m m .v ii® a? m 1 v w* i m m >M m De inbraak te Steenwijk. Het blijkt dat ten postkantore te Steenwijk een bedrag van 35000 galden is gestolen. 1 Toen Donderdagmorgen de inbraak ontdekt wera. is de politie gewaarschuwd, waarna de; burgemeester de officier van Justitie te Heerenveen) met het feit in kennis stelde. Reeds t^ 10 uur wa-> ren de rechter van instructie en substituut-officier van Justitie in het kantoor aanwezig, tot het instellen van een onderzoek. Later arriveerde een deskundige inzake het onderzoek van vingerafdruk ken en een rijksveldwachter met een politiehond., Het geld is gestolen uit een brandkast, die echter geen sporen van braak vertoont, zoodat deze kast vrij zeker met een sleutel geopend is. Verschil lende personen werden gehoord, doch tot nog toe heeft de justitsie geen aanwijzing betreffende den dader. Uit Steenwijk meldt men nog Op 1 istige, geslepen wijze is (zijn) de inbreker(s) te werk gegaan. Uit een bij het kantoor staandj boschje hebben zij een .stok gesneden en daarmee de bij het gebouw staande lantaarn uitgedraaid. Daarna zijn ze door een raampje van het privaat dat zij met zeep besmeerd hadden, naar binnen gedrongen. De weg, waarlangs zij gegaan waren •hadden zij met peper bestrooid'. Door deze voor zorgsmaatregelen werd het onderzoek der Justi tie zeer bemoeilijkt. Ten eerste konden er geen vingerafdrukken genomen worden en ten tweede kon de politiehond, die men uit Akkrum had laten; komen, doordien het dier begon te niezen, geen spoor vinden. ,Wel bracht het dier ten laatste zijn geleiders, nog over den stadswal naar de in aanbouw zijn de Geref. Kerk, waar het verschillende voorwer pen in den bek nam en lang bleef rondloopen. Ander resultaat had men hier niet mee. Langs denzelfden weg, dien c(e hond volgde, hadden en-, kele jongens een paar van het kantoor afkomstige, tassclien en een hoeveelheid postzegels gevonden. Van de inbraak worden twee kantoorbedienden 1' .en S. D. verdacht. Zij zijn gearresteerd, doch ontkennen. Het gestolen geld is nog zoek. De arme hond. Hedenmorgen is te Utrecht een paardenstal van' de N. V. Stichtsche Melkcentrale, door een uit- slaanden brand, op den hooizolder ontstaan, ge deeltelijk afgebrand. Een der knechts, die op den zolder lag te slapen, werd door zijn hond wakkert geblaft, en kon zich door uit het luik naar beneden te springen, redden. De hond kon niet meer naail beneden komen, zoodat een politieman het danig verwonde dier met een revolverschot moest af maken. De paarden zijn alïe gered. De brand werd spoedig met vier stralen op de waterleiding ge-1 bluscht. 1 Sneeuw. In Twente is gisteren een Decimeter sneeuw, gevallen. De sneeuwlaag strekt zich uit tot voor bij Apeldoorn. PLAATSELIJK NIEUWS ZUIDSCHARWOUDE. Alhier moeten de aanvragen om tuinderscre diet voor den 26sten dezer zijn ingediend bij den secretaris der plaatselijke commissie, den heer C. de Boer Cz. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen dat o pde e.k. vergadering van de Coop. Raiffeisenbank een voorstel zal wor- 'den behandeld voor de oprichting van een af zonderlijk spaarbedrijf. ZUIDSCHARWOUDE. Van den Heer van Zuidscharwoude, den heer Mispelblom Beijer is bij den voorzitter van het kerkbestuur te Zuidscharwoude een gift van f 100 ingekomen, als bijdrage in de kerkelijke omslag die aldaar geheven wordt. BROEK OP LANGEN DIJK. Het plan is gevormd om te Alkmaar een Districtsarbeidsbeurs op te richten- Tot nog toe ressorteerden de omliggende plaatsen bij Amsterdam. Eene vergadering daartoe is gis teren gehouden ten stadhuize te Alkmaar, wel ke bijgewoond werd door verschillende corres pondenten der Openbare Arbeidsbemiddeling van de omliggende 27 gemeenten- Van den Langendijk waren de correspondenten van Br. 'op L. en Noordscharwoude vertegenwoordigd. BROEK OP LANGENDIJK. Het ziekenfonds „Steunt Elkander'' is door den berooiden toestand der kas genoodzaakt geworden hare uitkeeringen welke voor de eer ste tien ziekteweken bedroeg f 10.50, terug te brengen op f7.50 per week. BROEK OP LANGENDIJK. In de plaatselijke commissie voor het tuin- derscrediet zijn aangewezen de heeren D. Slot en A- Glas Cz., voor de Boerenleenbank en W. Slot Kz., C. Ojjevaar en Jb. Dirkmaat Az. voor de tuinbouwvereeniging. BROEK OP LANGENDIJK. De heer J. Kuitwaard is benoemd als hulp besteller met ingang van 16 Maart, terwijl aan den heer J. Weder als zoodanig eervol ontslag is verleend. HOOGHEEMRAADSCHAP „HOLLANDS NOORDERKWARTIER". Aan Heeren Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, te Haarlem, is net volgende adres ver zonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen: M. Kroon Czn., wonende te Oudkarspel, P [Verburg te Noordscharwoude, J. Vredenduin Pz. te Zaandijk, J. Pijper IJzn., Opperdoes, D. Veis te Kwadijk, D. J. Govers te Alkmaar, G. Bos ÏWzn. te Oudorp, P. Sluis N;zn. te Enkhuizen* J. Koning te Purmerend, S- Spaan Czn. te Barsin- gerhorn, F. Posch te Zuid en Noord Schermer, Jb. Swan te Warmenliuizen, J. Bouwens te Broek op Langendijk, O. Geerligs te Anna Paulowna F. Goes te Castricum, J. Barendregt te IJ-polder, tezamen uitmakende de Commissie, aangewezen aoo; de afgevaardigden van Polderbesturen in de Provnicie Noord Holland boven het IJ, welke vol gens aangehechte lijst waren vertegenwoordigd op een in „De Harmonie" te Alkmaar gehouden ver gadering op 29 November 1922; dat onder al hunne Ingelanden groote ontstem ming heerscht over de belasting, welke in 1922 is ingevoerd door het Hoogheemraadschap. Noord- Loilanders Noorderkwartier; dat de inkomsten van de Landbouwers, voor al die der Tuinbouwers, in Noord-Holland bo ven het IJ, door de in hun bedrijf heerschende ma-» laise, zóó bedroevend klein zijn, dat het hun niet mogelijk is uit hunne bedrijfsinkomsten de gewone belastingen te betalen, veel minder deze buitenge- wone HoogheemraadschaDslast.en dat naar aanleiding hiervan de Polderbesturen, zich niet alleen genoodzaakt zien, dezen toestand ter Uwer kennis te 1 -rengen, doch tevens ernstig hebben nagegaan of dc, e nieuwe belasting wel in. billijkheid van hunne Ingelanden kan worden ge vorderd; dat zij daarbij het volgende hebben overwogen: Volgens het Reglement van de, thans opgeheven Vereeniging van den Noorder IJ- en Zeedijk had den de daarin met name genoemde dijksplichtigen; jaarlijks hoogstens f 100.000.op te brengen, welk bedrag werd geacht voldoende te zijn ter bestrij ding van het gewoon en buitengewoon onder houd der onder de Vereemgïng ressorteerende dij ken. f Indien ingevolge geheel onvoorziene gebeurte nissen in eenig jaar de onderhoudskosten hooger waren dan genoemd bedrag, zou het meerdere ko men voor rekening van Provincie of (en) Rijk (ziel. artt. 70 en 73 van het Reglement en eene missi ve van den Minister van Waterstaat d.d. 4 Fe!-' bruari 1919). Door deze regeling werd duidelijk vastgelegd wie dijksplichtigen waren, en welk bedrag onder alle omstandigheden hoogstens door hen behoefde te worden betaald. Voor de niet onder genoemde Vereeniging res sorteerende zeedijken kwam de onderhoudskosten! ten laste van de daarlangs gelegen waterschap pen. Deze kosten waren zeker niet hooger dan het maximumbedrag, dat de dijksplichtigen van voornoemde vereeniging hadden op te brengen, welk bedrag ook voor deze Waterschappen werd; beschouwd als te zijn overeenkomstig hunne fi- nanlieële draagkracht, en werden geregeld door hen betaald. Zóó was de toestand vóór1916. Toen kwam de groote Watersnood. Deze natuurramp was van dusdanigen omvang dat de kosten van herstel der aangerichte schade de draagkracht der Ingelanden ver te boven ging. De Provincie gaf opdracht tot het herstel der dijken en fourneerde de daarvoor noodige gelden. Later werd op hare instignatie voor geheel Noord-Holland boven het IJ, een nieuw Water schap, Noordhollands Noorderkwartier genaamd, opgericht. Groote gebieden van dit gedeelte der, Provincie, die ingevolge het feit, dat zij beschermd worden door eigen hooge dijken, of wel door hunne 'nooge ligging geen grooter gevaar voor overstroo ming loopen dan bijv. de beneden het IJ gelegen steden Amsterdam en Haarlem, werden omslag- plichtig gemaakt, terwijl anderzijds het sreheele' Zuidelijk deel der Provincie, dat juist doordat daar in bovengenoemde steden liggen, grooter draag kracht heeft dan het Noorderlijk deel, buiten het territoir van Eet nieuwe Waterschap werd ge houden. Niet alleen het kostbare onderhoud der Zeedij ken en de aanzienlijke kosten van administratie van het nieuwe Waterschap werden zoodoende al leen ten laste van Noord Holland boven het IJ ge bracht doch ook een zeer aanzienlijk deel van de kosten van het herstel der zeedijken, n.l. een bedrag van niet minder dan f 12.000.000.—, welk" bedrag door de Provincie was betaald, doch het welk later bij de oprichting van het nieuwe Water schap op diens rekening werd overgeschreven; dat zij na deze overweging niet aarzelen de aan hunne Ingelanden opgelegde nieuwe belasting hoogst onbillijk te noemen; dal immers het in de hiervóór gememoreerde ge reglementeerde bijdrage der Provincie en Rijk aan voornoemde Vereeniging uitgesproken beginsel, dat bescherming tegen het Zeewater, den erfvijand van den Hollandschen bodem, niet maar een zaak van locaal belang, doch ook een zaak van Provin ciaal belang en van Rijksbelang is, alsmede het feit, dat de Provincie opdracht had gegeven, tot het herstel der Zeedijken, noodwendig eischten, dat de kosten van herstel der door den waters nood aangerichte schade ten laste van Provincie er. (of, Rijk waren gebracht geworden; dat blijkens de notulen van de vergadering der Provinciale Staten van Noord Holland d.d. 20 Mei 1919 Uw College met betrekking tot de billijk heid der. voorgestelde regeling heeft overwogen, dat „de last, die volgens voorstel op het Hoog heemraadschap zal worden gelegd, de draag-1 kracht daarvan niet te boven zal gaan"; adt, al had Uw College hierin overigens gelijk gehad, daarmede nog allerminst de billijkheid zou zijn aangetoond van eene regeling, welke, met uit sluiting van de eene helft der Provincie, slechts omslagplichtig maakt de andere helft, die, gelijk gezegd, gebieden omvat, welke bij een watersnood| geen grooter gevaar loopen dan zeer belangrijke plaatsen, die gelegen zijn in de ééne helft; dat echter, nu er in het gebied van het nieuwe Hoogheemraadschap zóó kort na de oprichting daan van niet de toen veronderstelde welvaart heersch- te ,doch integendeel verarming en uitputting dreigt de hiervóór meegedeelde overweging van Uw Col lege in geen geval meer kan dienen om de billijk heid der thans ingevoerde regeling aan te toonen;1 dat Uw College voorts de billijkheid van het brengen der door de Provincie voor het herstel der dijken uitgegeven f 12.000.000.ten laste der rekening van het nieuwe Hoogheemraadschap) l heeft trachten te bewijzen door de wenschelijkheid om in de Provinciale kas meer gelden beschikbaar te houden voor Lokaalspoorwegen, Ziekenzorg^ enz.; dat het den Polderbesturen voorkomt, dat het in een tijd van welvaart misschien aanbeveling verdient, dat de Provincie door het verleenen van geldelijken steun toont, dat zij voor deze zaken een open oog heeft (als regel zullen werken, die in der daad noodig zijn, wel door de belanghebbende zelve, als de tijden er naar zijn, worden tot stand, gebracht; men denke b.v. aan de spoorwegverbin- gen van Alkmaar naar Broek op Langendijk en Noordscharwoude en de .scheepvaartverbinding tusschen Schermer- en Raaksmaatsboezem, door den bouw van een schutsluis te Rustenburg etc.)* doch dat nooit de wensch van Uw College, om voor dat doel 'geld in kas te hebben, de vader mag worden van de avereclitsche gedachte, dat het! geven van steun aan bedoelde zaken van Provin ciaal belang mag geschieden op kosten van de In gelanden van slechts de ééne helft der Provincie; 1 dat de onbillijkheid der thans bestaande re- I gelitng nog te scherper in het oog springt, als men bedenkt, hoe in de oorlogsjaren ingevolge de toen bestaande distributie-regelingen feite lijk een groot gedeelte van de marktwaarde der in N.-Holland boven het IJ geproduceerde voe dingsmiddelen aan de producenten is ontno men ten behoeve der stedelingen, niet slechts der behoeftige, doch ook der niet behoeftige, beneden het IJ; dat toen de toestand zóó was, dat de groote steden deelgerechtigd waren in de opbrengst van de landerijen onzer Ingelanden, terwijl thans uitsluitend het platte land en de kleine steden ten Noorden van het IJ de kosten van het onderhoud der Zeedijken en een zeer groot deel der watershoodkosten hebben te dragen; dat de ontstemming over deze onbillijke re geling hand over hand toeneemt, en de Pol derbesturen dan ook van oordeel zijn, dat er met betrekking tot de invordering der nieuwe waterschapslasten, als niet rustende op de rechtsovertuiging der Ingelanden, doch daar mede in flagranten strijd zijnde, groote moei lijkheden zullen ontstaan; Redenen, waarom reques trant en, onder pro test tegen de thans bestaande regeling, Uw College eerbiedig, doch met den meesten aan drang, verzoeken, het daarheen te willen lei den a. dat de Provincie Noord-Holland de door haar ten laste van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier voor kosten van dijkherstel gebrachte f 12.000.000 weder om voor hare rekening neemt en vervolgens pogingen aanwendt, om een deel van genoemd kostenbedrag af te wentelen op het Rijk; b. dat, indien het Hoogheemraadschap be slist behouden moet blijven, in ieder geval de grenzen van zijn territoir zoo worden gewijzigd, dat de belastingdruk voor de Ingelanden, wat de Waterschappen betreft, weer gelijk worde aan dien vóór den watersnood; en daartoe deze dringende aangelegenheid in de eerstvolgende vergadering van de Pro vinciale Staten van Noprd-Holland aan de orde te wille nstellen. 't Welk doende, enz. I De tWest-Friesche Kanaaifclannen. Gisteravond was te Enkhuizen door de ver eeniging „Lalndmans belang'' een vergadering belegd waarin het comité, hetwelk zich in de streek heeft gevormd pm tegen de kanaalpla'n- nen actie te voeren, was uitgenoodigd om zijn bezwaren kenbaar te maken. Behalve het ge meentebestuur van Ejnkhuizen, waren ook de meeste gemeentebesturen uit de streek en de Earner van Koophandel in West-Friesland te genwoordig. Nadat meerdere leden van het agitatiecomité hun bezwaren naar voren had den gebracht, werden die door den ontwerper der kanaalplannen, den heer Ringers, hoofd ingenieur bij de Rijkswaterstaat weerlegd, waarna ook nog de burgemeesters van Ènk- huizen, Grootebroek, Andijk en Blókken, de eerste 3 allen voorstanders, 'het woord voerden. („De Courant''). .-■f m \.i\ :>m êi g m &1M MEN ZEGT. 1 dat de in den laatsten tijd door de Staten leden aan den dag gelegden ijyer zuiver 't alge meen belang beoogt; '"m :w<5 i'» 'f dat die in hoofdzaak beteekent de nood der tuinders te helpen verlichten; dat er absoluut niet mag gedacht worden aan een verkiezingsmanoeuvre; dat zij, de statenleden, niet zullen rusten doordat zij goed en wel weer in de Staten zitting hebben. r i dat er een extra-autodienst zal worden geor ganiseerd, ten dienste van hen, die een toeslag voor de tuinders op vergaderingen zullen be pleiten; dat de onderneming uitgaat en gesub sidieerd wordt door Statenleden. dat de bij de L. Gr. Centr. aangesloten ver- eenigingen, die voor bezuiniging zijn, een ge meenschappelijk voorstel tot bezuiniging zullen indienen. f i f I I dat de redactie in handen is gesteld van de perscommissie va nde L. G. C., zonder dat zij hiervoor iets in rekening zal brengen. dat plannen in voorbereiding zijn tot het plaatsen van een gedenksteen in den gevel van een onzer openbare gebouwen, waarop het gas, de electriciteit en de waterleid;ng zullen worden gesimboliseerd. dat men op deze wijze uitdrukking wil geven aan z'n dankbaarheid voor de zegeningen, die deze drie licht-, kracht- en watergevende bron nen hebben gebracht; dat de plechtigheid zal plaats hebben bij de viering van het 25-jarig regeeringsjub;leum van onze Koningin; dat men hoopt, dat de feeststemming niet zal worden onderdrukt door den uitslag der Prov. Staten en Gemeenteraadsverkiezingen dat bij die gelegenheid de nieuwe torenklok van Zuidscharwoude zal luiden BUITENLAND Dieven in den mahtrein Marseille—Parijs. Er heeft in den nacht van Zaterdag op Zon dag een niet-alleöaagsch incident plaats gehad op den posttrein van Marseille via Lyon naar aParijs. Onderweg hebben n.l. dieven toegang weten te verkrijgen tot een der postwagens waar zij alle mail-zakken hebben doorsnuffeld. Zij maakten zich meester van alle aangetee- kende stukken. Eerst bij aankomst van den trein te Parjjs, toen de mail werd overgedra gen, bemerkte men den diefstal, i Het ligt voor de hand dat de indringers op de hoogte moeten zijn .geweest van den post. dienst op treinen, hetgeen een belangrijke leid draad is voor de recherche bij haar overigens lang niet gemakkelijk onderzoek. Toch volgt men reeds ;een belangrijk spoor, dat wellicht zal leiden 'tot ontdekking van de daders- De kwestie, wanneer de dieven op den trein kwamen en wanneer zij dezen verlieten, is nóg piet opgehelderd. Evenzeer is het tot nu toe een raadsel, hoe de heeren zich toegang konden verschaffen tot een postwagen zonder het slot te forceeren, temeer waar alle postwagens spe ciale sloten hebben. Bovendien hebben de die ven, na den wagen te hebben doorsnuffeld, de deur weder zorgvuldig gesloten, waaruit blijkt, dat zij niet de minste haast hadden en volkó men zeker van hun zaak waren. In den wagon ïiebbeh zij verder, niet de zakken openge scheurd, doch deze behoorlijk opengestoten. Kortom, zij zijn in alle opzichten als mannen van het vak te werk gegaan. Minstens 30 mail- zakken zijn op deze wijze door hen geopend en doorzicht, 'n Groot aantal aamgeteekende stuk ken wordt vermist. Hierbij zijn zendingen uit Indie via Bombay met bestemming naar Enge land en zelfs Amerika." („De Courant") LAND- EN TUINBOUW WAT IEDERE MAAND TE DOEN GEEFT (2e helft Februari.) Nadruk verboden. Iedere dag opnieuw geven we uiting aan onze verbazing, dat het zulk een eenige merk waardige winter is. Wij doen er ons voordeel mee, maar uiten toch tevens onze vrees, dat het ons straks bezuren zal. Krijgen we straks nog een wintertje, als alles is uitgekropen, en zullen we een wit Paschen vieren? Dat moeten we afwachten'de natuur is ook wel eens ab normaal, d.w. z. afwijkend, naar den goeden kant. De arbeid in de vrije natuur ging tot heden vrij geregeld door. 'tLag aan het weer niet, als er op den akker en in 'f bosch niet gewerkt werd. Vele werklopzen kregen werk i nhet hout. Het uitdunnen der dennebosschen die tengevolge van den drogen zomer in 1921 ook veel dood hout vertoonden, gaf werk in overvloed. Onder het hakhout kon gespit wor den, en is de bodem soms te hard, dan kon men de opgaande boomén snoeien. Wie zijil eigen brandhout uit eigen houtgewas betrekt, zet zijn volk nu aan 't zagen. Maak ruimte in uw te dichte vruchtboomenzon en lucht moe ten er vrijelijk dóór kunnen spelen; uw vruch ten worden er grooter en mooier door. Snoei £le btoemheesters; snijd de pyramide-vormigen in op een paar oogen na, de struiken blijven dan goed gevuld. Maak thans de leiboomen aan schuttingen of muren los opdat zich achter de banden of touwen geen schadelijke insec ten kunnen verschuilen. De boomen en latten dienen goed gereinigd te worden. Het is nu een geschikte tijd om uw frambozen te ver planten, indien ze 3, 4 jaar op dezelfde plaats hebben gestaan. Zet ze in goed losgemaakt en versc'hen grond, na deze met koemest b.v. flink te hebben gemest. Plant ze niet te dcht bij elkaar: op 3 4 voet afstand, en niet meer 'dan 3 hoogstens vier scheuten bij elkaar. Mis schien hebt ge ze reeds in 't najaar verplant, dan is dit goed, hoewel het beter is in 't voorjaar. Verzorg uw asperse-bedden als het niet vriest .Dat wil zeggen: neem dan den grond gedeeltelijk' van de bedden, werk dien in de paden; een goede handvol blijve op de plan ten; in de geulen, welke men alzoo op de bedden verkrijgt, brenge men verdunde koe- fnest, men hoeft er niet te zuinig mee te zijn, daarn avulle men de geulen weer met aarde, 'tIs beter verdunde dan stijve mest te geven; deze blijft te lang boven de planten liggen en helpt dan te weinig. Vóór het ^ind dezer maand past mén de winterbespuiting toe bij pruimen en morellen, tegen verschillende kwalen: zij geschiedt met een 6 k 7 procent vruchtboom-carboliineum- emulsie. De pioenroos is onder de vaste planten een schoone, aanbevelenswaardige bloem. Vroeg in 't voorjaar laat ze reeds haar knopjes zien; neem dan het blad, waarmee ge haar lichtelijk hebt bedekt, weg. De pioenroos is gemakkelijk te vermeerderen; ge kunt ze ver menigvuldigen en er dus ook uw kennissen mee verblijden, door de plant uit den grond te ste ken en dan van elkaar te scheuren zóó, dat elk deel een neusje of spruitje behoudt, dat opnieuw geplant wordt. Geef haar een goeden, vruchtbaren, als 't kan zwaren grond. Er zijn ónder de; btoemheesters tegenwoordig veel nieuwe, schoone soorten, met de fraaiste bloe men. Wilt gij ze aanschaffen, laat u dan door een betrouwbaar deskundige voorlichten, en schaf u in ieder geval eerst een catalogus van een békend kweeker aan, waarin ge velerlei vindt aangegeven, wat u van dienst kan zijn. 'tls nu goed om de toebereidselen tot aan plant te treffen, of om te verplanten. Spit den grond goed ^iep om, of maak groote gaten en vul die met mest: spitten is het best. In den groentetuin kan men zaaien, al wat we voor 14 tiagen reeds noemden. De meesten zullen nog wel even wachten; in ieder geval zij men voor zichtig en zaaie niet te veelf

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4