Donderdag 29 Maart 1923. 32e Jaargang 38. sttYfck&uv. 16, „ü-rtavifoM 52 nieuwe™ DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen HötsS „Vredelust." JBRAND en INBRAAKVRIJE KLUISINRICHTSNG UIT DEN OMTREK ST. MAARTEN. Maandag traden in café „Rust en Lust" alhier, op verzoek de rvrijz. kiesvereen., de heeren Trapman en Oud, resp. Staten- en Ka merlid op, om een uiteenzetting te geven der politieke werkzaamheden der Staten- ein «Ka- mer. Een 30-tal belangstellenden waren opge komen. Door de voorz. der Kiesvereen. de heer G. Bruin K.Gz. werd het welkom aan de aan wezigen toegeroepen en inzonderheid aan den heer Burgemeester en de heeren sprekers voor dezen avond. De 'heer Trapman, hierna het woord verkrijgende, deed de opmerking déze uitnoodiging te hebben aangenomen omred'e de werkwijze en het werk van Prov. Staten niet of weinig naar buiten komt, zoodat het wel zijn nut doet als in het openbaar hierover een bespreking wordt gehouden. Om in détails te vermelden wat gesproken is zou mij nier mogelijk zijn en zou ook niet in totaal worden opgenomen, daar dit te veel vergde. Op zeer duidelijke en zakelijke wijze is doo rspreker behandeld de tuinderskwestie en de Hoog- heemraadslasten. Op even duidelijke wijze werd uiteengezet it de politiék in de provincie een gföoté ról speelt daar juist door de lieden van Prov. Staten de verkiezing plaats vind der le Kamerleden. Dus m.a.w. wanneer een rechts en eeh links Statenlid op gebied van Tuinbouw Hoogheem raad en andere dingen op hetzelfde aambeeld hameren het voor een links politiek gezinde' toch altijd geboden is de linksche caindidaat te stemmen om hierdoor te verkrijgen meer linksche macht in de eerste Kamer. Door^ den heer Oud werd hierna een rede uitgesproken in hoofdzaak behelzende de politiek der 2e Kamer en moest Marine en Oorlog het ont gelden. Wanneer ons dan het gesjacher der recht- sche partij, om toch deze afgod zoo hobg mó gelijk op te voeren, goed uiteen hooren zetten, zou men er werkelijk naarverlamgen- dat de bewoners van planeet Mars (volgens een be schrijving van den heer Levi Grumwald in het boekje „Wilhelm, de Banneling van Wierin- gen) in 1930 verbinding kregen met onze pla neet aarde en aan ons aardwormen de wetten kwamen stellen, zoodat dan voorgoed die hoo- ge politiek (lees bedriegerij) had uitgediend. Duidelijk Werden voorts .verschillende dingen door spreker naar voren gebracht, zoodat deze avond aangenaam en nuttig is geweest en voor al leerzaam. Met een opwekking om op 11 April a-s. op lijst no. 10 voor Prov. Staten onze stem uit te brengen besloot spreker zijn mooie rede. Van het debat werd gebruik gemaakt door den heer Burgemeester door het stellen van- een paar vragen en wel waarom nu de versnippering plaats vond door het inzenden van twee vrijzinnige kiezerslijsten en wel een voor Helder én een voor Schagen. benevens de vraag waarom de vrijzinnige kamerleden Voor het inlasschen van een art. in de kieswet ■waren om hierdoor de blunder door de vrij heidsbond gemaakt weer goed te maken. De heer Oud beantwoordde deze vragen naar ge- boegen der verg. Hierna sloot om 11 uur de voorz. de vergadering. ST. PANCRAS. De ihee rjn. Schuit heeft te kennen gegeven zich niet meer beschikbaar te stellen voor een herbenoeming als lid van den gemeenteraad. Gedurende een reeks van jaren heeft de heer Schuit zich èn als lid van den raad dezer gemeente èn als wethouder doen kennen als een voorstander der vrijzinnige beginselen. KOEDIJK. Door de gecombineerde vergadering der yolkskiesvereeniging'en afd. der S. D. A. P., is voor de gemeenteraadsverkiezing de volgen - de groslijst opgemaakt, bestaande uit de heeren i P. Hart, L M. Mulder, 1 D. Booij, S K. de Jong, c K. Koedijker, P. Mulder. Bij referendum zal' de volgorde voor de can- didatenlijst worden vastgesteld. HARENKARSPEL. De Vrijz. Dem. Kiesvereeniging heëft. canj. didaat gesteld voor den 'gemeenteraad de heeren 1. C. Francis (aftr.). 2. S. J. de Vries (aftr.)., 3. P. de Jong. 4. L. Reuvers. 5. P. Borst (aftr.). 6. P Schouten. ST. PANCRAS. Dinsdag en Woensdagmiddag hadden in .deze gemeente proefdemonstraties plaats met* een der nieuwste uitvindingen' pp het gfebicd van landbouwwerktuigen, n.l. tractorploeg. Wij vernamen dat de verrichtingen dezer tractor op zwaren grond «eer goed voldeden. Op lichte grond daarentegen minder goed, daar de wie len van den tractor geen houvast op.den grond konden krijgen. Het bezwaar zooals tjij een dér demonstratie's dér simarspitmachine, waar een eerste vereischte .is, een van vuil bevrijd land, werd hier niet gevoeld. Deze machine werkt op dezelfde wijze als de ploeg, hij werkt het vuil er door de vallende snede vanzelf onder- Een der bezwaren tegen deze machine aange voerd is, dat hij naar den zin van sommigen te weingi land omploegt. Er werd ons daar over medegedeeld dat er ongeveer 15 snees' per dag geploegd kon worden. Aanschaffings- 'kosten van dezen tractor, welke voorzien is van een 5 PJL.-motor, en waarbij tevens een 'culli- vato ren egge geleverd wordt, vielen nog al mee. Als prijs werd hiervoor genoemd f 1600. De machinerijdt zich vanzelf het vaartuig ïrï en uit en is voor de hier uitermate kleine land- verdeeling een zeer gemakkelijk werktuig. VERGADERINGEN. GEMEENTERAAD OUDKARSPEL. Vergadering van den Raad dezer Gemeente op Woensdag 28 Maart 1923, cjes avonds 7 uur, onder voorzitterschap van den heer Bur gemeester A. C. Kroon. Afwezig de 'héér Groen. Na opening der vergadering worden de no tulen door den heer K. G. Reinders, secretaris van Noordscharwoude, gelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Gedurende de lezing komt de heer Groen te rvergadering. Ingekomen is een brief van den oud-Gem. veldwachter Prijs, waarom afwijzend beschikt werd. Op zijn, verzoek om te mogen omroepen in de gemeente, aan te plakken aan de ge meente-aanplakborden en plaatselijk deurwaar der te mogen blijven, waarvoor sinds lang het bedrag nietmeer was uitgekeerd geworden. De voorz. zegt dat de eene brief tot de com petentie van B. en W. behoorde, maar als nog bereid is, deze in de vergadering te bren gen, terwijl de andere brief reeds is behan deld in den raad. De voorz. leest hierna den brief voor en zegt: dat zijn.de brieven. In '14 is voor plaat selijk deurwaarder het laatste geld betaald ge worden. Hiervoor stond f5 op de begrooting. Em is toen op zijn verzoek besloten, om hem het geld uit te keeren dat op de dwangbeve len of aanmaningen stond vermeld, waarop het bedrag van f 5 is uitgetrokken. En dit ver zoek was gedaan op grond dat de dwangbeve len en aanmaningen een hooger bedrag vorm- 'den dan f5. Daarom is het van de begrooting gevoerd en niet meer voorgesteld. En -steeds zijn die latere gelden door hem ontvangen. In de mobilisatiedagen werd doorhem in '18 f 69 en in '19 f39 extra ontvangen voor verschil lende werkzaamheden. In '14 is het trhetement dat in '13 op f 400 stond, verhoogd met f 250 en gebracht op f650.en in '18 op f800 en bij de laatste verhooging werden de emolumen ten ingetrokken. Wat het begraven van cada vers betreft, wanneer door den vleeschkeu- ringsdienst een beest wordt afgekeurd, mo.et 'dit onder toezicht van de politie worden be graven. En waar dit onder de weikkring van de politie is begrepen, wordt hiervoor niets uitgekeerd. Reeds is Van der Meulen een paar maal mee geweest. Hoe hij er dus aan komt dat het bedrag ingehouden zo upijn, begrijp ik niet, want dat is niet waar. En dat komt omdat bij verhooging van het tractement de emolumenten zijn vervallen. B. en W. stellen derhalve voor op het verzoek afwijzend te be schikken. De 'heer Bakker weet niet of er door Prijs nu nog óm gevraagd wordt. De voorz. antwoordt dat dit de bedoeling wel zal zijn. De heer Paarlberg vraagt welke motieven er waren om de verzoeken te weigeren. De voorz. antwoordt dat Prijs zich op Oude jaarsdag onduidelijk 'heeft uitgedrukt. Door ons is ook niet geschreevn <fat wij het aanplakken verbieden voor banne, verkoopingen enz., maar wel wanneer dit voor de gemeente moest-ge beuren, omdat wij meenden dat hij het daar voor vroeg. Het plakken voor gemeentewege moet door den veldwachter geschieden/En nu het rasterwerk weg is van dé borden kan een ieder vrij aanplakken. Wel jnoe.t er voor ge vraagd worden, maar het is in onze gemeente steeds vrij gelaten. De hèer Bakker vindt het niet goed dat het rasterwerk weg is, omdat hetgeen aange plakt is, nu ook weer kan worden afgescheurd. De voorz. zegt dat men anders steeds naar 'den gemeenteveldwachter zo umoeten om dén sleutel. Het geheelberust hier échter op een spraakverwarring. De heer Paarlberg zegt niet te weten wat er tegen zo uzij'n dat Prijs evengoed rondriep. Buitenom heb ik reeds vernomen dat de nieu we veldwachter er niet zoo op gesteld is. De voorz. Dat is een particuliere -zaak voor mij. Wat het ambt van deurwaarder aangaat, het is beter dat dit weer in handen van "de politie berust. Wij hebben niet anders gedacht dan' dat de verzoeken bedoelden het verrich ten van gemeentewerk. En juist omdat wij die gedachte hadden, 'konden wij er niet op ingaan. De heer Hart deelt mede dat nog tegen Prijs door hem is gezegd dat het omroepen vrij was, maar het andere werk voor den ge meente -veldwachter, hetgeen Prijs ook goed vond. Efe heer Paarlberg zegt dat waar -in-het be gin van het jaar toch reeds is gebleken dat men verkeerd begrepen had, dit wel even bericht had kunnen worden. De voorz.'Maar daar zat iets anders tus- schen. De, heer Bakker, zegt dat men nu de zaak van een geheel andere zijde gaat bezien, en -warmee rhet zoo gegaan is het ook volkomen 'in den haak is. De heer Schrieken is van oordeel dat men moeilijk kan nagaan of hij tekort ontvangen heeft. Maar dan lag het op zijn weg om zich eerder tot de wethouders of anders tot den raad te wenden. Het is nu te laat om daar weer op' terug te komen. Hierna wprden de discussies gesloten- Ingekomen is een schrijven van het bestuur van het ambacht van Westfriesland, waarin herinnerd wordt aan een indertijd gedaan ver zoek ,om het water van de gemeente, liggende in den Raakmaatsboezem over te dragen aan dat Ambacht. Nu wordt nogmaals het voorstel gedaan, daar men anders de gemeente aan sprakelijk zal moeten stellen voor .de kosten van het rietsnijden en uitbaggeren. De voorz. zegt dat vroeger afwijzend werd beschikt omdat de ijsclub daar haar banen heeft. En wanneer men nu het eigendoms recht gaat overdoen, zal' zij die moeten mis sen. Maar ook zal men weten dat het water absoluut geen refenuëm voor fle gemeente op levert en stellen B. en W, voor dit stuk nog eens aan te houden en geeft daarbij den raad in overweging het water te verkoopen aan het Ambacht van Westfriesland, met behoud van het recht aan ons, dat bij vorst en ijs de ijskanen aan de club kunnen worden gegeven. Wordt aangehouden. Goedkeuring is ontvangen op de geldleenin- gen voor het gasbedrijf groot f 2000 en f 4000. idem op de le suppletoire begrooting voor '2? en op de 2e 'suppletoire begrooting voor '22 De uitkeering der vergoeding voor de sa larissen van burgemeester en secretaris -be draagt f600. Het aandeel in de kwade posten over '19 bedraagt voor de gemeente f 34.29. Het voorschot voor de salarissen van het onderwijzend personeel bedraagt f11520. 'heer C. J. de Wijin, hoofd der school aanvaard zijn benoeming tot lid van de PI. Comm. voor Schooltoezicht onder dank voor i. in hem gestelde vertrouwen. Een schrijven van denzélfde dat tot voorz. en secr. dier commissie zijn benoemd C- J- l o Wijn en R. Mulder. Kas en boeken van den gemeente-ontvanger zijn nagezien en in volkomen orde bevonden. In kas was een bedrag van f4238,74. ingekomen is een schrijven van het personeel van de openbare lagere school waarin wordt ge zegd dat het de beschikking geven over meerdere lokalen voor cursussen; schade berokkend aan het onderwijs, en ook geen cursussen daarvoor meen toe te laten, maar het de beschikking te laten alleen over het leegstaande lokaal, voor het houden van ouderavonden enz. Dit is niet de bedoeling zich te keeren tegen een bepaalde cursus of per sonen, maar den goéden gang van het onderwijs te bevorderen. De voorz. herinnert aan het genomen besluit om een lokaal af te staan aan het vakonderwijs, waarbij gezegd is, dat het verzoek in het vervolg, ce der moest worden ingediend. Wij wisten ook niet dat daarvoor 2 lokalen zouden worden ge bruikt. B. en W. stemmen volkomen met het schrijden in, en stellen voor alleen het lokaal aan den noordkant dat léeg is, ter beschikking te stellen voor vakonderwijs, tuinbouwonderwijs enz,,' De heer Paarlberg zegt dat vakonderwijs dus* geen 2 lokalen meer krijgt. De voorz. antwoordt dat het lokaal alleen kan \v o: de:: gebruikt voor rekenen enz. Maar niet voor t.eekenen, in verband met de teekentafels die daar voor benoodigd zijn. De banken die er staan wor den ook gebruikt voor de ouderavonden. Waar dit schrijven van het onderwijzend perso neel komt, gedaan in het belang van het onder wijs, kan de heer Bakker zich hiermede volkomen vereenigen, hoewel spr. het jammer vindt, dat het practisch vakonderwijs niet meer gegeven kan worden. Vooral ook om het feit, dat spr. meent; dat de gemeente verplicht is te zorgen voor een goede lokaliteit, in verband met de nijverheidswet. Maar indertijd is er ook een stuk geweest, voor. het houden van een cprsus in Esperanto. Daar zou dan nu wel plaats voor zijn. De voorz. antwoordt hierop bevestigend,, omdat de banken .toch in het lokaal blijven staan. DC heei Schrieken acht het ook goed dat geen andere lokalen worden gegeven, dan dat eene. Spr. zou echter eerst nog eens een onderzoek wil len instellen naar het gesprokene door den heer Bakker in verband met de nijverheidswet. De heer Hart vraagt of ook het licht en vuur gratis ""moet' worden gegeven? De voorz. antwoordt dat dit omgeslagen kan worden, ook over de leerlingen' uit andere ge meenten. Wordt aangehouden. v Voor kennisgeving wordt aangenomen een schrij en van de vereenigingen van burgemeesters en se ciet.,irissen uit de vier kantons, betreffende de lasten van het hoogheemraadschap. Goedgevonden wtirdt een adhaesiebetuiging van' B. en W. aan een adres van de Kamers van Koop handel te Alkmaar en Zaandam, ook betreffende de lasten van het 'hoogheemraadschap. De begrooting voor den keuringsdienst van waren wordt voor kennisgeving aangenomen. Bericht van Noordscharwoude om te betalen eer» bedrag van f 1305,89 als aandeel in de rente en af lossing in de R.K. Bijz. School. De heer Bakker zegt dat er wel niets aan te doen zai zijn. Maar bij nuttige en noodige dingen wordt door B. en W. dikwijls terecht gevraagd «aar het géld vandaan moet komen. Maar weet u waar dit vandaan moet komen? De voorz. antwoordt van het niet te weten. Nu komt er- een post voor op de begrooting van 70a gulden, die ook daarvoor gebruikt kan worden; maar voor de volgende malen weet ik het niet. Dé heer Bakker zegt het goed te vinden, dat de kinderen het onderwijs kunnen genieten, dat' de ouders voor hen wenschen, maar de school; wordt hier ontvolkt en hebben wij hier leege io- kalen. Een dergelijke school is voor kleine ge meenten onuitvoerbaar. De heer Hart zegt dat voor een 100 gulden, de kinderen- hier onderwijs konden genieten, terwijl men nu 1300 gulden moet betalen. Van de gemeente Grootebroek is een schrijven ingekomen, te richten aan Ged. Staten om wijzi ging te brengen in de salarisse nvan burgemeesters secretarissen en ontvangers, met verzoek om ad haesiebetuiging. De heer Schriekeh verklaart zich hiervoor. Wethouder Hart zegt dat het op den weg ligt. I11 de mobilisatiedagen zijn de salarissen verhoogd maar nu wij een anderen tijd hebben moeten ook de bakens verzet worden. De heer van Exter zegt dit ook aan te willen houden. Nu is men bezig de pensioengrondslagen- le verhalen, en wanneer dit goedgekeurd wordt, beeetkent dit toch ook reeds een verlaging van salaris. De heer Bakker is van oordeel, dat er temeer reden bestaat adhaesie te betuigen, omdat de ge meente nog een klasse te hoog staat. De heer Paarlberg is ook voor adhaesie, maar zou ér het verzoek aan toe willen voegen, om de gemeente dan ook in de klasse te brengen, waarin zij behoort. Deze toevoeging wordt aangenomen, en .vordf besloten adhaesie te betuigen. Door B. ep W. was het verzoek gedaan aan hen kerkbestuur om weder het stukje grond bij het Barr.ewiel te mogen gebruiken voor het begraven van cadpvers en het brengen. Hierop is een gun stig antwoord ontvangen, met bepaling, hiervoor, 1 10.per jaar te betalen. Wordt goedgevonden. j

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1