NIEUWE LANSEDIJKE'ICRT Zaterdag 17 Februari 1923. TWEEDE BLAD. REVUE VAN DE WEEK 13 Februari. De Tweede Kamer heeft in de afgeloopen week nog steeds in rustige stemming in „on bewogen atmospheer'', gewerkt. Edoch, de voorspelling „Meerestille und glückliche Fahrt' slechts kort zoude duren: ze komt reeds in ver vulling. De 'heer Troelstra heeft Donderdag j.l. aanhangig gemaakt zijne interpellatie over den toestand in het Roergebied, en op Dinsdag 13 Februari (Vrijdag j.l. vergaderde het La gerhuis in de afdeelingen) zou over dat verzoek Van den leider der so.c. democratische club worden beslist, 't Zeggen was dat er in de Kamer zeer ernstige oppositie bestaat tegen het toestaan van de interpellatie Troelstra, daar jnen 'het bespreken van deze dingen in- de openbare zitting des Parlements ontoelaatbaar oordeelt. De commissie voor buitenlandsche aangelegenheden heeft met minister Van Kar- nebeek reeds over den Roer-toestand getonfe- teerd in de afgeloopen week', en zeer velen zijn van meening, dat de kwestie daar en niet in de publieke zitting thuis behoort. In de jongste dagen zijn te Amsterdam en-elders protest-vergaderingen gehouden in verband met de bezetting van het Duitsche k'olengebied. Toen is duidelijk gebleken, tot welke rel letjes de zaak aanleiding gaf. Reden te minder Pm haar in de openbare Kamer-zitting te bren gen. Imtussdhen, er is al heel weinig parle mentaire ervaring noodig, om te beseffen, dat de oppositie tegen mr. Troelstra's verzoek tot hevig tumult aanleiding zo,u kunnen geven. Over de vraag o fde beide communisten, die de vorige week ter Tweede Kamer door hunne absentie schitterden, dan aanwezig zouden zijn, werd mede vrij druk bespiegeld. De Kamer heeft nu de West-Indische Be- grootfrigen afgedaan. Bij de behandeling der Begrooting van het Bouwfonds voor Binnen- landsdhe Zaken, welke er aan voorafging, werd o.a. duidelijk dat het arme Haarlem vermoe delijk nog een aardig poosje zaj moeten wach ten op een nieuw gouvernements-gebouw, schoon daar de terreinen voor gekocht -zijn- Arme Vader Staat heeft nu eenmaal geen dui- te Inlte missen!.. De behandeling der Begrootingen voor Su riname en Curacao gaf weinig nieuwe of bij zonders te hooren. Wat Paramaribo c.a. betreft, |s en blijft het „misere"... De soc. democraat IJzerman deed z'n uiterste best om de posten, voor hygiene en volksgezondheid uitgetrokken, verhoogd te krijgen, maar 't baatte niet. Met eene uitzondering. Een amendement-IJzerman strekkend om f3000 te besteden voor hygiëne- propaganda in Suriname, werd door munster De Graaff overgenomen. Doch Z.Exc. van Ko loniën voegde er dadelijk bij, dat nu oo.c -ie onvoorziene uitgaven metf 3000 verminderd werden! Zoodat men hier met een „parlemen tair fopspeentje" te doen kreeg. Sympathiek •Was het woord, des ministers,dat de Wes, bij hei besteden der gelden voor velerlei meer vrijheid van beweging allengs moet krijgen; niet ate tot nu toe gansch-afhankelijk moet blijven van wat de dames en heeren op hef binnenhof „wijzen". Zoo dient Suriname, 'de hoofdstad te beginnen eigen autonome gemeenten te krijgen. Er zijn te-veel ambtena ren (eventjes ruim 1000 en de bezoldiging is veel te schraal. Met de mechanische grond bewerking (doo rden heer Pyttersen in zijn rap port aanbevolen) dient een aanvang te wor den gemaakt. Aldus zöu Suriname misschien op den duur toch nog op-de-been kunnen ge holpen worden- Met Curacao staat 'ter ongetwijfeld beter voor. Daar zijn de groote petroleum- en phos- faat-bedrijven. De middelen zijn stijgend, doch het belasting-wezen moet er grondig georgani seerd. Zooals Mej. Kr. van Dorp zei, Cura cao kan zichzelf leeren bedruipen, en daartoe dient 't-welhaast te komen. Tenslotte kwam Donderdag 8 Februari het ontwerp M. en L. Landbouw-onderwij s aan de orde. Doch daarmee is 't allerongelukkigst ge- loopen. Uit alle hoeken kwam vernietigende kritiek tegen dit van Min. van IJsseisteijn af komstige wetsvoorstel. Exc. Ruijs verdedigde het uiterst flauwtjes; legde zich bij voorbaa neer bij schorsing der behandeling en de Ka mer besloot op initiatief van Dr. Lovjnkdaar- toe haastiglük met 49-7 stemmen-Hetom- werp is dus van de baan en van dit Kabinet is dergelijk voorstel -niet te wachten. Een be paald echec vormt het gebeurde niet voor Exc. xRuijs, hoofd van Landbouw, - ^aar een g^ lukkig debuut" als opvolger van den heer vap ITsselsteijn was 'tvoor mr. Ruijs evenmfri- In de parlementaire week, beginnend den ■l3den Februari, wacht de Kamer o.a. de» we bioscoop-wet, waarop een ^gereeks van amendementen is aanhangig gemapf fbehan- ste Kamer komt bijeen, onder meer ter behan deling der wijziging van de Arbeids-geschillen -ontwerp m den Senaat- aaa een heet vuurtje zal zijn blootgesteld, schijm 'IS de „nova" van algemeenen aard behoort de aankondiging van een naderende maatreg J van Algemeen Bestuur tot regeling van het on derwiis voor doofstommen, blinden, slechthoo wï waiiinpig®- Voortsdetjtag dat een „massa-pensiopneenng van °PPe hoofdofficieren als vroegiente surprise voor d~ Kkkenen eiken dag. zal Jpej Het hoog bezoek uit Zweden nadert ook met rassche schreden. Koning Gustaaf vertrekt den 28en uit Stockholm. Ein zal vergezeld wor den door den Zweedsohen Minister van Bui tenlandsche Zaken. Wat natuurlijk ruime stof geeft aan de liefhebbers, voor bespiegelingen over 'het politiek karakter, dat deze visite, door Z.M. Gustaaf V aan onze Koningin te bren gen, in werkelijkheid heeft?... Uit de jongste misdadigheids-rubr.ek' noem ik allereerst wat aangeduid wordt als „het Ra dio-schandaal" ofte wel het wanbeheer te Koot wijk, waar op de schandelijkste wijze met de gelden van armen Vader Staat zou zijn omge sprongen. Dit geval verkeert nog pas in 'teer ste stadium van publicatie. Ik kom er dus wel op terug. Te Vl'issingen kwam een uitermate tragisch 'geval van vadermoord voor. Natuurlijk „mist" men ook nu niet het gebruikelijk getal inbraken w.o. eentje in de Amsterdamsche Sarphatie- straat, waar men in de gauwigheid uit een per ceel ruim vijf mille wist weg te „moffelen". De verdere behandeling, voor het Hof te Arn hem, van het moordgeval te Houtdorp, leidde tot onverwachte wendingen, waarbij ernstige beschuldigingen tegen een wachtmeester-getui ge werden ingebracht. Te Leeuwarden legde 1de'justitie beslag op een erfenis, toegevallen aan een veekooper en dezen vermaakt door een onder verdachte omstandigheden overleden knecht. De strafgevangenis te Assen is, meldt men ei- en propvol. In de andere huizen van bewaring zal 't wel ongeveer hetzelfde wezen. En dan wordt het instituut der voor waardelijke veroordeel'ingen nog wel met ta- hielijk milde hand toegepast. De 'agent te Rotterdam van het Gouden Kalf is vrijgesproken, maar dadelijk daarna is tegen den heer W. Broekhuys zelf proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der Loterij-wet Zijn vrienden en medewerkers blijven „urbi et orbi" verkondigen, dat hij de zege zal be vechten in de worsteling met de justitie. Qui vivra verral... Te Rotterdam had het droef geval plaats tier instorting van een huis, waarbij twee men- sQhen het leven lieten. Bij Coevorden werd moorddadig gevochten tusschen gewezen com miezen en burgers. „Het mesje" kóstte hier een menschenleven, terwijl twee vechtersbazen gewond werden- De dagen der Gooische en andere „bekkesnijders" zijn nog niet voorbij!... Ter afwisseling van al dit sombere en naar geestige memoreer ik de schitterende en extra- enthousiaste wijze, waarop onze tachtigjarige jonkman Louis Bouwmeester te Brussel is ge huldigd. In Plankenland werd ook gevierd het veertigjarig jubileum van Mevr. Julia Cuypers, de nog jeugdige tooneelspeelster van ouder- wetsch-romantische soprt. In de hoofdstad werd de 14e Amsterdamsche Automobiel-tentoonstelling ingewijd. Dat zij „trekken" zal, behoeft eigenlijk niet te wor den vermeld- De Nijmeegsche Raad verleende een ton sub sidie, aan de te stichten Katholieke Univer siteit en de verrijzing daarvan is dus verze kerd. Maatregelen tegen toevloed van buiten landsche arbeiders zijn in voorbereiding, en deze tijding wekt sléchts de vraag, hoe 't 'ktomt, dat men niet veel eerder to.t deze stappen is overgegaan. Te Rotterdam zal men op het nieuwe Post kantoor gelegenheid openstellen tot het beta len van belasting. Hoe vaak' is daarop aange drongen door menschen, geplaagd door de wijze, waarop to.t nu den fiscus het zijne moest worden gebracht?.., 'tls een voortreffelijke gedachte, mits de uitvoering ervan niet le:dde 'tot het nog taieer stapelen vain werk bij de arbeidstaak van sommige „overbelaste" amb tenaren der Posterijen 1 BUITENLAND. Een belangrijke verklaring ten opzichte van den toestand, ontstaan door de Fransohe en Belgische bezetting van het Roergebied en de uitbreiding daarvan heeft de Zweedsche pre mier Branting dezer dagen afgelegd. Deze be kwame bewindsman ziet het grootste gevaar van den toestand op het oogenblik1 in het feit, dat niemand weet waartoe de drastische Fran sche maatregelen zullen leiden. Aan den an deren kant verwacht hij dat, nu de strijd tus schen Berlijn en Parijs eenmaal ontbrand is, 'eindelijk een definitieve oplossing, hoe deze ook zal uitvallen, zal worden verkregen. Deze laatste meening wordt door velen gedeeld, daar taieer en meer blijkt, dat bemiddeling tusschen de partijen in deze geweldige worsteling, met meer mogelijk schijnt. Het is een strijd „to the bitter end", voor Duitschland en Frankrijk misschien een strijd op leven pn dood, welke althans voor een zee rlangen tijd kan beslis sen, over de economische macht van beide landen. Voor buitenstaanders, als wij is het moeilijk te beoordeelen, hoe de machtsverhou ding tusschen beide partijen op het oogenblik is. Vast staat, dat Frankrijk tqt op het oogen blik ondanks de kósten van veertig mill'ioen francs per maand nog geen noemenswaardige hoeveelheid steenkolen en koces, om nog niet te spreken van hout-leveranties e.d, als gevolg van de genomen maatregelen heeft ontvangen- De Franschen en de Belgen hebben in de èfgeloopen week het bezettingsgebied aanmer kelijk uitgebreid. In het verre zuiden, ver bui-' ten het Ruhrgebied, hebben zij het brugge- hoofd van Kehl tegenover Straatsburg uitge breid, de bezetting in het Ruhrgebied zelf is uitgebreid tot eenige plaatsen in het Wupper- dal in Baden en daarenboven zijn de Belgen overgegaan tot bezetting van eenige Rijnha vens, nl. Wezel' en Emmerik, De bezetting van deze' laatste plaats geschiedde vooral met het oog op- de controle op den uit- en invoer van goederen naar en van Nederland. De arresta ties en uitwijzingen duren voort, straffen van geldboeten en vrijheidsberoovi.ng worden toe gepast. Was eerst uitsluitend de uitvoer van steenkolen en cokes uit het bezette gebied naar onbezet Duitschland verboden, thans mag geen enkele uitvoer van welke artikelen ook uit het Ruhrgebied naar onbezet Duitschland meer plaats hebben zonder toestemming van de Fran sche bezettingsautoriteiten, die op dezen uit voer belasting heffen. De strijd is geweldig en aan beide kanten stelt men de zaak zoo gunstig mogelijk voor. De Franschen blijven dreigen met nieuwe sanc ties, waartegenover de Duitsche regeering, wier leden het verboden is naar het bezette gebied fe komen, andere maatregelen toepast. Vooral in het centrum van het bezette gebied, in de fabrieksstad Essen is de toestand buitenge woon ernstig. Daar werden zelfs eenige hotels door de Franschen in bezit genomen omdat het personeel weigerde de Franschen te be- Üienen. Fransche spoorwegarbeiders zijn ge- Volgd door honderd Fransche telefonistes en het einde is nog niet te zien. Om een enkel voorbeeld te geven van de bnjuistheid van de berichten van Fransche zjjde en de pogingen de Fransdhe zaak zoo gunstig mogelijk voor te stellen, diene het Fran sche bericht, dat de toestand op het spoor wegnet 'in het begin dezer week aanzienlijk verbeterd was, en dat dagelijks 83 treinen in Essen aankwamen en 76 vertrokken. Het Fran sche bericht vergeet echter te mieden, dat voor de bezetting ongeveer 3000 treinen per dag aankwamen, en vertrokken. Dit is een van de vele voorbeelden van. onvolledige berichtge ving, welke ook aan Duitsch zijde, doch daar niet in zoo sterke mate voorkomen- Engeland blijft zich afzijdig houden, en ook in de Troonrede welke de Engelsche Koning Dinsdag j.l. bij de opening van het parlement heeft uitgesproken, wordt heel weinig over de gebeurtenissen in het Ruhrgebied gezegd. Slechts wordt er op gewezen, dat de Britsche regeering de moeilijkheden, waarmede de Fran sche regeering te kampen heeft, niet nog groo- •ter wil makën. Overigens is de Troonrede van den Engel schen Koning niet erg optimistisch gestemd. De werkeloosheid in Groot Brittannië veroor zaakt groote lasten welke zwaar op het Brit sche volk drukken. Eenige verbetering in den Engelschen handel valt te constateeren. Betreffende Turkije sprak de Koning de hoop uit, dat de regeering te Angora alsnog het vredesverdrag, zoo.»moeiltevol voorbereid, zal aanvaarden. Het heeft intusschen in de afgeloopen weck in Smyrna, de nu Turksche haven in Klein Azië, weer gespannen. De autoriteiten te Smyr na hadden een ultimatum gericht op zeer kor ten termijn, tot de commandanten der geal lieerde oorlogsschepen die in deze haven lig gen en waarin geëischt werd, dat deze schepen de haven zouden verlaten onder bedreiging met geweld. Het is te begrijpen, dat de com mandanten der geallieerde schepen, daartoe gemachtigd door huin regeeringen, weigerden aan dezen eisch gevolg te geven. De Turksche autoriteiten hebben tenslotte het ultimatum, zoo niet ingetrokken, Man toch niet uitgevoerd en de geallieerde schepen blijven waar ze zijn. Een Reuterbericht, dat later een nieuw ultima tum zou zijn gesteld, waarin opnieuw het terug trekken der schepen binnen drie dagen ge- eischt werd, bleek volkomen onjuist te zijn! Ismet Pasha is thans op weg naar Angora om daar de regeering over den toestand in te lichten. Wellicht dat de hoop van den Engel schen Koning, dat Turkije het vredesverdrag alsnog zal aanvaarden, verwezenlijkt zal wor den, tot heil niet alleen van Turkije, doch van geheel Europa. In Centraal Europa blijft het gisten. Ge ruchten over een a-s. proclamatie van Horthy tot den Koning van Hongarije, doen de ronde, evenals berichten over oprlogstoebereidingen van Hongarije en de landen der Kleine En tente. De Italiaansdhe Kamer heeft thans de ver dragen van Washington goedgekeurd. Bij de opening van de Italiaansche Kamer heeft Mus solini zijn politiek' verdedigd en bovendien ver klaard, dat ook hij niet denkt aan inmenging in het Fransch-Duitsche geschil. Afwachten is de zaak. Is. Be vergadering fe van meening, dat dit punt gehandhaafd blijft. De heer P. Mulder stelt voor ter bevordering van het vergaderingsbezoek 4 kistjes sigaren van 25 stuks te verloten onder de aanwezigen, Dit wordt algemeen goedgekeurd. Hierna sluiting met een woord van dank, waarna eenige bespreking volgt over tuinders- crediet. - SINT PANCRAS. Algemeene vergadering van het ziekenfonds „Hulp in Nood" op Donderdag 15 Februari '1923, des avonds 7 uur ten huize van den heer H. Gerritsen. Tegenwoordig 18 leden. Na opening der ver gadering door den voorzitter, den heer J. ten Hoeve, volgde voorlezing notulen. Onder dank zegging goedgekeurd. Jaarverslag Secr.-Pen- ningm. welke mededeelde dat ontvangen was over 't boekjaar 1922 aan contributie f910.—, Boerenleenbank' f200, aan begunstigers f 16.90 en dat 't kasgeld op 1 Jan. '22 f25.70 was, alzoo tezamen f 1152.60. Uitgegeven was aan uitkeeringen bij ziekte f657.43, aan diversen f 473.53, tezamen f 1130.96, alzoo een saldo van f21.64. 't Bezit der vereeniging op 1 Jan. '23 was f 1651.40. Bij monde van den heer P. Olie werd vanwege de oommissie tot nazien der rekening geadviseerd tot goedkeuring. Onder dankzegging daartoe besloten. Als leden voor de commissie voor 't nazien der rekening over 1923 werden benoemd D. de Wit en A. Westra. Door den 'heer G. Booy Azn. werd verslag uitgebracht van de Proy- Bondsvergadering. Door hem werd medegedeeld dat de bonds vergadering door afgevaardigden van 64 aan gesloten fondsen was bezocht en dat besloten was om de afdracht contributie N. V. Z. op '5 ets per .lid en per jaar te stellen, te betalen uit de Bondskas. Dat Hoofdbestuursleden een presentiegeld van f5 zouden ontvangen en eventueele meer dere verzuimkosten door de gezamenlijke kas- feen van 't district worden betaald. Aangenomen was dat leden, die verhuizen .naar plaatsen waar geen ziekenkas aanwezig is, lid kunnen blijven van de kas, waaruit zij verhuizen, op bepaalde voorwaarden. Wijzigin gen en voorwaarden zullen in de nieuwe regle menten worden opgenomen. Verder werd aangenomen dat léden die op een andere plaats, dan op de plaats waar hun fonds gevestigd is, ziek zijn of verpleegd wor den, worden gecontroleerd door het daar ge vestigde fonds. Volgt verkiezing bestuursleden. De aftredenden de heeren J. ten Hoeve en K. Zeijdam worden herkozen. Tot afgevaardigde voor de volgende Prov. Bondsvergadering worden de heeren G. Booy Azn. en J. de Vries verkozen met als plaatsver vanger A. Schuur. Verslag werd nog uitgebracht door G. Booij Azn. over de districtsvergadering betreffende de reorganisatie van den Bond. Besprekingen daarover zijn nog gaande. Punt 9 van de agenda welke een aanvulling van 't Reglement beoogde in verband met de beoefening van de sport werd aangenomen, j waarvan 't gevolg is dat voor ongelukken met voetballen of te hard fiietsrijden geen uitkeeririg wordt gegeven. Punt 10 behelsde aanneming van léden be neden 16 jaar. Aangenomen dat jongeren van 1416 jaar lid kunnen worden tegen een oontributie van 10 cent per week en een uttkeering van f 5 per week. Besloten werd hiervoor kleine strookjes te laten drukken, en dit ter aanvulling van 't huishoudelijk reglement de leden toe te zenden. Volgt rondvraag. Dit punt lokte vanwege het naar voren bren gen van de heer De Vries, dat hem ter oore was gekomen dat onze zustervereen. ook in deze plaats gestationneerd, het verzoek had in gediend om samen een geheel te vormen, nogal eenige bespreking uit. Spr. was er voor inge val dat tot stand kwam er eerst aanzuivering der kas plaats vond. De heer Schuur achtte het beter dat onze leden een tijdelïjké verlaging van contributie 'zouden genieten, opdat onze kas, welke finan cieel sterker was, gelijk zoude bomen. Waarop de heer Booij het dan maar beter vond aan onze leden een directe restitutie toe UIT DEN OMTREK. - KOEDIJK. Woensdagavond vergaderde de vereeniging „Helpt Elkdnder" in het locaal van den heer J. de Jong, onder leiding van den heer A. J. Schipper. Na opening en tering der notulen volgt jaarverslag, waarvan vermeld zij dat er twee ledenvergaderingen en vijf bestuursver gaderingen werden gehouden, 38 leden telt de vereeniging, Het bestuur was genoodzaakt op te treden tégen leden, die zich ziek melden, tonder geneeskundige mededeeling, er waren 55 ziekendagen. Verder meldde het verslag va neen nuttig vereenigingsleven, de rekening van den penningmeester gaf aan als ontvangst f94.30 uitgaaf f7.05, saldo f 8,4.25, De bestuurs verkiezing gaf tot uitslag, dat de aftredende heeren A. J. Schipper en W. Butter met groote fheerderheid van stemmen werden herkozen, welke de benoeming aannamen. De vergadering machtigde het bestuur om de zomervergadering te houden als het noodig is, mede werd besloten öri djt jaar geen con tributie te heffen, De heer Beets vraagt of het nog bestaat dat de patroon zei fte werk gaat als een lid ziek De heer ten Hoeve achtte het beter niet te veel op de zaak vooruit te loopen, daar het punt „de kas" nogal eemig bezwaar zou op leveren. Dit achtte hij het moeilijkste punt, en vond dat men daar eerst maar eens over moest denken. In dien tussc'hentijd kon dan 't be stuur daarover een schema opmaken en in een gecombineerde bestuursvergadering dat naar voren brengen, waarna op de leden, na voor lichting 't besluit kan vallen. Niemand meer het woord verlangend stoot de voorzitter deze zoo aangenaam v'erloopen vergadering. NIEUWSTIJDINGEN Diefstal van f8200. Door insluiping is men Woensdag tunnenge- 'kiomen 'in een woning aan de Schoutenstraat te Rotterdam. Uit een linnenkast is een geldkistje met f8200 ontvreemd. Van den dief of de die- Ven werd geen spoor gevonden. Begeerd ambt. Voor de vacante betrekking van commandant van het brandwezen te Utrecht, hebbén zich .niet minder dan 54 sollicitanten, aangemeld.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3