NOORDERMARKTBOND WKl JAARVERSLAG van den „N oor der mar kt- bond", over het jaar 1922, uit le brengen in de 10de Algemeene Vergadering, te how den op 20 April 1923, ten lokale van den Heer C. Vis te Oudkarspel. 't Is thans, dat ik weder eenige oogenblikken van; Uwe aandacht zal vragen om U een kort overzicht te kunnen geven van hetgeen in het afgeloopen jaar in onzen „Noordermarktbond" de revue is gepasseerd. Het moet ons dan al dadelijk van het hart, dat ja pen als deze, voor Uw bestuur in de eerste plaats, niet lot de meest aangename behooren. t Bij een niet-ioonende opbrengst der producten, zijn] de gemoederen in het algemeen zeer prikkelbaar j en wil het nogal eens voorkomen, dat een bepaald gedeelte der leden vrij onhandelbaar is en zoo gauw, geneigd is tot allerlei uitspattingen, die toch bij na dere overweging slechts schade doen in eigen orga nisatie. Toch, hebben we in algemeenen zin gesproken, over onze aangesloten leden geen redenen tot klagen. Inte gendeel, een enkele uitzondering daargelaten, heeft het gros der leden een waardige houding aangenomen en goed begrepen, dat een opstaan tegen de leiding hunner organisatie slechts leiden kan tot schade en verbrokkeling, waarvan men later eerst recht begrij pen zou, wat ze in dezen zou hebben gedaan. Dat een bestuur Tot heden nog niet bij machte is oraf een elk zijn bestaan te verzekeren, ligt toch vrijwel voor de hand. Immers, er zijn zoovele factoren, die op ons bedrijf inwerken en die vaak zoo diep zitten, dat er geen bestuur gevonden kan worden, hetwelk bij machte is, een crisis, als wij nu doormaken, zoo kan oplossen, als wenschelijk is. Toch heeft ook Uw bestuur zich niet onbetuigd ge- |iaten om den toestand zoo dragelijk mogelijk te ma ken. 01' het daarin geslaagd is, laat ik gaarne aan U%v, oordeel over, na het lezen der werkzaamheden, waar van ik U in de eerste plaats noem de: Vergaderingen. In het afgeloopen jaar kwam Uw bestuur 7 maal in vergadering bijeen en werden de belangen der 'markt en der aangesloten leden op de meest nauw gezette wijze behartigd. Mede was Uw bestuur ver tegenwoordigd op de algemeene vergaderingen van den „Nederlandschen Tuinbouwraad", „Groep Veilin gen" uit den „Ned. Tuinbouwraad", „Provinciale Com missie van Veilingen in Noordholland," „Vierbond', „Tuinbouw-Aankoop-Centrale", en telkens als het op geroepen werd om besprekingen te houden met de Vereeniging. ,}De Koophandel." Laatstgenoemde vereeniging heeft ons nog heel wat werk bezorgd wijl er een besluit genomen was m haar ledenvergadering om bij vriezend weer de veiling niet meer te bezoeken en de benoodigde producten uit de hand te koopen. Zonder eenig overleg met de veiling-organisaties werd dit onze leden kenbaar gemaakt. Het spreekt wel van zelf, dat er spoedig overleg gepleegd werd met de om ons heen liggende Veilingbesturen, in welke bijeenkomst deze voor ons ernstige zaak besproken werd en waafbij men meende te zien een aanslag op het eenmaal genomen besluit om „alles te veilen. 1 Deze strijd liep een poosje en er is heel wat water, over vuil gemaakt. Het bleek al spoedig, dat er ui beide partijen geen eenstemmigheid was. Ook in de gelederen der tuinders bleken er -- al waren het ook maar enkelen die nog niet geheelj van het goed recht van „alles veilen" doordrongen wa ren en in dit opzicht aan de zijde van „De Koopi handel" stonden. Toch en dit werd ook blijkbaar, door de vereeniging „De Koophandel" terecht begre pen was dit deel voor haar veel te klein om eenig succes te kunnen bereiken. Dientengevolge werd aan de veilingbesturen door „De Koophandel kenbaar gemaakt dal zij genegen waren met de besturen ter dezer zake een bespreking te houden, waarvan het resultaat is geweest, dat eenparig besloten werd om, bij vriezend weer de gelegenheid open te stellen om op monster te veilen, met dien verstande, dat de aangebo den partijen niet mochten worden opgehouden als er geen noemenswaardige prijsverlaging geconstateerd kon worden bij de voorgaande dagen. Een en ander werd in een circulaire vastgelegd en geteekend door marktbesturen en de vereeniging De Koophandel" en elk lid hiermede in kennis gesteld. Deze maatregel, het kan niet anders gezegd worden, heeft althans aan onze markt heel goed voldaan. Het niet-ophouden. Het niet-meer-ophouden der producten (het vorig jaar werd dit besluit genomen), is een oplossin0 ge weest die, het mag van deze plaats wel eens gezegd worden, een besluit is geweest, dat eeniederhetzij aanvoerder of kooper goed zal hebben voldaan zoowel de aanvoer per schuit als per monstei, liep bierdoor veel vlotter van stapel. Registratie. Eindelijk zijn we dan, dank zij de werkers, die hier hun krachten aan besteed hebben, van deze onbillijke belasting-heffing ontheven geworden. Althans, we no pen, dat te beginnen met het nieuwe seizoen, we hieryan verlost zullen zijn. Spoorvracht-tarieven. Mochten we in het afgeloopen jaar het punt verla ging van vracht-tarief op de vatgroenten ter tafel brengen, m de algemeene vergadering der Provinciale Commissie van Veilingen in Noordholland, ook hier valt een succes mee te boeken. Het is door onze hoofd organisatie zoodanig bewerkt, dat niet alleen de vat groenten in een lagere klasse werden ondergebracht, doch mede door het optreden dezer mannen, is het tot een algeheele vrachtverlaging gekomen, die daar door weer bijna op het peil is gebracht, zooals dat .voor 1914 het geval was. Jammer genoeg, bleek ons bijna telkens, dat, als de binnenlandsche vrachten verlaagd werden, de bui- tenlandsche met idem zóóveel werden verhoogd. Toch, moet iedereen dit ruime standpunt, door de Spoor weg-maatschappijen van onze organisatie overgeno men, toejuichen en we hopen bij een normaal verloop daarvan de goede uitkomsten te ontmoeten. Of we het dan nu reeds bemerkt hebben? zult ge wellicht vragen. We meenen, dat deze oorzaak nog wat dieper gezocht moet worden. Deels door de lage valuta van onzen grootsten afnemer en deels door: Overproductie. Het is, meenen we, een niet te ontkennen feit, dat de teelt in het algemeen zóó overvloedig is geweest, dat er van wegwerken voor een eenigszins loonenden prijs niet te denken viel; daarbij genomen, dat de schrik er ook bij menigeen inzat, wegens de dure groenten van het voorgaande jaar, had elke goede huismoeder de flesok of pot zorgvuldig met bo.ontjes of andijvie gevuld en was er dientengevolge niet die vraag naar ons stapelproduct, zooals we dat in de wintermaanden gewoon zijn. Keuringsdienst. Deze dienst, in het leven geroepen op onze vorigej jaarvergadering, heeft zijn arbeid tot een goed einde gebracht in samenwerking met den Plantenziekten- kundigen Dienst. Hoewel dit nog nieuw voor onze leden was, is er heel wat te velde gekeurd. Jammer, was het echter, dat de opbrengst onzer vroege aard appelen, voor zoover het den prijs betrof, beneden het gemiddelde' bleef en dientengevolge de afname der goedgekeurde poters niet groot genoeg was. Dit zal voor enkelen, die van deze keuring gebruik hebben gemaakt, nog een schadepost beteekenen, wat des te meer te betreuren is, omdat daardoor de lust tot deelname zou kunnen verslappen. Toch is deze dienst een instituut, dat niet geriug geschat mag worden. Wat toch ligt meer op onzen weg, dan het voortbrengen van zuiver plantgoed? .We hopen, dat deze dienst er niet door ontmoedigd zal zijn, maar op den eenmaal ingeslagen weg zal blijven doorwerken, al zal het goed zijn om met deze keuringen wat vroegtijdig te beginnen. Plantenziekten-Tentoonstelling. Op initiatief onzer marktvereeniging, werd op dit gebied -een tentoonstelling georganiseerd. Er moet van gezegd worden, dat ons gebleken is, dat er in het al gemeen nog, naar ons inzien, te weinig aandacht ge schonken wordt aan de verschillende ziekten, waar mede vooral onze vroege aardappelen te kampen heb ben. Althans, dit meenen we te mogen opmaken uit het aantal bezoekers, waarin we ons verheugen kon den. Toch was het wel een uurtje waard, deze de monstratie bij te wonen, die verduidelijkt werd door den controleur van den Plantenziektenkundigen Dienst liet wegen der kool. Namen we het vorige jaar in samenwerking met „De Koophandel" een besluit, om kool boven 2% K.G. per 100 K.G. te wegen, dit is nu geen succes geweest. Deels is dit te wijten aan een gedeelte der aanvoerders en anderdeels aan geen 'voldoend materiaal van de zijde van sommige kooplieden, die deze zaak zoo ge moedelijk opvatten, dat ze zelfs geen bascule of be hoorlijke kratten met voldoende gewichten hebben om per 100 K.G. te wegen. Zooals U op de agenda voor onze algemeene vergadering kunt lezen, zullen U voor stellen bereiken, die hierin zullen voorzien en waar uit een geest ademt om alle kool per 100 K.G. te wegen welke „los" verladen zullen worden. Mochten de voorstellen, zooalsdie voorgelegd worden, worden aangenomen, dan hopen we, dat deze een- maai genomen besluiten ook radicaal zullen worden uitgevoerd. i Hel openhouden van het ijs om en bij de Laadplaats. Een regeling werd getroffen met de transport-ar beiders hier ter plaatse, om er bij ijs voor te zorgen, dat een geregelde doorvaart kon plaats hebben als dit noodig geoordeeld werd. Voor een vooruit-betaalde som werd dit door genoemde trans portarbeiders aangenomen en tot een ieders tevreden- beid uitgevoerd. Uitbreiding Het besluit, op de voorgaande Jaarvergadering ge nomen, om een stuk aanleg-steiger aan te brengen op de plaats waar de motors liggen, is uitgevoerd. Om] precies te zeggen hoeveel arbeid het heeft gekost om hiervoor van de Holl. Spoor toestemming te verkrij gen. zou een heele ruimte innemen. Alleen wil ik even aanstippen dat, zonder het tacties optredeu van onzen veilingleider en diens taaie volharding in deze, wij op het moment de 50 Meter aanleg-steiger nog niet gehad zouden hebben Vergrooting Sluis. 1 Hoewel dit niet direct tot een uitbreiding onzer markt behoort, houdt de vergrooting der sluis er toch nauw verband mede. iWe meenen, dat dit van het Bondsbestuur getuigt, dat het een ruim standpunt in neemt, waardoor het voor een groot deel der aan voerders in een groote behoefte heeft voorzien. Zij, die hier bijna dagelijks gebruik van moeten maken, zullen deze u itbreiding naar waarde weten te schatten. Hier door zal ten deele het lange wachten opgelost zijn en de grootere schepen kunnen nu onze markt direct van hel groote water af bereiken. Een woord van dank aan het bestuur onzer gemeente is hier zeer ze ker op zijn plaats. Verklaring Betaalmeester. Hel is Uw bestuur gebleken, dat het genomen be sluit op de algemeene vergadering het vorig jaar niet gelukkig is geweest; dientengevolge zal U machtiging gevraagd worden dit te herroepen. Een onderhoud^, hetwelk heeft plaats gehad met den Heer Inspecteur der Inkomstenbelasting, heeft Uw bestuur van inzicht doen veranderen. Het is Uw bestuur gebleken, dat het voor ons tuinders nuttig zal zijn als er door onzen betaalmeester een verklaring wordt afgegeven, .waar op wordt ingevuld het bedrag van het totaal geveil de van eiken aanvoerder, die dit noodig acht tot sta-* ving zijner opgaaf in deze belasting en hetgeen voor de Inspectie een goede waarborg genoemd mag worden, dat zij mèt een zuivere opgaaf te doen heeft. Oorlogswinst-belasting. Als een koudwater-straal bereikte Uw bestuur het bericht, dat er een opgaaf werd verlangd van dé oorlogswinst, gemaakt door onze markt over de ja ren 1915, 1916, 1917 en 1918. Hoewei wij ons bewust waren en nog steeds zijn dat er bij ons veilingswezen geen oorlogswinst gemaakt werd, konden we er niet aan ontkomen, om onze boeken over de reeds genoemde jaren open te leggen voor deze Inspectie. Hoe of er ook tegen ge sputterd is, en of er al gezegd werd, dat onze, boekhouding dat maar amper toeliét hieruit nog een juist beeld te vormen over deze aangelegenheid, er, werd op doorgegaan. Dal was wat! We wisten niet beter te doen, dan eens aan te kloppen bij onze hoofdorganisatie, het, Centraal Bureau van Veilingen in Nederland, dat ons bereidwillig elke gewenschte inlichting verschafte die ons noodig bleek, waaronder de goede raad, om geen verzet te plegen, althans, om elke gewenschte inlich ting te verstrekken, die verlangd werd. Na een reuzen-arbeid, hierin geholpen door genoemd Bureau, werden alle bescheiden over die jaren ver zameld en aan de inspectie opgezonden. Het spreekt van zelf, dat dit aan onzen veilingleider, die ons in al deze zaken vertegenwoordigt, een reusachtige beslom mering en menig zwaar hoofd bezorgd heeft. Nog zij U medegedeeld, dat we als „Noordermarkt bond" in dezen dienst moeten doen als proefkonijn, d.w.z., als het mocht blijken, dat wij voor deze O. W.- belasiing in aanmerking komen dat er 4an meerdere, zullen moeten volgen. Inmiddels zullen we dat ge laten af moeten wachten, hoe of er in dezen een beslissing zal komen. Dat dit muisje, als de uitspraak] in ons nadeel !zal uitvallen, nog een staartje zal] hebben* ligt wel voor de hand. Betere sorleering en verpakking. Langzamerhand raken de tuinders met het idéé ver trouwd, dat er ten deze voor onze organisatie nog een ruim arbeidsveld open ligt. Aanstonds zullen U. voorstellen bereiken welke ook dezen geest ademen. Het zal u bekend zijn, dat er steeds door onze hoofd organisaties op gewezen wordt, dat als ons product, •op de builenlandsche markt goed ingewerkt zal wor den er vooral op gelet dient te worden, dat èn sor teering èn verpakking zoo goed mogelijk zullen zijn, om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Inventarisatie. Ook het afgeloopen jaar werden onze stapelproduc ten geïnventariseerd. We meenen te kunnen constatee- ren, dat de leden hiervoor steeds meer belangstelling gaan gevoelen en hebben den indruk, (hoewel flit nog niet met cijfers valt aan te toonen), dat het goed; gegaan is. Wij hebben de overtuiging, dat het van grool nut zal zijn ,dat een ieder dit zal leeren begrijpen: en dat het meermalen inventariseeren, b.v. 3 maal per winter van nog grooter belang is. Immers dan, zouden we op verschillende tijdstippen een mooi over zicht hebben. Bezuiniging. i Als men gewend is zoo goedkoop mogelijk Je huis houding in te richten en daarbij toch de zaken steeds goed weet te beheeren ,dan valt het niet mee om aan de tegenwoordige manie mee te doen, zonder daar bij schade te berokkenen aan den goeden gang van. zaken. Toch heeft Uw bestuur getracht iets te doen om gelijken tred te houden met den algemeenen toestand., Daarbij heeft het in de salarissen der ambtenaren een kleine wijziging gebracht, alsmede in die der func tionarissen, waarvoor het, wat de laatsten betreft, Uwe machtiging in de algemeene vergadering zal vragen. Terloops zij hier even aangestipt, dat we, bijna zou ik zeggen, al reeds met een enkelen ambtenaar te ver waren afgedwaald, en wel met name onzen betaal meester, die ook in dien zelfden gang door de hezui- nigingsronsel ging. Bij later overleg met den betrok kene bleek ons, dat hij al te plat geworden was en is Uw bestuur hierop terug gekomen. Dit is een ambt, waarvan zóóveel gevraagd wordt en waarvan de risico zóó groot is, dat die iets meer toekomt dan loon., Hierbij genomen de prestaties van. genoemden amb tenaar, mogen we gerust aannemen, dat deze her ziening goed gezien is, i

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 5