NIEU WE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Donderdag 22 Februari 1928. 32e J&arg&Bi per 3 maanden [f 1,15 J. H. KEIZER. NO S3* IMTKMIC. TEkCPIiaill 58 UJUDIJKER C01TR4IT. Dese courant^ verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABOHNIKERTSPKIJBi REDACT EUB-UITGi£V BK BUREEL: Afoordsctiarwoiide. FBIJ8 DEB.iajEBIENTljSSt V»» 1—1 regela 75 ct., elk* regel meer IS ct. firoote letters ot vignetten worden naar plaatsruimte berekend. •neren rechtstreek» aan dea Uitgerar. 133 i.al i _t M M idd_ua DE LANGE Alkmaar DE Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." CREDIETEN. VERGADERINGEN GEMEENTERAAD SINT MAARTEN. Vergadering vain den Raad dezer gemeente, op Woensdag 21 Februari des morgens 9-30 Voorzitter de Burgemeester. Tevens is aanwezig het nieuw gekozen lid 'de heer P. Gootjes (A.-R.) in de vacature K. Slot. De voorz. opent de vergadering met onge veer de volgende woorden: Ik heet u allen hartelijk welkom en in het bijzonder den heer Gootjes. Mocht ik in de December-vergadering de hoo ©uitspreken u •Jn de le vergadering van 1923 gezond in ons midden tè zien, het doet mü genoegen dat die hoop is verwezenlijkt geworden. Toen ik 16 jaar terug burgemeester van deze gemeente werd, verkeerde de gemeente in een opkomen den staat van welvarendheid. Een reeks van jaren is dit zoo geweest tot ook hier de na weeën van den oorlog zidh deden gevoelen. 'De gemeente is niet meer tot grootere welvaart fee komen, maar is in een minder gunstige con ditie geraakt. 1922 is niet rooskleur;g geweest voor de tuinbouwers. Gehoopt werd dat de stapelproducten, die ook hier in grooten voor raad aanwezig zijn, veel goed zouden maken, maar ook dat is anders uitgekomen. Tal vah tuinbouwers verkeeren nu in moeilijkheden, en velen van hen in noodtoestand. En dit zal zijn uitwerking tegenover de gemeente niet na laten. In den oorlog hebben de tuinders de regeering hun steun verleend, en nu hoop ik dat de regeering niet zal nalaten dien steun wederkeerig te verleenen. Ik kan en mag niet gelooven dat de regeering zal dulden dat de tuinbouwers ten gronde zullen gaan, en moge spoedige en goede hulp komen. Hierna worden de geloofsbrieven van den heer Gootjes door de heeren Schermeriiorn en Blok nagezien en in orde bevonden en wordt tot toelating geadviseerd. Hierna worden door den heer Gootjes de ver- eischte eeden in handen van den voorzitter afgelegd. De voorzitter zegt: Gootjes, nu de eeden door u zijn afgelegd, neemt u zitting in den rraad dezer gemeente, en doet het mij genoe gen dat u het lidmaatschap heeft aanvaard. Het spijt mij echter dat het is onder minder gunstige condities. Ik hoop dat u zult kunnen en willen samenwerken met de andere leden van den raad, en ik weet ook dat zij u hurt medewerking zullen verleenen. Gaarne zeg ik ook u mijn vollen steun toe. Mogen de discus- siën die u zult voeren, steeds zakelijk zijn en vrjj van persoonlijkheden, en dat u veel genoe gen zult beleven van uw functie. Hiermede verklaar ik u voor geïnstalleerd. Algemeene felicitatie volgt. De, heer Gootjes dankt voor het welkom en zegt de belangen van St. Maarten naar zijn beste weten te zullen behartigen. Hierna worden de notulen van de voreige vergadering gelezen en onveranderd goedge keurd. Bjj de op 21 Dec. gehouden kasverificaUe bij den gemeenteontvanger, bedroegen de ont vangsten f83241.64, de uitgaven f76065.75V2> alzoo een batig saldo van f7175.88V2- De kasverificatie bij het G .E. B. gaf een saldo aan van f838.66. Ingekomen is de door den heer Schoorl met den heer Bruin opgemaakte balans. De ont vangsten en uitgaven hebben een gelijkpost Van f 8825.64. Een winst is gemaakt van f 1321.66. Bij de lage afschrijving van f 1000, wordt geadviseerd, de winst in het bedrijf te laten en te gebruiken als afschrijving of tot ver hooging van het reservefonds. Goedkeuring is ontvangen van Ged .Staten op de geldleening. De geldleening groot f6900 is geplaatst bij de ingezetenen op aandeelem van f300 tegen een rente van 5 pet. Goedkeuring op de gemeenterekening. Een circulaire van de Kamer van Koophan del 'om de werkweek voor de gemeentewerk lieden te brengen op 48 uur. Wordt voor kennisgeving aangenomen op grond dat hier geen gemeentewerklieden zijn. Bericht van Warmenhuizen dat over 1922 28699 M3. gas is verbruikt. Nogmaals bericht dat de gasprijs is gebracht op 15 cent voor gewoon en 16 cent voor munt- gas en 12 cent voor industriegas. Een reductie zal worden verleend van 7 ct. 'voor meerder verbruik met een minimum van 50 M3. Bericht dat de heeren D. Swart mi W. C. Speets herbenoemd zijn tot voorz. en secr. van de Comm. tot Wering van Schoolverzuim. Door de Comm. werd 7 maal vergaderd en werden 8 verzuimen behandeld. Aan presentiegeld zal moeten worden uit gekeerd een bedrag van f 46.50. Goedkeuring op het besluit tot verhaal van de Pensioenbijdragen. Bericht van den Min. van Arbeid dat hij zal medewerken tot intrekking van het besluit tot vrijstelling van den voorkeur voor de huisslach- tingen ,daar het besluit niet in het belang *was van den keuringsdienst. Een Kon. Besluit is ingekomen dat de vrij stelling op advies van den Min. van Arbeid is ingetrokken. De voorz. zegt dat dit adres is behandeld in de vergadering van den keuringskring Bar- singerhorn. Door eenige leden werd een motie voorgesteld ,dat de vrijstelling niet in het be lang was van den Kring, en waarin afkeuring werd uitgesproken dat de commissie niet eerst was gehoord. Doo rmij, zegt voorz., en den den afgevaardigde van Wieringerwaard is te gengestemd. Het is toch mallewerk, om ons eerst in de gelegenheid te stellen vrijstelling te vragen en de commissie dan een motie gaat indienen. De heer Wit zegt dat de heeren zeker zijn gefigureeerd, omdat zij niet zijn gehoord. De voorz. zegt nog dat door hem werd ge vraagd hoeveeeel huisslachtingen er waren gedaan, waarop geantwoord van niet meer dan 4. Ingekomen is een adres van de Kamer van Koophandel en van de Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen, om actie te voe ren tegen den hoogen belastingdruk van het Hoogheemraadschap. Besloten wordt hieraan adhaesie te betuigen. Ingekomen is de begrooting voor de uitvoe ring van den keuringsdienst op waren, waaruit blijkt dat de gemeente zal moeten betalen f 0.191/2. Ingekomen is het rapport van het Comité van Actie uit de vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen, waarin mededeeling wordt gedaan van wat gedaan is in de kwestie betreffende de handelsscholen te Alkmaar, de hoog ekosten van de uitvoering van den keu ringsdienst op waren. In verband met het laatste zal adhaesie wor den betuigd aan een adres van Wieringerwaard waarin geprotesteerd wordt, dat de buitenge meenten zullen bijdragen in de oprichtings kosten van dezen dienst. Verder werd nog gewerkt in de pensioenre geling voor de schoolschoonmaaksters, de clas sificatie der gemeenten en de financ;eele ver houding tusschen Rijk en Gemeente. De voorzitter doet mededeeling, dat 11 Jan het net te E enigen burg onder stroom is gekomen, B|. en W. ste'len voor de winst van het G.E.B.i bij h et reservefonds te brengen, en niet te gebrui-. ken "ot vermindering van de kosten van stroom verbruik, maar tot vermindering van de vaste j. ,-U. m iaJ UI kosten. Voorheen bedroegen de vaste kosten voor heti eerste lichtpunt f 18,—voor het tweede 12, voor het derde f6,— voor de volgenden f3. Daarna werden deze verminderd tot respectieke- lijk f 12,f 12,f6,—, en f3,Thans stel-; len B. en W. voor deze bedragen te verminderen! tot f 10.f 10,.f6,en f3, Brachten deze vaste kosten voorheen op een, bedrag van f6417door deze vermindering zal dit worden f5635,— dus een vermindering van' f 782.—. Bij de thans gemaakte winst, zal dezq dus ook v. ijorden teruggebracht tot f 500.—. De winst die dit jaar is gemaakt zou zeker grooter/ zijn geweest, en ongeveer f 1600,hebben be-, dragen, indien het ongeluk niet was gebeurd in de transformatiegebouwtjes, waardoor 2 nieu-we1 meters rncesten worde ngeplaatst, en niet eeni ge noodzakelijke verbeteringen hadden moeten wor-( den aangebracht. B. en W. stellen voor deze re ductie te doen ingaan 1 Februari. Wordt zonder eenige discussie goedgevonden. Regeling salaris administratëur en lijnwerker. Ter behandeling van deze kwestie gaat de raad geruimen tijd in comit. Na heropening der vergadering stellen B. en W. voör het salaris van den administrateur in verband met de uitbreiding te brengen van 450 op f600, den lijnwerker niet meer per uurloon te doen uitbetalen, maar een salaris te verleenen van f 400. De heer Schermerhom zegt het door hem in co mité gedane voorstel, om den administrateur f 700! televen te handhaven-. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt met 61 stem verworpen. Het voorstei van B. en W. wordt met 6I stem die van den heef Schermerhom aangenomen. De voorzitter zegt dat het net heeft gekost een som van f,6913,24, terwijl de begrooting door Heemaf opgemaakt bedroeg f6813,90, zoodat het ongeveer 100 gulden meer is. Dit verschil vindt echter zijn oorzaak, dat er eeni ge dingen niet op de begrooting voorkwamen. De voorzitter zegt dat het net tot aller tevreden, heid is opgeleverd. Het is ook nog geïnspecteerd door den hoofdingenieur van het bedrijf, terwijl over de onderdeden len huisaansluitingen de af schouw heeft plaats gehad. Goedgekeurd wordt hierna een suppletoire be- grootmg ten bëhoeve van dezen nieuwbouw tot een bedrag van f 6900, Opgegeven waren 221 lichtpunten, terwijl aan gebracht zijn 204 lichtpunten, dus 17 minder. De voorzitter is van oordeel dat deze er nog wel: bij zullen komen. Men heeft de voorzichtigheid be tracht in verband met de slechte tijden. Ingekomen is een verzoek van de bijz. scholen te Street en 't Rijpje om weder een voorschot te mogen ontvangen. De voorzitter zegt dat deze bedragen resp. zullen' bedragen f 1200,en f660,Verleden jaar waren deze bedragen f 1100,— en f640. Deze bedragen worden toegestaan. De voorzitter doet mededeeling dat de stemming voor de Provinciale Staten zal plaats hebben 11, April. Het indertijd gevormde stembureau was al leen benoemd voor de Tweede Kamer, maar B. en W. stellen voor dit ook te benoemen voor de Provinciale Staten en den gemeenteraad. In verband met het bedanken van den heer Slot die zitting had voor het stembureau Valkoog, wordt aangewezen diens opvolger de heer Gootjes, die zich deze aanwijzing laat welgevallen. Voor de gemeentëraadsverkiezingen moet een hoofdstembureau worden gevormd, dat tevens als centraal burea umoet dienst doen. Behalve de voorzitter, die ambtshalve voorzitter is. worden hiervoor aangewezen de heeren A- Wit, J. Glas, D. Schermerhom en J. Dimmen, met de andere heeren als plaatsvervangers. I Den 12 Maart zal de dijkverhuring plaats hebben Ais leden van de schattingscommissie voor de rijksirfkomstenbelasting moeten aftreden de heeren A. Klerk, A. Wit A. Nottelman en K. Slot. Laatstgenoemde wenscht voor eèn herbenoeming niet meer in aanmerking te komen. De voorzitter geeft in overweging rekening te ohuden met de verdeeling der leden van de schat tingscommissie. Het Js van belang dat de verschil lende deelen van de gemeente hierin vertegenwoor digd worden, De uitslag van de stemming is, dat de eerste drie heeren worden herkozen, terwijl in de vacature Slot wordt gekozen de heer J. Glas met 4 stem men. J. Brommer verreeg 1 stem, C. de Geus i„ er; J. Limmen 1. De rondvraag die hierna wordt gehouden, levert niets op, waarna de voorzitter met een woord! van dank de vergadering sluit. „DE TUINBOUW' SINT PANCRAS. Vergadering van de tuinbouwvereeniging te dezer gemeente op gisteravond 21 Februari 1923; des avonds 7 uur ten lokale van den heer H. Gerritsen. De voorzitter opent de vergadering met een wel kom en spreekt er zijn genoegen over uit, dat de opkomst zoo groot is. Deze vergadering is belegd op verzoek van tien leden, in verband met het te genwoordige veilingstelsel, dat alleen op monster en niet per vaartuig kan en mag worden geveild. Het doet mij leed nogmaals te verzoeken toch voor al netjes en ordentelijk te vergaderen, vooral met het oog op de voorgaande vergadering. Maar daar bij erken ik tevens dat ik tekort geschoten ben in de leiding. Het waren verkeerde woorden door Jan Smit gebezegd. Jan Kloosterboer heeft de burge meester Slot van Broek op Langendijk beleedigd, en door D. Gerritsen zijn woorden gebruikt, die aanstoot geven aan andersdenkenden. Wij zijn aan onze organisatie in de eerste plaats verplicht net jes te vergaderen. De lieer D. Gerritsen. Zo uu bij het lezen van de notulen willen aantoonen, welke verkeerde woorden door mij zijn gebezigd? D evoorzitter. U heeft „verdomd" gezegd en dat mag niet. 1 Bij het afscheid van den heer Duif uit het be-, stuui in de vorige vergadering, is deze door mij vergeten te bedanken wat hij voor de vereeniging ah. bestuurslid heeft gedaan. Steeds werd er zijn advies op hoogen prijs gesteld en werd er steeds, goeae nota van genomen. De notulen van de vori ge vergadering zullen niet worden gelezen, daar thans uitsluitend over het aangevraagde pun: 2al worden vergaderd, dat niet meer op monster, maan uit de schuit zal worden geveild. Dc heer A. Molenaar ,als eerste onderteekenaar zegt. dat het de bedoeling is weer te mogen veilen per schuit, maar daarbij tevens op monster. D e voorzitter zegt dat het hem zoo is verteld dat bij gunstige weersgesteldheid per vaartuig tnoet kunnen worden geveild als regel, en het veilen per monster uitzondering moet zijn. Dc heer Molenaar geeft als zijn meening te ken nen dat op monster en per vaartuig moet kunnen worden geveild. Men moet het veilen per vaartuig1 niet gaan verbiedenj Zooals het thans gaat is het een gansch verkeer de maatregel. Wij hebben nu een mooie overkap ping, die goed dienst kan doen voor het neerleggen tier vaartuigen bij dit weer. Maar het veilen per schuit wordt verboden. Glad verboden. Dat keur ik af. Het op monster veilen is wel goed, maar daarbij moet ook per schuit kunnen worden geveilti Verder zo uik op kosten van de vereeniging een motor willen hiiren, die op bepaalde uren hier van daan ging naar Broek op Langendijk. Degene die dan geladen is kan er achteraan, omdat hij er an ders slecht kan komen. En om een uur of vier deze motor weer met de lege schuiten naar hier teiug gaat. Dat zal het gaan naar de veiling veel vergemakkelijken. De kas van de veredniging is rijk zat. f De voorzitter zou dit voorstel in tweeën willen splitsen. De heer P. Madderom zegt dat men maar nfet per schuit moet veilen, omdat bij deze sneeuwval de overkapping wel eens in elkaar kon vallen. Dc voorzitter zegt, dat er geen grap van gemaakt moet worden, maar de ernst van het feit onder de oogen te zien. De heer Madderom. Het is geen grap. Dat heb ben wij verleden jaar gezien. Dc heer Jb. Kloosterboer zegt Maandag op de veiling te zijn geweest, met kool, die Zaterdag was gebracht. De luifing was lang niet vol. Erf v anneer die vol is, zal het er naar mijn oordeel ookj niet zoo koud zijn. En de 20 schuiten die daar la gen waren geen van allen bevroren. De koopman zegt gee nbevroren kool te willen koopen? En wat iis de reden hiervan? Nu is het verboden per schuit te veilen en dat is geen dwang van het hoofd bestuur ,maar van den koopman. Moet het gebouw, dat door ons daar is geplaatst, nu maar renteloos staan' Verschillende kooplieden die ik heb gespro ken, zijn tegen het tegenwoordige veilsysteem. van uitsluitend en alleen op monster. Het is een actia van den grooten koopman. De heer Schuur zegt verwonderd te zijn geweest- dat alleen maar op, monster mocht worden geveild Het ligt mij nog versch in het geheugen hoe°inder-/ tijd door den koopman werd geklaagd over het op monster veilen, waardoor zij niet wisten, wat zij kochten. En nu wil de koopman niet anders, kool koopen dan op monster. En toen ik dezer da-< gne in de veiling kwam, stond Jan Hoogland op, en zei dat het zoo toch maar mooi gegaan was.1 Maar om per vaartuig aan de markt te kunnen

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1