NIEUWE Dinsdag 10 April 1923 32e «J&arg .ag Van alles en nog wat. 3$ O 42. niEMC, TILEPRVm 52 de LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." BRAND en INBRAAKVRIJE KLUSINRICHTING (Nadruk verboden.) De bioscoop, deze instelling welke eenerzjjrtj Ide opvoeding der jeugd dient, en anderzijds haar verderf is, heeft in haar schoon schijnen de onwerkelijkheid al reeds heel wat jeugdige hoofden en ook oudere op hol gebrach.. Want wat op het doek zoo mooi en echt 'ijkt komt in het dagelijksch leven in den regel een (beetje anders uit. De wild-west avonturen, waarvan de rolprent thans verhaalt mogen vroe ger in Amerika al gebeurd kunnen zijn, thans is ook daar de toestand een beetje anders geworden. En als jonge sc'havuiten met een avontuurlijken aanleg deze filmgebeurtenisseit in Holland op touw willen zetten, moet het wel heelemaal falikant afloopen. Eenige jeug dige inboorlingen van Venlo, allen zoo om en nabij de 14 jaar, hadden genoeg van ver stoppertje spelen, haasje over knikkeren en dergelijke kinderachtige spelletjes. Ja zelfs het voetbalspel vond geen gena meet in hun oogen. Toen kreeg er een 'n pracht-idee. Ze zouden indiaantje spelen, doch anders en beter dart gewoonlijk. Het zou nu écht worden, met heu- 'sche pvervallen en martelingen. Gekleed in fraai nagebootste costumes, met imitatie-dol ken,' -revolvers en -messen, begonnen ze met een 17-jarig meisje van de fiets en aan ,e haren te trekken, haar met zand en steenen te gooien en ten slotte een flinke aframmeling toe te dienen. Een passeerend heer werd, toen hij zich met het geval bemoeide, door den „hoofdman da- 'nig toegetakeld, ofschoon het slachtoffer zich jnet zijn wandelstok geducht weerde. Een ma rechaussee in burger ontzette den blanken ge vangene en stelde de politie met een en ander in kennis, die dadelijk een onderzoek begon. Toevallig kwam 's avonds een van de India nen met zijn vader klagen, omdat hij door denzelfden meneer „mishandeld" was. Papa frok natuurlijk, toen hij de ware toedracht der zaak vernam, zijn aanklacht in en zegde zoon tjelief, als souvenir aan zijn indianen-avontuur een flink pak slaag toe. Dat is de beste reme die voor dergelijke kwajongens en het zou ook den beiden Londensche jongelui geen kwaad doen, teneinde hen van hün waaghalzerij te genezen. Deze twe eveelbeiovende heerschap pen, die het toch werkelijk niet uit noodzaak behoefden te doen, gingen n.l. om het onge wone van het geval slapen op een paar plan ken, een meter breed en tien meter van den beganen grond. Deze planken staken n.l. uit buiten de muren van een in aanbouw zijnd huis. Een agent zag hen over een schutting klim men en toen hij eens ging kijken wat ze wet uitvoerden, vond hij hen rustig m slaap op dat gevaarlijke plekje. Weinige minuten later stonden ze natuurlijk weer op den beganen grond en den volgenden morgen was hun eer ste wandeling naar den politierechter, die u een ongezouten uitbrander gaf. Ze moesten be ioven hu nbed in den vervolge dichter bij den grond te kiezen. Zou hun wieg ook op het dak hebben ge staan, zooals dat het geval is pweest met een jeugdigen inwoner van het dorpje Wolvega. 'Daar was een 72-jarige weduwnaar m onder trouw opgenomen met z'n 26-jarig nichtje. Een bezoek van den ooievaar was zeer aanstaande en daarom hadden eenige doresgenooten, a s uitnoodiging en aanduiding voor den sctiat- brengenden vogel in den nacht een wieg op het dak der boerderij van den gelukkigen b ■degom geplaatst. Den ganschen Zondag prijkte dat voorwerp op deze ongewone plaats, tot groot vermaak der dorpelingen. Deze humor uit Wolvega wordt echter nog overtroffen door die uit Gendringen, waar een raadslid het voorstel deed, in verband met cE bezuiniging, om de raadszetels maar te ver pachten, wat z.i. nog heel wat zal opbrengen. £|U om de dubbeltjes gaat het ten slotte maar. Dan schroomt de measch zelfs niet om 's Ko- niings wapenrok aan te trekken, iets waartoe hij anders niet te gauw vrijwillig overgaat. Het is te Batavia geschied dat iemand, geïnspireerd door het beroemde voorbeeld van den kapitein van Köpenick, een uniform van le luitenant- kwartiermeester kocht bij een uitdrdger, deze voor zich pasklaar liet maken en, hiermede gekleed, een blauwen bril opzette en zich naar het geboüw der militaire administratie begaf. De wacht presenteerde het geweer eh de „luite nant" liep rechtstreeks naar het vertrek waar de geldkisten voor de verschillende bataljons geplaatst worden. Hij opende de kisten met een sleutel en deed de geldswaardige inhoud, f1100, in zijn zakken verdwijnen, terwijl hij de boeken onder den arm meenam, alsof hij thuis nog wat wilde werken. Ongehinderd pas seerde hij de wacht weer, die hem de gewone eerbewijzen bracht. Doch toen een van de echte kwartiermeesters den volgenden morgen om geld voor zijn bataljon kwam, werd de diefstal natuurlijk ontdekt. Hadde men den vorigen dag geen soldij uitbetaald, dan zou de buit 'f30.000 inplaats van f 1100 bedragen hebben. Een toeval dat het Rijk voor grootere schade heeft behoed I Wat maar goed is voor den be lastingbetaler, wien de keel toch al half en half is toegeknepen. Eeinmaal in de klauwen van vriend fiscus, rust deze niet voordat het felachtoffer zoo kaal is als de spreekwoorde lijke kerkrat. Een sterk staaltje van de heb zucht der belastingheeren is dezer dagen te Amsterdam geschied. Daar had iemand een ■nalatenscha pgeërfd, welke voornamelijk be stond uit aandeelen van één naamlooze ven nootschap. Deze aandeelen stonden in de week van het overlijden genoteerd op 70 pet. De koers daalde met groote sprongen en de aan deelen waren na enkele maanden bijna waar deloos. Dit had echter geen invloed ophet bedrag dat voor» successierecht moest worden heergelegd. De erfgenaam, die ven slotte f 100.000 erfde, moest f 171.000 aan successi- rechten betalen. Of hij 'took gedaan heeft, of dat hij de heek erfenis cadeau heeft gedaan, wordt niet gemeld, maar ieder voelt, dat hier iets niet in den haak js. Als men moet betalen, wi lmen ook waar .voor zijn geld hebben. Da. is nu eenmaalniei anders. Ein als men een Ihuis gehuurd, heeft ein de huur betaalt, deun wil men er ook graag in wonen. Als er een an der is, die u belet dan wordt ge natuurlijk woe dend. In zoo'n geval nu verkeerde een paar dagen geleden een inwoner van Amsterdam die aan den overkant' van het IJ een gemeent e - 'woning had gehuurd. Toen hij nu met zijn verhuisboel'tje voor de deur kwam, stond hij evenwel voor het verbazingwekkende feit dat een ander hem reeds was vóór geweest en, zonder daartoe gerechtigd te zijn, de leege 'woning maar betrokken had. De verbazing steeg echter tot woede toen het bleek dat er met den onrechtmatigen bewoner niets was aan te vangen. Integendeel ging hij tot het uiterste om den werkelijken huurder buiten de deur te houden. Hij maakte een barricade van tafels en stoelen achter de huisdeur en bedreigde met een bijl ieder, die mocht trachten toch 'binnen te dringen. Door» dit alles liep de twist zoo hoog en groeide de belangstelling voor het .geval dermate, dat de politie het noodig achtte de straat te ontruimen. Voorloopig was het slot van de geschiedenis dat de rechtmatige ■huurder zijn ver huisboeltje tijdelijk elders on derbracht. Natuurlijk zal het daarbij echter niet blijven. Zooiets kan nu eenmaal met zonder 'meer plaats vinden. We leven gelukkig nog met in Rusland, waar dergelijke toestanden mis schien mogelijk zijn, doch in een geordenden Staat, waar ook geen dronken automobilisten achter het stuurrad mogen zitten. Doen ze dat wel, zooals te Laren, dan moeten ze ook zelf de gevolgen maar dragen. Ze waren samens eens bijn uitgeweest en onderweg schijnt nogal gepimpeld te zijn, zoo zelfs, dat toen ze van een café, waar ze nog eens hadden aangelegd, (wilden vertrekken, het publiek hen daarvan trachtte terug te houden. Halfweg 'tLaardei'- hoogt konden ze niet verder. Het koelwater m den radiator was zeer warm geworden en één hunner, die de stop afschroefde, kreeg een straal kokend water in den mouw zoodat hij zich deerlijk brandde, Door inmiddels toege schoten politie wérd de auto met de berijders niet zonder avonturen, naar het dorp terugge bracht Daar gekomen poogden de heeren te ontsnappen, doch dank zij toegeschoten bur gers, die den wagen vasthielden, lukte dit mat. De onverantwoordelijke automobilisten hadden dien nacht vry logies. RECHTZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 9 Maart. Geheime zitting. Eduard M., 'n jong heldersch werkmannetje, onlangs voorw. veroordeeld, had het opnieuw bij mama Justitia verpeuterd en nu werd er sterk over gedacht hem die voorw. straf te doen ondergaan. Vandaag was Eduard door tjan den diender uit zijn Heimath gehaald en voor den politierechte rgebracht. Hoe het ver- def" is afgekomen, weet ik niet, daar de zaak met gesloten deuren behandeld werd en dus ook de pers de deur werd uitgecomplimenteerd. Niet gesteld op 4 maanden zakjes plakken. De Schager ingezetene Pieter Corn. S. was veroordeeld tot 4 maanden, omdat hij te Wog- num een fiets had gehuurd en niet terugge bracht. De fiets had hij aan een caféhouder van wien hij f7.50 had geleend, als onderpand gegeven. Met die schrabbers was hij naar Am sterdam vertrokken en daa ringepikt door de recherche. Thans was Piet, die ondertusschen weer in hechtenis zit voor een ander feit, tegen het vonnis in verzet gekomen. En met 'n reuze succes! Want uit de nieuw ebehandeling bleek niet, dat Piet de fiets eigenlijk had verduisterd en derhalve werd hij roijaal vrijgesproken. Die rolde er ook door! De arbeider Hendrik R. uit Uitgeest, 'n ge zellige prater op 'n middagaudientie van een politierechter, stond terecht omdat hij 'n paar ruiten had ingegooid bij een belastingambte naar. Heintje wees echter de eer beslist van He hand en praatte den politierechter bijna onder de groene tafel. De officier deed nog 'n zwakke poging om hem veroordeeld te krij gen tot f30 boete of 30 dagen, maar de poli tierechter zag er geen kans toe en sprak bekl. vrij. Hendrik bleef echter goed in zijn rol van vermoorde onschuld en ging zwaar mopperend weg. 6 sjoof kwijt aan tijdverzuim en reisgeld en dan nog vrijgesproken, 'twas gewoonweg een schandaal 1 Klanten van Dr. Molk Onze kranige directeur van den keurings dienst Dr. Mol'l bezorgt den politierechter heel wat klanten. Voornamelijk melkverdunners en verdunsters. Om te beginnen 'n arm esloof uit Anna Paulowna, Lijntje de W-, vrouw van P- W. 'nmartelaartje met 2 magere koeien. Moe der Ihad melk afgeleverd, zoowat 14 kan en daa r2 kopjes water bij gedaan. Die 2 kopjes waren echter volgens het rapport van Dr. Moll, uitgedijd tot 2 kan! De stakker stond inu terecht en huilde tranen met tuiten. Ze had 7 kinde ren en nog een besteld bij de ooievaar. Op zoo'n manier 'moet de pomp er wel bij. Maar ieder is voor de wet gelijk. De politierechter was verplicht haar tot 1 maand te veroordeelen maar wil medewerken om gratie te vragen en dan komt ze er met een geldboete af. Die kwamen er beter af. Wegens melkvervalsChing stonden ook nog terecht Jacob en Simon Dirk T„ zoons van een veehouder te Koegras. Die zouden ook in een kwantum kattenurie, bestemd voor de Jdel- dersche melkcontrole 'n hoeveelheid water heb ben geklutst plm. 5 procent, zooals Dr. Mod had uitgerekend. De jongelui zaten in hun rik ketik en verschenen met mr. D. Sluis als ver dediger. Heel sterk stond de zaak echter niet en mr. Dirk wist de zwakke puntjes heel han dig naar voren te schuiven, zoodat het vonnis ten slotte luidde: Vrijspraak voor heide beklaag den. Die moet proefstoom. Joh. K„ 'n tuindersknecht uit Grootebroek, die te Hoorn bij een caféhouder 'n ruit had iiigemept, werd nu voorwaardelijk verordeelu. tot 2 maanden, met 2 proefjaren schadebeta- ling en verplichting tot geheelonthouding. Ln, als hij die voorwaarden nie tnakomt of opnieuw 'n bokkesprong maakt, rekten dan maar, dat hij niet gelukkig is. Over 14 dagen. Ook werd uitgeroepen 'n zaak tegen Teums L„ maar die affaire werd uitgesteld tot over 14 dagen. Gelukkig maar, er was vandaag ge* ■noeg werk aan den winkel. Een flauwe streek* ii Drietal snqrkers uit Bergen, betrekkehj.c al ouwe klungels, vermaakten zich in den avond van 30 Februari met het spelletje, wat^ ze noe men „meiden met sneeuw inpeperen". Een drietal eerbare jonge meisjes van om en bij de 30, de gezusters Zuurbier, die de avondkerk haddeh bezocht, waren dra het mikpunt van hun geestigheden. Ze wierden op schandalige manier gemal'tracteerd. Sneeuw in hun nek ge stopt, kleeren gescheurd en een tasch gebro ken enz. enz. Een der meisjes was zoo over stuur, dat ze thuis gekomen, flauw viel en men om den dokter moest sturen. Thans stonden de drie helden, A. J. v. W„ L. W. en C. T. terecht. Ze kregen een beste reprimande van den politierechter en werden veroordeeld ieder tot f 15 boete of 15 dagen en betaling van de door hen toegebrachte schade. Een lastige arrestant. De schipper Simon B. uit Broek op Langen- dijk, die te veel had gepimpeld en daarom in handen viel van de Alkmaarsche politie, ver zette zich zoodanig dat de officier heden 3 weken gev. vorderde. De politierechter wil ech ter eerst nog eens onderzoeken of Simon de gevraagde voorw. veroordeeling waard is en 'stelde de verdere behandeling uit tot 30 April. Een krachtpatser. De opperman Wilh. Z. uit Heiloo is nogal pootig en laat geen gelegenheid voorbij gaan, om zijn kracht eens te demonstreren. Zoo'gaf hij op 2 Maart, den voeger W. Smeeds uit Alk maar, di eeen familielid van Z. „scheele" noemde een tik met een schop op z'n kersepit, die best raak was. De politierechter raadde Z. aan; in 'tvervolg wat meer z'n gemak te hou den en veroordeelde hem tot f 30 boete of 30 dagen. Goed van den tongriem gesneden. Een stevig geproportioneerde dame uit Lem mer, Cornelia de G., huisvrouw K. K. kreeg ruzie met een vischboer en vereerde hem met zooveel vereerende kwalificaties, dat de man met de handen aan z'n ooren naar den burge meester liep, om aangifte te doen. De woorden- rijke juffrouw werd thans veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen. Die kon er ook wat mee! De landbouwer Jacob v. 'tV. uit Uitgeest was ontevreden op een straatmaker te Limmen, die steenen voor zijn rijwiel gooide en gaf van zijn ontstemming in zee rkrachtige bewoordin gen blijk. De straatmaker liet zich dat niet aan leunen en deed klachte, met gevolg dat de onparlementaire agrariër thans tot f 15 boete subs. 15 dagen werd veroordeeld. Jan maakte van zijn hart geen smoorkuil* De olieslagersknecht Jan V- uit Bakkum ge raakte uit zijn humeur, omdat 'n paar Alkmaar sche agenten 'n dranken kerel inpikten. Jan, die pok meer had gebruikt dan ranja, kon dat niet rustig aanzien en dreigde den agent v. d. B. met een mes. Bovendien schold hij den man 'uit voor léelijke rotvent of iets dergelijks 'fijn beschaafdst. Hij mocht van geluk spreken, dat de agent de bedreiging met het mes niet ernstig opvatte en alleen procesverbaal op maakte ter zake beleediging. Nu kwam Jan er met f20 boete of 20 dagen af. Een belteedigd vader. Dirk H„ te Broek op Langendijk, kreeg mot" met zekereh Piet Hollcrbcrg over de 'kinderen en gaf den armen Piet 'n serie mep pen op z'n gezicht, zoodat Piet 3 tanden kwijt raakte, terwijl ook z'n bril aan gruis werd ge timmerd. 1 tand heeft Piet teruggevonden en daa ralle pogingen om die weer in z n kaak vast te zetten, ijdel bleken, zal die eene tand worden bijgezet in het ethnologisoh museum .van Broek op Langendijk- Dirk is echter tot f50 oulden boete subs. 50 dagen en schade vergoeding van f 2.50 voor de gebroken bril veroordeeld. Die heeft nu ook z'n portie beet! Terminologie van Heïderschc buurdames. Twee burgerjuffrouwen uit den Helder, Gees ke S. en Luitje 0„ kregen het met elkaar aan den stok. De mantels werden uitgeveegd en de doopceelen gelicht. 'tWas gewoonweg scha terend. De politierechter moest er ook nog aan te pas komen en we gelooven met dat vandaag de lust van Z.E.Achtb. om in het hu welijk te treden, bijzonder is toegenomen. Gees ke S. werd tot f10 boete of 10 dagen veroor deeld. Ze schpo f direct, blij dat ze nu weer van die soesah af was. De kous is af. Uil DEN OMTREK KOEDIJK (ZUIDEINDE) De definitieve candidatenlijst der R. Kath., kiesvereniging voor de gemeente Koedijk, luidt als volgt: 1. K. Oud. 2. K. Molenaar. 3. Jn. Commandeur. 4. Jn. Verheij. 5. F. Hes Wz&.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1