NIEU WE Zaterdag- 27 Januari 1928. 82e Jaargang nr® $0. IS» iSSTMBC» V 52 LANGIRIJKER COIIRAE M N te:ï Ik EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 Maiden. E LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Behagen Hotel „Vredelust." DEPOSJTO.s VERGADERINGEN JAARVERGADERING HULP IN NOOD. TE OUDKARSPEL. Sister, Vrijdagavond had de 23e jaarverga- ipig van de vereeniging ,,Hulp in Nood" ats in het locaal van den heer G. Oudhuis. Aainweziig waren 17 leden en het eerelid de J. Jomam, thans te St. Pancras woon- btig. 1 De voorzitter, de heer Jb. v. Meurs opent ;t een woord van welkom de vergadering. Meer speciaal werd welkom geheetem de heer man, waaraan véle leden wel eens een voor- eld kunnen nemen. Het is de 23e jaar vergader ijng en wat het svendige der vereeniging betreft laat dit niets weinschen over. De samenwerking onder het stuur is prettig en op de vergaderingen zijn »eds allen present. Met de financiën staat het rooskleurig voor, wat in dezen tijd wel eigen- rd'ig klinkt. Het winst maken is een gevolg van slapte het aantal zieken. Eenigszins teleurgesteld zijn we, omdat zoo ijnig jonge leden toetreden. We hopen nog :eds dat dit anders wordt, dpoh het is niet makkelijk daarvoor het juiste middel te vin- Si. Zij dienen echter de vereeniging te steu- ;n, een steun te zijn vooral voor de oudere den. Hierna worden dopr den heer Ooijevaar als cretaris de 'notulen van de vorige vergadering lezen welke onveranderd worden vastgesteld. Medegedeeld wordt dat bij enkele candidaat- elli'ng de heeren Jb. v. Meurs en J. Ooijevaar s bestuursleden zijn herkozen, welke mede ding door de vergadering met applaus be roet wordt. Goedgevonden wordt dat op de hoofdbonds-j rgadering voorgesteld zal worden dat niet leen elkanders gewone leden bij verkiezing orden overgenomen, doch ook de adspirant- dem die halve contributie betalen. Namens de commissie wordt door den heer Wit meegedeeld dat de rekening bij den ïnningmeester in volkomen prde bevonden is. Uit de rekening waarvan doior den penning- eester verslag wordt gedaan blijkt dat het atste half jaar ontvangen is aan contributie 200,29, aan rente f89.74, totaal dus f 1290.03. Dé uitgaven hebben bedragen f967.49, zoo- at er een saldo gemaakt is van f322.54. De iservekas is hiermee gestegen op f2516.141/2 aarvan op de Spaarbank geplaatst f 2298,48- Aan 26 verschillende leden zijn totaal 96 uit- 'c-.'l -. V- ff! ("I (noeming niet te zullen aanvaarden omdat de 22 jaar die hij in het belang van de ziekenkas sen heeft gewerkt, lang genoeg zijn om het werk eens aan jongeren over te laten. Besloten wordt aan het districtsbestuur voor té stellen, dat aan de afdeelingen verzocht wordt candidaten op te geven en dan een stem ming bij referendum te houden. Daarna wordt nog meegedeeld dat de steun- bons voor het sanatoriumfonds nog steeds ver krijgbaar zijln en voor hetzelfde doel later zullen worden uitgegeven. Gewezen wordt op het belang van een abon nement op het blad „Zelfbeheer" en op de plannen van het hoofdbestuur tot het instellen van ee Wverplichte modelboekhouding. Ook wordt in het kort uiteengezet waarvoor de weerstandskas moet dienen die door den bond gevormd wordt en waaraan door ei:ke afdeelilng 5 cent per lid en per jaar wordt bijgedragen. Door de bode wordt nog meegedeeld dat 2 leden vertrokken zijn, 2 leden zijn afgeschre ven en 1 lid is geroyeerd, terwijl 5 nieuwe leden zijn toegetreden en 3 uit een andere afdeeling zijn ingekomen. Een en ander over het laatste half jaar. Daarna wordt de vergadering door den voor zitter 'met dank aan allen voor de opkomst ge sloten. Gemeenteraad Oudkarspel Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 25 Januari, des namiddags twee uur onder voorzitterschap van den Weled. Achtb. Hr. A. C. Kroon, burgemeesster. 1 Alle leden zijn aanwezig. D evoorz. opent de vergadering met den wensch dat 1923 voor deze streek beter mag zijn ^ian het afgeloopen 1922. Bij loting wordt de heer De Groot aangewezen het eerst te stemmen. Hierna worden de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering gelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. I Mededeelingen en ingekomen stukken: 1 Ontheffing van den voorkeur op dé huisslachtin gen door H.M. de Koningin. Voor het herhalingsonder wijs zal over 1922 wor den vergoed 470.—. Bericht van Ged. Staten dat over 1922 nog aan dc gemeente zal worden uitgekeerd een bedrag van f 802.44. Van hetzelfde college bericht, dat de uitkeermt over 1923 zal bedragen f207.7.44. Goedkeuring op het besluit tot het heffen van opcenten op de hoofdsom van de vermogensbe lasting. Dankbetuiging van den heer Prijs, gepens. ge meenteveldwachter, voor de hem toegekende gra tificatie van f 100,bij het verlaten van den dienst. Door B. en W. zijn kas en boeken bij den gemeente-ontvanger nagezien, en in volkomen or de bevonden. Bericht van den rijks-ontvanger dat aan den gemeente-ontvanger is afgedragen een bedrag van f2481,70. Bericht van Ged. Staten dat de rekening over 1922 en de begrooting over 1923 zijn goedgekeurd. Bericht van Ged. Staten dat deze geipeente in de kosten voor de Warenwet zal hebben bij te dragen een bedrag van f421.56. Een circulaire van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, om het daarheen te willen leiden dat ook voor de gemeente-werklieden de 48-uri- ge werkweek wordt ingevoerd. B. en W. stellen voor dit voor kennisgeving aan. te nemen op grond dat de gemeente geen ar beiders in haar dienst heeft. De heer Bakker meent dat het de bedoeling is dat alle gemeentebesturen uitspraak zullen doen teger. den 8-urigen werkdag. De voorz. antwoordt, dat het stuk bedoelt het' invoeren van den 48-urigen werkweek. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van Boele Muller om teruggave van f 1.35 aan teveel betaald schoolgeld. Wordt toegestaan. Een verzoek van de vereeniging van burge- eeringön De heer Jb. Sit'et wordt aan de commissie Dor de rekening toegevoegd. Uit het jaarverslag blijkt, dat 6 bestuurs en vee ledenvergaderingen gehouden zijn, dat het dental gedaald is van 256 op 252, dat de ntvangsten hebben bedragen f2539,63 en de itgavein f2256- en aan 81 verschillende per kten 249 uitkeeringen gedaan zijn te samen iet 1318 ziekendagen. Het verslag sluit met de hoop dat 1923 voor ereeniging en leden voorspoedig mag zijri en eel geluk en zegen geven mag. Op voorstel van het bestuur wordt besloten de notulen vast té leggen, dat leden die n de uitkeering zijn gedurende dien tijd met meesters en secretarissen om adhkeste te De lgen vertoeven in localen waar alcoholhou-1 tuigen aan een adres om de kosten voor de be- ende dranken verkrijgbaar zijn. De practijk ooral van het laatste aar hejëft bewezen, dat zoodanige bepaling noodlg is. Hiermee wordt door den heer Ruis in het sort verslag gedaan van de districtsvergadering lie j.l. Donderdag te Alkmaar plaats- gehad :eft. In deze vergadering is een uiteenzetting ge- .even van het reorganisatieplan, zooals dit in het bondsblad Zelfbeheer door den heer Zee man van Stompetoren is uiteengezet. Speciaal kwamen naar voren de uitkeering volgens loonklassen en naar leeftijd. Een gezellige bespreking was van dit ver- ag het gevolg. Sommigen voelden er wel voor, doch anderen niet. De laatsten vooral niet, omdat zij van oordeel zijn dat zoodanige maai regelen niet door te voeren zijn, zoo lang de stok niet achter de deur staat en de leden voelen dat ze er mee geslagen zullen worden- Ook wordt meegedeeld, dat in de plaats van den heer J. Bakker als bestuurslid gekozen is de heer J. Joman- üeze laatste heeft echter verklaard de bc- grooting van dé warenwet te verlagen van 21 1/3 op 21.17/iooe cent. Gp voorstel van Bi. en W. wordt besloten ad- haesie te betuigen. 1 Een schrijven van de gemeente Alkmaar of de ze gemeente zich garant wenscht te stellen voor haar leerlingen op de handelsscholen. De voorz. zegt namens B. en W., dat hier nog de verordening van kracht is, waarbij de gelden van de ouders worden teruggevorderd. Zij stellen de:halve voor dat de gemeente zich garant zal stellen voor 1922—1923 tot 1 Sept. Dan komt men niet in conflict met de kinderen die op het oogenblik die scholen bezoeken. Het voorstel gaat niet verder met het oog op de U.L.O.-Schoot De heer Paarlberg merkt op, dat men dan ir: moeilijkheden zal komen met de leerlingen, die in Sept. nog niet volleerd zijn. De voorz. antwoordt dat men dit natuurlijk zal blijven- houden. j De heer Paarlberg zou toch voor die kindéren die met September nog moeten doorleeren, een 'uitzonderingsbepaling willen maken. De voorz. zegt, dat wanneer de gemeente zich daarvoor garant gaat stellen, er steeds kinderen d? school gaan bezoeken. De heer Paarlberg zegt, dat wanneer de ge-, meente zich niet garant stelt;, de kinderen van de scholen zullen worden geweerd. Spr. kan volkomen met het voorstel meegaan wanneer de gemeente zich ook garant stelt voor, de kinderen, die na 1 Sept. moeten doorleeren. De voorz. kan de vergadering niet in overweging) geven hierop in te gaan. De heer Schrieken vraagt of het dan ook niet te verhaten zal zijn. De voorz. Dat zal moeten uitkomen. j De heer van Exter zegt dat hét voorstel zoo wordt gedaan met het oog op de U.L.O.-schoot Wanneer wij ons garant gaan stellen, werken wij onze eigen inrichting niet in de hand. De heer Hart zegt dat het juist is, met het oog op de U.L.O.-school. Maar de handelsschool heeft 5 leerjaren. 5' De. voorz. Voor twee scholen. De heer Hart zou het voorstel nog eens wen- schen aan te houden. De voorz. antwoordt, dat voor 1 Februari ant woord moet worden gegeven. De heer Paarlberg stelt voor, dat de gemeente verklaart zich garant te stellen voor de leerlingen die op het oogenblik de handélsscholen bezoeken. B- en W. nemen dit voorstel over. De heer Hart gelooft niet dat Alkmaar de kin deren Van zijn scholen zal weren, wannéér de ge meente zich niet garant verklaart. De heer Paarlberg herinnert er aan dat het in Heerhvigowaard al is voorgevallen. De heer Bakker is van oordeel dat wanneer het de gemeente geen geld kost, er niets tegen is om de gemeente garant te doen zijn. Het is jammer, dat wij daardoor in strijd komen met de U.L.O. maar wij mogen den kinderen in geen géval den pas afsnijden. De voorzitter vraagt, waarom de gemeente Alkmaar zelf niet voor de inning van de school gelden kan zorg dragen. Waarom moet de ge meente zich nu juist garant stellen. Wanneer de verschillende gemeenten zich niet garant stelden zou Alkmaar ook zeker anders gaan handelen, want het zal de scholen daardoor zeker niet la ten ontvolken. Besloten wordt dat de gemeente zich garant zal stellen voor de tegenwoordige leerlingen. De heer van Exter zegt dat het toch wel een' eenigszins eigenaardige verhouding is. Wanneer de 3-jarige cursus van de U.L.O. is afgeloopen^ en e» zouden daar vandaan naar de hoogere han delsschool gaan, zou de gemeente zich wel ga rant stellen voor de leerlingen die tegenwoordig op, de handelsschool zijn, maar niet voor die van de U.L.O. De vóörz. antwoordt, dat men zich uitsluitend! garant stelt voor kindaren uit eigen gemeente. Ingekomen is het rapport van den accountant over het nazien van kas e nboeken van de gas-, j fabriek, waarin verklaart dat deze in volkomen, orde zijn bevonden. i B. en W. stellen voor een kasgeldleening aan J te gaan voor het gasbedrijf groot 2000 gulden, tegen een rente van ten hoogste 6 procent. D evoorz. zegt verder dat eerder een leenings- 1 besluit was genomen voor de kamerovens van 60000 gulden, waarvan geleend is 36000 gulden.- Nu komt men nog 20000 gulden tekort, zoodat: door iedere gemeente moet worden geleend 4000 gulden. B. en W. stellen voor dit leeningsbesluit) te nemen en de rente te bepalen op ten hoogste 61/2 procent. Hiertoe wordt besloten. 1 Goedgekeurd wordt de ie suppletoire begrootingl dienst 1923 groot 8000 gulden. B en W. stellen voor de jaarlijksche kosten van de waterleiding in alle gemeente woningen niet te verhalen op de bewoners, maar door de gemeente te doen betalen. B. en W. hebben zich op het standpunt geplaatst, dat een ieder, die, woningen- verhuurd ook voor water heeft te zorgen. Dit voorstel wordt aangenomen. B .en W. doen het voorstel om den gasprijs voor! alle gas, met ingang van dén datum, na de me teropneming van December, met 1 cent' te verla gen. De voorz. zegt dat dit voorstel wordt gedaan op grond dat de cokesprijzen sterk gerezen zijn. De teerprijs hooger is, en de maand November een vooruitgang van gasverbruik heeft aangegeven. Het voorstel wordt aangenomen. Benoeming iid Commissie, van Toezicht op het Lager onderwijs, aftr. de heer C. J. de Wijn. De aanbeveling bestaat uit de heerert 1 VC. J. dé Wijn. 2 A. J. Vos van Zon. 1 No .1 wordt met algemeene stemmen herkozen.: Aangeboden wordt de 2e suppletoire begrooting' voor 1922 groot f3566.99. Ook deze wordt goedgekeurd. Rondvraag. De heer Groot maakt aanmerking op de straat bij Oijevaar, waar zij 'vol kuilen zit. Dé voorz. antwoordt, dat de kuilen eerét van het waterleidingbedrijf zijn opgehaald, voordat er van gemeentewege mee begonnen werd. Mét Mrt. is de garantie om, zoodat de geheele straat voor Maart nogeens zal worden behandeld. De heer Bakker vraagt eenigè inlichtingen over het maken van den weg naar Bergen, yooral met het oog op de werkeloosheid. Verder wil jk u vragen hoeveel werkéloozen er zijn, en of er nog iet-, voor hen gedaan wordt. i De voorz. antwoordt dat naar werk is gèzóchf en gevonden. Hier waren ió werkeloozen, waar van er op het oogenblik 3 aan het werk zijn gezét Verder richt ik in het openbaar het verzoek tot de fa. Hart en anderen die het druk hebben, om zooveel mogelijk werkeloozen in dienst te,nemen om de gemeente te ontlasten. Wat den weg naar de Diepsmeer aangaat. Daarvoor is een commissie bij elkaar geweest en zal'Zaterdag weer vergaderen Wanneer deze weg tot stand mocht komen, zal het niet geven voor de werkeloosheid. Deze weg toch zal dan worden aanbesteed. Voor de werke loozen in dre bouwvakken zal het echtër een uit komst zijn. Thans wordt alleen nog maar de wenschelijkheid besproken of de weg er komen zal pf niet. En wanneer de weg zaj worden gemaakt, weten wij nog niet wanneer het zal worden gedaan. De heer Bakker zegt het in geen geval eens te zijn met den brief die aan Prijs is gezonden. Hij- heeft eervol ontslag gekregen na 31 jaar de ge meente te hebben gediend- Ook hij had zijn fou ten, als ieder ander mensch, maar ook zijn goe;- de zijde. De burgerij stond over het algemeen sym pathiek tegenover hem. Ik hoop dat hij een rusti ger. ouden dag mag hebben, en nog lang van het pensioen zal kunnen genieten. Ik wil echter hier aan nog toevoegen dat ik geen bewonderaar ben van den brief, waarin werd medegedeeld dat hij 15 Januari zijn woning moest hebben verlaten, eri den sleutel bij den opzichter Timmerman moest bezorgen. Dc heer Paarlberg zegt dat er menschen zonder woning zitten, terwijl er woningen leeg staan. Is daai niets aan te doen. i De voorzitter antwoordt dat er niets aan te doen is. Dat is een persoonlijke zaak. En het zal veel schelen wie het is. De heer Paarlberg. Daar bemoeien wij ons, niei mee. De voorz. Het publiek wel. Ik heb er het recht niet toe Dat behoorde aan de huurcommissie. De heer Paarlberg. Het is een treurige zaak. De heer Groen zegt, om te voorkomen dat de weg niet. al te slecht zal worden, het goed is,' niet te lang te wachten met het ophalen van kuiien. Daardoor zal het stuk rijden vut 54 straat worden vermeden. En het zal op den duur ook goedkooper zijn. De voorzitter zegt dit in overweging te zullen nemen. De heer Hart zegt dat de menschen ontevre den zijn over de spuitbeweging, de. uitbetaling van gelden. Ik weet niet wie het geld verstuurd heeft De voorzitter zegt hierop niet te kunnen antwoorden. De heer Schrieken zegt dat de weg naar Bergens zijn volle sympathie heeft. Maar wordt er nu nog in die zaak gewerkt om het te bevorderen? Alles gaat in den regel op zijn elf-en-dertigst. Ik zou daarom spoed willen betrachten. En verzoek dat er goed achterheen gezeten wordt. De voorzitter antwoordt dat de voorloopige com missie 14 dagen terug vergaderd heeft, on een week daarna met de bansbesturen die hierbij be lang kunnen hebben. En nu Zaterdag is er weer vergadering om te bespreken waar de weg het al lerbest kan worden gemaakt. Dan is er weer ver gadering, waarop medegedeeld zal worden, waar dc weg het best wordt geoordeeld en hoeveel het maken daarvan zal moeten kosten. De heer Schrieken zegt met genoegen te hooren dat er zoo in gewerkt wordt. De heer Groen is het er niet mee eens, wanneer gezegd wordt, dat het voor de werkeloosheid wei nig waard zal zijn. Er is toch verbazen dveel grondwerk aan te verrichten. De voorzitter antwoordt hierop, dat de tijd dit wel zal leeren. Niets meer te behandelen zijnde volgt sluiting der vergadering. j UIT DEN OMTREK. - KOEDIJK. Woensdagavond vergaderde een 33-tal kleine tuihbouwers in het lokaal van dën heer Jb.' Groot, onder leidiiig van den heer C. Beeis, besprekende de noodstand va» het bedrijf, waarbij de vraag naa 'rvorén kwam hoe komen wij aan steun van Regeering en Provincie. Daar algemeen të ktennen werd 'gegeven niét 'te wèléh hoe hié» door den komenden tijd héén moét komen en hoe men zijn bedrijf op gang moet maken daar er totaal geen ontvangsten zijn en nog véél achterstallige huur moet betaald worden. Algemeen was men van oordeel, d.at er iaan deze zaak met kracht gewerkt moést worden. Na breedvoerige besprekingen werd overgegaan tot het kiezen van negen personen, 'die de actie zouden voeren. Besloten werd een vragenlijst samen te stel len waarin gevraagd wordt voor hoeveel waarde men nog heeft aan producten en hoe groot het tekort is op elk bedrijf tot den komenden oogst, om op deze wijze gegevens te verzame len, waaruit kan blijken ,dat hulp ten zeerste noodig is, en dit dan de Regeering kenbaar maken. Ook achtte men noodig, dat in de om liggende gemeentein actie zal gevoerd worden Voor het verzamelen van gegevens opdat men dan ftiet grooter kracht kan werkzaam zijn 'tot steun voor de noodlijdende tuinbouwers. Vervolgens werd de vérdere afwerking aan het bestuur opgedragen. 3111! -f NIEUWSTIJDINGEN. Munster van Karnebeek moet boete betalen. Door middel van eene bekendmaking in een der plaatselijke bladen van de „Kreis Ahrweilér" in Duitschland, zoekt het „Arnbtsgericht" daar ter plaatse onzen minister van Buitenlandsche zaken Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, om tegen bent een geldstraf te executeereri. Hij moet 5000 mark betalen, of vöor iedere 100 mark een dag in de gevangenis zitten, omdat hij met zijn auto over den straatwijeg Hemmessen—1 Altenahr is gereden, hetgeen verboden is. (Crt.) De roof holen. In een perceel aan den Zeedijk te Amsterdam is iemand vermoedelijk beroofd van f 1200

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1