NIEU WE Zaterdag 3 Maart ,923 2* Blad 32e daarg s Hö. 27. »arfcMtK;B i courant TiWEEBE BLAD. MAART, LENTEMAAND. Om 't al te hoog gespannen enthousiasme 'over hét vroege lenteweer wat te temperen, herinnerden we er de vorige maand aan, dat T in Februari nog wel eens geducht kan vriezen, zoo'n graad of 10 C. wel. En 't heeft dan ook nog fin ik gevroren, al hield de vorst niet lang aan. En een aardig pak sneeuw kregen we ook. Maar alles ging weer snel heen. Maart is geen standvastige maandze staat pngunstig te boek, hoewel ze soms een en al 2on is, zooals in 1921 toen we zelfs 152 uren met zon hadden tegen 90 normaal. In 1920 was ze ook mooi, maar niet zóó; toen hadden wij 117V2 uur zon en 28 Maart bloeiden reeds de peren. Maart is zeer ongedurig, hoewel we verleden jaar het normale zonlicht hadden; regen viol er in T Westen iets meer, in het midden van 't land iets minder dan normaal, dat 47 mM. is. Vermoedelijk krijgen we van alles nog wat: vorst, sneeuw, wind. Op 21—23 was 'tzeer koud; 'snacht svroor 'tflink,-en 30 Maart had den we den heelen dag 'koude sneeuw. Een zeer hevige storm woedde 8 Maart. Deze storm onderscheidde zich van vele voorgangers door de snelle barotneterveramderingen en het daar mede gepaard gaande snel opkomen en ver dwijnen. Des avonds 7 uur van 7 Maart liet niets vermoeden dat den volgenden morgen 12 uur later een belangrijk stormcentrum over het Kanaal zou liggen. In dit stormweer sloeg toen de veerboot bij Genemuiden om, waarbij elf personen verdronken. Ook had in het Volkerak een scheepsramp plaats, waarbij zeven menschen omkwamen. Verschillende /schepen zonken. In Maart wast ook vaak 't water, waet soms oorzaak is van doorbraken. De meeste doorbraken, waarvan de historie ge waagd, zijn Maartoverstroomingen. Uit den goeden ouden tijd dateert nog 't rijmpje: „De eerste donder in Maart Vat de elft bij zijn staart." Thans wordt er haast geen elft meer ge vangen. In 1885 werden er nog gevangen aan 'c Kralingsche veer 185.283 elften, en in 1922 nog maar 175. Gorinchem, Ammerstol, Har- dinxveld en Dordrecht beteekenen voor de elftvisscherij nog veel minder. Woudrichem was iets beter dan 't Kralingsche veer, maar 't is daa rook misère met z'n 266 stuks in 1922. Voor de volksgezondheid is Maart ook al geen gunstige maand. Astronomisch begint de Lente 21 Maart; dan zijn dag en nacht zoo wat „even lang". De zon- komt 1 Maart op 6.50 en gaat 5.36 onder; op 31 Maart om 5.41 op en 6.29 onder; de dag Êg dan al ruim 2 uur langer dan bij 't begin der maand. De landman .ziet Maart liefst droog. April pat. (Ni. v. d. Dag"). NIEUWSTIJDINGEN De Zomertijd afgeschaft. De Tweed Kamer 'heeft met 49 tegen 35 stemmen het wtsontwerp-Braat tot afschaffing van den Zomertijd aangenomen. Rotterdamsch Comité ter Behartiging van Nationale Belangen. Door de jury van het Rotterdamsch Comité ter Behartiging van Nationale Belangen, vocu 'zifter Dr. J. v. d. Valk, Villapark 6, Hilligars- berg, is voor den wedstrijd van Volksliederen, waarvoor 54 inzendingen waren ontvangen, be kroond met den tweeden prijs: ,,'k Hou van bolland", terwijl de verzen „Koninginnedag en „Prinses Juliana" elk een derden prijs ver wierven. Bij opening van de naambriefjes ble ken deze drie versejs van den heer L. C. Steenhuizen te Haarlem te zijn. Nu roept het comité componisten op tot een prijsvraag voor eene compositie voor een of meer dezer 3 bekroonde liederen. Hiervoor worden uitgeloofd 3 prijzen elk van f 50- De 'jury hiervoor bestaat uit de heeren Bernard Diamant, W. Landré en Henri Zagwijn, allen ie Rotterdam. De tekst der liederen benevens de voorwaar den worden tegen betaling van 15 cents door den secretaris van het comité, den heer H. Ringers, kantoor Baan 60 te Rotterdam, franco toegezonden. Inzendingen moeten plaats hebben voor 1 'April 1923. Onveiligheid. De landbouwer Wijdeman, wonende nabij het blokhuis Holland, in de buurtschap Kotten, gemeente Winterswijk, werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om ongeveer 2 uur wak ker doordat een fel electrisch licht in zijn oogen scheen. Hij zag een revolver op zijn Voorhoofd gericht, terwijl hem gelast werd op te staan. Uit bed komend werd hij door een tweeden persoon gegrepen en werden hem de handen op den rug gebonden. Twee andere kerels bonden de vrouw en de oude moeder van den boer. Zijn 8-jarig zoontje werd onder de tafel gelegd. De hond moest naar de deel worden gebracht, daar het blaffende dier an ders zou worden doodgeschoten. De vier ke rels, die allen gemaskerd waren hielden vrou wen en kind den gummistok onder den neus 'en zeiden in gebroken Hollandsch hen te zul len doodslaan als zij een kik gaven. De boer moest het geld aanwijzen. De linnenkast werd overhoop gehaald, waarin eenige contanten en de spaarpot van het kind, totaal vijftig gulden werden gevonden. De boer, die in zijn nacht toilet was en over koude begon te klagen, werd in bed gedragen en onder de dekens ge stopt. In een zijkamer vonden de dieven toen nog een f250, waarna zij vertrokken. De boer kroop toen uit bed en haalde zijn broek; zijn vrouw wist, hoewel gebonden, uit den broekzak een mes te bemachtigen en sneed /met veel moeite alle touwen door. Hierop wer den de buren gewaarschuwd en uit het blok huis Holland werd het station Winterswijk op gebeld, dat de politietroepen waarschuwde. Een viertal militairen begaf zich naar Kotten, fnaar de daders werden niet meer ontdekt. Bij onderzoek bleek, dat de roovers op drie boerderijen geweest waren, doch daar niet hadden kunnen binnenkomen. Bij W. hadden ze eerst geprobeerd, zich door een raampje te wringen, maar toen dit mislukte drukten zij een ruit in. Waarschijnlijk hebben buiten nog twee man gepost. De touwen zijn in beslag genomen. Op grond van eenige aanwijzingen wordt met behulp der Duitschfe politie in Duitschland het onderzoek voortgezet, f Door dezen overval hebben de boeren in Kotten zich in grooten getale aangegeven als lid der burgerwacht en zijn hun dientengevolge geweren en ammunitie uitgereikt. Het plan be staat, 's nachts te patrouilleeren langs de grens Noodlottige aanrijding. De werkman A. te Driel bij Arnhem is Zon dag door een wagen aangereden. Tengevolge van hierdoor bekomen hersenschudding, is hij overleden. De zwerftocht van een fiets. Een ingezetene* van Groningen zond den vorigen zomer zijn rijwiel als passagiersgoed naar Den Haag. Toen hij den dag na zijn aan komst naar het station begaf om zijn eigendom te halen bleek dit onvindbaar te zijn. Men had wegens de ontzettende drukte voor de per spoor aangevoerde rijwielen een bergplaats in gericht in de derde klasse wachtkamer en ter wijl erkend werd, dat het karretje was aange komen, was het thans nergens te bespeuren. De verdwijning erkennende, wilde men den eigenaar de traditioneele twintig gulden ver goeding voor bij het vervoer verdwenen rijwie len uitkeeren, doch hij weigerde dit bedrag, onder aanvoering, dat, waar erkend werd, dat het voertuig niet onderweg was verdwenen, maar gestolen was uit het depot, de bepalingen van het vervoerreglement er niet op van toe passing waren. Hij eischte dus Volledige ver goeding van de schade en na eenige onder handelingen werd men het eens omtrent de uitkeering van honderd gulden. Een paar da gen geleden wordt aan zijn woning te Gronin gen aangebeld en voor zijn deur staat een spoorwegbeambte met zjjn verdwenen rijwiel. Wat was er gebeurd? De beambte gaf het verhaal, dat het rijwiel werkelijk gestolen was geweest, vermoedelijk door een als heer gekleed jongmensch, dat in den drukken tijd zijn diensten als noodhulp had aangeboden, maar niet was aangenomen. Hij had toen het rijwiel, een splinternieuw kar retje, meegenomen, maar een paar dagen later wellicht uit berouw wee rteruggebracht. Ech ter had hij het niet gedeponeerd in de derde klasse, doch in het gewone depot, waar de rijwielen, bestemd om uit den Haag te worden verzonden, werden gestald. En daar geen order tot verzending van dit teruggebrachte rijwiel was ontvangen, was het er blijven staan. De eigenaar heeft natuurlijk met dankbaar heid zijn rijwiel wee rin ontvangst genomen erf de f 100 gerestitueerd. Maar hij heeft een stil vermoeden, dat die berouwvolle fietsendief een fictief persoon is, zijn eigendom uit Groningen aangebracht, bij vergissing in het depot der te verzenden goederen is verzeild geraakt en nie mand, noch het spoorwegpersoneel, noch de yecherche op den inval is gekomen om daar een onderzoek in te stellen naar het verloren schaap, totdat dit nu eindelijk bij een generale schoonmaak voor den dag is gekomen. („Rott.") Hoteiroover gesnapt. Reeds herhaalde malen waren uit jassen, hangende in de biljardzaal bij Krasnapolsky goederen, meestal portefeuilles ontvreemd. Vermoedelijk ging de dader, die een partijtje mede speelde, van tijd tot tijd naar de jassen, 'zoogenaamd om iets, sigaren of zoo, te ha- 'len, maar „abusievelijk" greep hij dan niet in zijn eigen jas. - Het is uit den aard der zaak moeilijk zoo 'iemand te arresteeren, tenzij geregeld bewa king wordt toegepast. 1 De inspecteur van politie, de heer Joost en en een rechercheur, zijn, om tot een aanhou ding te komen, gedurende een dag of tien trouwe bezoekers van de biljartzaal geweest. 'Spoedig viel' de verdenking op een der spelers, maar nog ontbraken voldoende aanwijzingen 'om tot eene arrestatie over te gaan. Gister evenwel wilde het toeval, zegt het Hbl. dat 'trpuwens eenigszins was geforceerd, dat de 'verdachte zijn jas juist hing boven die yan den heer Joosten. Deze bleef goed uitkijken en zag op een oogenblik de man naar de jas gaan. Deze deed een greep in de jas van den heer Joosten en nam diens portefeuille. De inspecteur deed eerst of hij niets bemerkte, volgde daarna den man en arresteerde hem. Hij werd gefouilleerd en bleék eenig geld in een haast onvindbaar zakje van zijn overjas te hebben verborgen. De op heeterdaad be trapte kan natuurlijk moeilijk ontkennen. De aangehoudene is een 25-jarig koopman. Moordaanslag te Dordrecht. Toen de gehuwde mej. R., wonende Kolf- straat, met haar moeder de Bioscoop verliet, werd zy aangesproken door den 25-jarigen los- werkman D. E. M., die haar meermalen had lastig gevallen. De moeder liep een einde djoor en tussahen de twee overgeblevenen ontstond een woordenwisseling. Plotseling bracht M. de vrouw een steek met een broodmes ter hoogte der borst toe en ging op de vlucht. De vrouw werd ten politiebureele verbonden door den Geneesk. Dienst. De man werd later gearres teerd en heden overgebracht naar het Huis van Bewaring. Het weggeworpen mes is door de politie gevonden en in beslag genomen. De toestand der vrouw is redelijk. („De Courant"). VERGADERINGEN. GEMEENTERAAD BROEK OP LANGEND1JK. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 2 Maart, des avonds half acht, onder voor zitterschap van den burgemeester. Secretaris de heer P. Keizer. Na opennig door den voorzitter, gaat deze voor in gebed waarna de notulen van de vorige vergade ring worden gelezen en goedgekeurd. Dé voorzitter zegt hierna: Sinds de vorige verga dering is onze gemeente-ontvanger, de heer De Does overleden. Van ons is heengegaan, een ambte naar. die altijd met de noodige accuratesse en ernst,1 zijn werk volbracht. De laatste jaren hij met krank; te, en een zwak en pijnlijk lichaam zijn arbeid \c richt. Maar met de zwakke krachten, die hem waren toebedeeld, heeft hij steeds met lust en op gewektheid zijn werk volbracht. Daarom wilde ik ook zijn arbeid in dankbaarheid gedenken. In verband met dit afsterven zijn door Bi. en W;. kas en boeken nagezien en was in kas overeenkom stig de bescheiden een bedrag van £2878.1^/2- Door Ged. Staten zijn kas en boeken van het gas- ei electrisch bedrijf nagezien, en voor zoover kon wo:;de.n nagegaan in orde bevonden, goedkeuring op de rekening dienst 1921. op de begrooting voor 1923 is nog geen beslissing/ genomen, daar het onderzoek nog niet is ge-' i indigd Machtiging wordt gegeven tot op de helft over de gevoteerde bedragen te. beschikken; goedkeuring op de gfeldleening groot f 4000 en- f 20QO voor het gasbedrijf. Het aandeel van de gemeente in de kwade pos-' ten voor de pers. belasting bedraagt f 36.86. De uitkeering aan de gemeente overeenkomstig- de wet van 1897 zal bedragen f600. l it de ingekomen begrooting voor de Warenwet blijkt, dat door de gemeente 191/2 cent per inwo ner moet worden bijgedragen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangej- nomen. Ingekomen is een gemeenteblad van Alkmaar, waarin is opgenomen de verordening, dat bepaald woidt, dat iedere gemeente, waaruit leerlingen ile handelsscholen te Alkmaar bezoeken, zich garant moeten verklaren voor de betaling van de school gelden/ daar anders de kinderen zullen worden ge weerd. Deze kwestie is door B. en W. onder de oogen gezien, en waar geen leerlingen uit de gemeente de scholen bezoeken, stellen Bi- en Wj. voor deze ga-* rant verklaring niet te verieeneni De heer Vlug vraagt, hoe het moet met kinderen die met April van school komen, en eventueel een dezer scholen wensehen te bezoeken. Hierdoor zou de gelegenheid worden ontnomen. De voorzitter antwoordt, dat de kinderen wel heen kunnén, wanneer de ouders het schoolgeld zeli betalen. Het voorstel van B|. en W;. wordt aangenomen. Ingekomen is een verzoek van den onderwijzer. Keeman, ter herstelling met verlof zijnde, om ver lenging van het toegestane verlof, noodig voor al geheel herstel. Bijgevoegd is een geneeskundig at test van den geneesheer van het sanatorium. Dooi B, en W. is dit verlof verlengd tot 6 mnd. In zijn plaats werd voorzien door de tijdelijke beoneming van Mej. Jansen, en waar deze ook is vertrokken door den onderwijzer Bergsma. Ingekomen is -een verzoek van het B. A., om een crediet van 500 guldèn, ter voldoening van een re kening groot f 500 voor de verpleging van een in gezetene in het St. Elisabethsgesticht. De eigen iinantien zijn hiertoe niet toereikend. Op voorstel van -B:. en W.. wordt zonder discus-i sie dit crediet verleend. Ingekomen is een adres van de bewoners van de Sluiskade, waarop voorkomen 23 handteeke-, keningen, met verzoek, verbetering van het pad, daar de straat aldaar dringend herstelling behoeft, Na het leggen van de waterleidingsbuizen zijn de gaten op een onverantwoordelijke wijze dichtge maakt. Verder nog om de noordzijde iets te vér- bteeden. Men meent als belastingbetalers ook aan spraak te mogen maken, op de voordeelen, maar niet alleen belasting te betalen., De' oorz zegt zich te hebben verstaan met den Dir. van het P.W.B. om de straat in de gemeente en op de Sluiskade in orde te maken. De aanne mer is hier geweest, en is men bezig met het doen van herstellingen en verbeteringen. De bewo ners van de Sluiskade hebben recht op een goed begaanbaar pad. Ingekomen is een gecombineerd adres van den Ned. Bond van Arb. in het Land- Tuinbouw- en Zui velbedrijf en van den Ned. Chr. Landarbeidersbond, waarin wordt gewezen op de reeds voorkomende werkeloosheid, en de vrees wordt uitgesproken van, uitbreiding. De crisisomstandigheden hebben reeds een zoodamgen druk uitgeoefend, dat het levens peil van de arbeiders zeer naar beneden is gegaan. Daarom wordt het verzoek gedaan, van gemeente; wege zooveel mogelijk productief werk te zoeken, om een grooteren nood te keeren. Gewezen wordt op een eventueel verlengen van de Wilhelminastr. Het maken van den weg naar Koedijk. Men ver zoekt bevordering dezer werken tot bestrijding der werkeloosheid. De voorzitter doet mededeeling eerst een corres-. pondentie te hebben gehad met de bonden met het oog op de werkeloosheid. Daarna werd een confe rentie gehouden van afgevaardigden van beide bon den met B. en W. welke echter een zeer voor- loopig karakter droeg. Daar is door mij ook gezegd Jat een zeer voorzichtige houding moest worden aangenomen, en men moest trachten het econo mische leven op normale wijze weer in goede, banen te leiden. Maar wanneer men werken wil, en er is geen werk, waardoor moeilijkheden zou den ontstaan, is het gewenscht dat door de over heid de helpende hand wordt toegestoken. Wij echter meenden dat de werkeloosheid hier nog vrij gering was Óp de conferentie werd ook me dedeeling gedaan van de plannen van den heer v. d. Molen om wegen aan te leggen in den Polder Dooi mij is toen gezegd dat deze zaak door mij ter hand zou worden genomen, öm eerst eens een onderzoek naar die plannen in te stellen. Én te die,4 opzichte is v. d. Molen door mij tot een onderhoud) uitger.oodigd om zijn plannen te vernemen,' maar ook hier konden geen vruchtbare resultaten worden bereikt. Wel verklaarde hij plannen te hebben tot uitbreiding van de Julianastraat en doortrekking van de Wilhelminastraat. Maar hét allerliefste zou hu de Julianastraat doortrekken, en een weg leg ger- die een verbinding zou vormen tusschen Ju lianastraat en Wilhelminastraat. Döör mij is hem toen aangeraden in overleg met den gemeenteop zichter een bégrooting van kosten op te maken en met eventueele voorstellen bij den raad te komen. Nu is alleen van v. d. Molen een Schrijven inge komen waarin toestemming wordt gegeven dat de gemeente wegen gaat maken in den Polder. Dus is er géén voorstel gedaan. Maar de wegen zullen moeetn worden gelegd overeenkomstig het plan van den eigenaar, en dat is een straat te maken tot verbinding van de Wilhelminastraat en Julia nastraat en deze door te trekken óp de Prins Hen drikkade. Maar daarbij is tevens de voorwaarde gemaakt, dat de gemeente de Wegen in eigendom, eb onderhoud neemt. De kosten zullen bedragen^ f 3000 waaronder f 1000 voor bruggen, die moe-' ten wórden gemaakt, daar Waar de eigenaar het noodig acht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3