Zaterdag 14 April i®23 82e «J*arg :sg Mo*. 44. tastTÉueHMMIfc 88 NIEUWE® UUIIIJKII! (Ill IIA\T Dit Mummer bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLAD. DE LANGE DE MÜRAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag ie Schagen Hole! „Vrerielust." ALLE MOGELIJKE VERZEKERINGEN OFFICIEEL Beslissing over ingeleverde candidatenlijsten voor de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. De - Voorzitter van het hoofdstembureau in de gemeente Zuid-Scharwoude maakt bekend, dat het hoofdstembureau ten raadhuize dier gemeente op Dinsdag 17 April 1923 des namid dags 4 uur in een openbare zitting zal beslis sen over de geldigheid der op 10 April 1923 voor bovengenoemde verkiezing, ingeleverde lijsten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. Zuid-Scharwoude, 12 April 1923. De Voorzitter voornoemd, VAN! SPENGLER. REVUE VAN DE WEEK 10 April. De „officieele" lente 1923 is ongeveer drie weken oud, de jaarlijksdhe voorjaarstocht naar de Leidscihe bollenvelden is voor het grootste deel achter den rug (bij den Paasch-run kwa men ditmaal geen ongevallen van beteekenis voor, gelijk in de bladen met nadruk gememo reerd werd!), en... in Twente kwamen in de afgeldopen week dermate-geniepige nacht- lvorsten voor, dat des ochtends het water met een laagje ijs bedekt was!...' April draagt - Weet men van ouds - wel eens een wit hoedje, doet wat zij wil (naar het spreekwoord zegt),— maar de schrille afwisseling van zoele midda gen en ijskoude avonden is ditmaal toch bij zonder opmerkelijk. Zoodat het monstertje in fluenza en aanverwante kwelbeesten nog steeds slachtoffers maken in stad en op 'f land. Grillig, onzeker is 'tnu ook gesteld in de politieke atmosfeer''. Den llen April hervat de Eerste Kamer de Algemeene Beschouwin gen, zet Exc. Ruijs zijn „groote rede" voort. En met spanning wordt tegemoet gezien wat de „faits et gestes" van den stervenden Senaat, die 'immers half Juli zal wprden vervangen door een uit het E.K. voortgesproten Eerste kamer, zullen te aanschouwen en te hoor en geven. Onder de verschillende geruchten, nu 'in omloop, is wel het mèest sensationeele, dat de Senaat verschillende ontwerpen (o.a. de nieuwe Jachtwet) bij zijn uiteengaan onafge daan zal laten, zoodat die dus op de uiter mate-lange baan zouden worden geschoven, 't Is nauwelijks aan te nemen, dat de Eerste Kamer een dermate-schromelijk tekort zou aan den dag leggen van juist en ernstig besef van de taak, welke zij voor haar dood tegenover land en volk te vervullen heeft! Het Voorl. Verslag over he itontwerp-Braat tot afschaf- Ifing van den Zomertijd is verschenen en liet Ibevestigt volkomen de mededeelng, dat de laannéming van dit voorstel tioor de Eerste IKamer is uitgesloten. Wat er dan wel zal Igebeuren, of de Regeering gehoor zal geven aan den haar dpor den Senaat gegeven ,/wenk" om een, beperkten zomertijd (1 Mei -'-15 September) in te voeren 't behoort tot de vele nog-onontsluierde dongen van het oogenblik. President Kpolen en het Kamerlid mr. Rut gers zijn inaar Basel vertrokken ter bijwoning van de vergadering der interparlementaire Unie. En den 17en a.s. moet mr. Kooien weer op zijn presidialen zetel present zijn voor de leiding der zittingein van pns Lagerhuis. Een extra-uitgebreide agenda wacht de dames en heeren!... De werkloosheids-interpellatie van den heer v .d. Tempel heeft bijzondere beteekenis ge kregen door de geruchten over plannen der regeering tot het stopzetten van de uitkeering aan werkloozen, welke het N- V. van Vak ver- eenigingen reeds aanleiding gaven tot een pro test tegen dergelijke voornemens. Ingde Regeerings-keuken is nu bijzonder groote bedrijvigheid tegen veler verwachting is toch een nieuw Bioscoop-ontwerp ingediend, de mogelijkheid biedend van algeheel cinema verbod in gemeenten béneden d e20.000 zie len, alsook tot gemeentelijke in plaats van Rijks-filmkeuring. Deze „knieval" voor de be- z'waren der Chr. Historischen, die het eerste Bioscoop-ontwerp lieten tuimelen, zal de noo,- dige beroering teweegbrengen begrijpt men om de parlementaire sfeer. In hoever minis ter Ruys hier een blijk heeft gegeven van de kracht en de consequentie, welke kort geleden j de heer Idenburg in de Eerste Kamer van het Kabinet verklaarde te verwachten, laat ik nu maar in 'tmiddett. In de kringen der naast, belanghebbenden heeft het nieuwe ontwerp reeds stof tot hevige protesten gegeven! Tot de middelen ter stijving van de Rijksmid 'delen behoort het pas-ingediende voorstel tot verhooging van de college-gelden. Verzekerd wordt dat plannen in voorbereiding zijn tot vermindering van het aantal' divisien, zoodat ons leger 't in tijd van vrede dan met drie divisien zou moeten stellen. Verder gaan er allerlei „men zegtV pver beduidende inkrim ping van het personeel bij P.T. en T., te begin nen met de oudere ambtenaren, ter bezuini ging bij de reorganisatie van dat dienstvak. Terwijl de booze geruchten over aanstaande verlaging van het percentage voor wachtgeld bij het dep. van Oprlög tPt zestijg met den „meesten nadruk" en officieel als onjuist zijn gebrandmerkt. En tegenpver al' de bezuiriigings plannen, 'heeft men de opzienbarende onthul lingen over de gruwelijke geldverspilling, met vele millioenen, bij de munitie-werkplaatscn aan de Hembrug, en ook te Delft; verkwisting en wanbeleid, zpoals misschien in de ergste tijden van den mobilisatie-chaos niet zouden zijn voorgekomenMoge ook hier het boos gerucht althans ten deele kunnen gelogenstraft worden! Dat deze zaak: op een interpellatie heerlijk object voor den heer K. ter Laan of den heer Marchant! zal uitloopen; 't behoeft nauwelijks te worden gememoreerd. Onder de vele militaire „inova" van den jongs ten tijd behoort de tijding der verplaat sing (op 1 October a.s.) van den Hoofdcursus te Kampen naar Breda. Terwijl dit en het vol gend jaar geen plaatsen bij de Cadettenschool vacant zullen zijn. Het rapport der Vloot-commissie (in Nov. 1922 onder leiding van mr. R. K. H. Patijn gevormd) is thans bij de Kroon ingekomen. De week, wielke nu in gang is, zal die zijn der verkiezingen voor de Provinciale Staten. De voorbereiding ervan gaf van bitter weinig „animo" blijk en het algemeen gevoelen was, dat zij zeer weinig „nieuwts" zullen brengen. Intusschen, in stembus-aangelegenheden moet men steeds op „surprises" voorbereid wezen!... In de jongste misdadigheidsrubriek is een der lugubere nieuwtjes, wfelke 't sterkst aan dacht trokken, de berooviing' in den trein, van den Haagschen advpcaat mr. Liitge, die te Antwerpen een paar valiezen met kostbaren inhoud in een gesloten coupé even achterliet en bij terugkomst een der valiezen miste. Mis- schien zal dit zooveelste geval van „treinroof" het treffen van betere maatregelen tot bescher ming van het reizend publiek ietwat bespoe digen? De rechtbank te 's-Bpsch veroordeel de den man, die moordaanslag op1 den heer Desmet zou hebben gepleegd, ingevolge den eisch tot 15 jaar. De zaak der verdachte gade is voor nader onderzoek aangehouden en de veroordeelde is in hooger beroep gegaan- De gewezen, in staat van beschuldiging gestelde directeur van de Zuid-Hollandsche Credietver- eemiging te Den Haag, werd (in afwachting van wat de strafrechter o,ver hem zal beslissen) veroordeeld tot schadevergoeding der futiliteit van een millioen zeven ton- Dagelijks komen berichten over onbewaakt naa rbosch en veld uitgestuurde kinderen, op wie obscure individuen aanslagen pogen te ple gen, ze met praatjes en lekkernijen tot zich lokkend. Men zij toch voorzichtig en behoed- zaaml... Het onbeheerd laten van jonge kin- vderen is toch reeds zoo vaak bedenkelijk- In den Haag werd een zevenjarig knaapje, dat in een zandkuil aan 't spelen was, onder het neer stortende zand bedolven, zoodat het den ver stikkingsdood stierf. Bij. Baarn had een aller droevigst ongeluk plaats met een militair vliegtuig, waarbij de sergeant Sleeuw het le ven verloor en zijn tochtgenoot ernstig ge wond werd. De eerste Aprilweek was, evenals zoovele van hare voorg;anjgsters in dit en het vorige jaar, wederom die vari zeer ernstige branden. Té Utrecht werden tal van1 getheen- telijke noodwoningen in de asch gelegd, waar door 40 gezinnen dakloos waren. Te Hooge- zand verbrandde een mgassa 'van vijf millioen kilogram hooi en 160 menschen werden dak loos door deze zooveelste euveldaad van den „rooden haan", die blijft rondspoken in alle seizoenen... De afgeloopen wéék werd inge zet door de Nederlandsche voetbal-zege met 81 op de Fransche mededingers. En het was een sympathiek verschijnsel, dat onze Holland - sche bailers bescheiden en verstandig genoeg waren om de waarheid te beseffen dat het vaincre sans péril" geen echte glorie brengt, to.a.w. dat de zege hier al te licht was ge maakt. De vestiging der Katholieke Universi teit te Nijmegen is thans definitief geworden. En het nieuwe Arnhemsche „Artis" krijgt on geveer al wat er nog van de „fauna" in den Haagschen Dierentuin over is, welkè laatste instelling zich tot botanisch schoon gaat be perken. In Plankenland' is in dezen tijd des jaars steeds veel „beroering", wisseling en be weging. Thans is 'ter ongewoon druk. Tot de combinatiën welke „waarschijnlijk" worden ge acht, is ook een fusie der tooneelgezelschappen Van Heijermans en Louis de Vries, op welk plan al herhaaldelijk is „gezinspeeld". De Ne- 'derl. Amerikaansche stoomvaart-mij. viert haar gouden feest en de historie van deze onderne ming, die vaak met de ernstigste moeilijkheden 'had te kampen, bevat vele staaltjes van pitti- gen durf en ^„Ausdauer" voor' wain'kélmoedi- gen in deze moeilijke tijden van onschatbare waarde „ter navolging"!.... De gemalin van den ex-Keizer schijnt mag men sommige geruch ten gelooven niet in de Thuringsche streek te zijn toegelaten en de lotgevallen der gade van den ex-keizerlijken banneling wprden door velen met groote attentie gevolgd. Zoo sterk is de'-bekoring der „ralty", zelfs in haar naglans. Tenslotte: een der Edelachtbaren van den Gendringschen Raad heeft het kapitale denk beeld aan de hand gedaan om de Raadszetelis te verpachten! Misschien is in die lijn het too- vermiddel te vinden om Staat, Provincie en gemeente, via de menschelijfce ijdelheid, uit den geldnood te helpen? P. VOLKERS Horlogemaker, Si Pancras beveelt zich beleefd aan voor alle voorkomende re paration aan Uurwerken. Beslist solied werk, voor zeer billijken prijs. Niet goed geen geld. BUITENLAND. De Fransche oud-minister voor de verwoes te gebieden heeft zijn Paaschvacantie ten nutte gemaakt door het brengen vain een bezoek aan de Engelsche hoofdstad, waar hij met ver schillende vooraanstaande politici als Boriar Law, Stanley Baldwin, Lloyd George.en ande ren heeft geconfereerd. De reis van Loucheur werd zooveel mogelijk geheim gehouden en eerSt nadat de besprekingen in Londen waren geëindigd, zijn de Engelsche journalisten er J achter gekomen en hebbein een en ander we- te ld kundig gemaakt. Op den voorgrond zij er ,aan herinnerd, dat Loucheur niet als officieele ertegenwoordiger van Frankrijk naar Londen 'is gegaan. De besprekingen, die hij gevoerd heeft,'dragen derhalve niet een officieel katrak- ter en hadden officieel niet plaats namens de Fransche regeering. Het 'feit echter, dat een man als Loucheur met Engelsche staatslieden de kwestie der schadevergpeding en de Roer- bezetting heeft besproken, 'is vaat voldoende belang om er even bij stil te blijven staan- Loucheur, de man va'n de overeenkomst van W iesbaden met Rathenau, is een vertegenwoor diger der gematigde elementen in de Fran sche republiek. Hij ziet in, dat met geweld van Duitschland toch niets tc krijgen is en geeft daarom de voorkeur aari overleg. Na zijn terugkomst te Parijs heeft Loucheur een onderhoud met PoLnearé en Millerand en 'het verluidt, dat in verband met deze bespre kingen aan het einde dezer week te Parijs een conferentie zal plaats' hebben tusschen Poincaré en de Belgische ministers TheUnis en Jaspar. Dit wijst er wel op, dat de besprekingen van Loucheur te Londen een officieeier karakter droegen, dan men het in Parijs wil doen voor komen. Zelfs wordt de mogelijkheid van eeni nieuwe geallieerde conferentie met deelneming van Engeland geopperd en meenen Engelsche bladen zelfs een aftreden van Poincaré en diens vervanging door Loucheur te mogen verwach ten. Intusschen is in den stand van zaken i|n de schadevergoedingskwestie en in de bezet - tngi van hef Roergebied nog geen wezenlijke verandering gekomen. De arrestaties en uit wijkingen, conflicten en veroordeeüngën duren voort en wakkeren den haat aan, waardoor het revanche-idee wordt verlevendigd en de tegen stellingen in Europa, die toch al zoovele zijn, vermeerderd. De Franschen zijn thans overge gaan tot de bezetting van een aantal staats mijnen met het doel de daar opgestapelde ko len naar Frankrijk en België te vervoeren. De mijnarbeiders gaan op deze mijnen in staking en het is een wonder te noemen, dat gebeur tenissen als bij Krupp, waarbij dertien Duit- schers het leven lieten, zich niet herhalen. Een ernstig ge.val van sabotage, waardoor het lcolenvervoer voor geruimen tijd gestremd zal zijn, heeft zich dezer dagen voorgedaan in het Rijn-Henne-kanaal, waar door onbeken den sluis nr. 7 is opgeblazen, tengevolge waar van een groot gedeelte van het kanaal is droog ge loop en, zoodat de scheepvaart absoluut stil ligt. Daarbij komt, dat een aantal kolenaken door het weglbopen van het water gekanteld is. Zoo duurt de strijd voort en eerst zal in Frankrijk de gedachte aan geweld moeten wij ken voor rede en overleg, wiil efen oplossing bereikt worden. De Commissaris-Generaal van den Volken bond voor Oostenrijk, mr. Zimmerman, is Woensdag naar Geneve vertrokken, om in den Raad van den Volkenbond mededeeling te doen omtrent den toestand 'in Oostenrijk 1 Voor deze reis heeft hij een bezoek gebracht aan Praag, waar hij met de regeering van Tsjechp Slowakije onderhandelingen heeft gevoerd over een toenadering tot Oostenrijk. Intusschen wordt 'hij door de sociaal-democraten in de Oostenrijksche republiek heftig aangevallen wegens zijn 'inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk, vooral ten op zichte van het leger. Ook zijn verhouding tot den Opstenrijkschen bondskanselier dr. Seipel, schijnt op het oogenblik niet al te best meer te zijn. Wat de hervormingen in het land zelf betreft, schijnt het dat Oostenrijk inderdaad op den weg naar het herstel is. Vermelden wij nog, dat de Italiaansche prin ses Yolanda deze week in het. huwelijk is ge treden, dat de conferentie tüssdhen de gealli eerden en de Turken zeer waarschijnlijk op 23 dezer te Lausanne zal worden hervat en dat in Engeland, waar reeds een groot conflict in den landbouw 'is, een conflict in 'het spoorweg bedrijf dreigt. UIT DEN OMTREK. ST. MAARTEN. Donderdag vergaderde ten huize van P. Schrijver de Afd. van den Bplnd voor Staats- pensioineering, evenals al'tijd was de vergade ring slecht bezocht. Voorz. de heer Glas, open de met een welkpm de bijéénkomst, waarna lezing der notulen volgde, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daar geen ingekomen stukken waren te behahdelen kregen wij direct rekening en verantwoording der gelden en bleek de afd. een uitgave te hebben groot ontvangen f 171-36, batig saldo f24.71. Bij monde van den heer Smit, welke de reke ning had nagezien en in orde bevonden werd deze voor gezien en goedgekeurd geieekend, waarna de heer Schut als penningttl. van voofz. dank verwierf. Hierna verkiezing bestuursleden'. De aftre dende bestuursleden de heeren Burger en Schut werden herkozen en aanvaardden hun benoeming. Aan de orde kwam de behande ling van den beschrijvingsbrief voor de Algem. Verg. Daar deze echter nog niet was ingeko men, werd het bestuur gemachtigd deze bij ontvangst in het bestuur te behandelen en, zoo, noodig, een of meer afgevaardigden hiervoor te benoemen doch daar dit jaar deze vergade ring heel te Groningen zal worden gehouden, is het om de groote kosten uitgesloten om hier afgev. heen te zenden. Als afgevaardigde naar de vergadering der federatie Hollandsck Noot

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1