NIEÜ WE Pi o 46» uitputte» sa Donderdag 19 April 1928 32e Jaargi AMïlDIJKER mum. 3E LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." INCASSO'S OFFICIEEL INGELEVERDE GELDIGE LIJSTEN VAN CANDIDATEN. Dé Voorzitter van het centraal stembureau oor de verkiezing van de leden van den Raad er gemeente Zuid-Scharwoude maakt bekend, at van het hoofdstembureau de mededeeliing ontvangen, welke geldig elijsten van candi- aten voor die verkiezing zijn ingeleverd. Herinnerd wordt, dat binnen zeven dagen ja heden de gemachtigden der onderteeke- laars van lijsten deze tot een groep 'kunnen erbinden door een daartoe strekkende ge- eenschappelijke verklaring schriftelijk bij het :entraal stembureau in te leveren. Formulieren oor deze verklaringen zijn ter gemeentesecre- ri everkrrjgbaar. Zuid-Scharwoude, 17' April 1923. De Voorzitter voornoemd, VAN 'SPENGLER. DE UITKIJK Het is een hard en moeilijk ding en iets, dat de noesten van ons eerst door het leven behoorlijk eren, het te moeten opgeven, zich te moeten vergeven, omdat men er niet tegen op kan, te- ,en het lot niet en tegen het leven niet, en, ergst an al. tegen de menschen niet. De erkenning :ost ieder van ons van het beste, dat hij heeft,, noed en vertrouwen, en erger nog, het geloof vaak het leven, wanneer deze erkenning het opgeven n een ideaal inhoudt. Men kan van De Valera, den vroegeren Ierschen ider, thans den rebel, zeggen, wat men wil en ol zal wel waar zijn, dat er heel wat gekrenkte rots en eigenliefde in zijn tegenwoordige houding chuilt maar men moet toegeven, dat hij zui- erder dan de andere lersche voormannen het iationale ideaal heeft bewaard en zich niet do®r Engelschen heeft laten belezen om zijn eerst- eboorterecht voor een schotel linzemoes te ver- oopen. Het ging toen, nietwaar? om Ierland's rijheid en volledige onafhankelijkheid. Zeker, ik 'eet wel dat het betere altijd de vijand is van het oede en dat de Ieren vrijwel op hun vingers kon en natellen, dat de Engelschen hun nooit vol- omen onafhankelijkheid, die afscheiding van het 'ritsche rijk inhield, zouden toestaan en ze de icht hadden het te blijven weigeren en dat het us verstandig van de Ieren was genoegen te ne ten met iets, wat hun wenschen al heel dicht' abij kwam, toen Engeland hun dit aanbood. Ik eet ook wel, dat het, praktisch gezien, feitelijk' verantwoordelijk was van De Valera, om, toen meerderheid van het lersche volk zich bij deze lossing scheen neer te leggen, het land aan de erschrikking.en van een burgeroorlog over te le- êren. Maar is het dan ook niet waar, dat hij, zoo- 1 niet in praktisch-politieken dan toch in ideëelen in eigenlijk gelijk had? En krijgt daardoor zijn iguur niet een tragische beteekenis? Want im-, ers de strijd ging om volkomen onafhankelijkheid er is geen twijfel aan, of het lersche volk zou ich daar eenstemmig voor verklaard hebben, wan eer het werkelijk vrij had kunnen kiezen, dat wil 'eggen, wahneer Engeland niet tevoren te verstaan, iegeven had, die volledige onafhankelijkheid in een leische republiek toch nooit te zullen toestaan. Het de zuiver praktische overweging, dat het beter in rust verder te leven en wat water in zijn ijn te doen, dan aan een ideaal vast te houden, it onbereikbaar schijnt en in den strijd, waarvoor ten dreigt onder te gaan, die de Ieren voor den rijstaat heeft doen kiezen en tegen De Valera en üe nu De Valera dwingt want daaraan schijnt Rel geen ontkomen meer den strijd voor de epubliek cp te geven en zich over te geven aan 'de eens zijn bondgenooten en helpers, nu zijn vij- nderi waren. Maar het is immers altijd deze prak-, ;che verstandigheid, die het wint in het leven, eral, waar men ook gaat. Wij allen hebben er on dervinding van, 'tzij dat ze ons de overwinning gebracht heeft in den strijd, die alle leven, of dat we tot onze schade haar meerderheid hebben moe ten erkennen als De Valera. Zullen de Duitsehers het straks ook leeren en de Franse-hen? De erkenning, die de overgave in- iuh, blijft moeilijk zoo voor de eene als voor de a|rdere partij. Maar de Ieren hebben het voorbeeld, gegeven en De Valera geeft het nu in tegengestel den zin. Wanneer de twee strijdende partijen aan "e Roer zichzelven niet willen vernietigen, dan ze het ook moeten opgeven. Blijkbaar we- 'w ze dat ook wel en vechten ze alleen nog maan over de vraag, wie het het- eerst zal moeten op geven. In de besprekingen te Parijss hebben de ;-'ransfhen en Belgen opnieuw vastgesteld, dat zij het net zullen zijn. Maar de Duitsche regeering heeft hetzelfde gezegd. Het was noodig, dat ze dit nog eens nadrukkelijk herhaalde, nu een Franseh journalist beweerd heeft, dat de ministers Becker en Hermes al een heel plan klaar hadden, dat ze aan Frankrijk wilden aanbieden, maar dat de rijks kanselier ^n de minister van Buitenlandsche zaken zich nog verzetten. In Frankrijk wachten ze daar nu op. Want ze hebben het ook noodig, dat er aan het zoo licht vaardig begonnen avontuur een eind komt even goed als de Duitsehers, al doen ze wel, alsof ze den tijd hebben. Ook in dit opzicht is de oorlogstoe stand hersteld, dat de strijdende partijen geen van tweeën de minste willen zijn en daarom doorvech' tea tot een van beide den adem er bij verliest, maar beide lot het laatste oogenblik volhouden, dat bij haar daarvan geen sprake kan zijn. In Engeland wachten ze er feitelijk ook op. Het Engelsche oeconomische leven ondervindt in' hooge mate de funeste gevolgen van den oorlogs toestand, die feitelijk in Europa blijft heerschen. En| het is duidelijk dat liberalen en arbeiderspartij al lerminst gesticht zijn over de passieve houding, die Bonar Law's jregeering in het Roer-conflict olijft bewaren. D etoestand in Europa wordt er nog wankeler door. Want de nederlaag, die de regeering pas in het Lagerhuis leed, bewijst wel, hoe zwak haar positie feitelijk is. De concessie voor den aanleg van spoorwegen, die de Amerikaan Dr. Chester, pas van de Turken in Anatolië heeft weten los te krijgen, wordt daardoor ook voor haar ge vaarlijk nu men de Engelsche belangen er door benadeeld acht. Maar nog erger schijnen de Fran- schen zich er door in het gedrang te voelen. ZZij hadden het idee. dat ze bij.de Turken een .treepje voor hadden. En waar Anatolië hen van meer nabij aangaat, voelen ze zich achteruitgezet en ge- kwetct. Een gunstige voorbereiding voor de nieu we conferentie, die te Lausanne gehouden zal wor den, schijnt deze concessieverleening niet. Maar het is waarschijnlijk, dat de twee Entente-vrienderV beide wei bonne mine h mauyais jeu zullen maken. Niet alleen in Ierland en "dan de Roer wordt de les van het leven geleerd. Franschen en Engelschen' beide hebben het ervaren, dat ook in het Oosten de beschikking over de wereldmacht nog niet al tijd vrijwaart voor de noodzakelijkheid van de overgave. 1 NIEUWSTIJDINGEN Ernstig auto-ongeluk. Op den Bunnikschen weg voorbij de Lunet ten, even buiten Utrecht is gisterenochtend een ernst ig auto-ongevalgebeurd. Vermoedelijk ten gevolge van een defect in de stuurinrichting is de auto van Baron van Hardenbroek, uit Buninik, tegen een boom gereden, de drie in zittenden, de chauffeur, Barones Van Harden broek en een Engelsche dame van gezelschap werden vrij ernstig gewond. De Barones moet er het ergst aan toe zijn. Alle drie werden terstond naar het Diaconessenhuis te Utrecht vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Tramongeluk. Te Enschede is de 41-jarige A. H., die op den Gronauschen weg de straat wilde over steken juist toen de electrische tram passeer de, onder de tram geraakt, waarbij hem een voet werd afgereden. Lijk opgehaald. Uit de Maas bij Geulle (L.), is gistermorgen opgehaald het lijk van den op Paasch-Maandag verdronken amanuensis van de H. B. S. te Maastricht S, uit Limmel. Branden. Te Schagen is aan den Stationsweg het huis afgebrand van den hëer G. Beers. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer konden de aangrenzende huizen gespaard blijven. Van den inboedel werd niets gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak .is niet be kend. Auto-ongelukken. Zaterdag is op den Naarder straatweg nabij Laren een auto-ongeluk gebeurd, dat gelukkig vrij goed is afgeloopen. Mevr. Huët, de vrouw van den directeur-geneesheer van het Kinder - sanatorium, te Biaricum, die chauffeerde, raak ■te haar stuur kwijt, zoodat de auto tegen, een 'boom reed. De ruit brak, zoodat de zoon van mevr. Huët gewond werd. Ook mevr. Huët liep eenige kneuzingen öp. De auto werd bescha digd. Zondagmiddag is op den Rijksstraatweg t.us- schen Wageningen en de Grebbe de 18-jarige C. Stoorvogel, die naar Rhenen fietste, toen zij den straatweg overstak, door een achter b3ar aankomende auto uit de richting Wage ningen overreden. Aan hoofd, armen en bee- nen gekwetst, werd zij door de auto waarmede het ongeluk gebeurde, naar Ziekenzorg ge bracht; de toestand is zorgelijk. Aanrijding van een motorrijder en automobiel. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn aan den straatweg in de gemeente Leiden een auto en een tweewielig motorrijtuig tegen el kaar gereden, met het gevolg dat de bestuur der van het motorrijtuig, de Heer Van 'Kerck- hoff, uit Leiden, ernstige verwondingen be kwam .Een zijner beeaen was vèrbrijzeld. De man werd in een ziekeitinrichting opgenomen. De bestuurder der auto, de chauffeur Van L.ith, uit den Haag, zou geen schuld treffen. Het vliegongeluk bij Baarn. De adspirant vaandrig waarnemer H.L. ba ron van Isselmuden, die op 5 April bij het 'vliegongeluk te Baarn ernstig werd gewond en aldaar in de ziekenverpleging is opgeno men, werd hedenmorgen naar het Militair hos pitaal te U trecht overgebracht. De toestand van den patiënt is van dien aard, dat alle hoop is voor algeheel herstel. De ex-kroonprins. De ex-kroonprins is van zijn .veertiendaag- sche reis naar Doorn te Oosterland op Wielin gen teruggekeerd. Auto-ongeluk bij de Grebbe. Het auto-ongeluk op den Rijksstraatweg tus- schen Wageningen en de Grebbe heeft zich eenigszins anders toegedragen dan gemeld De wielrijdster reed, op het fietspad rijdende, de auto tegemoet, die zijn vaart minderde, om dat er ook een stoomtram aankwam. Plotse ling stak 'het meisje met haar fiets den weg over, wuivende naar iemand die. in de stoom tram zat en ging naast de stoomtram rijden. De autobestuurder, die een aanrijding zag aan komen, gaf signalen, maar door het geraas dat de tram maakte hoorde de wielrijdster lie niet en daar zij voortdurend naar de tram kéék; zag zij niet wat er voor haay top den- weg was. T en slotte reed zij tegen de auto a aim die toen al bijna stilstodn, en deed met haar fiets een val, waardoor zij een hersenschudding kreeg. De vader van het meisje heeft den automo bilist een brief geschreven, waarin hij dezen bedankt voor de goede zorgen na het ongeluk aan zijn dochter bewezen en erkent, dat het gebeurde niet aan zijn schuld te wijten is. Auto-ongeluk. Maandagnamiddag even half 6 is, naar men uit Zevenbergen aan de „Msb." meldt, op den weg Moerdijk—Zevenbergen een ernstig onge luk gebeurd. De heer N. uit Rotterdam, met twee kinder tjes, en chauffeur moesten met de auto een scherpe bocht passeeren op genoemden weg. Een fietser, zekere R. uit Klundert, werd aan gereden. Deze bekwam schedelbreuk en is da- lijk naa rhet R. K. Gasthuis vervoerd. De auto reed tegen een paar boomen, welke langs den weg stonden en is geheel verbrijzeld. De inzittenden zijn er wonder goed afgeko men. De chauffeur bekwam geen letsel. Ook de heer N. had geen letsel van eenige betee kenis. Het grootste meisje bekwam eenige kwetsuren aan het gezicht. Ook het kleinste kind liep verwondingen op. Deze laatste zijn per auto van den heer Van Hooft naar dokter Koek vervoerd, alwaar dokter Verlinden de verbanden legde. Te snel rifden. In de laatste week zijn in en foabij Heeren veen 30 auto- en motorrijders' geverbaliseerd wegens het sneller rijden dan 20 K.M. in de kom van dorpen. Brand. Gisteravond laat ontstond brand in een hooi schelf, staande op het erf van den landbouwer Meyers, te Maartensdijk (Utrecht). Aangewak kerd door den vrij sterken Noordenwind sloe gen de hoogoplaaiende vlammen over op een tweeden hooiberg en tastten weldra de met een rieten dak bedekte boerderij aan, die eveneens spoedig in volle vlam stond. Hierdoor ontstond vrees voor het behoud van het aangrenzende, aan den straatweg AmsterdamUtrecht gele gen raadhuis. Hulp werd daarom gevraagd aan naburige gemeenten, zoodat na korten tijd het vuur kon worden aangetast, behalve door de spuit van Maatensdijk, door een motorspuit uit Utrecht en een uit Bilt boven. Met kracht werd toen.de felle brand, die uren in den omtrek te zien was, en waarvan de gloed den donkeren 'hemel in rossen schijn zette, bestreden. Aller- eers.t werd op het behoud van het reeds vlam gevat hebbende raadhuis gewerkt en na buiten gewone krachtsinspanning kon geconstateerd worden, dat het oude mooie raadhuis met zijn interessanten antieken trapgevel behouden zou blijven. Behalve eenige brandschade aan het dak, kreeg het gebouw echtèr zware waterschade, Het was van binnen een smerige kledderboel geworden, waarin acten ett gedrukte stukken dieven. Het voornaamste deel der gemeente lijke administratie, benevens het archief, kon ongeschonden naar buiten worden gebracht. Het antieke 'gebouw zelf is zoo goed als intact gebleven. De boerderij van Meyers ging geheel in vlammen op. Het vee, dat in een naburige sieenen stal was gehuisvest, kon naar buiten worden gedreven. Alles was verzekerd. Eerst tegen den morgen was de brand ge heel gebluscht. De oorzaak ligt totaal in het duister. Het allerwaarschijnlijkst is, dat een vonk van een voorbijgaande locomotief de brand veroorzaakt heeft. Een mislukte oplichting. Naar aanleiding van een onlangs plaats ge had hebbend eoplichting van de filialen te Pa rijs en Hamburg van de American Express Company tot een bedrag van f850.000 (7 mil liard mark) door middel van valsche documen ten, waarvoor de justitie in Duitschland Frank rijk en Amerika een zekeren Duitsch-Ameri kaan Weissenthal zoekt, deelt men ons mede, da. op geheel overeenkomstige wijze als dé American Express Company is opgelicht, on langs gepoogd werd de Rotterdamsche Bank- vereeniging te Rotterdam een bedrag van f'29.000 afhandig te maken. Dank zij de activi teit van het personeel dier bank gelukte het den internationalen oplichter, die deze zaak op touw gezet had, niet zijn slag te slaan. De zwendel had op de volgende wijze plaats: Ia het begin van dit jaar kreeg 'de Rotterdam sche Bank van een bank te New York bericht, dat een crediet werd verstrekt aan een zekeren WLThelmi op een partij 'te koopen tabak. Dit crediet kon worden afgegeven op vertoon van scheepspapieren en factuur. Wilhelmi kocht in Rotterdam een partij tabak van plusminus f 4500 en maakte een vervalschte factuur klaar waaruit moest blijken, dat deze tabak eene waarde had van f60.000. Met deze papieren begaf een ander zich in opdracht van Wilhelmi' naar de Rotterdamsche Bank, om daarop een crediet te halen vain f 29.000. Deze ander diende zich aan als directeur van een Amerikaanschen tabakshandel en chef van bovengenoemden Wil helmi. De Rotterdamsche Bank kreeg argwaan en weigerde de uitbetaling. Bij nader onderzoek bleek, dat Wilhelmi en diens zoogenaamde di recteur waarschijnlijk een em dezelfde persoon waren, of althans van elkander afwisten. Toen de Rotterdamsche politie de zaak in 'handen kreeg, was Wilhelmi intusschen ge vlucht naar Duitschland, waar hij zich thans nog ophoudt te Biebrich a. Rijn. Wilhelmi gaf zich uit voor een Duitsch-Amerikaan ein 't is uitgekomen, dat hij in 1915 denzelfden truc nog eens heeft uitgehaald en toen een bank in Den Haag heeft opgelicht voor f 14000. BINNENLAND. EERSTE KAMER. De Zomertijd. Gister is het debat begonnen over den Zo mertijd in de Eerste Kamer. De overzicht schrijver van „Het Handelsblad" schrijft: Als de heer Braat niet in Hblland maar in Roemenië was geboren, zou hij vermoedelijk Bratianu heeten en bijgevolg een vermaard (zij- het ook pierdood) staatsman zijn. Maar geen Braat is geëerd in .zijn eigen land... iedereen tracht hem aan 't verstand te brengen, dat hij 'geen groot man en allerminst een staatsman is en dat men bij het slikken van zijn legislatief gebraad (kis men 't slikt) niet denken wil aan den kok. Zoo deed ook heden weer de' heer Diepenhorst, die een zeer onderhoudend, keu rig gebouwd en voortreffelijk geargumenteerd betoog vóór het Voorstel inleidde met het uit reiken van een even keurig testimonium pau- jjertatis aan den voorsteller. Wij zullen overi gens tot deze rede (evenals tot dié van den anderen voorstander Westerdijk èn tot die van den tegenstander Slingenberg) het zwijgen doen, omdat ze natuurlijk geen nieuw licht kon werpen op deze... lichtkwestie. Het slot werd echter gevormd door een vermakelijke 'opmerk king aan 't adres van den heer Troelstra, die in 1916, toen de Eerste Kamer de Successiewet had verworpen, gezegd had: Nu moet ze maar op den mesthoop. Thans echter verwachten ook de socialisten in deze heil van de Eerste Kamer. Mr. Troelstra heeft dus zeker in 1916 met zijn mesthoop-wensch reeds voorgevoeld zoo zei de spreker dat Üe triomf der Eerste Kamer eenmaal zou worden gevierd op., agrarisch terrein. I

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1