OilNicnwsblad voor LANGED1JK en Omstreken. Dinsdag 20 Februari 1923. f rjjj 82e «Jaargang per 3 maanden [f 1,15 J. H. KEIZER. HO. 22. HTBR6. TELEPHtOa 82 NIEU WE LAMDIJKM COIIRMT. ^Deze courantgverschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. jLBOHHKKEIITSrBMBi REDACTEUR-UITGEVER 1UREEL: I oor dschar woude. PB IJS DEB; AOJEBTENTIéNi Tm 1—1 regela 78 et-, elke regel meer 18 c«. Groote letten of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreek* aan den Uitgever. DE LANÜE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." HYPOTHEKEN VAN ALLES EN N06 WAT Nadruk verboden- Een meneer te Parijs hoorde dezer dagen dat er een prachtige étage-woning te huur was. Hij kreeg er zin in en vroeg naar de voorwaar den. Maar toen hij die hoorde stond hij wer kelijk verstomd! Geen sleutelgeld, geen over came van meubelen, geen hooge huur, niets van dat alles l Doch toen hij vol blijdschap maar dadelijk het huurcontract wou laten opmaken en teekenen, wenkte de eigenares met de hand om een weinig kalmte. Ze had een huwbare dochter en geen adspirant voor de étage werd aangenomen die niet tevens dochterlief trouw de. En onze vriend was zoo goed niet of hij ontving de huuracte slechts tegelijk met de •trouwaotel Dit is een ware geschiedenis uit onzen veel' bewogen tijd. En is het wonder, dat waar de huwelijken zoo gesloten worden, de echtschei dingsprocessen niet van de lucht zijn? Het hieuwste is, dat ter eere van de echtscheiding een feestje gegeven wordt, waarbij zoo moge lijk dezelfde gasten als bij het trouwfeest aan wezig zijn. Het snufje komt, natuurlijk, uit Amerika. Onlangs werd n.l. te Chicago-de vol gende uitnoodiging verzonden: „Mr. en Mrs. Beardsley hebben de eer, u uit te noodigen tot bijwoning van het door hen op 11 November 1922 in College Inn te geven feest ,ter gelegenheid van hun echtscheiding." Mrs. Beardsley gebruikte een exemplaar van .die uitnoodiging ook in de aanvraag om echl - scheiding, die zij bij de rechtbank md:enide. Ze zegt daarin, dat haar man verschrikkelijk jaloersch is, in het bijzonder al op haar dansen met andere mannen, en dat ze, toen alle hai - monie verdwenen was, maar waren overeenge komen, te scheiden. Bij die gelegenheid had ze te kennen gegeven, dat ze niet inzag, waarom al hun vrienden, die hun bruiloft hadden bijge woond, niet ook op een „echtscheidingspartij zouden genoodigd worden. Mr. Beardsley werd verschrikkelijk opgewonden... maar het feest ging door. Aan het einde er van stortte hij nog eens al zijun gal over de vrouw, zijn vrouw, die FEUILLETON. DE TWEELINGZUSTERS „Een geheim!'' riep Angelika, „o,. hoe graag zou ik dat weten, toe lieve mama, vertel het ons, ik kan de onzekerheid niet uithouden 1 Kom Anna, help mij tochl" En hare oogen straalden van nieuwsgierig heid. Een nieuw leven was in haar gekomen en 'had haar uit haar lusteloosheid opgewekt. „Neen Angelika 1" antwoordde Anna, neen, lieve mama, kom eerst tot kalmte. Kom, leg uw hoofd tegen mijn borst 1" Maar terwijl Anna zoo sprak', waren haar Wangen verbleekt en klopte haar hart luice. v r was iets in haar ziel ontwaakt, de herinnering aan datgene, wat de eerste schaduw op haar zonnig levenspad geworpen, haar uit haar vroo- lijke meisjesdroom opgeschrikt had. „Ne :n, zeg het ons niet, mama, fluisterde nog eens als in zekere vrees, „wat het ook zij, kom eertt tot kalmte, ik heb een voorgevoel of mij een ongeluk' bedreigt." Een onrustige nacht volgde op dezen avond; geen van drieën kon slapen. Angelika zag in haar verbeelding allerlei heerlijke dingen en in de eerste rij natuurlijk de zoolang begeerde vleugelpjamo. De lucht >i. '-ad geleverd; en hij zé i hartgrondig: „Loop naar den duivel 1" Echtscheidingen of geen echtscheidingen, de mensöhen laten zich toch niet afschrikken om in het huwelijksbootje te stappen. F.r zit veel 'te veel romantiek in, en de mensch is nu een maal een beetje romantisch van aanleg, de een wat meer dan de ander. Zeer romantisch was echter wel de manier waarop een Amerikaan- sche Cowboy zijn beminde „kreeg", Hij had een medeminnaar, ook een cowboy, en beiden waren ze verbonden aan een reizend circus dat te Sheffield in Engeland voorstellingen gaf. Aangezien het meisje in kwestie, dat ook tot den troep behoorde, slechts een van beiden kon trouwen, werd besloten de zaak uit te maken door... een wedren te paard! Het meisje en de collega's van het circus stelden zich bij den éindpaal op en beide minnaars startten. Een van hen leidde reeds met vele lengten, toen zijn paard struikelde en hij zandruiter werd .Onder luid gejubel, ook van de bruid passeerde de ander de eindstreep. Het huwelijk vond deze week reeds plaats 1 Geluk er mee! Om nog eens even op de moeilijkheden in het huwelijk terug te komen, behalve de moge lijkheid van echtscheiding bestaat ook nog die van kinderen krijgen. Dat is nu in den regel geen bezwaar, mits de kindèrzegen maa rniet te rijkelijk wordte en dé wereldburgers bij één tegelijk op het tooneel verschijnen. Maar als 'er vier tezamen hun joyeuse entré etmaken, wordt het bedenkelijk. Dit is een stationskruicr te Algiers, een stad op de Noordkust van Afri ka .gepasseerd. Terwijl hij dienst deed kreeg hij bericht dat zijn 25-jarige vrouw, die reeds jnoeder was van drie kinderen, juist het leven had geschonken aan een vierling twee jon gens en twee meisjes. De gelukkige vader holde naar zijn chef en vroeg een dag vrijaf. Niet ten onrechte zal hij vermoed hebben, dat' hij luiers moest wasschen. Hij kreeg zijn vrijen dag niet, maar wel de aanzegging van loonsverhooging. Dat was iets wat hem te pas kwam in deze omstan digheden en zop had de man op dien merk1- waardigen dag t\ype buitenkansjes. Een buitenkansje wil er altijd wel in, vooral als het een niet te versmaden sommetje in baar geld is. Bij de te Amsterdam gehouden trekking van een der premie-obligatieleen'm- gen, die tegenwoordig populair zijn, viel een premie op een obligatie door een vertegenwoor diger te Groningen verkocht. De directie ver zocht dezen telegrafisch met den houder van het stuk ten kantore van de Bank te komen bm de premie ad f 5000 te' ontvangen. Het .adres van den houder van het stuk was onbe kend en daarom werd door den hoofdagent een van een onbezorgde, ruime levenswijze, de le venswijze waarin zij zich eigenlijk alleen schik ken kon, omgaf haar weder. Zou mama stilletjes in de loterij gespeeld en een groeten prijs getrokken hebben? Ja, dat moest het zijn. De akelige droom was uitge- 'droomd en er volgde weder een heerlijk', blij moedig ontwaken. Maar voor de oogen van Anna en hare moe der stonden andere, ernstige beelden. Den volgenden morgen was de weduwe kal mer en opgewekt. Zij had hare ziel voor God geopend, haar geweten doorzocht en tot in de diepste schuilhoeken van haar hart gezien en zie hafgevraagd o fz ijden eenmaal afgelegden eed trouw gehouden had. En vrij van alle schuld had zij zich gevoeld. Na het ontbijt riep zij har edochters bij zich. Zij 'had den brief toegevouwen voor zich op tafel gelegd. Voor ik je zeg wat in den brief staat, zoo begon zij, „moet ik je een geschiedenis uit den (ouden tijd vertellen, die tegelijk een inleiding voor den brief is. Ik kende vroeger een geluk kig echtpaar, door het lot bedeeld met alles, wat de mensch op aarde wenschen kan. Zij hadden overvloed van aardsche goederen, be minden elkander oprecht, waren beiden jong en gezoind en de plek waar zij woonden was een der schoonste op aarde. advertentie geplaatst, waarin de houder werd verzocht zich bekend te makeh. De houder kwam des morgens vroeg uit Friesland te Gro ningen ter markt en bij den agent der Bank om sigaren te koopen en vernam toén het heu gelijke nieuws. Ongeschoren en in zijn werk pak hij is een kleine veehouder ging hij mét den hoofdagent met den trein van 9.02 naar Amsterdam, waar men zijne komst ver beidde. Nadat de akte was opgemaakt en de fiötaris den man op het hart had gedrukt, hét geld toch vooral zuinig en gqed te beheeren, 'tivelk hij beloofde, vertrok de man met zijn f SQOO en ging allereerst naar den barbier en daarna in gelukkige stemming naar zijn dorp terug. Je moet maar gelukkig zijn. Het volgende is geschied te Newcastle-on-Tyne. Daar was een woning waar de kachel niet wilde branden: er was geen trekking en de schoorsteen 'fookte geweldig. Een schoorsteenveger werd dus ont boden. De schoorsteenveger nam den toestand o pen begaf zich vervolgens naa 'rden kelder, waar hij bemerkte, dat vop rhet vuurrooster een hoop zand lag. Alvorens er iets kon wor den gedaan, moest dit zand worden verwijderd Een schop was bij de hand en de opruiming nam een aanvang. Het duurde echter niet lang, of James Colgan aldus heette de schoor steenveger""— sfièrofTTen" hard" 'voorwerp Bij- nader onderzoek bleek dit een- blikken doos te zijn, waarin men na opening een bedrag van f9000 vond .De vrouw des huizes werd geroepen en nam de doos in haar bezit. Nau welijks was zij naar boven, of de schoorsteen veger vond achtereenvolgens een groote blikkc trommel en een toffee-busje, die te zamenmeer' dan f26.400 bevatten. Dat was nog eens een buitenkansje voor de bewoners van het huis, dacht Colgan. De eerlijke vinder kreeg ook zijn deel van de belangrijke vondst n.l.... 90 centl Hiervoor moest hij nog beloven, dat hij tegen niemand over de vondst zou spreken. IE enige dagen later kreeg de werkman bezoek 'van den heer des huizes, die de fooi, d.e zijn echtgenoote den man had gegeven ongetwijfeld wat aan den lagen kant vond; want hij legde 'er nog f3 bij. Andermaal moest Colgan be- looven, de vondst geheim te houden. Maar f3.90 sluiten den mond niet voldoende en de pian schreef over het heele geval naar zijn fcroer. Deze was allesbehalve ingenomen mee de fooi, die James had gekregen en maakle het verhaal van de vondst in al zijn kleuren wereldkundig. Het verwekte groote sensatie in New-castle-on-Tyne en omgeving. Nu we toch in Engeland zijn, willen we even de vermakelijke geschiedenis verhalen Maar eindelijk viel ook in dezen helderen zonneschijn de eerste schaduw. Er kwam een ongelukkig jaar, een droo-g, verdorrend jaar, dat geen oogst, geen zegen, maar honger en gebrek meebracht. Er was geen graan, geen vrucht, geen aardappel. Herhaaldelijk kwamen boschbranden voor, werden huizen, ja geheele dorpen doo rhet vuur- vernield. En honger en gebrek .wanhoop en vertwijfeling deden hun nen intocht. De rijkere en gelukkiger menschen deelden uit, zoolang zij zelf nog iets hadden, zoolang zij nog konden helpen, maar aan allen hulp te verkenen was onmogelijk'. En toen op dien Verstikkend heeten zomer een grimmig koude winter volgde, braken allerlei ziekten uit en de nood bracht de menschen niet alleen tot bedelen, maar zelfs tot stelen- Soms vielen zij 'in een rijk dorp binnen en stalen graan en vee, plunderden en roofden alles wat men hier en daar verborgen hield. En er waren itn dezen verschrlkkelijken tijd zelfs ook menschen, die hun graan ophoopten tot het den hoogsten prijs waard was en die o pdeze wijze nog voordeel wilden trekken van ongeluk en ellende. Tege nhet voorjaar besloten verscheidene be woners van die streek' om weg te trekken; zij pakten wat zij bezaten bijeen en wilden aan de overzijde van den oceaan gelukkiger streken zoeken. van een paar vals^he munters te Londen, die door hun eigen domheid zich leelijk' de vingers brandden. Er waren reeds shids eenigen tijd valsche goudstukken in omloop. Ze waren uit stekend nagemaakt, doch iri een opzicht had den de heeren zich leelijk vergist. Ze hadden. h.l. voor hun munten de beeltenis van Koning Edward VII gebruikt en daar het jaartal 1916 onder gezet, terwijl deze koning reeds in 191Ó gestorven isI Hun bedrog werd daardoor na tuurlijk dadelijk ontdekt en thans zitten de mannen reeds eenige dagen achte rde tiaües. Hieruit blijkt alweer dat zelfs de sümsten, Vich wel eens kunnen vergissen; de beste brei ster laat wel eens een steekje vallen. Zoo kon het dan ook geschieden dat een briefkaart, den 14 Sept. 1922 van Meppel naar Steenwijk 'gezonden, eerst dezer dagen de plaats harer bestemming bereikte. De kaart droeg het vol gende ,zeer duidelijke adres: De firma Thijs Rijkmans en Zoon, Stoomtabaksfabriek „Mexico", Kalverstraat j eS te e n wij k. Door slordigheid, van een postbeambte maak te bedoelde kaart de reis naar Mexico, Zuid- Amerika, deed daar een rondreis, he'geen uit de verschillende poststempels is te zien, werd eindelijk als onbestelbaar naar ons land terug gezonden -en kwam eindelijk onlangs pas in TtantiéVi"V8n den'geadresseerde. De afzender begreep ook' al niet waar de bestelde tabak bleef, en was juist van plan om eens een briefkaartje er over'heen te schrij ven om op wat" meer spoed aan te 'dringen. NIEUWSTIJDINGEN Een ernstig ongeluk op het Centr. Station te Amsterdam Op het westelijk emplacement van het Centraal Station is gistermiddag een ernstig ongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan den onder chef van den binnendienst, terwijl een commies zwaar is gewond. Bedoelde onderchef, de heer Van Waveren, en de commies Essenberg waren belast met het toezicht houden op het schoonho- den van de wissels op het westelijk emplacement Bij het binnenrijden van een trein van de Hemhrug omstreeks half twee gistermiddag, werd de heer Van Waveren door den trein gegrepen en midden door gereden. Toen de trein daarop achteruit stoom de geiaakte de heer Essenberg er onder. Hij werd zwaar gewond aan hoofdj en ledematen. Het lijk van den heer Van Waveren en de gewonde com mies zijn door den geneeskundigen dienst vervoerd In het station heerschte groote verslagenheid over het ongeluk. De heer Van Waveren was hij het personeel zeer bemind. De droefenis over ziin noodlottig einde is algemeen. Op een kouden, storrmachtigen Aprilmorgen na dien strengen winter' werd het gelukkige echtpaar waarvan ik straks sprak, een dochter tje geboren en daarmede was de beker van ;hun geluk tot den rand gevuld. Zij hadden nu niets meer te wenschen, alleen God te bidden dat zjj hun geluk mochten behouden. En terwijl vreugde heerschte in dat htiis waar een lief kind geboren was, klonken voor tie huisdeur droevige klaagtoonen. Iemand ging kijken en vond op de stoep een heel jong kindje, in oude, armoedige kleer tjes; een meisje, evenals het kind van de rijke menschen. In de kleertjes van de vondeling lag een brief van den vader, waarin hij deugen e op wiens dorpel hij zijn kind neergelegd had, smeekte, het verlaten wichtje tot zich te nemen. De moeder was dood, schreef hij en hij zelf stond op het punt om met andere geheel ver armde Heden naar het verre Australië te trek ken, waarheen hij zijn kind niet kon meene men, daa rhet onder weg bijna zeker zou ster ven." Hier werd de stem der verhaalster doo rtra- nen verstikt en zij zweeg. Maar Angelika, die het begin van de vertelling vervelend gevon den had, riep thans ongeduldig: (Zie vervolg 4e pagina).

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1