NIEU WE Dinsdag 6 Maart 1928 Jaarg „u Mo. 28. IITKNC. TEI.ErmQR(BS LASGEDIJKER DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." INCASSO'S OFFICIEEL KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Zuidseliar- woude maken bekend, dat op Zaterdag 10 Maart a.s. des namiddags 2 uur de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of her inenting van hen, die zich daartoe tein Raad huize aanmelden. Zuidscharwoude 3 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN] SPENGLER. De Secretaris, S. PARMA. Voor een juiste vermelding in de vaccinebe- wijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht dat bij de aanmel ding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. VAN ALLES EN NOG WAT Nadruk verboden. Dat ons oude Europa zoo zoetjes aan ver wildert, wisten we, doch dat het bederf ook al tot Amerika is doorgedrongen, is nieuw En toen de Amerikanen dit bederf constateerden, besloten ze, practische menschen als ze zijn, de verkeerde toestanden eenvoudig te doen ver dwijnen, teneinde zoodoende hun1 bedreigde be schaving te redden. Begonnen werd met de wet tegen het gebruik van sterken drank. Maar, zoo is het nu eenmaal, als men de menschen iets verbiedt, willen ze het juist, en men con stateerde nog nooit zooveel gevallen van open bare en clandestiene dronkenschap als sedert de invoering der verbodsbepalingen- Toen nu de wet di ehet drinken van sterken 'drank verbood, er eenmaal was, gingen de drij vers nog een stap verder. Ook het rooken moest beperkt, liever nog heelfemaal verboden wor den. En werkelijk wisten ze het in enkele Sta ten van Amerika zoo ver t ebrengen dat het rooken in het openbaar verboden werd. Dit is b.m. het geval in de Staat Utah, in welks hoofd stad, Salt Lake City, dezer dagen drie voor name burgers gearresteerd werden, omdat zij in een der eerste restaurants hadden durven rooken. In de Staat Kansas is het rooken van sigaretten verboden, terwijl er thans een nieuw wetsontwerp is ingediend waarbij gevangenis straf zal kunnen worden opgelegd aan lederen man en iedere vrouw, die zelfs maar jn hei bezit wordt gevonden van cigaretten binnen de grenzen van den Staat. De afgevaardigde, die het wetsontwerp heeft ingediend, verklaart, dat het cigarettenkwaad een van de meest ern stige gevaren voor h.et tegenwoordige geslacht vormt. Als men het cultureel leven in de Ver- eenigde Staten wil redden van' den ondergang, zegt hij, moeten de cigaretten verbannen wor den. Men vermoedt evenwel, dat het ontwerp zal worden verworpen, zij het dan ook met een kleine meerderheid. Waarschijnlijk zal hetzelfde geschieden met een ander ontwerp, waarbij aan alle vrouwen het gebruik van schoonheidsmid delen wordt verboden. Men kan ook kl te Pu- titeinsch zijn en als de eene helft van het menschdoro aan de andere de wet op die ma nier gaat voorschrijven, loopt het verkeerd. Men kan ook teveel van iemands toegeefhjK- heid vergen, zooals uit het onderstaande blijkt. 1 Te Lorient, in Frankrijk, woonde reeds sedert tal van jaren een oud-kapitein der ma rine ,dte rustig en tevreden van zijn pensioen en de rente van zijn kapitaal leefde op een vnla, die zijn eigendom was, en hij bemoeide zich uitsluitend met zijn verzameling kunstvoorwer pen en rariteiten, die hij van zijn verschillende reizen had meegebracht. Zóoals het met a He suikeroompjes gaat, had ook onze 83-jarige oud-kapitein erfgenamen, die met verlangen wachten op het tijdstip dat hij het tijdelijke met het eeuwige zou verwjsseLei). In dit geval wa ren de liefhebbende bloedverwanten zijn doch ter van 53 jaar, haar man van 67 jaar en een 'dochter van die beiden, oud 25 jaar. Zij ver waarloosden papa en grpptpapa natuurlijk met en kwamen hem nogal eens opzoeken. Maar 'toen het te lang duurde voordat de oude man opstapte, besloten ze maar, teneinde niet lan ger op het vette der aarde behoeven te wach ten, om bij hem hun intrek te nemen. De oude sputterde wel tegen doch moest het zich ten slotte toch laten welgevallen. Toen begon voor hem de ellende. Herhaaldelijk vroegen zij hem om geld. Bovendien hadden zijn gasten zes maanden geleden, zij het dan ook zonder suc ces, getracht, den ouden man de vrije beschik king over zijn geld te ontnemen, onder voor wendsel, dat hij kindsch was geworden en zijn vermogen verspilde. Zij wezen den oude twee kamers toe, waarmede hij zich maar tevreden moest stellen. De oude kapitein kwam tegen zooveel aan matiging in opstand, zooveel als hij maar kon. Ee indezer dagen gingen de indringers evenwel wat al te ver in hun brutaliteit, zoover zelfs, dat de justitie, toen zij daarom werd verzocht, gelegenheid had in te grijpen. De familieleden waren de kamers van den ouden man binnen gedrongen en eischten al zijn geltj en effecten bp. Toen hij weigerde en zich kwaad maakte, 'pakten zij hem aan armen en beenen en wier pen hem op zijn bed, waarop zij hem vastbon den. Toen hadden zij vrij spel om alle meubelen 'te kunnen onderzoeken. Daar de oude om hulp begon te roepen, stopte zijn kleindochter hem een prop van krantenpapier in den mond. De huiszoeking leverde 70.000 francs aan ef fecten op. Dit was de familie echter nog niet genoeg; zij pakten ook de vele waardevolle kunstvoorwerpen in. Vervolgens verlieten zij de woning met onbekende bestemming, terwijl "zij hun slachtoffer in zijln hulpelooze positie ach terlieten. Als je 'tva nje familie hebben moet, komt èr in den regel van een goede verstandhouding weinig terecht, Voor den politierechter te Am sterdam stohd dezer dagen een juffrouw te- redh tdie met haar schoonzuster ruzie had ge had, Opk vóór dat ze door familiebanden wer den verbonden, konden de dames het echter nooit goed met elkaar vinden- De een placht het de ander lastig te maken, waarqp de ander leelijke gezichten trok tegen de een, als jij die tegen kwam. Het voortdurend kijven en schelden eindigde ten slotte in een vechtpartij, waarbij de een de ander eein slag met een fietspomp toebracht- Rechter: Waarom deed u dat met een fiets pomp? Bekl.Ik had toen niks anders zoo gauv bij de hand. Getroffene: Ze is gevaarlijk, want ze is vroe ger jn een café iemand anders ook eens met een fietspomp te lijf gegaan. Bekl.: Je moet bij je eigen zaken blijven, dat 'heeft hier niks te maken. Andejre buurvrouwen kwamen verklaringen afleggen ten gunste van de bekl., dje al zoo lang het slachtoffer was van dat andere lastige mensch. Pe rechter predikte verdraagzaamheid en veroordeelde de eene schoonzus tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis, wat \yerkelijk niet te veel is, in aanmerking genqmen het genoe gen dat zij heeft gehad toep zij haar vijandin 'een tjk verkocht. Een politierechter moet werkelijk soms ware Salomo's oordeelen vellen. Voor hem toch zijn de kleine zaakjes die echter in het leven van den doorsnee burger en burgeres van het groot Ste belang zijn. Is het b.v. niet vreeselijk als een vuilhjsman, inplaats van je bak fatsoenlijk te ledigen, deze maar heèlemaaj' meeneemt. 'Oppervlakkig gezjen is het niet in dep haal?, maar bij nadere beschouwing bleek de kwestie 'dieper te zitten. De juffrouw plaagde den be ambte van de stadsreiniging altijd door haar vuilnisbak pas buiten te zetten als de kar al voorbij was. De bak bleef dan staan en de straatjongens tdrapten hem om waardoor al het Vuil ove rde straat verspreid werd. Om dat te voorkomen nam de vuilnisman de bal? mee- De rest vap het drqiqa speelde, zich voor den Amsterdamschen politierechter af. Rechter: Waarom deed u dat? Vuilnisman: Dat is consigne. Als ze de bak ken buiten laten staan, mogen wij die mee pemen en dan moet de eigenaar dé bak maar op de Oude Schans terug komen halen. Toep de juffrouw zag1, d$t 4e viplnjsmap met ihaar bak er vandoor ging, was zij hem hage- 'hold en had hem de bak willen ontrukken, iwat mislukte. Toen is ze aan het schelden getrok ken, nam ten slotte de bezem van de kar en Sloeg er den vuilnisman mee. Vuilnisman: Ze had me we| dood willen slaan en als ze 4e sdhqp te pakken had kunnen krijgen, had zij daarmee geslagen. De rechter vond dat de vuilnisman niet heel verstandig te werk is gegaan met den bak weg te nemen, want hij had deze, toen de vrouw er op afkwam, best terug kunnen geven, maar de vrouw had zich kalm moeten houden. Hij ver oordeelde haar tot 'f3 boete of 3 dagen hechte- jhis, wat haar wel leeren zal in 4en vervolge haar vuilnisbak tijdig klaar te zetten. Orde moet er nu eenmaal zijn en wat niet mag mag niet. Ook niet al kun je feitelijk niet anders han delen. Een meneer te Zutfen wilde een brief in de postbus van een sneltrein steken welkfc daar een oogenblik stopt. De klep weigerde en daar om stapte hij op de treeplank om den postco'n- ducteur den brief aan te reiken, juist op dat oogenblik zette de trein zich in beweg;ng. De man durfde niet van de treeplank afspringen en reed, zich vasthoudende aan een deurkruk, als onvrijwillig passagier mee. Met een boete en *tbetalen van een dubbel plaatsbiljet eindigde 'smans avontuur. Hij had waarschijnlijk den inhoud van zijn brief goedkooper kunnen tele- grafeerenlf Er moet bezuinigd worden, betoogden de beide wethouders van Voerendaal (Limb.) in den gemeenteraad; en om zélf in dezen een Voorbeeld te geven, stelden ze voor, de wet- bouderssalarissen in te trekken. Ze zouden dan voortaan bun ambt gratis waarnemen. De Raad vond 't goed, en ging den post schrappen. Maar Ged. Staten wilden van zoo'n sterk doorgevoerde bezuiniging niet weten. De wethouderssalarissen mochten wel verminderd, maar niet geheel van de begrooting afgevoerd worden. De wethouders moesten dus huns on danks gesalarieerd wprden. UIT DEN OMTREK KOEDIIK. Zaterdagavond werd door de afdeeling van den Ned. Bond van aibe'ders in het landbouw-, tuin bouw en ziyveldbedrijf in samenwerking met de afdeeling der S.D.A.P., een propaganda-avond ge houden in het locaal van den heer Jb. Groot, on der leiding, van den heer P Hart. De vqorz. opent met een woord van welkomi de bjieenkomst en bespreekt den toestand voor jaai 'geleden, waarbij hij wees op den arbeidstijd van toer. en nu; mede op den loonstand van die dagen, memoreerde de oprichting der afdeeling in 1914 en de verkregen resultaten door middel den organisatie en illustreerde dit met plaatselijke voor beelden. Aanwezig waren vertegenwoordigers van Bergen, Ursem en Sint Pancras. Door den heer Kok, propagandist van den bond werd de feestrede uitgesproken, waarin spreker deed uitkomen de plaaiselijken strijd doo.r den voorzitter, mede gesteund hierin 4°o? zijn vrouw, brengt mede naar voren het onlangs plaats gehad hebbende 121/2-jarig huwelijksfeest van den voor zitter, waarbij 'de spreker 'namens de afdeeling bet genoegen' had eèn geschenk aan te bieden,, bestaande in een armstoel voor den vqoxz. en een daarbij passende stoel vqo,r diens vrouw, waarop applaus volgde; de vQQrz. dankt medé namens zijn vrouw voor'het geschenk, Vervolgens werden door eenjge dames eh heeren, onder leiding van den heer R. de jong, een paar zangnummers ten beste gegeven, waarna door den heer Kok een rede werd gehouden, met als onderwerp; „Er ap óf et onder." Spreker gaat hierbij na de algemeene reactie en het verlagen <jer loopen ofschoon er streken zijn wg^r loonsverlaging niet noodig Is en noemt hierbij de bollenstreek, Doch ook in de veenstreken gaat men nog looiym verlagen, hoe wel de loongn daar zeer laag zijn, In Noordholland is hfit boter dan in Zeeland, waar de loonen zeer, ma» zijn en noemt enkele voorbeelden. In Neder land zijn ongeveer 150.000 werkeloozen, spreker gaal na. den toestand in het Ruhrgebied en acht het) ro. 'dig daar de arbeiders in hun strijd te steunen. De steunregeling besprekende, waarbij gezegd wordt „er is geen geld", wijst spreker op de uit gaven voor leger en vloot, waar wel geld voor is, en brengt hulde aan het gemeentebestuur van Rosdijk voor den steun aan werkeloozen. Mede wordthierbij gewezen op het bezoej? van den Ko ning van Zweden en de daaraan verbonden kos-, ten voor zoo'n visite, verder wij,st spreker op het r.ut van de organisatie, en het klaploopen, der on georganiseerden, die profiteeren var\ de voordeden door de organisatie verkregen, waarbij spreker de rouwen aanspoort, de mannén in de organisatie; te stevpien. Spreker 'eindigt met een opwekking t'hqr ae a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten! en Gemeenteraad, waarbij de vrouwen moeten, medestrijden. Een luid applaus volgde op deze krachtig uit gesproken rede. De voorzitter dankt den heer Rok voor zijn mooie rede met den \yeQsch van een tot weer- ziesn. Daar hpt propagandagedeelte van den avond is afgeioopen, wordt het verdere gedeelte gebruikt! aan het opvoeren van een tooneelstukje, dat uitne- nemend slaagde in spel en toneelschikking. Verder nog enkele voordrachten en een stukje van een drietal dames, met tot slot een tableaux voorstel lende „Geloof, Hoop en Liefde." dat in verschil lende kleuren werd belicht en een luid applaus, uitlokte. Hierna sluiting met een woord van dank aan spreker en andere medewerkers voor het welsla gen van dezen avond, en de hoop op gunstige re sultaten. 1 Hel was een goedgeslaagde avond met vrij wat genoodigden,, maar de opkomst der arbeiders had beter kunnen zijn. HEERHUGOWAARD Niet weinig schrokken de heer J. Oudeman en echtgenoote, toen ze dezer dagen 's nachts om 2 uur werden gewekt door een buurvrouw, nog wel mei de mededeeling, dat ze hun zoontje Gerrit thuisbracht. Heel het kindertal was 's avonds naar bed gegaan, zoodat het bescheid klonk „Dat kan niet, ze liggen allemaal te bed." En toch stond de held daar buiten in nachtgewaad en blootvoetsj Wat toch was gebeurd. Het ventje was in slaap toestand het bed uitgestapt, had de deur losge maakt, en was op stap gegaan. Het erf over, het lange pad af (de welbekende paardenboschlaan)! en was zoo op den Middelweg aangeland, waar hij' ontwaakt schijnt te zijn, en toen bij een der buten waar een nachtlichtje brandde, hulp gevraagd, die natuurlijk spoedig verleend werd. SINT PANCRAS. Omstreeks 9 uur, Zondagavond, onstdekte d? heet J. K., dat er een Schoorsteenbrand bij hém was ontstaan. Met eenige hulp der buren kon er ger worden voorkomen. Was evenwel het ge. al nie! ontdekt geworden, en was des nachts Dij- geval de vlam uitgebroken, wis was huis en in boedel niet gespaard gebleven. ST PANCRAS. Voor de acte Nuttige Handwerken is ge slaagd mej. A. F. Lieuwen, leerlinge van de Nutskweekschool ter opleiding van onderwij zeressen te Haarlem. RECHTZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting van Maandag 5 Maart. Een verleidelijk artikel. Twee wagenbewoners, namaak zigeuners, wer- edn begin Februari, toen ze hier in Alkmaar met hun woonwagen aan den kanaaldijk stonden, op onaangename wijze verrast, door den strengen. winter. Een hunner J. J. L. K. had 'n zieke vrouw jen 2 dito kinderen Die stumperds konden niet in de kou blijven zitten. Maar geld voor brandstof was er niet. Dan vs een spoorwagen vol anthraciet een verleidelijk artikel. Met zijn collega v. L. toog K. dan ook naar de Handelskade, om in zoo'n kolen- wagon te grasduinen. Maar ze waren niet geluk kig. Een politieagent snapte hen, toen ze bezig wijaren en al ongeveer een zak vol bij elkaar had den gescharreld. Thans stonden zij terecht terzake diefstal. AUeen K. was verschenen. De politie-i rechter had medelijden met hen en veroordeelde van L- die juist niet prima-prima bekend stond, tot 15 gulden boete of 15 dagen en K., die voor de eerste maal met de Justitie in aanraking kwam, tot f 15 boete of 15, dagen voorw. met 1 proefjaar. Landelijk-nieuwjaars-nachtgenoegen Een jolig clubje jongelui uit N.Scharwoude en omstreken was in den nieuwjaarsnacht aan den boemel geweest en nog niet voldaan over het ge- notene. wilden zij op den terugweg hier en daar, nog eens opsteken. Maar de kasteleins die hun ehilige huisjes reeds lang hadden gesloten, waren niet gesteld op de klandizie van zoo'n stelletje her rieschoppers en bedankten vriendelijk voor de eer. Toen waren de opgewonden Heeren Noordschar-1 wouwenaars natuurlijk reusachtig beleedigd »n moesten de ruiten het ontgelden. Tijwee van die aardige snuiters, Jan Ml en D. de B,., verschenen thans achtereenvolgens voor den politierechter, ter zake vernieling. Jan had 'n ruit ingemept bij Jb. Zuurbier en dé had deze zelfde soort kracht toen verkocht bij den caféhouder Simon Bijman té VrseiR. De politierechter gaf de beide heeren een vermaning en veroordeelde ieder hunner tot 30 gld. boete subs. 30 dagen hechtenis, plus tot gedeeltelijke betaling van de toegebrachte schde voor zoover die op hun rekening kon worden gc- steld. Den strandvonder gepasseerd. M. T. C. en C. J., twee Vlielanders, nog jong van jaren, vonden op het strand een niet onbelang rijk partijtje aangespoeld nieuw hout. Ze hadden het kunnen laten liggen enhet ook naar den strandvonder kunnen brengen. Maar ze deden nocln het een. noch het ander en brachten het hout naar de Schuur van J.'s vader, waar het onder het hooi? werd weggestopt. Het oog der politie ziet echter scherp zelfs op Vlieland en de twee strandjutters dansten tegen de lamp, in dit geval, tegen den politierechter op, die no. 1, omdat het er bij ri;m» het meest aanzat, veroordeelde tot 20 gld. of 20

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1