VERGADERINGEN. DE NOOD DER TUINDERS In „Concordia'' te Noordscharwoude werd gisteren met het oog op den treurigen toestand 'in het tuinbouwbedrijf een vergadering gehou den van dep z.g. „Vierbond'', waarbij^ echter de vetlingsvereeniging „Warmenhuizen'' nie: vertegenwoordigd was. Aangezien de uitnoo- diging was rondgezonden door den Noorder- marktbond, werd de verg. door dien voorz. den heer Brugman, geleid. Bij de opening der bijeenkomst wordt meegedeeld, dat deze in 'hoofdzaak is belegd om gemeenschappelijk te bespreken ,wat er tot heden is gedaan om te trachten hulp te verkrijgen en te overwegen 'of er nog iets te dooi overblijft, speciaal ook met het oog op deze omgeving. Na lezing der notulen van de twee laatst gehouden bijeenkomsten door den heer Zee man, verklaart de voorz. gaarne het woord ce willen geven aan hen, die hetzij mededeelin gen wenschen te verstrekken, hetzij voorstellen, ter tafel willen brengen. Vooraf echter meent hij een woord van protest te moeten uitspreken 'tegen de wijze, waarop in door sommigen in de vergaderingen over leiders onzer organisa ties wordt gesproken. Naar Spr.'s oordeel wordt er vaak hoogst oppervlakkig geoordeeld, en hij acht het betreurenswaardig, dat verschil van meening sommigen leidt tot het uiten van groye beleediging. De heer Jb. Groen sluit zich bij het gespro kene door den voorz. aan, om vervolgens de eigenlijke besprekingen te openen met te wij zen op de adresbeweging van „De Toekomst'', waarin gevraagd wordt om Regeeringstoeslag, welk verzoek velerzijds is ondersteund; ver volgens op een adres, ingediend door L. T. B. afd. Zuidscharwoude, waarin wordt aangedron gen op uitvoerpremie. Tot heden echter op beide adressen nog geen resultaat. Toch was Spr. met anderen van oordeel, dat een samen komst van veilingbesturen dezer omgeving niet ongewenscht is. In Spr.'s afdeeling is o. a. ook gevormd heffing van hooger invoerrecht, waardoor in andere landen eigen handel en productie wordt bevorderd. De heer S, de Boer deelt mee, dat op het adres zijner vereeniging noch een gunstige, poch een afwijzende beschikking is gekomen, en dat deze samenkomst kan worden be schouwd als een uitvloeisel der conferentie ge houden met de voorzitters der Statenfracties, waaromtrent in de Pers reeds een en ander is meegedeeld, en waarin voornamelijk is ge pleit voor toeslag, doch zonder resultaat. De heer Ootjers merkt omtrent deze confe rentie nog op dat zeer zeker het inzicht in den huidigen toestand bij de Statenleden is verhelderd, doch overigens zal ieder, die deze conferentie heeft bijgewoond, wel de overtui ging hebben gekregen, dat gunstig resultaat wel op zich zal laten wachten. Door den voorz. wordt nog gewezen op de conferenties van Burgemeesters met den Min. van B innenlandsche Zaken, waaromtrent mede door de Pers reeds mededeelingen zijn gedaan. De heer Kostelijk gaat hier nog wat verder op in, mededeelende ,dat deze conferentie ook werd bijgewoond door de heeren Mansholt en Kakebeeke, die onze zaak zeer gezind bleken ke zijn, dat ook de hooge Regeering beslist een helderder inzicht jn den toestand heeft gekre- jgen, maar... B innenlandsche Zaken heeft zich te verstaan met Financiën. Voorts is ook om trent deze conferentie nog niets naders be kend .Spr. zo ude crediet-verleening niet wil len laten varen, aangezien daar althans eeni- gen mee gebaat kunnen zijn, niettemin zou hij toch ook willen blijven aandringen op toeslag, al geeft hij graag toe, dat ook de bezwaren daarvan niet onderschat moeten worden. De heer A. Swager merkt op, dat de Re geering toch ook hulp verleent aan het Buiten land; dit naar aanleiding eener opmerking an derzijds, dat de houding der Regeering inzake toeslag van dien aard is, dat verder pogen in deze richting vrijwel hopelpos geacht moet wor den. We meenen, dat in het bovenstaande zich vrijwel afspiegelt het debat, waarmee vrijwel de heele middag gemoeid is geweest; waar voorts in vergaderingverslagen en in ingezon den stukken reeds veel over deze zaak is ge schreven, achten we het noodig ons ten zeerste te beperken, en zullen daarom volstaan met het weergeven van- nog verschillende opmer kingen, om ten slotte te vermelden het resul taat dezer bijeenkomst. Zoo werd nog opgemerkt, dat toeslag ook uit economisch oogpunt het meest afdoende zou zijn, inzonderheid ook om uitbreiding der wer- kkeioosheid te voorkomen; dat speciaal deze omgeving wel alles en alles heeft tegen gehad; vooral de zeer zachte winter en de bezetting 'van het Roergebied hebben naast de overpro ductie en de zeer lage valuta ons zwaar getrof fen, zoodat deze streek stellig mag worden aangemerkt als te valle nonder de meest hulp behoevende; dat voorts de gestelde voorwaar den voor crediet-.verleempg zeer scherp zijn, doch ook niet zwarter moeten worden afge schilderd als in de bedoeling ligt, dewijl de scherpte dezer voorwaarden voor een goed deel te wijten zijn aan de opgedane ervaringen met 'het Kweekers-crediet; dat door het Tuinders crediet toch inderdaad nog wel menschen te helpen zijn, indien de plaatselijke commissies bij hare adviezen zich op een niet te bekrom pen standpunt plaatsen, waar echter niet mee bedoeld wordt, dat men de zaak niet serieus «zou moeteeen behandelen, doch tevens is men van oordeel, dat steun door toeslag zeer goed te verdedigen is, gezien, wat door de Regee ring voor andere groepen reeds is gedaan- Aan deze opmerking wordt een andere vastge knoopt, n.l. deze: dat door den tuinbouw voor den oorlog wel vaker slechte jaren zijn doo* gemaakt, doch, dat men er niet aan dacht steun van de Regeering te vragen. Maar tijdens den oorlog heeft de Regeering terdege arts kunnen vinden, zoodat het thans zeker niet ongemotiveerd geacht kan worden, wanneer wij nu bij de Regeering aankloppen om steun ha rerzijds. Ten aanzien van toeslag meent men, d^t voorloopig afgewacht zal moeten worden het antwoord der Regeering op reeds daartoe ge daan verzoek, alsmede het resultaat der Con ferentie van Burgemeesters met de Regeering. Voorts wordt besloten de Prov,. Commissie te verzoeken pogingen aan te wenden de cre- dieten renteloos te doen verstrekken en bij den Inspecteur der belastingen er op aan te dringen zijn invloed te willen aanwenden in zake uitstel van belastingbetaling. Als punt van bespreking voor de vergadering van den Tuinbouwraad en de Groep Veiling op de agenda te plaatsen. Bevordering van uit voer naar valuta-zwakke landen, ontheffing of verlaging voor een jaar van contributie. Voorts gelden beschikbaar te stellen voor de bevorde- rring der tuindersbelangen, vooral ook door zendingen naar Amerika in daartoe doelma tige scheepsruimte. In dezen tevens op steun aan te dringen bij de Regeering in den vorm Van deelname in het risico. Met den wenseh, dat de gehouden besprekin gen althans eenig resultaat ten goede mogen brengen, sluit de voorz. dez ebijeenkomst. VISSCHERSVEREENIGING GEESTMER- AMBACHT VAN DE NEDERLAND- SCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ. Vergadering van de Visschers-Vereeniging Geestmer Ambacht, op Donderdag 20 Febr. 1923, des namiddags 3 uur in café Kuilman te Oudkarspel. Aanwezig waren 40 leden. De voorz. opent de vergadering met een welkom aan den heer P. Hart, opzichter, en de Pers. Een aantal malen reeds, zegt voorz., heb ik de vergadering geleid; en heb dit steeds met genoegen gedaan. Steeds heeft mijn openingswoord optimistisch kunnen zijn, omdat er altijd aanwijzingen waren, dat er in Geest- mer-Ambacht een goed stuk brood werd ver diend. Het eene jaar was wel beter dan het andere, maar wij hadden geen reden tot klagen. Maar plotseling is dit anders gewor den. De verzouting van het water in 1921 laat hu 'haar i-nyloed gevoelen- Het staat er thans zoo slecht voor als nooit te voren. En in geen of 2 jaar zal zich dat herstellen. Wij moesten afwachten of de natuurlijke teelt krachtig ge noeg zou kunnen zijn. Maar deze is in 1922 uitgebleven. De overgebleven exemplaren wa ren nog te zwak om aan het voortplantings proces deel te nemen. En daarom moet nu onze hoop gevestigd zijn op 1923. Maar eerst na eenige jaren zullen wij hiervan de vruch ten kunnen plukken. Het is bij ons zooveel anders dan met land. Wanneer het eene jaar de oogst mislukt kan het andere jaar de ge leden schade weer herstellen. Bij ons gaan er jaren overheen alvorens de toestand zich zal herstellen. En juist daarom kan ik nu niei optimistisch zijn, maar wel pessiimstjsch. Doch andere factoren zitten pns ook in den weg. Er is verdeeldheid in de afdeeling- En d;e is in hoofdzaak ontstaan door de afscheiding van het water onder Koedijk, waarover zoo aan stonds nog wel eenige nadere mededeelingen zullen worden gedaan. Niettemin echter hoop ik dac wij plezierig zullen vergaderen, en ver klaar hiermede de vergadering voor geopend. Hierna worden door den Secretaris den heer P. Glas, de notulen gelezen, welke onveran derd worden goedgekeurd. Nogmaals verkrijgt de Secretaris het woord voor het uitbrengen van zijn Jaarverslag. Hieruit blijkt dat 1922 niet anders dan te leurstellingen heeft gebracht. Getracht werd den snoekstand te verbeteren waarvoor 3 bus sen met snoekbrood werden uitgezet. Maar de resultaten lieten op zich wachten. De natuur lijke teelt heeft niets opgebracht, zoodat thans de vischstand zeker uitermate slecht kan wor den genoemd. Er werden 2 leden- en 5 be stuursvergaderingen gehouden. 8 nieuwe leden werden ingeschreven en 5 afgevoerd, zoodat het ledental met 3 is vooruitgegaan en thans 93 bedraagt. 2000 pootaal werd aangekocht voor f200. Een coöperatief aangekochte wagen fuiken- stokken bracht f4 winst op. De ontvangsten hebben bedragen f 2047.25, de uitgaven f 1899.98, alzoo een voordeelig saldo groot f 146.27. Het iaarverSlag sluit met den wensch, dat niet ieder der leden aan een eind gaat trek ken, maar eensgezind te blijven, óm de ver eeniging in stand te houden. De heer Berkhout zegt dat e rdus wel poot aal is aangekocht. Maar Warmenhuizen heeft er niets van gehad, terwijl deze in andere, ge meenten is uitgezet. Wij betalen er toch ook aan. Dan kan men ons onze centen wel terug geven. De voorz. antwoordt dat 2000 pond pootaal is ontvangen uit Dordrecht, die uitslu;tend per motorboot werd aangevoerd, 1000 poild is er uitgezet onder Zuidscharwoude en 1000 pond onder noordscharwoude. Wy hebben de paling Itoch niet aan een touwtje e nzij zal zich wel over het geheele Ambacht verdeelen. De heer Bperdijk (bestuurslid) zegt, dat wan- heer om 11 uur een telegram wordt ontvangen, dat er om 12 uur paling is, dan kan men toch geen bericht meer geven aan anderen. De heer Berkhout. Dan is het 't beste maar dat wjj betalen en hier voor kwajongen zitten. De voorz. zegt dat het telegram kwam dat de boot om 11 uur in Broek zou zijn. Er kon ook geen bericht meer worden gedaan. Men moet het nemen zopals het voorkomt. De heer P. Glas zegt dat dit ook wel beter 'zou worden, .wanneer men op Warmenhuizen bereidwillige rwas om mee te gaan. Reeds een paar maal ben ik daar geweest. De voorz. Dan zullen wij afspreken dat de motorboot in het vervolg door de sluis te Schoorldam zal gaan. Dat is met de blei ook «gebeurd. De rekening die is nagezien door dé heeren S. Schoon en C. Hoogeboom, is in orde be vonden en wordt onder dank aan den pen ningmeester voor zijn accuraat en goed be heer, dat hij reeds zooveel jaren tot ieders tevredenheid heeft gevoerd, goedgekeurd. Bestuursverkiezing aftredend de heeren P. Glas en G. Bperdijk. Beiden herkiesbaar. De heeren W. Keiffen, H. Leegwater en W. Glas vormen het stembureau. Terwijl de stemming plaats heeft, gaat <\e voorz. over tot het doen van mededeelingen d.d. 6 October 1922 werd van het bansbe- stuur van Koedijk bericht ontvangen dat van af 1 Januari 1923 het water onder deze balnne niet langer aan de vereeniging zou worden ver pacht maar op verzoek van de visschers aldaar, aan dezen zelve. De voorz. zegt dat deze jobstijding als koud water op hun hals viel. In een uitvoerig schrij ven is bij het bansbestuur aangedrongen op dit besluit terug te komen, maar men had er daa rgeen zin in. Als antwoord kwam dan ook in, dat het besluit werd gehandhaafd ën vergunning tot vissohen alleen zou worden ver leend aan ingezetenen van Koedijk. d.d. 18 December werd van den burgemees ter van St. Pancras een schrijven ontvangen, "dat bij den raad aanhangig was een voorstel óm het pachtcontract aan de vereeniging op te zeggen. Dit was echter in handen gesteld van B. en W. ter Verdere afdoening. Ontvan gen werd de uitnoodiging tot een conferentie en op deze samenkomst bleek, dat de vereeni- gingen haar werk den burgemeester sympa thiek was. Hij waardeert ten zeerste wat door de vereeniging is en wordt gedaan. Hij wil ook graag alles in één geheel bewaren. Den 19 Dec. werd bericht ontvangen dat de raad in principe besloten had tot opzegging van het pachtcontract, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van J. Veldhuis, en dit besluit opk in verband stond met het besluit van de banne Koedijk. Z.E.A. had hieraan toegevoegd, 'het zeer te betreuren, wanneer het voortbestaan der vereeniging hierdoor onmo gelijk zou worden gemaakt. Hij hoopte dat het 't bestuur gelukken zou het bansbestuur van Koedijk alsnog te doen besluiten op zijn besluit terug te komen, waardoor het bestaande contract met Sint Pancras zoukunnen blijven gehandhaafd. Anders zo uhet pachtcontract met Kerstmis 1923 opk in deze gemeente ver vallen. d.d. 21 Dec. werd van de gemeente Warmen huizen het bericht ontvangen dat naar aan leiding van een verzoek van de visschers al daar om het visohwater onder deze gemeente aan hen te verpachten, was besloten, het con tract met de vereeniging voorloopig op te zeg gen, ook naar aanleiding van inlicht;ngen over het werk der vereeniging. Tevens werd ver zocht om een onderhoud met den inspecteur en den voorz. der afdeeling. Dat was dus zegt voorz. de derde jobstijding. Door mij zijn toen per brief zulke uitvoerige inlichtingen gegeven dat van een conferentie werd afgezien. d.d. 19 Jan. '23 werd' in den raad dezer gemeente besloten op het verzoek van de vis schers afwyzend te beschikken. Maar mochten Sint Pancras en Koedijk er toch toe overgaan het pachtcontract op te zeggen, zoo zal dit ook in deze gemeente worden overwogen. De voorz. zegt dat hier dus dezelfde voor waarde werd gesteld als door Sint Pancras. De heer Van Baren vraagt of J. Veldhuis ingezetene is van Koedijk, waarop de voorz. antwoordt: van Slint Pancras. De heer Van Baren. Door Veldhuis is aan gedrongen op het nemen van dit besluit, maar 'om welke reden? De voorz. Sint Pancras en Koedijk liggen tegenover elkaar. Wanneer n uKoedijk het be sluit handhaaft, mag hij daar niet meer komen, en daarom is door hem aangedrongen op het nemen van dit besluit omdat dan ook Koe dijk niet meer in Sint Pancras mag komen. Wat de visschers van Warmenhuizen bewo gen heeft tot dit verzoek is m ijniet bekend. De heer Boon zegt de redenen hier niet ie zullen bekend maken. Maar inplaats van een artikeltje in een visscherij-courant had ik ver wacht dat er een ledenvergadering zou worden belegd, tot het bespreken van de heerschende wantoestanden. Dat was beter geweest dan het timmeren aan den weg. De voorz. antwoordt zich niet bewust te zijn geweest van bestaande wantoestanden. Ik 'kende den geest va nde visschers van War menhuizen niet. De «heer Boon. U was toch op de hoogte met de adressen. U: had de leden moeten raad plegen 'inplaats van aan den weg te timmeren. D evoorz. antwoordt dat er voor Boon altijd 'nog een middel was geweest om een leden vergadering te doen beleggen, door een door '5 personen onderteekend verzoek. Niet het be- östuur, maar Boon is dus nalatig geweest (ap plaus). Maar hoe moeten wij nu handelen in de toekomst. Sint Pancras en Warmenhuizen stellen de voorwaarde dat Koedijk op het ge nomen besluit moet terugkomen, omdat ook daar anders het contract wordt opgezegd. Een lïd. Dan komt er tenminste weer grooj strooperij. De voorz. gaat verder en zegt dat door L bestuur reeds alle pogingen zijn aangewen, om Koedyk op het besluit te doen terugkom^ en thans is gevraagd aan den Inspecteur 0| 'bij deze pogingen de behulpzame hand te bi- den en hij wil dat. Op een verzoek van m# om een conferentie is nooit een antwoord inge komen. De heeren Van Baren en Hart au zullen naar Koedijk gaan om daar het bestuu te bewerken, maar ik zeg u heeren: ge heb daar met boeren te doen en die zijn niet ge makkelijk te bewerken- Ik heb het dan liever met 4 burgemeesters te doen dan me 1 boer. Maar niettemin hoop ik, dat u ee andere ervaring zult opdoen. De heer Boon is van oordeel, dat men nic[ anders kan doen dan aan de Koedijker schers te verzoeken, van de gunsten hun het bansbestuur verleend, af te zien, en weëi toe te treden tot de vereeniging. De heer Glas. Juist die visschers zijn ei tegen om het aan de vereeniging te verpach. ten. Een lid. Daar zijn te veel visschers op Koe. dijk, die geen vissaher zijn- Het zijn gemaakte visschers. De heer Berkhout informeert hoe het daar met het boerenwater staat. De voorz. antwoordt dat nog 4 jaar het recht bestaat daar te visschen. De heer Boerdijk zegt dat de boeren vooi tien jaar hebben geteekend. De heer Berkhout. Wanneer men dan wordt bekeurd, en de persoon betaalt zelf de boete, «vergoed de vereeniging dan de eventueel beslag genomen fuiken? <- De voorz. antwoordt dat de vereeniging dat niet kan doen. Na eenige discussie wordt door den he J. Vlug voorgesteld dat door het bestuur fuik in Koedijk zal worden geplaatst in hel boerenwater, de politie er wordt bijgehaald en procesverbaal opgemaakt wordt. Dan zal de rechtbank worden uitgemaakt of het mag of niet, en weet men dus spoedig of men i: het boerenwater mag visschen. Deze fuik moe dan door de vereeniging worden vergoed, Dit voorstel wordt zonder eenige verders Üiscussie door de vergadering aangenomen. De voorz. zegt nog, dat wat op Koedijk ge beurt ,niet den wensch van de visschers ïs maar dat de boeren het water zelf willen bevissChen. Goedgevonden wordt dat het bestuur me 'de Inspectie de zaak met Koedijk verder za afwikkelen. De heer Van Baren zegt nog dat de hou ding van Veldhuis hem niet duidelijk is. Wan fieer «hij Koedijk en Sint Pancras had willen keeren, had hij over de vereeniging moeten gaan. Maar dat is niet alleen het motief. Et zit nog iets anders achter. Dat heb ik gemerkt 'uit zijn artikel in de visscherij-courant. En ik ben daar dan ook erg over ontsticht. Hij valt Dr. Loving aan, waar deze zegt dat het toe zicht op de visscherij nog moet worden uitge breid. Een man, die steeds de voorzichtigheid betracht, en stap voor stap verder gaat. Men kan toch alles niet direct bereiken. De heer Glas. Daar liegt hij ook in. De heer Van Baren. Ik herhaal nogmaals dat hij over de afdeeling had moeten gaan. Nu trekt «hij water van de vereeniging af. De 'heer Boon zegt dat men nu niet artikel moet gaan bespreken- Veldhuis k zich niet verdedigen, omdat hij 'niet aanwe zig is. Een bestuurslid. Toenhij van middag bi Vlug kwam, heeft hij gezegd niet op de ver gadering te «komen. Maar het is altijd zoo ge weest: wie schurft is, vreest dat andere ding Hij is moedwillig weggebleven. Hierop wordt thans niet verder ingegaan De uitslag van de stemming is, dat de hee ren Glas en Boerdijk respectievelijk met 36 én 35 stemmen werden herkozen. De overige stemmen waren verdeeld. Beide heeren a vaarden hun benoeming- (Vervolg volgend nummer. BUITENLAND Een stomme krijgt de spraak terug. Een Engelsche oud-strijder, die vijf jaar stom was geweest, heeft na een operatie in het Durham Country-hospitaal de spraak terug gekregen. Nia een gas-aanval op een van de slagvelden van Frankrijk had men hem be wusteloos weggedragen en toen hij weer bij kwam, kon hij geen wpord meer uiten. - Na zijn terugkeer in Engeland, was h verschillende ziekenhuizen behandeld, doch steeds zonder succes. Eenige dagen geleden werd hy echter we gens een abces in den hals geopereerd en tegelijkertijd werd een tweede operatie pp hem verraicht, welke ten doel had den oud-strijder de spraak terug te geven. Ditmaal' had de ope ratie het gewenschte gevolg. Vol blijdschap kwam de genezene zijn wo ning binnensnellen onder den uitroep: Hoera, ik hem mijn stem terug! („De Crt.'') In het staatskrankzinnigengesticht in Man; hattan is gisteren om 5 uur 's ochtends, by bittere kou, brand uitgebroken. Er zijn 22 Pa tiënten en 3 verpleegsters verbrand, vah w'£ velen in de met kussens bekleede cellen. A® deren ontsnapten en gingen het besneeuwde land in, doch werden weer gepakt. Terwijl - zen sneem mometers uit allerlei geopend, We staan en Maart voorbij, ac mers nog vorst is e lag op de meenden, vlucht had En laat or dat hij no schappij. 2 'dat de pro PasChen*' 1 gaan. Tot nu f voorziening gebied ons Had mr Tweede K< zoek van 'club, om c bfire „gez-ji het Roergt tegen 26 st gewezen ei ook in de 5 ïen, die be pellatie) ge: gaan, wat i lnerle iprac ons land, zt Van het Troelstra z< evenmin sp banden leg; als de cqn liefde uit t scherpzinnig hoe de Kan teeren, doo staan: 'tis Van „ove woordiging, ttuchter-pra( maakte Vrij Over Angor ties. Vermo begrijpend, geroerd, mii leinentair d« Er js npg tiaar komt aan. Bij het o] bende o-ntw vallenwet-19: zuiniging, v ongevallen) staat met d< En toen i Vqqrberejde pjale verzek °P den onst Zaandamsoh 'toog vele j

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4