Bezitters Prijskolven, Wijn des Levens j. g. mmm 10io extra korting Groote Balans-Uitverkoop van Oude Rotterdammertjes wisselt nog deze week Uw °P Laügendijk. Advertetiën BIETENZAAD, (Bleekblad) TAAIE GELB-KOOLZAAD, B. T. Elema obligatie geeft recht op een c' fHTIBbKS- Mond- en Tandarts, gratis obligatie eener eztra C. DE BOER Wz., een Winkelhuis J. HEERS. - Ziiirischanvoude. Cham. Fabriek „Vüesia"' I Premieleening met als extra Premiëa totaal twee en een half mil- i lioen gulden, j Na 28 Jauuari a.s. vervalt l het recht tot inwisseling uwer Stallen en Hoenderhokken met Creoline Sprooinrachiui ra bomgraoraido preparaten bij ons oit voorraad lsTerbaar. N.V. 6. J. KROL Go's Kunstmesthandel, t.h. Fa. Joh. F- Morra, Alkmaar, houdt de maand Januari op alle GOEDEREN, als: hëï aannemen van dit voorstel, omdat de ge meente dan zelf baas is. Met algemeene stemmen aangenomen. Medegedeeld wordt, dat S. Ligthart de huur van de landerijen heeft opgezegd en dat op Maandag 22 Januari a.s. een openbare verhu ring van deze perceelen zal plaats hebben. De heer Slot informeert of Ligthart nog aansprakelijk blijft als de huuropbrengst lager wordt. Voorzitter zegt, dat B. en W. op deze kwes tie voldoende het oog hebben gehad. Spr. zal daarover straks meer meedeelen. D eheer Slot had deze mededeeliingen liever thans, voor hij een beslissing moet nemen. Na eenige mededeelingen in comité gaat de Raad Imet het voorstel van B. en W. accoord. De verpleging van C. Ooijevaar in het pro vinciaal ziekenhuis te Santpoort is 2 Januari 1923 geëindigd. Goedgekeurd zijn de kasgeldleeningen voor 'de gemeente en het gasbedrijf. Op 128 December j.l. zijn de k!as en boeken van den gemeente-ontvanger gecontroleerd en was het kassaldo met de postgirorekening teza men fll.443.53V2 in kas aanwezig. Medegedeeld wordt, dat de volontairs vanaf December te zamen eene belooning genieten van f50 per maand. Voorzitter zegt, dat de Raad B. en W. ge machtigd heeft om een ambtenaar te benoemen op f700 salaris. Dit is niet gebeurd, omdat de 2 Volontairs het werk af konden. Krijgen deze (nu f50 per maand, dan blijft deze uitgaaf nog heneden de f700 die is toegestaan. Het gaat iniet op, dat deze volontairs voor niets werken. De gemeente mag op hun werkkracht niet pa rasiteeren. De heer Slot ziet deze verhouding anders in. De volontairs zijn hier om te Ie er en van para siteeren, als zij niet betaald worden is geen sprake. Veel volontairs betalen nog leergeld. Voorzitter wijst er op, hoe door deze volon tairs een ambtenaar wordt uitgewonnen en de gemeente dus van hun arbeid profiteeren zou als elke belootoing achterwege bleef. De heer Swan acht ook verschil aanwezig 'als de volblntairs betaald worden of niet. Thans zijln zij in dienst der gemeente, kan werk en werktijd hen worden voorgeschreven, wat an ders iniet best mogelijk is. De heer Slot ziet daarin geen verschil, ook als volontairs die niet betaald worden, zullen zij al het hun opgedragen werk moeten doen. Spr. wijst er op, dat de secretaris door de jongelui betaald wordt voor zijn onderricht en zij op hun beurt salaris genieten. De heer Molenaar zegt, dat de Raad tot het benoemen van een ambtenaar voor f700 heeft besloten op het advies van B. en W., dat de secretaris het zo-nder ambtenaar niet af kon. Toen is gewezen op de volontairs, maar het heette dat dit niet veel beteekende. Later heeft de heer Slot gevraagd waarom of er geen oproeping nog was geplaatst om een nieu wen (ambtenaar. Het antwoord luidde: het gaat nog. 'Nu komt dit voorstel als vergoeding voor hun werk. Spr. Is daar niet voor. Zij komen om hier te leeren en zijn evengoed verplicht het hun opgedragen werk uit te voeren. Dé heo rGutker vereenigt zich met het voor stel van B. en W. B'. en W. 'zijn over het werk der jongelui blijkbaar tevreden en voor de ge meentekas is het nog voprdeel. N'a nog eenige diskussie stellen de heeren Slot en Molenaar voor, het bedrag niet langer uit te keeren. De andere heeren verklaren zich daar tegen. Ingekomen is een schrijven van het camité der vereenigingen van B. en W. te Hoorn, Purmerend, Alkmaar, en Schagen, inhoudende eenige mededeelingen. Hieruit blijkt dat dit comité zich heeft bezig gehouden met de verhouding tusschen Alkmaar en de andere gemeenten inzake het bezoeken van leerlingen op onderwijsinrichtingen in Alk maar en het verhaal der onderwijskosten door Alkmaar; met de classificatie; met den waren- keuringsdienst van Alkmaar en de daarvoor in rekening gebrachte onkosten aan de gemeen tebesturen in haar ressort; met de uitvoering der pensioenwet vooral voor schoolschoon- maaksters an losse werkkrachten; met de finan- tieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Allemaal belangen het platteland betreffende. Naar aanleiding van het adres van den L. T. B. en dat van het bestuur der Tuinouwvei - eeniging te Krabendam, deelen B. en W. mede, dat wat het verzoek om uitstel betreft, zooveel mogelijk consideratie zal worden gebruikt en wat het 2e gedeelte van het verzoek betreft, aan adressanten mede te deelen, dat hieraan (niet kan worden voldaan. Het bovengenoemde adres van den L.T.B, te Warmenhuizen betrof het geven van uitstel aan pachters en het geven van 25 pet. kor ting op de pachtsommen, met het oog op de malaise. De Tuinbouwvereeniging te Krabben dam had adhaesie betuigd. Voorzitter zegt, dat de gevraagde 25 pet. korting iop de pachtsom voo rde gemeente een schade zo ümeebrengen van f7000. Dat hierom geen algemeene maatregel zou zijn te treffen, van allerlei omstandigheden als de re sultaten van éen bedrijf afhangen. De f7000 schade z ouden bovendien weer moeten worden opgebracht, want deze kan de gemeente niet tnissen. De heer Molenaar is opk voor consideratie wat de termijn van betaling der huur betreft, (niet echter voor 25 pet. korting op den huur-, prijs. Spr. ontveinst zich niet, dat als de tijds omstandigheden zóó blijven velen niet zullen kunnen betalen. Maar dat is thans nog niet te bepalen. En bovendien is niet 'te zeggen of dat 25 pet. zal zijn. Vroeger zijn er ook sléchte tijden geweest en men heeft zijn huur bijeen gegaard. Thans kan dat niet, maar daarbij geeft d e25 pet. niet den doorslag, maar hier is het zoo dure leven de oorzaak. De heer Slot wil zelfs met de consideratie bij het betalen nog voorzichtig zijn. De heer Swan wijst op het feit, dat veel van de huur al reeds is betaald en het gaat toCh (niet om 25 pet. terug te geven. Voorzitter zegt dat de tijd voor velen heel slecht is, maar een algemeene regel bepalen 5tn deze gaat niet. Elk geval zou op zichzelf beoordeeld moeten worden. Ook wat het uit stel betreft, zullen B. en W. elk geval op zich zelf en met het oog op de borgen, enz., beoor- deelen. Het voorstel van B. en W., om het adres voor kennisgeving aan te nemen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op het ter nader onderzoek in handen van B. en W. gesteld adres van de visschers te Warmenhuizen, deelen B'. en W. mede, dat zij aan den Raad voorstellen afwijzend op het adres te beschikken. Itn de vorige vergadering is reeds uitvoerig besproken een adres van de visschers van War menhuizen om het vischwater in deze gemeente te verpachten alleen aan visschers uit War menhuizen. Er bestaat een af deeling Geest- merambacht aan de Heidemaatschappij. En deze afdeelimg houdt zich onledig met het ver zorgen van het vischwater, het uitzetten van jopge visch in heel Geestmerambacht en het waken van de strooperij van te kleine visch. Nu heeft de banne Koedijk haar contract met Geestmerambacht opgezegd en is e ralle kans dat het vischwater in Koedijk zal verpacht worden aan de visschers in Koedijk. Het gevolg gevolg zal dan zijn dat het vischwater van Warmenhuizen is voor de visschers uit War menhuizen, Harenkarspel, enz. Daardoor zul len de visschers in Warmenhuizen geen vol doende vischwater overhouden en vragen zij daarom om het vischwater in Warmenhuizen alleen te verpachten aan visschers in Warmen huizen. Van de afdeeling Geestmerambacht van de ingekomen, waaruit blijkt van hoeveel betee- kenis deze organisatie vopr de visschers is. Gaat nu Koedijk en aanstonds Warmenhuizen er toe ove rhaar vischwater aan visschers te verpachten, dan ligt deze organisatie spoedig op haar oor en in de visscherij ontstaat weer eenzelfde anarchie als vroeger. Met het oog daarop stellen B. en W. voor niet op het adres Jn te gaan. Over deze kwestie o|ntstaan zeer lange dis cussies, waarbij de heeren Molenaar en Gutk'er veel voelen vopr de bezwaren van de Warmen- huizer visschers en deze wi.llen beschermen. Voorzitter en de heer Slot wijzen met nadruk op het belang der bestaande organisatie en willen die zoo mógelijk ni stand houden. Het resultaat is dat het adres voor kennis geving wordt aangenomen, maar gaat Koedijk 'tot verpachting aan eigen visschers over, dan zal Warmenhuizen moeten volgen. De heeren Gutker en Molenaar stemden hier tegen. In verband met het schrijven van Ged. Sta ten betreffende de verordening vleeschkeu- riingswet, stellen B. en W. voor artikel 3, 15 ca 16 te wijzigen, zooals Ged. Staten dit wen- sdhep. Allen voor. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling 'aan een verordening, regelende de winkelslui ting. Dit voorstel van B. en W. was gekomen (naar aanleiding van een adres van Katholieke ouders in het Patronaat vergaderd, om met het oog op de uitwassen op Zondagavond, de win dels op Zondagavond om 10 uur te sluiten. De heer Slot wijst er op, hoe wat B. en W. voorstellen heel iets anders is dan is gevraagd. Dat op Zbndag de winkels om 10 uur gesloten worden vindt spr. goed, maar waarom in de week. Daarvoor is geen reden, niemand komt hier in de week' om 10 uur nog in een winkel. Waarom dat gemaszregel als het niet noodig is Voorzitter zegt dat B. en W. niet eenstemmig zijn. De minderheid is spr.. zelf. Ook hij acht slutiiing op Zondag voldoende. Verordeningen ijn het leven te roepen voor omstandigheden die zich niet eens voordoen, acht spr. onnoodig. De heer Slot is het hiermee eens. Aies .is hier (om 9 uur gesloten. Men drijft de menschen als fnen om 10 uur in de week sluit, onwille keurig er toe om tot 10 uur inkoopen te doen. De heer Swan meent dat als er dan geen winkelnering is na 9, uur, niemand er last van heeft pm 10 uur te moeten sluiten. Sluit men wel op Zondag, dan bestaat er kans dat die bedoelde excessen zich naar de week verplaat- xsetn. De heer Molenaar acht een algemeenen regel ook het best. Er is niets tegen en 'bovendien welke dagen zijn Zondagen? De Katholieken hebben enkele Zondagen die voor de anderen |niet gelden. Wat gebeurt e rop die dagen? De heer Gutker acht het niet nopdig een verordening te maken. Spr. is voor zooveel fnogelijk vrijhedi Spr.. wijst op de kappers, die Zaterdags nooit voor 11 uur gesloten zijn. Over dit punt redeneeren de heeren nog een poosje door, met als resultaat, dat de heeren1 Gutker en Slot zidh tegen een algemeene ver ordening verklaren, de anderen voor. Verder Arordt bepaald dat de wipkels de geheele week en ook Zondags alleen open mogen zijn van 5 uur 'smorgens bot 10 uur 's avonds. De kap perswinkels mogen op Woensdag en Zaterdag 'open blijven tot 12 uur. De verordening is piet van kracht van 26 November tot 6 December, da|n (mogen de winkels tot 11 uur open. Ook met kermis enz. kunnen B. en W. afwijken. De heer Slot verklaart zich tegen deze veror dening. j 1 [j Aap de orde wordt vervolgens gesteld de vaststelling eener verordening op het rooken door jeugdige personen, ook' alweder een ge volg Van het adres van de Katholieke ouders. Bepaald wordt dat aan kinderen beneden de 14 jaar geen sigaren, sigaretten, tabak mag worden geschonken, verkocht óf verstrekt en tevens dat deze kinderen op den openbaren weg piet mogen rooken of tabak enz. bij zich jnogen hebben. Algemeen goedgevonden. Naar aanleiding \an het verzoek' van Jen onderwijzer C. C. Vrijer om eervol ontslag, stel len Bi. en W. voor hem met ingang van 1 Maart 1923 eervol ontslag te verleenen als on derwijzer aan de O. L. school en het vervlg- otaderwijs. Allen voor. In verband met de tijdsomstandigheden stel len B. en W. voor om den bouw van de brug ip den Oudewal voorloopig uit te stellen. Voorzitter zegt dat ongeveer 1 k IV2 jaar geleden is besloten om een adres van de be- 'wopers van Oudewal gunstig te beschikken ein een brug te laten maken. De onkosten zijn begroot op f3500. Die tijdsomstandigheden zijn thans echter zoo, dat B. en W. dit werk' niet meeinen te mogen uitvoeren. Het is voor de betrokkenen wel een teleurstelling, maar van directe noodzakelijkheid mag hier niét wor den gesproken. Zoowel de heeren Slot, Gutker en Molenaar verklaren met B. en W. in te stemmen en de brug niet noodzakelijk te vinden en wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer Mole naar naar de werkloosheid. Voorzitter zegt dat 9 jnan aan het werk zijn. De heer Molenaar geeft Ijn overweging om samen met enkele huur ders van gemeentelanderijen slooten in hun bouwland te laten graven. Voorzitter zegt dat plan te kennen en in B. en W. te bespreken, zoodat het noodig blijkt om meer werk te zoeken. tn te koop. Tj. KOELEMEIJ Sr., Sint Panras. j GEVESTIGD te Altauw: j oui9 obligatie ia ïïw nl#we j Te bevragen bij Wed. Emm astraat 64. Spreekuur 1-3. Vroeg roode Koolzaad. Vroeg gele Koolzaad. Lecerf Bloemkoolzaad. Verkrijgbaar bij ZUIDSCH ARW OUDE Gevraagd met recht van koop. Brieven in te zenden No 105, Bureau Te Koop Een zoo groed als nieuw flink gebouwd Woonhuis met Koolboet, zeer gunstig gelegen aan ruim Z()m|.,„ 2* Januari a vaarwater in de nabijheid der Laadplaats en Veiling te Broek voor zwakken en herstellenden. Het middel voor koortsverdrijving, bloedzuiverend, eetlust opwekkend, zenuwstillend, enz. Jan de Vries, Luttik-Oudorp 72—74 Alkmaar. Telefoon 324. Ontsmet Uw en bespuit uw boomen met Vruchtboom-carbolineum, merk „KRIMPEN". LAAT J14-116-118, ALKMAAR. VLAANDERHOF 5 en geeft bovendien nog Heeren- en Kinderkleeding, Manufacturen. Werkmansguederen, Talelkleeden, Karpetten, Wollen- Watten en Moltondekens, Ledikanten, Spiraainiatrassen. Kapokmatrassen, Veerenbedden, en Kapokbedden. Zegt het voort. Zegt het voort.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3