VERGADERINGEN.' ST. PANCRAS. Vergadering van het Ziekenfonds Onder heer Gerritse onder voorzitterschap van den linge hulp op 6 April 1923 ten huize van den heer A. Stammes. Met een welkom aan de leden en aan den dislrictsvoorzitter verklaart de voorzitter de vergadering voor geopend waarna voorlezing van notulen, welke worden goedgekeurd. Wordt overgegaan tot vaststel ling van statuten, en wordt aangenomen zooais in 't concept was voorgesteld. Een voorstel van een der leden om een artikel in te lassclien, volgens hetwelk het zou moeten luiden, dat bij overlijden van een lid, 10Ncts. per lid wordt uitgekeerd aan hun naastbestaanden, wordt tot later uitgesteld. Varia. De secretaris leest een hem toegezonden brief voor waarin wordt gevraagd, of, wanneer iemand een punt 'heeft voor de provinciale ver gadering, hij tevens dan afgevaardigde is, waar op door de vergadering wordt vastgesteld dat op de jaarvergadering punten voor de Bonds vergadering kunnen worden gesteld, en het Ha in tevens gewenscht is dat de voorsteller voor een goede bespreking tevens afgevaardigde is, doch dat er nooit meer dan twee afgevaar digden zijn. Wordt overgegaan tot vaststelling salarissen Door G. Boo ij Azn wordt naar voren gebracht dat doo rde wed. Trompetter tot dusver voor „Hulp in Nood" f5 honorarium per jaar ge noot,' doch stelt thans voor dit op f 10 te-bre®- jgen. Algemeen voor. Door dezelfde spr. wordt voorgesteld dat de joenningmeester f 40 en de secretaris f 10 per jaar heeft. Na een klein regenbuitje van voor stellen betreffende dit punt, wordt toch het door de hier genoemde voorsteller, 't voorge stelde voorstel aangenomen. Dezelfde spr. stel de voor dat, hetzij in welken vorm dan ook, aan den dokter hier ter plaatse een blijk van waardeering wordt gegeven voor de diensten welke hij aan de vereeniging had bewezen, wordt aangenomen. Aangenomen na enkele discussie wordt, dat G. Booij Azn. candidaat voor districtsbestuurs lid gesteld zal worden, 't Bestuur krijgt hierin vrij mandaat. Den heer P. Kliffen stelde voor dat er stap pen werden gedaan, en dat vanuit deze ver eeniging t initiatief daartoe genomen wordt, om te komen tot oprichting van een begrafe- nisvereeniging. De "districtsvoorzitter, den heer Bakker van Broek op Langendijk, daartoe op uitnoodiging aanwezig, juichte dit denkbeeld ten zeerste toe, doch meende het een plicht, de ter vergade ring aanwezige leden, met het een en ander betreffende de reeds als zoodanig bestaande vereeniging te Broek op Langendijk onder de aandacht te brengen. Als eerst evereischte is dat er veel leden zijn. Broek op Langendijk had er thans 800. Daar is het tarief voor 't mo ment fl per lid en per jaar. Gezinnen van 10 personen, f5 per jaar voor 't geheel, doch zoo dra er kind'ren boven 16 jaar komen, moeten deze voor zich zelf betalen. Getracht zal moe ten worden voorloopig een renteloos kapitaal bij elkaar te krijgen. Verder moet er kleedij zijn, voorheen heeft dat te Broek op Langennijk f450 gekost, wat thans evenwel f700 a 800 zal zijn. Het beste is zich op 't gebied van de kleeding zich in verbinding te stellen met een vakkundige. Verder dragers, een adviseur wel- ke dain tevens voorlooper is, en soms ook aan spreker. De adviseur zorgt voor de interne aangelegenheden van 't geheel. Verder moet er zijn een costuumbewaarder. Het beste s hier een voorloopige commissie voor te benoe men. Voorlezing van 't reglement van Broek op Langendijk volgt. Aangenomen wordt een voor loopige commissie te benoemen, hetwelk door 't bestuur uit de burgers van verschillende ge zindten zal worden gedaan. Nog even won't im herijrmering gebracht dat het op zich zelf komt te staan, dus buiten de vereeniging om gaat waarna door de voorzitter mét een woord van dank aan de districtsvoorzitter, en aan de leden voor hun opkomst, deze vergadering wordt gesloten. ZUIDSCHARWOUDE. De vooruitstrevende Kiesvereeniging te Zuid scbarwoude vergaderde gisteren ten lokare van den heer P. Kramer. Ouder gewoonte was de vergadering niet best bezocht, slechts 19 per sonen waren aanwezig, terwijl enkele met ken nisgeving afwezig waren, De heer C. de Jong als voorzitter wees in zijn openingswoord op de noodzakelijkheid, nu de 4-jarige periode van den gemeenteraad weer ten einde liep, candi- daten te stellen en als zoodanig kan deze bij eenkomst een belangrijke worden genoemd, om dat zij de personen zal aanwijzen, die de bur gerij in de komende 4 jaar zal vertegenwoordi gen. De secretaris las de notulen van de laat ste bijeenkomst voor, welke ongewijzigd werden goedgekeurd. Uit de rekening van den pen ningmeester, die wegens ongesteldheid met aan iwezig kon zijn. bleek, dat de ontvangsten f 18.98 Ihadden bedragen en de uitgaven f 11.20, zoo- dat een kassaldo aanwezig was van f70,78- De rekening werd nagezien en in orde bevon den door de heeren P. Berkhout en J. de Geus Pz. In verband met de ongunstige tijden, die het noodig maken ,dat men ieder dubbeltje wel tweemaal heeft om te keeren vóór men het uitgeeft, stelde de voorzitter namens het Bestuur voor dit jaar geen contributie te hef fen. De heer D. Zeeman vond ,dat het toch gewenscht kon zijn een flinke kas te houden, daar men reeds meermalen met een kastekort te kampen had gehad. Na enkele besprekingen ..vond men goed, het aan het Bestuur over te laten de halve contributie te heffen, zooals de heer Zeeman voorstelde of door andere mdidelen te voorzien in de uitgaven, zoo deze wat hoog mochten zijn. Als bestuurslid werd herkozen de heer J de Kuiter Pz., die echter bedankte. In zijn plaats werd gekozen de heer F. Kuiper, die zijn be- hoeming aannam. Daarna hield de heer Du Burck een causerie -over: „Vier jaar Zuidscharwouder gemeente politiek''. Hij begon met te constateeren, dat de laatste 4 jaar hem in zijn overtuiging heb ben gesterkt, dat in kleine gemeenten vooral de politiek niet de basis mag wezen voor het behartigen der belangen van de burgerij. Er is in Zuidscharwoude door de R. K. geen R. Kath. politiek gevoerd, en nog minder door den sociaal-democraat, die 4 jaar geleden schetterde dat het socialistische woord in de raadszaal moest weerklinken. Aan de hand van een artikel' van dr. Hoffman uit Gouda over coalitie en vaccinatie trachtte spreker te be wijzen, dat algemeen meinschelijke belangen soms worden achtergesteld bij politieke voor deden, die in de hooger epolitiek den doorslag geven en niet het algemeen welzijn, Hij achtte dat verkeerd en bleef van meening, dat „de politiek'' moet blijven buiten de sferen, waar de belangen van alle burgers worden behar tigd. Hij ging nu na verschillende onderwer pen, die in de 4 jaar aan de orde waren geweest en oefende daarbij critiek uit op de houding van de R. K. en den eenigen liberaal, die hand aan hand gaande, de anderen zoo goed als buiten alles houden. De heer Du Burck citeert een uitlating van het Raadslid Bekker, toen hij in 1916 nog als eenig R. K. lid in den raad zat aan het adres van den heer P. Berkhout, toen deze er zijn bevreemding over uitsprak, dat het R. K. Armbestuur voor geneeskundige hulp de helft, het Protestant- sche de heele kosten betaalde. De heer Bek ker zei toen: „...het schijnt je niet op te val len, dat in de gemeente het voorrecht is aan de Protestanten. Het is wel terdege duidelijk welke gezindte hier bevoorrecht wordt. Aa.i alles is merkbaar, dat de R. K. worden voorbij gegaan. Ik kan nog wel meer zeggen, maar het is niet aan de ordeAls het waar is, zegt spr., wat Bekker toen constateerde, kan ik zijn verbolgenheid van toen begrijpen, doch thans voelt hij er niets meer voor. De heer Bekker doet thans, al is het in anderen vorm, precies hetzelfde als waarvan hij toen zijn tegen standers betichtte. Het begon al in de eerste vergadering van den gemeenteraad, der nu bijna afgesloten vier-jarige periode. Er moes ten 2 wethouders gekozen worden. De R.K. met Bekker vooraan, speelden handjeplak mei den eenigen liberaal, om gezamenlijk de wet houderszetels te. verdeelen. De R.K. hadden toen bij de gemeenteraadsverkiezingen 153 stemmen behaald, de Vooruitstr. 146, de S. D. A. P. 50 en de liberalen 50. Het lag bij deze verhouding toch voor de hand, dat èn de R.K. èn wij (de Vooruitstr.) een wethou- derszetel zouden bezetten. Niets van dat. De R. K. met den liberaal verdeelden de baantjes en de heeren G. Bekker en J. Kroon werden wethouder. De kiesvereeniging, die driemaal zooveel stemmen behaalde als die van den heer J. Kroon, kreeg geen zetel in B. en W. In dezelfde vergadering werden 2 leden voor de gascommissie benoemd en wel de heer J. Kroon en... een R. K., de heer C. Kramer. In andere commissies, buiten den raad staande, werden bijna altijd personen benoemd, van wie ingewijden onmiddellijk konden zeggen, :ót 'welken kring ze behoorden. 'tWas, of er alleen itn de kringen van de liberalen en de R.K- menschen gevonden werden, die de noodige. geschiktheid en bekwaamheid bezaten, ergens zitting in te nemen. Spreker bewees echter het tegendeel en wijdde meer breedvoerig uit ove rde samenstelling van de plaatselijke com missie op het lager onderwijs, wier samenstel ling niet was in den geest der wet. Ook bij de voorstelling, die gegeven werd van de tot standkoming van het leerplan voor het Ver volgonderwijs en de benoeming der leerkrach ten daarvoor, werd niet gehandeld, zooals het behoorde. De heer Kroon zei, dat ,toen hij als wethouder werd benoemd, hij gedurende 24 jaar meer de belangen van de gemeente dan van zich zelf had behartigd. De heer Du Burck wees er echter op, dat hij, nu K's partij zoo goed als afgedaan heeft, de gemeente hem, volgens den uitslag der verkiezingen toch dui delijk heeft gezegd, dat hij had heen te gaan: toch bleef hij, zelfs op onedele wijze. Hij her innerde aan de benoeming van een gemeente ontvanger ,aan de salarieering van dien ambte naar voor zijn weinige werk, aan verschillende andere voorvallen, waarbij hij de groote zelf opoffering van den heer K. wel eenigszins in ■twijfel trok. Spr. ging ook nog eens na, hoe hij door zijn mooie woorden als wethouder den indruk gaf, dat het comité van de muziektent pp roijglen steun van B. en W. zou kunnen rekenen. Toen de zaak aan de orde kwam, iwas het de heg rK., die tegen het voorstel van den heer Berkhout stemde en f 100 te geven: f50 was voldoende, Enkele comité-leden moeten nu maar zien, dat d eresteerende f 500 er komen. 'tWas alweer diezelfde heer Kroon, die van een benepen standpunt sprak, dat het comité innam, omdat ze de muziektent niet mede aan R. K. wilde overdragen. Spr. meen de dat, wie de geschiedenis van de fanfare korpsen in Zd.scharwoude kent (de R.K. heb ben toch zelf de scheiding bewerkstelligd) moet toch onmiddellijk toegeven, dat de hou ding van het comité zoo zuiver mogeüjk is geweest'. Men zo uten hoogste van meehilng in dezen kunnen verschillen. Nog worden de besprekingen over de hooge schoolgelden na gegaan, de vaststelling van den hoofdelijken omslag en meer andere zaken, waarbij de heer f)u Burck de flinkheid roemde van de heeren Berkhout en De Jong, die trouw het gemeente- program hebben opgevolgd en de zaken naar feer en geweten hebben behandeld, ook ten opzichte van het tapverbod en de 10-uurslui- tirng al hadden deze beide zaken niet de sym- 'paithie van spr. Van den heer De Jong kon men echter, als strijder voor de geheel-onthou ding geen ander standpunt verwachten; in mindere mate ook van den heer Berkhout niet. Toch meende spr. eenigszins dieper op dit onderwerp te moeten ingaan, door er op te wijzen, dat een groot aantal burgers in een kleine gemeente, waar men elkaar van haver tot gort kent, zich niet zoo onder curateele laten stellen, zonder dat dit kwaad bloed zet. ■Spr. werkt in verschillende kringen samen met niet-geheelonthouders, die hij duizendmaal hoo- Iger acht dan die, welke met geheelonthouding 'naar bed gaan en met geheel-onthouding weer opstaan. Trouwens een dergelijke maatregel van na 8 uur geen borreltje meer te mogen tirinken is geen drankbestrijding; het is een dwingen om in te gaan, dat ieder vrijheids lievend mensch tegen de borst stuit. Als trou wens de voorstemmers consequent wilden zijn, jzouden ze de kennis moeten afschaffen, daar deze, volgens spreker, tot een van de banaal ste volksvermaken behoort. Daarna behan delt spreker de kwestie van het onderwijs bij de laatste wetsherziening. Het was toen de Vrijheidsbond, die tal van verseclhteringen, pok voor het christelijk onderwijs, heeft hel pen invoeren. Verleden zomer was hier een lid, die met groote aanplakbiljetten voor zijn deur uitnoodigde op den Vrijheidsbond te stemmen. Diezelfde man als voorzitter van de Oudercommissie zet zijn mannetjes aan, om handteekeningen te verzamelen tegen de ver slechteringen van het onderwijs en als die ver slechteringen in de Kamer aan de orde ko men... stemmen alle Vrijheidsbonders vóór die verslechteringen. Daarmee is de Zuidscharwou der politiek getypeerd. Het vervolgonderwijs het eenige voortgezet- en herhalingsonderwijs, dat de meeste kinderen nog kunnen gemeten, is mede om hals gebracht door den Vrijheids bond. De kiezers van Zuidscharwoude moger deze dingen bij de a.s. raadsverkiezingen wel eens bedenken. Op deze inleiding volgde een geanimeerde discussie over het tapverbod en de 10-uurslui- tiing. De heeren Berkhout en De Jong zei den naar hun beste overtuiging in dezen te hebben gehandeld en het gemeentebelang ge diend, zij grondden hun houding op hun over tuiging, dat uit "het gebruik van drank mTsbruik voorkomt. Ten opzichte van de 10-uursluiting werd gemeend, zou men geen klachten hooren, als de Burgemeester maar wat vrijgeviger met zijn vergunningen was. Nog enkele andere personen spraken over een en ander, zoodat men zich haasten moest op tijd klaa rte zijn, daar nu aan de orde werd gesteld de vaststelling van de candidaten!ijst voor den gemeenteraad. Alvorens daartoe over te gaan deelde de heer De Jong1 mee, voor een herbenoeming niet meer in aanmerking te willen komen. Volgens het puntenstelsel werd de lijstaldus vastgesteld 1. P. Berkhout (aftr.). 2. J. du Burck. 3. K. Dijkhuizen. 4. J. de Geus Pz. 5. Mevr. Du Burck—Almckinders. 6. A. Kout. 7. J. de Ruiter Pz. 8. D. Zeeman. 9. F. Kuiper. 10. J. Schoorl. 11. C. de Jong. 12. P. de Ruiter Cz. De vergadering werd daarna ander dank zegging gesloten. GEMEENTERAAD ZUIDSCHARWOUDE. (Vervolg.) Een adres van de vereenig. „Nut en Genoegen"' met verzoek, bij benoeming van een leerkracht voor, de U.L.O. School acte tuinbouw te vereischen en de kosten van dit onderwijs te verlagen. De voorzitter zegt dat dit schrijven in de 3 col-, lege's van B. en W. zal worden behandeld, en even; tueei nadere voorstellen zullen worden ingediend. De heer Berkhout zegt dat dit verzoek is inge komen naar aanleiding van een op N- en G. gehou-i den lezing Op verschillende plaatsen bestonden weinig van deze land- en tuinb.-cursussen, en waar wel zoo'n cursus bestaat, wordt er door verschillen de jongelui niet aan deelgenomen om redenen die te billijken. Na een volbrachten dagtaak heeft men in den regel geen lust zijn kennis nog meer te ver rijken en wordt alleen door de leergierigen hiervan, gebruik gemaakt. De kinderen die op de lager ei school zijn en later op de U.L.O. leeren gemakkelijk! en zouden naast de bestaande vakken ook het tuinbt onderwijs kunnen, genieten. En waar dit geldt voor werkgever en werknemer, zou invoering van dit onderwijs zeker bevorderlijk zijn, voor het bezoek aan- de U.L.O.-inrichting. En juist met meer be zoek zouden ook de kosten lager kunnen worden, gesield. De kostprijs is voor velen thans een be zwaar .Het kwam N. en G. gewenscht voor dat dit eens goed onder de oogen werd gezien, en spr., hoopt dat de raad gunstig over het verzoek zaL oordeelen. De heef Zeeman zegt dat door hem bij de plan nen tot oprichting van deze, school, ook gewezen is op het tuinbouwonderwijs, maar dit niet in toepas sing kon worden gebracht door de vele andere vakken. De wenschelijkheid werd gevoeld dat er toch iets gedaan moest worden, en wordt dan ook in Broek en Oudkarspel een dergelijke cursus ge houden. Hieraan kan toch een ieder deelnemen. En wanneei men overdag de praktijk heeft gehad kan men des avonds het theoretische bekomen. dit kan zelfs in eigen gemeente worden gedaan, Het is door mij meer dan eens aangeboden in dè tuinbouwvereemging. Ik meen echter dat de U.L.O, zich bij dergelijk onderwijs niet kan aanpassen; zonder dat afbreuk aan de andere vakken wordt gedaan. Ik kan mij dan ook volkomen met het advies van B. en W. vereenigen. De voorz. zegt dat ook van andere zijde meer dan eens aanmerking 'is gemaakt, dat het schoolgeld te hoog is. Maar nu moet men zich eerst eens ;if- vragen of het werkelijk te hoog is. Het schoolgeld is vastgesteld naar de laagste inkomens, die het minste dan ook betalen. Bij een inkomen van 1000 gld. bedraagt dit niet meer dan f2.60. En het is ook gebaseerd op het feit dat de leermiddelen gratis worden verstrekt. De ouders hebben daar voor dus geen kosten. Maar voor de inkomens tus- schen 2000—2400 gulden beteekent het zeker een offer. Binnenkort zal echter een wetsontwerp wor- den ingediend, waardoor de schoolgelden zullen moeten verlaagd, daar dit dan bepaald moet wor den naar het belastbaar inkomen. Het wordt juist ozo dikwijls verkeerd ingezien, omdat alleen gelet wordt op de hooge inkomens. En wanneer men het schoolgeld zal gaan verlagen, zullen de lagere in- komens ook meer moeten betalen, terwijl men die juist heeft willen ontlasten. Ingekomen is een schrijven van den Bond tegen het vloeken en schenden van Gods heiligen Naam. Verzocht wordt een strafbepaling in de politiever- oredning op te nemen. Op voorstel-B. en W. voor kennisg. aangenomen. Ingekomen het bekende schrijven van de ge- meente Grootebroek om adhaesie te betuigen aan een adres te richten aan Ged. Staten vragende her ziening van de salarissen voor burgem. secret, en ontvangers. De weth. stellen voor dit voor kennisgeving te nemen. De heer Berkhout meent dat er wel redenen zijn om hieraan adhaesie te betuigen. Door de tijdsom-, standiglieden zijn de salarissen verhoogd geworden maar waar de levensstandaard dalende is, bestat er alle reden om adhaesie te betuigen. Het is voor onze gemeente van groot belang,' daar hier üooge salarissen worden betaald, en op de begrooting van '23 daarvoor een bedrag van 7000 gld. voorkomt. Dit is voor onze gemeente met ruim 1700 zielen 4 gld. per inwoner. Ik ben voor adhaesie. D eheer Zeeman zegt wel het salaris van den ontv. hoog te vinden. Maar dat van burgem. en se cret. niet. Wanneer men ziet wat er vereischt wordt. Men moet niet het standpunt innemen, van te vragen hoe hoog is het inkomen van de inwo- neis. Maar naar de vereischte kennis, is dan de belooning teveel? Ik heb niet den moed tot verla ging over t egaan. Voor een verlaging van B. en S. ben ik niet, maar waar het adres niet gesplitst zal kunnen worden, ben ik ook niet voor adhaesie- betuiging. De levensstandaard is te hoog om hen aanstonds dan misschien af te schepen met een salaris van f1500—- De heer Kramer zegt dat het betreft een her ziening van salarissen, en vraagt wat er dan ook etgen zal zijn om adhaesie te betuigen. (De heer Groen komt ter vergadering). De voorz. zegt dat men het advies pas heeft in gediend voot het salaris van een eventueel nieu wen gemeente-ontv, waarvoor het initiatief alreeds door Ged. Staten was genomen. Maar wanneer men van oordeel is dat verlaging moet plaats hebben,, moet dit uit uw eigen college komen, maar niet uit een andere gemeente, waar men niet -over ons kan ooideelen. Mijnheer Berkhout, u kunt niet beoor- deelen, wat een secretaris moet hebben, daartoe ontbreekt u de kennis. De heer Berkhout. Bij andere gemeenten vergelen ken is het hier ontegenzeggelijk hoog. En een her ziening wil toch niet direct een verlaging beteeke- nen. De voorz. U zegt dat Zuidscharwoude hooger ii dan andere gemeenten. Welke gemeenten zijn dat. De heer Berkhout. Ik heb het globale cijfer van 7000 gld. genoemd. De voorz. In Noordscharwoude zijn de salarissen precies hetzelfde. U moet uw mededeelingen niet zoo maar uitspreken, maar aan de hand van feiten. Wil u mij misschien het verschil opgeven -au het salaris van den gem.-ontv. te Noordscharwoude! en te Zuidscharwoude. De heer Berkhout. Mij ontbreken daartoe de ge gevens. De voorz. Deze zijn hetzelfde. Het verschil zit alleen in het aantal dienstjaren. De burgem. van Nrd.scharwoude heeft daar 20 pCt. salaris minder, omdat hij niet in die gemeente woont. De ambtenaar ter secretari eis hier tevens gem. ontv. maar bij de regeling van zijn salaris voor de eerste betrekking is met de tweede betrekking re-, kening gehouden. Zo urnen hier alleen een volle dig ambtenaar willen hehbben, zou men hem 1400 gld. salaris moeten geven. De heer De Jong zou ook adhaesie willen be tuigen,, omdat het later toch weer in den terug komt. De heer Zeeman zegt dat een ieder begrijpt dat met herziening, verlaging wordt bedoeld. Ik zou echter in geen geval de salarissen willen drukken. Wil men bezuinigen, dan kan men dit doen door; vereeniging van den Langendijk. Maar men heeft in de allereerste plaats te vragen, welke belooning er moet worden gegeven voor gepresteerden arbeid, De arbeid van den secretaris wordt behoorlijk be loond, maar is in geen geval te hoog. De heer Berkhout zegt niet het oog te hebben op den secretaris, maar alleen op den burgemeester- De voorz. Dat kan u het besst beoordeelen, 1 heer Berkhout. Met 4.3 stemmen, die van de heeren wethou ders en Zeeman, wordt besloten adhaesie te bei tuigen. ALKMAARSCHË EXPORTVEILING 6 April 1923. Appelen 4.12.—, Peren 10.19.—, ra dijs 6.8.20 per 100 bos, raapstelen 3. 4 rabarber 5.7.50 p. 100 bos, uien 1.80— 2.40, spinazie 14..1620, kropsla 6.70—7 per 100 stuks. Witlof 12.15.—, 2e soort 6.11.—. ALKMAAR. 6 April 1923. 82 stapels 75180 kilogrammen. Fabriekskaas kleine m. merk f61, zonder merk f53. Commissie met merk f62. Boerenkaas kleine m. merk f 55, zonder merk f 55, Commissie met merk f 58. Handel goed.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4