Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zatersdag 17 Februari 1923. 32e Jaargan; per 3 maanden ff 1,15 J. H. KEIZER. 0.'21. lavKiiii. rELcrmok 8t WE LAÏGEDIJKIR il 'Deze courant^ verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. e>iï IBOHHKIESTSPKUH REDACTEUR-UITGE VKR BUREEL: Noordscharwoude. PB IJS DER ADTEBTENTIENt V«m 1—» regels 75 et., elke regel meer 15 e«. Sroote letten of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks een den Uitgever. i i v j .kj a j ld jti Idl ut DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804.J Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." INCASSO S OFFICIEEL VERKIEZING, voor de PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester van Zuidscharwoude brengt, bet volgend eter openbare kennis: Op DINSDAG. 27 FEBRUARI aanstaande, zal plaat? hebben de candidaatstelling voor de Pro vincial eStaten. Op die/} dag kunnen, van des voormiddags ne gen uur tot des namiddags vier uur, bij den voor zitter van het hoofdstembureau in den kieskring, ter seuetarie der gemeente Helder, worden inge leverd LIJSTEN VAN CANDIDATES als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig van didaten worden geplaatst. Iedere lijst moet wor den onderteekena door ten minste vijf en twintig, petsonen, die volgens de kiezerslijst, geldende op Provinciale Staten binnen den kieskring, het oogenblik der 1 inlevering, kiezers zijn voor de Achter den naam, van ieder der onderteekenaars moet de gemeente worden vermeld op welker kie zerslijst hij voorkomt. Tenzij een onderteekenaar. voorkomt op de kiezerslijst der gemeente waar het hoofdstembureau is gevestigd, wordt bij de in levering der lijst een verklaring overgelegd van den burgemeester der gemeente, dat de onderteekenaar' voorkomt op de kiezerslijst in die gemeente. De zelfde kiezer mag niet meer dan een lijst onder teekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op^ de lijsten ge plaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt ge geven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtge noot onder toevoeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord: „geboren" of een afkorting van dit woord. i Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde "candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in derf- zelfJen kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd de in. art, 4 van het Koninklijk Besluit van 12 December* 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke, verklaring van iederen daarop voorkomenden cm cidaat, dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangewezen. Indien de candidaat zich bui ten het Rijk in Europa bevindt, kan de hiér be doelde erklaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formulier, hierboven bedoeld, gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden persoon' lijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. De voorzitter '•an het hoofdstembureau geeft een bewijs van ontvangst af. Formulieren, voor de lijsten; en voor de schrif telijke verklaring, hierboven vermeld, zijn ter se cretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt: Hij die eene lijst, als bedoeld in artikel 35 inle vert. wetende dat zij voorzien is van handteeke- ningen- van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inle vering geschiedt, terwijl zonder die handteekenin-1 gen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst 2Qu overblijven, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste DRIE MAANDEN of eene geldboete van ten hoogste HONDERD TWINTIG' GULDEN'. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die weten de dat hijij niet bevoegd is tot deelneming aan de- verkiezing,eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. Zuidscharwoude, 16 Februari 1923. De Burgemeester voornoemd VAN SPENGLER. VERGADERINGEN A. N. G. O. B. Dinsdag 13 Februari 1923, hield de Afd. Langendijk v. d. A.N.G.O.B haar huishoude lijke vergadering ten huize van den heer Ton, te Oudkarspel. De voorzitter dier afdeeling, de heer C. de Jong, heette de aanwezigen, die in flink'en ge tale waren opgekomen, hartelijk welkom. Door den secretaris werden de notulen voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. f Uit de mededeeling bleek dat 3 nieuwe abon nees op de Geheelonthouder en 3 nieuwe le den waren 'toegetreden, n.l. 2 te Broek op Lan- gendijk en 1 tè Oudkarspel, dat de Propa- gandavergadering welke gehouden was 11 Jan. j.l. bij P. Kramer, waar de geheelonthouders too-neelvereeniging D. O. V. van Heer Hugo- waard opgevoerd heeft .,De Pinksterbloem'', uitstekend geslaagd is, en dat het spel der leden dezer topneelvereeniging ook door niet- geheelonthouders geroemd werd. En *25 Januari kwamen de besturen van de N'. V. en den A.N.G.O.B. bij elkander, om een bespreking te houden over het a.s. 26ste jaar feest. Besloten werd de afd. van den J.G.O.B. 'ook te vragen om het voor gezamenlijke reke ning te doen plaats hebben. Besloten werd om het jaarfeest te houden 24 Maart 1923 ten lo kale van P. Kramer te Zuidscharwoude. De jTooneelvereeniging zal als gast worden uitge- inoodigd, en eein commissie van 5 personen zal zorgen voor de verdere regeling. Bij het behandelen der ingekomen stukken werd vooral de aandacht gevestigd op de uit gave van het H.B., N. V., inzake het bestre den Amstel super stout. Besloten werd dit ter behandeling te geven aan het Drankweer-Co- m'ité. Tevens zal aan het Dratnkweer-comité worden opgedragen schuttingsvlakte te huren voor reclame en spreker. Bij het behandelen der conclusies van de N|.H.P.C. voor de a.s. voorjaarsvergadering werden geen voorstellen ingediend, en de af tredende bestuursleden n.l. C. Slap en C. de Jong werden candidaat gesteld. In de vacature werd door onze afdeeling geen candidaat op gegeven. Dopr mej. O. E. de Jong werd voorgesteld, ibm een openbare vergadering te beleggen met Mej. N. M. Challa van N.Niedrop als spreek ster, gezien het resultaat van optreden te Heer Hugowaard. De vergadering besloot hierop in te gaan,, en genoemde spreekster te vragen om op te treden te Noordscharwoude einde Februar iof begin Maart. De entrée zal be paald worden op 25 cent. Niets jneer te behandelen zijnde werd de vergadering met een opgewekt woord door den voorzitter gesloten. OUDDORP. Vergadering van het ondersteuningsfonds „St. Laurentius" in 't patronaatsgebouw op Donderdag 15 Februari 1923. Aanwezig ruim 100 leden. De voorzitter opent de vergadering met den Christel, groet aan 't bestuur en leden en heet allen welkom. Onder dankzegging worden de (notulen goedgekeurd, waarna de secr. het jaar verslag voorleest. Hij wijst daarin op de aan gename samenwerking van 't bestuur, daarbij memoreerende dat 3 bestuurs en 1 algemeene vergadering zijn gehouden. Het ledental be 'droeg op 1 Jan. '22 156 leden, en op 1 Jan- '23 iöO leden en 16 donateurs. Met het oog op de komende ziektewet was er om inlichtingen ge vraagd bij de Centrale Ziekenkas te Utrecht, welke besprekingen nog gaande zijn. De voorzitter dankt den secret, voor het jaar verslag. Tevens heet hij den Z.Eerw kapelaan welke inmiddels ter vergadering is gekomen, hartelijk welkom- Volgt jaarverslag penningmeester. De stand der kas is f 1663.30 ontvangst, f 1560.05 uitgaaf saldo f 103-25. De reserve bedroeg f 1424.97 alzoo een totaal in kas van f 1760-70. In 't begin van 'tjaar werd er in 2 maanden f400 uitgekeerd, dus we zijn dit jaar ruim f500 vooruit gegaan. Er is totaal uitgekeerd dit jaar fl322.20V2- 't Jaarverslag werd onder applaus goedgekeurd. Tot nazien der rekening 1923 werden be noemd de heeren H. Vade ren D. Kwant. Door den heer Bpots werd medegedeeld dat kas en boeken van den penningmeester in orde zijn bevonden en adviseerd tot goedkeuring on der dank, aldus besloten. De De aftredende bestuursleden, de heeren A. J. Verduin, K Wester, Korver en A. de Boer, worden her kozen. Door den voorzitter wordt voor het in hun gestelde vertrouwen bedankt. Zieknbreiefjes kunnen thans ook bij den bode worden inge leverd, daar de penningmeester A. de Boe' van woonplaats is veranderd. Besloten werd de contributie op f0,20 per week en de uit- keering op f 10 per week te laten. De vraag van v .E'tten of de uitkeering niet wat langer kan geschieden, n.l. van 6 te bren gen op 13, verwekt eenige hilariteit, als de voorzitter meedeelt dat de uitkeering reeds_ 13 weken wordt gegeven. Op een vraag van A. v. Baar of men in V laatst van 'tjaar kan trekken en in 't begin weer, wordt geantwoord dat als men b.M. in 'Oct. begint te trekken tot einde Dec. men dan 'tot datzelfde tijdvak in 't andere jaar moet wachten. De Bode krijgt evenals 't vorig jaar f50 toeslag en 1 cent per lid. Door hem wordt thans pl.m. f2.50 per week verdiend. In de rondvraag wordt er gevraagd o fhet stempel van den bode reeds in orde is, waarop geant woord wordt dat dat spoedig in orde komt. Hierna verkrijgt onze Eerw. Kapelaan het jvoord en feliciteert de vereeniging met haar Jolioei er zijn vreugde over uitsprekend dat er 'zOo'n edite christelijke naastenliefde heersoht en hoopt dat zulks steeds het geval mag zijn. 'Hij hoopte op nog wat beter opkomst daar hier toch ook de geestelijke en stoffelijke be langen worden behartigd. Voorzitter dankte zijn Eerwaarde voor 't,ge sprokene en sloot met Chr. groet aan allen dezer vergadering. De bezetting van het Ruhrgehi&ci Na één maand Ruhroorios. In een artikel over den Ruhroorldg en den toestand, zooals deze thans na een maand is, constateert Stampfer in de „Vorwrats", dat vooral de moreele verliezen voor Frankrijk de grootste zijn. Frankrijk moet tengevolge van zijn optreden voorgóed de hoop laten varen om de sympathieën te verkrijgen van de niet- Fransche bevolkingen. Rijzweepen, bajonetten en revolvers zijn nu eenmaal niet de middelen om de mensohen tot liefde op te voeden. Waar de Fransche taalgrens loopt, is thans gen diepe kloo fontstaan. Frankrijk heeft zich tevens naar alle zijden geïsoleerd; het vroegere troetelkind van de wereld heeft zich ontpopt als een scbaamtelopze onderdrukker van de volksvrij heid van anderen. Dat zijn dingen, die gedu rende langen tijd in de geschiedenis van Euro pa diepe sporen zullen trekken. Duitschlan dzoekt het andere Frankrijk, maar Vindt het niet. Het denkbeeld om tot een schik king te komen, jarenlang door de Fransche en Duitsche soc. dem. gekoesterd, ondergaat een zware beproeving- DTuitschland kan zich hoog stens tandenknersehd in het gevoel van on macht onderwerpen aan het Frankrijk van Poincaré en het nationale bloc; tot een over eenkomst er mede komen kan het niet. Dat geldt ui het bijzonder voor de Duitsche soc.- democratie. Zij zou ophouden te zijn wat zij is, indien zij ooit de laars van een vreemden veroveraar zo ukussen. Indien de heer-Herrie* in de „Ei-e Nouvelle" meent, dat de huidige Fransche regeerijng „de Duitsche soc.-dem. in haa rvoorlobpig nog schuchtere toenaderings pogingen kan aanmoedigen", dan heeft hij geen zeer goed inzicht in den stand van zaken in Duitschland. Want niemand veroordeelt de Fransche regeeringspolitiek scherper, niemand wantrouwt haar grondiger dan de Duitsche soc. - democraten. Als slot van zijn indrukken, opgedaan bij zijn tweede bezoek aan het Ruhrgebied, constateert Stampfer, dat het Duitsche volk zich zelf niet opgeeft, en dat de Duitsche arbeiders, wier 'lot onafscheidelijk verbonden is met dat van de Duitsche republiek, niet zullen ophouden voor hun doel te strijden. D'e kameraden aan den Ruhr zijn vaster besloten dan ooit om dien strijd te strijden. 1 - Bezetting van gebouwen te Essen. Gistermiddag zijn het raadhuis en de stads schouwburg te Essen door een compagnie in fanterie en een machinegeweer-afdeeling, be geleid door zes tanks, bezet. Sedert hedenmiddag wordt aan alle amb tenaren der spoorwegdirectie Essen de toe gang tot de dienstlökalen geweigerd. Een nationale betooging bij een voorstel ling van Wilhelm Teil. Naar uit Essen gemeld wordt, werd daar .gisteravond in den stadsschouwburg „Wilhelm :Tel'l" opgevoerd. De voorstelling werd tot een indrukwekkende nationale betooging. De over volle zaal zeide staande den eed op de Rütli na en zong het lied „Deutschland, Deutschland über alles." De eed op de Rütli luidt: „Wir wollen sein ein einzig Volk von Brüdern, In keiner Not uns trennen und Gefahr". „Hdbl." Hulp aan het Ruhrgebied. Burgemeester dr. Diestel heeft heden van het bestuur der Nëderlandsche Vereeniging „De Vriendschap" alhier eèn chêque in ont vangst genomen van drie millLoen mark, voor feen gift aan het Ruhrgebied. De som werd bijeengebracht door hier wonende Nederlan ders, welke nog meer geld willen opbrengen ter verschaffing van melk aan kinderen in het Ruhrgebied. Het rijksministerie voor voedselvoorzien;ng en landbouw is van plan te voorzien in den melknood in het wederrechtelijk bezet gebied, doo rden invoer van dagelijks 50.000 liter melk uit Nederland. Frankrijk beschouwt eik voorstel tot be- friiddeiïng als een onvriendelijke daad. De correspondent van de „Daily Mail" te Payrijs meldt, dat hij uit voortreffelijke bron kan mededeelen, dat de Fransche regeering elke officieele poging tot het aanbieden van bemiddeling, of van een compromis, tusschen Frankrijk en Duitschland als een onvriende lijke daad zal beschouwen. Dit beteekent niet, dat de Fransche regie ring zich streng zo, uho.uden aan de diploma tieke beteekenis van deze woorden, die in nor male gevallen een verbreking van de 'diploma tieke betrekkingen tusschen Frankrijk en een land, dat meent bemiddeling te moeten voor stellen, tastbaar gespannen zouden zijn. NIEUWSTIJDINGEN. IJS. In Oostelijk Groningen is de scheepvaart doo rijsbezetting geheel gestremd. Te Winschoten en te Wedderveer (gem. Wedde) zijn de ijsbanen Donderdagmorgen ge opend. In Friesland wordt reeds op vijvers en vaar ten schaatsen gereden. De scheepvaart is hier en daar gestremd. De grond is al zoo ingevro ren, dat Donderdagmorgen alle grondwerk stop gezet moest worden. Voor de arbeiders, die heel slecht een dag loon khnnen missen, een groote teleurstelling. Men hoopt spoedig op dooi; gelukkig daalt de barometer. Te Assen is gistermiddag deijsbaan ge opend. Heele chocolade. Een driejarig knaapje te Heer Hugowaard dronk uit een ketel met zeer heete chocolade. Het stierf aan de gevolgen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1