'I inderdaad hebben wjj zelden voor de be handeling van eenige zaak in de Tweede Ka mer en nooit (ook niet bij de H-0.-wet van dr. Kuyper), voor eenige in de Eerste, zulk een teekenen van belangstelling gezien als nu. De beide tribunes waren stampvol en er stond buiten zelfs een.... queue-tje! 1 Uit de rede van den heer SÜmgenberg teeke nen wij alleen aan dat deze, terecht, den Mi nister van Binnenlandsche Zaken vroeg, nu eens te breken met de gewoonte om zich in 'tgeheel niet te mengen in de behandeling van een initiatief-voorstel. Men weet dat wij herhaaldelijk hetzelfde hebben betoogd. Maar het is thans zeker van bijzonder belang om te weten hoe de Regeering over de zaak denkt en wat zij doen zal. Heden om 10 uur weer „het gebraad". TWEEDE KAMER. Afschaffing van den stemplicht? Men seint uit Den Haag: Bij de stemming in de Tweede Kamer over het amendement-Beumer voor afschafifng van den stemplicht, staakten de stemmen met 39 tegen 39. Vóór stemden de Anti-revolütionnairen, Soc. Democraten, Vrijzinnig-Democraten, de Vrij- jieidsbonders Boon, Bierema, Van Rappard en Staalman, de Christelijk Historische Krijger en de Katholiek Van Vuuren. UIT DEN OMTREK VALKOOÖ. Zondagavond speelde de Rederijkerskamer „Klein Begin" ten huize van A. Buik alhier op het drama in vier bedrijven getiteld „Vis- scherseer". De zaal was dicht bezet zoodat dit de kamer tot doed spel aanspoorde, immers 'het geeft zoo'n voldoening als men niet enkel voor stoelen en banken speelt. Met genoegen kan dan ook de kamer op dien avond terug zien daar door haar jgoed spel is te zien ge geven en de aanwezigen, welke van een dra ma houden, doen genieten. Er werden dan ook moeiten noch kosten gespaard, en zoowel tooneel als kleeding en grimace punctueel in orde. Een aandachtig stil publiek en groot applaus aan het einde van elk bedrijf als dank. Hierna als besluit een gezellig bal. ST. PANCRAS. Het Comité tot oprichting van een begrafenis vereeniging te Sint Pancras bestgat uit de H.H. J. van der Ham, D. Bruin, J. Tamis, Jb. Duif!, G. Booij Az., Jb. de Vries, J. Weber, Cor. Bos 'en A. Schuur. SPORT EN WEDSTRIJDEN NIEUWE N1EDORP. Zondagmiddag j.L werd alhier een vriend- sc'happelijke-n voetbalstrijd gespeeld tusschen 'N.V.V. 1 en L.W.V.C. 1 van Lutjewinkel. Bei de partijen waren vrijwel even sterk met N.V.V. iets in de meerderheid. De wedstrijd eindigde in een 20 overwinning voor N.V.V. Bij L. W. V. C. werkte vooral de keeper schitterend. Na afloop van dezen wedstrijd speelde hst tweede elftal van N:. V. V. een vriendschappe- lkeijn wedstrijd tegen „Trekvogels 1" van Heerhugowaard. Het was een zeer vlugge en span'nenden wedstrijd waarin echter de beter geoefende N.V.V.'ers een verdiende 2—1 over winning behaalden. NIEUWSTIJDINSEN Nachtvorst. Dinsdagnacht heeft het in den Achterhoek zoodanig gevroren, dat het ijs in de slöoten dreef. Het heeft in Friesland Dinsdagnacht erg ge vroren. De jonge planten hebben veel geleden. Treinroovers. Een Oost-Indisch ambtenaar met verlof, die gistermorgen met den trein van 9.20 uit Den Haag over Brussel naar Genua ver trok, om-de terugreis naar Indië te aanvaarden, is in dien trein, waarschijnlijk nog vóór deze was vertrok ken, zijn portefeuille ontrold met f 500 aan bankpapier, een credietbrief van f3000 en een wissel van f2000. De ambtenaar stapte in met zijn bagage en in den gang van het rijtuig werd hem door een drietal he eren, die zich aldaar ophielden, gezegd, dat hij moest doorloopen, daar achterin nog plaats was. Vermoed wordt, dat dit drietal den roof heeft gepleegd. Eerst toen de ambtenaar had plaats genomen, miste hij zijn eigendom. De trein was inmiddels gaan rijden en van de drie heeren was Iniets meer te zien. De ambtenaar heeft zijn reis pnderbro- ken en te Rotterdam, naar het ,,Hbi." fneldt, bij de politie aangifte gedaan. Kindermoord? Voor een 22-jarige vrouw te Hengelo werd Dinsdagavond geneeskundige hulp ingeroepen. De dokter constateerde dat zij bevallen was. Het kinderlijkje werd in een hoek gevonden met gescheurde onderkaak en is in beslag ge nomen. De jonge vrouw is naar het 'ziekenhuis vervoerd. Overreden. Gistermiddag is te Leiden, in de Kraaierstr. hoek Levendaal, een 22-jarig werkman, die daar fietste, door een vrachtauto overreden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Overreden door de train. Te Emmer Compascuum is een -- 5-jarig knaapje door de tram gegrepen en onmiddellijk pverledeo. Landen Tuinbouw. Invloed van Chilisalpeler op het eiwitgehalte van het gras. In onze provincie zijn reeds eerder proeven genomen, om na te gaan welken invloed Chili - salpeter heeft op het eiwitgehalte van het gras (hooi). Ook in andere provincies is dit geschied. We kunnen hierbij voegen, dat in Noord-Hol land ook dit jaar in deze richting gewerkt wordt en we hopen te zijner tijd den uitslag te vermelden. Laat ons voor nu mededeelen, wat vroeger reeds is bereikt. We riemen daartpe de gemid delde uitkomst van 9 proefvelden: Kg. hooi Kg. ruw Kg. verteer eiwit baar eiwit Perceel A (Onbemest) 3958 328,51 224,37 Perceel B (kali- en fosforz.) 4861 428,98 294,46 Perceel C (kali- en fosforz. en chili) 6050 521,26 358,36 We merken hierbij op, dat perceel Bi 903 Kg. hooi meer opbracht dan het onbemeste perceel A, het ruweiwitgehalte 100,47 hobger was dan op A. en het gehalte aan verteerbaar eiwit 70,09 Kg: meer bedroeg. Voor perceel C, dat bovendien nog 150 Kg. chilisalpeter ontving per H.A., waren deze ge tallen: 2092 Kg. hooi, 192,75 Kg. ruwi eiwit en 133,99 K.g. verteerbaar eiwit. Veel behoeven we hieraan niet toe te voe gen, de cijfers spreken voor zich zelf. Onzen' veehouders geven wij den raad: „Bemest uw hooi- of grasland nog met 150 Kg. chili per H.A. Het is nog niet te laat, al dringt de tijd. Denkt er echter aan, dat, wanneer vee in het bemeste land wordt gebracht, ge minstens dit pas een week na de bemesting moogt doen. Valt er een flinke bui regen, dan kan het eer der geschieden.Het groen voeder wordt be langrijk beter en ook het hopi wint veel aan eiwitgehalte. KEURING VAN AARDAPPELEN. Door de RegeKngs-Commissie der Tuinbouw Zaaizaad Keuring is de volgende regeling ge troffen, betreffende de wijze van keuring en klasseindeeling van vroege aardappelen. Voor toelaatbare percentages zijn achtereenvolgens vastgesteld 1. Voor bladrol hoogstens 1 pet. 2. Voor bladrol, mozaïek, krinkel, stippel - streep (alle 4 tesameri) hoogstens 3 pet. 3. Voor Rbizoctonia en open plaatseri hoog stens 6 pet. Bij open plaatsen moet worden opgemerkt, dat deze, voor zoover ontstaan, door kennelijke onderzeeërs, met dergelijke open plaatsen geen rekening wordt gehouden. Voor de klassein deeling is het volgende bepaald: Er zijn voortaan 3 klassen ri.l. klasse A, B. en C. Klasse A mag hebben 1/2 pct. bladrol, 1 pet. (bladrol, mozaiek, krinkel, stippelstreep, ring- vuur), 2 pet. (open plekken en Rhizoct.) Klasse B. mag hebben 1 pet. bladrol, 2 pet. (bladrol, mozaiek, krinkel, stippelstreep, ring- vuur), 2 pet. (open plekken en Rhizoct.) Klasse B mag hebben V2 Pct- bladrol l pet. (bladrol, mozaiek, krinkel, stippelstreep, ring- vuur), 4 pct. (open plekken en Rhizoct.) Klasse C mag hebben V2 Pct- bladrol, 1 pct. (bladrol, mozaiek, krinkel, stippelstreep, rmg- vuur), 6 pct., (open plekken en Rhizoct.) Klasse C mag hebben 1 pct. bladrol, 2 pct. (bladrol, mozaiek, krinkel, stippelstreep, ring- vuur), 4 pct. (open plekken en Rhizoct.) Klasse C. mag hebben 1 pct. bladrol, 3 pct. (bladrol, mozaiek, krinkel, stippelstreep, ring- vuur), 2 pct. (open plekken en Rhizoct.) Het is wenschelijk, dat de verbouwers ken nelijk zieke planten zoo spoedig mogelijk ver wijderen. Behalve buitengewone gevallen, wor den in 1923 alleen die perceelen gekeurd, welke bepoot zijn met goedgekeurde aardappelen van het vorige jaar. Daartoe moet een certificaat door de aanvrager van keuring worden over legd. Nadere inlichtingen bij de leden- der Rege lingscommissie don Rijkstuinbouwaonsulent voor West-N. Holland te Alkmaar en P- Glas Tuinbouw Vakonderwijzer te Broek op Lan- gendijk, no. 562. WAT IEDERE MAAND TE DOEN GEEFT (2e helft April). Nadruk verboden. Ja, nu hebben we 'tal weer ondervonden: April doet wat hij wil: Hij gaf ons mooi, vroo- lijk, zonnig weer, maar ook grimmig koude luchten, vrij sterke nachtvorsten, en echt Maart sche sneeuwbuien. Maar met dat al: de Lente komt gewis, en heel de Natuur ontwaakt. £>n de arbeid buiten neemt overal met den (dag toe. Op den akker poot men aardappels, zaait men suikerbieten- en wortelzaad, koolraap- en mangelwortelzaad. Bieten eischen een zware bemesting, die, als stalmest wordt gegeven,, zoo vroegtijdig mogelijk moet wprden aange wend. Hoe later de stalmest wordt onder ge bouwd, des te slechter komen in den regel de bieten op, en des te meer vertakte 'bieten krijgt Men plbege den stalmest niet dieper dan 25 c.M. onder. Aardappelen vragen ook een goede bemesting, echter niet zoo rijk als bie ten. De beste oogsten verkrijgt men bij stal en kunstmest te samen, in gpede, oordeelkun dige verhouding. Ook met kunstmest en groen- bemesting krijgt men uitstekende resultaten. De bij aardappelen voorkomende schurftziekte wordt door kalk en mergel bevorderd en, let wel: het meest, als die meststoffen bij de voor- vrucht zijn aangewend. Opk voor veldwor- telen wende men den stalmest vrpegtijdig aan, om vertakking der wortelen te voorkomen. Djt gewas Ts zeer dankbaar voor een kalkbemes- ting. Kalk kan eveneens uitstekende dien sten bewijzen bij koolrapen, en wel tegen de klnolvoetzwam. Hiertegen bemeste men 3 .i 4000 K.G. per Hectare. Koolrapen verdragen stalmest zeer goed; met voordeel kan men er kunstmest aan toevoegen. Geeft men alleen kunstmest, dan kan men aanwenden per H.A.: 13 k 4 baal kalizout, 40 pct1., 6 k 8 baal zw. am moniak en H/a a 2 baal chili. In dein tuin zaait men thans niet meer onder glas, maar in den vollen grond, op de plaats, voor de plan ten bestemd. Flox Drummond!, Violieren, Re seda, Schabiosa en andere soorten bloemen-, welke voor snijbloemen geschikt zijn, kunnen aan den grond worden toevertrouwd, nadat de bedden diep zijn pmgespit en flink bemest met verganen paardenmest en koemest. Den grond een weinig vastplakken tege rih-et uitdrogen. Men zett ede plaintjes niet te dicht op elkaar, wat uitdunnen is dus gped. Men giete de groenbakken, en do edit bij koud weer des morgens. Zou men het bij avond doen, dan koelde dit voor den nacht te veel af. Wacht niet te lang om rijzen bij de erwten te zetten; als de planten te hoog opschieten, vallen z-e door elkaar, waardoor ze veel lijden. Tusschen twee rijen erwten, welke een voet van elkaar zijn, plaatst men de rijzen, die van onder met fijn hout ihoeten worden aangevuld, waardoor de erwten vlugger kunnen om-hoog gaan. Radijs groeit ongeveer overal; apart of tus schen sla, wortelen, schorseneereneChter niet te dicht zaaien. Op den kou-den grond zaait men het eerst de witte broeiradijs. Hebt ge meloenen in een warmen bak, dan kunlnen ze nu al vrucht beginnen, te zetten. Zie, Zoodra ze bedinnen te bloeien, goed toe. Een paar léden boven elke vrucht knijpt ge de ranken in. Perzikboomen aan muur of schutting tegen het Zuiden hebben het soms te warm; plaats er dan b.v. takken of -iets anders voor; besproei ze bij warm weer des avonds -en her haal dit over dag; dit is meteen goed tegen luis of spin. Van de koude planten (Zonale's Pelargoniums, Fuchsia's e.a.) kunnen we einde dezer maand of begin Mei de ramen afnemen, dek ze evenwel bij nacht eenigszins. Mols- hoopen in het gazon ontsieren; zoodra de jonge mollen beginnen te werken, vange men ze; deze laten zich gemakkelijker vangen dan de oude. BINNENLAND „PRO SENECTUTE". Korten tijd geledein gaf het Hoofdbestuur van „Pro Senectute" bekendheid aan haat- plan voor den aankoop van het eerste tehuis dér Vereeniging en deed zij een beroep op het N ederlandsche Volk voor de voor dit doel ontbrekende f 10.000. Het Hoofdbestuur stelt er daarom bijzonder prijs op, daartoe in staat gesteld door de vriendelijke hulp van de redac tie van dit blad, hierbij mede te deelen, dat dez eoproep niet zonder resultaat is gebléven Tot op heden is reeds plan. f6000 ontvangen, (waaronder enkele groote giften van f 1000 en minder en een groot aantal kleinere bedragen). Aan het voor bovengenoemd doel benoodigde geld ontbreekt thans dus nog f4000- De nood der bejaarden uit beschaafden kring gebood ons eohter niet langer uit te stellen, zoodat wij -het moesten wagen en het Hotel' „Oranjestein" te Amerongen kochten, in het vertrouwen, dat de ontbrekende f4000 ons, na bekendmaking van den aankoop, nog zullen worden geschonken. Het voor ons doel zoo bijzonder geschikt perceel,1 biedt aan pl.m. 30 dier in zoo droevige omstandigheden verkee- rend-e ouden-, waaronder 8 echtparen een vrien delijk „home". Den dames en heeren zal een eigen kamer gegeven worden waar zij met eigen meubelen en geheel volgens eigen smaak en naar eigen verlangen ingericht plekje zul len hebben, terwijl de zpnnige, vroolijke eet kamer en conversatiekamers gelegenheid bie den tot gezellig bijeenzijn. De Directrice, die in dit huis de leiding zal nemen, zal naar huisgenooten desgewenscht in alles terzijde staan, doch in alle opzichten de volkomen zelf standigheid van -de dames en heeren eerbiedi gen. Wij weten op deze wijze aan den drin genden nood eenigermate tegemoet te kunnen 'komen. Maar er moet veel meer gedaan wor den. Ruim 400 ouden wachten in spanning op de oplossing die „Pro Senectute" hen moet brengen. Nog dagelijks ontvangt het Hoofd- bestuuf brieven, waarin telkens weer ouden van dagen ons een blik doen slaan in hun rusteloos en dikwerf tragisch leven van thans. Wij moeten deze toch allen helpen en dus ten spoedigste meerdere tehuizen opètten. Uit eer bied voor de velen, die aan den avond van him leven in angst en onrust zwervende zijn, moeten wij nogmaals dringend om een offer vragen. Het is ons bekend, dat velén gewacht hebben met het inzenden1 va rihun gift, totdat met den daadwerkelijken arbeid een aanvang werd gemaakt. In dat stadium zijn wij thans. Geachte lezer, indien Gij uw bijdrage thans nog niet ingezonden hebt, aarzel dan nu niet langer. Wij durfden „Oranjestein" koopen, re kenende op uw financieele hulp- Nederlanders, Gij die zooveel deed voor Bielgen, Qpstenrij- kers, Russen e.a. stel het thans door uw eigen landgenooten in u ges-telde vertrouwen niet teleur. In naam van de noodlij-deinde ouden van dagen bij voorbaat onzen vriendelijken dank. verwondert ons geenszins. Zoo ergens, dan doel zich in de krantenwereld de wet gelden van het overleven van den meest geschikte; het was feeds lang duidelijk dat het „Nieuws moeilijk meer mede kon, en dat zijn commer cieelé leiding hoe langer hoe minder was opge wassen tegen de vinnige concurrentie der juist i-n dat opzicht uitblinkende Holdert-belangen. Vooral de Ochtend-editie, met haar dispropor tipneel hooge bijdrage tot onkosten, schijnt noodlottig te zijin geweest. Redactioneel' bleef het blad zoo goed als het maar zijn kon, bin. nen de door de commercieele leiding getrokken grenzen; Dr. Easton bleek zeker niet de min dere van De Veer en Ritter. En (Wij allen moe ten er hem en zijin medewerkers dankbaar voor zijn, dat zij het hooge peil van 'fatsoen wisten te handhaven waardoor het „Nieuws", gedu 'rende zijn gansche loopbaan! -ieders achting ver wierf en behield. Maar door het heengaan van dit oude en gerespecteerde blad zal' de „groo te" pers der hoofdstad worden teruggebracht tol feitelijk twee bladen, en dat maakt de trans actie tot een zaak van algemeen, men mag zelfs zeggen nationaal belang. Twee groote bladen lijkt te weinig- om stem te -geven aan hlle groote scroomingen en belangen in onze kwieke hoofdstad. „WIJ KUNNEN NIET MEER". Een fabrikant schrijft in „De Ned. Nijver heid", orgaan van het Verbond van Ned. Fabr. Ver., onder bovanstaamden titel' een jammer klacht, waaraan het volgende is ontleend: „De consumptie van het- goede, degelijk: Hollandsche artikel wordt steeds minder we gens te hoogen kostprijs. Niettegenstaande wij met verlies werkten hebben wij de prijzen ver laagd, maar het schijnt npg te duur te zijn. Wij kunnen niet meer! „Indien geen bescherming door tijdelijk in voerverbod komt, voorzien wij de grootste ma laise voor onze industrie. „Verder is een groote factor dat wij véél ;e kort mogen werken voor een zóó hoog week loon. Slechts intensieve arbeid bij concurree rende loonen kan ons met een tijdelijke be scherming uit den put helpen." De redactie van het blad teekent hierbij om der meer het volgende aan: Ter toelichting van het bovenstaande diefie dat in deze onderneming in 1914 een -weekloon werd betaald van f 21 en per week 60 uur werfl gewerkt, terwijl thans deze onderneming een weekloop van gemiddeld f30 moet betalen en dat bij een werkweek van- sléchts 45 uur. Wij kunnen ons volkomen verklaren, dat dt betrokken fabrikant onder dergelijke omstan digheden schrijft: „Wij kunnen niet meer". Maar of ook de arbeiders „niet meer kunnen?" De loonen stegen sinds 1914 met 150 pct,, terwijl de verhoudingscijfers van kleinhandels prijzen, berekend ook naar de plaats, waar de betrokken onderneming is gevestigd, uitwijzen, dat deze prijzen vanaf 1913December 1922 slechts zijn gestegen van 113 (1893 is 100 - op 166, dit is nog met geen 48 pct. De werktijd werd verkort met 25 pct. en dat terwijl de arbeidswet voor -normale omstandigheden een werkWeek niet van 45 maar van 48 uur toe staat. Wij meenen, dat in het bovenstaande geval wel een offer van de arbeiders mag worden gevraagd. Inderdaad de fabrikanten- „kunnen niet meer," maar of de arbeiders van hun rijde ook; „niet meer kunnen" betwijfelen wij: Het Nieuiws van dein Dag. De „Haagsc-he Post" schrijft: Het „Nieuws van den Dag" is eigendom ge worden van een combinatie waarin de „Tele graaf"-belang en schijnen te pverheerschen, en zal wel spoedig ophouden te verschijnen. Het Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinformatie bureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den handel, zijn over de afgeloopen week, eindigen de 13 April in Nederland uitgesproken 86 faiU lissementen tegen 56 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 13 April 1923 1228 faillissementen tegenover 779 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. BUITENLAND De wonderen der groote stad! De w-ereldstad Parijs heeft dezer dagen c- sensationeel egebeurteinis beleefd. Voor bet .eerst heeft er een verhuizing plaats gehad, waarbij het mobilair werd... opgehesohe-n 1 Zoo iets kende men in Parijs tot dusver nog niet. De meubelen werden steeds' op normale wipe de trappen der appartementen af- en opge dragen. Maar de wereldoorlog zou deze gewoonte te niet doen. De te huiir staande appartementen zijn schaarsch, de verhuizingen nog schaar- scher. Het vak: verhuizer, heeft bijkans afg-' daan. Vandaar dat de arbeiders in het meubel transportbedrijf zich tegenwoordig met vérhui zingen belasten. En zij doen dit o pde goed Holla-ndsche wijze: met een hijstihkatrol ei flink sterk tpuw. 't'Was dan ook iets ongekends voor de PariJ zenaars, toen er dezer dagen in de Rue Chev rt een geheele inboedel naar boven géhesch» werd. In de straat stond het zwart van d; menschen, die het wonderlijke wilden aan schouwen. Het lachsucces was daverend, tot groot vermaak van all'en werd een dei knechts van het bedrijf in de laatste fauteuil mee -naar boven geheschen. De „Matin" heeft er een foto van- Twee ton aan sChatkisbil'jetten gestolen. Op het postpakettenbureau van den spoot "weg te Bradford is een houten safe met een bedrag van 17.500 pond sterling (210.000 gin aan schatkistbiljetten gestolen. De biljetten wf den Dinsdag van het station St. Pancras ver zonden en hadden het filiaal van de Nation» Provincial and Union Bank of Engeland besternm half acht dus Don de bank waarom dwenen wijzig behoorer bet den ze te vei De laa zende ve de nog i records, weest te (twee eti 00k a die 52 u begon w van den. nog 89 1 Zondaj te Housi van 70 1 en o p d vagabone manager een waai thon-dan Een p; 'dansend en naar meisje d zich te vriend di Te Ba aan den maakte. (Misse, hij getrai hij tijdeli Meer 1 18 tot 2C te kenne slaan-, DE I In het nog on-di „Ook i geverdra; overeenk bereid, w ten en Het is ve op de sti het Duits overvalle; ker, maa; gevallene daarbij f den aang gebied a heid wor ,0-naaï Brussel i te Dui-nki eener eta van aan een duurzamt leveren." Over d berg ven „Stijfhi de Fran: vergissitt] genoegza van Poin jaar gele over Fra; de Ruhri met den taten spr te doen in -het Ri heeft hij 'gens her lebben kolen ko zeker, ha een drag Met well daarover licht dan hij in we niet onze levering verwacht! economis krachten zijn verw dekking De Dt Zaken b wijst ook vergelijk- rijk hebt leven, of Frankrijk kende ,zi de, van evenzeer Frankrijk gebroken Fgropear van de e volken e wachten, lot dit b geen and zetten, v, PP ons r<

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2