No 19. la-fteng;.. ifcLsrccoiete 52 Dinsdag 13 Februari 1923 82e Jaargiiz. ill nieuwe 8 LAME DIJKER CDIRAST. )E LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Behagen Hotel „Vredelust." CREDIËTEN. TUINDERS TOESLAG OF ^i-CREDIET. In een onderhoud, dat wij hedenmorgen met eu Heer P. Kostelijk hadden, werden ons be- ;idwillig de volgende mededeelingen verstrekt: In de Dinsdag j.l. te Dirkshorn gehouden ver- adering, waarin als sprekers optraden de Sta mleden, de Heeren Kooiman en Trapman, werd oor den Heer P. Kostelijk de vraag gesteld, of het, ekend was, of de afgevaardigde van de Provin- iale Commissie om niets anders zou hebben ge raagd dan om tuinderscrediet. Hierop werd door den Heer Trapman breed- oerig ingegaan, waarbij uit het door hem ge- prokene duidelijk bleek, dat er niet anders dan oor tuinderscrediet was geadviseerd. Na afloop dezer vergadering, werd twee dagen aarna, in verband met een nagehouden be'spre- ing tusschen de Heeren Kooiman en Trapman, de leer P. Kostelijk uitgenoodigd, op een door hen ntworpen conferentie van de voorzitters van de tatenleden-fracties te komen, Zaterdag j.l. te Am- terdam in „Krasnapolsky" gehouden, waar het even van toeslag van regeeringswege zou worden esproken, en tevens verzocht om nog eenige an- ere Heeren van verschillende richting eveneens it te noodigen. Hoor den Heer Kostelijk werd de Heer Jb. hoen als lid en hoofdbestuurder van den L. T. B. itgenoodigd, en verder de Heeren S.. de Boer, Verburg en J. Ootjers. Wat de laatste betreft, kon in een langdurige espreking geen resultaat worden bereikt, omdat e Heer Ootjers meende, niet op die vergadering f kunnen zijn, waar het geven van toeslag zjj orden bepleit, omdat door hem was geadviseerd et geven van tuinderscrediet. Vrijdag werd door den Heer Trapman een be- oek gebracht aan den Heer Kbstelijk, om te ver-, eiiteu, welke Heeren er nog meer zouden komen p de te houden conferentie. En toen de heer P. lostelijk verhaalde van de door hem gehouden esprekingen met den Heer Ootjers, is door beiden! ogmaals getracht, den heer Ootjers te bewegen tee te gaan naar de conferentie; waarvan het esultaat was, dat de heer Ootjers eindelijk toe-, temde ook heen te zullen gaan, en mee te zullen terken met Wat het doel der vergadering beoogde. ■Wat de vergadering te Amsterdam betreft, hier 'erd door de Langedijker vertegenwoordigers op en zeer sympathieke wijze het nut van een t.'e- lag naar voren gebracht, en had de conferentie en geanimeerd verloop. De resultaten echter zijn niet zoo bemoedigend Is men had verwacht. Wel was het inzicht van Ie voorzitters van de Statenleden-fracties door de esprekingen veel meer verruimd, maar zij meen- len hierop niet direct te kunnen ingaan, waar eeds de regeling in den vorm van het tuinderscre-, liet was vastgelegd, en het voor de Provincie een, e ingrijpende zaak was. Maar zij meenden toch' e moeten voorstaan, dat het tuinderscrediet in oo groot mogelijken vorm werd verleend. Een oezegging voor wat echter werd beoogd, kon, iet worden verkregen. Door den heer P. Kostelijk werd daar nog de 'gemeene geest van de tuinders naar voren ge- facht en gaf daarbij te kennen, dat alleen tje- 'ag verlichting kon brengen aan de tuinbouws treek. Wordt een tuinderscrediet verleend, zoo allen de bedrijven nog meer worden bezwaard, '°rdt het bedrijf door de vele lasten topzwaar, fen houdt dan wel levende tuinders, maar een loode energie. Het gaat hier om een streekbelang ^Aan de hand van de mededeelingen van den leer Israëls, over de vragen van Mr. Dresselhuijs', an de regeering, is tenslotte besloten, deze af te 'achten, en te zien welke houding de regeering an teemt in deze. Blijkt van dien kant wat te «eiken te zijn, dat zal er ook weer vergaderd' 'orden, om te trachten dan verder te komen,1 'an nu wel het geval mocht zijn. Men was van oordeel, dat het veranderen van er' zaak, die reeds was vastgelegd, uiterst moei lik is. Verder zal men zich herinneren, hoe ongeveer 4 dagen terug in den raad van Heerhugowaard,; oor den Heer P. Kostelijk werd voorgesteld, dat le Burgemeester het initiatief zou nemen tot het 'proepen tot een vergadering van de Burgemees- «s uit den omtrek, om den Minister de juiste, !egevens te verschaffen van den toestand in de-, 6 streek. Deze vergadering nu is Zaterdag 3 Februari ge- 'ouden te Alkmaar, waar een commissie werd ^noemd, bestaande uit. de Burgemeesters Van «ooten van Heerhugowaard, Kroonenburg van' >tot Pancras en Burger van Harenkarspel, die; .t'vetls ten audiëntie zouden aanvragen bij den ™nister. Gisteren zijn deze Heeren Burgemeesters ter u-ucntie geweest, en werd het geven van toeslag aii regeeringswege krachtig en ernstig bepleit.' an deze audiëntie kan althans voorloopfg wor- ?n medegedeeld, dat de resultaten bemoedigender dan die van de gehouden conferentie te Sterdam. DE NOOD DER TUINDERS. Iin een vergadering der tuinders met den burgemeester van St. Pancras is besloten, dat deze met de burgemeesters van Hugowaard en Harenkarspel een audiëntie met de ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zou aanvragen (welke audiëntie bereids is toege staan), ten einde den ministers te verzoeken de tuinbouwers te steunen doo reen toeslag in verhouding tot de bebouwde oppervlakte. Alle tuinbouwvereenigingen uit deze streek hebben hiermede adhaesie betuigd. Hoogstwaarscphijn lijk zal dit wel de laatste poging zijn om ainde- ;ren steun te verkrijgen dan in den vorm van f-egeeringscrediet. De tuinbouwvereeniging^De Toekomst'' heeft het verzoek gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw om: de kort geleden tot stand gekomen steunregeling voor de tuinders uit te breiden, door toeslag te verleenen op stapelproducten (aldus het adres). Hetgeen thans toegezegd is, is lang niet voldoende om eenige verbetering te brengen in den toestand. Toen in October en November adviezen werden gegeven aan den minister aandaande den benarden toestand der tuinders was die toestand nog lang zoo erg niet als thans. Wij hebben een winter zonder vorst, en toch is er aan het land nog niets gebeurd, terwijl er vele tuinbouwarbeiders werkloos zijn, wat hier anders nooit voorkomt. En ter wijl er overvloed van werk is, en er veel werk wacht ,zal de werkloosheid toenemen, omdat de tuinder de arbeiders niet kan betalen. De in ventarisatie heeft uitgewezen, dat hier aanwe zig waren op 1 Januari 5000 wagon kool van 10000 kilogram; welke thans de kosten van het schoonhouden niet opbrengen. Wanneer daar nu van af 1 Januari door de regeering een toeslag op werd gegeven van f200 per wagon, dan zijn de tuinders wel niet gered, do oh het bedrijf zal weer normaal zijn gang kunnen gaan en de werkloosheid zal hier verdwijnen. VEKüAUtKlNülüN Gisteravond hield Ds. J. J. C. Karres van Oost hem alhier een lezing over het onderwerp: „ONS GEBEDSLEVEN." Spr. las Matt. 6 voor van vers 5 tot 15 en begon al aanstonds op het groot onderscheid en machtig verschil te wijzen onder de kinderen Gods inzakej het gebedsleven. Sla de levensboeken maar op van Daniël, Hanna,; Jacob, Samuel, Mozes, Jereminia en ge vindt overal gebedsleven en gebedsbehoeften. Spr. wilde het onderwerp behandelen niet als een stuk dog matiek, maar als ons gebed en schakelt daar-, mee tevens uit het gebed van voor den val des menschen in het paradijs, hetwelk was aanbidding zoo ook het gebed der Engelen, die het driemaal „heilig'' zingen, alsook het bidden van den Heer Jezus. Spreker verdelde zijn stof in de volgende punten i ie. Het gebed naar zijn innerlijk wezen. 2e. naar zijn rijken inhoud. 1 3e. irv verband met zijn verhooring. Spr. wijst vooraf op de huivering ,die er bij hem) bestaat om ons gebed tot een openbare zaak te maken. Hij vreest dat het hooge en heerlijke ervan daardoor omloog zal kunnen getrokken worden.j Maar om .Sions wil zal hij roepen Spreken wordti roepen, omdat er zoovelen leiding noodig hebben. Gebed is verkeeren met God in Zijn tempel. De Bidder bevindt zich in tegenwoordigheid Gods, Gebed is aanspraak tot God Gebed is conversatie met God, zooals een Eng.; godgeleerde het eens noemde. Gebed is. vertrouwélijke omgang met God. Spr. zal het niet hebben over het gebed in het Heidendom, ook niet over dat der wereld met haar; „nood leert bidden", en ook niet over dat der Roomsche Kerk, waar het geldt als boete-; doening, maar over het bidden van hen, die voor de waarheid Gods zijn. Hoe dikwerf wordt er niet genaderd tot God; slechts met de lippen. Hoe dikwerf is het gebed zelfzuchtig van aard juist het omgekeerde van het ware gebedsleven, niet mijn, maar Uw wil geschiede. 1 Hoe dikwijls is het gebed een preek gelijk, of ook een gedichtenreeks buiten de ziel om. Soms wordt niet eens geweten wat er is gebeden. Iiier tegenover staat het gebed van den waren geloovige. Van Cornelius is het bekend, dat zijn gebed was opgeklommen tot God. Wat is het wezen van het gebed. Dat is conversatie met God. Wonderlijk eomgang van zondige menschen met den heiligen God. 1 Wanneer wij converseeren, spreken wij met on zen kring van onzen eigen levenstodn. Wij converseeren b.v. niet met onze Koningin. Als eerste kenmerk van het converseeren met God geldt diepe ootmoed, afhankelijkheid van den bidder, gelijk een Abraham, die zich onderwindt, ofschoon hij stof en asch is. Verder gebogen hou-; ding, gesloten oogen en gevouwen handen. Als wij bidden hebben wij geen recht van spreken. Dan; uit genade alleen. Diepe onderwerping. Zulk bid den geen planting van eigen hart. 1 Vrucht van eigen akker is het vloeken. De klaagtoon inplaats van onderwerping. i Bidden wordt geboren in geest en waarheid. Wat is nu eigenlijk de rechte inhoud van het gebed? 1 War ïii ooien wij voor God uitspreken? Ik 20 uwillen Vfa&ep, zegt spr- wat niet?1 Tusschen vrienden bestaan geen geheimen.; Maar dan is er beginsel ook niets uitgesloten voor den besten Vriend. De zonde heeft echter ook op het gebedsleven haar stempel gedrukt. .1 Maar als wij niet aan het stof blijven kleven, maar het hart openstellen voor God, dan wordt het een pleiten op het werk van Christus. Maar dan blijven we ook niet zelfzuchtig. Monica zal ook wei gebeden liebben voor die andere jongens, dan allen vOor den haren. Ér is heel wat genade noodig om te komen in de hoogste klasse. Als iemand zijn been heeft gebroken, is het menschel ij k bidden, wanneer hij vraagt orri herstel van zijn gebroken been, maar dat is. r. h r i s t e 1 ij k bidden, wanneer hij vraagt of zijn gebroken been ook mag bijdragen tot verheer lijking van Gods Naam. Gebedsverhooring. In de wereld geldt de wet der cansaliteit, oor zaak en gevolg, en satan werpt ons al honende de vraag toe: „waar is nu uw God?" Gebedsver-: hooring is onmogelijk. Gebedsverhooring is wel mogelijk. God doet bo ven bidden en denken. Petrus bidt en hij wordt uit de gevangenis verlost. Het gebed van een recht vaardige vermag veel. Die bidt doet meer dan alle grooten der aarde. Heeft Jezus niet gezegd: „Bidt en gij zult ontvangen. Klopt en gij zult openge daan worden. Zoekt en gij zult vinden?" Gij ont vangt niet omdat gij kwalijk bidt. Onverstandig bidden is er ook. t Gij zult zeggen, dat er ook onverhoorde gebe den zijn en ge wijst op Paulus. Maar dit gebed is toch niet onverhoord gebleven. „Mijne genade is U genadig." Daarom roemt Paulus later in ziin zwakheden. Mozes begeert Kanaan binnen te trekken. God zegt: „Spreek mij niet meer van deze zaak." Maar God toont hem later een veel schooner Kanaan, waai hij wel mag intrekken. Augustinus zegt ergens, dat God de gebeden van uit het diepst van het hart altijd verhoort. Niet altijd vragen, vragen, vragen, maar meer! convërseeren met God. Dit kende David: „Mijn ziel dorst tot God." Daniël kende dat geheim, driemalen daags ging- hij God ontmoeten. God. geeft in de leerschool des levens dat ware bidden, dat opgaat uit een gebrokén ziel. Vergadering van de Coöperatieve Aankoop»cr- eeniging „De Vooruitgang" op Woensdag 7, Febr. in het lokaal van den heer J. Vijzelaar. 1 Aanwezig 53 leden. De voorzitter, de heer Jb. Dirkmaat Az., open de de vergadering. Spr. riep de aanwezigen een welkom toe op deze algemeene vergadering Het bestuur 'stelt veel prijs op uw medewerking in dezen moeilijken tijd. Niet dat onze vereeniging 't verloopen jaar niet goed heeft gewerkt, maar het laat zich aanzien, dat de uitvoering van ons coö peratief bedrijf nu moeilijker gaat worden. Daar, om is het noodzakelijk nu schouder aan schouder, te staan, opdat deze slechte tijd weer plaats mag maken voor een betere. Dat we de middelen nog in onze hand mogen hebben, om ons tuinbouw vak weer loonend te maken. Ik open de vergadering» en deel mede dat door ontstentenis van den secr. penningmeester, den heer H. Glas, de heer K. Wagenaar hedenavond zijn verslag zal uitbrengen- Na goedkeuring der voorgelezen notulen, bleek, dat de ontvangsten het vorige jaar hadden bedra gen f163.10, uitgaven f107,65, saldo f 55.-45- De vereeniging telde thans 118 leden, terwijl 8 be stuursvergaderingen hadden plaats gevonden. Daarna ontving de magazijnmeester, de heer H. Pasterkamp, gelegenheid, verslag uit te brengen over de verhandelde waar, eri de winst en ver liesrekening. Spreker deelde vooruit mede, dat het een gunstig jaar geweest was, en dat het verhes/ van vorige jaren thans gedekt was. AFGELEVERD in 1922. 78000 kilogram kalizout 40 pCt. 20800 kilogram kalizout 20 pCt. 62940 kilogram patentkali. 151450 kilogram superfosfaat 14 pCt. j 84150 kilogram chilisalpeter. 21800 kilogram zwavelzure ammoniak. 13550 kilogram thomas slakkenmeel. 32 j 20 kilogram zeemest. 3500 kilogram kalkstikstof. 250 Kilogram normaal pappoeder. 100 kilogram kopervitriool. 490k ilogram stuif kalk. 192- kilogram bakmest. 122800 kilogram anthraciet. 12000 stuks koolkragen. 1475 stuks tonkingstokken. 5 baal turfstrooisel. 450 stuks zakken. VOORRAAD 1 JANUARI 1923, 28050 kilogram kalizout 40 pCt. 150CC kilogram patentkali. I 1250 kilogram chilisalpeter. zooo kilogram thomas slakkenmeel. 150 kilogram kopervitriooll. 100 kilogram normaal pappoeder. 60 kilogram stuifkalk. 18000 stuks koolkragen. Gezamenlijke waarde geschat f 2989^—. Bij monde van den heer C. Wit Jz„ werd namens de (.ommissie aan de vergadering medegedeeld, dat alles in de beste orde bevonden was. Spreker kon niet nalaten de vereeniging te feliciteeren met zoo'n magazijnmeester en bestuur, welke de za ken zoo uitmuntend behartigen. Tot stemopm-mers. ertlen benoemd de heeren G. Wit en K. Slot. De aftredende voorzitter wérd met algemeene item- men herkozen. Ook de aftredende commissieleden, de heeren P. Glas, S. Kossen en Jb. Kostelijk Jz. werden herkozen. Allen namen hunne benoeming aan. Voor- dit jaar zal ook wederom f25 uitgetrok ken worden voor het honorarium van den Serr. Tenn. Het bestuur wenschte geen bezoldiging te aanvaarden, evenals het verloopen jaar. (Ap plaus.) Thans kwam aan de orde het bestuurs voorstel: betaling bij ontvangst. Ingeleid door den voorzitter, voerden verschillende sprekers hier over het woord. De heeren D'. Slot en W- Balder. deden het voorstel om voorschot te geven,, en dan te lialen totdat men aan was. De heer K. Huibers vroeg of het bestuur genoodzaakt was zoo te handelen, of dat men niet wederom vol gens de oude regeling kon doorgaan. De heeren Pasterkamp en K. Wagenaar, wezen, hoofdzakelijk op het karakter der vereeniging, en door de malaise moeten wij allen zorg dragen» dat de een niet voor den ander boeten moet. Op zet blijft wel uitgesloten, doch de toestand kan dit toch doen voorkomen eenmaal, en dan is het erger. De heer A. de Bree doet de opmerking, „geen geld, niet halen" Bij deze toepassing büjft verlies uitgesloten. De heer Oijevaar zegt: nu hebben wij 2 voorstel len, nl. het bestuursvoorstel, betaling bij ont vangst, en een voorstel, voorschot geven. Spr. achl het bestuursvoorstel het voordeeligst, en be val aan dit aan te nemen. De heer J. Kuitwaard vroeg, wanneer het dan in werking treedt.? Geantwoord werd van dadelijk. Daarop werd het voorstel, „betaling bij ont vangstzonder hoofdelijke stemming aangenom., De voorzitter deelde mede, dat men heden we derom anthraciet bestellen kan bij Pasterkamp- Bij de rondvraag pleitte de heer J. Bouwens tot afschaf! ing van de betaling van f 5 bij uittreding, indien door verandering van bedrijf etc. met uit trad. Spreker raadde statutenherziening in deze aan. Overgelaten aan het bestuur, te handelen, naar omstandigheden. Daarna sluiting der vergadering. Gemeenteraad Koedijk. Vergadering van den raad in voltallige zitting op 9 Februari, des namiddags 2 uur. Na opening lezing der notulen, die onveranderd werden vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat goedgekeurd zijn terug ontvangen van Gedepu-, teerde Staten: 1. de gemeentebegrooting 1923; 2. besluit tot aangaan van een geldleening van f ie 000 voor het veenbedrijf; en 3. een dito als kas-, geldleening; 4. het besluit tot regeling van den, keuringsdienst tusschen Schoorl, Warmenhuizen en Koedijk. Op 26 Jan. is de kas van den gem. ontv- gecontroleerd. Ontvangen was 89194.151/2 uitgege ven 87866,891/2 zoodat m kas moest zijn en ook was f 1327.76. Op verlangen van Ged. Staten zul-, len er enkele wijzigingen worden aangebracht in de verordening op den keuringsdienst. Een schrij ven van het comité uit de burgemeesters en secr- over de houding, aan te nemen tegenover Alkmaar betreffende de toelating van leerlingen op de han delsscholen in die gemeente. Stemt de raad mee in. Evenals met een poging van Wieringerwaard» om de. kosten der Warenwet, die voor de bui tengemeenten onbillijk geacht worden, te laten, drukken op de centrale gemeente. Dezelfde cómm-i vraagt steun voor actie tegen de lasten van het Hoogheemraadschap. De Kamer van Koophandel, in Noordholland verzoekt ook om adhaesie met een; adres tegen de lasten van dit Waterschap. De; besturen der arbeidersverenigingen vragen in een schrijven, gemeentelijke steun voor uitgetrokkenen. B. en W. stellen voor aan den Minister te vragen om 50 pCt., door de regeering toe te kennen op een uitkeering van 8.40 per week aan georgani-] seerde werkeloozen en voor ieder kind 50 ct. tot een maximum van zes, zoodat de uitkeering niet hooger wordt dan 65 pCt. van het door B. en W, aangenomen loon van 18 gld. per week. Voor ongeorganiseerden mag dit niet 'hooger zijn dan 60 pCt., voor ongehuwden respectievelijk 55 en 50 pCt. i De heer Mulder vindt het prachtig dat B. en W. ermee komen, doch vindt productief werk- beter. De heer van der W.oude merkt op, dat de werk zaamheden in het veen in Maart kunnen begin nen, dan is er weer werk. I De heer Hart geeft ook voorkeur aan werk en vindt tevens het vastgestelde loon te laag. 20 gulden zou juister zijn. Wethouder De Geus zegt: Dat loon kunnen we De heer Muiier wil er gang achter zetten en niet waar maken, 18 gulden nog wel. raadt aan dat B. en W. naar den Haag zullen, gaan cm dit persoonlijk toe te lichten. 1 De heer Oud wil toeslag voor de werkgevers, die dan werk kunnen late nverrichten. De heer Hart stelt voor, deze regeling direct te 3 laten ingaan met het oog op de uitgetrokkenenjj van heden. Besloten wordt deze Maandag a.s. te laten in gaan en dat allen zich bij de organisatie moeten melden, ook de ongeorganiseerden. Het besluit van 1 December, betreffende den toeslag op de uitkeering wordt hiermede inge- ti&kken. De voorzitter stelt voor, de wethouders en de 3 voorzitters der organisaties te benoemen tot een commissie van controle. Goedgevonden. Jn een schrijven verzoekt een commissie van afgevaardigden van een vijftal vereenigingen, om op het terrein van „Goed Wonen" een sportter rein te stichten. De kosten worden geraamd op. 4300 gulden. De opgemaakte exploitatierekening wijst echter aan, dat men het inzicht heeft, dat de gemeente er geen nadeel bij zal hebben. B. en W. hebben geen definitief voorstel. De heer van der Woude vreest, dat als dit'wordt! ingewilligd, het andere gedeelte ook zal komen. Wethouder De Geus zegt, dat de in het verzoek; vervatte zinsnede, dat hij zeer sympathiek tegen- |over het verzoek zou staan, niet juist is. Niet on sympathiek was beter geweest. In de samenkomst? die de commissie met B. en W.. heeft gehad, heeftl De Geus den indruk gekregen,, dat er veel vaa hét) j

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1