Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zaterdag 3 Maart 23 l'jBlad 32e Jaargang per 3 maanden ff 1,15 J. H. KEIZER. Ho. 27. (MTKHIQ. TfcSJtl"»»»»» 58 NIEU WE m I III. i ll IJ kin COURANT. üese courantgverschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. A.BOHNEBENT8FBIJB RKDACTEUK-ÜITGE YER BUBEELs NoordBcharwoude. PBUB BEB AÖJEBIENTIEHi Tm 1—1 regel» 75 ct., elke regel meer 15 ct. Sroote letter» of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven reohtstreek» nan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." CREDIETEN REVUE VAN DE WEEK 27 Februari. De voorspelling, dat Dr. van Ravesteiin zich een geweldige „geduldsprpef" zou moeten ge troosten', alvorens eindelijk aangebroken zou zijn de „nader te bepalen dag'', waarop deze Communistische afgevaardigde zijn Angora-in terpellatie in de Tweede Kamer kon houden: deze profetie is niet bewaarheid. Reeds d> t. 28en Februari zal de heer Van Ravesteijn van wal kunnen steken. Misschien staat deze spoed in verband met het plan der Kamer, om eind dezer week, dus den 2en Maart, uiteen te gaan, teneinde vervolgens den Senaat in de gelegenheid te stellen, met het Kabinet de Be grootingen voor 1923 te behandelen, totdat Pa- schen dit jaar op 1 April vallend, zoetjes-aan ïn ziöht komt?De M. Onderwijswet wordt den 2en Maart in de afdeelingen onderzocht; is dus, gelijk verwacht werd voorloopig van de agenda afgevoerd. De Bioscoop-wet is afge daan. Wij zitten nu midden in de wijzig;ng der Huurwetten. En de Jachtwet vormt de „finale van het lijstje. 1 Woensdag moet over het Bioscoop-ontwerp bij eindstemming beslist. Er gaan onheilspel lende geruchten over de mogelijkheid, zelfs de waarschijnlijkheid, dat verschillende rechtsche leden minister Ruijs het „koopje" zouden leve ren om door afwezigheid in de ure dei- decisie te berokkenen dat het ontwerp zou worden verworpen. Ondanks de ontboezeming .van den leider der anti-revolutionnairen, dat het ontwerp, zooals 't nu uit de parlementaire smeltkroes is gekomen, een „leege dop in plaats van een „half ei" moet worden genoemd, geloof ik dat de zaak zoo'n vaart niet zal loe pen. Van de wijzigingen, gedurende de behan deling in het Bioscoop-ontwerp gebracht, tee- ken ik aan, dat de opbrengst van het vergun ningsrecht 1/3 aan het Rijk en voor twee derde aan de gemeenten zal ten goede komen. Oor spronkelijk was bepaald, dat Vader Staat en de gemeenten gelijkelijk de buit zouden deelen. Lang is getoefd bij de vraag: centrale of ge meentelijke keuring der films?... De Vrijheids bonder Mr. Baan wilde den Minister tot opper - keurder of arbiter, maken. Maar Z.Exc. be dankte voor het „baantje" en de Kamer stelde hem met 62-13 in het gelijk. Tenslotte kwam het keurings-artikel er met 62-12, doch vast /staat, dat dit votum menigeen in de rechtsche (gelederen weinig naar den zin was. Pogingen in het werk gesteld, respectievelijk door Mej. Mr. van Dorp en den heer Tilanus, om de bioscoop voor kinderen beneden de achttien of beneden de zestien jaar te sluiten, absoluut te verbieden, leden schipbreuk; werden door de Kamer verworpen. Terecht wees minister Ruijs er op, dat de cinema als zoodanig geen kwaad is; geen gevaar biedt, zooals sommige fanatici en fanaticae volhouden, doch dat maat regelen noodig zijn om andere en jongere men- schen te beschermen tegen den verderf el ijken invloed van smerige en prikkelende vertoorum- gen. De Katholieke afgevaardigde Dr. Dec kers had voorgesteld, dat jongelieden tot acht tien jaar sledhts zullen worden toegelaten 'ot het aanschouwen vain films, voor de jeugd aan gewezen. En dat amendement, door Mr.. Ruijs aanvaard is er gekomen met 46-28 stemmen- Velen die de zaak, waarover 'thier gaat, on- j^jtjjdig bepordeelen, achten dit een goed, ver- nog tweemaal getracht het beginsel van ge meentelijke na-keuring in de wet op te neme.i. De Minister verzette er zich tegen, en hij be haalde de zege. 't Is met het oog op deze be slissing, dat de verwerping van het Bioscoop - ontwerp is geprofeteerd. Het slot-artikel laat aan de ondernemers van bioscoöp-vertoonin- gen tot 1 Januari 1925 den tijd om films, op het tijdstip van inwerking treden der wet (na der bij Kon. B. aan te wijzen) bij verhuurkan toren in voorraad, te blijven „afdraaien" zon der aan de keuring onderworpen te zijn. Na de intrekking van de Schepen-uitvoerwet (maatregel uit crisis-tijd, door het toenemen van scheepsruimtei onnoodig geworden) kwam den 22en Februar iaan de orde het ont- werp-Marchant c,s. tot wijziging van de „wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie. Dit ontwerpje, uiterst eenvoüd;g van vorm en inhoud, had in werkelijkheid de be doeling om weg te nemen het laatste staketsel waardoor belet wordt, dat in Nederland de vrouw kan worden benoemd tot lid van de (rechterlijke macht. Juist een jaar geleden (op 21-2-'22) heeft'de Tweede Kamer eene motie- Kleerekoper aangenomen, waarbij zij de wen- schelijkheid uitsprak, der wijziging, ;n het ont werp Marchant voorgesteld. Waarom de leider van de vrijz. democraten 't noodig en nuttig achtte om thans weer een uitspraak uit te lok ken: 'tis inderdaad niet duidelijk! „Het woord'' was nu gelijk Dr. Nolens terecht betoogde - aan de Regeering. Het ontwerp Marchant is op 22 Februari' jl. verworpen met 35 tegen 39 stemmen. De katholieken, de anti-revolutio nairen, de chr. historischen (behalve Mej. mr Katz en de h.h. Lovink en Bakker) stemden met den Plattelander Braat tegen. Deze verwerping beduidt volstrekt niét, dat ons La gerhuis geen vrouwelijke rechters will Dat heeft de heer Nolens, de Katholieke leider, met nadruk onderstreept. Hij wenschte deze zoo belangrijke wijziging niet af te doen op de eigenaardige manier, welke mr. Marchant cr, voor had gekozen. Men mag dan ook veilig zeggen, dat de heer Marchant door zijn 'over ijling, politieke winst najagende, de zaak waarvoor hij in deze strijdt, allerminst een dienst heeft bewezen. Toen kwamen we aan de wijziging der Huur wetten. Sinds Februari 1921, mogen huiseige naars zonder tusschenkomst der Huurcommis sies, de huren van 1.1. 1916 met 20 pet. verhoo gen- Hoogere prijzen mogen slechts via de Huurcommissies, tot een maximum van resp. 50 en 37 pet. worden bedongen. Het ontwerp wil nu vergunnen, voortaan zonder tusschen- Ikomst der commissies tot laatstgenoemde per- 'centages de huren op te voeren. Dit is de voorbereiding tot de algeheele opheffing ^van He Huurcommissies. Voorts wil het ontwerp deze percentages toegepast zien niet op de feitelijke huurwaarde van '16 en '18, maar op de normale, zulks dus indien de Commissie van oordeel is, dat de huur op die data i.e 'laag was. Eindelijk zal niet meer, als tot dusver, de toestand der woning haar invloed mogen beïnvloeden. Een en ander zal meent de Re - geering de huizen-productie in hooge mate bevorderen. De groote vraag bij het debat over tiit ontwerp is: mag men zeggen, dat de tijd al rijp is voor afschafing van de crisis-Huur wetten? De SQC.defnocraat J.> ter Laan hield Vrijdag jl. eene hartstochtelijke rede, waarin betoogd werd, dat er nog geen sprake kan zijn van opheffing. Hij wil de Huurcommissies 4,haar natuurlijken dood" laten sterven. „Bou wen, bouwen en nog eens bouwen!" is zijn leus- Voorts zijn er amendementen, strekkend om in het ontwerp het percentage van 50 pet. te ver lagen, op 35 te brengen. Dus: veel meer gelei delijk te werk te gaan. Terwijl bijv. Prof. van Gijn het ontwerp nog niet ver genoeg vindt gaan!... Den 27en Februari zou minister Aalberse de sprekers beantwoorden. De kans, dat Z.Exc. van Arbeid bij dit ontwerp een scheutje water in z'n wyn zal moeten gieten, wil hij het T-'cl in vci.ige haven brengen, lijkt ta melijk groot'. In de achter ons liggende week heeft de booze Wintervorst, na ons een dag-of-wat Lis en sneeuw te hebben gebracht, weer de vlucht genomen. De sneeuwopruimers togen aan de.i arbeid, wij konden weer gratis-modder-ba- den nemen en... de influenza brengt geld in "het laadje van dokters, apothekers en verkoo- "pers van wonder-artsenijen, tegen alles (dus ook tegen griep c.a.) lafenis en redding bren gend. De tijding, dat het ontwerp tot invoer-beper king, als steun voor de schoenen-industrie, Werd ingediend, ontketende anti-protectionisti sche en andere aanverwante „stroomingen" van allerle isoort. Die zich weldra in 's lands Raads zaal zullen doen gelden, Tot nu toe was de „atmospheer" op het Haagsche Btnnehof bij- konder kalm. Deze week, als de kwestie dei- afschaffing van den zomertijd op het tapijt komt (in zijn hierboven vermelde lijstje niet genoemd) zal het „agrarisch element" zich duchtig roeren. Maar het .„schoenen-ontwerp" zal kan men zeker zijn de gemoederen in nog sterker mate prikkelen, f Tot de „noviteiten" in de Rijks-provis-.e-ka- mer behoort ook een ontwerp tot regeling van verkoop van giften en bijtende stoffen, dat er al ]gng had behooren te zijn- Wij staan nu aain den vooravond der komst van den Zweedschen Koning, in ons. land. De gebruikelijke lintjes-regen zal zich ook daarbij niet vruchteloos doen wachten. De voor velen zoo aangename en welkome stortvloed is dit maal voorafgegaan door het regentje van Bel gische onderscheidingen. Een „laat nakomertje", dat geloof ik stel lig, door sommigen nog veel' te schraal en magertjes zal zijn bevondenDoch dat is nu eenmaal met al-dergelijke stortvloedjes het geval In de jongste week 3 au erimlnaliteits- nieuws opmerrkelijk arm hadden droevige ongevallen plaats, met auto's, vooral in Den Haag. De onbesuisde roekeloosheid van som mige chauffeurs is zeker aller-ergerlijkst, maar tjan Publiek, moet toch ook erkend maakt 't in menig geval de „tuffers'' bijzonder moei- lijkl Aan het Amsterdamsche Céntraal-Station ,!had een ongeluk plaats, dat een menschen- leven kostte. De meester van „Het Gouden Kalf" liet ver kondigen, dat hij in Italië zijn rad-van-avontuur zal laten draaien, alsook dat de heer Broek- huys, thans weer in Patria, vertoevend, begin Maart een tocht naar de Nieuwe Wereld denkt te ondernemen. Aan stop-zetten van het „rad van avontuur" schijnt hij vooralsnog niet te Üenken. In den nood van het arm - Residentie-or kest is nog niet voorzien. De Raad der Hof stad heeft zich vrij scheutig betoond, de sub sidie beduidend verhoogd, maar... hec orkest is er nog niet. Thans ook in dit geval aan „liefhebbers" die er de middelen tqe bezitten, om „het laatste woordje te spreken." Arnhem krijgt geen Stadion- In de Gelder- sche hoofdstad blijkt de liefde voor sport niet vurig genoeg te zijn om, ondanks tijd van crisis en misère, de Stadion-dealer^ të helpen verwezenlijken, Te Haarlem meldden zich voor de functie van keukenprinses, dienstbode acht en veer- |tig sollicitanten aan! Dit cijfer moge toteenig I[nadenken stemmen, candidaten naar derge lijke baantjes, die hare eischen steeds hooger opvoeren. De intocht van „Duitsch elementen" te onzent zal er vermoedelijk Lq,e bijdragen pm sommigen van haar een toontje lager ie doen zingen. Wat ook volmaakt billijk en rede lijk mag worden geacht 1... BUITENLAND, Het karakter van den ontzaggelijken strijd in het Ruhrgebied, van de sterk bewapend" partij aan den eenen kant tegen het tartend lijdelijk verzet aan den anderen kant, heeft -v lal .Till .:icn er ur- ncie de laatste week verscherpt. Het aantal arrestaties, uitwijzingen, veroordeelingen enz. is zoo groot geworden, dat een opgave daarvan zelfs door de Duitsche regeering in een protestnota, die zij naar Parijs zond, niet 'meer mogelijk is. De Franschen schijnen zich langzamerhand niet meer te kunnen beheer- schen, althans niet in die mate ais het in hst begin van de bezetting het geval is geweest Met alle mogelijke middelen hebben zij ge tracht de Duitsche arbeiders op hun hand te krijgen, hen tegen de industriemagnaten op te zetten, om door het zaaien van verdeeld heid het verzet te breken, doch het is niet gelukt. Integendeel het scherpste verzet in het Ruhrgebied ondervinden de Franschen van de zijde der arbeiders. In grooten getale hebben zij arbeiders ontslagen en hen door Fransche en Belgteche arbeiders, gedeeltelijk in mili tairen dienst, vervangen. Doch is het nog mo gelijk tienduizend spoorwegarbeiders naar het Ruhrgebied te zenden om te trachten het be drijf, waarbij anders 120.000 Duitsche arbei ders werkzaam zijn, aan den gang te houden,'' 'het is practisch onmogelijk de mijnwerkers ja het bezette gebied door Fransche en Belgische arbeiders te vervangen. Zelfs de Poolsc'he ar beiders die in dit geb;ed werkzaam zijn trek ken één lijn met hun Duitsche klassegenoöten en de Duitsche grensstations zorgen wel, dat geen Tsécjhische arbeiders naar het Ruhrge bied kunnen komen. Wij zeiden reeds dat het karakter van den strijd zich verscherpt heeft. Dit kwam vooral tot uiting in Bochum, waar de Franschen een soort terreur hebben uitgeoefend, die doet den ken aan de Fransche berichten over de ver nielingen der Duitschers in het bezette ge bied tijdens den oorlog. De Handelskamer te Bochum is door hen absoluut leeggeplunderd vijfhonderd personen werden in één dag in deze plaats gearresteerd en. gedeeltelijk uit gewisseld. Het spreekt echter vanzelf dat Frankrijk dpor deze maatregelen geen kolen naar het eigen land kan zenden. De hoeveelheden die dan. ook tot n utoe de Fransche grens gepas seerd zijn, zijn in vergelijking met wat Duitsch- !hnd voor de bezetting leverde, minimaal, even min wordt door deze maatregelen het verzet der Duitschers gebroken, integendeel de haat wordt opgezwiept en het verzet der Duitschers vooral der arbeiders wordt krachtig gehand haafd. Vermelden wij nog, dat de Franschen en Belgen de bezetting hebben uitgebreid tot den fïeheelen rechter Rijnoever, waardoor het be zette gebied geheel door hen is omsingeld en ook va nde Engelsche zone is afgesloten. Een kleine strook van de Britsche zone is door de Franschen overgenomen. Hierdoor loop! de spoorweg Duren-Dusseldorf, door welken spoor weg de Franschen een betere verbinding mee Frankrijk konden tot stand brengen. Onder de inbeslagnemingen behoort een geldzending Van de Duitsche Rijksbank ten bedrage van 12 milliard Marken en eenige cliché'n om bank biljetten te drukken. Deze laatste zijn reeds teruggegeven en over het geld wordt nog on derhandeld. Een belangrijk bericht is dezer dagen van over den Oceaan gekomen. President Harding heeft namelijk den Senaat een voorstel doen toekomen om toe te treden tot het permanente *Hof van Internationale Justitie. Hoewel dit voorstel waarschijnlijk eerst in de nieuwe zit ting vajn den Senaat zal worden behandeld, is dit toch van groot belang. Hieruit blijkt nog maals, dat de strooming in de Vereenigde Sta ten zich weer te mengen in de Europeésche aangelegenheden, veld wint. Daarbij moet niet worden vergeten, dat genoemd Hof een stich ting is van den Volkenbond, zoodat wanneer üit voorstel wordt aangenomen er nauwer con tact komt tusschen de Vereenigde Staten en dien Bond. Hopen wij dat in Amerika spoedig zal worden ingezien dat dit land Europa te hulp moet komen om de vaart naar den ondergang *te stuiten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1