NIEUWE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Woensdag 4 April 1S28. 82e Jaarg-..i~ J. H. KEIZER. per 3 maanden f 1,15 NO. 40. IBTKKB. VfeLEPIIftOfc SS liMfïEBIJKER COUftAMT. Deze courant verscHijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. RBDAOTEUE-UITGfiYKB abonnementsprijs BUREEL: XoordRcharwoude. PRIJS DERi£A07ERTENTlENi Yaa 1—regeli 78 et-, elke regel meer 18 ct. Groots letters of Tigoetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven reohtetreeka nan den Uitgever DE LANGE DE MÖRAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." INCASSO'S UIT DEN OMTREK WAARLAND Voor rekening van den heer D. Dekker alhier, wordt een burgerwoonhuis gebouwd. Het timmer werk is opgedragen aan den heer J. Keet., hst met selwerk aan den heer S. Jaspersen, het schilder werk aan den heer H. van der Eng. Het werk blijft dus in de gemeente. HARENKARSPEL Door de R.K. Kiesvereeniging alhier zijn candi- daat gesteld voor den gemeenteraad, de heeron: 1. A. Dekker, (aftr.) 2. J. de Groot, (aftr.) i 3. A Groen. 4. A. Duijves. 5 J. Hoebe. 1 6 N. Boon. 7. P. Nieuwboer. 8. J. Molenaar. De heeren J. Burger en C. Bakker wenschten geen candidatuur meer te aanvaarden. OUDE NIEDORP. De Rederijkerskamer „Molière" alhier gaf 2en Paaschdag in het lokaal van den heer T. de Jong voor een flink bezette zaal een openbare uitvoe ring. Opgevoerd werd „Wantrouwen", tooneel- spel m 3 bedrijven van K. H. Spijlen,111. Als ge woonlijk gaf de kamer best spel te zien. De rollen waren uitmuntend verdeeld, zoowel de hoofdrollen ali de meer ondergeschikten werden goed vervuld Het applaus dat ten deel viel was wel verdiend, geainmeerd bal besloot dezen avond. OUDE NIEDORP. De groslijst van candidaten voor den gemeen teraad, vanwege de Prot. Kiezers is opgemaakt en komen alphabetisch op voor: G. Liefhebber, K. van der Oord, C. Over Kz., Jb. Pluister, C. Rempt, Jac. van Wachendorff van Rijn, Jm. Wai- boer en D. van Zoonen. De nummering zal a.s. Vrijdagavond plaats hebben. i KOEDIJK. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van de plaatselijk vrijzinnige kiesvereeniging, werd als bestuurslid gekozen de heer n. Wit Cz. (zuideiuöe Koedijk.) in de plaats van den heer Jn. Schipper die zich niet meer beschikbaar stelde. Voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing werd de vol gende alphabetische groslijst opgemaakt: W de Geus, Jn. v. d. Ham, K. Slotemaker, S. Smit K. Stam Mz., P. Stam Mz., Jb. Visser, Wit. Visser, D. v. d. Woude, P. IJfs. Bij referendum zal de candidatenlijst in volgorde worden vastge steld. HEERHUGOWAARD. Bond van Bietenbouwers. Door bovengenoemden Bond werd te Alk maar in „Het Guldenviles" een ledenvergade ring gehouden, Door den voorz., den heer S. de Boer Kz., werd deze vergadering geopend met een welkom aan de aanwezigen; medege deeld werd, dat deze verg. per advertentie was uitgeschreven, daar voor het drukken en ver zenden der convocaten de tijd had ontbroken. 'Nadat door den Secr. de notulen der vorige verg. waren voorgelezen, welke goedgekeurd werden, kwam aan de orde de bespreking be treffende het presenteeren der te verbouwen bieten. Door het bestuur waren per adverten tie belanghebbenden uitgenoodigd hun aanbie- diitiigen in te zenden, terwijl voorts de coöpera tieve fabrieken, speculanten en de Centr. Sui- ksrmaatschappij waren aangeschreven. Het ge volg dezer bekendmaking is geweest, dat door het bestuur relaties werden aangeknoopt met de FrieschjGroninger om de bieten te doen verwerken in de fabriek te Franeker, en tevens met een buitenlandsche maatschappij. Door eerstgenoemde werd een contract aangeboden van f 15 14 pet. suikergehalte, benevens vol aandeel in de winst, terwijl door laatstgenoem de werd aangeboden te koopen per 1000 kilo, zonder rekening te houden met het suikerge halte. Nadat men pver beide voorstellen van gedachten had gewisseld, werd aan het bestuur opdracht gegeven de bieten aan de laatstge noemde combinatie te verkoopen, daar de be langrijk hoogere prijzen een toonenden verbouw verzekerden. Evenwel werd bepaald, dat een minimumprijs zou worden vastgesteld bij leve ring aan grootscheeps-vaarwater. Meegedeeld werd, dat prima zaad was aangekocht en dat de Secr. Donderdags in Schagen en Zaterdags in Alkmaar voor belanghebbenden te spreken zou zijn voor de noodige inlichtingen enz. Door een drietal aanwezige leden werd te kennen gegeven, dat ze zich liever nog vrij hiel den omtrent de te verbouwen bieten; hiervoor zou, meende men, dan nog wel een weg voor afzet te vinden zijn. Ook deelden enkele leden jnee, dat voo Then nog het tien-jarig contract met de C. S. M. toopende was. Hun werd mee gedeeld, dat ze opgave konden doen aan den Secr. Mede werd nog naar voren gebraht of niet de C. S. M. met den Bond had willen contrac teeren, waarop de Secr. antwoordt, dat door hem in overleg met het bestuur naar deze maatsch. ook nog een telegram is gezonden met de mededeeling, dat voor f 15.25 a 14 pet. geen bietenbouwer zou willen zaaien, doch er is- van de C. S. M. geenerlei antwoord ontvangen. Door den voorz. werd nog te kennen gege ven, dat het hem wenschelijk voorkwam uit het bestuur te treden, aangezien zijn bedrijf zich toch ient leende voor bieten verbouw. Hij achtte het daarom beter zijn plaats in te' ruimen voo riemand, die ook persoonlijk belang bij de zaak had. Hierna sluiting. KOEDIJK. Maandagavond werd door de Rederijkerskamer „De Roos" een openbare uitvoering gegeven in bet lokaal van den heer Jb. Groot. Opgevoerd werd „Gebroeders Kalkoen," een vroolijk spel in 3 bedrij ven door Gerard Nielen. Hebben wij de laatste tij den uitmuntende stukken zien opvoeren, ook de zen avond werd iets gegeven, dat gezien mocht worden. Met de meeste zorg is gewerkt aan de aankleeding van tooneel en grimeering en costu mes. Ook het spel viel te roemen en de rollen waien goed ingestudeerd, zoodat deze avond als goed geslaagd mag beschouwd worden, hetwelk te consttaeeren viel uit het luid applaus na elk be drijf. Een gezellig bal volgde. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. GEMEENTERAADSVERKIEZING f Naar we vernemen is de candidatenlijst voor de R K. vertegenwoordiging in den Raad als volgt samengesteld: i 1. Gebr. Duijves. 2. P. Zut. 3. D. Zijp. 4. K. Schuit. 1 5.- D. Bruin. i NOORDSCHARWOUDE. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School al hier in de plaats van Mej. Blom, is benoemd de Heer Mol, als zoodanig werkzaam in de gemeente Helder. 1 NOORDSCHARWOUDE DE U. L. O.-SCHOOL. In tegenstelling met berichten, die den indruk moesten wekken, alsof men voor dit onderwijs blijk-l baar niet veel zou gevoelen, kunnen wij mededee- len, dat het aantal leerlingen thans 39 bedraagt. NOORDSCHARWOUDE Verdronken. Door onbekende oorzaak ge raakte het drie-jarig zoontje van K. H. alhier te water, met het noodlottig gevolg dat de kleine le venloos werd opgehaald. De deelneming is alge- BROEK OP LANGENDIJK - Postcheque en Girodienst. q Aan het postksantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd ge- amende de maand Maart 1923 gestort f161045,27 uitbetaald wegens cheques f 82174,361/0. Op de postrekening van dit postkantoor werd bijgeschreven: a. wegens stortingen f 149367.02. b. wegens overschrijvingen f 69599,591/0. Afgeschreven: a. wegens overschrijvingen f78499.82. b. wegens .cheques f 96861.62I/2. Op den laatsten der maand was het aantal re keninghouders van dit kantoor 100. BROEK OP LANGENDIJK. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart 1923 ingelegd een bedrag van f3366,29, terugbetaald f2990,95. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 563. LANGENDIJK. Op de tentoonstelling van het Teeken- en proefwerk der leerlingen van de vereeniging ter bevordering van het vakonderwijs in West- Friesland, gehouden te Wervershoof, zijn van 'Onderstaande leerlingen der afd. Langendijk de volgende bekroningen toegekend: C. Wiedijk, Ie klasse handteekenen le prijs; J. Pluisser, Z.-Sch., He klasse handteekenen timmerlieden, 2e prijs; KI. Pluisser, Ve klasse handteekenen timmerlieden 3e prijs; H. Kuil man, Oudk., Ve klasse hand- en vormteeke- nen timmerlieden, le prijs; J. de Ruiter, Z.Sch., Ille klasse vakteekenen smeden, le prijs; J. Vroling, Z.Sch. IIIe klasse vakteekenen smeden 2e prijs; KI. Pluisser Ve klasse projectieteekenen le prijs; A. Bruin Ve klasse schoenmaken, 2e prijs; Een einddiploma 5-jarige cursus teeken- school is toegekend aan: timmerlieden M. Kuil man en K. Pluister. Metselaars Jb. Tromp. Schoenmaker A. Bruin, leerlingen der af dee- ling Langendijk. Leerlingstelesel. N. P. Dirkmaat, N.-Scharw., schilder, lie leerjaar, le prijs. J. Dirkmaat, N.-Scharw. schilder, vervolgklasse le prijs. J. Zijp, N.-Sch- schilder vervolgklasse 2e prijs; J. Hoogvorst Br. op L., smeden, He leerjaar, le prijs. Jb- Ootjers, Br. op L., smeden, He leerjaar, 3e pr. Joh. Vroling, Z. Scharw., smeden, vervolg klasse le prijs; G. Smit, Br. op L., metselaar, lie leerjaar, le prijs; Jb. Tromp, Oudkarspel, metselaar, Ille leerjaar, le prijs; J. Levendig, N. Scharw., timmerlieden He leerjaar, le pr. P. de Vries, Z.Scharw. timmerlieden Ille leer jaar 2e prijs; K. Smit, Oudkarspel, timmerlie den, vervolgklasse, eervolle vermelding. Einddiploma 3-jarige cursus, leerlingstelsel A. Henselmans, N.-Scharwoude, J. Tromp, Oudkarspel, P. de Vries, Zuid-Scharwoude. SPORT EN WEDSTRIJDEN SINT PANCRAS. Een sympathieke club uit Helder, Helder 4, was Zondag alhier voor een match tegen Vrone I. Vriendschappelijk was het begin. Een felicitatie van ohze sportbroeders onder het aanbieden van een bloemruiker met het behaald kampioenschap in 3A, welke aanvaard werd met dankbetuigingen en hoera-geroep. Daarna ving de wedstrijd aan, «velke van beide kanten enthousiast gespeeld, het publiek dikwijls mooie sport te zien gaf. Vrone I zette de eerste goal 1 -0, tot ook Helder een doelpunt veroverde, 1I, wat wel verdiend was. daar H. dikwijls de meerdere bleek. Na de rust was Vrone dikwijls de sterkste,, wat het wist uit te drukken in het zetten van een twee de doelpunt 2—1. De gasten, hoe ze zich )ok inspanden, konden geen tegenpuntje veroveren, zoodat de match eindigde in een 2—1-overwinning voor Vrone. 2e Paaschdag had Vrone I te spelen tegen V., A- F. C. 2, Vrone 2 tegen Trekvogels en Vrone 3 tegen Blauw-Wit van Ursem. SINT PANCRAS. 2den Paaschdag speelden om 12.30 uur alhier Vrone 2 tegen Trekvogels uit Heerhugowaard. Vrone 2 won met 3—2 van Trekvogels. Om 2.30 uur kwamen Vrone 1 en V.A F.C. 2,, combinatie in het veld. De laatste club kwam niet zoo sterk uit, daar ze 4 invallers had. Voor de rust werden 2 goals gezet door Vrone en na de rust. toen de back D. Klb. links-binnen speelde, volgden er nog 4, zoodat Vr. met 6—0 won. Ook VA.F.C. had de vriendelijkheid Vr. 1 een prachtige azalia aan te bieden met het behaald kam' picenschap, wat nu reeds de derde bloemenhulde is SINT PANCRAS. De bekerwedstrijden zullen alhier aanvangen op 15 April met 4 wedstrijden, nl.: Zeemacht 2—DT. S. 1. Batavier 2—Alkmaar 3; W.R.C. 2— R.C.D. 1; en Helder 4—R.C.D. 2 resp. om 11, r, 2.30 en 4 uur. Op 22 April komen uit Rood-Wit i R. W. 2. Vrone 2—V.A.F.C. 3; Ale. Vic. 5—V.A.F.C. 2 en Vrone 1Heiloo 1 ook om 11, 1, 2.30 en 4 uur. OUDKARSPEL D.T.S. Uitslagen 1 April. i N. V. V. 1—D. T. S. I 2— j. Schoorl 3-D. T. S. adsp. 5—0. De wedstrijd D. T. S- 2—B. S. V. 3 ging niet door: daar de Bergenaren niet opkwamen. D. T. S. 1 speelde met 1 invaller te Nieuwe; Niedorp tegen N. V. V. 1 en verloor met 2—1. Met rust v/as de stand reeds 2o voor N. V. V. maar dadelijk na de hervatting wist Speets er 2—1 van te maken, met welke stand het einde kwam. De D. T. S. voorhoede heeft zoowel voor als na de rust talrijke kansen gehad, maar telkens bleef de N. V. V. verdediging de baas. N. V. V. had deze keer een zeer.,sterk elftal en heeft de D. T. S. ver dediging heel wat keeren last bezorgd. De wed- stiijd door den heer van Rossum op uitmuntende wijze geleid. D. T. S. adspiranten speelden te Schoorl met 4 invallers en verloren welverdiend met 5o. S. V. V. 3 toonde door beter spel, dat de T. S. jongens bij haar achterstonden. ZONDAG 8 APRIL: 1 uur D. T. S. 2—Heiloo 2. 3 uur D. T. S. 1—N. V. V. OUDE NIEDORP. 2e Paaschdag speelde V. V. V. 2 en 3, gecom bineerd tegen Holland 2 en 3 gecombineerd een vriendschappelijke match. V. V. V. won met 3—0 NIEUWSTIJDINGEN Kippen en electrisch licht. Een liefhebber van een versch kippeneitje in den winter dacht op een donkeren, regenachtigen Za- teradgmiddag, toen hij vanuit de huiskamer de kippen om drie uur op stok zag gaan, „als ik jn dien loop eenige electrische lampen aanbracht,, dan kon ik, of liever het licht, den dag van leze die ren verlengen." Zoo gedacht zoo gedaan,, behalve een aantal kleine, kwam er een groote lamp, die de. kippen voor de zon aanzagen. Zoodra in den avond- het licht brandt komen de 70 kippen naar buiten en worden te 7 uur gevoederd. De dorp re ductie nam met 8 dagen reeds toe en in het hartje van den winter had men dagen van vijf-en-veertig eieren. De vrouw des huizes, die het aan „Onze, Tuinen" vertelde, noemde het succes reusachtig. Het blad voegt er aan toe, dat een gecontroleer de proef met en zonder kunstlicht heeft plaats gehad en in het voordeel van het kunstli lit is gebleken. Een redder verdronken. Maandagmiddag viel van een bootje van den Heen- en Weer-dienst Veerkade— Katendrecht op de Maas voor Rotterdam een zesjarig knaapje over boord, juist voor den mond van de Rijn haven. De havenarbeider J. Geutjes sprong het kind na en slaagde er in het te redden. Het ge lukte hem het jongentje over te reiken aan den schippersknecht, die in een roeiboot ter hulp was gesneld maar onmiddelijk daarna verdween de moeidege .redder zelf in de diepte. Alle pogingen om hem te redden afalden. Urenlang heeft men nog naa rhet lijk gedregd, doch zonder resultaat-

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1