NIEUWE $o 35. ituwwi. n Donderdag 22 Maart 1928 82e Jaargang DIJKER COURANT. LANGE DE MORAAZ Mkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." INCASSO'S DE UITKIJK )e meesten onzer kennen ze in eigen leven die dagen en weken soms van necrslach- moedeloosheid, waarin alle kracht en alle ,ed en alle lust schijnt weggezakt, waarin het gedoe van je zelf en de wereld je zoo .teloos en overbodig schijnt en je geen zin er hebt om er tegen in te gaan, tegen de eilijkheden en onrechtvaardigheden en alles je hindert en verkeerd lijkt, maar je alles r over je zoudt willen, laten komen, zoo- het nu eenmaal toch schijnt te moeten men en zooals het toch niet mee rte veran- en tegen te houden is. Verkeert Europa, rkeeren wij allemaal thans in die stemming? komen vaak na sterke krachtsinspanningen lichaam of geest als symptomen van uit ing, die tijden van moedeloosheid. En ropa heeft' zich overspannen, daar is geen jfel aan. Maar het heeft bovendien geimerkt, het allemaal toch niets geholpen heeft, is geen greintje idealisme meer in de tie zaak'', zoo schreef onlangs een Ameri- ansch journalist en letterkundige. „Datzelf- Frankrijk, waarvoor we eens alles" over iden, heeft ons op ontzettende wijze teleur- iteld. En die teleurstelling heeft den wind onze internationale zeilen genomen." Maar in Europa natuurlijk veel meer. De teleur- lüng trof van dichterbij en was bitterder en irdrukkender, omdat wij, anders dan de lerikanen nog, er zelf de dupe van werden, kwam van Frankrijk niet alleen, maar van ejkanten. Het bleek anders geworden in wereld, heel anders dan we het ons eens vrucht der Europeesche inspanning en van Europeesche lijden gedacht hadden. En ie en uitgeput en ontgoocheld laten we het ar over ons komen, de ongerechtigheden de Roer'en de ongerechtigheden van Wil- en Galicië, de hongerdood voor Rusland, de dictatuur van geweldenaars met of zon- glacé handschoenen. Wij, eenvoudige men en déden het niet alleen. Want wie voelde de kracht er tegen in te gaan? )e. Polen hebben Wilna veroverd, dat I.i- usch was en de Lithauers Memel, dat iksch was. En de gezantenraad en de Vol- ihond, die recht hadden te spreken, wisten beter te doen, dan zich maar bij het resul;- van deze gewelddaden neer te leggen en ,mel aan Lithauen en Wilna aan Polen toe kennen. Waf zouden ze zich ook druk ma il Het helpt toch niet meer. Over Galicië est een volksstemming beslissen. Maar Po- zat er en Polen zou er zoo gemakkelijk weg te krijgen zijn. Dus kende de gezanten ld, aan wien de beslissing was opgedragen, maar aan Pplen toe. Franschen invloed er niet heelemaal vreemd aan geweest zijn. tal is Frankrijk's agent in het Oosten, zijn ter wordt door Franschen gecommandeerd door Frankrijk gedeeltelijk-betaald. Verster- ig van Polen was dus Frankrijk's belang. Lithauen zich gemakkelijker in den stand vain Wiina te doen schikken, werd emel aan dit land toegewezen. Het is de ,of de zaak er mee uit is. Wilna is vrij- zuvier Lithausch en Galicië voor driè- sart Roetheensch. De Oekraine heeft dan k al geprotesteerd. En Rusland is zoowel de Memelsche als de Wilnasche en de taische regeling opgekomen. Oogenblikke- behoeft noch Polen noch Frankrijk noch Gezantenraad zich daarvan iets aan te trek- -Maar het kan verkeeren. En het zou wel is kunnen blijken, dat Polen zich aan niet- >°lsch grondgebied een ongeneeslijke indi cie gegeten had, wannee ral zijn buren en geannexeerde vreemde bevolkingen zich i hem vereenigen. Roemenië ondervindt 'al eenigszins, nu in den strijd om de grond- :'j daar de tegenstelling tusschen Oud- en 'e®w-Roemenië gevaarlijk dreigt te worden. Zuid-Slavië heeft er al lang aan gesukkeld, gevolge van het verzet der Kroaten tegen centraliseerende politiek van Belgrado. Al kunstmatige staten, die na den oorlog in '•tóen- en Zuid-Oost-Europa gevormd zijn, Wen vroeg of laat de inwendige zwakte ver tol, die van dergelijke indigestie altijd het ^zakelijk gevolg zijn, zoodra het ovcr- trscheode volk nauwelijks meer dan de helft draagt van de onderworpen rassen. Maar Entente heeft dat, toen ze Staten vormde, in Midden-Europa als een tegenwicht te- Duitschland en als een muur tusschen Rus- en Duitschland moesten dienst doen, maar er het hoofd gezien. toinkrijk ziet het nog1 over het hoofd. Door :"®öexatie van de Rijnprovincie en zoo mo gelijk van de Roerstreek meent het zich ster ker te zullen maken. En het bereikt alleen vergrooting van zijn onveiligheid door het wek ken van een haat, die niet meer te blusschen zal zijn. Het gaat nu van kwaad tot erger. En aan de Roer volgt de eene geweldmaatregel op de andere, zoodat er een soort militaire terreur gaat heerschen. Den laatsten tijd is er herhaaldelijk sprake geweest van Engelsche bemiddeling. Maar Poincaré heeft eiken weg daartoe versperd door zijn onomwonden ver klaring, dat Frankrijk iedere poging als een onvriendschappelijke daad zou beschouwen, wa beteekent, dat het er met oorlog of andere vijandelijkheden op reageeren zou. Misschien zou het zcih nog wel eens bedenken, wanneer Engeland werkelijk doortastte. Het is ook in dezen zoo, dat de brutale de halve wereld heeft. Maar Engeland voelt zich tegenover Frankrijk ook wat in een onzekere positie. Al is de macht van het Britsche wereldrijk tegen het Fransche militairisme op den duur gemak kelijk bestand, oogenblikkelijk is Engeland toch de mindere, niet alleen in troepenaantal, wat nog zoo heel erg niet zou zijn, maar in! luchtkrachten, wat veel erger is, zoodat men zich er in Engeland reeds wat bezorgd over gaat maken. Frankrijk is nu nog de bondge noot en vriend. Maar de vriendschap is zoo innig niet meer als ze was. Straks is het de vreemde, die een vijand kan worden. Maar bovendien de Duitschers hebben, zoo bere kende een conservatief parlementslid in de Daily Mail, al weer een koopvaardijvloot van U/s millioen ton. Engeland's buitenlandsche en koloniale markten kunnen opnieuw gevaar gaan loopen. Waarom zou hec dan Duitschland helpen zijn verloren positie te heroveren? Eigenbaat dus? Ja natuurlijk. Maar wat an ders regeert de wereld dan? Op de jaarverga dering van de vereeniging van Engelsche kleurstoffabrikanten is kortelings meegedeeld, dat de Britsche kleurstofnijverheid thans 80 procent kan leveren van alle in Engeland be- noodigde kleurstoffen, terwijl vóór den oorlog juist 80 procent uit Duitschland? kwam. De oorlog is dus niet voor niet geweest. „Er is geen greintje idealisme in de heel zaak", zei de Amerikaan. Europa is oud en het is immers alleen de jeugd, die nog aan idealen gelooft. Maar is het dan wonder, dat zelfs de gezantenraad en de Volkenbond er het bijltje bij neerleggen, wanneer het om de 'handhaving van het recht gaat en in neer slachtige moedeloosheid de dingen maar laten komen, zooals ze koftien? RECHTZAKEN ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 20 Maart 1923. Joh. G., zwerver (ged.) Bedelarij 3 dagen hechtenis en 8 maanden opzending. J. H. V., zwerver, ged. bedelarij, 3 dagen en 2 jaar opzending. Deze week geen nieuwe zaken. UIT DEN OMTREK. OUDE NIEDORP. Gister werden de dijken en wegen van de banne Oude Niedorp publiek voor een jaar verhuurd en brachten in totaal op f373.3 perceelen werden opgehouden. OUDE NIEDORP. De gelegenheid cot kostelooze vaccinatie wordt dit jaar gehouden voor Oude Niedorp in het Raadhuis op Zaterdag 24 Maart nam. 4 uur, en voor Zijdewind en 't Veld op 28 Maart a-s. nam. 4 uur in de R. K. school 'tVeld. Loonkwestie Watermolenaars in N.-H. Uit Oterleek schrijft men ons: Zondag vergaderde te Noordschermer, de Afd. van den Bond van Watermolenaars, onder leiding van den heer G. Wiedijk. Mededeelimg werd gedaan van het ingeko men antwoord van het polderbestuur op een adres der Afdeeling, beoogend loonsverlaging bij de watermolenaars te voorkomen, een ant woord dat zeer teleurstelde. Het polderbestuur vond geen termen, de loonen te handhaven. Aldus zou er een vermindering van ongeveer f 100 komen voor eiken molenaar. De Michels, te Helder, had aan de Afd. desgevraagd, gead viseerd besprekingen te houden met den af gevaardigde in de Tweede Kamer, waaraan gevolg zal worden gegeven. Aan het water schapsbestuur zal worden verzocht, de verla ging niet meer dan 10 pet. van het bestaande loon te doen bedragen. Het thans door dat bestuur vastgestelde loon zal voorloopig onder protest worden aangenomen. BUITENLAND Hevige sneeuwstormen. Een hevige sneeuwstorm, erger dan sedert het jaar 1888 is voorgekomen, teisterde heden het Westen van Amerika. In Milwaukee ligt de sneeuw bijna drie meter hoog. Alle wegen naar Chicago zip onbegaanbaar en deze stad wordt met melknood bedreigd. De staten Wyo ming, Colorado, Nebraska, Wisconsin en Iowa hebben alle ernstig te lijden van de strenge vorst en de hevige winden. Terwijl de sneeuwstorm zijn hoogtepunt had bereikt, brak brand uit te Chicago en Omaha In de eerstgenoemde stad werden huurkazer nes in de asch gelegd en veertig gezinnen werden in den sneeuwstorm de straat opge dreven. Te Omaha werd in het centrum der stad een blok zakengebouwen in puin gelegd. Het telegraaf en spoorwegverkeer wordt ernstig belemmerd. De spoorwegdienst te Chi cago is tot de helft ingekrompen. Treinen kunnen de stad enkel verlaten met twee loco motieven en veel treinen komen uren te laat aan. Ten Westen van Chicago worden zij door de opgewaaide sneeuw tegengehouden. Volgens het meteorologisch instituut trekt de storm snel Oostwaarts. Te New York aan gekomen oceaanschepen melden, dat de vaart op den Atlantischen Oceaan ernstiger door ijs bergen en ijsschotsen wordt belemmerd dan sedert het vergaan van de „Titanic". De Nederlandsche mailboot „Nieuw Am sterdam" kwam met 3 uur vertraging te New York aan. Het schip had een ijsveld gepas seerd, dat volgens den gezagvoerder een op pervlakte had van 250 vierkante mijl. („De Courant"). Duitsche nota's aan Frankrijk. De Duitsche regeering heeft haa rzaakgelas- tigde te Parijs de Fransche regeering twee no ta's doen overhandigen. In de eerste protesteert zij tegen de arresta ties te Essen en de bloedige incidenten te Essen en Buer. Zij stelt voor een internatio nale commissie van onderzoek te benoemen ter opheldering van het gebeurde, overeen komstig de Haagsche conventie van 1907. (Een dergelijke commissie heeft volgens deze con ventie slechts tot taak de geschilpunten op te lossen, niet het nemen eener beslissing nopens de rechtskwestie. Beide partijen benoemen een gelijk ^antal leden, die een neutralen voorzit ter kiezen). Daar de Franschen het den Duit- sc'hen autoriteiten te Buer onmogelijk hebben gemaakt een onderzoek in te stellen naar den moord op de Fransche officieren en men het zelfde te Essen vreest, blijft de Duitsche re geering niets ajnders over dan de weg, door de Haagsche conventie aangewezen. De tweede nota houdt zich bezig met de order, door generaal Langelot dd. 28 Febr. te Recklinghausen uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat ter verhindering van sa botage aan de spoorwegen bepaalde Duitsche ambtenaren voor zekere trajecten verantwoor delijk worden gesteld en eventueel zullen wor den gearrresteerd, terwijl de gemeenten wegens sabotage met geldboeten kunnen worden ge straft. Ten slotte wordt geprotesteerd tegen het stelsel der gijzelaars, de collectieve straffen en tegen de gedwongen dienstverrichting tegen het eigen vaderland. Echtscheiding in de Vereenigde Staten. Van iedere acht huwelijken, diein de Ver eenigde Staten worden gesloten, wordt er één door echtscheidingen ontbonden voor een der rechtbanken in diezelfde Vereen. Staten. Vol gens deze statistiek is van alle beschaafde lan 'den het getal echtscheidingen dadr het grootst Verleden jaar werden er van de een millioen gesloten huwelijken, alweer 125.000 door echt scheiding ontbonden. IJveraars voor een wets wijziging op de echtscheidingen wijzen er op, dat er in de vereenigde Staten jaarlijks 80.000 „eehtscheidingsweezen" bij komen en dat er circa 60 millioen dollar per jaar moet worden uitgegeven voor kinderep, die geboren zijn uit ouders, die nimmer met elkaa rhadden moeten trouwen. De onrustbarende toestand wo^dt toe geschreven aan de overijlde en slecht overwo gen huwelijken en sommigen hopen op een ver betering van den toestand door een wet, die ten doel heeft, de huwelijks;- eri echtscheidings wetten voor het geheele land, dus voor alle Noord-Amerikaansche staten, gelijkluidend te maken- Het tot stand komen van deze wet wordt gesteund doo rden algemeenen bond var. •vrouwen-vereenigingen en de b: oogde wetswij- zigfmgen zij Ihzee ringrijpend. De wet zou o.a. bepalen, dat partijen twee weken te voren moe ten kennis geven van hun'huwelijk en dat be- eedigde verklaringen omtrent hun normale geestesgesteldheid zullen worden afgelegd, evenals een verklaring, dat zij niet lijdende zijn aan besmettelijke ziekten. Volgens de nieuwe wet, waarvan het ontwerp al bij den -Senaat is Ingediend, zal echtscheiding mogelijk zijn op 'grond van overspel, lichamelijke en geestelijke mishandeling, kwaadwillige verlating, het lan ger dan een jaar in gebreke blijven, bij het ver strekken van het noodige levensonderhoud, en ten slotte ongeneeslijke krankzinnigheid, of het plegen van een ernstig misdrijf. Kussen in het openbaar verboden. Te Belfast vroeg een jonge man aan een meisje; met wie hij wandelde, of zij zijn vrouw wilde worden. Het meisje nam het aanbod aan. Het paardje bezegelde den pas gesloten band met ee nomhelziing, toen een dienaar van den heiligen Hermandad verscheen. Onthutst sloeg de brave man het tooneel gade. Zoodra hij van den schri'k was bekomen, begaf hij zich met rassche schreden naar de jongelui en nam beiden in hechtenis. Den volgenden ochtend om 10' uur werden zij voor den politierechter geleid. „In welk opzicht hebben deze jongelieden zich misdragen?" vroeg de rechter op ge- strengen toon aan den politieman. „Zij kusten elkaar op den openbaren weg," luidde het antwoord. „Noem je dat wange drag?" vroeg de rechter. „Ik zou niet we ten, hoe ik het anders zou moeten noemen, edelachtbare," antwoordde de polltie-agent. De jongelui werden, nadat zij van den po litierechter een berisping hadden ontvangen, ,van rechtsvervolging ontslagen. BINNENLAND. Vrouwen, wat doet gij? De oproep, door beide eerstondergeteeken- den enkele dagen geleden gedaan, heeft bij iie medeondergeteekenden en vele anderen aan geslagen. „Wat wilt gij dat wij doen zullen?" vroegen 'zij. Ziehier, wat wij willen. Wij willen de openbare meening mobilisee- reïi, niet pro- of contra eenige nationaliteit dat stellen wij uitdrukkelijk voorop doch tegen het onrecht dat nu geschiedt en dat zal leiden tot voortzetting, in nomimialen vre destijd, van alle ellende van den voorbijgewaan den oorlog. Wij willen alleen wakker schudden, die nu bij de pakken neerzitten en zeggen„Het geeft toch niets 1" Wij willen het allen duidelijk maken, dat er een weg moet zijn naar den vrede zoo, goed als er een weg was naar den oorlog. Dien weg naa reen werkelijken vrede wil len wij vinden en zullen wij vinden 1 „Ce que femme veut, Dieu Ie veut," zeggen de Franschen. Vrouwen, laat dat woord nu waarheid worden! Wij willen ook de vrouwen in de andere landen opwekken, opdat zjj mede helpen stu wen naar den vrede. Laten alle Nederlandsche vrouwen die het met ons eens zjjn, daarvan getuigen, zoowel openlijk ni de pers, als door toezending van bewijzen van instemming aan eene der mede pnd erge teekenden. En als dan het oogenblik dóór zal zijn, dat onze en andere Regeeringen zullen handelen, dan weten zij dat wij achter hen staan, hen bezielend met al de kracht die in ons is. Helpt dit oogenblik bespoedigen! Vrouwen, dat doet gij? 's Gravenhage, 13 Maart 1923. Mevr. F. BrunnerBrouwer, Heerengr. 40. Mevr. M., StibbeKnoch, Sweelinckstr. 126. Mevr. Wichers, Antonie Duyckstr. 113. Mevr. Verwey Mejan, Antonie Duyckstr. 113. Mevr. AlbardaBrals, v. Aersgenstr. 68- Mevr. Herens, Pr. Hendrikplein 4a. Mevr. DeelemanBorn, Fultoustr. 113. Mevr. M. SchoemakerFrentsen, Oude Schev. weg 84. Mevr. T. H. SylviusMeindersma, v. Speykstr. 11. Mevr. Van Braam HouckgeestSchroot, Surinamestr. 54. Mevr. H. KruisVan Gigch, L. v. Meerderv. 394- PLAATSELIJK NIEUWS NOORDSCHARWOUDE. De heeren J. Heeman en J. H. Keizer, .gaven in de gisteravond gehouden vergadering der Vrijz. Dem. Kiesvereeniging te kennen niet meer voor het lidmaatschap van den Raad in aanmerking te willen komen. ZUIDSCHARWOUDE. Met bekwamen spoed hebben de Provin ciale Commissie en Ged. Staten de aanvragen om crediet behandeld,, zoodat de beslissingen reeds zijn ontvangen. BROEK OP LANGENDIJK. Heden (Donderdag) komt in den Gemeente raad van Alkmaar o.a. aan de orde; 1 Voorstel tot vaststelling eener regeling in zake toelating van leerlingen uit andere Ge meenten tot de Handelsscholen. BROEK OP LANGENDIJK. 1 De Directeur van het Postkantoor te Broek op Langendijk vestigt de aandacht van be langhebbenden op de verplichting tot aangifte te zijnen kantore van inrichtingen, welke uit sluitend geschikt zijn voor het ontvangen van radiotelegrafische of radiotelefonisChe seinen. De daarvoor vereischte formulieren zijn ten postkantore te verkrijgen. BROEK OP LANGENDIJK Op de op heden vastgestelde kiezerslijst ko- fnen voor: 1143 kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; 1137 kie zers voor leden van de Prov. Staten en 1103 (kiezers voor leden van dep Gemeenteraad.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1