NIEUWE» Donderdag 15 Maart 1928 82e Jaarg >g dat zijn ard, en g«e noet kenne»1 et moest aan' [ezegd. Aatje' tekomen. M* wjj het reeds dan te kun»1 ;t. oorz. niet m« n woord van iwerking, 3, te half t«\ 2f0 32. «irmiB, TftLii de LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredélust." DEPOSITO'S VAN ALLES EN NOG WAT In deze- materieele wereld, waarin het slechts p geldverdienen schijnt aan te komen, is hij de sterkste die tevens de slimste is. Brute kracht alleen baat niet,behalve voor beroeps boksers, maar dat zijn dan ook de uitzonderin gen welke den regel bevestigen. Zou Troye ooit gewonnen zijn als, de Grieken niet zoo slim waren geweest een grooten. houten paard voor stadsmuren te zetten, in welks buik ze een aantal uitgelezen mannetjes, hadden gestopt? Jaren lang hadden ze met geweld beproefd de stad te nemen, doch het ging niet. Maar waar kracht faalde, slaagde list. De Tro.yanen haalden 's nachts uit nieuwsgierigheid het paard binnen de poorten, en daarmee hun eigen on geluk. Meer van deze voorbeelden zijn er in de geschiedenis te vinden. Prins Maurits wist door list met een turfschip waarin een handje vol mannen te bereiken wat hij met een heel leger tevergeefs beproefd had: de inneming van Breda. „Wie niet sterk is., moet slim zijn" is een oude beproefde waarheid, welke nog heden ten dage van toepassing is, getuige de ■olgende historie. Als reclame werd eenigen tijd geleden door een margarioefabriek op grooten schaal een prijsvraag verspreid, bestaande uit een opgaaf om uit een bijgevoegd prentje de meeste fouten te zoeken. De eerste prijs bestond uit een auto of een motorfiets met zijspan, naa rkeuze van den winner, waarde f 15Ó0. Een pientere bewoner van een onzer provin ciesteden, die zin had in de motorfiets, Het een vergroote scherpe foto van het prentje maken, waardoor het hem mogelijk was fouten ie ontdekken, die anders bijna niet waarneem-' baar zouden zijn. Nu kon hij zien, dat een heer geteekend was met damessohoantjes aan zijn voeten, dat een jager niet met een geweer, maar met een parapluie op de vogels mikte, enz Ettelijke avonden, zelfs halve nachten, wijdde hij aan het naarstig zoeken, totdat hij het res pectabele getal van ruim 200 had gevonden. Elke op het prentje ontdekte foutieve uit beelding, teekende hij op een afzonderlijk blad papier over en voegde er een toelichting bij. Toen hij hiermee gereed was, maakte hij een teekening van zichzelf, liggend in z'n ledikant slapend en droomend. Droomend, gelijk z'n teekening uitwees, van een motorfiets die uit ie wolken op hem toekwam. Boven de teeke ning zette hij: „Waarheid of Droom?" Vervol gens nam hij twee telegramformulieren, vulde ap beide zijn adres in en bovendien op het bene: „Waarheid", op het andere „Droom", schreef in 'n kort briefje hèt verzoek, hem een ier beide telegrammen terug te zenden en zond nu z'n oplossing, z'n droomteekening, de beide telegramformulieren en het briefje naar de di rectie, niet verzuimend, de 50 ets. voor tele- gramkosten in postzegels in te sluiten. Een paar dagen later ontving hij het tele gram. meldende: „Waarheidl" Hij was de ge lukkige. Doortastende en energieke menschen komen in den regel wel waar ze zijn willen. Als ze hun energie echter maar niet in verkeerde richting gebruiken, zooals dat, helaas, maar al <e dikwijls voorkomt. B.v. op het terrein der liefde. Als de een biets van den ander weten wil dan zal het aanhouden ran dien ander toch zelden tot het boel leiden. En als er dan ten slotte geweld gebruikt wordt gaat het heelemaal mis. Ie Parijs woonde een Marokkaan, meneer Moha- irted ben Ahmed die met zuidelijk temperament een gracieuse Parisienne beminde. Herhaalde lijk had hij haar al voorgesteld om met hem laar zijn zonnige geboorteland Marokko te gaan en daar te trouwen. Maar de schoone wilde niets /an hem weten. Dit zette bij den zoon van Ahmed kwaad bloed en de Parijsche beschaving yerd verdrongen door de woestijn- teanieren. Dan moet ze maar dood, dacht hij, aan haar. man, ze was nptabene nog ge bouwd ook gun ik haar evenmin. Op een goeden dag zocht hij haar op en loste een paar tevolversdhoten op haar welke haar niet le- tensgevaarlijk verwondden. Toen sprong hij het raam uit en vluchtte in een uitgestrekt park. Op het lawaai der schoten was politie afgeko men, welke ijlings versterking haalde en het Park omsingdde. Maar Mohammed was ver- Wenen. Een paar dagen daarna verscheen hij Weer ten huize van zijn uitverkorene, loste weer ben paar soloten op haar, doch trof ditmaal haar echtgenoot in het been. Hij wist, evenals he vorige haal door het venster te ontsnap- Pen en sindsdien heeft niemand hem weerge ven. I Dit was juis.t niet wat men-een liefderijke behandeling noemt. Als het den mensch niet naar den zin gaat denkt hij daar in den regel' nie taan. Als alles gaat zooals ze dit graag 'willen zijn ze wel vriendelijk tegen hun mede schepselen, maar o wee, als deze iets. doem wat hen niet zint. Dan zijn ze kwaad en achten! zich verongelijkt. Te Maassluis werd dezer da gen door twee controleurs van de arbeidsin spectie bij een bakker een overtreding gecon stateerd. Toen men den bakker wilde verba liseeren, weigerde deze de benoodigde inlich tingen te verschaffen. Ook de zoons van den ouden heer waren daartoe geenszins bereid. Toen de ambtenaren iets heftiger werden, be gon een der zoons zijn vuisten te gebruiken. In een minimum van tijd waren de controleurs de deur uitgegooid, kwamen in een slop terecht en werden daar danig afgeranseld. Op het ge roep „moord!" kwamen eenige politiemannen ter plaatse, die proces-verbaal opmaakten. Vrij wel bewusteloos werden de twee slachtoffers buiten gebracht en moesten onder dokters be handeling worden gesteld. Met de voorschriften der wet valt nu een maal niet te spotten. Alles wat wet is, al is het 'dan ook maa reen doodgewone politie-verorde- ining, moet stipt worden opgevolgd. Te Am sterdam viel een glazenwasscher van een lad der. Hij werd door zijn kameraad op den lad derwagen gelegd met het doel hem naar het gasthuis te vervoeren. Dicht bij het gasthuis werd verder vervoer door de politie verboden, op grond dat de wagen met ladder langer dan 5V2 Meter was. Daarna wérd de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd, welke den. patiënt, die een breuk van den linker middenvoet bleek te hebben, verbonden en naar het gasthuis ge bracht, want ziet u, de politie-verordening gaat nu eenmaal boven alles. Een handige oplichter weet altijd zijn kostje nog wel te „verdienen", vooral wanneer hij of zij een beetje handig zijn in het uitdenken van nieuwe trucs. Te Zutfen is een juwelier er weer eens leelijk ingevlogen. Er kwam een dame bij hem met een brief van een firma uit Brurame nwaarin verzocht werd aan de breng ster van dit schrijven enkele gouden horloges, met kettingen te willen meegeven, opdat daar uit een cadeau kon worden gekozen voor een jubileerende beambte. Den volgenden ochtend zou antwoord komen en dan zou meteen de dekst voor een inscriptie opgegeven worden. Twaalf horloges met kettingen ter waarde van f2 000, werden meegegeven. Er kwam echter den volgenden morgen geen antwoord en bij onderzoek bleek de firma van niets te weten. Er was ook geen jubileerende beambte. Naar de juffrouw wordt nu gezocht. Wij eindigen ons overzicht met het vermel den van twee gevallen welke deze week voor de rechtbank te Amsterdam werden behandeld. Aan een 26-jarig kantoorbediende op 't tele graafkantoor werden twee dringende telegram men aangeboden, voor Parijs en voor Londen. De kosten waren f54.40. De kantoorbediende verzond de telegrammen, echter niet dringend, maar gewoon en behield het geld dat voor het' dringend maken extra was betaald, voor zich xzelf. Een anderen keer werd hem een tele gram voor Mexico aangeboden. Hij verzond het niet en behield de f 12.25, die er voor betaald was. Thans is voor de rechtbank 1V2 jaar ge vangenisstraf tegen hem geëischt. Het tweede geval betrof diefstal van electn- citeit. 'tWas bij een machinist te Amsterdam, altijd zeer rpyaal met de verlichting: in de keuken, waar anderen 't meestal met een sterk te van 50 kaarsen doen, brandde bij hem een lamp van 200 kaarsem In de woonkamer een schitterende lichtkroon, een electrisch fornuis, enz. Maar bij onderzoek bleek, dat de man een verbinding had aangebracht buiten den meter om. Men vermoedt, dat hij zoo al drie jaar lang de gemeente heeft bestolenen wel voor niet minder dan f 972 per jaar. Maar de man zelf beweert, dat hij 't slechts zes maanden heeft gedaan. Hij is nu tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. RECHTZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER. Laat hij nu de drank niet staan, Dan zal het Jantje slecht vergaan. Joh. K„ werkman te Alkmaar, was tot dusver 'n zee ractief broeder van de natte gemeente. Zijn prestaties op het gebied van graantjes pik ken hebben hem zelfs 'n eereplaats bezorgd pp de zwarte lijst. Omdat de genoten Lucas, Bols ook bijzonder slecht op zijn humeur werkt, is K. reeds meermalen veroordeeld ter zake wederspannigheid tegen de politie en moet hij nog verschillende vonnissen ondergaan. Thans stond hij weer terecht ter zake verzet tegen twee politieagenten, die hem wilden inrekenen, toen hij zich in kennelijken staat bevond. In- tusschen heeft K., die eindelijk begreep dat het zoo niet langer ging, zich aangesloten bij ee ngeheelonth. vereeniging - de z.g. „Goede Tempelieren". Die eerste stap op den goeden weg gaf K., die in nuchteren toestand geen onhebbelijk persoon is, moed om een voorw. veroordeeling te vragen. De officier had van dit verzoek niet terug en vorderde 1 maand gev., maar de goede politierechter wil K. nog een kans geven. Hij heeft zijn beslissing uitgesteld tot 24 Mei Gedraagt hij zich in dien tijd goed, dan wórdt hij voorwaardelijk veroordeeld, maar maakt hij zich intusschen weer aan een delict schuldig, dan zal de politierechter hem veel zwaarder straf1 opleggen, dan door den officier is gevor derd. K. heeft dus maa rte kiezen of te deepen. Zit een kat in 'tnauw gedrongen, Dan maakt het beestje rare sprongen. Zoo zong in zijn tijd de brave oude vader Catz en in een dergelijke positie verkeerde on langs ook de groenteventer G. A. te Egmond- biïinen. H ijhad met het koopen van een huis verder gesprongen dan zijn stok lang was en zat leelijk in de penarie. Om zich te redden deed hij het voorkomen alsof hij door 2 perso nen was aangerand en beroofd van f300. Hier van deed hij aangifte bij den gem. veldw. Kra mer. Maar Kramer zit ook niet meer uit het A. B. C.-boekje te leeren. Hij begreep heel gauw, dat die aanranding maar fantasie was, al trok A nog zoo'n akelig gezicht en al miste 'hij een knoop aan zijn vest, in de vreeselijke worsteling met de aanranders verloren gegaan, 't Duurde ook niet lang of hij had A. tot be kentenis van de waarheid gebracht. Thans stond G. A. terecht wegens het doen van een valsche aangifte, 'n ernstig feit, waarop niet anders dan gevangenisstraf staat. Ware er geen voorw. veroordeeling in de wereld, dan was A leeleijk zuur geweest, maar nu kon hij nog van deze mooie instelling proficeercn, omdat hij overigens goéd bekend stond. Hij werd nu veroordeeld tot 1 maand voorw. met 1 proefjaar en geen bijzondere voorwaarden. Wh hij deze week z'n schuld betalen dan kan hij Maandag z'n vrijspraak haten. Bern. v. W., 'n stekelepikker uit Zwaay, had j geind voor zekeren Brüfjes, maar de afrekening was niet heelemaal in orde. Ongeveer 25 pop bleef aan de strijkstok kleven en daar ging Bruïjes niet mee accoord. Hij deed aangifte, maar ondertusschen heeft hij weer zoowat met v. W. geaccordeerd, v. W. zou f 25 afstaan aan 'gereedschap en dan was' de rekening quitte: Brufjes slofte nu naar den veldwachter om zijn klacht in te trekken. Hij dacht zeker dat hei netging als met den groentenboerVan daag eten we rijstebrei, dus je kunt wel door- loopen. De strafzaak was eenmaal aanhangig gemaakt en ging dus secuur door. Daar het echter bleek, dat hier meer slordigheid dan wel boos opzet aanwezig was, vorderde de offi cier vrijspraak. Maar de politierechter wilde echter eerst eens afneuzen of de beklaagde zijn belofte wei nakwam en heeft zijn vonnis uitge steld tot a.s. Maandag. Is Breefjes in het be zit van het beloofde gereedschap, dan zal de politierechter hiervan kennisgeving krijgen. Ars 'n Egmondzeeër dronken is Nou, dan is ie ook niet mis De heer Jb. Z., in de wandeling genaamd Vivé, had een veel te ruim kwantum brandewijn achter z'n bruine kiezen gestpoten en gedroeg zich als 'n wilde bok in een porceleinwinkel. Maakte een verschrikkelijk kabaal en wilde de dochter van Piet van Boetje, met 'n mes te lijf. Dat was 'n nieuwe met'iode die Jaap had uitgedacht om haar het hof te maken. Maar de veldwachters Bergsma en Doedens snapten deze homoopatische liefdesverklaring jniet en rekenden Jaap in wegens ordeverstoring fen bedreiging. Natuurlijk volgde een krachtig verzet en thans werd Jaapte veroordeeld tot 30 gulden boete "subs. 30 dagen. Och wat had Gerrit toch 'n strop Dat bittere bocht kost 'm 23 pop! De machinist Gerard Hendr. M. te Helder, die met een tweetal vrienden 'n strandwande ling maakte, vond daar een aangespoelde kist, die bij nadere inspectie drie flesscheri met ki nk).' bleek te bevatten. Gerrit scheen erg ge stel 1 op dat bittere neutje en 'kreeg gedaan, dat hij de flesschen mee mocht nemen. Eerst was er nog sprake van, dat de vrienden zouden deelen, maar ten slotte zagen de kameraden biaar van hun aandeel af. Nog zoq stom niet, want Gerrit werd doo reen hunner verraden en moest ntt alleen de gevolgen dragen. Hij werd veroordeeld doo rden politierechter tot werd veroordeeld door den politierechter tot f20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Voor die 20 hiek had hij toch zeke rwel wat anders kuijien koopen, dat lekkerder was. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK- Uitspraken. Joh. H., Uitgeest, overtreding woningwet (appèizaak). f50 boete ,subs. 20 dagen-., A- J- E- Aardenhout, overtreding motor- en rijwiefwet (appèlzaak), f 1 boete of 1 dag. Nic. K. en Anth. K., Heemskerk, mishande ling, 6 maanden gev. en 1 maand gev. F. J- F., Helder, voorw. vonnis ten uitvoer gelegd, 2 maanden gev. NIEUWE ZAKEN. Niet vra&ein om brood, maar zeggen: Dag Bakker! Een 36-jarig opperman, met name Joh. G-, stond heden terecht omdat hij op 10 Maart, met een onderweg opgedoken tweeden ge sjochten jongen, 'n verloopen timmerman, aan een agent een aalmoes had gevraagd. Niet lin de hoop, dat hij van dien diender 'n gelde lijke ondersteuning zou krijgen, maar met het doel opgezonden te worden naar dè rijksmodel boerderij. De heer G. is geen vreemdeling voor de justitie. Hij heeft al eens meer op .de villa „Veénhuizen" gelogeerd en moet ook nog 4 maanden gev. ondergaan ter zake openbare schennis der eerbaarheid. De officier vorderde 5 dagen hechtenis eii 1 jaar en 3 maanden opzending. De tweede aandeelhouder van de bedelaars trust. Dat was bovengenoemden timmerman, .Joh. H. V., die er op 10 Maart precies zoo hopeloos voorstond als zijn vriend de opperman. Hij was ook aan het eind van zijn latijn. Maar nu scheen hij weer hoop te hebben op de toekomst, ten fninste als de reclasseerihg hem.voort wou hel pen. Bekl. is meermalen veroordeeld ter zake bedelarij en 1 maal wegens diefstal van hout. De officier vorderde hier 3' dagen en 1 jaar opzending. Beide beklaagden, die wel vertoefden in het huis van bewaring, doch zich niet in voorarrest bevonden, werden op last van de rechtbank meteen maar gevangen genomen. A.s. week uitspraak. VERGADERINGEN. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK OUDKARSPEL. Vergadering vqn bovengenoemde bank op Dinsdag 13 Maart '23, des avonds 7 uur, ten lokale van den heer C. Vis. Aanwezig 66 leden. De voorzitter heet de aanwezigen namens bestuur en Raad van Toezicht hartelijk wel kom, en spreekt er zijn genoegen ove ruit, dat zoovelen op de vergadering zijn, hetgeen zeker een bewijs van waardeerimg is in onze zaak. Met den wensch dat de besprekingen zakelijk zuHen worden gevoerd, wordt de vergadering voor geopend verklaard. De notulen worden hierna gelezen en onver anderd goedgekeurd. Het Jaarverslag wordt thans g,elezen en laten wij hier volgen: Geachte aanwezigen. Opgewekt kan ik u over het 12e boekjaar een klein overzicht aanbieden, naast de Rek. en Balans, welke achter op uw convocaat is afgedrukt. Het ledental is op 172 gebleven, er zijn ge houden 1 leden- en 12 bestuurs- 7 gecombi neerde en 4 vergaderingen van de R. v. T. Het aantal inlagen in de spaarbank was 267 't vorige jaar 323 terugbetalingen, 298 't vorige jaar 211, hieraan kan men zien, zoo eenigszins in verhouding den toestand. 'c Vorige jaar bedroeg het aantal spaarboek jes 238, thans 245, 19 nieuwe spaarboekjes zijn er uitgegeven. Voorschotboekjes 't vorige jaar 69, thans 71. 'RC.-bpekjes 51, thans 59. O pl Januari 1922 stand der spaargelden f215.282,55 op 31 Dec. 1922 191.284,08, een teruggang van f23.998,47 gezien den ongunstigen tijd niet zoo buitenge woon. Aan winst is dit jaar gemaakt f 1231.42, zoodat het reservefonds is gestegen tot-f 5254,99 is uit beginsel een boerenleenbank er niet voor om hooge winsten te maken, toch is het zeker vooral in dezen schommelenden tijd gewenscht dat er een kleine reserve is voor eventueele z.g. kwade posten, deze zijn tot op heden niet voorgekomen. Geachte vergadering, door het bestuur en R. v. T. zijn uwe belangen steeds in 'toog ge houden en de zaken altijd zoo goed mogelijk behandeld, door 't zooveel mogelijk kenbn ir maken ook aan de borgen van den toestand :icr organisatie, blijft ieder steeds zooveel mogvhik op de hoogte. Een ding moet me in deze nog uit de pen. Ongeveer N ieuwjaar kreeg ik a voorman uit een onzer grootste vereeniging, 'afgaande op het z.g. scheerwinkelpraatje bij me om inlichtingen omtrent de bank. 't Stond vol gens dat praatje wel een beetje critiek, heb ik hem zooveel mogelijk, zoover.als dat wat de geheimen betreft, verstrekt, en opge lucht is hij vertrokken. Ik verzoek een ieder van de hier aanwezigen, indien zoo-iets w> r mocht voorkomen, stop met dergelijk .gepraat, en wend u tot het bestuur en R. v. T. of tot mij, ik ben er van overtuigd, dat ook het be stuur en R. v, T. u welwillend alle mogelijke 'inlichtingen zal verstrekken. Nogmaals, onze bank is met het huidige bestuur in goede handen. Laat ik zo ovrij zijn namens u allen te sluiten met een. woord van dank aan hen, die de meeste van hun reeds twaalf jaar met opoffering van hun tijd uw belangen steeds belangloos hebben behartigd, met den wensch dat d.e verhouding tusschen u en de bank o,p eind van 1923 financieel goed mag ?ijn, sluit ik mijn verslag. D;t wordt met applaus begroet en brengt de voorz. een woord van dank voor het keurige verslag. Rekening en verantwoording.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1