i Dinsdag 13 Maart 1928, 32e Jaargang 1 I 31. IBTEW&. Tl NIBU WE LMGEDUKER COURANT. pÈ|LANGE DE MORAAZ I Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." INCASSO'S OFFICIEEL OPENBAAR LAGER ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zd - Scharwoude maken bekend, dat tegen i April aanstaande gelegenheid bestaat tot plaatsing op Openbare Lagere School in die Gemeente van aderen, die vóór of op dien datum den leeftijd n 5I/2 ïaar zullen hebben bereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die hunne kin deren of pupillen op de Openbare Lagere School a-enschen geplaatst te zien, worden in de gelegen heid gesteld daarvan vóór 31 Maart aanstaan dei. aangifte te doen bij het Hoofd dier School op lederen WOENSDAG en ZATERDAG des na middags tusschen 7 en 8 uur. Zuidscharwoude, den 12 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Burgemeester: VAN SPENGLER.; De Secretarisf S. PARMA. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Zuidschar- woude maken bekend, dat het verzoek van C. BRUIN te NIEUWE NlEDORP om in het per ceel, kadastraal bekend in sectie C. no. 1780, een paardenslagerij en rookerij te mogen oprichten, dour hen is ingewilligd. Zuidscharwoude, 9 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Burgemeester: VAN SPENGLER. De Secretaris S. PARMA. waarheid bevatten. Thans is wederom eene oproeping geschied tot toelating van leerlingen op de School voor U.LO. Wie voor zijn kind, die daarvoor aanleg en lust openbaart, de toekomstige taak naar de maat schappelijke orde en verplichtingen te vervullen, wil helpen verlichten, die zende het naar de School voor U.L.O. te Noordscharwoude, ter voorbereiding; van zijn toekomstig bestaan, van de groote taak die het wacht. Het zal den grooten strijd om het bestaan moeten voeren, laten wij hopen in eene maatschappij, waar men zich zedelijk stoffelijk en verstandelijk kan ontwikkelen, ter verkrijging van een rnensqhwaardig bestaan. ONZE SCHOOL VOOR U.L.O. Alsof onze School voor U.L.O. al niet reeds ge noegzaam bekend was. Toch, waar een belofte is te vervullen, daar moet die worden ingelost. Wat het onderwijs zelf betreft, daar meenen wij, dat de resultaten reeds voor zich zelf spreken. Er gaat één roep uit van dit onderwijs, dat van zoo'n grooten invloed is op de vorming van.het karak ter en de toekomst onzer kinderen. Wij willen niet ontkennen, dat dit onderwijs, dat wij noodig achten, vooral in de tegenwoordige tijdsomstan digheden, om onze jongens en meisjes begrip te doen krijgen van de taak, die hen als mannen en vrouwen wacht, nogal financieele offers vraagt.. Maai met het uiten van deze klacht is de vraag nog niet beslist „wat moet mijn zoon of dochter worden"? En die vraag klemt thans meer dan 'ooit. Het maatschappelijk leven vertoont een ander beeld,, dan voor enkele jaren terug. Wij zouden den toestand niet ernstiger kunnen schetsen dan als hij zich in al zijn naaktheid en schrilheid aan ons vertoont. In alle lagen van het maatschap pelijk leven een onrustbarende vermindering en erlaging van het zedelijk peil eene onheilspel lende inzinking. Daar naast eene schrikbarende toename der werkeloosheid, inkrimping van per soneel, bezuiniging in de exploitatiekosten in elk bedrijf, eene totale verarming op stoffelijk en geestelijk, gebied in ons economisch en maatschap- UIT DEN OMTREK. KOEDIJK. Vrijdagavond vergaderde de tuinbouwver eeaiiging ,,de West" iin het Locaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer W. Visser. Na opening en lezing der notuF- vraagt de oud-Secretaris het woord en deelt mede dat hij als geschenk der vereenigiing als aftredend secretaris heeft ontvangen een voe tenzak en zegt de vereeniging hiervoor dank. (applaus). Doo rden voorz. wordt medegedeeld dat een bespreking met den hee rHazeloop heeft plaats gehad, en dat de daarbij tegenwoordige leden zeer tevreden waren, Verder dat er afgevaar digden naar een vergadering te Dirkshorn zijn geweest om besprekingen te houden met cle heeren Trapman en Kooiman in hun hoeda nigheid als Statenleden, waarbij men den in druk opdeet dat die heeren wel in het belang van den tuinbouw werkzaam zijn, doch dat die vergadering was een verkiezingsvergade ring waarin de financiën der Staten naar voren kwamen. Door den Minister van Fi.nanciën is geantwoordt aan ,,de West'' dat uitstel van belasting-betalen individueel moet aangevraagt worden aan den Rijksontvanger te Alkmaar. Door den heer P. Zwetsman wordt gevraagd iets te zeggen over het verslag der laatste ver gadering, voorkomende in de Alkmaarsche Crt. en zegt dit met genoegen gelezen te hebben, maar keurde niet goed de aanvulling, die voor kwam in het volgend nummer, waarin vefmeld stond de uitlating van den heer Mulder. De verslaggever beantwoordt spreker en zegt dat het voor hem niet mogelijk is alles te plaatsen wat gezegd is. Ook de voorzitter had igaarn egezien dat zijn antwoord aan den heer Mulder geplaatst was. Het antwoord hierop is doo rverslaggever, dat hem dit zeker ontgaan is doch het is niet mogelijk het een ieder naar den zin te maken, daar zelfs in de Tweede Kamer wel eens gesproken wordt over die slechte stenografen. Vervolgens komt in be handeling den beschrijvingsbrief voor de Alge- meene verg. der L. G. C. velschillende onder werpen werden besproken, waarnaar de afge vaardigden op de algemeene verg. kunnen han delen en stemmen. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren Jb. SLotemaker, K. Stam Mz., W. Butter, P. Geus Cz. Jr., P. Zut, Jb. Zwetsman, P. Zwetsman, C. Hartland, P. Oud, D. de Waal, L. Vethaak, K. de Waal, Jb. Otto, S. Smit, G. Kuiper, A. Hart, Jb. Boldewijn. Door den voorz. wordt bepaald, dat men om 9 uur met de motorboot van Jn. de Wit van het Noordeinde de rgemeente zal afvaren opdat mem om 10 uur iin het café vam dein heer Kramer te Zuidscharwoude zal zijn. Zij die het middagmaal wenschen te gebruiken konden zich opgeven bij den secretaris, hetgeen enke 'len ook deden. Hierna sluiting. HEE RHUGOW AARD. In het lokaal van den heer A. Rus werd een bui'tengew. algem. vergadering gehouden der welhaast 40 jaar bestaan hebbende vereen, ter bevordering van getrouw schoolbezoek, welke Naar het oordeel van den voofz. en anderen verviel nu verder bespreking betreffende de kasgelden, welke trouwens al spoedig in het debat waren betrokken. Anderen meenden, dat die bespreking ndet was uitgesloten, zoodat ook hieromtrent verschillende stemmen opgingen, wat aanleiding gaf tot het voorstel de gelden naar het aantal leerlingen ponpondsgewijs te verdeelen over genoemde R. Kath. school en Üe 4 openbare. Dit voorstel werd verworpen met 17 tegen 3 stemmen. Billijk wordt geacht, dat bij het presenteeren der kwitantie er op gewezen zal worden dat deze niet meer vol daan behoeft te worden, indien men uit de vereeiniging wil treden. Er zal de hand aan gehouden worden d evergaderingen om beurt te houden aan de Buurt en aan het Noord- einde. Hierna sluiting. ST. PANCRAS. Zaterdagavond j.l. heeft de voetbalvereen:- ging „Vrone" op recht feestelijke wijze 't be halen van 't kampioenschap in 5A, nl. door Vrone 1, gevierd. Bij 'tbinnentreden der zaal ïn /tcafé „De Driesprong'' van den heer H. Gerritsen viel de keurige versiering op. Guirlandes hingen in kwistigen overvloed in de zaal, bveon t tooneel en 't buffet en aan weerszijden hingen de natio nale en de clubvlag van Vróne. Toen 't klokje van beginnen sloeg, was de zaal met 't Bestuur, de leden van Vrone, 't' eere-lid, de elftal-commissie, de bekerwedstrijd pelijt leven. Wij willen nu eens eiken invloed en protectie, uitschakelen. Naast de noodige arbeidsiust vraagt men kennis, gezond verstand en karakter. En in bevorclermg van getrouw suu de hoofden der kinderen neer te leggen het oegrip J werd bezocht door 20 leden, omuent de beteekenis en de groote waarde van et tezit dezer eigenschappen, daartoe is noodig, eene opvoeding, die naast de geestelijke en stof felijke belangen niet het minst de verstandelijke, ntwikkeling onzer kinderen beoogt. En nadat, het kind het gewoon lager onderwijs heeft verlaten, komt reeds de vraag, die zijn toe komst moet beheerschen. In den laatsten tijd heeft men moeilijkheden ontmoet, wat betreft het ontvangen van onderwijs te Alkmaar. Wij willen daarover niet verder uit wijden. maar, het wordt steeds bezwaarlijker, zijne kinderen naareene onderwijsinrichting te Alkmaar te zenden. Behalve de bindende bepalin gen door de gemeente den ouders van buitenge-, meenten opgelegd, komen daarbij dan nog de ta melijk hooge reiskosten, onverminderd de bezwa- ten aan het reizen verbonden. Eenmaal op het vrije paft en aan het wakend oog der verzorgers/ onttrokken, springt de jeugd al te vrij uit den band met niet altijd bemoedigende gevolgen. De ouders zullen het weten. Hierop wilden wij .wijzen, kunnen wij wijzen, omdat deze gegevens Met het oog op de opening der R. Kath school aan het Noordeipde, waarvan als ge volg verwacht wordt, het uittreden van het laatste gedeelte der R. Kath. leden, hoewel hunnerzijds nog geen dergelijke vereeniging is gesticht, heeft het bestuur vergaderd met het resultaat, dat besloten -werd tot het uitschrij ven eener algemeene vergadering te rbehan- deling van het bestuursvoorstel de vereeniging te ontbinden, en voorts een bespreking te hou den over de kasgelden. Ten aanzien van het ontbindingsvoorstel (werd eenerzijds dit voorstel bestreden op grond, tiat voor ontbinding thans evenmin reden be staat als vroeger bij de stichting der eerste R. Kath.-school en der Christel, school; des tijds schijnt door niemand aan ontbinding te zijn gedacht. Anderzijds was men van oordeel, dat ontbinding wel gewenscht was, om dan weer terstond over te gaan tot het vormen eener nieuwe "neutrale vereeniging. Tenslotte werd tot stemming over het bestuursvoorstel overgegaan, met het resultaat, dat dit werd ver- worReia met IQ tegen 8 en 2 blanco stemmen. COIIULlilbbA CCLJL VAL. hadden weten te bemachtigen, geheel gevuld. De vcworz., de heer C. Kloosterboer, opende met welgekozen woorden de bijeenkomst. Hij heette allen hartelijk welkom, wees op de be teekenis van dezen avond, en wenschte Vrone toe zoo voort te gaan en steeds, doch bovenal op sportieve wijze, te trachten promotie te ma ken. (Applaus). Hierop nam de heer H. Gerritsen t woord en bood in kernachtige taal, mede uit naam van den heer Petri, de voetbalclub Vrone een prach tige medaille-kast aan, welke door den voor zitter met dank voor 't keurige cadeau werd aanvaard, die tevens als bewijs van erkentelijk heid Vrone een sierlijk bloemstuk aanbood. Daarop gaven de 33 voetballers tn costuum de eerst «bijdrage, n.l. „De Goalkeeper wel ke zeer in den smaak van de gasten van vrone vielen. En zoodra de voordragers 't refrein aan hieven: En daarom jongens, houd je taai, enz., Viel 'tgeheele publiek in en werd 'teen reuzen- zang. t Ook 'ttoctneelstukje: „Voetbalmaniakken' jvas een lollige vertooning en hartelijk werd er gelachen, om de jonge dames en niet minder om de oude heeren één een supporter van Alc- maria en een van Vrone. Daarop maakte de voorzitter bekerad, dat hij om huiselijke omstan digheden niet langer kon blijven, wenschte allen verder een plezierig samenzijn en onder 't zingen van „Lnrng zal hij leven 1' vertrok hij de leiding overdragende aan den heer J. Petri, 't eere-lid van Vrone. Onder gestadige afwisseling van diverse voor drachten werd liet ruim een uur voor t bal aanving, dat dank zij de uitstekende begelei ding van mèj. Akkerman en de heeren Ak kerman en Deutekom de feestvierenden nog geruimen tijd bijeten hield. HEER.HUGOWAARD. Gistermorgen ont stond bij het ontsmetten ten huize van C. Wester aan den Rustenburgerweg een tamelijk ernstigven binnenbrand. Hoewel spoedig de brandspu.it werd gehaald, heeft deze geen dienst gedaan, aangezien door krachtig optreden van buren die brand gebluscht werd. Aanzienlijke brand- an waterschade echter. HEE RHUGOW AARD. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer A. Rus een propagandaavond gehouden door de afd. van den Bond voor Staatspensio- neering,. die, dank zij veler medewerking, uu- stekend geslaagd mag heeten. Door den heer Brugman, voorz. der afd., werden de aanwezi gen welkom geheeten; met genoegen consta teerde hij de flinke opkomst. Spr. is van oor deel ,dat onze propaganda-avonden niet gemist kunnen worden, deels moeten ze de belang stelling onzer leden gaande houden, door vooral ook moeten ze steeds meerderen in onze ge lederen brengen. In korte trekken schetst spr. het goed recht van den Bond in zijn volhar denden strijd voor premivrij-pensioen, tegen het thans fungeerende stelsel. -Vooral de platte landsbevolking, met haar betrekkelijk sober be staan, moet er mee ren meer van worden door drongen dat onzen Bond een strijd voert vooral ook in haar. belang; de plattelandsbevolking moet tot de overtuiging worden gebracht, dat ze als 'tware als één geheel zich aan de zijde van den Bond heeft te scharen in haar eigen "belang. Spr. hoopte, dat ook dezen avond daar aan vruchtbaar zal mogen zijn. Een groot genoegen is het hem, namens het bestuur vooral een hartelijk welkom te mogen toeroepen aan het tooneelgezelschap „Harmo- mie''* dat gehpel belangeloos voor een goect deel den avond zal vullen met de opvoering van „Onder één dak''. Door het bestuur wordt dit op zeer hoogen prijs gesteld. Met niet min der genoegen heet hij welkom het clubje „On derlinge Oefening'', bestaande uit de jonge dames: Gezusters Zomers, Tr. Haster, N'. Bak ker, G. Rus, en den jongenheer J. Boekesteiln, die het bestuur hebben verrast met de mede- deeling, dezen avond door vioolspel met piano begeleiding eenige afwisseling te willen ver schaffen. Met den wensch, dat door deze mede werking de avond goed zal mogen slagen, een hartelijk welkom aan de gasten der afd. AZ. de reeds rentetrekkenden, verklaarde hij de bijeenkomst voor geopend. Met leedwezen moet de voorz. nog meedee- len, dat ingevolge ziekte nog ter elfder ure 'voo rde opvoering van „Onder één dak'* rol wisseling heeft moeten plaats hebben, zooclat hij voo rde betrokkene de clementie der aan wezigen inroept. Nadat het clubje „O. O." een paar muziek nummers ten beste had gegeven, ving het too- ineelspel aan en al spoedig waren de aanwe zigen onder den indruk van het inderdaad mooie spel. De rollen werden uitstekend ver tolkt, sommige momenten gaven prachtig sa menspel. We willen njet treden in afzonder lijke beoordeeling de rrolvervulling, doch mo gen zeker constateeren, dat van de rolwisseling jdoo rde aanwezigen niet veel gemerkt zou zijn, indien hierover niet gerept was en uit het spon taan en krachtig applaus dat er volgde op de woorden van warmen dank aan de leden van „Harmonie" voor hunne bereidwilligheid niet alléén, maar vooral voor het kranige spel, door den voorz. gesproken, bleek wel, dat hiermee inderdaad was gesproken uit het hart der aan- wezigen. Niet minder groot was het bewijs van 'instemming, toen hij ook het clubje O. O. 'har telijk dank zegde voor de aangename verras sing, welke het genot van het samenzijn ten zeerste had verhoogd. We hebben een mooien avond doorleefd, gaat hij voort, de afd. heeft rreetff een succes te boeken van een dertiental toetredingen, waarvan hij nog wel eenige ver meerdering verwacht. Namens dén heer Rus mag hij dans lus tigen meedeelen, dat er nog een walsje gemaakt kan worden. Met den wensch, dat van dezen avond nog laing een aangename herinnering zal nablijven, sluit hij hét officieele gedeelte der bijeenkomst. ST. MAARTEN. Bij de op Maandag alhier gehouden grasver pachting der Westfriesche Zeedijk was de op brengst in totaal f1830 met één park onver-, huurd. De wegen der Banne St. Maarten welke ge lijktijdig werden verhuurd bracht in totaal op f279.50 tegen f295.50 in 1922. ST. MAARTEN. Vrijdag vergaderde de vereen. „Helpt Elkan der" alhier, in het lokaal van den heer A. Zwakman. Aanwezig 13 leden. De voorz. de heer v. d. Velde, opent deze bijeenkomst met een gepast woord en vindt de opkomst treurig, de hoop wordt uitgesproken, dat op de eerst volgende lédenvergadering meer bezoek is daar dan een bespreking geldkwestie, zal vol gen. De secr. leest hierna de. notulen welke onder dankzegging worden goedgekeurd. In behandeling komt het eenigst ingekomen stuk van het Nederlandsch verbond van Ziekenkas sen en fondsen. Hierna wordt het lijvig verslag der gehouden Bondsverg. 1922 voorgelezen en 'volgt de rekening en verantwoording van den pennilngm. De ontvangst bedroeg over 1922 f832.63, uitgaaf fll39.52V2, dus nadeelig sal do f 306.89V2-.Het reservekapitaal groot f921.73 is hierdoor teruggebracht tot f 614-83. Penning meester ontving dank voor zijn accuraat beheer. Bij de verkiezing van 3 bestuursleden werd herkozen de hee rj. Glas eh gekozen de heeren G. Mosk voor Groenveld en C. Dalenberg voor Eenigenburg. Als afgevaardigde voor de Bonds- en Distriestsverg. werden gekozen de heeren F. S'. v. d. Velde en J. Glas en als, pl.verv. de heer P. Appel. Bij de rondvraag bracht de heer S. Swan in bespreking dat hij door het met in bezu zijn van een reglement gedupeerd meent te zijn daar hij bij zijn laats"; zbk&jtl 4 dagen tekort uitkeering heeft ontvangen wat wel overeen komstig het reglement bleek te zijn, doch hem niet bekend was. Besloten werd hem voor aexen keer de 4 dagen alsnog uit te betalen. Voorts werd besloten de uitkeering bij ziekte op de zelfde voet te doen voortduren als tn 1922- Hierna sluiting. NIEUWSTIJDINGEN Nieuwe inbraak. In de buurtschap Huppel bij Winterswijk heb ben vijf gemaskerde Duitschers weer mbraaic gepleegd, thans bij den landbouwer Lieverdink, dien ze met zijn vrouw aan een stoel vastbon den. Ze namen een bedrag van f450 en drie rijwielen mee. Hoewel de politie spoedig aan rukte, waren de bandieten met achterlating der rijwielen weer ove rde grens verdwenen. i

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1