NIEU WE No. 25. (■TERG. TKtLEPN«l»l 88 Dinsdag 27 Februari 1938 82e Jaarg LMIÏEMJKER CillIRAMT DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." INCASSO'S VERGADERINGEN GEMEENTERAAD WARMENHUIZEN. Vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 26 Februari des namiddags 2 uur. Voorz. de burgemeester. Secretaris dg heer Reijs. De heer Gutker is met kennisgeving afwezig Na opening door den voorzitter worden de notulen goedgekeurd. Stemmingen zullen aanvangen bij den- hee*r JCraakman. Toelichting behoorende bij de raadsagenda van 26 Februari 1923. 1. Punt 1 der agenda. 1 2. Ingekomen is de begrooting over 1923 van den keuringsdienst vopr waren te Alkmaar. Voor kennisgeving aan te nemen. Door de gemeente moet worden bijgedragen 19V2 cent per inwoner. b. Een aanschrijven van het comité van B en W. betreffende lasten. Hoogheemraadschap. Voor kennisgeving aangenomen. c. Een verslag van de commissie tot wering Van schoolverzuim te Warmenhuizen en te Schoorldam. Voor kennisgeving aan te nemen. Aangehouden tot het verslag van Krabben dam lis ingekomen en tegelijkertijd behandeling kan volgen. d. Een schrijven van Ged. Staten betreffende de gemeentebegrooting 1923. Voorgesteld wordt de begrooting overeen komstig het verzoek te wijzigen. Eenige wijzigingen worden voorgesteld en aangebracht. Deze zijn van administratieven flard. Opnieuw wordt het besluit genomen aan den gepensioneerd werkman Bleeker een toelage Van f100 te geven op zijn pensioen uit 'het pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren. e. Een schrijven van den heer W. Butter om ontslag als lid der plaatselijke schoolcommissie. Voorgesteld wordt aan het verzoek te voldoen. Dit ontslag wordt verleend. Mededeelingen. a. De bevolking dezer gemeente bedroeg op fel Dec. j.l. 1091 mannen en 1009 vrouwen totaal 2100 inwoners, mitsdien een vermeerde ring van 32 personen. b. Bij besluit van Ged. Staten van 14 Febr. resp. no. 11, 134 enl35rzijn goedgekeurd op de vleeschkeuring, de aanvulling der algemee ne politieverordening en de verordening op de winkelsluiting. De heer Groot vraagt of de winkeliers ken- his dragen van de winkelsluiting. De voorzitter antwoordt, dat deze is afge kondigd en opdracht is gegeven tot aanzegging c. Bij besluit van Ged .Staten van 17 Jan' j.l. no. 112 is goedgekeurd de gemeenschappe lijke regeling betreffende- den keuringsdienst van vee en vleesch voor de gemeenten Koedijk Warmenhuizen en Schoorl. 2. Punt 2 der agenda. In verband met het schrijven van Ged. Sta ten, betreffende de vaststelling om de bebouw de kom in de gemeente ter uitvoering van de verordening op maximum snelheid, stellen B. ien W. voor de omschrijving van de bebouwde kom te doen geschieden, zooals Ged. Staten dit wenschen en de verordening opnieuw vast e stellen. De bebouwde kom wordt aangegeven vanaf iet eerst ehuis van denOo,stwal tot aan het inde van het dorp. In Krabbendam kan geen bebouwde kom "orden aangegeven. In Schoorldam wordt de bebouwde kom aan gewezen vanaf de grensscheiding Schoorl Vannen huizen tot 350 M. bezuiden dit punt. iit geldt alleen voor den Rijksstraatweg. De heer Slot acht het niet wenschelijk geen >ebouwde kom aan te geven in Krabbendam: Vooral met het oog op de school. De voorz. is het hiermee niet eens maar ge tuft dat Ged. Staten op een eventueel verzoek 'iet zullen ingaan. Wanneer men dit toch zou villen aangeven zo udit heel vaak moeten wor- en ingekrompen. heer Slot zegt dat het niet goed is Krab- te pfferen. Spr. kan er wel in mee gaan dat de bebouwde kom eenigszins worclt 'ingekrompen. De voorz. geeft toe dat het vooral met het ojog op de school wel wenschelijk is. Spr. kan er het voorstel van B. en W. wel om prijs geven om in te gaan op het gesprokene van- dfcn heer Slot. Het voorstel van den heer Slot wordt alge meen aangenomen. Verder- gaat men accoord met het voorstel van B. en W. 3. Punt 3 der agenda. Als lid van de plaatselijke commissie van schooltoezicht in de vacature W. Gutker, wor den aanbevolen de leden 1. C. van der Kolk, 2. J. H. ter Burg. In de vacature R. Biersteker' 1. C. Blankman, 2. J. Paarlberg. Voor de com- fnissie tot wering van schoolverzuim in de va cature H Bier.steker worden aanbevolen 1. J. Paarlberg ,2. C. Blankman. Voo rde le vacature, wordt gekozen de heer C- ra nder Kol kmet 5 stemmen. Voor ere 2e vacature wordt gekozen de heer C. Blankman met 4 stemmen. Voor de 3e vacature wordt gekozen de heer J. Paarlberg met algemeene stemmen. Benoeming onderwijzer te Warmenhuizen. De voordracht luidt als volgt: 1. P. Mur, 2. R. A. Landma|n, 3 J Kr.iek. Ingekomen waren 7 sollicitaties. Door het hoofd zijn 5 sollicitanten bezocht. Door den inspecteur was aangedrongen op het geven van proefles, waarop door B. en W. niet werd ingegaan. De inspectie had geen bezwaar de proefles te laten vallen, maar stelde voor geen vaste, doch tijdelijke onderwijskracht te benoemen. Ook hierop werd door B. en W. niet ingegaan, waarop de inspecteur antwoord de dat de gemeente met 5 leerkrachten zou kunnen volstaan aan de hand yam de wetswijzi ging. Na een onderhoud met den inspecteur ging deze accoord met B. en W. om een vaste 6e leerkracht te benoemen. Hedenmorgen kwam bericht va Inpo. 1 dat hij in Assendrift was benoémd en bedankte voor Warmenhui zen .B. en W. stellen voor niet tot een vaste maar tijdelijke benoeming over te gaan. De heer Molenaar zegt dat het de beste weg zal zijn en een van die twee als tijdelijk Je benoemen. De heer Slot meent ook dat men niet anders kan. Gaat sollicitant mee tot benoeming als tijdelijke kracht. /De voorz. meent dat no. 2 buiten betrekking 4s. Besloten wordt geen vaste leerkracht te benoemen. Thans zijn wij tot de rondvraag genaderd en vraagt de heer Swan in het openbaar in lichtingen te verstrekken over de werkeloos- heidbestrijding, daar meer dan eens aanmer king wordt gemaakt op de bestrijding. De voorz. herinnert in de eerste plaats aan het besluit om van gemeentewege medewerking Ite verleenen bij voorkomende werkeloosheid, door het verschaffen van productief werk. De ^werkeloosheid is thans algemeen geworden en ook hier kwamen er steeds meer bij, zoodat. er op het oogenblik 17 werkeloozen zijn. Aller eerst zijn wij begonnen met de werkeloozen aan het werk te zetten voor verbetering van wegen ,door het afdijken van de bermen aan den Oude Wal en thans aan den Oostwal. Anderen werden gezet aan het graven van een sloot tusschen. het perceel land van het Armbestuur en dat, aangekocht Voor den bouw van een nieuwe openbare school. Weer anderen zijn te werkgesteld bij de huurders van de gemeentelanderijen, zopals bij Gebrs. Zoon, Nannes en Stet, Gebrs. Morsch en Gbrs. Mo lenaar. Wij hebben alles zoo practisch mogelijk verdeeld. Daar waar zij het best op hun plaats Ivaren- Het werk moest echter onderbroken worden door den vorst en doordat eenigen werk konden bekomen aan de Gasfabriek. Ook Ook is er diep werk verricht voor rekening van gemeente en gasfabriek, tusschen de fabriek en het perceel van Kraakman, opdat men beter zou kunnen lossen, en op nog eenige andere plaatsen. Wat de controle betreft, voor hen die aan den weg werken is dit opgedragen aan den gemeenteopzichter, en hetvalt moeilijk om ook op de anderen die contröle uit te oefenen. De werkdagen zijn door mij bepaald van 7 uur v.m. tot 5 uur n.m. en moet iedere- week door den opzichter een lijstje worden overgelegd 'van het aantal werkdagen, En dit moet even eens gebeuren door de landhuurders en den directeur van de Gasfabriek. En nu wordt door het publiek critiek uitgeoefend, dat de werke- Jioozen niet doen wat zij moeten doen. Maar is me neenmaal werkeloos en men gaat voor de gemeenschap aan het werk, is het niet gauw goed te maken. En zeker zal het wel eens ge beuren dat er heterogene elementen tusschen- door loopen, die tëeren op de gemeenschap. Maar dit zou thans zeker jammer voor de ge meente zijn. Wat het loon betreft, voor het slootwerk werd f2.75 en voo rhet andere f2.50 per dag betaald. En dit staat zeker niet in slechte ver houding tot de thans geldende loonen. Men kan echter zoo moeilijk nagaan of het waar is, wat er wordt gezegd. Wat de menschen aan de wegen betreft, daar had de opzichter het toe zicht over; en mogen wij vertrouwen dat ge daan wordt wat gedaan moet worden. Ik dacht niet dat de werkdagen te kort waren. Ook is door mij aan de particulieren gevraagd en was Ihet antwoord, dat het met het werk goed ging. Ik kan niet zeggen dat ik ontevreden ben over 'het werk van de werkeloozen. Het werk kan en mag gezien worden en is goed opgeleverd, Maar als men werkeloos is, is men zoo spoedig in veroordeeld. De heer Molenaa ris van oordeel, dat men zci'h niet zoo heel veel van de critiek moet aantrekken. De redenen, daarvan zijn zoo ver schillend. De éen zegt, ze moeten maar zien aan werk te komen, de ander zegt dat ze een beetje werk doen. Verder vraagt de heer Mo lenaar of door het Rijk nog wordt bijgedragen. De voorz. De wethouders en ik zijn zeer over de werkeloozen tevreden en toch wordt Ier tamelijk critiek geoefend. Wanneer een ren- jtenier echter achter zijn ramen ziet, dat de Islopters even rusten, dan is het direct: „er wordt niet gewerkt''. Maar komt hun die rust niet toe? De menschen hebben flink werk ge gaan, én hebben gedaan wat gedaan moest worden. Daarom ook moet. men met de critiek zeer voorzichtig zijn- Ik geloof niet dat er steun van het rijk zal komen. J)an haddein wij in 'Augustus moeten beginnen om in Januari steun te ontvangen. Wel wordt steun verleend aan werken die tea algemeenen nutte zijn- Maar het is daarbij zoo weinig dat het van geen ingrijpenden aard is. Verder mogen er geen hooger loonen dan 25 cent per uur worden uitbetaald. En juist omdat het Rijk voorwaarden stelde heeft de gemeente Callantsoog den steun geweigerd. Met de Prov. is dat misschien een ander geval. Daar is 2 maal 100.000 gulden beschikbaar gesteld voor de werkeloosheid' en zou daar de vraag kunnen 'worden gedaan of men nog steun kan ver wachten. De heer Molenaar zegt de vraag meer ge daan te hebben met het oog op de toekomst. IWanneer de crisis in het tuinbouwbedrijf nog eenige jaren blijft voortduren, zal er nog meer werkeloosheid komen. Ook zij zullen dan aan •het werk moeten worden gesteld, wat voor de gemeenten, die hun inkomsten alleen uit den tuinbouw hebben, te zware lasten worden, voor al wanneer dan niet wordt bijgesprongen. De voorz. zegt dat dit onder de aandacht kan worden gehouden en getracht kan wor den dan nog steun te bekomen. Ook valt echter zoo moeilijk een lijn te trek ken, wie wel en wie niet aan het werk zou moeten worden gezet. De 'heer Slot zegt ten volle het gesprokene te onderschrijven. Spr. is ook van oordeel, dat men geen rekening moet houden met de cri- U33 ui ja mp'pSin.y3AO|U| tb\ ra uaq jq -jjap goede richting gewerkt wordt. Maar wanneer het voor de gemeente gaat, wordt er zoo gauw critiek geoefend, En dat neem ik de menschen 'heusch niet kwalijk en in sommige gevallen is Ihet wel gewenscht er eens naar te luisteren. Ook heeft men mij gesproken over de onvol doende controle. En wanneer wij daarvoor iemand zouden gaan aanstellen, zou het nog duurder worden. Dan zou aan de werkeloozen het idéé worden gegeven dat zij halve slaven zijn, waar men met de zweep achter staat. En dat is toch niet zoo. Mocht er echter sabotage gepleegd worden, dan moet natuurlijk direct worden ingegrepen. Maar ik kan mij best ver- éenigen met den weg, dien wij thans volgen. De voorz. zegt nog, dat het toch ook wei scheelt, welk werk men heeft. Bij groote wer ken moet er natuurlijk toezicht zijn. En thans wordt er door de werkeloozen gewerkt zooals ik dat wensch. Maar ik zal ook geen werke- lobze dulden, die saboteert. En het zou jam mer zijn wanneer er zoo een onder was, ge- yfien het ruime standpunt dat door de gemeente wordt ingenomen. Wanneer er werkeloozen zijn die willens en wetens saboteeren, zullen zij direct worden uitgestooten. De raad verklaart zich eenstemmig tevreden piet de regeling, zooals die is getroffen; 1de Dte rondvraag levert verder niets voorz. met een woord van dank de vergade ring sluit. UIT DEN OMTREK. ST. PANCRAS. 1 Koning Winter's heerschappij is gelukkig weer ten einde, evenwel niet zonder hier en daar zijn sporen achter gelaten te hebben. Zoo vernamen wij van enkele tuinders dat bij hun enkele bakken winter- en gewone planten wa ren bevroren. - ST. PANCRAS. De bijna elk jaar terugkeerende influenza, thans ook wel griep genoemd, wordt thans weer vrij ernstig in deze gemeente. Wij vernamen dat in ongeveer 40 gezinnen deze ziekte ge constateerd was, evenwel niet van ernstigen aard. - ST. PANCRAS. Tuinder&nood. De algemeene volksmond wil wel eens be weren, dat als men bij de regeering moet we ren vopr de een of and're zaak, men het noo- clige kwantum geduld moet bezitten. Ook ditmaal schijnt dit vopr de tuinbouwers bewaar heid te worden. 't Is nu ongeveer 4 weken geleden dat de burgémeesters J. Kroonenburg van Sc. Pancras en W. v. Slooten van Heer Hugowaard ter audiëntie bij den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn geweest ter bespre king van de maatregelen ter bestrijding der algemeene tuinbouwmalaise. De besprekin gen ,toendertijd gevoerd, werden evenwel niet tot een einde gebracht. Er moest nog overleg met het ministerie van Financiën plaats vin den, waarvan de beide genoemde burgemees ters t.z.t. bericht zouden krijgen en waarvoor waarschijnlijk nog een audiëntie gewenscht was. Tot nog toe is er echte mog geen bericht uit den Haag ontvangen.. De tijd gaat snel... zegt een ander spreekwoord, zo oook hier. De nood stijgt al meer en meer en sommigen uit ten dan ook al de vrees, dat dè zaak op d'e lange baan wordt geschoven en er van een eventueelen tpeslag, in welken vorm dan ook, tvel niet veel zal komen, en men als van zelf aan 't regeeringscrediet zal vervallen. We ver nemen van een der commissieleden dat er al heel wat zijn, die zich voor 't verkrijgen van tegeeringscrediet hebben opgegeven. ALKMAAR. BOND VAN BIETENBOUWERS. In „Het Gulden Vlies" te Alkmaar, werd door bovengenoemden Bond een vergadering gehouden, in hoo.dzaak ter bespreking van het destijds geslo ten tienjarig contract. In deze vergadering werden dc rekeningen van de contractanten meegedeeld welke belangrijk in het voordeel der boeren waren verbeterd. Besloten werd binnen enkele dagen ieder in de gelegenheid te stellen de rekening in ontvangst te stellen. Daartoe zal het bestuur op nader aan te kondigen dagen in verschillende plaatsen vergade- nngen beleggen, welke voor iedereen toegankelijk zullen zijn en waarin tevens de landbouwers ruller worden ingelicht omtrent de bietenteelt voor 1923 Reeds kon met zèkerheid worden meegedeeld, dat deze voor het komende seizoen loonende uitkomst zal geven. Door de abnormale stijging der tuiker- pnizen kan op dit oogenblik nog niets met zeker- heia woraen vastgesteld, doch in verband met de prijsstijging wordt het in ieders belang geacht de te telen bieten en bloc en vrij blijvend te presen- teeren. r Alle ter vergadering aanwezige personen teeken aen arstand van het tienjarig contract. SINT MAARTEN. Zondagavond speelde de dilettantenclub „Vrien denkring m café „Rust en Lust" alhier het blij spel in drie bedrijven „Het onbestorven Weeuwtje" van Rullisch en W. Jacobi. Toen wij inzage kregen' van het program en 3 namen van ons bekende! „Vriendenkring" hierop aantroffen, en de restant aangevuld met nieuwelingen, was de gedachte: i „bet zal wel niets zijn", maar dit was toch niet zoo Ur er mets op viel aan te merken? Natuurlijk, maar en dit zegt veel, er is genoten. De aanwezigen die 111 goeden getale waren opgekomen, wisten ze har- terlijk te doen lachen, door de zotte samenloop' welke het stukje te zien gaf. De heer Hildebrandt' moet echter op het hart worden gedrukt, dat hij minder hard moet spreken en de kop recht op en, adn loopt het geluid beter de zaal in. Een pluimpje; komt zijn viouw Wally toe, welke in een zeer korten tijd deze rol moest leeren, en zich op een heel goed ewijze hiervan kweet. Wanneer deze bij na vernieuwde Kamer op deze wijze doorgaat staat haar een goede reputatie te wachten. Eeii gezellig bal besloot dezen avond.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1