n lee flinke üiake WE T laandag een F riesch de Boer aai Piqu Ove f Oïïö Het Bestuur. Dank zij de goede harmonie, die er steeds in Uwl bestuur heerscht, kunnen de werkzaamheden vlug van stapel loopen. Bijna zonder uitzondering is een ieder steeds op zijn post en menig uurtje nachtrust wordt er opgeofferd om de belangen der markt en die der leden in het bijzonder, te behartigen. Een verandering heeft in het bestuur plaats gehad en wel door het bedanken van den Heer J. Bos, ver tegenwoordiger voor de L. T. B. afd. Heerhugowaard (Noord). Met hem is heengegaan een man, die het yereenigingsleven een goed hart toedroeg en de be langen voor zijne omgeving op. de meest ijverige wijze, behartigde. De verhouding van het bestuur tegenover de leden is beslist goed te noemen, waardoor we in de gele genheid worden gesteld met lust en ijver en weder- zijdsche eerbiediging onzer meeningen, aller doel, n.l. onze markt te doen groeien en bloeien. Ledental. Het ledental is dit jaar vrijwel stationair gebleven en bedroeg op 1 Januari 1301 leden. Personeel. De verhouding van bestuur tot personeel is van, den meest vriendschappelijken aard. Het eerste is steeds over de laatsten tevreden, moge dit ook in om gekeerden zin het geval zijn. Mijne Heeren, Hiermede heb ik U, al zij het ook in, 't kort, een over zicht gegeven van de werkzaamheden van Uw be stuur onzer marktvereeniging. Hierbij spreek ik den wensch uit, dat ik er in geslaagd ben, bij U den indruk te vestigen, dat we ook in dit afgeloopen jaar vrucht baar werk hebben geleverd in Uw belang en dat der markt. Veel zal er nog blijven te doen, ook in de naaste toekomst. Of we er in geslaagd zijn, U allen te be vredigen, laten wij gaarne aan Uw oordeel over. Dit is echter wel zeker: dat er voor ons aller belang nog veel te doen zal zijn; om dat te kunnen uitvoeren, hebben we Uw aller steun noodig, eerst dan, en dan alleen zal ons werk tot vollen bloei kunnen komen: Tot zoo ver. i J. KLIFFEN, LH *L Secretaris JAARVERSLAG van de Commissie van Be heer van den „Noordermarktbond" over hev jaar 1923. Mijne Heeren, De tijd is wederom daar om voor U mijn Jaarver slag uit te brengen van de Commissie van Beheer. Als wij van een ongunstig jaar spreken voor den Tuinbouw, Sdan is dit jaar er zeker één, welke kan met doen. Als ik U hieronder de cijfers weergeef van het boekjaar 1922, dan zijn deze circa f 1.400.000 lager dan zijn voorganger. Veel meer zou dit nog in het oog loopen, wanneer ik in de gelegenheid was om, beide jaren in seizoen-jaren om te zetten. Dit gaat natuurlijk niet om reden dit seizoen nog niet ten. einde is. j Zoover het mij mogelijk is, wil ik u toch een beeld geven van de jaren 1922 en 1921, om het groote ver schil te laten zien. Omzet 1921 Omzet 1922 Januari 277654,67 337905,78 Februari 5051909,53 363732,81 Maart 418241,06 319427,51 April 129268,11 236915,30 Mei 15813,64 2084,04 Juni 257230,78 86547,59 Juli 421642,48 >270328,68 Augustus 3155(67,92 114213,11 September 221146,81 82076,18 October 239666,10 76145,5-6 November 307892,98 67745,65) December 278379,69 51600,54; Totaal 3388413,77 2008783,05 Het percentage van 1922 heeft bedragen voor den Penningmeester „N.M.B." f 12308,36. De aanvoer ter veiling bedroeg: 8993743 E.G. Roode Kool. 5037357 K.G. Gele kool. 7649696 K.G. Deensche witte kool. 5297280 E.G. Witte kool. 10594443 K.G. Aardappelen. I X 1677312 E.G. Peen los. 21831621/2 K.G. Uien. 78782 bos Peen. 226755 stuks Bloemkool. 1388 K.G. Spruitkool. 33815 K.G. Rhabarber. 101670 K G. Kroten. 17475 K.G. Rapen. 19 K.G. Peulen. 20328 K.G. Spercieboonen. 123 K.G. Tuinboonen. 814 K.G. Snijboonen. 13855! K.G. Rammenas. 140 K.G. Peren. 15 K.G. Appels. Aan keuringsboete werd geheven f511.21. Dit be drag is nu wel niet zoo hoog, maar gezien de lage prijzen die voor de producten zijn gemaakt, toch ze ker nog te hoog te noemen. Laten wij er voor zorgen, dat de bekeurngen steeds miinder worden in aantal; dat de koopers de aanvoerders kunnen vertrouwen, waardoor veel onaangenaams voorkomen zal worden en de goede gang van zaken bevorderd. Het aantal bekeuringen gedaan in het jaar 1922 is 128. 25 maal werd een partij op waarde gehouden door: de uien over te zoekenof de kool af te bladen, de struiken af tc. snijden of niet in de partij passende er uit te leggen. In deze gevallen werd 5»/o boete opgelegd. Van 48 partijen werd de prijs verminderd, zonder dat koopvernietiging plaats vond. Van deze partijen werden er 4 met 5°/o, 12 met 10, 18 mei 15, 8 met 20, 6 met 25lo/o in waarde verminderd en werd tevens 5o/0 boete geheven. Koopvernietiging had 55l maal plaats. De redenen hiervoor waren: 25 maal voor stippen, 4 maal voor bokken, 4 maal voor meer dan 25»/o afwijking en 22 maal omdat eene partij in die mate afweek van het zichtbare, dal deze niet voldeed aan datgene wat door den kooper was gekocht. Deze partijen werden beboet met lOo/o of een minimum-boete van f5.Teza-, men 128 bekeuringen met 73 beboetingen van 5% en 55 van 10<>/o. Bovendien werd nog herhaalde malen bij kleine af- wijkingen het verschil beslecht zonder dat prijsver-1 mindering noodzakelijk was of boete behoorde te wor den opgelegd. Het komt mij voor dat de taak van den keurmeester) niet altijd gemakkelijk zal wezen, soms zelfs ondank baar. Een woord van lof aan den keurmeester voor ge trouwe en onpartijdige plichtsvervulling is hier ze ker op zijn plaats. Door de Commissie van Beheer werden de beschei den van den Markt-Betaalmeester maandelijks nage- zien en steeds prompt in orde bevonden. Aan dezen eersten ambtenaar een extra woord van lof voor zijn vele prestaties voor de markt. Zoover mij bekend is zijn er geen klachten over beambten ol personeel binnengekomen, zeker een be wijs, dat allen getrouw hun plicht vervullen; ook hun past een woord van dank. De Commissie vergaderde acht maal, ter bespreking van hel beheer en de loopende zaken der veiling. Soms warén er geschillen op te lossen van sommige zaken, waarin met de uitspraak van den keurmeester geen genoegen werd genomen, alwaar dan deze weg open staat. Eenmaal is nog vergaderd door voorzitter en twee leden over een verkoop op contract, maar daar bleek, dat het contract niet in orde was, kon in deze geen definitieve uitspraak worden gedaan. Vele besluiten en maatregelen werden door onzen Voorzitter, tevens marktleider, den heer J. Ootjers, behandeld en uitgevoerd. Door het ambt, dat door hem wordt uitgevoerd, is hij de vraagbaak van velen, door zijn ondervinding en goeden kijk op de dingen® worden vele zaken in bevredigenden zin opgelost. Een woord van lof aan hem is zeker op zijn plaats. In de samenstelling der Commissie kwam in den loop van het jaar nog al eens verandering, door het uittreden van de heeren G. Duijves, J. Bos en P. de Jong. Deze werden respectievelijk vervangen door de heeren Jb. Groen, C. v. Lange en S. Groenveld. Verzekerd van aller instemming breng ik een woord van dank aan de afgetreden heeren voor hun ijver en toewijding, betoond in de zaken betreffende de veiling. Ik meen hiermede de voornaamste werkzaamheden en bevindingen der Commissie van Beheer te hebben weergegeven. Tot slot spreek ik den wensch uit, dat het jaar, dat voor ons ligt, voordeelig mag zijn. Misschien is het nog wel niet mogelijk, maar ik spreek toch den wensch uit, dat de handel met on zen Oostelijken buurman, n.l. Duitschland, zich ween spoedig mag herstellen. Het blijkt toch, dat wij dezen op onze markten niet kunnen missen als kooper. Tot de leden zou ik willen zeggen in deze moeilijke tijden: Werk vooral eendrachtig samen in het vereeni gingsleven, steun uw markt, dan gaat er kracht van uit, dan staat gij sterk. Dat wij op uw aller steun en medewerking kunnen rekcneri, op getrouwe plichtsvervulling van beambten en personeel, onder leiding van een bestuur, dat steeds ons aller belangen voor oogen houdt, zoo hoop ik, dat onze veiling een grooten omzet mag hebben, tot welvaart van deze geheele streek, Jb. DE BOER, Secretaris der Commissie van Beheer. VERSLAG der Regelings-Commissie van den Keuringsdienst over 1922. L. S, Op voorstel der vereeniging „Nieuw Leven" te H.- Hugowaard, werd in de algemeene vergadering van den „Noordermarktbond" besloten tot oprichting van een keuringsdienst, speciaal met het doel verbetering te verkrijgen in onze aardappelrassen. Medewerking werd toegezegd door een zestal vereenigingen, teweten: „Eendracht" Oudkarspel. „Tuinbouwbelang" Noordscharwoude. „Waarland en Omstreken" aldaar. „Nieuw Leven" Heerhugowaard. •-„Nieuwe Niedorp en Omstreken" aldaar. „Sint Maarten" aldaar. t Uit ieder dezer vereenigingen werd een persoon be noemd als lid in een commissie, die deze zaak verder: zou regelen; respectievelijk waren dit de Heeren: Jb. de Boer, G. Barten, P. de Jong, T. Kostelijk,, P. Band en F. Rens, van wie de laatsten als secretaris en voor zitter fungeerden. D.en 5en Mei had een bijeenkomst plaats dezer Com- jVRAAGD boot Jr or de» 21/: de Roskam»! nemerstraat cent pe dirk rol visscheH g bei ragen bi missie met den Secretaris der Nederlandsche Maat schappij voor den Tuinbouw en Plantkunde (het aan gewezen lichaam om deze keuring ten uitvoer le bren gen), terwijl tevens aanwezig waren de Heeren 1{I(' zeloop en Glas. leden der Regelings-Commissie cleznf Maatschappij. Doel dezer bijeenkomst was de besp^ljfRAAGD king van de verhouding tusschen de Ned. Mij. en t]t Reg. Comm. van den Noordermarktbond. Op twee wijzen zou samenwerking kunnen geschj,,. den, n.l. door ais lid tot de Mij. toe te treden a fa en naar het Reglement der Maatschappij de keurig uit te voeren, met ais voorwaarde, het batig saldo Sil; rnen te deelen, of de geheele uitvoering aan de Nederi Mij. over te laten voor haar rekening en risico. Bij eerstgenoemde methode zouden we stemgerech. 1 tigd zijn, bij de tweede niet. Daar aanvankelijk weinb kan worden gezegd hoe groot de deelname zou djii wordt laatstgenoemde manier het veiligst geacht. Bij circulaire werden alle leden met een en ander iB kennis gesteld en de aangiften opengesteld tot 3D Mei toen was aangegeven plus minus 63 H.A., hetwelk later klom tot pl.m. 70 H.A., voor N. Niedorp w as he 3.25 Il.A., Waarland 3.5l0 H.A., Noordscarwoude 1.7, H.A., Oudkarspel 13 H.A., Heerhugowaard 16 II, en Sint Maarten 30 I1.A. Keuringskosten bedroegei |?en aelél f 1.— per 10 Are. in een der volgende vergaderingen en i werd tot Penningmeester benoemd de heer Jb. Boer te Oudkarspel, terwijl door de Nederi. Mij. v dit district als keurmeesters werden aangesteld A. 1 Couwenhoven te Oterleek en P. Band te N. Niedorp Met het keuren werd aangevangen 12 Juni. Aanvan kelijk werd door beide keurmeesters afzonderlijk ge. werkt, terwijl de perceelen grooter dan 1 H.A. voor twreede keuring gezamenlijk werden onderzocht. Alle goedgekeurde perceelen werden minstens tweemaa bezocht. Het bleek, dat het Keuringsinstituut vooral voorlich. tend werk moest leveren, dus niet alleen controleerem moest optreden, maar vooral ook op voedend, hetgeen overal zeer gewaardeerd werd. be medewerking voor het vlugge verloop liet weinig te wenschen over. Meer dan de helft der opgegeven op pervlakte werd afgekeurd, de hoogste cijfers werden slechts aan een tweetal kleine perceeltjes gegeven. De uit Friesland betrokken poters voldeden over het al gemeen zeer goed, hiervan werd het grootste gedecll weer goedgekeurd. Gelukkig waren de weersomstandigheden gunstig, zoodat het verloop der keuring, dat door een te laat begin en ook door onderbreking, noodzakelijk vlug moest zijn, voldoende vlug was, hoewel het moeilijk bleek om op gestelde plaatsen op het juiste tijdstip te zijn. Inmiddels werd door de Commissie beraadslaag:] v. hoe de eventueel goedgekeurde poters het best zoude» te plaatsen. Algemeen was de wensch om eerst deze streek van goed pootgoed te voor- .$J.zien. Door circulaires werden alle leden van den Noor- i^dermarktbond in de gelegenheid gesteld om van deze poters te betrekken. Het teleurstellend resultaat was, iÉSTdat slechts 4500 K.G. werd besteld. f Nadien werd getracht door adverteeren in plaatse lijke- en tuinbouwbladen via de organisatie de partij en ai' te zetten. Met de voornaamste telers werden in overleg de prijzen vastgesteld, daar vooral getracht moest worden onderlinge concurrentie tegen te gaan Gemakkelijk uitvoerbaar bleek dit niet, vooral daar door de ingetreden malaise de vraag naar goed poot goed gering was. Intusschen was de verwachting ge rezen, dal voor het Buitenlahd wel vraag bestond en werd met het Veilingbestuur overleg gepleegd tot het veilen van deze pootaardappelen.* Dit heeft wel tol aardig iresultaat geleid; het grootste gedeelte van den voorraad is op deze wijze tegen bevredigende prijzen verkocht. Tegelijkertijd werd getracht rechtstreeksche verbin ding met het Buitenland te verkrijgen tot directeij verkoop. Hoewel deze pogingen onze kennis omtrent deze zaak zeer hebben vergroot, heeft het nog niet tot direct resultaat geleid; we hopen echter, dat met de opgedane ervaring volgend jaar betere resultaten worden bereikt. Op de in September gehouden Landbouw-Tentoon stelling te Alkmaar, werd onze inzending buiten me dedinging bekroond met een eervolle vermelding. Hel geheel trok zeer de aandacht., daar gedemonstreerd werden de resultaten van gezond- en ziek pootgoed, Door de Commissie werd zevenmaal vergaderd, ter wijl vele zaken mondeling werden besproken. De se cretaris werd afgevaardigd naar den Aardappeldag te .Wageningen. Betrelfende het finantieele gedeelte diene, dat de rekening nagezien en in orde bevonden, sluit met een nadeelig saldo van f 102.66. Tenslotte mogen wij dit verslag niet eindigen voor dat aan alle medewerkers dank wordt gebracht voor de zeer dikwijls belangeloos gedane werkzaamheden- Verder spreken wij de hoop uit, dat de eerste stap pen op dezen weg nog door velen gevolgd mogen wor- tien. AVe moeten niet uit het oog verliezen, dat b.v, onlangs op een vergadering in Engeland .van de „Na- tionall Farmers Union" er op/werd gewezen, dat blad- rol en mozaïk in ons land algemeen voorkomen cu daarom bij de Engelsche regeering werd aangedrongen om invoer van daarmee besmette producten uit Ne derland te verhinderen. Laat ons daarom trachten on ze teelt zoo zuiver mogelijk te houden en de ziekte krachtig bestrijden. F. RENS, Voorzitter, Valkoog. JB. DE BOER, Penningm. Oudkarspel. G. BARTEN, Noordscharwoude. P. DE JONG, Waarland. T. KOSTELIJK, Heerhugowaard. P. BAND, Secretaris, Nieuwe Niedorp. OH. VV Zuklscharw* iTond» 6 uu alverd: nblieU: hherdijk, No. 975, oond gewe S00N. ligendom bacht (Oost rkrijgbaar ZIE D T»l. 517. •acht e

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 6