I beschikbaar gesteld voor crediet aan l glijdende tuinders. Spreker kaïn zich hiermede wel vereenigen, ,ch men dient dat met oordeel des onder- heids te doen, want als er wat te halen valt, men er immers zoo gauw1 bij. Het crediet oet ook vlug verleend worden en niiet zóó, dat :t te veel is om te sterven, en te weinig om leven- Tuinders-er edielen. poor de Ged. Staten van Noord-Holland is totaal aan 614 tuinders crediet verleend, der garantie der provincie, tot een bedrag n f 339.715. Op het gunstig advies der aatselijke commissies werden 73 aanvragen gewezen 'tot een totaal van f50.150. Een verbeterde Wiedmachine. pe Commissie voor verbetering van lamd- )Uwwerktuigen van de Vereeniging tot Ont- aceliing van den Landbouw in Hollands Noor rkwartier, in kennis gesteld met het feil, dóof-den heer, KoD ijk void Stol te Een rum 4e gebruikelijke' wiedmachine 'Jeenu verbe-. ring is-aangebracht waardoon de» aldu&ige, ■construeerde machine.'door één man -kan 3rden bediend in plaats van door twee, vond hierin liggende besparing van zoo groot jjng, dat zij besloot met deze verbeterde achine kennis te maken. paartoe werd op 28 Maart de machine op landerijen van het lid der commissie, den a Blaauboer Gz. te Barsingerhom, Waard eer, in werking gesteld voor het wieden van irwij en tarwe. In beide gevallen bleek de achine bijzonder goed te voldoen en de be aring voor personen, die gewoon zijn met de :bruikelijke machine te werken, geen moei- kheid op 'te leveren, zoodat verwacht kan arden ,da't deze verbetering spoedig algemeen gebruik zal komen. Pe Commissie, die zich ook bezig houdt et het vraagstuk der ieruitsproeiing en van :t transport van hooi en graan van wagen schuit naa rden berg, houdt zich aanbevolen ior mededeelingen, die haar op het spoor kun - li bremgen van verbeteringen, die op het bied van de landbouwwerktuigen, mogelijk L Zij bestaat uit de heeren P. Stapel Cz. te oogcarspel, voorzitter, Ir. C. Nobel te Haar- secretaris C Kramer Glijnis te Stompe- p. J. Visscher te Wieringerwaard en T. laauboer Gz. te Barsingerhom. BUITENLAND Het miinwerkersojproer vain Illinois. De vervolging der mijnwerkers opgegeven. Pe staat Illinois heeft na twee vergeefsche kostbare processen zijn pogingen om de mijnwerkers, die beschuldigd worden van oord op 26 werkwilligen te Herrin bij het ijnwerkersoproer van het vorig jaar opgege- m. Een paar maande"1hgéleden werd de eer- e groep, die terecht stond, vrijgesproken. Za- rdag werd een tweede groep vrijgesproken, e -openbare aanklager verklaarde toen, dat ogevolge van intimidatie van de getuigen en loringenomenheid van de jury het niet moge- k was, vonnis te wijzen. De rechter verklaar - i dat het nutteloos zou zijn, de resteerende ijmwerkers vóór te brengen. Een Londensche Eiffeftoren. Landen zal zijn Eiffeltoren krijgen, zoo meldt draadlooze dienst. Van de tentoonstelling, e het volgend jaar te Wembley zal worden houden, zal de zeshonderd voet hooge toren, t „hoogtepunt" vormen. De top van den rem'zal zich negenhonderd voet boven den «spiegel verheffen. Als alles goed gaat dus het bericht zal de toren een kuns.- tukje van moderne bouwkunde zijn. Hij zal li beton worden opgetrokken en cylinder- rmig zijn. De voet zal slechts één acre om- tten, terwijl' de voet van den Eiffeltoren ver heiden acres in beslag neemt. De bezoekers zullen den toren in een Jitt uiman bestijgen, welke vierhonderd personen i bevatten. Het opgaan en dalen van de zal zeven minuten- in beslag nemen. - Adelaars en vliegers. Een te Londen uit Allahabad ontvangen be kt meldt, dat een aviateur, die boven Dar- ni vloog, aan de Noordwestelijke grens van dië, onlangs door een adelaar werd aang«~- "em, die het hem zoo lastig maakte, dat hij heil moest zoeken 'iin: een overhaaste lan- Dit is de eerste maal, dat een roofvogel zoo'n klagen overwinning behaalt op een vlieger, «als men zich misschien herinnert, was Jules idrines de eerste, die in de lucht moest vech- tegen een roofvogel en wel bij zijn tocht de Pyreneeën, een tijd voor den oorlog, y kon evenwel zijn vluclht beëindigen. Een paar jaar later ontmoette een ander be emd Fransch vlieger, Gilbert, bo vein dezelfde rgen een reusachtige arend, die zich op net estel stortte. Op zijn nauwe zitplaats moest i zich tegelijkertijd verdedigen tegen den ►gel en tegen verraderlijke luchtstroomen, zoo it hij zich in een uiterst gevaarlijke positie vond. De arend bleef maar om het toestel «invliegen en trachtte zijn geduchte klauwen slaan in het hoofd van den vlieger, die het rest tenslotte op de vlucht joeg door er eetoge tolverkogels op af te schieten. De dood van Lord Camavon. De zoo onverwacht gekomen dood van Lord «narvom, den ontdekker van het graf van 3etankhamen, heeft heel wat pennen m be ging gebracht. Er zijn heel wat menschen, egelooven, dat zijn overlijden aan een mug- ibeet, ppgeloopen bij het binnentreden van oude» grafkelder, de vervulling 1S geweest van een vloek van den Pharao. In dat verband herinnert men er aan, hoe Lord Carharvons liévelingsvogeltje, een sijsje, dat men in zijn kooi in het gewelf had achtergelaten; verslon den werd woor een slang, op een plaats, waar men 'vroeger npoftt slangen gezien had. Men herinnert er verder in vele artikelen in 'vele bladen aan, hoe de Egyptenaren, zoowel als de Chaldeeërs, en Hindoes hun graven vrij trachtten te houden van booze geesten. Daarbij bediende men zich ook valn de verschrikke lijkste vervloekingen tegen ieder, die het zou wagen het graf te schenden. Die vervloeking Werd dan op een plaat boven den ingang van 'het gewelf aangebracht en zelfs de tegenwoor dige Egyptenaren gelöoven tnog aan den in vloed daarvan, juist als sommige geleerde Egyptologen. Ook Sir Arthur Conan Doyle, de bekende schepper Van de Sherlock Holmes-figuur, die spiritist is, is ervan overtuigd, dat de dood van Lord Carnarvon het gevolg was van het schenden van Toetamkhamens graf. De Fran- sche Egyptoog dr. Mardrus, de spiritist Lan cellin en de helderziende Mme. Fraya zijn de zelfde meening toegedaan. Laatstgenoemde zette uiteen, hoe de groote priesters der oud heid de macht hadden om het astrale lichaam van den doode, het materieele deel van den. geest, bij de aarde te houden. Het vertegen woordigde dé wereld van indrukken en 'het was aan dit astrale dubbel', dat de nabestaanden reukwerk en voedsel aanboden. De Egyptische toövenaar Cyona, die nu al langer dan een jaar te Parijs woont, twijfelde al evenmin aan de oorzaak van Lord Camar- vons dood en betreurde het, dat men -de op de plaat aangebrachte vervlóeking niet beter had gelezen, voor men verder was gegaan met de uitgraving. Het ergste was evenwel gÈweest ,,de schandelijkepubliciteit, het makah," Vpi bioscopische opnamen in het graf zelve" en;J de menigte nieuwsgierigen die zich om de laatste rustplaats verdrong." Andere menschen, die de zaak nuchterder bekijken, herinneren eraan, dat Carnarvon de laatste jaren al sukkelende was en dat hij pas na een ernstig auto-ongeluk, 16 jaar geleden, met zijn archaeologische onderzoekingen wae begonnen, terwijl hij nooit een1 bijzonder goede gezondheid had genoten. De overledene was groot-grondbezitter, een goed sportsman en buitengewoon gastvrij. Op zijn bezitting Highclere heeft in 1895 koning Edward gelogeerd, die toen nog prins van Wales was en kort voor den oorlog was de ex- keizer er nog geweest, f Een huis gestolen. De geschiedenis der misdaden bevat menig voorbeeld van koelbloedigheid en vermetelheid, een betere zaak waardig, maar geen enkele is merkwaardiger dan die, welke ten uitvoer ge bracht werd door een brutalen inbreker of een bende inbrekers, die, een veertig jaar geleden Tnet het meeste succes in Londen een stout plan volvoerden en toen met hurt buit ont snapten in spijt van de nasporingen der ge heime politie. Het huis, waarop hun oog gevallen was stond in een deftige buurt van Camberwell. De bewoner was een aanzienlijk heer, die hét on geluk had een zieke vrouw te bezitten. Hiervoor vo-nd hij het noodzakelijk haar ge durende een winter naar buiten te sturen en hij besloot zijne dienstboden te olntslaan en -zijn huis te sluiten, waarna hij zich met zijne vrouw, tot herstel harer gezondheid, naar net zuiden begaf. Kort na zijn vertrek vervoegde zich een fatsoenlijk gekleed man van goed uiterlijk bij een firma in meubelen, wien bij verzocht voor hem een completen inboedel te verkoopen, daar hij zijn huis wilde laten ver 'bouwep en door de firma geheel nieuw meu- bileeren. Het adres, dat hij opgaf, was dat van het huis, hetwelk, toen leeg stond. De verkoo_ ping werd in de couranten aangekondigd en behoorlijk uitgevoerd, terwijl alles zoo openlijk en geregeld geschiedde, dat het bij niemand in de buurt argwaan wekte. De verkooping bracht een aardig sommetje op en een chèque werd daarvoor aan den ver meenden eigenaar ter hand gesteld. Was het zaakje -tot zoover goed gegaan, de volgende stap was veel meer gewaagd. Hetzelfde individu ging -naar een slbope w-ien hij vertelde, dat hij zijn huis wilde doen afbreken en een nieuw laten bouwen. Daarna werd tot -het afbreken van het huis besloten, terwijl hem .zooals de gewoonte is in dergelijk gevallen, een som voor de afbraak werd qitl^gaklj;.. Had zich, jniqt de moeilijkheid voorgedaan van het veranderen van titels, dan zou hij ongetwijfeld nog verder gegaan zijn en zelfs den grond hebben te gelde gemaakt. Met de beide chèques op zak, is het individu of zijn de individuen indien hij handlangers had plotseling verdwenen en alle nasporingen Va ren vruchteloos. Toen de eigenaar terugkwam na een niet lange afwezigheid, moet zijne verbazing wel groot geweest zijn, toen hij slechts een gat in den grond vond, waar hij epp fraai gemeubi leerd huis had achtergelaten. Zeker is nooit een beter beraamde en beter geslaagde diefstal ten uitvoer, gebracht. (,,De Courant"), COMMISSIE VOOR DE ECONOMISCHE ONTWIKKELING DER GEMEENTE HELDER. Naar aanleiding, van hef ingezonden jaar verslag moet worden opgemerkt, dat deze com missie met veel moeilijkheden heeft te kam pen gehad. Aan haar ijver echter heeft 't' niet' ontbroken, maa rook zij wacht op betere tijden. Aan het einde van haar verslag; wijst zij. op de dóór Alkmaar geopende en weer' opgeheven vaart1 rop Londen. On#e Commissie meende, dat zij ziëh hier -niet onbetuigd moest laten en niet alleen de poging steunen moest óm haar zelfs wil', doch ook, Ómdat hier tevens perspectief voor onze -have hwerd geopend. Imrhers, de vaart moest over het Noorden wordén geleid en hoe meer succes dé "verbin ding had, 'hoe sneller zou men schepen moe ten hebb-en, die niet meer tot Alkmaar konden -komen, doch vanzelf in onze haven zouden moeten ahnleggen. Echter een lang léven was ook deze ver binding niet beschoren. Allerlei oorzaken werk ten mede, om de onderneming te doen misluk ken. ïh de eerste plaats was zij niet kapitaal krachtig genoeg, om het zóó lang vol te hóu den tot voldoende vracht werd verkregen, om de véfliezen van den eersten tijd goed te ma ken, in de tweede plaats schijnen handelaars, d-ie tót nu toe van- of naar Engeland importee ren en eXportepren, slechts noode afstand te doetft van de leeds* 'jarefi' door hen gebruikte gelegenheden over Amsterdam en Rotterdam. In 'Öétóbef f/è reikte cw?s 'dan öók^even jtffot'h seling'als indertijd de tijding vafi dé1 totstand koming, het bericht, dat de diehst weder was Opgeheven. Zoomin als wij, geeft Alkmaar echter den moed op en zelfs schijnt men daar reeds weder in onderzoek -naar nieuwe pogingen. De commissie hoopt op den steun te kunnen blijveiï rekenen van stad en omgeving. PERSNIEUWS HET P. E. N. Aan de hand van het uitgebrachte rapport schrijft het „Hdb'l." het volgende: Naar wij hopen, is dit nu het laatste bédrijf van de P.E.N.-tragedie: een „nader" voorstel van Gedeputeerden. Dit „nader" is niet slecht, wanneer men bedenkt, dat het eigenlijk voor stel van bijkans twee jaar geleden dateert... en dat het, al hangend, nogal oudbakken is geworden. Formeel blijft er zelfs weinig van over, nu het denkbeeld van een (voorwaarde lijke) kwijt scheiding van 6-5 millioen aan het bedrijf weer vervalt Materieel maakt 'het overigens weinig ver schil- Wie aan een vriend sinds onheugelijke jaren tien gulden geleend 'heeft, ziet dat geld natuurlijk nimmer terug, wanneer hij het kwijt scheldt of „afschrijft" dóet hij dit laatste niet, dan zal hij zijn vriend nog wel eens manen en Ziét dan meestal zijn. geld ook niet terug. Het is voor de provincie een boekingskwestie. Niet-kwijtschelden, zooals Gedeputeerden nu V-illeri ,beteekent alleen: een moreel-sterkere claim -houden tegen die gemeenten en andere afnemers, die -hun contracten niet „vrijwillig"; hebbën willen herzien, ook niet toen een kleine meerderheid van de gemeenten wel tót een collectief compromis bereid scheen te zijn, ver- ledeh jaar zomer. Gedepütëèrde" Staten stellen nu voor, weer een ander jaarlijksch renteloos voorschot te geven: tot het bedrag f240.000), dat die collectieve schikking zou ingebracht 'hebben, indien zij doorgegaan was, (Naar men weet, heeft de provincie er ten slotte voor be dankt, omdat het compromis-voorstel, toch al op het kantje door de afd. Noord-Holland van -de Ver. van Ned. Gemeenten aanvaard, daarbij niet eens ongerept was gebleven). Later zal er dan, om zooveel mogelijk van dit voorsch-ot -te redden, tegen de weigerachtige gemeenten worden opgetreden telkens wanneer er een contract expireert en wel met extra-verhoog de tarieven of met levering-aan-huis, dat is uit schakeling van het gemeente-bedrijf. Het oude spook van de noodwet is dus nu definitief bij gezet... En wat de andere middelen betreft, schijnt ons de provinciale détail-verkoop een middel, dat nog wel eens nader mag worden bekeken; het 'later-rekening-houden met de houding, die elke gemeente heeft aangenomen, fe in beginsel niet geheel te verwerpen, al heeft ook dit middel zijn natuurlijke grenzen. In het algemeen is er met een verzoenend optreden misschien nog meer te bereiken dan met een voortzetting van het gekibbel, dat bij-na zoo oud is als het P-E-N. zelf. Hierbij is niet veel nieuws, Trouwens, het géheele voorstel van Gedeputeerden brengt weinig verrassing. Het doet ons genoegen, dat zij niet -ingaan op het denkbeeld van de Staten commissie, om een ambtelijk controlebureau of. Provinciale Rekenkamer" te stichten; tegen dit nieuws hebben wij een paar maanden gele den gewaarschuwd- Een enkele ambtenaardie moet worden benoemd om den voorzitter van den Raad van Toezicht voortdurend op de Iipogte te houden, is natuurlijk iets anders. Of zoo'n ambtenaar inderdaad noodi-g is, kunnen wij toóeilijk beoordeeleneigenaardig is echter, dat er' al van „één of zoo nopdig meer" amb tenaren wordt gesproken. Wél nieuw is verder het denkbeeld, om den heer Van Oldenhorgh, directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf, tot (commercieel1) mede directeur van 'het P.E.N. .te benoemen, omdat het voor d-en tegenwoordigen eepigen functio naris hezAyaariy'lc is, aan de technische én com- merciteele eiséhen in alle opzichten te blijven (sic) voldoen. Merkwaardigerwijze wordt deze benoejn-tog -oök aanbevolen met de onafhanke lijke positie, dje de heer Van O-ldenborgh te- ^gepover de P.E.G.E.M. inneemt. Toch geen voorteeken van een nieuwe antithese? Met het gog op den band, di eer tusschen beide pro- v-i-neigte bedreven al js **- dep Raad van Toe^ zicht ^k-ed-peten wij is -de?e oplossing overt- gens misséhie-n nog zöo kwaad niet. En verder rer zijn gelukkig lichtpunten voor de toekomst, zooals wij trouwens in ons arti- kei van 31 "December 'j.f. ;al'tóbben "vóórspeld. De ingpwikkqlde becijferingen van den Raad van Toezicht brengen ons niet veel' verder, maar het stroomdebiet heeft' zich in eik "gevat nogal aardig uitgebreid, en wat meer zegtl men schijnt op weg naar een' „betere con- tractueele verhouding" tusschen P.E.G.E.M. én P.E.N. H'ier zit de kern van dé'kwestie: het P.E.N". ritöët zijn" afzet Tcunneri vergrootcn, zon der -in conflict te' komen met 'de P.E.G.Ë^M. (lees: het Amsterdamsche .opwekkings-bedrijf, dat officieel niet méér aan Amsterdam toe behoort), wier belangen maar voor een deet met die van het P.E.N. samenvallen. Wij heb ben deze vrij ingewikkelde kwestie vroeger zóó' dikwijls uiteengezet, dat wij het nu. maar niet weer zullen doen. -Genoeg, dat het nu eenigs- zin-s de goede richting schijnt uit te gaan; wan-n-eer het debiet van het P.E.N1. flink kan worden vergroot, is het P.E.NI. daarmede waar schijnlijk gered. En dan kan veel vatt het vroeger gebeurde met den mantel der liefde worden bedekt. BURGELIJKE STAND GEMEENTE SCHOORL. Maart 1923. Geboren: Reinske, d. van Jan Hartog en van Dutje Zwart. S-imon Augustinus, z. van Jacobus Johannes Orij en van Anna Rood. Rensje Cornells, d. v. van Reijer van Essen en van Anna Jannetje van der Haagen. Ondertrouwd: Hendrik Klimgers en Elisabeth Kelder. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Arie Hoogvorst en van Macijtje Pegs. Wil1-, lem Hendrik Schuijt, weduwnaar vam Grietje Bosc'hman, 80 jaar. MARKTBERICHTEN. W4 LANGEND IJKER GROENTEMARKT. 11 April 1923. 36875 kilogram roode kool 4.106.20, 75475 kilogram gele kool 1.803.80, 41525 kilogram dee-nsche witte kool 1.302.17475 kilogram uien 0.701.10, drielingen 1.40—1.60, 18950 kilo-gram peen 0.600.80, 900 kilogram aard appelen, blauwe 2.70, bravo's 1.20. 12 April 1923. 27125 kilogram roode kool 3.80—5.40,65700 -kilogram gele kool 2.-3.60, 28350 kilogram deensche witte 1.2.40, 26800 kilogram uien 0.601.30, drielingen 1.301.60, 23325 kilo gram peen 0.400.60, 4050 kilogram aardap pelen,' blauwe 0.60bravo's I.1.20, 2257 kilogram witlof 5.2010.10. NOÖRDERMARKTBOND. 11 April 1923. Grove uien 0.901.30, drielingen 1.50, peen 0-700.80, roode kool 5m|(Më-10, doorschot 3.305.70, gele kool 2.10-^BH§ doorschot 2.30 310, deensche witte 1.60-^E30, doorschot 1.10—1.90. Aanvoer op 10 April. 11375 kilogram uien, 10400 kilogram peen, 69100 kilogram roode kool, 45075 kilogram gele kool, 143715 kilogram deensche witte. 12 April 1923. Grove uien 1.1.30, drielingen 1.10;1.40, peen 0.601.10, roode kool 3.805.10, door schot 3.404.70, gele kool 2.403.70, door schot 1.40—2.50, deensche witte 1.70—2.50, doorschot 1.30—2.30, Aanvoer op 11 April: 1200 kilogram aard appelen, 10410 kilogram uien, 12325 kilogram peen, 86400 kilogram roode kool, 40000 kilo gram gele kool, 145450 kilogram deensche w- W ARMENHUIZEN. Roode kool 4.206.50, 2e soort 2.705.50, gel-e kool 2.3.10, deensche witte kool 1.80 —2.40, 2e soort 1-70—2.20, uien 0.70—1.10, drieling-en 1-101.60, uitschot roode kool 1.80 -2.60, Aanvoer: -20125 kilogram roode kool, 1500 kilogram gele kool, 14855 kilogram witte kool 4045 kilogram uien. ALKMAARSCHÉ EXPORTVEILING: Appelen 4.—1-2.—, peren 7.-20.—, raap stelen 2-80—4.rabarber 2-.90—5.90, radijs 9.60—11.spinazie 10.90—9.20, kropsla 7.90 —8:20, p. 100 st. Witlof 6.-10.2e sport 3.4.—. ADVERTENTIEN. Beslissing over inge leverde candidaten- ffjsten voor de stfrn- 11 mtfig ter verkiezing van de leden van den Raad der ge meente Oudkarspel De Voorzitter van het hoofd stem bur eau in de gemeente Oud karspel maakt bekend, dat het hoofdstembureau in het Raadhuis in deze gemeente op 17 April '23, des voormiddags llVs uur in ren openbare zitting zal beslissen oven de geldigheid der op 10 April '23. voor bovengenoemde 'verkiezing ingeleverde lijsten en over de handhaving van de daarop voor komende candidaten. Oudkarspel, 13 April 1923. iöe Voorzitter voornoemd, A. C. KROON,

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3