Een verzoek van den heer Slotemaker om terug gave van schoolgeld, daar zijn dochtertje de school heelt verlaten, wordt gunstig ontvangen. Waar de berekening van schoolgeld voor de kin deren te Alkmaar volgens ingekomen bericht fou tief was en dit betreft een drietal personen, wordt aan B. en W.. machtiging gegeven dit bedrag te restitueeren. Een verzoek van den heer Quax om een vergoe ding te mogen ontvangen voor het vervoer van zijn kinderen, waaraan een tweede verzoek is ver bonden geworden, om hem f7,.— per week uit te keeren. B. en W. stellen voor, evenals voorheen, weer, f3 te betalen. Dc heer Schrieken. Het wordt tijd, dat men aan den weg gaat beginnen, Het voorstel B, en W.. wordt aangenomen. Van den Minister van Binnenl. Zaken is een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld dat geen termen aanwezig zijn, voor het tege moetkomen in de kosten voor werkverschaffing.' De voorz. doet mededeeling, dat thans reeds eer. bedrag van 112& gulden is betaald geworden en het werk aan het einde is gekomen. Gelukkig zijn er ook niet veel werkloozen voor, nog maar een 3 of 4. Hiervan kan er een naar België, terwijl 00); een ander waarschijnlijk werk zal bekomen, Dei halve stellen B. en W.. voor om met de uit- keering met 1 April te beëindigen. De heer Schrieken. En dan de werkeloozen, die er nog zijn.? De voorz. Dan kunnen we weer zien. De heer van Exter. We kunnen ze nog gebrui ken voo rhet zetten van paaltjes, en aanstonds, wordt ook weer aan den weg begonnen. De heet Bakker. Wanneer er werkeloosheid blijft zal er toch iets moeten gebeuren. Het antwoord van den minister verwonderd mij ook ten zeerste. De ministei van Binnenl. zaken mag wel eens een studie maken van de toestanden hier aan den Langendijk. Het is een groot schandaal dat de minister de menschen aan den honger prijsgeeft. De voorz. zegt dat men hierover zoo moeilijk kan oordeelen. Er zullen wel andere streken zijn, waar het gebrek grooter is dan hier. Hier is het nog niet zoo erg. De heer Bakker. Het mag hier niet zoo groot zijn, maar die het is, voelt het even erg. De voorz. zegt dat wanneer men overal moest iingrijpen het voo rde regeering ondoenlijk was. De heer Groen gelooft, dat de minister denkt,, dat wanneer het zoo klein is, wij er wel raad op .weten. 1 Besloten wordt de uitkeering met 1 April te doen eindigen. i Op verzoek wordt goedgevonden aan de vereen, van actie tegen de classificatie der gemeenten een bedrag an f 5,steun te verleenen. Goedgevonden wordt dat de gemeente 50 gld.. zal bijdragen in de gemaakte kosten voor het on derzoek naar het maken van den weg naar Koedijk, Vastgesteld wordt het kohier voor de honden belasting op een bedrag van 214 gulden. Benoeming van leden voor de Schattingscom missie voor de Rijksinkomstenbelasting. Aftredend zijn de heeren A. C. Kroon, A Kroon Pz. (overleden), J. Kalverdijk en J. van Exter. De uitslag van de stemming is dat no. I met algemeene stemmen wordt herkozen. Volgt vervulling van de vacature A. Kroon Pz. De uitslag van de eerste stemming is: C. Paar!- berg 3 stemmen, J. van Exter 2 stemmen, G. Hart 1 en J. Schrieken 1. De tweede sstemming heeft tot uitslag: C. Paarlberg 3, J. van Exter 3, J. Schrieken, 1. De herstemming geeft tot uit slag de benoeming van den heer J. van Exter! met 3 stemmen, tegen 2 op den heer Paarlberg*. De" heer J. Kalverdijk wordt herbenoemd met 4 slemmen, tegen 3 op den heer Paarlberg. De .uitslag van de eerste stemming tot vervui ling van de plaats van den heer v. .Exter, die reeds^ benoemd werd, is: J. Schrieken 1, C. Paarlberg; 3,, H. Bakker 1, G. Hart 1, P. Groen 1. De nieuwe vrije stemming geeft de benoenyng aan van den heer C. Paarlberg met 4 stemmen, tegen 3 stemmen op den heer J. Schrieken. De aanwezige heeren aanvaarden hun benoeming. Rondvraag. f De heei J. Schrieken doet het voorstel het sa laris van de wethouders te verlagen en te brengen van 200 op 100 gulden. De voorz. acht dit beter bij de behandeling van de begrooting. De heer Schrieken. Nu hebben wij nog geen nieuwe wethouders. En dan zal het moeilijker zijn het salaris te veranderen. Goedgevonden wordt het als voorstel op 'le volgende agenda te plaatsen. De heer Bakker wenscht nog iets te zeggen ovei de brandbeweging. Door mij is ook de pro testvergadering bijgewoond. Er is iets, dat niet in het belang is, wanneer er weer brand mocht komen. De premie die is gegeven is niet goed verdeeld geworden. Er waren, die in bed gebleven waren en premie hadden ontvangen, terwijl an deren die niet hebben gehad. Wanneer het par ticulier wordt gegeven, valt er natuurlijk niets, aan te doen. Maar ik begrijp niet, dat die premie niet in handen is gesteld van het hoofd van de brandweer. En dan is het ook beter, dat wanneer weei eens premie mocht worden gegeven, deze niet v/ordt verdeeld. Maar ook is er gezegd, dat u ge Pd had ontvangen en had afgedragen aan par ticulieren. De voorz. zegt eerst hierover zelf mededeeling, te hebben willen doen, maar daarop is terugge komen,, maar spreekt er zijn genoegen over uit dat het thans ter sprake wordt gebracht. Ik zelf weet er zeer weinig vanaf. Door mij is geschreven, aan den agent van de verzekeringsmij. dat het mij een groot genoegen zou doen, wanneer een premie werd beschikbaar gesteld. Maar ik niet zou weten aan wie het te moeten uitkeeren en voorstelde het dan aan de algemeene armen te geven. Deze brief circuleerde bij verschillende maatschappijen, en bu üe afrekening werd f 100 premie beschikbaar gesteld. Later heb ik iemand van de Fa. Eecen bij mij gehad, die mededeelde geld bij zich ,te hebben; voor hen, die bij den brand het meest hadden uitgemunt. En toen ook wist ik niet aan wie Let zou moeten worden gegeven. Wanneer de pompers niet pompen, kan de pijpleider toch ook geen water op het vuur richten. Daarom zou dit geld pond-ponds-gewijze moeten worden verdeeld of aan de algemeene armen moeten worden gegeven. Die persoon verklaarde echter geen opdracht te hebben dan het geld af te dragen en na dien heb ik ei niets meer van gehoord. Weer later komt* oe postbode Zweed bij mij, en zegt „ik vind het 4-rg onaardig, dat ik niets heb gehad, (hij zei we! niet t an u, maar het scheelde niet veel), want ik heb u nog gewekt, en ben ook met de bekken rondgeweesst, terwijl anderen wel hebben gekre gen." Daarop is door mij geantwoord, dat ik er in het geheel niets van wist. Maar ook ik hoop dat er nimmer meer een premie wordt gegeven, zoow als het nu gegaan is. De heer Bakker verklaart zich tevreden met de verkregen inlichtingen. 1 In verband met het voorstel van den heer Schrieken, zegt de heer Groen niet op de hoogte tc zijn, met de werkzaamheden van de wethouders en alvorens over het salaris te moeten beslissen gaarne eenige inlichtingen hierover had. De voorz. noodigt spr. uit op de secretarie te komen om de inlichtingen te kunnen ontvangen, ZZ.E.A. vindt f200 echter niet teveel. De heer Schrieken zegt het voorsstel te hebben gedaan met het oog op de tijdsomstandigheden en 0111 te bezuinigen. Spr. zou ook gaarne inlichtingen wenschen. Door den heer Paarlberg wordt gewezen op de ontevredenheid die er heerscjjt over de forensen belasting. Wat in een naburige gemeente gebeurt, daarmee is men nu ook hier begonnen. Ik heb vernomen dat Dr. Hoekstra van Zuidscharwoude ook in deze belasting is aangeslagen. Wanneer dit juist is, op welke gronden wordt dit dan gedaan? De voorzitter antwoordt van op art. 244a van de gemeentewet. De heer Paarlberg zegt de betreffende artikelen er op te hebben nagelezen, maar verklaart het er het er niet te kunnen uithalen. Dan zal men een. groote masse forensen krijgen, omdat er velen zijn die voer den giheelen Langendijk hun inkomen halen, en waaraan een heele soesah is verbonden. De lieer Bakker zegt dat het toch niet' de be doeling is van de wet. Het geld toch voor de ge vestigde zaken, en toch ook zeker niet voor een dokter uit Zuidscharwoude, die hier maar een paai patiënten heeft. I De heer Paarlberg verklaart hierover nog niet veredr te willen spreken. De rondvraag levert verder niets op, waarna de vergadering door den voorz. wordt gesloten. UIT DEN OMTREK. SINT PANCRAS. De Gemeenteraadsverkiezing in deze ge meente is bepaald op 22 Mei a.s. PLAATSELIJK NIEUWS BROEK OP LANGENDIJK. Candidatenlijst voor de Gemeenteraadsver kiezing van de Chr. Hist. Kiesvereeniging: 1. C. Oijevaar (aftr.). 2. Jb. Kostelijk Jnz. 3. L. van Zuidan. 4. Jb. Huibers Jr. 5. C. Wit Jnz. ZUIDSCHARWOUDE. W\j vernemen, dat het bericht, in de Alk- ifnaarsche Courant omtrent de sollicitatie van onzen Burgemeester naar Bergen, een verzin sel is: Jhr. van Spengler heeft zelfs niet aan een sollicitatie gedacht. Wij kunnen dit bericht volkomen bevestigen. (Red. N. L. Crt.). NIEUWSTIJDINGEN Poging tot moord. Te Delft is gearresteerd de werkman L. Z., wegens poging tot moord op zijn verloofde, het 17-jarige meisje T. E. Bij een twist had hij haar in de gracht aan den Verversdijk ge worpen, zonder verder naar haar om te zien. Voorbijgangers brachten het meisje op heti droge. Misdaad? Men meldt ons nader, dat het lijk van dé weduwe A. v. d. K- uit Delft gerechtelijk ge schouwd en daarna te Delft ter aarde bestelt! is. De kostganger C., die in verband met het overlijden der vrouw werd gearresteerd, is op vrije voeten gesteld. Kind overreden. Te Wprmerveer is het 6-jarig jongetje van den heer D., door de auto van Dr. N. uit Wormer overreden en gedood. Kievitten. De Friesche bladen bevatten in verband met het ingetreden kievitseieren-seizoen een aantal advertentiën, waarbij grondeigena ren en pachters het eierenzoeken, slootjesprin- gen en loopen over hunne landen verbieden. Dit geschiedt, omdat door het eierenzoekeh het jonge gras vertrapt en de kievit zelf ver jaagd wordt, en dezeyvogel, die zich voedt met wormen en insecten, voor -den landbouw van eapot nut is. %wee menschen verdronken. Op het IJ is bij de IJkade een vlet met twee kolenvisschers overvaren door een motorboot. De beide kolenvisschers, Nung on Schoonder- woerd geheeten, zijn verdronken. Hun lijken zijn eenigen tijd na het ongeluk opgehaald. De politie speurt nog naar de motorboot!, die de vlet 'heeft overvaren. De twee personen die in de vlet- gezeten waren hadden een vergunning van B. en Wl om naar verloren voorwerpen, speciaal kolen te visschen. Achter de vlet voer toevallig de boot van de havenpolitie. Deze haalde na het gebeurde een der beide visschers, wiens hand hog boven water uitstak aan boord. Alle moei te werd gedaan om het leven te doen terug- keeren: Het zuurstofapparaat werd toegepast, doch alles te vergeefs. Ook de dokter van de Kon. Holl. Lloyd was ter plaatse, y Men vermoedt echter dat de man niet door verdrinking ,doch als gevolg van den schrik is overleden. Het is zekere W. F. H. Nung, wonende Binnen-Visscherstraat 24. Het andere slachtoffer is vermoedelijk Arus Eelman Jr., Wonende in de Nieuwe Wagenstraat 2- Volgens een ooggetuige, beboerende tot de bemanning van een Engelsche boot, heeft de motorboot de vlet niet gezien en daardoor overvaren. De motorboot „De Gebroeders", schipper A. Vosser, van de firma Van der Toren te Zaandam is doorgevaren. De premieleening van Broekhuijs. „De Courant" schrijft: De rechtbank te Rotterdam heeft, in hooger •beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer J. S. Soudijn, hoofdagent van de Rotter- damsc'he Handels- en Landbouwbank. Zooals men zich herinneren zal, was hij door den kantonrechter mr. Wentholt van alle rechts vervolging ontslagen, toen hij vervolgd werd wegens het gelegenheid geven tot deelneming in een verboden loterij door openbaren verkoop van obligaties der Broekhuijs-leening. De amb- tenaa rvan het O. M. bij het kantongerecht mr. Reumer, die f100 boete subs. 1 maand hechtenis had geëischt, kwam van dit vonnis in appèl en op 13 Maart jl. werd de zaak in hooger beroep voor de Arrondissements-Recht- bank alhier behandeld. Het O. M., waargenomen door mr. S. E. J. M. van Lier, had toen vernietiging van het vonnis van den kantonrechter gevraagd en ver- veroordeeling'tot f 100 boete subs. 14 dagen hechtenis, De rechtbank veroordeelde den, heer Soudijn heden overeenkomstig dit requisitoir tot f 100 boete subsidiair 14 dagen hechtenis, gelastte teruggaven van de Simplexmachine en ver- xbeurdverklaring van de in beslag genomen xaandeelen. Uit Amsterdam wordt aan genoemd blad gemeld In verband met de uitspraak van de Rotter- damsche Rechtbank in de zaak van het O-M- tegen den heer J. L. Soudijn, hoofdagent van 'de Hollandsche Credietbank, waarin opgeno men de Rotterdamschf pendels- en Landbouw bank, waarbij de heer Soudijn wegens overtre ding der Loterijwet werd veroordeeld tot f 100 boete subs. 14 dagen hechtenis, heeft de bank- 'directie besloten de uitgifte van premieleenin- gen te staken tot de Hooge Raad in hoogste instantie zal hebben beslist. De gisteren van de pers gekomen 40ste Rotterdamsche Premie leening zal de laatste leening zijn dfe door de Bank vóór de eindbeslissing van ons hoogste rechtscollege wordt uitgegeven. Hoewel de Bankdirectie overtuigd is, dat deze eindbeslis sing ten gunste van de Bank zal zijn, heeft zij thans reeds meegedeeld, dat zij zich onvoor waardelijk aan de jurisprudentie van den Hoo- gen Raad zal onderwerpen, wanneer dit college het vonnis der Rechtbank zal bekrachtigen, in welk geval de afdeeling premieleeningen wordt geliquideerd. De eerste grasboter. De eerste grasboter is aan de Koningin he den aangeboden door de N.V. Melkinrichting „Samenwerking" te Delft. VERGADERINGEN BROEK OP LANGENDIJK. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE. Het bestuur van bovengenoemde vereeniging vergaderde Maandag 26 Maart in het betaal- 'kantoor. De vergadering werd geopend door den voorzitter va nhet marktbestuur, den heer Bur gemeester Slot. De notulen werden na lezing onveranderd vastgesteld. Uit het verslag van het betaalkantoor bleek, dat er over de maand Februari is geveild voor een bedrag van f 117.322.12 waarvan voor Br. op Langend, f31.707.67, Koedijk f27.033.58 St. Pancras f 22.488.72, Zuid-Scharwoude f6837.65, idem L. T. B. f5165.08, de Scher- meer f 1325.19, Hensbroek f458.33, Oterleek f 176.91, de Rijp f268.40. Diversen f2092.86. De keurlijst beliep over Februari 8 keuringen als afgevaardigde naar de algemeene verg. der groep veilingvereenigingen, welke gehouden word tte Utrecht op Woensdag 28 Maart wer den gekozen de heeren S. de Boer Kz. en S. Zeeman. Het salaris van den betaalmeester wordt als volgt vastgesteld: voor de eerste 2V2 millioen omzet 4/10 pet. daarna 2.10 pet. Beneden f 9000 inkomen halve huur, en boven f 10.000 inkomen heele huur. De salarissen van alle beambten werden met 10 pet. verlaagd; behalve van de controleur en de marktbericht gever. De bestuursleden worden verzocht naar de eerstkomende bestuursvergadering afge vaardigden te zenden voor nazien der notulen van de algem. vergadering. Bij de rondvraag wordt besproken dat van partijen beneden 100.0 K.G., welke een dag blijven Jiggen, overliggeld moet betaald worden. Nog wordt gevraagd of aanvoerders wiens vereeniging niet aangesloten is bij de L. G. C. voo rhetzelfde pet. kunnen veilen. Antwoord: dat dit in den regel het geval is, doch in bijzonder? gevallen wordt overleg ge pleegd. Op een vraag of de presentiegelden voo rbestuur en afgev. jaarlijks worden vast gesteld volgens art .8 van het huish. reglement wordt geantwoordt dat daar rekening mee ge houden zal worden. Sluiting. Beers bracht h'et financieel verslag uit, waar- üit bleek dat er een batig saldo in kas was van f87.40. Vervolgens was de groslijst tot het stellen van candidaten voor de a.s. ge- 'meenteraadsverkiezing aan de orde, te voren werden nog verschillende zaken besproken, als hoog schoolgeld, duur gas en electrisch licht, slechte treinverbinding naar Amsterdam 'smor gens vroeg en Zondag 'smiddags naar Alk maar. Medegedeeld werd dat het Nutsdepartc- ment over dien treinenloop zal adresseeren, ven besloten werd adhaesie te betuigen. Om tot een groslijst te komen, werd besloten dat elk aanwezige schriftelijk 2 kandidaten zal opgeven waaruit dan de candidatenlijst voor gemeenteraadsleden zal worden samengesteld. Op de groslijst kwamen Rens Slot, A. Vlug. Jb. Dirkmaat Az., T. Kliffen Jz., C. Wagenaar Kz., J. .Zaal, Mevr. T. SlotWagenaar, P. Beers, C. Smit, L. Molenaar en K. Kaas Mz.. Op voorstel van Jb. Weder werd besloten, 'op een volgende vergadering de candidatenlijst samen te stellen en dan per advertentie alle vrijzinnigen uit te noodigen tot medewerking.] Deze vergadering werd bepaald op Woensdag] 4 April, 's avonds half acht, bij den heer S.| 'Borst. Met dank voor de gezellige besprekingen sloot de voorzitter de vergadering. BROEK OP LANGENDIJK. Ten lokale van den heer Vijzelaar hield gis teravond de vrijz. kies ver. haar jaarvergade ring, welke door 25 leden werd bijgewoond. Na opening deed de voorz. de heer Rens Slot, voorlezing van een ontvangen schrijven van den heer Zaal, waarbij deze bedankte als secret, der Kiesvereeniging. De voorz. sprak daarover zijn spijt uit, en bracht den heer Zaal dank voor wat hij sedert de oprichting voor haar was geweest en had gedaan. De heer Zaal dankte den voorz. voor die waardeerende woor den, en werd daarop vervangen door den heei; Jb. Dirkmaat, Az. De penningm. de heer P. VERGADERING DER COOP. BOEREN LEENBANK II TE ZUIDSCARWOUDE. Dinsdag 20 Maart j.l. vergaderde de Coop. Boerenleenbank II te Zuidscharwoude in het café van den heer R. Smit aldaar. Tegenwoor dig 51 leden. De voorzitter den heer C. de Boer C. heet de aanwezigen hartelijk welkom en met den wensch dat de hedenavond te hou den besprekingen zakelijk mogen zijn, wat zeker in het belang van onze bank zal zijn, werd de vergadering voor geopend verklaard Door den kassier als secretaris werden de no tulen der vorige vergadering gelezen, die daar na werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag doo rdeze voorgelezen, blijkt dat de bank nog steeds in bloei toeneemt en in het register 96 leden zijn ingeschreven; dat in de vergade ringen door het bestuur en raad van Toezicht in den regel op den bepaalden tijd gehouden, bij allen voorzat de belangen van de bank te behartigen en bij verschil van inzicht soms, de goede verstandhouding nimmer verstoord werd. De heeren C. A. Berkhouwer en C. Wa genaar Cz., aangewezen om de boeken te con troleeren met de uittreksels-, werd bij monde van de laatste verklaart, dat alles in orde was bevonden. Door den voorzitter werden deze heeren hiervoor dank gezegd. De rekening balans wijst de volgende uitkomsten aan. REKENING EN BALANS. Inhoud der kas op 31 Dec. van het vorige jaar Ontvangen spaargelden Terugbetaalde voorschotten Ontvangsten in loopende rekening: Ontvangen van medeleden 51300,— Ontv. v. de Centr. Bank 95567,91 Ontv. v. afschrijvingen 9,— 6402,87 84854,08 61743,42 Ontvangen rente van voorschotten Ontvangen provisie en kosten van voorschotten Ontv. rente in loopende rekening Ontv. prov. en kosten in loop. rek. Diverse ontvangstne, enz. Totaal Inhoud der kas op 31 Dëc. v. dit jaar U itstaande voorschotten Tegoed in loopende rekening: Van de leden 50385, Waardepapieren Coop. Cen trale Boerenleenbank 9000,— Meubilair 154,90 146876,91 74,77 3454,31 49.35 16,25 2766,66 59333,88 Totaal 121640,44 Terugbetaalde spaargelden Gegeve nvoorschotten Uitgaven in loopende rekening: Uitgegeven a. medeleden 39650, Uitgegeven aan de Cen trale Bank 114410, 154060, - Uitgegeven rente voor spaargelden 3991,05 Uitgegeven rente in loop-.1'rekening Uitgegeven aan provisie en kosten inloopende rekening Salarijs"vah den Kassier DiverSeT uitgaven 73041,39 70554.50 1808, - 59,91 400, - 389,53 Inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar 2766,66 Totaal 307070,84 Saldo's der spaargelden 77646,52 Schuld in loopende rekening: Schuld bij leden 3500,— Schuld aan de Centr. bank 36664,01 Winst van vorige jaren Het saldo of de winst van dit jaar Totaal^ 40164,01 3284.64 545,27 121640,44 De aftredende heeren Jb. de Geus Cz. als bestuurslid en G. Kooij als lid van den Raad van Toezicht, werden beiden als zoodanig wcxr met bijna algemeene stemmen gekozen. Gok de kassier, aan de beurt van aftreding werd weer herkozen. Op de vraag van den voorzitter of de hoeren de verschillende functies were wl'iden aannemen, werd door allen verklaard dit weer 'met genoegen te willen doen. Nadat door den voorzitter werd meegedeeld, dat be-

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2