SVat de bruggen betreft deze kunnen voor werk verschaffing oogenblikkelijk worden afgevoerd, zoo dat ei f2000 overblijft te verwerken voor werk verschaffing. Nog is door mij in Februari een de putatie van 21 werkeloozen ontvangen. En ook hun 1 - mededeeling gedaan van de besprekingen met de vertegenwoordigers van de bonden. 1 De heer Den Hartigt vraagt of het nu de bedoe ling is dat de gemeente met steun van het rijk daai wegen mag leggen, of draagt v. d. Molen, daar ook aan bij. De heer Bakker zegt over het plan van v. d. Mo len dat naar aanleiding daarvan de bestuurderen bn v. d. M. zijn geweest. Hij leefde in de gedachte dat het rijk misschien 50 pCt. zou bijdragen, en war neer de gemeente 25 pCt. voor haar rekening zou willen nemen, zou hij de andere 25 pCt. be talen. Maar toen door den voorz. hem was mede-, gedeeld dat door het rijk niets zou worden bijge dragen, werd het voor hem een geheel ander geval Daarom ook is door hem toestemming gegeven tot het aanleggen van een weg en meende voor zich nog niet verder te kunnen gaan. Maar de bruggen zouden door hem voor eigen rekening worden ge nomen, zoodat het bedrag toch evengoed zou, kunnen worden verwerkt. Hij verkeert in de ver onderstelling dat de gemeente bij hem gekomen is om daar een weg te mogen leggen. De heei Vlug zegt wel voor werkverschaffing, te zijn, maar op een andere manier dan deze. Wij. kunnen dat niet doen in particulier bezit. Maar hier is toch ook nog een vaart, die veel te wenschen overlaat. En het was geheel niet overbodig wan- neei die eens goed zou worden uitgediept. Dat is in ieder geval practischer en nuttiger en in het algemeen belang. iEr zullen nog wel meer particulieren zijn, vooral thans onder de tuinbouwers, die thans met steun werk willen laten verrichten.. Maar wanneer wij daaraan beginnen, wordt een geheel ondoenlijke zaak. Dan is het in het belang van de particulie ren. Maar de vaartverbetering is een algemeen be- laI]fe voorzitter zegt dat het een tegenhouden is van den normalen gang van zaken. Wat echter de gedachte van v. d. M. betreft, deze is doör mij uit- genoodigd naar aanleiding van zijn plannen om daar een weg te maken. Ik deed het om iets in plan te krijgen. Maar wij hebben nergens houvast adD^heergOijevaar zegt ook, dat het geheel onaah nemelijk is. Er valt echter nog wel iets van te maken. Maar dan moet v. d. M. den weg maken, en aan de gemeente vragen of deze steun zou wil len verleenen. En bij verkoop van het daar aanwe zige bouwterrein zou dan misschien geleidelijk de steun van de gemeente door v. d. M. kunnen wor den terugbetaald, of een gedeelte daarvan. De heer R. Slot vraagt hoe de werkeloosheid zich heeft uitgebreid. Spr. dacht van niet zoo erg. jWij konden vandaag het werk aan het spoor niet gedaan krijgen, omdat er veel te weinig menschen vaieu Had ik werkeloozen gezien, dan waren ze door mij aan het werk gezet. De voorzitter antwoordt, dat door den corres-' pondent wel een üjst wordt bijgehouden, maar men kar daarop niet controleeren hoe groot de werke;-4 loosheid is. De heer Bakker zegt dat er op het oogenblik een •zo-tal staat ingeschreven. De arbeiders zijn echter niet verplicht zich lederen dag te melden omdat zij niet zijn aangesloten bij de werkeloozenkas. Met de Moderne landarbeiders zal dit aanstonds beter gaan omdat die met 1 Maart bij de werkeloozenkas zijL- aangesloten. Er is op het oogenblik wel heel \va* werk, maar wanneer aanstonds de export iets minder wordt, zal de werkeloosheid grooter worden Üd het oogenblik zijn er al gezinnen waar gebrek heerscht. Er wordt door velen weinig verdiend De voorzitter zegt gemeend te hebben het voor stel van v. d. Molen voor kennisgeving te moeten, aannemen. De heer R. Slot zegt dat er met alleen het adres van v. d. M. is, maar ook het adres van de twee bonden. Dan moet er omgezien worden naar an deren productieven arbeid. Maar wanneer e- reeds gebrek geleden wordt, mogen wij dien stand in geen geval bestendigen. De heer Oijevaar vraagt of üoor Bakker niet m^t v d M kan worden gesproken om met voorstellen" bij 'den raad te komen. Dan kan hij het voorstel van mii ook mededeelen., De Voorzitter herinnert in verband met net ge sprokene door den heer Vlug, over vaartverbetenngl aan het adres, dat indertijd was ingekomen, tot verbetering van de burggracht achter de smid. Velgen i inlichtingen is gebleken dat er wel aan geplempte grond is, maar om tot goede verbetering te komen zal een ander stukje moeten worden aangekocht, dat teveel kosten met zich zal brengen Daai i' weinig uitzicht op medewerking. De heer Bakker verklaart nog gaarne het ge- sproke aan den heer v. d. Molen te willen overbren- S<De discussies worden hierna over dit onderwerp gesloten. V Ingekomen is een adres van de drie Kamers van Koophandel boven het Y, waarin wordt geprote-, steerd tegen de onbillijke belastingheffing van net Hoogheemraadschap, en wordt verzocht om ad- haesie. Hiertoe wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van Jb. Bakker om verlaging van zijn schoolgeld. 1 De heer Bakker zegt, dat hij toch evenveel ver dient als de andere transportarbeiders. Op voorstel van Bi. en W.. voor kennisgeving; De voorz. zegt dat zijn inkome nna eerst ver-/ hoogd te zijn geweest, thans weer is verlaagd, zoo dat ook het schoolgeld overeenkomstig dat inko men verlaagd dient te worden. De raad gaat met het verzoek accoord. Naar aanleiding van het verzoek van den heer Kuitwaard om een brug achter zijn huis te mo gen maken, wordt door den heer Vlug namens de commissie gerapporteerd, dat er geen bezwaar bestaat dit verzoek toe te staan. De vaart is daar 11 meter breed en zal een vaarruimte van 9 meter) worden overgehouden tusschen de standers. Het verzoek wordt toegestaan. Be; loten wordt den gasprijs met 1 cent te verlagen. Eenige voorgestelde wijzigingen van de politie veroi dening worden hierna aangenomen. Benoeming gemeente-ontvanger. De voordracht door B. en W.. opgemaakt bestaat uit de heeren: I P. Keizer, gemeentesecretaris, 2. A. Glas, wetn. Hiervoor gaat de raad eerst eenigen tijd in comité Na heropening doet voorz. mededeeung, dat de goedkeuring is verkregen tot tijdelijke benoeming van den secretaris tot gemeente-ontvanger. Door den secretaris worden hierna in handen van den voorz. de vereischte eeden afgelegd. De voorzitter herinnert aan het adviseerend be sluit van den raad om het salaris voor den eventu eel te benoemen gemeente-ontvanger te brengen op 70c gulden met 2 i-jaarlijksclie verhoogingen van 50 gulden. Het beginsalaris is door Ged. Staten aanvaard, maar met 4 2-jaarlijksche verhoogingen van 50 gulden, waarop de goedkeuring van de Kroon is verzocht. Voor de vrijgekomen betrekking waren twee sol- lictiaties ingekomen, nl. van P. J. B. v. d. Berg er van den heer Overbeek. Deze waren ingekomen naar aanleiding van een mededeeling in de „Gemeentestem." Dc uitslag van de "gehouden stemming is, dat dc heei P. Keizer met 7 algemeen stemmen tot ge meente-ontvanger wordt verkozen. D< voorz. feliciteert den heer Keizer met de uit slag van de stemming en zijn benoeming. Ik hoop dat u met dezelfde ijver en accuratesse, lust en op gewektheid, het werk door uw voorganger gedaan, zult verlichten. De secretaris dankt de leden van den raad voor het nieuwe blijk van vertrouwen, en hoopt in zijn werk te toonen zijn benoeming waardig te zijn.3 Besloten wordt dat vanaf van 1 Jan. tot 1 Mit. van gemeentewege aan den tijdelijk-ontvanger het miaimamsalaris van f 100 per maand zal worden uitl etaald. Benoeming plaatsvervangend lid stemdistrict 1 in de vacature Chr. djj fDoes. In de vacature' wordt voorzien door de benoe ming van den heer W. Jz. Dirkmaat. I Aftreding en benoeming leden schattingscommis-, 'ie der Rijksinkomstenbelasting. Aftredend zijn de heeren R. Slot, A. Glas, K.; Ven en C. Slot. I De laatste wenscht niet meer in aanmerking te komen. De aanbeveling van de aftredende drie andere heeren wordt aangevuld met de heeren C. Oije vaar, A. Vlug, W. Dirkmaat, W. Slot en P. Slot Az. (burgemeester. Bij eerste stemming worden gekozen de heeren A. Glas, R. Slot en C. Oijevaar. Een herstemming vindt plaats tusschen den bur gemeester en den heer K. Ven, waarvan de uitslag is, dat de heer Ven met 4—3 stemmen wordt her kozen. Benoeming armvoogd. Tot armvoogd wordt herkozen de aftredende lir. J. Kruk Sr. De rondvraag, die hierna wordt gehouden, levert niets op waarna de vergadering door den voorz. wcrdt gesloten. UIT DEN OMTREK. gen, die bijna al te veel van de krachten vorderden. Lieve stemmetjes ,diezich al reeds aardig ont wikkelen, zijn er bij.. De heer Hespe kweekt zijn toekomstige zangers en zzangeressen op uitne mende wijze. Maar wat was het nu, dat aan den avond kleur en geur en gezelligheid en huiselijkheid gaf? Een lief zusjespaar, tweelingen, dochtertjes van den heer Bos, leerlingen der jongste zangklasse, mets- kes van een jaar of zes zeven, boden den heer Hes pe een mand bloemen aan. De kleuters, droegen ie der een stukje van het hengseltje, en met een lachend wafje zetten zij de keurige bloemenmand voor den directeur neer. Daar staken zij de kleine handjes uit, Hespe drukte die met bijzondere warmte, en toen donderde het in de zaal. Daar begon het: „Lang zal-ie leven in de gloria". De heer Hespe boog getroffen. De geest zat er in. Na afloop van het programma nog een mooi, vriendelijk moment. De heer S. Opperdoes, die nu reeds langen tijd verstoken is de uitvoeringen v egens gezondheidsredenen bij te wonen, maar nu zich sterk genoeg voelde de uitvoering bij te wo nen, vroeg om „Ellen" nog eens te mogen hooren. Natuurlijk weigerde men dit niet: voor een man oie zooveel voor de vereeniging had gedaan, zoo als de heer Hespe zei, had men ten slotte alles o\cr, ook al was men nog zoo moe. Dat sloeg in, en daarom kwam het dan misschien dat de vertol king zoo uitmantend kon genoemd worden. Wii zeiden niet te veel, dat 't 'n avond van kunst-'* genot was, een gezellige, huiselijke avond, waar de harten elkander ontmoetten. „Crescendo" en Willem Hespe een woord van dank en waardee ring. BROEK OP LANGENDIJK. Lijst van onbestelbare brieven, kantoor Broek op Langendijk, waarvan de afzenders on bekend zijn. Mr. Her Kramer, Bloowing Grove Box I. U. S. Amerika. BROEK OP LANGENDIJK. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerep.de hulppostkan toren werd gedurende de maand Februari 1923 ingelegd f 3364.79, terugbetaald f8360.75 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje bedraagt het nummer 552. BROEK OP LANGENDIJK. - Bij het gisteren te 's Gravenhage gehouden examen voor Marconist tweede klas, slaagde o.a. ook onze plaatsgenoot den heer J. Goot jes Pz. UIT DEN OMTREK. - STPANCRAS. Naar wij nog nader uit welingelichte bron vernamen, heeft de Minister van Financiën, fcp de audiëntie van Woensdag 1.1., met de bur gemeesters Kroonenburg, v. Slooten en Bur ger, resp. van St. Pancras, Heer Hugowaard en 'Harenkarspel, ter bespreking der tuinbouw - malaise, zich slechts door een inspecteur van bezuiniging laten vertegenwoordigen. PLAATSELIJK NIEUWS „CRESCENDO". De uitvoering van de zangvereeniging „Cres cendo", jl. Donderdagavond gehouden in hótel „Concorciia'\ onder leiding van den heer Willem Hespe, droeg ditmaal een recht huiselijk gezel lig karakter. Toch werd er niets aan de kunst tekort gedaan, maar, en ge zult het ten volle begrij pen, de kinderen, leerlingen van den heer Hespe, zongen mee. Dat bracht het vertrouwelijke het huiselijke er aan. De ouders genoten reeds bij liet zien van hun kindertal, wij allen genoten door den geest van blijmoedigheid, die als het ware over dezen avond lag heen gespreid. „Crescendo" zette in. Drie Duitsche liederen' voorop. Maar, die maakten reeds een heel goeden indruk. Sloegen reeds in, werden luide toege juicht, hetgeen ze ook ten volle verdienden. Toen was de jongste zangklasse aan de beurt. Dappeii trippelden de kleinen op het podium, haast te groot voor die kinderlijfjes, maar ze bleken bun plaat; reeds goed te begrijpen en waardig te zijn. Ze zongen als lijsters ,die kinderen „uit het land van dc kool en de snoek"; zij zongen als engelen zoo rein, zoo ongekunsteld, zoo precies en ac curaat., het was de lieve lust. D&t is leiding geven aar. die nog tottaai onontwikkelde stemmetjes,, ddt is opvoeden in den zang, waaronder moet woider verstaan, dat zij leeren begrijpen en voelen wat zij zingen. En piano's, forto's, het letten op de teekens in het algemeen, zonder muziek voor zich te hebben, weg met die groot-do ene rij bij kinderen, het was alles correct, buitenge woon, imponeerend lief. Ddt is het werk van Hes-i pe„ de man heeft er allen slag van. Zoowel de ernstige als de guitige liedjes kwamen bijzonder, tot hun recht. Een dapper, vrijmoedig volkje toch,i dachten we. Het programma onderscheidde zich dit keer met alleen door de noodige afwisseling maar ook door een groot aantal nieuwe zangnummers. Behalve deze nieuwe, hoorden we ook nog weer eens „El len", een wedstrijd-nr. van de vereeniging. Heel mooi werd dit vertolkt, maar, den tweeden keer, (op verzoek werd dit nr. tweemaal gezongen) vol deed het ons -nog beter. Ook „Landsknechtsere-, nade' bekoorde weder door de keurige vertol king, ook al had het misschien nog iets rusti ger gezongen kunnen worden. Een bijzonder goed gezongen nr was de „Lentesymphonie". De lente jubel "sprak uit elk woord, uit elke noot. Het' soemde er, snorde en kwetterde om ons heen, we voelden de lentezon, het dartele herleven van alles wat adem heeft". En die lentejubel spreekt ook uit de m uzlek met een dartel rythme, een snorren en zoemen en brommen door elkaar. Wij vinden het een prachtnr., dat vooral om de vertolking zeer geroemd mag worden. „Crescendo" gaf zich weer, als steeds, liet zich weer van haar goede zijde zien, zong mooi, was goed op dreef en haar di recteur voelde zich blijkbaar ook aangegrepen door den goeden geest in de zaal, die uit alle hoeken scheen te blikken. Het enthousiasme was niet min der toen de oudere kinderen optraden, en waarlijk tamelijk moeilijke nrs. zong, we zouden haast zeg- NIEUWSTiJDïNGEN DE KONING VAN ZWEDEN TE AMSTERDAM. Precies 6.28 kwam de extra-trein, bestaande uit het koninklijke salonrijtuig, een slaapwagen en ee nbagagewagen te Oldenzaal binnen. Op het perron was aanwezig de burgemeester van Oldenzaal, N. X. Th. M. Vos de Wael. De leden van den eéredienst en de Zweedsche ge zant verschenen tegen 7 uur. De Koning met gevolg bleven in hun appar tementen. Geen enkele officieele begroeting had plaats. Twee naar hier gedirigeerde salon- rijtuigen van de Koningin werden hier aan den extra-trein gehaakt, waarin de leden van den eeredienst plaats namen. Op de locomotief wer- 'den hier twee Zweedsche vlaggen geplaatst. De procureur-generaal uit Arnhem, een kapi- ttein der marechaussee en een inspecteur der Nederlandsche Spoorwegen begeleidden den trein, die precies 7 uur 10 vertrok. Het perron was tijdens het oponthoud streng door de poli tie afgezet. Apeldoorn. Aan jhet station te Apeldoorn werd de Zweed- fcche koning, toen de trein om precies 9 uur binnenkwam, begroet door de muziek van het 'harmonie-orkest „Apeldoorn'', dat het Zlweed- sche volkslied speelde. De Koning, die nadat de trein gestopt had, uitstapte, werd begroet door den burgemeester, mr. W. Roosmale Nep- veu, wien de Koning zeide verheugd te zijn nog eens te worden begroet in de stad waarbij het koninklijk lustslot Het Loo staat, waar hij vroege ral eens geweest was. Het op het per ron aanwezige publiek juichte den monarch luide én hartelijk toe. Toen de Koning instapte, speelde het orkest het Wilhelmus, door het publiek uit volle borst meegezongen. De Ko ning hoorde het staande voor het geopend portier aan. Onder veel hoera's reed de trein weg. Amsterdam. Amsterdam heeft den Kontog van Zweden vanmorgen welkom geheeten met milden voor- jaarszonneschijn, met wapperende vlaggen, met den groet van duizenden, die paraat stonden, uren lang, om zich niets te laten ontrooven van het kleurige schouwspel, dat hun stond te ^vachten. Het frissche, opwekkende voorjaarsweder is dan ook stellig mede oorzaak geworden, dat om tien uur van morgan reeds Dam en Damrak waren gevuld met zes- zeven, tiendubbele ha gen, die den intocht van den Zweedschen ko ning langs den traditioneelen, bijna historisch geworden weg, afwachtten. De eerste juichkreten gingen op, toen het koninklijk echtpaar reeds om tien uur in een topen auto naar het station reed. Vele hofrij- tuigen en particuliere auto's met offic;eele per sonen waren voorafgegaan en volgden en om 'kwart over tien had zich van het hooge gezel schap, dat den Zweedschen vorst aan het Cen- traal-Station verwelkomen zou, een groot deel op het perron begeven. De komst van de Koningin op het perron maakte indruk. Zij was gekleed in een wijden, hermelijnen mantel, met bijbehoorende mof, een grooten hoed van grijs fluweel, met zwarte tulle en bréeden hermelijnen rand, wit Suède schoentjes voltooiden het toilet. Inderdaad .'een vorstelijke verschijning. Toen even de mantel openviel, zagen wij de prachtige robe van witte tulle, doorweven met zijden bloemen. Om den hals droeg de Koningin een snoer groob paarlen; de japon was gesierd met het breede, 'lichtblauwe lint van de Zweedsche Serafijnnen- orde, bevestigd met een groote broche van 'diamanten en paarlen. Prins Hendrik was in de admiraals-uniform groot tenue; ook hij droeg het blauwe lint van de Zweedsche Serafijnenorde. De secretaris van de Zweedsche legatie,, de heer Beumerkeeg, stelde de leden der lega tie en de consulaire ambtenaren aan de Ko ningin voor, die zich ook met een;ge andere aanwezigen onderhield. Om half elf schuift de koninklijke trein lang zaam binnen. Het Zweedsche volkslied wordt Luid ingezet 'door de Marinekapel. Reeds stopt de trein' en van het perron van het salonrijtuig stapt koning Gustaaf. Koningin Wilhelmina wacht haren gast. De begroeting is zeer hartelijk. Koning Gustaaf kust zijn gastvrouwe en schudt haar dan krachtig en zéér langdurig de hand. Dil is voor de aanwezigen een uitstekende gelegen heid, den vorst gade te slaan. Tegen kwart voor elf komt er een deining •in de massa. - De stoet zwenkt den Dam op, het rijtuig mé, de kamerheeren baron van Hardenbroek van Lpckhorst en jhr. W. F. Roëll opent de rij. [Dan trappelt de helft van eere-escorte huzaren over de klinkers en onmiddellijk daarachter het gala-rijtuig, met de zes paarden h la daumont bespannen, bereden door twee op-gezette pos tillons. Dan de andere helft van het eere-es cort een de volgrijtuigen. Gejuich klinkt over den Dam. Zwedens koning, gezeten neven dien onze koningin Prins Hendrik heeft tegen over hen plaats genomen brengt het mili taire saluut. De Koningin neigt. En dan gaat het verder als een snel'draaiendc rolprent. Onder de toonen van het Zweedsche volkslied bijna weemoedig klinkt het - stij gen de Koning van Zweden en onze Koningin hit. Zij inspecteeren de eerewadht. De matrozen en de mariniers, honderd mail, zijn opgesteld met het front haar het Paleis. De wachtcommandant, de kapitein der Mari niers V. F. M. IJssel de Schepper, geeft kort krachtig zijn bevelen. Het duurt alles ms.ar enkele seconden. Eer velen het beseffen is de wacht geïnspecteerd, zijn koning Gustaaaf, ko ningin Wilhelmina en Pr;|ns Hendrik het Pa leis binnen gegaan. Daar wordt het koninklijk echtpaar en zijn hoogen gast ontvangen. Dan het groote moment. De balooiideuren gaan open. De rijzige figuur van koning Gus taaf treedt naar buiten. Naast hem de koningin, •in de witte mantel. De marinierskapel speelt wee rhet Zweedsche volkslied. De massa juicht, de koning salueert. Daarna een rondrit door de stad, bezoek aan verschillende museums, 's avonds gala-diner met vele genoodigden waar 't aan hartelijke toespraken der beide vorstelijke personen niet ontbrak. Het bezoek aan Amsterdam is voor den ko ning van Zweden een zegetocht. Misdrijf verrader. Onlangs vernam de Arnhemsche politie dat in 1921 een ongehuwde vrouw haar kind in hen fornuis zou hebben verbrand. Thans heeft de inspecteur der Arnhemsche recherche, Bros ideze vrouw te Amsterdam opgespoord, in een 'koffiehuis, waar zij buffetjuffrouw was. Zij is met haar zuster, die van medeplichtigheid wordt verdacht, gearresteerd. Beiden hebben bekend. Na de bevalling is het kind in koffer geborgen en eenige dagen later in een fornuis verbrand. De vrouw heeft haar misdrijf in 1922 aan een gehuwd man, die haar trouw beloften had gedaan, bekend. De man trachtte haar geld af te persen en toen hij dat niet kreeg heeft hij haar verraden. BUITENLAND De stuiting van het koningsgraf. De Loiidensche „Times" bevat nadere bij zonderheden over de werkzaamheden tot slui ting van het koningsgraf bij Luxor, waarto iooals bericht is, besloten werd, nadat de ver dere ontruiming van den koninklijken graf kelder was uitgfesteld tot den herfst van dit jaar. Dat sluiten van het graf is zoo solide mogelijk, geschied, omdat men niet ten on rechte bevreesd is voor een mogelijken aan slag van een dievenbende op de onder den grond verborgen rijke schatten. Het werk geschiedde onder leiding van den •heer Howard Carter, die met zijn eigen han den het hek en het houten raamwerk verwij derde, waarmee de ingang van het graf na d: eerste ontdekking was afgesloten en daarvoor balken in de plaats zette, van hard eiken hout, waaroverheen een dak van dikk eplanken werd gespijkerd. Daardoor wordt de oudheidkundig schat beveiligd voor een mogelijke over strooming. Ook de. bestaande tweede afsluu deur is op die wijze met planken en balken Versterkt, zoodat de geheele ingang gelijkt op een ouderwetsche sluis met twee paar stevige sluisdeuren. De ruimte daartusschen is daarna geheel gevuld en bedekt met een berg zand en steenen, tezamen wel een 1700 ton. Hei werk werd heef vlug verricht. Terwijl een twintig tal mannen onverpoosd bezig waren met het vullen van den ingang liepen de overi gen in een onafgebroken keten heen en weer öm de korven met zand én steenen aan te dra gen en verscheidene uren achtereen klonk hei eigenaardig, eentonig gezang, dat Oosterlingen

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4