NIEU WE Donderdag 12 April 1928 32e Jaarg Jjlo, 48. IBTERCc TELEPKIM 52 LAHKEDUKER (IIIRA1T DE LANGE Alkmaar DE MORAAZ - Anno 1804. Donderdag te Schagen 1 Hotel „Vredelust." INCASSO'S OFFICIEEL TER-INZAGE-LEGGING lijsten van CANDIDATEN. De Voorzitter van het hoofdstembureau iin Zuid-Scharwoude maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde lijsten der cajndidaten, gesteld voo irde op 23 Mei a,s. 'te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Gemeente raad, ter gemeentesecretaris vofcr een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Z'uid-Scharwoude, 10 April 1923. De Voorzitter van 'het hoofdstembureau voornoemd, J. KROON. UIT DEN OMTREK HEERHUGOWAARD. De officiëele candidatenlijsten voor de ver kiezing van den gemeenteraad luiden als volgt Roomsch Katholieken: 1. G. Krom. 2. C. Poland. 3. D. Wijker. 4. P. Tromp. 5. P. Borst. 6. C. van Langen. 7. A. Quant. 8. C. Zuurbier Pz. 9.* P. Kieft. 10. A. A. Overtoom. 11. C. Schouten. 12. P. Könijn Cz. 13. W. Groenland 14. C. Kok. Hiervan hebben no. 1, 2, 3, 5 en 6 thans zitting. Vrijzinnig Democraten: 1. Jac. Met. 2. P. Kostelijk Pz'. 3. Jac. Blom. 4. A. Mienis. 5. C. Pool Jbz. 6. A. Kooij Cz. 7. P. Waker. 8. A. van der Oord. 9. C. Kooij Az. 10. D'. Ide Jong. Hiervan hebben no. 1, 2 en 3 thans zitting. Anti-Revolutionnairen i- Jb. van der Oord, (aftr.) 2. K. Wagenaar. 5- J- Wagenaar. 4- J. Leegwater. Hiervan heeft thans no. 1 zitting. S. D. A. P.: 1. K'. Koster. 2. G. Nijkamp. 3. K. van der Woude. 4. Mevr. KosterMeerhof. 5. J. Vader. 6. M. van der Oord. De heer Does r.k. is niet weer candidaat gesteld, de heer C. Kuiper heeft voor een camdidatuur op de 5e plaats der lijst van de" Vrjjz. Dem. bedankt. HEE RHUGOW AARD. Een 25-jarige ambtsvervulling behoort zeker niet tot de zeldzaamheden, ook niet onder de Politiemannen'. Toch zal het veler gemeentena- ren goed doen te vernemen, dat de heer Aart Boot, vroeger hier woonachtig, op 15 April' 1898 liin functie trad als politie-agent te Hil versum en nu zijn zilveren jubileum zal mogen vieren in demi rang van Hoofdagent le klas', waarnemend inspecteur van Politie. Nu men 't weet, zal, dunkt ons, ook uit Hugowaard van dezen en genen nog wel een feestgroet naar Hilversum gaan. OUDE NIEDORP. Op 10 dezer zijn voor candidaten voor den gemeenteraad ingeleverd 2 lijsten, als volgt: Van Protestamtsche zijde: 1. Jb. Pluister. 2. G. Liefhebber. 3. C. Rempt. 4. C. Over. 5. D. vath Zoomen. 6. K. v. d. Oprd. 7. J. Waiboer. 8. Jc. van Wachendorffvon Rijn. Np,. 1, 3 en 4 zijn aftredend. Van R, Kt zijde: 1. J. Wit. 2. Th. Tromp. 3. J. Ligt'hart. 4. A. Molenaar. I 5. D. Burger. 6. P. Burgmeijer. 7. P. Ligt'hart. 8. A. Boekei. 9. C. Hoedjes. 1 10. S. Stam Sr. 11. H. P. A. Blauw. 12. Jb. Jong. Np. 2, 3 en 12 zijn aftredend. OUDE NIEDORP. In de gister gehouden vergadering voor Hoofdingelanden van deze banne is de reke ning pver 1922 goedgekeurd met een voor- ddeelig saldo groot f739,03, ontvangen was f 13520,39V2 en uitgegeven f 12781,36- Dé begrooting voor 1923 werd vastgesteld jop een ontvangen uitgaaf van f 12736,56V2- De pms lag werd bepaald op f 9.per H.A. ST. PANCRAS. Het huisje met erf en 2 akkers bouwland, gelegen te St. Pancras, in het dorp, kad. sec tie A., nos 1334 en 1335, tezamen groot 18 aren, eigendom van Mej. Wed. KL Groen-Bak ker, is ten overstaan van notaris C. G. Steen' verkocht aan C. Groen, Kzn. voor f1600. Bond van op coöperatieven grondslag werken de Zuivelfabrieken in Noord-Holland. Op de 9 April gehouden laatste les van den Cursus voor Botermakers te Alkmaar en te Hoorn, winterhalfjaar 19211922 en 1922'23, pander leiding van den Technicus, den heer J. E. Miltenburg, werd het diploma, voor Bo- termaker, hiervoor door den Bond ingesteld, toegekend aan de heerenH. Bijtenhoom te Uitgeest, C. Dekker te Schellinkhout, C. Dek ker te Hoogkarspel, J. Hoekstra te Stompeto- ren, W, Jongsma te St. Maartensbrug, J. Kluun te Binnenwijzend, IJ. Ploeg te Heerhugowaard, C. Zweet te Heerhugowaard. HET PROV. ELECTRICITEITSBEDRIJF IN NOORD-HOLLAND. Hel antwoord van Ged. Staten op het rapport der Staten-Commissie. Verschenen is het antwoord van Ged. Staten op het rapport der commissie uit de Provin ciale Staten over de voorzieningen met betrek king tot het Provinciale Electriciteitsbedrijf. Ged. Staten hebben omtrent het rapport der Staten-commissie het gevoelen ingewonnen van den Raad van Toezicht op de provinciale be drijven, die een uitvoerig advies heeft uitge bracht. De geregelde controle door een particulieren accountant zal het College van Ged. Staten bij de leiding van het bedrijf den gewenschten steun op de meest doeltreffende wijze kunnen geven. Aangezien deze accountant echter niet zal kunnen worden aangewezen voor de taak, waar van de Staten-Cpmmissie in de overweging sub H. van haar ontwerp-besluit melding maakt, ligt het voorts, ten einde een 'nauwer contact tusschen de provinciale griffie en de beide be drijven te verkrijgen en buitendien den Raad van Toezicht bij de uitoefening zijner taak den gewenschten bijstand te verleenen, in de be doeling, een of, zoo noodig, meer ambtenaren te benoemen, die in het bijzonder ter beschik king zullen staan van het lid van Ged. Staten, dat als voorzitter van den Raad van Toezicht Levering van laagspanning. Verder deelen Ged. Staten mede, dat het 'standpunt van den Raad met betrekking' tot 'de vraag, in hoeverre het op den weg der Provincie kan liggen de laagspanningsleverimg 'zelf ter hand te nemen, ook het hunne is. In dien een daartoe ingesteld onderzoek aantoont, dat het de voorkeur verdient deze levering i)n een bepaald gebiéd door de Provincie te dpen geschieden, dan moet naar hun gevoelen de mogelijkheid daartoe niet afstuiten op theo retische bespiegelingen aangaande de taak der Provincie. Daarentegen zijn zij geenszins ge neigd deze levering in alle gebieden, welke thans nog van electrische energie verstoken zijn zonder meer te bevorderen; zij wenschen 5jn dit opzicht juist groote voorzichtigheid te betrachten, omdat in vele gevallen de voorzie ning waarschijnlijk wegens onvoldoende renta biliteit achterwege gebleven zal zijn en het bedrijfsbelang iniet kan meebrengen dergelijke onrendabele gebieden op kosteit der Provin cie in het genot van de tot dusverre ontbeerde énergie te stellen. De kwijtschelding vain f6.5 millioen niet Haten doorgaans Na het resultaat van hare besprekingen om trent de verschillende vraagstukken met b- trekknig tot het beheer van het electriciteitsbe drijf in overwegingen van haar ontwerpbesluit te hebben geresumeerd, geeft de Staten-Com missie ten slotte als haar oordeel te kennen, dat de Provincie goed zal doen het aanvanke lijk voorstel van Ged. Staten om een bedrag van f6.527.650 aan het bedrijf kwijt te schel den, te volgen. Zij maakt daarbij echter een voorbehoud van dezelfde strekking, als Ged. Staten destijds aajn bovenbedoeld voorstel heb ben meenen te moeten verbinden, dat n.l. een voldoend aantal gemeenten zich binnen een te bepalen termijn bereid verklaard zal moeten hebben de mee hen loopende langdurige stroom leveringscontracten te vervangen door 5-jarige overeenkomsten Op den grondslag, die bij het 'overleg tusschen de vertegenwoordigers van de 'afdeel'ing Noordholland der vereeniging van Nederiandsche gemeenten e'n van de Provincie met algemeene 'instemming is vastgelegd. Aan deze voorwaarde is niet voldaan. De 'Raad van Toezicht is van oordeel, dat na deze afwijzende houding van genoemde afdeeling,- ile van de zijde der Provincie voorgestelde te gemoetkoming niet langer mag worden gehand 'haafd. Bij dit oordeel, dat ;naar Ged. Staten veronderstellen, in overeenstemming is met den geest, die aan de voorstellen der Staten-Cóm- miss'ie ten grondslag heeft gelegen, sluit het College van Ged. Staten zich onvoorwaardelijk aan. Niet te weerspreken is h.i. het betoog van den Raad, dat het niet aangaat de belasting betalende inwoners van Noordholland uitslui tend te belhsten met verreweg het grootste deel der geldelijke opofferingen, welke noodig zouden zijn om het bedrijf financieel weder krachtig te maken, terwijl gemeenten, die stroom van het bedrij fbetrekken en daardoor ook de energieverbruikers zich van medewer king om tot eene afdoende verbetering te ge raken .zouden onthouden. Verbeterde fiinaincieele positie; l'ater optreden tegen weigerachtige gemeenten. De Raad van Toezicht wijst op de verbeterde f'inamcieele positie van het bedrijf. De verbetering der uitkomsten van het be drijf in de laatste twee jaren is ook zoo schrijven Ged. Staten aan ons College uiter aard bekend en met voldoening hebben wij 'geconstateerd, dat het daarop gerichte streven van allen, die aan de leiding van het bedrijf deelnemen, gevolg heeft gehad. Voorzichtig heid blijft echter npg geboden, vooral' nu die uitkomsten ook afhankelijk zijn van verschil lende factoren, waarop van de zijde van het bedrijf geen invloed kan worden geoefend. Met den Raad van Toezicht zijn wij dan ook van meening, dat vooralsnog geen zekerheid be staat, dat het bedrijf de hoogere inkomsten, ten bedrage van f230.000 a f 240.000 zal kun nen missen, die het ontvangen zou hebben, in dien de gemeentebesturen de in overleg met de afgevaardigden der afdeeling Noordholland van de Vereeniging van Nederiandsche Ge meenten vastgestelde tarieven zouden hebben aanvaard. Dientengevolge nemen wij gaarne het voorstel over om, zoolang de uitkomsten Van het bedrijf daartoe aanleiding geven, eene som van ten hoogste f240.000 jaarlijks uit de provinciale kas renteloos aan het bedrijf voor te schieten met de bedoeling, dat voor de op offeringen, welke de Provincie zich dienten gevolge zal getroosten, zoodra de mogelijkheid zich daartoe zal vöordoen, eene tegemoetko ming zal worden gevonden hetzij door voor die gemeenten, welke thans hare medewerking om 'tot billijke tarieven te geraken, onthouden, later naar verhouding hoogere tarieven vast te stel len, hetzij door in die gemeenten de laag- 'spanningslevering vanwege de Provincie1 ter Ixand te nemen. Naar onze overtuiging zal dé Provincie met bovenbedoelden maatregel kunnen volstaan, in dien tevens in het tot dusverre toegepaste sys teem van afschrijving de wijziging wordt ge bracht, welke de Raad van Toezicht in over weging geeft en waartegen te minder bezwaar bestaat nu ons, zoowel uit het antwoord van kien Minister van Waterstaat op het voorlöopig verslag van de Eerste Kamer omtrent de Wa- terstaatsbegrooting voor 1923, als uit een na der ingekomen brief van dien minister geble ken is, dat het inderdaad in zijne bedoeling ligt, juist om tegemoet te komen aan dé moei lijke omstandigheden, waarin verschillende pro vinciale electrici'teitsbedrijven verkeeren, de thans geldende concessie zoodanig te wijzigen, dat bij de bepaling van het beafag, hetwelk bij eventueele naasting aan de provincie zal Worden vergoed, rekening zal worden gehou den met een afschrijvingssysteem, als door den raad van toezicht voorgesteld. RECHTZAKEN ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Zitting van 10 April. Uitspraken. C. F. Th. F., zwervend, ged. bedelarij 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending. W. M-, als voren, 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending. Willem van T., Zijpe en Willem B., Winkel mishandeling van een arrestant, le bekl. vrij gesproken, 2è bekl f30 boete subs. 30 dagen. NIEUWE ZAKEN. De strijd om het jachtgeweer. De rijksveldwachter v. Twuijver van he't Zand, die in de Zijpe zekeren' Jan SI. betrapte pp een vermoedelijke jachtwetovertreding en toen diens geweer in beslag nam, had in dezen vergumningloozen nimrod 'n allesbehalve toe geeflijken patiënt. Van Tw. had het geweer in het veld opgespoord, alwaar S. het op de nadering van den rijksveldwachter had ver bórgen en hij had het reeds op de bagagedra ger van zijin fiets bevestigd, toen de geest van wederspannigheid in Jan vaardig werd. Jan gree phet geweer beet en hoe v. Twuijver, zelf ook 'n flinke kerel, ook martelde, hij kon het niet meer uit Jan's klavieren wringen. 'nUur lang blevetn ze zoo aan 'tbakkelijen met ge lijke krachten, tot v. Tw. eindelijk zijn sabel trok om Jan daar eenige gevoelige meppen tot loslaten te dwingen, maar ook dat hielp, niet. Van Twuijver pakte Jan in z'n dasje, dat hij vuurrood in het gelaat werd, tevergeefs. 1,-n leek wel een fakir op wien lichamelijke kwel lingen geen invloed hebben. Met zoo*n taaie knurf jis niets aan te vangen en v. Twuijver moest ten slotte den strijd staken zonder zijn zin te hebben gekregen. Ter zake de gepleeg de wederspannigheid moest Jan heden terecht staan, doch hij was niet verschenen. De officier hechtte zijn goedkeuring aan het 'optreden van den veldwachter en vorderde tegen bekl. bij verstek. 1 maand gev. De k'le- wangslagen 'door Jan ontvangen, achtte het O.M. op zich zelf ook reeds een straf, daarom zag Z.Ed. er van af, 3 maanden te vorderen, /ïooals oorspronkelijk zijn plan was. Proletariër van dein gr00ten weg. Ariën K-, los werkman van beroep, te Bar- singerhom geboren en zich bevindende in het £2e jaar zijn's leven, is den laatsten tijd geheel ban lager wal geraakt en behoort thans tot de cathegorie gesjochten jongens. Hij heeft vroe ger in België en Frankrijk gewerkt, daar raakte de koek op en hij trok naar Holland, waar hij ook den hond in den pot vond. Ja, we zijn hier om losse werklui verlegen! De vaste werklui unnen we niet eens meer pruimen! Jan raakte nu hier aan 't zwerven en eindelijk ten einde raad, gaf hij zich op als candidaat voor de Schans, door een agent om geld' voor brood te Vragen. De officier vorderde nu 3 dagen hech tenis en 1 jaar opzending. Kip, ik heb Je! De Andijker kippenhouder K. Nierop miste op 8 Febr. 3 jonge koekkoeken en vond die 3 dagen later tot zijn aangename verbazing 'terug op het erf van den caféhouder G. J. v .S. In het café was een feilen brand uitgebro ken en Nierop verleende als employé bij de brandweer assistentie. Dat was de oorzaak van 4e hernieuwde kennismaking met zijn 3 ras- kippetjes; die ook voor de helft toebehoorden aan zijn schoonpapa Knolhaas. Nierop deed aangifte en Guffroei en hij haalde de kippen terug. Het bleek dat de dieren zich direct weer in het hok van hun oude patroons op hun ge mak waren. Tegen den caféhouder, die al eens 'n keer is veroordeeld vorderde het' O.M. 1 maand gevangenis. PLAATSELIJK NIEUWS OUDKARSPEL- Bij dé op heden gehouden stemming voor twee Hoofdingelanden voor de Banne Oud, karspel zijn gekozen de heeren Jb. Kroon Jr. en Jb. Kroon Pz, -

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1