No.* r Geaclite Medeleden, Is zoo de gewoonte om bij het samenstellen van het Jaarverslag te beginnen met een alge- meene beschouwing, die een blik achterwaarts werpt naar het voorafgaande jaar of de voor afgaande jaren, dan even verwijlt bij het jaar, waarover verslag wordt uitgegeven, om dan een hl ik trachten te slaan in de toekomst. We wil len ons aan die gewoonte houden, en beginnen met te constateeren, dat 1921 voor velen heel wat gunstiger was dan 1922. U bezig te hou den met allerlei jammerklachten over oorzaak en gevolgen van de tegenwoordige crisis, ligt niet op onzen weg en zou bovendien slechts kunnen zijn een herhaling van wat ge elders reeds hoordet of las. Wat de Bank betreft, is het ons nog meegevallen. Wie weet, wat de bouwers op 'toogenblik van hun producten ha len en gedurende den ganschen winter en het heele najaar gehaald hebben, staat toch nog eenigszins verbaasd bij het feit, dat de Boe renleenbank nog zoo weinig de weerslag van dezen ongunstigen toestand heeft ondervonden. Wij hebben ons althans, bij het vernemen van de hoegrootheid der exploitatiekosten van een bunder land en de opbrengst van diezelfde èppervlakte, dikwijls afgevraagd: Maar, waar leven die menschen toch van?, doch bij het stellen van die vraag hebben we wel eens als antwoord gekregen, dat het er soms ook raar naar toe gaat, om de eindjes van de week aan elkaar te knoopen. Velen uwer weten daarvan ongetwijfeld mee te praten en 't is niet onmo gelijk dat de nooden en behoeften, die velen thans ondervinden, nog ernstiger zullen wor den, als de economische omstandigheden, die de meerdere of mindere welvaart bepalen, zich niet in gunstigen zin wijzigen. Mocht dat spoe dig gebeuren, en mochten de verschillende vol- 'ken beseffen, dat de welvaart van den een niet den ondergang van den ander beteekent, doch dat veeleer een gezamenlijk streven naar hoo- ger, zoowel in materialistischen als ;n mareelen win, het welvaartspeil van allen op hooger ni veau kan brengen. Was het voor handel en industrie een on gunstige tijd, en later ook voor den landbouw, voor den tuinbouw, die vooral op den export is aangewezen, was het het allerongunstigst. Er zjjn er, die deze malaise toeschrijven aan over productie, anderen wijzen op de ruïneering der Centrale Rijken, weer andere weten nog andere oorzaken. Er zijn er, die u met wis kunstige zekerheid de lijnsen kunnen uitstip pelen, waarlangs de verbeteringen moeten wor den aangebracht en die, wilde u ze gelooven, in minder dan geen tijd de ontwrichte maat- èchappij weer in haar oude voegen zouden plaatsen. Voor ons zijn ze de beste stuurlui-aan- Wal-staanders en 't staat dan ook wel vast, dat het oude Latijnsche Ora et Labora den weg zal moeten zijn, waarlangs wij allen moeten gaan om in eendrachtige samenwerking het einddoel te bereiken, n.l. een maatschappij van édele en weldenkende menschen, voor wie daarin werk zal zijn en brood. Kon ik in mijn vorig Jaarverslag roemen op de soliditeit der Centrale Bank en de goede ©n nuttige werking der bij haar aangestoten Boerenleenbanken, die reeds honderdduizenden als reserve hebben geboekt, ook in het afgeloo- pen jaar heeft de Centrale en haar afdeelin- gen in den vorm van plaatselijke banken haar goede reputatie weten te handhaven. Voor wie zich nog mocht herinneren, wat ik in mijn vorig jaarverslag heb aangestipt omtrent het praatje, dat de welbekende vruchtbare duim zonder eenige barensweeën had ter wereld gebracht, als zou de Centrale Bank een koersverlies van 11/2 milliobn op effecten had geleden, is het misschien niet onaardig te vernemen, dat er niet een koersverlies van dat reusachtige be drag is geweest, doCh dat integendeel de winst fi 54721.57 heeft bedragen. De totale winst der Centrale Bank bedroeg over 1921 f296.397.46. Na dit inleidend gedeelte mogen hier de voornaamste bijzonderheden volgen, welke de leden zonder het geheim der Bank te solum- den mogen weten. De rente de rspaargelden heeft over 1922 43/4 pet. bedragen, de voor schotten, ook die in loopende rekening deden 6 pet zonder provisie, die het vorige jaar bij disposities nog 1/8 pet. bedroeg. De Centrale iBank rekende tot Augustus 51/2 pet. voor voor schotten en 4V4 pet. voor deposito's; met in gang van 1 Augustus werd dit 5 pet. en 4 pet terwijl voor bedragen boven f70.000 een halt procent meer werd geëischt, welk verschil met Augustus ook werd opgeheven. Intusschen is er nog een tijd voor Augustus geweest, dat we tnoven de f70.000 waren gestegen, zoodat we ïioen zelf 6 pet. hadden te betalen. Was onze schuld aan de Centrale Bank bij het begin van het jaar 55.945.70V2, op 31 Dec. 1922 was deze tot f 85413.94 gestegen. Het Bestuur, dat niet zonder reden vreesde, dat we nog wel eens meer dan f 100.000 zouden noodig hebben, heeft aan de C. B, het verzoek gericht ons crediet tot f125.000 te willen opvoeren. Om z'ich beter te oriënteeren, heeft de Hoofdinspec teur de heer Van der Hurk, een onderzoek in loco ingesteld, of deze aanvrage gerecht vaardigd en de toewijzing er van verdiend was. Na kennisname van een en ander werd ons cre diet tot £125.000 verhoogd, de goede indruk, "dien de Hoofdinspecteur omtrent gestie en controle door het Bestuur kreeg, is ongetwij feld een van de motieven geweest, die tot in williging van het verzoek hebben geleid. 1 De ontvangsten volgens het Dagboek hebben over 1922 f480.834.12V2 bedragen, de uitgaven f475.280.9lV2, zoodat de omzet f956.115.04 be- liep. Het aantal posten, dat in 1921 niet munder dan 964 bedroeg klom in 1922 tot f1204. Of schoon de toestand van den tuinbouw veel te wenschen overliet is er dus nog heel wat om- gegaaai. j&e Rekening over 1922 lujdt: DB REKEMSU. ONTVANGSTEN. Inhoud der kas '31 Dee. vorig jaar f 2821,34- Ontvangen Spaargelden f 86596,57 Terugbetaalde voorschotten f 47577,— Ontvangesten in Loop. Rekening: 46693,421/2 van de Leden f van de Centrale Bank f 102821,23 van de Z. Bank f 22900,— afschrijving f 52,50 reservefonds f 345,39 Ontv. rente van voorschotten f 9343,78 Ontv. rente van L. Rek. f 2686,98 Ontv. rente v. Z. Bank f 25,39 Ontv. Coupons f 320 47,78 Diverse ontvangsten f f 322231,381/2' UITGAVEN. Terugbet. Spaargelden f 113197,77 I Gegeven voorschotten f 54967,50 I Uitgaven in L. Rekening: aan de leden f 45408,31 aan de Centrale Bank f 73352.991/2 Uitg. voor storting op aandeelen f 30, Uitg. rente spaargelden f 6652,15 Uitg. rente L. Rekening f 3570,10 Uitg. kosten Centrale Bank f 46,52 Bijdrage Centrale Bank f 10, Afschrijvingen f 52,50 Salaris v, d. kassier f 600, Diverse uitgaven f 599,55 Op de reserve gebrachte winst f i 345,39 j Inhoud kas 31 Dec. 1922 f 5373,21 f 322231,381/2 DE BALANS. Inhoud kas 31 Dec. 1922 f 5373,21 Uitstaande voorschotten f 161317,85 Tegoed in l. Rek. v. d. Leden f 51146,59 Tegoed in 1. Rek. v. d. Z. Bank f 36,21 Aandeelen Centrale Bank f 130. Waardepapieren f 8000, Meubilair f 472,50 Nog te vorderen rente v. voorseh. f 180, f 226656,36 De Rekening Aandeelen is met f 30 vermeer derd, omdat voor iedere f 10.000, die we aan crediet bij de C. B. opnemen, een aandeel van 100 gulden moeten nemen, waarop 10 pet. moet worden gestort. De winst is dit jaar vrij hoog, word tze bestemd om bij het Reservefonds te worden gevoegd, dan zal dit f 6919.54 bedra gen, een flink bedrag dat ons een waarborg is Uitgaven Dagboek Verleende Voorschotten Ingebrachte spaargelden Terugbetaalde voorschotten Terugbetaalde spaargelden Uitgaven in Loopende Rekening Öntv. in Loopende Rekening Uit een en ander is wel de gevolgtrekking te maken, dat het geen best jaar voor de bou werij was. Werden er, zooals we hoorden het vorig jaar nog f 143.324.37 spaargelden inge bracht, thans is het maar 86.596.57. Aan voor schotten werd niettemin minder uitgeleend. In L. R. werd pl.m. f 53000 meer ontvangen, groo- tendeels als gevolg van grootere opname bij de C. B'. Het aantal inlagen in de Spaarkas bedroeg 270 waarvan beneden f10 30; van f 10—100 86; van 100 tot f 1000 135; 1000 en hooger 19. Het aantal verleende voorschotten bedroeg 37, n.l. beneden f 50 0; van f50—f 100 0; van f 100—f200 2; van f200—300 6; vdn f300— 500 3; van f 500—1000 10; van f lOOo en hooger 16. Het aantal geweigerde voorschotten be droeg 3. In L. R. waren op 31 Dec. 1922 26 personen tegen 23 het vorige jaar. Aan 101 leden waren voorschotten uitgeleend, waarvan nog 1 met het oude regeeringscrediet, terwijl 1 voorschot met dit crediet werd ingejost. Het aantal leden vermeerderde mét 10; het Verminderde met 7, waarvan 4 de bewuste f5 moesten betalen, omdat zij zonder wettige re denen uittraden. Op 31 Dec. bedroeg het aan tal leden 169. In het afgeloopen jaar werden de Statute.; geheel omgewerkt en in overeenstemming ge bracht met de eischen, die een veranderde wetgeving en een jarenlange ervaring noodig maakten Het aantal spaarders vermeerderde met 17, en verminderde met 7, zoodat er op 'teind van 'tjaar, waarover dit verslag handelt, 279 spaar ders bij onze Bank waren. Op de Algem. Verg. der Centrale Bank wa ren we vertegenwoordigd door de heerein P. Berkhout, De Jong, Luijting en ondergeteeken- de. Op de vergadering van den Ring van Boe renleenbanken vertegenwoordigde de kassier pnze Bank. Dé zitdagen hebben weer als gewoonlijk elke week op Woensdag plaats gehad. Ter beta ling van rente en afschrijving van rente op spaarboekjes werden afzonderlijke zitdagen ge houden. De voorschreven maandelijksChe con trole door het Bestuur, en de driemaandelijk- sche door den R. v. T. hadde mgeregeM plaats. Door de Centrale Bank werd tweemaal geïn specteerd, waarvan de eerste maal een onver wachte en niet vooraf aangekondigde kascom- tróle gold. Het rapport over een en ander luid de gustig. Hent Bestuur kwam 56 keer bij elkaar, de R. v. Tj. 7 keer. Alle besprekingen werde ngehouden in de beste harmonie, zoodat de belangen der Bank daarbij het welst voeren. De aanvragen worden steeds serieus behandeld enal gebeurde het ook een enkele maal, dat niet tot inwilliging kon worden overgegaan, dan was dat omdat het heusch niet kon; ook de be langen der Bank moeten nooit uit het oog worden verloren. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. de 1 Geus, als lid van den R. v. T. de heer G. Gutter. Zij met de anderen hebben weer ge- 1 daan, wat zij als opdracht van u hadden ge kregen: de behartiging van de belangen der i Bank en haar leden. Wij mogen hun daarvoor dankbaar zijn en spreken den wensdh uit, dat tij nog lang ons vertrouwen mogen genieten', I dat zij zich ten voilé hebben waardig gemaakt. Teveos verbinden we daaraan de verwachting, Spaargelden f 134322,88 Schuld aan de Centrale Bank f 85413,94 Reservefonds f 5848,45 .Winst f 1071,09 f 226656,36 Voor een onverhoop'ten eventueel kwaden dag. Een vergelijking van eenige cijfers van de drie laatste jaren volge hier. Een nauwkeurig beeld van de meerdere of mindere welvaart van de tuinbouwers geven ze niet, omdat tot onze léden ook een groot deel niet-bouwers behoo- ren. Toch zijn ze wellicht eenigszins leerzaam en 't'is uit die overweging, dat we ze weergeven 56.200 70.976.07 22.457.50 102.543.46 148.230.77 82.911.63 1921 436.648.91 69.550 143.324.37 36.917 103.880.82 120.172.53V2 130-913.62V2 475.289.91.1/2 54.967.50 86.596.57 47.577 113.197.77 172.812.541/2 136.816.69V2 "dat onze leden ook de Bank zullen steunen door alles ,wat op het Bankwezen betrekking heeft, te doen verrichten door de Bank in de gemeen te. Als ieder lid zich alleen inlaat met de coop. Boerenleenbank met vermijding dus van de particuliere speculatieve Banken, dan gaat het coöperatief Bankwezen een nog mooiere toe komst tegemoet. Besluiten we met de hoop uit te spreken dat de economische toestand in Europa, en laten we er bijvoegen ook de poli tieke, zich spoedig zoodanig wijzigt, dat we weer van een gezonde samenleving kunnen spreken, opdat ieder, werkende en worstelende met de' talenten, die 'hem geschonken zijn, zich een bestaan kunnen veroveren, dat als loon strekt van een gezegehden arbeid, ieder naar de mate zijner krachten. De voorzitter brengt den heerDu Burck 'dank voor zijn uitgebreid en keurig verslag. 'Namens de oommissie uit de leden, bestaan de uit de heeren S. de Ruiter en Jb. Schoenma ker Pz., deelde de eerste mee, dat zij alles in orde hadden bevonden. De rente op voorschotten werd bepaald op 5,25 pet., die voor spaargelden op 4,25 pet, met machtiging om tot wijziging over te gaan, als de Centrale Bank soms nog mocht verande ren. Het Bestuur kreeg machtiging om afge vaardigden naar de Algem. Vergadering te be noemen. Als stembureaux werden aangewezen de hee ren N. Twisker, D. de Geus Jbz. en F. v. Bergen en A. Schrijver, P. Roos en Jb. Hene- weer. We krijgen thans de verkiezing van een be stuurslid, aftr. de heer J. Boon. De aftr. ver krijgt 61 stemmen; 2 blanco;, 1 J. de Ruiter en 1 van onwaarde. De heer Boon neemt zijn her benoeming aan met deverzekering, dat hij weer in het belang der Bank zal werkzaam zijn. Hij herinnert er aan, dat hij reeds 13 jaar als lid van den Raad v. Toezicht en als Bestuurslid werkzaam is en dan zoo langzamerhand één met de Bank wordt. De voorzitter feliciteert den heer Boon en zegt hem dank voor zijn be reidwilligheid, zijn diensten weer aan de Bank :te willen geven. Dé voorzitter deelt daarna mee, dat allen een kwartje in vertering ontvangen. Als lid van den Raad v. T. wordt met bijna algemeene stemmen (59) 'herkozen de heer P. Berkhout, die ook zijn herbenoeming aanneemt met Hank voor het in hem gestelde vertrouwen. Als plaatsvervangend lid van het Bestuur werd id eheer R. Luyting herkozen met 63 stemmen, als plaatsvervangend lid van den R. v. T. de heer J. Barten met 43 stemmen, als kassier de heer J. du Burck met 61 stemmen. Deze neemt ook weder zijn herbenoeming!, met groots graagte aan, daar hij het het prettigste ambt vindt ,dat hij ooit heeft bekleed. De Woensdag avond, de zitdag, is voor hem een feestavond. Altijd in de grootste harmonie de zaken bespre ken met de bestuursleden, dat moet voldoening schenken. Hij hoopt, dat het hem weer gegeven is, 4 jaar de belangen der Bank voor te staan, als het kan nog beter, dan hij het nu reeds 12 jaar doet. Mocht er iets zijn, waarin hij zich 'beteren kan, dan houdt hij zich gaarne voor een vingerwijzing aanbevolen; zooals men wel weet 'is hij voor iedereen toegankelijk, zoodat hij altijd bereid is den leden van dienst te zijn. De voorzitte rfeliciteert den heer du Burck met zijn herbenoeming. Hij prijst hem als een goed kassier, die altijd in het belang der Bank kverkkaam is. Hij hoopt dat hij op dezelfde wijze (beter kan het wel niet) voort zai met zijn dienste aan de Bank te geyetl Intusschen is besloten tot het instep ieen afzonderlijk spaarbedrijf. Voorzittet mee, dat dit een zuinigheidsmaatregel js de Bank in zijn tegenwoprdigen vorm ni sluitend spaarbank is, maar ook voorsoh0 moeten de qu,ita»ties voor spaargelden geld zijn. Maakt men er nu een afzjw spaarbedrijf van, dan pntgaat men de 2e lasting. Overigens blijft alles hetzelfd sier, bestuur, R. v. T. Op een vraag van den heer F. v. wordt geantwoord, dat de spaargelden reeds in de Bank gedeponeerd zijn, daar lijk buiten vallen. Art. 3 en 7 van de st worden zoodanig gewijzigd, dat zij metterwoon buiten den kring der bank gen (Z.-Scharwoude en omliggende gern6 ophouden lid der Bank te zijn. Zij, die, buiten dien kring wonende, Bank zijn, kunnen dit blijven. Het salaris van den kassier bleef zelfde bedrag bepaald (f700 met inbegn f100 voor kantoor enz.). Bij de, nu volgende rondvraag brem 'hee rDu Burck ter sprake het rapport va Rijkstuinbouwconsulent, den heer Hazelo* gebracht aan de Regeering en waar» lichtingen waren opgenomen, die de he van de Boerenleenbanken had ontvangt pens den noodtoestand der tuinders. D; Du Burck deelt mee, dat pok de heer loop bij hem was geweest en dat hij in kleuren den noodtoestand der tuinders schetst, ook aan de hand van enkele aan de Bank ontleend. Het deed hem dai onaangenaam aan, zo pnu en dan te hoon •verwijt, alsof ook hij, den schoolmeeste gunstig aan den heer H. zou hebben ing Jammer vond hij het, dat de heer H. meegedeeld, welke inlichtingen de ven lende kassiers hadden gegeven, dan 20 lende kassiers hadden gegeven, dan 20 allicht duidelijk zijn geworden, dat hij (D juist de eenige is geweest, die op den der tuinders heeft gewezen. Gm alle on heid in dezen weg te nemen en den duidelijk te doen zien, wat de waarhe dezen was, heeft hij aan den heer H. dere toelichting gevraagd. Hij ontving dezen brief: Geachte Heer, In antwoord op uw terzijde aaingehaal ven, deel ik u gaarne mee, dat de door u ven inlichtingen betreffende den stand Boerenleenbank te Zuid-Scharwoude, c hebben aangetoond, dat de toestand voor zoover die door de bank wordt afj )E LANi Alkma. Donde Hoi ALL VEF He Een voorwaz Zwaard v; dunne dra Kii'd van den jeugdige aat er nu o< maanden ge' huldig gema lannigheid. I: dit bal nie- kend, reeds in November van Eet vorig; 'maar hij zeer slecht was. Uit het door mij aan ha partemenc uitgebrachte rapport is dat 00 dubbelzinnig gebleken, daar ik de voon ste door u verstrekte cjjfers zooveel 'heb overgenomen. Zpoals u zich nog wel zal herinneren, u mij destijds meegedeeld, dat uw bankt Centrale een schuld had van f85.000 het crediet bij de Centrale dat vroeger bedragen f50.000, wegens de vele voon ten moest worden verhoogd tot f; 125.00 Daar ik deze cijfers .aan het Depart* ,rs te beroo heb meegedeeld, bestaat er niet het gevaar, dat, wanneer de Regeering geen doende hulp aan de tuinders verleent, maar eenigermate zpu zijn té wijten aan lichtingen, die u mij verstrekt heeft en *8- Dezelfde tik in mijn rapport heb verwerkt. nan eren Het is trouwens op zich zelf reeds een onjuiste meening, dat mijn bezoek aan de ken bij mij, de overtuiging zon hebben tigd, dat de Regeeri|ng niets in het van dm tuinbouw zou behoeven te dopiflevangenisstra het onder de gegeven omstandigheden zakelijk is den tuinbouw, met alle mog én deugdelijke middelen te hulp te stond bij mij reeds vast vóórdat ik de bezocht en die overtuiging is ook tia Izoek ami u en de anderen gebleken. Alle door mijn bezoek de opvaatting versterkl regeeringscredieten van korten duur middel zijn, waardoor de tuinbouw; kan den gered. Ten slotte wil ik er, volledigheidshalve gaarne op wijzen, dat, waar ik de banke* ^prekende, op een ongunstige uitzondering uitweg ik inderdaad op Zuid-Scharwoude het ooi Geen enkele bank heb ik bij mijn 011de on'tmoet, die er zóó, slecht vopr stond uwe. Infussdhen met hoogachting, Uw. dw. dr-, J. G. HAZELO0 Onder krachtig; applaus der vergadering Stateerde hij dus, dat hij ook in dezen' •de tuinders is opgekomen, waarmee de meerde praatjes alweer naar het land dei dachtmaking zyn uitgewezen- De voorzitter gaat daarna, na ook zijne over deze zaak te hebben gezeg» SCH Hoe heerl sluiting over. Hij hoopt, dat op de vol! fond ,nu ee vergadering, wanneer Statutenwijziging 11 deed rui het Spaarbedrijf aan de orde komt, allen jn oud, vrii Igende arb< weibeken' Ppig groei ZUIDSCH AR WOU DE» i: «wezig zullen zijn, constateert de vlotte keling der agenda, wijst er op, dat •voo rde Bank is werken voor het algemee lang, en spreekt de hoop uit, dat de vol! lad, hier en Vergadering moge worden gehouden on ien tQt het vpor de tuinbouwers gunstiger omstandig' het begk tot. Bij een kr< *ds uit de le, zooals zi We vernemen dat ongteveer 20 bouwei e linde voo bruik hebben gemaakt van het aange' Weg en provinciaal crediet. ^ars over paar t( foen tan tod zij op ^tzichtig 1 aar voeten fftée te gen toimetje. 1 agent van en ging het r itte M. zich plukte hij onordelijk gld. boete s officier voo de voorw Geholpen do broedersch; te Helder in mej. v. Le gulden de ki di 'eekje zijn sl evenhandighe de gaten. 1 an schelmens ien en vvaa: lelde kwam de vingervl ARRONE De 63-jarig Ikmaar ,s'toa politieagen ebedeld. De rscheidene ers in denst den achtei öi leek wel Z'n vrouv 4 dochter n. Hij erki rreltje dro rf zich veel toonde jkswerkinrk

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4