Bo: ySJpft SffiAT «sd°» zal het zcer A( op Maa Kamer aan de orde kwam, zonder resultaat ech ter. In 1913 kwam de wet—Talma, waarmede het resultaat werd bereikt, dat zij werd aangenomen, maar nog niet ingevoerd. Men hield nog eer. slag om den arm. De invoering kwam evenmin tot stand onder Minister Treub, maar toen in 1918 Minister Aalberse de portefeulle van Arbeid kreeg veron derstelde men eene spoedige tot stand koming va de ziektewet, voor welke deze Minister zich bij zonder interesseerde. Om zoon ziektewet door te lezen, zegt ,pr., is een werk waarbij men in slaap zou vallen, maa. het ondernomen werk beloonde ten volle de moei.e: Er kleefden fouten aan deze wet die eene nad.re correctie noodzakelijk maakte. Waar werkgever en -nemev ieder de helft der premie moesten betalen, bleek al direct, dat dan de kleine bazen voor eene uitkeering werden uitgesloten. Bii de verdere bestudeering der wet bleek h~t al spoedig, dat wij het goedkooper konden doen. Daarbü werd door ons 26 weken het volle bedrag uitgekeerd, 2 óweken lang de helft, 26 weken lang een vijfde. De wet bepaalde, dat slechts 26 we ken zou worden uitgekeerd en dat de ziekenkassen onder de Raden van Arbeid zouden worden onder gebracht. De bijzondere kassen konden hare zelf standigheid bewaren indien zij 5000 leden telden, maa rdaarbij moest nog bovendien eene storting geschieden van f 30,— per persoon als zekerheid en soliditeit, een soort van waarborg dus. Het spreekt van zelf, dat daarmede de bestaande kas sen ten doode ,waren opgeschreven. Er ging een rekest naar den Minister van den Noord- en Zuid- Hollandschen Bond, maar dit bleef onbeantwoord. De actie moest sterker zijn. Wij moesten meer oon-; den achter ons hebben. Toen hebben wij alle pro vinciën afgereisd, en hebben het weten te be werken. dat 10 provinciale Bonden zich oij de actie aansloten en het Nederlandsch Verbond van Ziekenfondsen kon worden gesticht. Tezamen 500 kassen met een half millioen leden. Het beloop is geweest, dat we gedaan wisten te krijgen, dat de Minister beloofde het te zullen sturen in den geest als door onzen Bond bedoeld en dat die Bonden zouden staan naast de Raden van Arbeid met de zelfde rechten. Daaruit zou men een bedrijfsvers eeniging als voogdes over de ziekenkassen wen- schen te benoemen, maar dit wordt ook door ans niet gewenscht. De heer Visser wijst er verder op, dat bij af scheiding het besluit elkanders leden over te ne men bij "vertrek naar een andere gemeente, in het gedrang komt. Mr. Groenveld kwam met een nieuw plan. De Ongevallenwet voor kleine gevallen en de ziekte wet onder bij elkaar onder gebracht, de Invalidi teitswet bij de Raden van Arbeid, de Ouderdoms- verzekering zuiniger beheerd daardoor. In verband hiermede wijst spr. op het groot aantal zieken kassen, waaronder met eigen gebouwen en groote reserve. Die mocht men toch zoo maar met pnji gever zonder te weten ,dat men er wat beter; voor in de plaats zal krijgen. Toen naar de premie werd geïnformeerd, welke betaald moest worden, bleef Mr. Groeneweg ons het antwoord schuldig. Men had dus van 1913 tot .1921 nog niet de premie kunnen bepalen, die betaald moest worden. Maar wij weten het wel ,was het antwoord geweest, toen naar het bedrag der premie volgens onze bereke ning was gevraagd. Wij doen het was ons antwomc voor 21/2 ct. per verzekerde gulden. Verwonderd was de vraag geweest van Mr. Groenveld, hoe dat kon, want, zoo zei hij, bij ons zal het minstens drie maal zooveel kosten. U ziet, vergadering, zegt de heer Visser, wat u te wachten staat. Men moet dus niet gaan spre ken van afscheiding. Beheer uw eigen kassen en doe al het mogelijke ook in de toekomst dat te kunnen blijven doen. 20 ct. per lid en per jaar is toch met het oog wat men er eventueel mee zal bereiken, niet te veel. Daarbij wordt van dat be drag nog 5 cent afgenomen voor het reservefonds- We moeten zorgen goed beslagen ten ijs te kun nen komen. Is 15 cent dan te veel, t is nog, niet eens een glas bier. En wat het invullen van de kwartaalstaten betreft, ja, uw penningmeesterl heeft geen voorlichting noodig. Die doet dat op eene uitmuntende wijze, maar behalve voor de statistiek, waarvoor we absoluut cijfers noodig heb ben, moeten de penningmeesters leeren boekhou-i den; zij moeten als.het ware daarin ook door dit middel worden opgevoed. En wie denkt ge, heeft er nog het meeste werk aan? Geloof me het is geen baantje telken male de staten te moeten op vragen of daarin verbeteringen aan te brengen. Die kwartaalstaten moeten tot bewijs strekken als het eenmaal zoover komt en de boekhouding moet niets te wensclien overlaten. Wij hebben ze voor de berekening noodig, om te kunnen aantoo- nen dat wij het goedkooper kunnen doen dan het Riik Het geeft wel veel werk ,maar het is nood zakelijk. Wanneer ge dat in overweging wilt ne men, dan ziet ge af van de idee u te willen af scheiden, waarvan ge u wellicht later zoudt be klagen. (Applaus.) Thans wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen of z'n meening in dezen te zeggen., De voorzitter wijst er nog eens op, dat het oordeel van de algemeene vergadering zeer gewenscht is, dat ieder dus z'n meening vrijmoedig zegt ol in lichtingen vraagt, die de zaak kunnen verduidehj- ken. De heer A. de Geus vraagt het eerst het woord. Spr. zegt, dat dit punt van alle kanten in de bestuursvergadering is bekeken, en dat het pas na ernstig beraad en lange overweging op de agenda is geplaatst. De kosten werden over het algemeen te zwaar geacht, vooral waar het zich laai aanzien, dat wij aanstonds met de ouden van dagen blijven zitten, tengevolge waarvan de zieken kas ten 'slotte? zal moeten worden opgeheven, in dat vooruitzicht rekt men de zaak zoo lang men kan en in de eerste plaaats wordt dan gedacht de huishouding wat zuiniger in te richten. Wij kunnen op die manier f48,— per jaar besparen. Maar er is meer. Gedurende 10 jaar is men met opgeschoten, lang werken en nog geen resultaten. Hoe lang moet dat nog voortduren? Wij krijgen geer. eieren voor ons geld, de jongeren treden niet toe, het cardinale punt, waar het eigenlijk om gaat bestaat niet meer, of is verzwakt. Voort-I heeft al den schijn, dat de plattelandsche bestu- ren zoo'n beetje worden uitgeschakeld of achterat geschoven. De tegenwoordige werkwijze van den Bond doet eenigszins de vrees wekken, dat het ook niet goedkoop zal worden en er ook veel aan verschillende ambtenaren zal moeten worden uit betaald. Aan de hand van die bezwaren was men er ten slotte toe over gegaan, dit punt aan lieti oordeel der algemeene vergadering te onderwer pen en daarbij het oordeel van den Bonds-seire-, ris in te winnen. De heer Visser antwoordt, dat de heer De Geusl beter op de hoogte zou kunnen zijn, wanneer ook h ümeer kennis had genomen van den inhoud van van het blaadje „Zelfbeheer." Spr. heeft getracht een 1-cents-fonds op te richten, waardoor men en collectief abonnement op dit blad zou kunnen krijgen ,maar is tot dusver hierin niet geslaagd door de weinige animo der leden- Er zit te weinig wetenschap onder de leden betreffende doel cn De heer Keizer kan ook niet meegaan met het voorstel tot afscheiding. W.at nog niet is gebeurd kan zeer zeker nog gebeuren, en bij hem staat het vast, dat al is de zaak der ziekteverzekering door andere meer brandende vraagstukken verschoven, men ongetwijfeld wederom op dit terrein van soci ale wetgeving zal komen. Dan moet men gereed zijn. Ook ol is het werkelijk een offer, dat daa^'O-ir .gebracht moet worden. Wanneer deze vereeniging» zich zou afsche.den volgen er zoo graag meer en wie zou de risico van eene versnippering op zich V ille nnemen, waar het nog voör enkele jaren bleek dal men elkaar zoo bitter noodig had. Om de meer jongere leden bij het ziekenfonds te krijgen, zou men ze eens kunnen bezoeken die weg is altijd te bewandelen. Spr. is bang ,dat men te laat zo uinzien verkeerd te hebben gehandeld wan neer men zich ging afscheiden. I Do voorzitter meent nog te moeten verklaren, dat het geen wantroüwen is, die het bestuur be woog tot bet behandelen van dit punt. Wanneer de -\ ergadering van meening is,"dat het beter is aan ta blijven ,dan neemt het gaarne het voorstel terug. Ook de heer Kansen verdedigt nog de houding, van het bestuur, het is op de agenda gekomen, niet om vast te houden aan het voornemen zich van derf Bond af te scheiden ,maar om de meening van de vergadering in dezen te hooren. 'De ver antwoordelijkheid achtte het bestuur in dezen te groot. Aan den heer Visser wordt een woord van dank gebracht voor zijne uiteenzetting, waarop de hr. heer Visser antwoordt ,dat hij gaarne weer eens zal komen om van voorlichting te dienen. Thans i s men gekomen tot de rondvraag. Dc heer Meeldijk wenschte verandering in de bepaling dat men 3 dagen ziek moet zijn voordat men trekkende is. Hij wenschte, dat bij langdurig ziek zijn, bijv. 14 dagen, die drie dagen wel werden uitgekeerd. Dit voorstel wordt ondersteund door den heer Ju. Jes. Deze wenscht nog verder te gaan. Een werkman kan geen dag missen, ook al is hij maar enkele dagen ziek. Daarom stelt hij voor, dat die dagen er af gaan en niet zullen worden gerekend. De heer Visser licht de vergadering toe, dat juist door die wachtdagen een "langere uitkeering is verzekerd aan hen, die eene langdurige ziekte hebben en het dus eerder toekomt, dat zij lang durig worden ondersteund. Men moet aan die wachtdagen niet tornen, die zouden in het na- del v. er keen van langdurige zieken, wanneer die werden terug genomen. De heer Kansen zegt, dat bij een ziektegeval van enkele dagen de patroon wel bijspringt, Die enkele dagen ziek zijn hebben 't ook niet zoo noodig. De heer De Geus antwoordt, jlat deze drie- wachtdagen ook nog een andere bedoeling hebben. Men weet. dat er altijd menschen zijn, die om het minste, geringste letsel thuis blijven. Om die fraude! te voorkomen, dienen tevens die drie wachtdagen. De heer Jes houdt vast aan het feit, dat de ar beiders geen cent kunnen missen. En moge de vaste arbeider al eene vergoeding van de baas krijgen, losse arbeiders zijn daarvan geheel ont stoken. Wanneer het besluit blijft gehandhaaft, vreest hij, dat 40 losse arbeiders, de transport-ar beiders uit de vereeniging zullen treden en zelf een ziekenkas zullen stichten. Nog eens, 'de ar- beide rkan niets missen.. Nog wordt gewezen op het verschil in uitkeeringi en contributie in verschillende gemeenten, o. p. te Zuidscharwoude; Noordscharwoude staat daarbij aan de spits. De heer Van Dijk zegt nog, dat die wachtgelden; te Noordscharwoude f 440,hebben uitgespaard. Anders was men tekort gekomen. De. wachtdagen blijven. Hierop wordt de vergadering met een woord van dank aan allen gesloten. DE TOEKOMST. JAARVERGADERIN DE TOEKOMST ZUIDSCHARWOUDE. J.l. Maandagmiddag vergaderde dé ^Tuin- bouwvereeniging ,,De Toekomst". De voorzitter opende met de volgende rede: Geachte vergadering het is mij een genoegen u Ihet welkom toe te roepen op onze jaarver gadering. Ook een welkom aan de pers welke küjngen in de couranten te vermelden. Ook ons zich weder beschikbaa, rsteld om onze bespre- eerelid burgemeester van Spengler hartelijk [welkom. Dit "afgelbopein groeijaar kunnen wij o|ns verblijden met een ruimen oogst, do-c'h 'de prijzen die er voo rbetaald worden zijn van dien aard, dat er geen sprake van is dat cms bedrijf loonend genoemd kan worden. Ja wij pverdrijveti zelfs niet als wij zeggen dat de tuijnbouw in aiïoiod is. Waanneer wij een kijkje (tremen in het veld naa ronze akkers, dan ziet men dat daar trotsdh de open winter nog niets aam gedaan is. Dit wordt wel eenigszins ver oorzaakt door bet vele werk in de koolschuren, doch ook van bemesting is nog niets te ont 'dekken. Hiervan is de oorzaak dat er voor de producten geen geld gemaakt wordt. Men weet tniet eens hoe de huur bij elkaar moet komen dn de vele belastingpenningen, welke moeten wordejn Opgebracht. Daarom wordt er maai' mee gewacht op hoop dat dit voorjaar nog eejnige verbetering zal brengen. De tijdsomstan digheden brengen het wel niet mee, doch wij western allen bij ondervinding, dat dat toch nog verrassend kan zijn, en daarom den moed niet verloren, daar zal zeker weer een betere tijd voor ons aanbreken. In verband met den slechten toestand is ons hoofdbestuur geregeld aan het werk om te trachten zooveel mogelijk verbeteringen te van het 1/2 pet. registratie af te komen, ook hoe er 'steeds gevraagd is de spoorvrachtem te verj lagen 'wat zeker succes heeft gehad, en wij weten ook den moeizamen arbeid die gedaan is om bij de regeering steun te verkrijgen voor verkrijgen. Wij weten hoe er gewerkt is om de noodlijdende tuinders, welke er dit voorjaar velen zullen zijn- Dezen arbeid is zeker wel het ondankbaarst geweest, wat zeker wel de oor zaak :is dat niet van één kant voorstellen zijn gedaan en adviezen zijn gegeven. Het is zeker verblijdend dat wij dit jaar in onze witte en gele koolsoorten de zoo schade lijke stipziekte niet hebben ontdekt, alzoo zijn wij al geneigd deze ziekte toe te schrijven aan de grooite droogte van het vorige jaar. Wij hebben al eens een vergadering gewijd in hoofdzaak over hef verbouwen van bloemkool- Dit afgeloopen jaar is het ons gebleken dat de bloemkool uit onze streek nog wel gewild is- Daar het er voor de gewtane producten nog Iniet zoo rooskleurig voorstaat, zou het voor 'ojns wel overweging verdienen om ons m- steven en werken van den Bond, waardoor soms 1 Z" de bloemkoolteelt toe te leggen, maar wan- 2ijn dat wij er voo rzorgen, dat wij den geheelem zomer en herfst bloemkool hebben, want het maakt wel kans dat er dit komende jaar veel bloemkool verbouwd zal worden en dan is het zaak de teelt zooveel mogelijk te verdeden, omdat er altijd tijden komen dat wanneer het weer van dien aard is dat de bloemkool hard bloeit door de overproductie de prijzen laag zijn. Wij willen hopen en kunnen haast ver wachten dat het komende jaar voor de tuin bouw weer veel beter zal zijn, want het is (nu voor de tuinbouw zoo slacht als slechts weinigen uit eigen ondervinding zich van vroe ger jaren kunnen herinneren. De vraag naar onze producten, het vorige jaar nog zoo groot, tengevolge van de groote droogte, die ons we relddeel testerde, was oorzaak, dat de slag nog een jaar uitbleef. De goede of zelfs nieuwe oogsten in de ons omringende landen brachten 'n aanmerkelijk mindere vraag naar onze pro ducten, of deden die geheel ophpuden, terwijl de teruggang van het bininenlandsche betaal middel, speciaal van onze oostelijke buren, schier iederen export naar die landen onmo gelijk maakt. Dit heeft zich bijzonder sterk geuit 'in de prijzen van onze producten en de geleidelijke opbrengst van de tuinbouw zal zeer zéker belangrijk blijven beneden die der voor gaande jaren en deze prijzen zijn met een veel sneller tempo gevallen dan de productiekosten van ons bedrijf. Een belangrijke vraag bij de inkrimping van onzen export naar de landen met lage valuta is zeer zeker deze, of de mo gelijkheid nu niet groot is, dat in die landen, door het bijna stop zetten vn den invoer en het van de markt raken der buitenlandsche consumenten, de teelt zich niet belangrijk zal uitbreiden, zoodat wij bij een eventueele terug keer van meer normale tijden voor een geheel gewijzigden toestand komen te staan en de uitbreiding van de teelt in die landen de vraag naar onze producten heeft .opgeheven. Zeer zeker is wat Duitsohland betreft een uitbrei ding van de tuinbouw in sommige streken waar te nemen en werd ook aanvankelijk deze uit breiding- bevordert door zeer goede prijzen d'ic. die voor de producten werden gemaakt. De geldelijké opbrengst overtrof belangrijk de ge maakte onkosten, een omstandigheid, die ook gedurende de oorlogstijden hier te lande leidde tot een zeer belangrijke uitbreiding, van de teelt. Onderfusschen is ook in dezen toestand een ongunstige wijziging gekbnien voor de D.uit- sche kweekers, en zijn de gemaakte prijzen bijna niet voldoende om de bedrijfskosten co dekken. Het koopend publiek heeft reeds lang de grenzen bereikt van hetgeen voor het pro duct kan betaald worden en veel', wat gelegen - 'heidsteelt was, staat op het punt weer te ver dwijnen, daar deze zooals indertijd bij ons tijdens de groote vraag gedurende den oorlog alleen bestaansmogelijkheid heeft bij belang rijke gunstige prijsverschillen tusschen produc tiekosten en opbrengst. Waar nu ook de winst marge in den Duitschen tuinbouw belangrijk is gedaald en voor vele teelten de productie reeds ophoud loonend te zijn, behoeft de vrees voor een blijvend verlies van dit voor o:ns zoo belangrijk afzetgebied niet zoo groot te zijn. Bovendien blijven wij nog steeds hopen op een gunstige wending in de groote wanorde die in de Europeesche huishouding heersch en blijven wij nog uitzien naar een stabilisee- fiing van de Mark, waardoor export weer mo gelijk wordt en wij de gelegenheid krijgen een belangrijk deel van het verloren afzetgebied te 'herwinnen. Aanvankelijk zal dit moeten gaan tegen lager prijzen als gevolg van de sterk verminderde koopkracht onzer afnemers. Zooals het altijd in de tuinbouw is gegaan, zien wij ook nu weer het toekomstbeeld en zal de tuinbouw weer zijn volle energie en al zijn werkkracht noodig hebben om een be scheiden bestaan aan den bodem te.ontworste len. Daarbij zal niet mogen worden verwaar loosd al datgene, wat onzen afzet kan bevorde ren en onzen eindprijs kan verhoogen. Al onze energie zal noodig zijn om dooi de hoogst mogelijke ontwikkeling onzer ar beidskracht en de best mogelijke inrichting van bns bedrijf door de crisis heen te komen. Het zal voor velen een zwaren strijd om het bestaan <worden, ^waarbij weer als voorheen op de klein tjes zal moeten worden gepast en waarbij zal moeten worden aangepakt. Naast het eigenbe lang ontbrek'e het ons daarbij dan ook niet aan een goed besef onzer gemeenschappelijke belangen, waardoor de behartiging van het eigenbelang kan worden gediend. Een voor allen en allen voor één, zij vooral in dezen tijd onze leus. Hij die zich zelf geeft voor zijn or- feaJnisatie en die organisatie naar zijn beste krachten steunt, heeft alle recht te mogen ver wachten, dat de organisatie ook voor hem vruchten afwerpt. Met de wensch dat dan ook ieder zijn meening vrijuit naar voren breng;, opdat wij hier hedenmiddag nuttig mogen sa menzijn verklaar ik de vergadering voor ge opend. De lez'inig, hierop volgende, vermocht de goedkeuring der vergadering. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag des heeren De Ruiter Sr. in de vorige vergadering gedaan, antwoordde de voorzittei heden dat in eene gecombineerde vergadering met de kooplieden men tot de volgende over eenkomst gekomen is: le. dat met het oog op het buitenland .(Scan dinavië en Nèw-York) op de veiling de per missiebriefjes wat ruimer gegeven kunnen wor den; '2e dat bij veililng met monster bij vriezen., weer, de veilijngleider, wanneer omstandigheden dit eischön, recht heeft op te houden. De voorzitter deelde verder medele. dat het gemeentebestuur bereid is 50 pet. te willen bijdragen in de kosten, welke ontstaan bij het openhouden van het water bij vriezend weer; 2e. dat in overleg met de schippersvereem- giing „Beurtbevrachting" deze laatste de toe zegging deed, dat zij bij ijsgang in de vaargeul zoo voorzichtig mogelijk zullen1 varen. Het jaarverslag wees een teruggang van le den aan tot 101 en na opsomming van den arbeid der vereeniging werd het verslag ge eijndigd met den wensch op betere tijden. De heer Kout vroeg o fook de bainne met om subsidie 'voor hef open water houden bij ijsgang kon gevraagd worden, waarop de voorzitter a«t woordde dat dit zal -geschieden. Medegedeeld werd dat de statistiek per 20 Dec. luidde dat voor de Broeker markt aanwe zig is 685 wagons ropde kool, 911 gele, 563 witte, 252 uien en 150 wagons peen, hetwelk gezien de totale omzet in N,-Holland een be langrijk kwantum kan genoemd worden. Verder gaf de voorzitter een overzicht van het financieele resultaat van de L. G. C. Daartoe in de gelegenheid gesteld, deeld: de heer S. Zeeman mede, dat naar aanleidm-; valn de verschillende pogingen tot verbeten.,-; vain den tuinbouwtoestand zijn gedaan, de v gende missive bij hem is ingekomen. De Nederlaindsche Tuinbouwraad meldt o-W 'dat de Regeering in beginsel besloten heeft geein crediet aan tuinders te verleenen. Zij is tot dit besluit gekomen na de overweging fi le. het 1/2 pet. Registratierecht binnen zeer ko ten tijd zal zijn afgeschaft, en dat voorst 11 'daartoe den Raad van State hebben bereikt. 2e. de Spoorwegen voor het vervoer van 4003 wagons tuinbouwproducten gedurende de e- 1 ste maanden des jaars een reductie op d< vracht hebben gegeven, zoodat deze vracht ge lijk 'staat met die van het. verzoek in 1914, n 3e. eene verbetering der exportcredietcn in xbewerking is waarvan ook de tuinbouw ze 'xkunnen profiteeren. Op groind van deze 3 zaken meent de Rcgee ring dat aan de nooden van den tuinbouw zeer belangrijk1 wordt tegemoet gekomen. Mocht evenwel blijken dat de behoefte aan onmid- dellijken financieelen steun in sommige deelen des lands blijft bestaan, en ook' van andere zijde de bereidverklaring tot helpen wordt g: geven, dan zou de Regeering bereid zijn, op nader te bepalen voorwaarden, voor 50 pel. garantie te verleenen in een crediet verstrekking die, voor wat de Regeering betreft, het maxi mum valn f 500.000 niet zal overschrijden. Verder deelde de heer S. Zeeman mede, dat de credietverleening door Ged. Staten in N.- Hollajnd a s. Maandag zal geregeld worden, met als adviseur den heer P. Slot APz. Dé heer Jb. Kramer becritiseert in scherp woorden de houding der regeering, hij ver wacht er niets van, De regeering heeft zich laten beïnvloeden door een advies van den rijkstuiinbouwconsulent, een advies dat er geen (noodtoestand is, is in lijnrechten strijd met de werkelijkheid. En zoolang de regeering zich vasthoudt aan dit advies, is er géén sprake van dat er verbetering komt- De voorzitter tracht o.m. duidelijk' te maken 'dat de meéning van den heer Kramer niet ge heel juist, en bovendien bereikte de minister zooveel adviezen, dat het op de lange baan schuiven wél aannemelijk is. Hij wees verder op resultaten als: V2 pet. registratierecht mompel') en verlaging van spoorvrachte'n. De. heer P. Wonder meent eveneens dat scherpe maatregelen tegen de houding der re geering dient genomen te worden. Veel heeft men in den oorlog aan ons verdiend, en cl; boerein, zij zijn veel te lauw. Onze leiders, zij zijn veel te laks en zetten niet door, zij doen veel te weünig. Dé heer Jb. Verkroost meent 4at de he Hazeloop, om zijn advies bij de Boerenleen'ban ken in te winnen, aan geen goed adres was. De voorzitter antwoordt den heer P. Wo-n der, dat hij blijk geeft de werkzaamheden van de voormannen niet te begrijpen. En de bou- ijn werk op wers te lauw? Ja, hoe? Als allén van regeerings-^evoegd n d wege geholpen werden, dan werd een leelijk precedent geschapen en een ontzettend kapitaal' aan de schatkist onttrokken. De heer Wonder zeide o.m.: och, als d( boeren maar werken, dan is het wel goed. De resultaten van onze voormannen zijn treurig De heer Jb. Kramer meent dat het advies, hetwelk de heer Hazeloop den minister deed schromelijk bezijden de waarheid is. Er is w een noodtoestand, of moeten we allen eers met den neus op den grond liggen? Het is verschrikkelijke toestand. Hij wilde van uit d vergadering een ernstig protest zenden aan regeering. De heer P. Zeeman is het eens met den hei Kramer, maar vindt de aanval op de leids Zondag lieden wel wat overdreven- Aangaande het ad- Hoesten vies van den heer Hazeloop, zeide hij, dat genbemde heer niet gelukkig in deze was. Aan ?PDreK de hand der Handelingen van de Tweede Ka mer memoreeert hij, dat toen er sprake was van regeeringscrediet, het de heer Hazeloop was die dit crediet op de lange baan wilde schui ven. Er is geen geld, wordt er gezegd, doe. het is er wel. Als de trawlervisschers in moot zijn, dan is er wel geld. Voor oorlogsschep voteert men 6 k 7 millipen. En als onze voor mannen niet genoeg doen, wat doet gi> dan tegen den heer Wonder tegen deze geld: spilling. De heer Jacob Verkroost. Als deze toestam bestendigd wordt, steken wij geen spade me-JjI. niiliR' i|n den grond. Andermaal herhaalt de heer Jb. Kramer zij protest. De heer P. Zeeman zegt dat men niet alk moet wegcijferen en noemt o.m. het V2 U1 enz. Spreker wil ihet niet hebben over politic' en aan de hand van feiten tracht hij te belief ten wat o.m. het kamerlid Duijs voor de Tuia bouw deed, enz. De heer E. Vlug wijst op den voorraad 6000 wagons. En hij berekent dat over 10 ken hiervan een 3000 aan den man zijn,, daln rest nog 3000- Als er dan geen nocK toestand is, is deze pver 10 wéken er zeka •want dan moeten ze toch verrotten. De heer Vain Spengler zeide niet erg op; im'istisclh te staan tegenover de missive, waa' van 'in het begin van dit verslag sprake is- aanhef van het schrijven geeft zijns inziens het einde aanleiding tot pessimisme. Hij gaf overweging hierin nadere gegevens te erlangd Z.E.A. ötntraadt het protest yan den heer Kri een Di dubbel t U tons W. BALDE 5«ndijk. des namidd '1 de kool Sint Panera f24 bakke 'mer waarmede men toch niets bereikt. Praaa De heer S. Zeeman tracht duidelijk te .make ÜlVerse dat het een zijn oorzaak vond in het ander' Een bevestiging was hij evenwel wachtend' De voorzitter acht tpesl^ op de producte het beste middel. (Slot volgend, jnummer 1.90, gel 10, spruitko oorschot 1.2 Aanvoer 2€ 13775 kil 8685 kilogra Ool, 88875 1 °°1' WARM 25 Ja Roode koo eensChe witt rielingen 0.1 bol 0.80—2. itschot witte Aanvoer: G Jlogram gel< i705 k'ilograr 26 J; Roode koe eeinsohe wit rielipgen 0.1 ppelen '2-— itschot gele; )0—1.40. Aainvörfr jlogram gel ,200 k'ilograi ilogram aai ALKM. 26 J Spruiten 2 ele kool 0.S .20—2.50, a witlof 12.—. ALKM. 26 J 62 Stapels Fabriekskj nerk f58.50 Boerenkaa jerk f63, C Handel m; Mijnhei Als u het iart te moe nokje. We 1 Irag aan geb urantie-maat onder on ingeveer 130 veercorps en len één een De bra ;epasseerd zi 'och alleen aren en wi ingen, doch eeft het ho ier persoi ebben aange irdig gewee weten, d; iets. Wij sp zelve ve len. Zij dacl iaarom zij. I iu er gegevi ins niet ver rand nog 01 cheri zijn sl( neente (burj daan zich e ik wensch n len, dat dez geven doe irandmeestei aagd was, terke ontste Men kan oc nenschen, d uurlijk. tot d ij zullen var le aangewez lillijk gehani Waarom gaf Verse bouw; ®»uden, za tippen ei eenig

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4