NIEUWE Nieuwsblad voor LANGEDiJ K en Omstreken. Zaterdag 24 Maart 1923. 1° Blad 32e «jaargang per 3 maanden [f 1,15 J. H. KEIZER. NO. 36» UTIKC. TELEPMeKN 82 L4«r*EDIJKER C0ERAN1. Deze ooarantaverschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. 1BONHEMEKT8PKU! REDACTEUR- UITGEVER BUREEL: Noor dsdiar woude. PB IJ 8 DEB^ADTEBTEHTIENt Ym 1—S regels 78 et., elke regel meer 18 ct. Groot» letten of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven reohtstreeks tan den Uitgever. Dit nummer bestas! uit 2 bladen. EERSTE BLAD. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." ALLE MOGELIJKE I VERZEKERINGEN. OFFICIEEL VISCHAKTEN. Binnenvisscherij. De Burgemeester der Gemeente Zuid-Schar- Moude maakt bekend dat ter Gemeentesecretarie, kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de aanvrager! tot het bekomen van een visch- of hengelakte, voor het jaar aanvangende i Juli aan staande en eindigende 30 Juni daaropvolgende,, en noodigt belanghebbende uit hunne aanvragen zooveel mogelijk vóór 15 Mei e.k. aan hem in te dienen. De navolgende akten worden uitgereikt: a. Groote vischakten, tot het visschen met alle geoorloofde vischtuigen tegen betaling van twee gulden vijftig cent (f.2.50). 1 b. Kleine vischakten, tot het visschen met een daarin genoemd vischtuig tegen betaling van een gulden (fi. c. Heiigelakten, tot het visschen met meer dan één hengel, tegen betaling van vijftig cent (f0.50). Voor het visschen met één hengel, geen loop- tof sleephengel en geen peur zijnde, behoeft geen aanvrage te geschieden. Kostelooze vergunningen om te visschen worden niet meer verleend. Geen akten worden uitgereikt: 1. aan hem, wien ingevolge art. 34, eerste lid, der Visscherijwet, de bevoegdheid om krachtens een consent of akte te visschen is ontzegd, voor den duur der ontzegging. 2. aan veld- of boschwachters, beambten en marechaussee, niet zijnde hulp-officier van jus titie, ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie1 beneden den rang van inspecteur der rijksveld- 'vacht en van inspecteur van politiebeambten van den rijks en provincialen waterstaat en beambte-i van de domeinen, beneden den rang van hoofdop zichter. Zuidscharwoude, 22 Maart 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN' SPENGLER. VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Zuid-Schar-' woude maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1923—1924 van 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en tegen betaling der kosten in af schrift, en stemdistrictsgewijze in uittreksel, ver krijgbaar wordt gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij hel gemeentebestuur verbetering van de vast gestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk vóór komt. 1 Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier Worden gesteld. Zuid-Schar woude, 22 Maart 1923. V Burgemeester en wedhouders voornoemd, De Burgemeester VAN' SPENGLER. De Secretaris, S. PARMA. I REVUE VAN DE WEEK Op Donderdag 15 Maart jl. is de Tweede Kamer door de'Jachtwet 1923 gekomen, zooals rij heeten zal, in tegenstelling der wet van 1857, die nog gedeeltelijk van kracht blijft. $jv**yv. Tenslotte is mr. van Schaik de katholieke af gevaardigde aan wiens voorstellen minister Ruijs de Beerenbrouck voorkeu rgaf, eigenlijk de „geestelijke vader'' geworden van de kern, het hart der wet. Volgens die amendementen is nu bepaald, dat het jachtrecht bij den grond eigenaar berust. Deze kan het zich voorbe houden of wel 't verpachten, maar behalve aan zijn huisgenooten kan de eigenaar 't aan nie mand overdragen. Ook voor den landbouwer is deze bepaling, welke 't meest in overeenstem ming is met ons geldend recht, toe te juichen. De bedoeling is, dat niet de eerste de beste „geldpatser'', O.W.-er zich van het jachtrecht zal kunnen meester maken. Dat soort van „Zon dagsjagers'' richt vaak de allerergste schade aan. De houding door minister Ruijs bij deze gelegenheid in de Kamer aangenomen, is niet zonder grond door Linksche en Rechtschè or ganen zonderling genoemd. Z.Exc. verklaarde, namelijk, dat hij eigenlijk verschillende wijzi- gnigen in het ontwerp had willen voordragen, maar 'tachterwege liet, het ontwerp verdedig de zooals het daa mu lag, daar... de Tweede Kamer op spoed aandrong. I Een dergelijke ver klaring, in de publieke zitting der Vertegen woordiging door een bewindsman geuit, is niet juist geschikt om de verwachtingen, welke men van diens ernst bij het vervullen zijner taak 'koestert, te versterken. 'tMag wel eens rond uit worden gezegd, gedachtig aan het oude woord: „Amicus Plato, magis amica veritasl" 1 Plato is mij lief, maar de waarheid nog He iver Van de verder ebehandeling der Jachtwet 1923 stip ik nog aan, dat het voorstel'-Deckers betreffende instelling van Jaohtschappen werd teruggenomen, nadat Minister Ruijs had be loofd eene regeling i..' een geest van wat D: Deckers bedoelt, te zuilen voorbereiden. En... de lange jacht is verbodenI Op aans Istichting van den Chr. Historischen landar beider Bakker heeft de Kamer met 60 tegen 18 stemmen besloten, deze gruwzame marte ling van het wild in dollen doodsangst door hazewindhonden opgejaagd, voortaan te ver bieden. Plattelander Braat voorspelde, dat in de praktijk der dingen de lange jacht toch zou, voortbestaan. Hopen wij van beterI Art. ?4 bepaalt, dat de grondgebruiker bij uit sluiting" het recht bezi.t op den door hem gepach- ten grond schadelijk gedierte te bemachtigen of te dooden met alle middelen, behalve eenige wreed ardige, welke de wet uitsluit. Bepaald is nog, dat volgens een voorstel-Van Twist op den Zondag het met schietgeweer dooden van schadelijk ge dierte zal verboden zijn. Een amendement om niet slechts den grondgebrui ker het hier-bedoelde recht te geven, is door de Kamer afgewezen. De artiiselen waarbij de heer lijke jachtrechcen worden afgeschaft, zijn voet stoots zonder een woord van debat goedge keurd. En de Kamer zal op Vrijdag 23 Maart eindstem irnng houden, over de nieuwe Jachtwet, die er met overgroote meerderheid zal komen oon deze zijde van het Binnenhof. 1 De 16e Maart was gewijd aan de algemeened Beschouwingen over de Begrooting 1923 voor Pos terijen P.T. t Waaraan niet minder dan twaalf sprekers deel-, namen .Den 2oen zou minister van Swaay het be»< antwoorden; de rede,y dan door Z.Exc. van Wa terstaat uit te spreken, zal mij wellicht aanleiding) schenken tot enkele „kantteekeningen". Op 23 Maart gaat de Tweede Kamer met! Paasch-reces, de Stille Week brengt steeds ook op het Binnenhof stilte. In die laatste week zou is van verschillende kanten verzekerd, ook het ontwerp nog worden behandeld betreffende be-, peiking van schoenen-invoerrecht, waarover reeds Voorl. Verslag is uitgebracht, en bij uitstek ge schikt om een storm pro en contra protectie te ontketenen. Ook wilde men nog afdoen: de interpellatie-Brautigam, over de belemmering wel ke onze handel en scheepvaart ondervinden in week den soc. derm afgevaardigde toegestaan, bet bezette Duitsche gebied, in de afgeloopen Dat zo ueen even drukke als weelige parlemen taire week kunnen worden! De Senaat kwam Dinsdagavond 13 dezer weer bijeen en begon met het ontwerp-Braat tot af schaffing van den Zomertijdrustig te laten lig- i gen,, totdat de Eerste Kamer deze zaak pens op haar gemak zal hebben bekeken, zich noch dooi' het rumoer der voorstanders, noch dbor de pro testen der tegenstanders van den Zomertijd laten de intimideeren. Een op zichzelf sympathiek en goed voorbeeld I Ipmiddels zijn uit den Senaat schriftelijke Vra gen,, in verband met deze kwestie, tot Minister Ruijs gericht, teneinde Z.Exc. uit haar tent te lokken. En deden de voorstanders van aansluiting bij den W.-Europeeschen tijd al hun best om propaganda voor hun denkbeeld te maken. De Eerste Kamer deed de Indische Begrootfng vooj 1923 af, en zij moest bij het „Indisch debat":- missen den hooggeleerden oud-burgemeester van Delft, mr. van den Berg, die wegens hoogen leef tijd is afgetreden als senator. De eenige „Indischd specialiteit" is er nu nog de oud-Landvoogd Iden- burg. Ik'stip aan, dat minister De Graaff aan kondigde: ontwerpen tot afschaffing van het in voerrecht op petroleum, wijziging der Indische Tariefwet en invoering van een aardolie-belasting. Ook wijzi.ging der Stoomwet (waardoor de 21/2 ton voor ketel-controle door de belanghebbenden moet worden gedragen, is goedgekeurd. De West- Indische Begrootingen zouden den ióen Maart ook nog op het tapijt zijn gekomen, maar minister De Graaff liet de hooge vergadering iets langer dan vijf minuten wachten Dat was generaal-presi- dent Van Voorst te kras.Z.Exc. verdaagde de zitting tot den 2oen Maart. Daarmee den Minis- te» van Koloniën een lesje in militaire stiptheid toedienendi Bflschen is nu in zicht, de wintersche vroeg- lente maakt telkens gelukkig plaats voor zoeter almospheer. En cfe Staatsmachine werkt in snel tempo Een ontwerp tot wijziging van de Pe'r- soneele belasting strekt o.a. tot vrijstelling voor ateliers van beeldende kunstenaars, zomerseizoen zaken, enz. Verdere ingediende of nadere ont werpen beoogen wijziging van de bepalingen be treffende de R.P.B., het zes ton meer uittrek ken voor de grensbewaking, wijziging van den zoutaccijhs. Het snoeimes wordt onverpoosd ge hanteerd, en hoezeer Vader Staat nu op groote èn kleine bedragen moet letten, is weer duidelijk jebleken, uit den aandrang der Regeering, in de Eerste. Kamer, om toch vooral het ontwerpje aan te nemen, bepalend dat degenen, die „een lintje" hébben gekregen, de kosten hunner decoratie voortaan zelve zullen dragen Onder de plannen van beteekenis welke men moest prijsgeven om „de bekende reden", behoort dat tot: stichting van een medische hooge school in Indië. De Rijksmiddelen brachten in Februari 1923 twee mjllioen en c.c. 27 ton meer op dan in Februari 1922. 't Lijkt prachtig, zulk accres ioaai wie de cijfers op den keper beschouwt, komt tot de ervaring, dat men hier te doen heeft met „toevallige meevallers", waaruit geen cosclusie valt op te bouwen t.a. van den financieelen toestand „au und filr sich" Dat in zulke omstandigheden telkens fantasti sche geruchten over bezinigingsplannen opduiken, mag niemand verbazen, Eén dier „on dits" gaat zelfs zoover om te beweren, dat begin 1924 tien pet. loonsverlaging voor het Rijkspersoneel zal ko- mtn„ met ingrijpende verandering van de. Pensi oenwetten en de wachtgeldregeling. De tijden zijn wijaarlijk al somber en drukkend genoeg .dat wij dergelijke sensationeele geruchten angst en schrik brengend in lal van gezinnen, best „als kiespijn", zeiden de menschen vroeger!: kunnen missen. Een extra-breede en rijk-geschakeerde misda- diglieidr-rubriek Te Rotterdam werd iemand tij korte afwezigheid uit haar woning voor acht mille bestolen. Bij denHandelsraad te Berkel kwam verduistering van vijftien mille voor. De valsche rijksdaalders zijn nog niet van de vlakte veid wenen. Te Rotterdam werd een Jacob Maris, ter waar de \an f7000 uit de lijst gesneden en aldus „ver voerd". Te Radiodorp is de ambtenaar, verdacht van verduistering ten nadeele van het Rijk, geat testeerd. Te Rotterdam werd een roofaanval on dernomen tegen een goudsmid, die op 't nippertje ran sluiten nog klanten kreeg, gelukkig verijdeld. Bij de Rotterdamsche Rechtbank werd f 100 boere gevorderd tegen een vertegenwoordiger der Bank var. den heer Broekhuys; die zich in het zonnige Italië metterwoon heeft gevestigd. Dc „raode haan" heeft in de jongste week weer danig huisgehouden. Te Amsterdam werd eene confectie-fabriek van de Raamgracht in de asch gelegd. Te Rotterdam had een geweldige school- brand plaats. Om mij nu maar tot dit voornaamst© uit de „brandrubriek" te bepalen. Er was om een 'vroolijker chapiter aan te roeren de lintjesregen van het Hongaarsche, Roode Kruis. Deze onderscheidingen zullen al licht voor sommigen niet dezelfde waarde en be teekenis hebbe nals de Belgische, welke mede wer den rondgedeeld. Onwelkom zijn ze toch in de meeste, gevallen niet. In de Communistische partij', brak een conflict, een rumoer los naar aanleiding; der royeering van het Amsterdamsche Raadslid Colly, op aanstichting van hetman Wijnkoop, »-{ en 't laat zich aanzien, dat ook deze muis zal blij ken een lichtelijk lang staartje te hebben? De achtste Utrechtsche Jaarbeurs beloofde aan stonds een succes te worden en van de splinter-; nieuwe postzegels moet helaas het tegen overgestelde worden gezegd, niet .zonder grond heeft dr. Beumer ze Vrijdag j.l. in de Tweede Kamer abominabel-leelijk genoemd!J De Nationale Opera heeft te Rotterdam twintig mille subsidie gekregen en zal zoodoende tegen veler verwachting, „boven Jan" geraken. De Tweede Kamer der Staten Generaal ontving vain mr. Fockema Andreae, den Utrechtschen Bur, gemeester, voor haar gebouw een borstbeeld van' Torbecke ten geschenke. Zeker had 't daar al lang moeten prijken. En sommigen zullen zich mis- scihen afvragen, of 't nog wel in het Lagerhuis- up-to-date past?!... BUITENLAND. Woensdag is te Londen een bespreking begon nen tusschen de geallieerde deskundigen over de Turks the tegenvoorstellen op het verdrag van Lausanne. Over het algemeen is men optimistisch; gestemd over het tot stand komen van het verdrag, doch als wij denken aan de houding, die de Turk- sch edelegatie ter gelegenheid van de conferentie! te Lausanne heeft aangenomen, moeten wij het niet onmogelijk achten, dat ondanks den goeden wil van de zijde der geallieerden, het tot stand Komen van het verdrag nog groote bezwaren met zich mede zal brengen. Het is intusschen waar-> schijnlijk, dat de vredesonderhandelingen binnen kort te Constantinopel zullen worden hervat. Uit het Roergebied bereiken ons slechts berich ten over moorden, wederzijdsche repressailte-maat, regelen en dergelijke. De Franschen passen de stiengste straffen toe en arresteerden bijvoorbeeld te Essen in verband met het doodschieten van een Franschen soldaat, een aantal vooraan staande personen uit deze stad. Deze zullen niet; worden vrijgelaten, voordat de dader Van den moord is gevonden. Het staat echter geenszins; vast, dat d it een Duitscher is. Zoo is ook te Buer, gebleken, dat de daar vermoorde beide Fransche; officieren niet door Duitschers gedoód zijn. Intusschen hadden de Franschen in verband met dezen moord, zeer strenge straffen toegepast, die ook eenige Duitschers het leven heeft gekost. Een; belangrijker moordaanslag is die op den separatist Smeet s .Deze voorstander van de afscheiding v;aa, het Rijnland van de Duitsche Republiek die sa men met Dorten een zeer gehate campagne voer de, is Zaterdagavond in zijn werkkamer te Keulen, door een tot nu toeonbekend gebleven persoon, met een revolver aangevallen en ernstig aan het hoofd verwond. Zijn secretaris Kaiser werd bij <len aanslag gedood. Dit is een zuiver politieke moord, als gevolg van de opgewonden stemming in Duitschlaijd, uitvloeisel van het opgezweepte. Na tionalisme, dat er niet voor terugschrikt regen; standers, in casu een Duitscher, die onder Fran sche bescherming werkt, uit den weg te ruimen.) De Franschen zijn intusschen in het Ruhr ge bied aangevangen met de verzending yan kolen en cokes naar Frankrijk. Hier en daar breken in de mijnen proteststakingen uit. De hoeveelheden kolen, die de Franschen evenwel naar hun land kunnen vervoeren, zijn niet te vergelijken met de leveranties, die voor de bezetting door Duitschland werden gedaan. Het is dan ook geen wonder dat algemeen een zekere moeheid en matheid gevoeld wordt en dat men aan beide, zijden naar het einde van bet conflict verlangt. Wat er precies achter de schermen gebeurt, weten w ijniet, doch het schijnt wel vast te staan, dat men zoowel te Berlijn als te Parijs op eea

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1