feiten, Ihem 'ten laste gelegd. Dé officier was dan ook heel gauw klaar met zijn requisitoir en vorderde 3 maanden met aftrek vain voorarrest. Er was sprake van dat mr. Pauwels bekl. ko uverdedigen, doch in zijn plaats verscheen mr. Laingeveld, die in een kalm en bezadigd pleidooi aandrong op vrijspraak en onmiddel lijk ei'nvrijheidstelling, die echter door de recht bank werd geweigerd, a.s. week uitspraak'. Visdh onder de maat. Dirk B'. uit Warmanhuizen en Teun W. uit St. Maarten, allebei zoetwatervisscJhertjes, wa ren doo reen rijksveldwachter bekeurd, omdat ze oindermaatsche visch in hun bezit hadden. De rijksveldwachter had met de behendigheid van een marchand tailjeur de maat genomen en een te geringe lengte geconstateerd. Der halve waren de visschers er gloeiend bij en i werden ze voo rden kantonrechter te Schagen ieder tot f15 boete subs- 15 dagen hechtenis veroordeeld. Van dit onwelgevallige vonnis wa ren beiden in appel gekomen. Maar het was" wat de jongens noemen „kouwe beenen". De appellanten mochten met vuur en overtuiging betoogen, dat de visch niet te klein was voor den handel en dat de rijksveldwachter heele - maal verkeerd had gemeten, de officier trok zich van dat gezwam niets aan en vroeg beves tiging der gewezen vonnissen. Daar bleven we nuchter van. Twee zaken tegen V. en Jos L., betroffen denkelijk tenuitvoerlegging voor voorw. ver oor deel'iingen, althans de president verzocht ons beleefd heen te gaan en gaf ons tevens vrien delijk te kennen, dat we wel weg konden blij ven, omdat het geheele programma was afge werkt. o.» NENLAND. Slordige gemeente-administratie. Een klacht van Ged Staten. m a? i PLAATSELIJK NIEUWS Door de Ged. Staten van Noord Brabant is de volgende circulaire tot de gemeentebesturen ge richt: „Bij herhaling is bij ons ernstige twijfel gerezen of vele gemeentebesturen wel voldoende zorg be steden aan de behandeling van zaken waarover zij briefwisseling voeren met ons college. In een enkel geval moge verschil van meening over uitleg van wet of voorschrift moeilijkheden bij die behandeling veroorzaken meestal blijkt het te wijten aan een zekere achteloosheid, die heen- en weerzènding van stukken tengevolge heeft Geen vergadering van ons college gaat voorbij zonder' dat tal van documenten ter aanvulling of verbetering moeten worden teruggezonden. Door een en ander wordt de arbeid op onze griffie noodeloos bemoeilijkt en vertraagd en moet op menige gemeente-secretarie aan het vereischte werk dubbele moeite worden besteed. Sommige gemeentebesturen gewoonlijk de zelfde plegen onze brieven of aanschrijvingen: niet te beantwoorden, voordat zij een herinnerings briefje ontvangen hebben. Dat euvel zouden wij gaarne spoedig en geheel zien verdwijnen. Gedu- rende het afgeloopen jaar zijn honderden herin neringsbriefjes van onze griffie uitgegaan. Niet tegenstaande herhaalde en ernstige aanmaningen; moeten wij constateeren, dat' op dit oogenblik 39 gemeenterekeningen over 1921 aan ons nog niet ter vaststelling zijn aangeboden, en dat, even eens in strijd met de eischen der wet, óo ge- meent ebegrootingen voor 1923 nog niet ter goed keuring zijn ingezonden. x Wij vertrouwen dat deze onze klacht Ui niet on verschillig laten zal voor zoover z U mocht aan gaan. Indien het noodig is elk gemeentebestuur; kan dit zelf beoordeelen, wanneer het zijn brief wisseling met ons overziet gelieve U ook de betrokken ambtenaren aan te sporen tot meer oplettendheid, meer stiptheid en meer activiteit." Het N.V.V. en de bezetting van het Ruhrgebied. Gisteravond vergaderden de hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten bonden, ter bespre king van de vraag, wat het N.V.V. zou kunnen doen om het verzet vgn de Duitsche arbeiders in het Ruhrgebied te steunen. Besloten werd te beginnen met 2I/2O/0 van het vefrmogen der Nederlandsche Vakbeweging be schikbaar te stellen voor de Duitsche arbeiders, met dien verstande, dat geen enkele organisatie minder dan 50 cent per lid voor dit doel mag af dragen. Op deze wijze zal een bedrag van onge veer f 150.000 zijn bijeengebracht. Voorts werd besloten, om, wanneer zich een wijziging in de situatie mocht voordoen, wederom tc vergaderen en eventueel na 5 weken opnieuw de vraag van verderen finantieelen steun onder de oogen te zien. UIT DEN OMTREK. SINT PANCRAS. Op dein Dinsdagavond vanwege de afdeeling Hemsbroek der I. A. M. V. gehóuden propa- gandaavond, werd door Ds. Schermerhorn het bekende fooneelstuk „De Godzoeker" van Leo Tolstoi', 'ten beste gegeven. Dit door dep groo- ten Russischen schrijver zoo treffend geschre ven stuk', werd door den talentvol en vurtgen spreker op uitmuntende wijze- voorgedragen, 'it Was ongeveer vijf jaar geleden dat Ds. Scher merhorn in deze -gemeente was geweest, doch Inog als steeds weet hij de toehoorders een 'ge- 'Inotvollen avond te verschaffen. Door een hon derdtal bezoekers werd dit stuk dan -ook met aandacht gevolgd. De traditioneele speld kón men hooren vallen. Gememoreerd dient nog te worden dat dit stuk door Ds. Schermerhorn kosteloos ten beste werd gegeven, wat door de afd. Hensbroek wel zeer op prijs gesteld £al worden- RECLAME. Voor ons ligt een reclameboekje met prijs lijst uitgegeven door de Gazelle Rijwielfabriek te Dieren. Van de verschijning van dit boekje maken wij "met te meer genoegen melding, omdat hierin de beteekenis van eene 'belangrijke nati onale industrie op een zoo aantrekkelijke wijze wordt gedemonstreerd, terwijl wij in de tweede plaats het streven van deze zoo bekende Rij wielfabriek om aan de Vaderlandsche Industrie 'meer bekendheid te geven gaarne steunen. Wij 'bevelen dan ook het boekje ter kennis making gaarne aan en voegen hieraan toe, dat de heer J. Spanjaars als vertegenwoordiger 'der Gazehe Rijwielfabriek voor Oudkarspel en Noordscharwoude optreedt. ZUIDSCHARWOUDE. De propaganda door de afd. van den Bond van Staatspensioneering heeft als resultaat on geveer 100 nieuwe leden opgeleverd. ZUIDSCHARWOUDE. Inplaats van den heer Jb. Berkhout, die als bestuurslid van de tuinbouwvereen. „De Toe komst" bedankte, is tot penningmeester ge kozen de heer H. Schrijver. NIEUWSTIJDINGEN - Geknipte postzegels. Onlangs zijn eenige brieven besteld waarvan de postzegels, zooals duidelijk waar te nemen was, (niet geperforeerd waren geweest- Het be treft hier postzegels van 10 en 5 cent, die echter behoorlijk afgestempeld waren. Naar aafaleidirig (hiervan hebben wij een onderzoek' ijngestéld. Naar ons bleek, is van bedrog geen sprake. Het schijnt, dat tengevolge van de typografen- stak'ilng bij de firma Enschedé te Haarlem, alwaar de postzegels gedrukt worden, men niet ün istaat is geweest de vellen te perforeeren. Daar gevreesd werd voor een tekort van post zegels werden de ongeperforeerde vellen voor de uitgifte aan kleine postdkantoren bestemd, daar debeambten aa nde postkantoren van beteekenis niet den tijd zouden hebben de vel len te knippen. Op deze wijze zijn dan ook de geknipte post zegels in circulatie gebracht. Nadat bij de firma Enschedé weer -geper foreerd werd, hebben de weinige kantoten, die moesten knippen, order gekregen de restanten «sveer in te leveren, hetgeen geschied is. Naar de postzegelhandelaar Mebus, die ons op het feit opmerkzaam maakte, ons mede deelde, zijn sinds 1852 geen ongeperforeerde postzegels uitgegeven. Met dat al ligt voor de postzegelliefhebbers 'een felle jacht naar geknipte zegels in 't ver schiet. (>,De Crt."). BUITENLAND Hei gebouw van het „Berl. Tag." grootendeels ingestort. In het gebouw van Rudolph Mosse ,den uitgever van het „Berliner Tageblatt" en de „Berliner Volkszeitung" is een ernstig ongeluk gebeurd, door dat de beide nieuwe verdiepingen, die op het ge bouw worden gezet, zijn ingestort. Een deel van de dakverdieping stortte in en ging door alle ver diepingen heen, tot de onderste toe, waardoor een gat van verschillende meters in doorsnede werd gevormd. Daar het bedrijf in alle afdeelingen van zetterij, redactie, enz., in vollen gang was, is het aantal slachtoffers groot. Tot nu toe zijn er zeven dooden onder de puinhoopen weggehaald, en bo-i vendien is een groot aantal personen ernstig ge wond. Ook de kamer van den hoofdredacteur van het „Berl. Tageblatt", Th. Wolff, werd verwoest, de heer Wolff zelf was nog niet aanwezig. Dé brandkast van de firma Mosse werd eveneens mee in de diepte gesleurd. Het bedrijf van het „Berl. Tageblatt" en de ,„Berl. Volksz." is voorloopig stopgezet, tot dé bouwpolitie een onderzoek zal hebben ingesteld/ De oorzaak van het ongeluk is nog niet opge helderd. Volgens de eene lezing waren op de dak verdieping overmatig groote hoeveelheden kiezel opgeslagen, die moesten dienen voor het maken ken van gewapend beton, volgens de anders le zing zouden het metselsteenen zijn- geweest. Na dere bijzonderheden ontbreken nog. „Het Berliner Tageblatt", dat gisteravond in weerwil van de instorting is verschenen, meent, dat deze een gevolg is van het natworden van het kiezel, dat op de bovenste verdieping was uitgestort. Het blad beschrijft het gebeurde als volgt: De eenige kubieke meters groote massa kiezel baande zich met donderend geweld een weg door.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1