9f 99 9> f9 f 9y 9f BROEK OP L'ANGENDIJK. De Federatie en de Centrale Bond van Trans portarbeiders met de Moderne Landarbeiders vereeniging hebben als candidaten gesteld voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing: 1. P. J. de Boer. 2. Vink. 3. Jb. v. d. Welle. Uitslag Verkiezingen. Lijst 1 Burger 166 st. Njjpels, H. C. M. 1 St. 2 Kernkamp 3 St. Kroonenburg 2 St. 3 Maters, J .0., 1 St. 8 Vijn 2 St. Staalman, J. H. 2 St. Bot, J. O., 1 St. 9 Michels 147 St. Westerhof 4 St. De Vries 3 St. Zeeman 6 St. 10 Trapman 405 St. Met 31 St. Kooiman 10 St. Koster 2 St. Aukes, geb. Timmers 3 St. Ootjers 27 St. 16 Breebaart 17 St. 'Berkhout 11 St. Eriks 6 St. 23 Breebaart 9 St. Kooij 2 2 St. 25 Ceton St. Van Zelm, geb. v. d. Berg 2 St. 27 Gravenstein 24 St. Verburg 7 St. NOORDSCHARWOUDE Uitgebrachte st. 835, geldige st. onwaarde 19. Lijst 1 Burger v. d. Meulen 2 Kroonenburg 3 Grunwald 5 Bonselaar i Wajjboer BarendreCht De Vries 9 Michels Westerhof Zeeman Gaijaard Wiarda 10 Trapman Jac. Met Kooiman AukesTimmers Ootjers 16 Breebaart Berkhout Eriks 22 Bood 23 Breebaart Prins De Boer 27 Gravenstein Ver burg Wagenaar ZUIDSCHARWOUDE. Geldige stemmen 818, van onwaai Lijst 1 J. Burger Kramer C., 2 Kernkamp Kranenburg 3 v. d. Haagen—Frederiks 5 Tennissen 9 Michels Westerhof Slooten—Smit Zeeman FEUILLETON. 810', vaA 239 St. 1 St. 4 St. 1 St. 1 St. 1 St. 1 St. 1 St. 103 St. 7 St. 11 St. 1 St. 1 St. 179 St. 48 St. 2 St. 1 St. 77 St. 9 St. 16 St. 2 St. 1 St. 16 St. 1 St. 3 St. 74 St. 12 St. 3 St. rde 18 St. 296 St. 4 St. 2 St. 32 St. 2 St. 3 St. no St. 6 St. 1 St. 21 St. SCHULD EN BOETE Uit den kleinen kring werd het eerst haar tante weggenomen, hare plaats onder de linde ,werd het eerst ledig. En hoewel haar dood een smartelijke leegte in het hart der anderen ach terliet, in het veelomvattend beheer van huis en hof maakte hij geen storing. Barbara nam haar werk over. Zij was een flinke, bekwame huishoudster geworden en de behulpzame vriendin en raadgeefster van haren oom; en pok bij het klimmen zijner jaren Jkon zij hem veel ufr dé handen nemen. 1 Zoo trokken de jaren in hunnen -regelmati ger cirkelgang van lente en sneeuw, zaaien en oogst over den Elsenhof, een lange reeks van jaren, tot men ook zijn eigenaar, reeds lang een grijsaard, naast zijn dierbare vrouw op het kleine dorpskerkhof ter ruste bracht en Barbara en Truitje volgens de bepaling van zijn testament te zamen zijn erfgenamen wer- dCZoo was het dus een feit geworden, wat Barbara's moeder lang, lang geleden in haar bezorgdheid over Barbara's toekomstig lot, zoo verschrikt had, toen zij van de aanneming van het pleegkind hoorde. Barbara erfde slechts de helft van huis en jhof en vee en van al het prachtige land; zij moest deelen met het pleegkind, dat door geen band van bloedverwantschap aan haar ver bonden, maar haar toch dierbaarder dan een zuster was; het dierbaarste en het smartelijk ste tevens wat op aarde voor haar bestond. O hoe gaarne ware zij onterfd geweest, had zij arm en met ledige handen naast 1 ruitje gestaan ,als zij haar daarmede een gezond lichaam had kunnen geven, daarmede bet Trapman 74 si Met 52 st. Kooiman 7 st. Koster 2 §t. AukesTimmers 4 st. Ootjers 11 St. Wilken 1' St. Breebaart 26 St. 'Berkhout 84 St. Eriks 1 St. Voet 1 St- Root 2 St. Breebaart 22 St. De Lange 2 St. Bosman 1 St. Dè Boer 19 si Hofman—Poot 1 st. Vader 1 St. Gravenstein 21 St. Verburg 6 Slot A. Pzn. P. 2 $t. Wagenaar 1 BROEK OP LANGENDIJK. N:pORD>; Lijst 1 Bugger. 4 st. 5 Bonselaar 2 St. 2 Kernkamp 123 st. 8 Staalman 2 St. 9 Michels 17 St. 10 Trapman 81 St. 16 R. Breebart Dz. 1 St. 23 K. Breebaart Jz. 2 St 25 Ceton 3 St. 27 Gravenstein 121 St. ZUID. Uitgebracht 602 geldige st. va in onwaarde 14. Lijst 1 Burger 6 St. 2 Kernkamp 161 St. 8 Staalman 1 St. 3 Grunwald 1 St. 9 Michels 39 si. 10 Trapman 104 St. 23 Breebaard 3 St. 27 Gravenstein 269 St. 25 Ceton 18 St. SINT PANCRAS. Uitslag van de stemming op 11 April: Lijst 1 Burger 23 st.; lijst 2 J. Kroonenburg 250 St., Biingers 3 st., Kernkamp 5 st. en de Vos 1 st.; lijst 8 Staalman 4 st„ lijst g Michels 25 st., De Vries 1 st. Zeeman 1 st en Wester hof 7 st.; lijst 10 Trapman 79 St., Met 31 st. Kooiman 11 St. Aukes Timmers 1 st. en Ootjers 1 st., lijst 16 Breebaart 3 st. en Berkhout 3 st.. lijSt 23 Breebaart 9 st., W. C. Bosman 2 st., lijst 25 Cetoin 3 st. en lijst 27 Gravenstein 65 St., P. Slpt 3 st., P. Gootjers 4 st. en Verburg 2 stemmen. Van de 609 kiesgerechtigden hebben 538 aan de stentaing deelgenomen, terwijl' slechts 1 stem van onwaarde was. NOORD. Lijst KOEDIJK. Burger 12 St. Van Nuland 1 St. Kernkamp 2 St. Kroonenburg 16 st Ringers 1 St. Grunwald 1 St. Michels 140 st. Westerhof 13 St. De Vries 3 St. Zeeman 6 St. Gajjaard 1 St. Trapman 212 St. Met 43 St. Kooiman 60 St. Kpster 1 st. AukesTimmers 4 sc. Wilke 1 St. ter verwijt uit hare ziel, het droevig geheim uit haar hart had kunnen verbannen. Barbaras jeugd was voorbij, zij was opge groeid tot een krachtige vrouw, waardig en deemoedig tevens. De meiden en knechts za gen met eerbied, maar tevens vol vertrouwen naar haar op; haar weinige bekenden bewon derden haar, die tegelijk moeder, zuster, leer meesteres, vriendin en dienares van haar jong pleegkind was Men .kon zich niet begrijpen dat iemand zich zoo geheel, niet uit zelfzucht, maar alleen uit liefde en medelijden, voor een ander .opofferde. Maar handelde Barbara niet uit zelfzucht? Was zij niet zoo vol zelfverloochening om hare ziel te ontlasten van haar schuldbesef en vrede en vergiffenis te vinden? A ldie strijd ging in het verborgen; op de pppervlakte scheen het stil en rustig. Zij ge- Heek den krachtigen olm en Truitje het zwak ke klimop, dat zich aan zijp stam vasthechf en door zijn takken gesteund ten hemel op;- stjjgt. De drpevige verklaring van den professor was waarheid gebleken. Truitjes toestand ver beterde niet; zij mpest zich altijd nog laten rondrijden, of was aan sopha of bed gekluis terd, hulpbehoevend als een kind, hoewel zij toch reeds een volwassen meisje was. Haar gelaat, hoewel verstandiger en levendiger, had de roerend kinderlijke uitdrukking behouden, maar iets smartelijks was er niet in; haar ge stalte was teer maar evenredig, de voortref felijke verpleging had bewerkt, dat ondanks het gebrek aan beweging, geen misvorming ontstaan was. En Barbara droeg, ondersteunde en beurde Truitje nog even gemakkelijk als toen zij nog een kind was. Zij had er voor gezorgd, dat de verveling zich nooit bij haar pleegkind zou aanmelden, zij had haar ver stand ontwikkeld en haar allerlei nuttige bezig- 16 Breebaart 'Berkhout Eriks 23 Breebaart De Boer Rutgers 25 Ceton 27 Gravenstein Verburg Gootjes ZUID. 'Lijst 1 Burger Kramer Groen 2 Kroonenburg Schokking 9 Michels Westerhpf 10 Trapman Met Kooiman 16 Breebaart 'Berkhout '23 Breebaart 'Kaan 27 Gravenstein Gootjes 4 St. 2 St. 2 St. 7 St. 3 St. 1 St. 4 St. 2 St. 1 St. 182 St. 1 St. 1 Si 56 st. 57 St. 9 St. 1 St. 12 St. 17 St. 3 St. 2 St. 1 St. 3 St. 1 St. 6 St. 1 St. NIEUWSTIJDINGEN De vijftigjarige Holland—Amerika Lijn. Men meldt uit Rotterdam: Bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Holland—Amerika Lijn waren gisteren in de haven alle schepen gepavoiseerd. 1 Het s.s. „Rotterdam'' was met groen ver sierd. Van verschillende zijden waren ruim 100 'bloemstukken gezonden. Op dit 7?.chip verzamelden zich de directie en het geheel^ personeel. Namens het personeel sprak dé heer A. T. Wulffraat de directie toe, onder aanbieding van de teekening van een monumentale lantaarn, te plaatsen voor het kantoorgebouw o pde punt van de Wilhelmina- ikade. Vervolgens sprak namens de vaklieden de heer Den Ouden, onder aanbieding van de ifoto van een inktstel, als geschenk van deze afdeeling. Namens de directie antwoordde de heer Wiersma; waarna de heer Wulffraat nog be dankte, namens het personeel voor de feest gave, welke de directie op dezen dag heeft gedaan. Gevallen. Het vierjarig zoontje van P. Majoor, aan de Beukenlaan te Soest, viel zoodanig van een trap, dat het na eenige uren aan de verwon dingen is pverleden. Gevonden. Gisteren werd onder Schokland in zee drij vende gevonden en te Kampen aangebracht het lijk van den 19-jarigen schippersknecht H. van Haaren, die de vorige week ter hoogte van Vol' lenhove over boord gevallen en in de diepte verdwenen was. Binnengebracht. Te Lemmer is door de sleepboot „Luctor 63'' binnengebracht met belangrijke averij aan 'roer en gescheurde zeilen de ijzeren klipper „Hoop doet leven", schipper C. v. d. Jacht, van Oudetonge, geladen met aardappelen van Antwerpen naar Foxhol bestemd. Het schip xwas op de Zuiderzee door stormweer ovér- xvallen en losgeslagen van een sleep. Branden. Door onbekende oorzaak is pde Overijsel- sdhe steenfabriek te Hengforden (gem. Olst) een groote brand ontstaan, die door den ster ken wind spoedig in omvang toenam. Het woonhuis van den steenbaas en den timmerman brandden geheel af, benevens het bijgebouw, de hooiberg en de stalling der paarden. De heid geleerd. Een werkelijk ontwikkeld mensch verveelt zich nooit, zelfs al is hij gebrekkig .en ongelukkig als Truitje. De beide meisjes lazen veel te zamen, zij hadden zich een fraaie bibliotheek aangeschaft, die nog steeds aange vuld werd; zij teekenden, speelden piano en zongen. En in alles was Barbara Truitjes leer meesteres. Zelfs als Barbara door andere be zigheden niet aan Truitjes zijde blijven kon, bleek hare zorgzaamheid door een boek, een handwerkje dat op haar tafeltje gelegd was en waarnaar zij de 'hand slechts behoefde uit te steken. Veel hield Truitje zich bezig met het ma ken van kleeding s tukkien zooals de armsten onder de bperein die dragen en menig behoef tige kreeg uit haar kleine, teere Vingertjes flinke, verwarmende kleeding. Tot ver'in' den' omtrek van den Elsenhof was nooit iemand die koude of honger leed, hoe fel de winter ook hiocht zijn, of hoe schaars de oogst. Truitje kleedde de armen en Barbara voedde 'hen; Barbara was de moeder en Truitje de zuster van allen, die belast en beladen zijn. Zij leefden volstrekt niet als kluizenaars. Wel richtten zij geen drukke feesten of pronkende maaltijden aan, maar vaak ontvingen zij be zoek van buren en bekenden. Maar vooral' kwamen op den Elsenhof de ongelukkigen. die raad eat hulp en troost behoefden. Hoeveel gezichten had Truitje niet zien verhelderen, hoeveel tranen van dankbaarheid zien schitte ren. Zij kon de schoonheid der aarde wel niet door reizen leeren kennen, de Elsenhof was voor haar de geheele wereld, maar hoeveel schoons en gelukkigs had zij nfiet om zich heen En dit alles zou geen geluk zijn? Geen ge luk, het voorwerp te wezen van onveranderlijke liefde, trouw en zorg; eiken ademtocht, elke schaduw, van het leven ver van zich verwij - paarden zelve konden gered worden. Een ge deelte van den inboedel verbrandde benevens kwee geiten. Verzekering dekt de schade. Te Friezenveen is in de veenderij der erven Van Royen een groote partij turf der maat schappij Terwilndt en Arntzveen verbrand. In een paar veenderijen onder de gemeente Friezenveen ontstond brand, die echter spoedig geblusch't werd. Geen lijstern ingediend. Gisteren zou in Loosduinen de candidaat- steiling plaats 'hebben voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen. Na onderling overleg waren de verschillende pplitieke partijen evenwel tot overeenstemming gekomen geen lijsten in te dienen en zoodoende tijd te winnen met het ipcg op de bij de Staten Gejieraal aanhangige annexatie van Loosduinen en te voorkomen, dat een dubbele verkiezing zou moeten worden gehouden. Wel waren tegen vier uur bij het Stadhuis vertegenwoordigers van verschillende partijen aanwezig om zoo noodig, wanneer nog onverhoopt een .lijst niochh worden .ingiediend,i ook ionmiddellijk een lijstee kunnen indienen. 'Zoover is het evenwel niet gekomen en, er js. geen enkele lijst im&ediend. LAND- EN TUNBOUW DE NOOD DER TUINDERS. De iheer G. C. Dekker, directeur van de Middenstandsbank te Purmerend en candidaat voor de Prov. Staten van den Vrijheidsbond heeft te Edam gesproken over deti nood der tuinbouwers in Noord-Holland. In deze streken (midden-N:.-H.oiland), waar de intensieve tuinbouw wordt uitgeoefend, is de nood j|nd den tuinbouw volgens spreker lang zoo groot niet als men wel in de bladen heef: kunnen lezen. Spreker is hier met de tuinders en hun toestand goed bekend, doordat hij vele jaren directeu ris geweest van de Veilingsver eenig'i'ng „Beemster, Purmerend en Omstre ken''. En hij heeft in die functie ook de oorlogs jaren meegemaakt, toen de tuinders zeer hooge prijzen voor hun producten kregen. De tuinders zeiden toen ridderlijk: „Als wij er niet „in" raken, dan nog 10 jaar oorlog." De tuinbouwers hebben toen natuurlijk veel 'geld verdiend, en zij, die er goed op pasten kumïien nu wel een stootje hebben. Het zijn echter niet allen koks die lange messen dra gen. In dien goeden tijd voo rden tuinbouw zijn velen tuinbouwer geworden, die van het vak geen 'kennis hadden, doch aangelokt werden door de goede winsten. Het waren vaak men- schen zonder eenig kapitaal, die tegen hooge rente de moodige gelden leenden. Er was in Noord-Holland hiervoor zelfs een consortium, dat de menschen voor het tuinbouwbedrijf gaar ne aan geld hielp. Het ging immers zoo goed in den tuinbouw 1 Maar na den oorlog is er Igroote verandering gekomen. De toestand in het tuinbouwbedrijf werd slecht en hiervan werden allereerst de dupe die hier bedoelde •nieuwelingen onder de tuinbouwers. Zij geratk- ten betrekkelijk door hun eigen schuld in de misère. In de z.g. koolstreken waren, volgens spreker, de tinders er 'het slechts aan toe. Er komt daar nu echter verbetering, doordat in het buitenland weer hoogere prijzen gemaakt worden. Spreker kreeg b.v. twee maanden geleden aan zijn Bank een dheque van f 60 voor twee wagons kool aan Duitschland geleverd. En nu ontving hij voor eenzelfde hoeveelheid kool een cheque van f667. De tuinders, die hun voorraad bewaarden, kunnen dus nu weer van de 'hoogere opbrengst profiteeren. De nood in den tuinbouw is dus weer verminderd. Doch intusschen hebben de Prov. Staten een derd te weten door liefdevolle hand? Alles te gevoelen en te genieten wat geest en hart Verheugt, veredelt, heiligt? Te willen helpen en ook te kunnen Ihelpen? Is dit alles gen geluk, niet grooter dan menig vluchtig genot op aarde, dat ver bleef van de bewoonsters van Elsenhof, omdat het Truitje door haar gebrek ontzegd was en Barbara het zich zelve Vrijwillig ontzeide? Barbara's beangst gemoed dacht dikwijls zoo als zij haar blik onderzoekend op de teere gestalte liet rusten. Sprak uit dat reine, ver standige meisjesgelaat, uit die zielvolle oogen niet een geluk, honger en' schooner dan voor de meeste stervelingen is weggelegd? E:n was dit geluk, dat Truitjes wezen als een heilige vlam verwarmde, niet Barbara's werk? Was het werk harer levenslange boete ijdel geweest of was het haar gelukt vergoeding te geven, voor wat zij in jeugdige lichtzinnigheid ver nield had? Voelde Truitje werkelijk geen ge mis? Was haar lieve, vroolijke lach werkelijk de spiegel harèr ziel? Was het bruischend ver langen naar vrije beweging, dat zij in haar kinderjaren zoo dikwijls toonde, thans werkelijk van haa rgeweken? Zij klaagde nooit, zij had leeren berusten en Barbara durfde niet vra gen, wiet den sluier van dat gelukkige niet- weten afrukken. En toch, altijd en altijd vroeg zij zich af: ,,Is Truitje gelukkig?" O, mocht het zoo zijn! Mocht haar zaohtmoc- Idige 'tevredenheid, mocht het kalme geluk, dat Barbara haar leeren kon en dat zij in het volle genot harer gezondheid in het drukke, bedrijvige leven misschien, nooit gekend zou hebben, als een witte duif opstijgen naar den troo ndes Almachtige en daar, op den dag dat alles bekend wordt wat op aarde verbor gen blijft, in Truitje's naam voor Barbara bid den, opdat haar geheim haar vergeven worde 1 EI Ni DE.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2