NÜÖRDSCHARWOUDE. Dein 18 Maart is een gped geslaagde Ouder avond gehouden in de openbare school Een flink aantal opgekomenen kreeg eerst een ne gental liedjes te aanhooren,. die heel aardig werden gezongen door de 3e en 4e klas onder leiding van juffrouw Blom. Na vertrek van de kleinen werd door den voorzitter medegedeeld dat door hem in Heer- 'hugowaard en Egmond aan Zee is geïnfor meerd omtrent controleerend geneesheer, in de geest zooals dit in Heerhugowaard geschied zal worden geadresseerd aan den gemeente raad. Hierna verkreeg juffrouw Blom het woord voor het houden van een lezing ove rkinder- lectuur, welke onderbroken werd door het ge bruiken van een kop thee of koffie, terwijl de aanwezigen meteen in de gelegenheid werden gesteld een keurige collectie teekeningen te bezichtigen van leerlingen uit de 5e en 6e klas. Te ongeveer 10 uur eindigde juffrouw Blom hare leerzame voordracht welke met genoegen door de ouders werd gevolgd en waarvan meni ge nuttige wenk ter harte zal worden genomen. De 'voorzitter dankt in hartelijke woorden namens allen en betuigde zijn leedwezen dat dit de laatste ouderavond was die juffrouw "Blom hier meemaakte. Hierna volgde nog eenige gezellige bespre kingen waarbij het hooge schoolgeld in onze gemeente, die met Broek op Langendijk aan de spits staat in Noord-Holland, ter sprake gebracht, ook hierover zal worden geadres seerd aan den gemeenteraad. Op de vraag van den voorzitter of de Ouder avonden goed voldoen, was men algemeen van oordeel van wel en werd de wensch geuit dat steeds dezelfde prettige geest mag blijven heer- schen. Te half elf sluit de voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen de vergadering. NOORDSCHARWOUDE. Op de gisteravond gehouden bestuursverga dering van de vereeniging „Volksonderwijs" afdeeling Langendijk, werd tot voorzitter ge kozen de heer J. Zaal, tot secretaris de heer L. Mallekote en tot penningmeester de heer A. Kist. Tot algemeen lid van het dagelijksch bestuur werd gekozen de heer E. Zaagman te Oudkarspel. De secretaris deelde mede, dat de heer K. de Vries zich beschikbaa rstelde om in 't na- jaa rhier als spreker op te treden. Verder werd besloten, bij de vier gemeente besturen adressen in te zenden ter verkrijging van billijker schoolgeldregelingen voor het la ger en het U.L.O.-onderwijs. ZUIDSCHARWOUDE. Het bericht, omtrent de protest-candidatuur "an den heer J. Kramer, is ons bij nadere toelichting! minder juist gebleken. De heer J. Kramer, die als protest-candidaat door verschillende leden was op gegeven, trok zich als zoodanig terug. Op het ver zoek van het bestuur echter is hij voor den aan drang bezweken en stelt hij zich weder als candi- daat beschikbaar. De kiesvereeniging moet echter de candidatenlijst en de volgorde ervan nog vast stellen. UIT DEN OMTREK DE VEENDERIJ. 19 Maart. 'n Doodeenvoudige datum. Doch; toen wij, onze gewoonte volgend, 's avonds van te voien ons dag-kalenderboekje eens inzagen, 0111 te zien, welke dingen ons den volgenden dag weer stonden te wachten, toen vonden we daar ook de veimelding „Opening der Veenderij." En de datum was niet zoo eenvoudig als hij er wel uitzag, want op verzoek van den Heer Van Kampen, om bij de opening aanwezig te zijn,, aan welk verzoek wij bereidwillig voldeden, was er ook dit aan ver bonden, dat we er namelijk 's morgens oih 7 uur al moesten wezen. Ziet u, geachte lezer(es), dit maakte dien datum minder eenvoudig. Want 't wil wat zeggen, 's morgens voor dag (en dauw(?)), al eene wandeling achter den rug te hebben. Doch voor een goede zaak moet men wat over hebben. Zoo cok wij. We stapten dan ook welgemoed 's morgens vroeg de deur uit en aanvaardden onze tocht. En het eerste wat we bij 't opstappen ont waarden was, dat de sterke Noord-Oostenwind van gister was gaan liggen. En het weer vertoonde alle verschijnselen voor een mooien dag. We verlieten het dorp, kozen den weg langs 't voetbalveld en gingen al direct verkeerd. We gingen! recht uit, moesten door een stuk of wat dam- hekken. eindelijk een hek overklimmen en we stonden op de spoorbaan en waren op 't rechte pad. Juist gingen de twee eerste werklieden op weg raar de veenderij. En zoo liepen we gezamen lijk naai de Westbeverkoog, gelegen tusschen de spoorlijn en een binnendijk, voor de ringvaart-dijk. En '1 eerste wat ons oog trof, waren lange stroo- ken hoog land en daar tusschen de reeds al weer gedempte strooken land, waar de veen reeds de vorige jaien is uitgehaald, 't Leek ons voor 't oog,, zeer goede grond te zijn, zoodat als de veen er uit is, 't geheel een goed poldertje zal worden. Dit voorste gedeelte is bestemd voor steekturf. Zoo liepen we beschouwend door tot aan een plaggen hut, waarin aan 't eene gedeelte een soort kantoor tje is ingericht, als 't tenminste kantoortje mag heeten, want we zagen een zeer klein tafeltje en een van plaggen gemaakte bank, en aan 't andere einde 't verblijf voor de werklieden, 't Ge heel var. buiten bekeken deed ons denken aan een stuk van een fortenlinie. We stapten het werklie- denverblijf eens binnen en ontwaarden midden in de ruimte een oude kachel, welke deze onconfor- tabele hut bij kou moet verwarmen, of dienst moet doen om een pot koffie te zetten. Hier en; daar losjes verspreid, op de lange plaggen banken, welke cds aan een oude Schoorlsche tramwagen deed denken, enkele drinkkommetjes, ziedaar, met wat gereedschap, 't interieur. We waren hier dan ook spoedig uitgekeken, en gingen eens achter de hut, waar een stuk of negen vierkante houten bak ken, gereed voor 't gebruik, onze aandacht trokken. Onderwijl was het half acht geworden, en waren er behalve de veenbaas, Wever, nog tien werkloo ds arbeiders bijgekomen, zoodat althans voor den eerster dag een twaalftal werkloozen aanwezig was, Daar kwam Van Kampen, en daar wachtte men op, want. dat is de man tdie de lakens uitdeelt. Een weigemoed „goedenmorgen" werd gewisseld, en toen 't geheel in een kring gegroepeerd was, deelde Van Kampen mede, dat met het oog op de vorst tot Mei gebaggerd zal worden. Hiervoou wordt een loon gegeven van 20 ets. den vierkanten Meter, bovengrond afgooien inbegrepen. Voor hen, die dezen zwaren arbeid niet kunnen verrichten, zal ande: werk gezocht worden tegen f 2.— per adg. Hij hoopte verder, dat er niet teveel gezegd zal worden, doch dat men met gegronde bezwa ren, als ze er zijn, voor den dag zal komen. Niet ondeiling mopperen, doch zeggen. Vrijgezellen kunnen niet anders dan op Maandag „in de veen" komen. Mocht evenwel onverhoopt een vrijgezel in de veen al reeds werkzaam, voor werk buiten de veen opgeëischt worden, die kan in diezelfde week weer tot de. veen toegelaten worden. Des Zater dags wordt niemand toegelaten. Nadat nog gevraagd is of allen georgani seerd zijn, waarop bevestigend geantwoord wordt, is het tijd om aan den arbeid te gaan. en dor pKoedijk, en twee van St. Pancras. Fluks worden een paar battings gelegd en de eerste houten bak, waarin de veen bereid moet worden, wordt er over gesjord. We volgen over een „vonder" en bevinden ons in het gedeelte van den polder, dat gebaggerd moet worden. En videnn weer die lange hooge stroo ien land, doch hier tusschen geen geslecht 4ager land, doch water. Tien der werklieden begeven zich aan 't einde van een der land- strooken en beginnen met 't afgooien van den bovengrond, welke grond op de in het water reeds zichtbare dam wordt geworpen. Qeze combinatie van zichtbare dam en opgeworpen bovengrond is het begin voor het van veen bevrijde nieuwe land. Zorgvuldig wordt er op gelet, dat hier de bovensteek op de dam, de verdere steken in 't water komen, zoodat er tevens practisch werk wordt geleverd. Zoo zijn er vijf werkloozen aan iederen kant van de strook werkzaam, totdat de veen zicht baar wordt. Ongeveer een meter aan beide kanten van de landstrook wordt ingegraven. Dan is het werk verder voor de baggeraars. *En zoo moet vervolgens iedere landstrook be werkt worden. Jammer, vertelde van Kampen, ■<ïat deze menschen, waaronder enkele nieuwe lingen, nog geen laarzen hebben, want nu zijn zij verplicht den geheelen dag bovengrond af te gooien, en zooals reeds gezegd, verdienen 'zij daar feitelijk niets aan, daar bovengrond 'afgooien inclussief berekend wordt, met 't baggeren. Maar verzekerde hij ons, „dat regelt zich wel weer." Vervolgens begaven wij ons naar de twee andere arbeiders, welke al reeds bezig waren met 't baggeren. Men kon al di- 'rret bespeuren, dat dezen 'terk niet geheel vreemd was. Een was reeds bezig groote brok ken lichtbruine veen naar omhoog te halen, «terwijl de ander deze in de bak geworpen veen, bezig was fijn te trappen. Met bijvoeging van water werden deze veenklonten tot brei ge roerd en vervolgens fluks over 't land ge gooid. En hier zit het geheim van 't geld jer- dienen voor de veenders en voor de goede turf voor onze kachel. Hoe beter bereide brei, dioe beter turf. En hoe vlugger dat dit werk je gedaan kan worden, hoe meer dat er Ver diend wordt. Ziezoo, we hadden de veenderij in haar aan vang gezien, en lieten onze oogen nog eens over 't geheel gaan en 'ttrof ons, zoo'n vroo- .lijke hoek dit was. Midden tusschen wei- en koolland, en aan den voorkant de spoorbaan, Waarop van tijd tot tijd een naderenden trein, geregeld den tijd aangeeft, met aan den ach terkant de ringvaart, gaf dit hoekje een aardig aspect. Eén ding is voor deze veenderij nog jammer, dat Ged. Staten er niet toe over kun nen gaan, van de werkloozensubsidie een wei nig voor dez eveenderij uit te trekken. Eenigs- Zin szonderling is hierbij één hunner standpun ten, n.l. dat deze veenderij is gedaan met de vooropgezette verwachting, dat ze sluitend zou wezen. En nu ze niet geheel sluitend is en om subsidie wordt gevraagd, is dit één der punten, welke een weigering veroorzaken. Alsof de tuinders ook geen vooropgezette bedoeling hebben gehad om hunne bedrijven fe luit en d te maken, en zij krijgen wèl subsidie. Onder deze overpeinzing verlieten wij de veenderij weer, nog even onze aandacht schèh kende aan 't gerammel van den Amerikaansche: windmolen, benoodigd voor de waterbemaling We gingen den weg naa r't dorp weer op, doch ditmaal zonder te verdwalen. VAN ALLES EN N06 WAT 'Nadruk verboden. Onze jeugd groeit op in de sport I Heeft de ihedendaagsche jongen hooger ideaal dan een ster te worden aan den voetbalhemel of min stens even harde opstoppers te kunnen uit deden als het boks-genie Carpentier? Als' er een robbertje gevochten moet worden nemen ze de allures aan van echte boksers en wat voetballen betreft, voor dat gemeente of parti culieren de jeugd hun sportterreinen gawen, wist menig eerzaam burger over de voetbaj- woede een boekje open te doen vanwege de gebroken ruiten of de ballen die op het dak verdwaald waren. Dank zij overheidszorg is 'thans het straatvoetbal in de meeste grootere plaatsen vrijwel verdwenen hoewel geen recht geaarde jongen het zal nalaten een steen of ouwe bus, welke op zijn weg ligt even een flinke „kei" te verkoopen. Doch dat ook de rasechte straatclubs nog bestaan moge blijken uit wat de „IJsselstreek" als historisch ver meldt. „Na een heftige discussie op ,,'t hukien van de straote" wordt besloten tot oprichting der club. De contributie wordt vastgesteld, beter over een paar weken kan van het dan bijeengespaarde geld een bal van 56 cent gekocht worden, wat een heele wiskundige berekening heeft uitgemaakt. Er wordt echter besloten direct al wat te gaan „oefenen". De een zorgt voor wat oude kranten, een ander voo reen eind to,uw en spoedig is de „bal" klaar. De oefenwedstrijd verloopt heel kalm en na afloop wordt de midvoor tot ballenbewaarder gedoopt, 't Is tijd van thuiskomen en ieder gaat zijn eigen weg. Na verloop van eenigen tijd wordt er aan des midvoor's huis gebeld: een collega voet- balle rdie Jan moet spreken, welke juist groote verhalen van zijn hedenmiddag gepresteerde prestaties vertelt, 't Blijkt Kees te zijn. „Zeg Jan", zegt deze, „ie mut mie de balie weer- gèven, want mie moeder ef de vulleton nog nie e lézenI" Dat de jongelui, waa r't voetabl betreft, over 'de geheele wereld wel zo owat hetzelfde zijn en de wanhoop, wanneer de bal op het dak of in een tuin verzeilde overal even groot is, bewijst het volgende verhaal. Te Dublin, in Ierland, was een troepje op den weg aan 't voetballen, toen de bal een tuin invloog, toebehoorend aan een hoofdon derwijzer. De jongelui staken de koppen bij mekaar en goede raad was duur. Eindelijk be sloot een der stoutmoedigsten om aan te bellen en het kostbare voorwerp terug te vragen. He laas, de hoofdonderwijzer, die al honderd en een keer van die verdwaalde ballen tusschen zijn tuinboontjes had moeten opvisschen, liet zeggen dat ze den volgenden dag nog maar eens moesten terug komen. Dat was den jon gens nu heelemaal niet naar den zin. Ze moes ten en zouden den bal nog dienzelfden dag weerom hebben. De aanvoerder kwam dienzelfden avond weer bij den onderwijzer, en hoe! Hij had zich een masker voorgedaan en had een revolver dreigend in de hand. Het was wel is waar geen echte revolver,, maar de onderwijzer zag haar toch voor echt aan. De „indruk" werd nog verhoogd door een gewichtig uitziend do cument, dat de jongen aan den onderwijzer overhandigde en dat tot opschrift droeg: „Pro clamatie. Neemt u in acht voor de R. A. Scouts 1" Vervolgens dreigde de jongen den hoofdonderwijzer, dat er iets ernstigs zou ge beuren, als hij zijn bal niet terugkreeg. De onderwijzer stelde natuurlijk de politie met deze '„levensbedreiging" in kennis, en dezer dagen stond de kwajongen terecht. Hij kwam er met 24 gulden nogal genadig afl We leven in een rare wereld. Jongens van '12 jaar bedreigen hun onderwijzers met revol vers en vrouwen schaken mannen, inplaats van dat de dappere ridders hun aangebeden schoo- nen ontvoeren 1 Het is waar gebeurd, in Frank- "rijk. Een meneer uit de stad Cette, in het Zuiden van Frankrijk, zo ujjn het huwelijks bootje stappen met eene dame uit het naburige dorp Monastier. Het huwelijk was op Zaterdag j.l. bepaald. De aanstaande echtgenoot, die een aantal dingen voor de plechtigheid verzorgd had, was Vrijdagavond ter ruste gegaan en lag Zaterdagmorgen vroeg nog te slapen, toen twee dames, die gelijk later bleek, den vorigen middag om 2 uur uit Cette waren vertrokken en 2:1 L te Monastier op de hoogte hadden gesteld omtrent de woning van den jongeman, zijn kamer binnengedrongen, en hem na eenige bedreigingen m (tn stortregen meenamen naar Banassac, waar het diietal de navondtrein naar Cette nam. De bruid ontwaakte des morgens en vond den vogel gevlogen. Ze moet het thans voorloopig zonder huwelijk stellen, want de dames hebben haar prooi goed in veiligheid gebracht, dat deze tot dusver, r.og niet te Monastier is teruggekeerd. !Wie weet of hij tenslotte nog niet blij is dat hij zijn viijheid weer terug heeft, dat kostbare bezit., Als je je eenmaal hebt laten vangen, dan snak je er naar. Doch weinigen hebben dan nog den moed hun kluisters te verbreken. Liever blijven ze gevangen en worden aldus beschaamd gemaakt- door Reintje de Vos. Di eliet zich niet vangen, ofschoon er in de bosschen bij Beekbergen een stevige val voor hem klaar stond. Of liever, van gen liet hij zich wel, hij geraakte met een voor poot in de klem, doch toen hij aldus voor de keus werd gesteld van gevangenschap of vrijheid koos hij het laatste en knaagde zijn voorpoot af. Den volgenden morgen vond de jachtopziener de poot slechts in de klem. Nood maakt vindingrijk en gevangenzitten wil niemand graag. Een inijo ner van het Brabantsche dorp Tongelre, die voor het een of ander strafbaar feit in het arrestanten lokaal te Son was opgesloten, stak zijn stroozak i'n biand en riep om hulp. Toen deze werd verleend, wist hij van de gelegenheid gebruik te maken en er tusschen uit te knijpen. Dat is nou de dank voor de verleende hulp. Ietö dergelijks wordt uit Amsterdam gemeld. Daar werd een jongmensch door een man met gevaar i voo- eigen leven uit het water gered. Uit dank baarheid wist de drenkeling zijn redder in de gauwigheid voor 25 gulden te bestelen. Wat hieronder volgt is het getrouwe verhaal van een inbrekershistorie te Enschede, welke als titel zou kunnen voeren: „De dienstmeisjes in de dakgoot." De familie was voor een paar weken uit en dé poliite zou een oogje op de leegstaande villa hou den. Dat gebeurde en op morgen vonden twee patrouilleerende agenten een achterdeur open ,„Daai zijn inbrekers" zei de eene agent tot den atideie. Ei werd assitentie gehaald, het teerein werd afgezet en eenige agenten drongen binnen teneinde de dieven te vatten. Men hoorde gestom mel op den zolder, doch toen de agenten daar kwamen, troffen ze slechts twee dienstmeisjes in nachtgewaad aan, die de agenten voor de inbrekers, aanzagen en dachten dat hun laatste uurtje ge slagen had. Doch vanuit de dakgoot klonk een vreeselijk gegil en onder toenemende spanning werd het onderzoek voortgezet. Toen de agenten, hun hoofd door het raam staken en de twee meisjes in de dakgoot hen in het oog kregen, ver dubbelden ze hun gegil, want ze zagen in hun angst het moorddadig dolkmes der „inbrekers" op de keel gezet. Ze waren te verschrikt om t» zien, dat het agenten waren. Ten slotte, toen de zenuwen der vrouwen eeni zins tot bedaren waren gekomen, e ner met haur te piater. viel, bleek, dat er van inbraak geen spra, ke was. De familie had het dienstpersoneel ver' zocht, daags voor haar terugkeer aanwezig willen zijn. Zoo was gebeurd, doch daar een meis je des avonds nog niet terug gekomen was, men de achterdeur voor haar open laten .taan Ten slotte nog een heusche inbrekershistori, waaraan de komische noot niet ontbreekt. De gelukkige erfgenamen van een rijke dame te Béziers in Frankrijk die in September van het vong jaar was overleden, begaven zich dezer (]jj gen naai haar woning om den weelderigen inbo* edl te verdeelen. Wie beschrijft echter hun verba, zing en teleurstelling, toen zij bij het binnentredéj in de woning moesten constateeren, dat er va» den inboedel niet veel meer was overgebleven Een onderzoek dat werd ingesteld, leidde tot dj oveituiging, dat inbrekers zich in den tusschentijtj zonder zich daarbij te behoeven haasten, alle incu. befen en luxe voorwerpen hadden weggedragen Met leege handen moesten de erfgenamen wëet naar huis terugkeeren. ureau komt Maar de bu> an beleg o De Franse jtijd te wor poorwegveil elegraaf- er Jfc. uit 1 verbind 11 deustadt en NIEUWSTIJDINGEN Het einde van een politiehond. De bekende politiehond Albert, die bij het opsporen van misdadigers aan de politie goede diensten heeft bewezen, is dood. Zijn baas, de hoofdagent Water, tegenover wien „Appie groote aanhankelijkheid toonde, is lang ziek geweest, en moest in het ziekenhuis verpleegd worden. Vermoedelijk is de hond, die acht jaai reeds aan Water toebehoorde, uit heimwee ge- sborven. Boefjes. Als verdacht van brandstichting op 1.1. Woensdag in de heidegronden, gelegen nabij de Woeste Hoeve tusschen Arnhem en Apel. doorn, zijn door de Apeldoor-nsche politie twee 16-jarige jongens T. van L. uit Eerbeek en T, van L. uit Loenen, gearresteerd. Eén dezer heeft reeds zijn schuld bekend aan de daad, waardoor 8 H.A. heidegrond, deels aan de gemeente Apeldoorn, deels aan baron Delcourt behoorende, werden vernield, Diefstal van gouden horloges. Te Dieren is een man aangehouden, ver dacht van diefstal van een twaalftal gouden horloges, met kettingen, ten nadeele van een juwelier te Zutphen. De horloges werden bij een opkooper te Dordrecht in beslag genomen. Motor-ongeiuk. De wijnhandelaar S. te Maastricht is met zijn motorrijwiel tegen een boom gereden. Met een schedelbreuk is hij tusschen Margraten en Ca dier en Kee rgevonden. De ongelukkige is te Maastricht in het gesticht Calvariënberg op genomen. Zijn toestand is ernstig. BUITENLAND Moord en doodslag zijn aan de orde van den dag. Te Essen is Zaterdagnacht weer een Fransch sol daat vermoord, terwijl hij zich in een sousterrain van het station bevond. Een voorbijganger op straat zou hem, door het venster, doodgeschoten hebben. De Fransche patrouille die op het fjeluid toesnelde, heeft vuur gegeven op een Duitscher die ijlings de vlucht nam, en hem gedood. Men neemt nu maar aan, dat deze man de dader is geweest, maar het kan natuurlijk evengoed zijn dat hij slechts een onschuldig slachtoffer van de panieb was. Men is in het Ruhrgebied niet meer zuinig met kruit en lood. Daarentegen is te Buer eenige ontspanning ii gerttden. De gijzelaars zijn weer in vrijheid gesteld De Fransche autoriteiten zijn tot de conclusie ge komen dat de bevolking van Buer gee nschuld draagt aan den moord op de beide Fransche offi- cieicn, wier lijken tusschen Recklinghausen cn Buer op den straatweg gevonden zijn. Men neemt nu maar aan dat de twee Duitschers, die korc na den moord gevangen genomen en gedood zijn, jcliufdig waren aan den moord. Het officieuse Wolf MEN ZEGT dat de actie, die thans door stad en platte land gevoerd wordt voor het behoud of ie afschaffing van den zomertijd, ernstig doet denken aan de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten dat sommige politieke partijen aan dit „BRAAT" -succes een politiek smaakje mee- nen te proeven; dat het eene groote TROOST is, wanneer, eene vereeniging onder hare leden een kamp' vechter telt, die den rechten man op de rechte plaats weet te brengen; dat er één groote roep gaat over de voor treffelijke leiding, als nooit te voren, van den 'nieuwen voorzitter der L. G. C. dat in die vergadering van 14 Maart een spook aanwezig was welke een rechtspraak ver hinderde inzake de L. T. Bj.-geschiedenis; dat er voor een viertal vereenigingen juri dische lezingen zullen worden gehouden over; tien inhoud en de beteekenis der statuten dat de solidariteit jn den tuinbouw daardoor enorm zal dat dit de bezuiniging in den bond der L G. C. geweldig kan ten goede komen; dat al het geroep over bezuiniging in dien bond aan de hand van den tekst en de uit legging der artikelen, blijkbaar is gaan ge 'lijken op marktgeschreeuw. dat?I!

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2