NIEUWE Dinsaag 27 Maart 1628 82e J aars Ho. 37» I3BYKMID. 52 mmm courant. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." INCASSO'S UIT DEN OMTREK UIT KOEDIJK. Ziondag werd door onzen plaatsgenoot, den heer B .C. Sliooten, een telepathie-séaince ge geven in het lokaal van den heer Jb. Groot. Des middags werd een opdracht uitgevoerd welke als volgt luidde: Vertrek van het café ,,'tVergulde Paard'* en zich begeven naar het café van den heer Tin (Koedijker vlotbrugl, aldaar, onder een gevuld glas Ranja, staande op het eerste tafeltje rechts een geschrift weg nemen, glas leegdrinken, geschrift meenemen. Daarna rijden Kogerdijk, dorpsstraat Te Ber gen, Breelaan naar Schporl, Schoorldam naar Koedijk en ten huize van den heer C. -Bos Sr. een doosje pinaises van den schoorstèen in de huiskamer weghalen en met behulp van deze punaises het geschrift vast prikken, op een manshoogte op de electrische paal, staan de voor het café van den heer C. Bakker. De Commissie van controle, de heeren Kooi man, dr. den Hartog, C. Bos Lz., leider van den 'telephaat was de heer ,A. Hart, de heer C .Bios Lz. gaf zijn auto ter beschikking, de opdracht is uitnemend geslaagd. Des avonds trentgaf de heer Slooten eenige aanwijzingen omtrent de gedachten waarna door een drie tal personen een opdracht werd gegeven eix. correct uitgevoerd. Hierna gaf de heer H. Visser ter afwisseling een voordracht. Daarna gaf de heer Slooten eenige opdrachten met) kopercontact, die allen, hoe ingewikkeld ook', correct werden uitgevoerd. Ook geblinddoekt werd met succes gewerkt. Na een paar voor drachten werd een parise gehouden, waar de caféhouder Groot op het orgel eenige mooie nummers gaf. Hierna werden eenige hipnose staaltjes gegeven, die zeer naar genoegen slaag den. Dit eerste optreden van den heer Sloo ten in het openbaar is goed geslaagd. HEERHUGOWAARD. De afd. der Holl! Maatsch. van Landbouw alhier hield ihaa rvoorjaarsvergadering in het lokaal va inden heer A. Rus. Slechts 10 leden waren opgekomen. De voorz., de heer Met opent met een kort woord de verg., waarna door den Secr., den 'heer Van Slooten. de no tulen worden gelezen, welke onder dankzeg ging voo rde uitvoerige, te boekstelling worden goedgekeurd. Van de ingekomen stukken lokte alleen de circulaire der zusteraf deeling „Opmeer en Om streken'*, betreffende het herdenken van haar 75-jarig bestaan, eenige bespreking uit. Het resultaat hiervan was, dat beslbten werd als blijk van belangstelling een verguld zilveren medaille aan te bieden, of desgewenscht het daarvoor bestemde bedrag in contanten. Uit de rekening van den Penningm. bleek, dat de ontvangsten over 1922 hebben bedragen f332.81, de uitgaven f 297.28, alzoo een batig saldo van f35.53. Door de heeren D. de Jong en T. Kostelijk is deze rekening nagezien en in orde bevonden, zoodat ter goedkeuring wordt geadviseerd waartoe de vergadering be sluit, terwijl de voorz. den Penningm. dank zegt voor zijn gehouden beheer. Daarna komt in behandeling de beschrijvings brief voor de buitengewone Algem. Verg. der Maatschappij, te houden op 2 Mei te Amster dam. Hierbij ontstaat een gedachten-wisseling omtrent het pachtvraagstuk naar het plan van den heer Nobel, waarover een inleiding zal worden gehouden door den heer KI. Cz'. de Boer. Algemeen is men van oordeel, dat on der de tegenwoordige tijdsomstandigheden zoo wel koopprijzen als pachtprijzen nog veel te hoog staan, doch eveneens is men algemeen van oordeel, dat in dezen vraag en aanbod sterk overheerschemde factoren zijn en een ge zonde oplossing van het pachtvraagstuk wel hoogst mgoeilijk te treffen zal' zijn. Met het oog op de minder belangrijkheid der agenda, Wordt besloten ditmaal te volstaan met de zen ding van een afgevaardigde, wien vrij man daat wordt verstrekt. Aangewezen als zooda nig wordt de heer Jac. Met, als plaatsvervan- de rde heer W. van Slooten. Naar aanleiding van het genotuleerde der vorige vergadering ontspint zich een debat over het houden van een boekhoudcursus. Al gemeen acht men een behoorlijke boekhouding voor het bedrijf een eisch des tijds, afgezien nog van het feit, dat ze gegevens verschaft, waar men tegenover den fiscus komt te staan. Wel wordt het ten zeerste betreurd, dat in onze gemeente zoo weinig belangstelling wordt getoond voor cursussen in het algemeen, toch meent men, dat de organisaties moeten door gaan met hun pogingen om er belangstelling voor te wekken. Besloten wordt in de najaars- verg. hieromtrent een beslissing te nemen. Te vens zal dan het bestuur moetein worden aan gevuld door het bedanken der heeren T. Ap pel en Jb Rootjes.. Door den heer T. Kostelijk wordt nog eens een lans gebroken voor samenwerking tus- schen de H. M. v. L. en de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde ter zake keuring van 'zaaizaden en pootgoed. Di t gemis aan samen - wering ontneemt voor een groot deel de waar de aan de uit te reiken certificaten. De verg. het met den heer Ku eens en acht een stre ven in die richting wel geweinscht. Nog wordt besloten dat bij een eventueele vorming een commissie met ;het oog op het Regeerings-jubileum der Koningin, voorz. en secr., de afd. daarin, zoo een uitnoodiging tot haar wordt gericht, te vertegenwoordigen. Hierna sluiting. HEERHUGOWAARD. Zaterdagavond werd in het lokaal van den hee rA. Rus de algem. verg. gehouden van de coop. Boerenleenbank. Na opening der verga dering, welke doo r95 leden was bezocht, door den voorz. van den R. v. T., den heer Met, werden door den kassier, den heer C. Hartigh, hls secret, fungeerende, de notulen der vorige verg .gelezen, welke onveranderd werden vast gesteld. Door de daartoe benoemde comm. was de rekening nagezien en bij" mofide van den heer D. Grootes verklaarde de comm. alles in jbrde te hebben bevonden. De eindcijfers der 'rekening liepen in ontvangst en uitgaaf over 'f457463.31, terwijl de balans sloot met een debet en credit groot f 299417,10V2- De winst over 1922 bedroeg f 1162.10 terwijl 1921 was geëindigd met een verlies van f206.78V2- De reserve bedroeg op 31 Dec. f 9429.02V2- Voorts bleek uit de rekening, dat een mooi boekjaar is gemaakt, wat echter nog duidelijker bleek uti de cijfers gegeven door den Dir. der Bank, den heer W. van Slooten, in het jaarverslag wa arverschillènde cijfers van 1922 werden ge steld tegenover die van '21 en daarbij een zeer gunstigen indruk maakten, vooral met be trekking tot spaargelden en de bedragen in loppende rekening. Uit dit jaarverslag stippen 'we verder nog aam, dat met het oog op de nog steeds ongunstigen maatschappelijken toe stand door het Bestuur met succes was aan gedrongen op meer geregeld eaflossing van voorschotten van betrekkelijk ouden datum; te vens was aan verschillende borgen mededee- lling gedaan, dat hunne borgstelling nog steeds loopende was. Geregeld werd door het Bestuur maandelijks vergaderd, twee maal met den R. v. T. voor behandeling van belangrijke zaken- In de bestuursvergaderingen werd steeds aan genaam samengewerkt. Het ledental bedroeg OP 31 Dec. j.l. 160. Twintig nieuwe leden zijn ingeschreven, 15 leden doo roverlijden, vertrek of uittreding van de ledenlijst afgevoerd. De betaling der rente had een gunstig verloop, zoodat over het algemeen over den gang van zaken tevredenheid kan heersdhen. Spr. hoopt dat langzamerhand weer meer normale toe standen mogen gaan heerschen en dat daar van ooc de afspiegeling zal te vinden zijn in het volgende jaarverslag. Een krachtig ap plaus vo]|gt op dit verslag, waarvoor de voorz- den samensteller dank zegt, De rent evoor spaargelden wordt gesteld op 4 pet. die van voorschotten QP 5 pet., terwijl voor loopende rekening 1/20 pet, provide zal worden berekend. Het maximum bedrag aan één lid te verlee- xnen wordt vastgesteld op f 15000, aan een ver- eeniging op f40000, alleen in een zeer bijzon der geval mag dit tot f60000 worden opge voerd. In het bestuur wordt met vrijwel algem- stem men herkpzen de heer W- van Slooten; even eens in den Raad van Toezicht de heer Jac. Met. Beiden aanvaarden onder applaus der verg. deze herbenoeming. De heeren A- Mie- mis en P- Smit worden herkozen als plaatsver vangers van bet bestuur. Hoewel door het Be- stuu rwerd voorgesteld den kassier een bedrag van f50 toe te kennen voor ontvangst van Bestuur, R. v. T. enz-, komt uit de verg. een voorstel tftt salaris-verhooging va» f100. Waar dit voorstel van verschillende zijden wordt on dersteund, meent het Bestuur zijn voorstel te moeten intrekken, waarna met algem. stemmen tot de voorgestelde salaris verhooging wordt be sloten. Men besluit de winst bij de reserve te voegen, welke daarmee boven de f 10-000 zal stijgen. Tot comm. 'voor het nazien der reke ning over '23 worden aangewezen de heeren Jb. van Slooten, A. Koelemeij en C. Ursem Op voorstel van het bestuur wordt de boete voor absentie gesteld op f 1. Nog wordt mee gedeeld, dat voo rhet vervolg jaarlijks alle borgen in kennis gesteld zullen worden met den stand hunner borgstelling. Hierna sluiting met de beste wenschen v(oor den bloei der Bank. ST. PANCRAS. Bij Koninklijk besluie is opnieuw benoemd met 4 April a.s. tot burgemeester dezer ge meente de heer J. Kroonenburg. ST. PANCRAS. Door stemgerechtigde ingelanden der banne St. Pancras is Maandag 26 Maart verkozen tot hoofdingeland van 'tambacht van West-Fries land genaamd Geestmerambacht de heer J. Kroonenburg, burgemeester dezer gemeente. ST. PANCRAS. De heer P. Gootjes van hier is benoemd tot Heemraad van Geestmerambacht. Voor deze benoeming was hij hoofdingeland van Geestmerambacht. ST. PANCRAS. De levering van witte en bruine aardappel manden voor rekening van leden van de Tuin bouw is gegund aan den heer A. v. Daim en te Hoorn. UIT BERGEN. Als sollicitanten voor de functie van lurgemees- ter worden genoemd de heeren Peereboom, bur- g^neester van Ilpendam, Jhr. van Spengler, bur gemeester" van Zuid-Scharwoude en den héér Vas- Dias voorzitter van den Raad van Arbeid te Alk- maar. Naar verluidde stelde de heer Vas-Dias zich met het kamerlid Kleerekoper im verbinding, die mi nister RPuijs polste over de mogelijkheid van een benoeming van zijn partijgenoot. 1 De heer Kleerekooper moet van minister Ruijs de mededeeling hebben gekregen dat men de bij de burgerij tot uiting gekomen wenschen de be noeming van Mr. H. D. A. van Reenen vast staat.. Hij doet daarvan althans mededeeling in een op roerige krabbel in „Het Volk" van Woensdag j.l. Wij hebben ons tot den heer Vas-Dias om in lichtingen gewend en vernamen van hem dat hij, aan een sollicitatie zelfs niet gedacht heeft. „Alkm. Courant". VAN ALLES EN NOG WAT (Nadruk verboden.) j Er zijn van die menschen, die hun gansche le\en door pèch hebben. Hun pèch nam al dadelijlrf een aanvang toen ze geboren werden. Eerst dnt ze geboren werden. Ze hadden 'n rijkere papa en ma ma moeten hebbenI Als kind kregen ze altijd on- veidiend een pak slaag. Haalden hun kameraden een kwajongensstreek uit, dan zaten zij in het hoekje waar de klappen vielen. Als jongeling ging eet ander juist met het door hen begeerde meisje strijken wannfeer z;j met hun liefdesverklaring van wal wilden steken. Als ze eindelijk getrouwd zijn is het natuurlijk juisf met de verkeerde. In hun zakenleven gaat het hun al even ongelukkig. Als er een handelsrelatie failliet gaat moeten zij juist het meeste geld van hem hebben. Enfin, ge kunt zelf het lijstje wel completeeren, het type is over- bekondy. Het slpt is, dat ze dood gaan, juist, als naar hun meening de boel een beetje beter gaai en de pèch wat ophoudt. Dat is dan de grootste pèch! I Tot dit soort van menschen dat door het onge luk altijd op de hielen gezeten wordt; behoort zeket ook de man uit Silvolde, die dezer dagen per rijwiel een uitstapje maakte naar B-qchalt, op Duitscb gebied. Op den weg van Dinxperló \naar Bocholt werd hij aangerand en werd hem zijn tij wie! en bovenkleding met hoed door drie petzpnen ontnomen. Nadat hij zich aan zijn aan- ianders had ontrukt keerde hij naar Holland te rug. doch werd aan de grens door de politie aangehouden, die meende dat I\ij een ontvluchte inbreker'Was, omdat hij ongekleed werd aangetrof fen. Na zijn onschuld te hebben bewezen, werd hij vrijgelaten, doch geraakte op weg naar Sil- vckle in een diepe sloot, waaruit hij met levensge vaar werd gered. Men behoeft evenwel nog niet zoo'n pechvogel te zijn als dit heerschap Qm zoo nu en dan eens! een leehjken strop te halen- Het kan werkelijk ook den beste overkomen. Een dame te Rótter* dam, die kamers verhuurde, kreeg 'n paar dagen geleden bezoek van een Duitscher, die bij haar een kamer wilde betrekken. Hij betaalde fi vooruit, terwijl zijn koffers zouden volgen. Dien' avond ging de kamerverhuurster uit; toen zij we?| thuis kwam, was de Duitscher verdwenen, en in haar kamer vond,zij .op den grond liggen de lijst, waarin 'n schilderstuk van Jacob Maris, voor-; stellende een zeegezicht, had gezeten. Dit schik derstuk was uit de lijst gesneden. Het gestolen» schilderij heeft een geschatte waarde van f7000 De eigenares heeft thans f2000 belooning uitge-' loofd voor dengene die haar haar schilderij weer, terugbezorgd. t Men is tegenwoordig zijn eigendommen en haast ook zijn leven niet meer zeker. De dieven deinzen voer een moord niet meer terug indien dit hen! kan helpen om hun doel te bereiken. Verleden week kwamen te Rotterdam, even vóór negen uur 's avonds, het sluitingsuur, drie heeren in een ju welierswinkel, midden in de stad gelegen, binnen, Ze wenschten gouden ringen te zien, doch waren nog al lastig in hun keuze, zoodat het over negenen, werd. Om te voldoen aan de politieverordening! deed de winkelier daarop de knip op de deur. Nauwelijks had hij dit gedaan of een der mannen gieep den juwelier bij den kraag, drukte hem op oen grond en trachtte hem te worgen. Een ander liet het rolluik zakken opdat men vanaf de straat. ni^L zou kunnen zien wat er in den winkel ge beurde. Op het hevig gegil van den juwelier echter kwam uit de achter den winkel gelegen huiskamer hulp opdagen in den persoon van een broer yan den eigenaar en diens tante, waarop de roo vers het maar raadzaam achtten de vlucht te nemen, zonder dat ze iets hadden kunnen buit maken, zoodat de zaak voor den winkelier die intusschen weer 'n beetje op adem was gekomen, nogal goed afliep,, .Gold ca .minnenijd, dat, -gijn de twee voornaam-, ste redenen, waarom de eene' mensch den ander naar het leven staat. Een werkman in een dep volksbuurten te Leiden, had Zondag een vriend uit Alphen over. Deze scheen zich nog al bijzon der vriendelijk te hebben gedragen tegenover de gastvrouw. Den echtgenoot hinderde dit blijkbaar niet, maar de commensaal, zekeren V., was er door terneergeslagen. En toen hij vernam dat de vriend Maandag met de vrouw des huizes een uitstapje zou maken naar Den Haag, zon hij op wraak. Toen nu het echtpaar Maandag met den vriend op het perron heen en weer wandelde, wachtende op den trein naar Den Haag, verscheen V. ook plotseling op het tooneel en bracht den vriend des huizes met een lroodmes een steek in de hand toe. Het mes was gericht op dent hals, maar de aangevallene ving den steek op met de hand. Het pleizierreisje kon nu natuurlijk niet doorgaan. De man moest in het ziekenhuis worden opgenomen, terwijl de jaloersche commen saal door de politie werd ingerekend. Je hebt sommige menschen die er eigenaardige liefhebberijen op na houden, Verleden week Zon dag zijn vele bewoners van StadskanaaL getuige geweest van een merkwaardig kerkelijk gebruik var. de volgelingen van het zoogenaamde Pink- stergeloof. Niet minder dan 5 personen, 3 vrou wen en 2 mannen zijn aan den publieken hoofdweg in dit koude jaargetijde de doop toegediend door, onderdompeling in het water. Na een kerkdijken dienst ten huize van den leider van deze kerke lijke gezindte, kwam deze met zijn doopelingea ia zijn tuin, waar een groote put van 4 bij 5 meter was gegraven ter diepte van 2 meter en welke ten halve met vies bruin veenwater was gevuld. Nadat de leider, staande tot het middel in het water een toespraak had gehouden, doopte hij zijn volgelingen, waarna degenen, dié ten dooo gekomen waren kopje onder gingen, fcoowel de dames als de heeren waren voor deze gelegenheid uiterst «chaarsch gekleed, hetgeen de belangstel ling der Kanaalsters nog vergrootte. Moge hun zonderlinge liefhebberij voor hen geen kwade ge volgen hebben, zooals die van een paar musjes uit Breda, die, om schitterende oogen te krijgen, bij een apotheker te Tilburg een hoeveelheid atro pine kochten, en dit inslikten. Ze hadden w?l eens gehoord dat tooneelspelers dit goedje ge bruikten om glanzende oogen te krijgen, doch' wisten niet dat dit in de oogen gedruppeld moet worden. Ze namen het zware vergif als een drankje in waaro pzich dadelijk de gewone verschijnsel-:^ van dronkenschap en bewusteloosheid voordeden.' Ze werden naar een ziekenhuis overgebracht. Als ze weet' herstellen, waar wel kans op ia, dan zul len ze zich zeker nog wel eens tweemaal beden ken voor ze hun schoonheid door zulke gevaar* lijke middeltjes trachten te verhoógen. De romantiek speelt nu eenmaal in het leven van een bokvischje een groote rol en haar zaligste;

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1