mm ALLERLEIBSHjf 11 geils, 'dan doei et gelden van geschikte; eft het „Nieuws t zijn commer. ider was opge. -entie der juist Idert-belangen, aar dispropor- Disten, schijnt actioneel' bleef zijn kon, bin. ding getrokken r niet de min. (Wij allen moe. dankbaar voor, fatsoen wisten f'ieuws", gedu irs achting ver- 'heengaan van zal' de „groo- teruggebracht naakt de trans- ten, men mag Twee groote te geven aan anlgen in onze MEER". 5 Ned. Nijver sran Ned- Fabr. I een jammer ontleend »ede, degelijk; ds minder we igenstaande wij de prijzen ver uur te zijn. Wij lor tijdelijk in- ,e grootste ma dat wij véél te 5ó hoog week bij concurree tijdelijke be tent hierbij on istaande diefie 1 een weekloon sk 60 uur werfl derneming een oet betalen en hts 45 uur, rklaren, dat de jelijke omstan 1 niet meer", neer kunnen?" met 150 pet,, i kleinhandels laats, waar de itigd, uitwijzen, jecember 1922 893 is 100) op ;t. De werktijd dat terwijl de ndigheden een un 48 uür toe nstaande geval s mag worden „kunnen niet i hun zijde ook; 1 wij. rland. andelsinformatiü Bureaux voor week, eindigen- proken 86 faiU ten in dezelfde April 1923 12: - hetzelfde tijd- ID stad! :zer dagen een fd. Voor bel plaats gehad, ;ehesohen 1 Zon isver noig niet- normale wijze af- en opge ze gewoonte t' appartementen ri nog schaar- t bijkans afg-" in het meubel lig met verhui' ,t o pde goed: ijschkatrol er voor de Partj le Rue Chev- rt ven gehesch'i' zwart van wilden a.m daverend, ul werd een dei' zatste fauteuit van» ein gestolen. an den spodr safe met eed (210.000 gitU )e biljet-ten Pancras ver in de National Engeland bestemming. De safe kwam Dinsdagavond te half acht te Bradford aan. Eerst 39 uren later, dus Donderdagmorgen om 11 uur, ontdekten (je bankautoriteiten, die kwamen informeeren waarom de safe niet was geleverd, dat zij ver dwenen was. Men heeft niet de geringste aan wijzing omtrent de verdwijning. De biljetten behooren alle tot een nieuwe emissie, zoodat bet den dieven niet zoo gemakkelijk zal vallen, ze te verzilveren. De laatste uiting van het aan waanzin gren zende verlangen naar steeds iets anders, zijn de nog voortdurend verbeterd wordende dans- records. Er is al een Miss Alkna 'Cummi-ngs ge weest te New York, die het 50 uur uithield (twee etmalen plus twee uurl), maar toen was er ook al gauw een Miss Mayer 'in Cleveland, die 52 uur en 11 minuten „duurde". Toen ze begon woog ze 113 pond en toen men haar van den gladden vloer wegdroeg, waren daar 89 van over. Zondag probeerden 8 paren en 6 solodansers te Houston, Texas, om een- record te maken van 70 uur, 's Avonds laat greep de politie in en op de niet heel duidelijke aanklacht van vagabondage werden 3 paren gearresteerd. De manager van de dansacademie stortt eecht-er een waarborgsom en toen mochten de Mara thon-dainsers hun onzinnig bedrijf voortzetten. Een paar uur te voren was een jongmensch 'dansend met Miss Hughes, i:n elkaar gezakt en naar een Turksch bad gedragen. Het meisje danste even alleen, tot er een hieuwen partner voor haar gerequireerd was. 's N aohts om twee uur begon een solodanser zich te scheren, waarbij een meehuppelend vriend den spiegel vasthield. Te Baltimore waren 14 dansers al 53 uur aan den gang, toen de politie er feen eind aan maakte. Eén werd tijdelijk waanzinnig. (Misschien ook was het wel andersom en had hij getracht een dansrecord te vestigen, omdat hij tijdelijk waanzinnig was). Meer dan twintig meisjes in Cleveland van 18 tot 20 jaar hebben nu reeds hun bedoeling te kennen gegeven om ialle records te gaan slaan. J r DE REDE VAN DEN DUITSCHEN MINISTER ROSENBERG. In het slot van zijn rede, heeft Rosenberg nog onder meer gezegd: Ook tot het sluiten vain vergaande arbitra geverdragen en andere den vrede verzekerende overeenkomsten was en is de Rijksregeering bereid, wanneer die op wederkeerigheid berus ten en onze souvereiniteit onaangetast blijft. Het is verbluffend, dat op het oogenbïik, waar op de sterkste militaire macht o pvele punten het Duitsche gebied is binnengevallen, niet de overvallene om bescherming tegen den inbre ker, maar deze om bescherming tegen den aan gevallene roept. Nog verbluffender is, dat hij daarbij gehoor vindt, terwijl de eischen van den aangevallene tot ontruiming van het invals- gebied als een teeken van moreele verstokt heid worden becritiseerd. „Onaannemelijk is voor de regeering het te Brussél vastgestelde, te Parijs bekrachtigde en te Duinkerken opnieuw aangekondigde systeem eener e tappen-gewij ze ontruiming, dat de bevol king van het kivalsgebied naar het heet slechts aan een tijdelijke, doch in de practijk -aan een duurzame loonslavernij voor Frankrijk zou uit leveren." Over de jongste rede van Poincaré zei Rosen berg verder nog: „Stijfhoofdig en niet bereid tot vrede houdt tie Fransche minister-president vast aan zgr vergissingen, zijn valsche argumenten en zijn genoegzaam bekende bedoelingen. In de rede van Poincaré zie ik bevestigd, wat Wilson vier jaar geleden over het program van paniek en over Frankrijks verlammingspolitiek zeide. Wat de Ruhractie betreft, kan Poincaré weliswaar met den besten wil niet van materieele resul taten spreken, maar hij weet toch mededeeling te doen van stichtelijke ontdekkingen die hij in -het Ruhrgebied zegt te hebben gedaan. Wat heeft hij ontdekt? In de kolenkwestie werd vol gens hem onze kwade wil bewezen, want wij hebben ons zoo 'ingericht, dat wij de Ruhr- kolen konden missen. Met alle kracht, dat :s zeker, handhaven wij in het vrije Duitschland een dragelijken toestand wat de kolen betreft. Met welke moeilijkheden voor onze industrie, daarover is Poincaré waarschijnlijk beter inge licht dan hij zijn hoorders wilde vertellen. Wat hij in werkelijkheid had kunnen ontdekken, is niet onze kwade wil ten aanzien der kolen- levering (wij hebben toch waarlijk boven alle verwachting gpleverd) maar onze wil om ons economisch leven met inspanning van alle krachten in stand te houden. Dat dit oins tegen zijn verwachting gelukt, is zijn werkelijke ont dekking en ontgoocheling." De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken besloot: „Het goed begrepen belang wijst ook den overwinnaar den weg naar een vergelijk. De volken van Duitschland en Frank rijk hebben slechts de keuze, met elkaar te leven, of met elkaar onder te gaan. Wanneer Frankrijk Duitschlands recht van bestaan er kende ,zijn gebied en souvereiniteit eerbiedig de, van verdeemoediging van zijin buurman evenzeer afzag als deze er niet a an denkt Frankrijks eergevoel te kwetsen, ware het ijs gebroken. Dan zo ude droom van vele goede Europeanen in vervulling kunnen gaan, die van de economische samenwerking der beide volken een nieuwen opbloei van Europa ver wachten. Zoolang echter Frankrijk de kracht 'tot dit besluit niet vindt, bestaat er voor ons geen andere keus, dan de tanden op elkaar te zetten, vereenigd te blijven in het vertrouwen PP ons redht en in het verzet te volharden. De rijksregeering zal zich er niet toe leenen om voor het uit den weg ruimen der tegenwoordige moeilijkheden de toekomst op te offeren. De erkentenis echter, dat in het Rijnland en aan de Ruhr onze toekomst op het spel staat, het geluk onzer kinderen en kindskinderen, deze erkentenis is het, welke ons, de nu levende ge neratie, den plicht oplegt en de kracht geeft, de beproeving te doorstaan." PLAATSELIJK NIEUWS ZUIDSCHARWOUDE. Het zal bekend zijn, dat verbruikers van een bepaalde zeep een bon in een pakje kunnen vinden, welke recht geeft op een belangrijke prijs. Mej. de Wed. Kooij alhier was een van de gelukkigen en on'tving, na de bon te heb ben opgezonden, twaalf zilveren theelepeltjes. Voorzeker een buitenkansje. ZUIDSCHARWOUDE. De prijs der melk is alhier met 2 cent pér Liter verlaagd. ZUIDSCHARWOUDE. Door het Centraal Stembureau zijn alle lijs ten voor de gemeenteraadsverkiezing geldig verklaard en de daarop voorkomende candida- ten, 35 in getal, gehandhaafd. NOORDSCHARWOUDE. NATIONAAL HULDEBLIJK. Het bestuur van de. cominissie voor de inza meling van gelden voor hef Nationaal Hulde blijk bestaat uit de heeren: Jhr. H. A. van Spengler, Burgemeester, Eere-Voorz.., J. H. Keizer, vqorz., Ds. O. J. Staal', secret., Ide Zijp;, penningmeester, J. Kuiper, H. Swager. G. VAN GULIK. In den ouderdom van bijna 68 jaar is te Broek op Langendijk overleden G. van Gulik, oud:afslager aan de Langedijker Groentemarkt. Van de week hoorden wij reeds van den zorge- lijken toestand, waarin hij verkeerde en al' spoe dig moesten wij vernemen, dat hij van ons was heengegaan. Ook zijn verscheiden is een waarschuwing voor ons allen. Het is zijn tijd geworden en 'tis of we hem nog hooren af slaan. Dat is lang geleden; de schuitjes of pra men met groenten kwamen voor, Van Gulik zette in en wanneer het mijn was geroepen kwam er een andere schuit voor, fen zoo ging het door tot de veiling was afgeloopen. En Van Gulik verstond de kunst. Was altijd op zijn post, en had koopman en bouwer tot! vriend. Meermalen mocht Van Gulik blijken ontvangen van waardeering; men kon niet bui ten 'hem, hij was de man op de veiling en te evenaren was hij niet. Het is pf met zulke personen, eenvoudig, werkzaam en daarom geacht, een stukje ge schiedenis, eene levende herinnering heengaat. Wanneer wij hem bij zijn heengaan ons nog herinneren, in de kracht van (z'n 'leven, hem zien en hooren afslaan, zoo vlug! als '1 maar kon1, zidh nooit vergissende,,dan denl^n wij toch terug aan een tijd, waarin het gemeenschaps gevoel hooger stond dan tegenwoordig. Van Gulik heeft een werkzaam léven achter den rug, kende zijn plichten en vervulde zijn taak met eere. Hij ruste in 'vrede 1 Opmerkingen van Teeuwis. „DE" CANDIDAAT. Ziezoo, eindelijk is mijn hartewensch vervuld en ben ik candidaat voor den gemeenteraad. Het gebeurde nog onverwachts I Toevallig was ik lid van ee nkiesvereenigteg en juist van die, waar nog een naam op de lijst te kort was. Ik sprak juist eens 'n woord over bezuini ging, en. ziedaar, 'toog viel op mijl Eerst stribbelde ik fatsoenshalve nog wat tegen, ik wou wel graag, maar om direkt toe te happen, dat ging natuurlijk niet. Op 't laatst liet ik me dus overhalen, gezien het vertrouwen, dat in mij werd gesteld, en zander mij zelf te stemmen, sta ik toch op de lijst. Ik voel mewat 'n eer 1 Den volgendendag ben ik direkt iedereen vriendelijk gaan aankeken. Ik groet veel meer1 dan anders, en vbeg daarbij heel onschuldig soms nog eene opmer king over 'tweer er bijll Mijn vrouw stemt me zeker; ik heb haar verteld, dat ik nog kans heb om "wethouder te worden en dat geeft nog extra en daardoor geniet ik nog meerdere emolumenten: Wellicht lid der Gascommissie, idem van Schoolver zuim, Landstormcomité, Oranjefeesten enz. enz. De eer der familie zal er door stijgen, dat begrijpt ieder familielid wel, zoodat zij mij allen wel zullen stemmen. Stel je voor, straks zit ik op fcoo'n mooien zetel in 't gemeentehuisI Dat is toch voor naam, en als jé- wat zegt, staat het in de Langedijker krant, jammer maar, dat als ik niets durf te zeggen, dat er dan ook niets in staat. Langen ijkers, sverrv. op mij, je belangen zal 'ik behartigen. Mijn hartelijken dank aan degenen die mij candidaat hebben gesteld. Met vele groeten, TEEUWIS, Langedijk. WAAR OOK DE VROUWEN BELANG IN STELLEN. Wie in Januari geboren is Men weet het, niet waar en als men het niet weet, dierie men het tóch te gelooven dat de maand, waarin de mensch het levens licht zag, van overwegenden invloed is op zijn karakter. Vooral op het zwakke geslacht schijnt volgens „de geleerden" deze stelregel van toe passing. De „geleerden" dan zeggen: Wie in Januari geboren is, wordt een voortreffelijke huisvrouw.. Haar karakter neigt ietwat naar het zwaarmoe dige. Zij heeft een gped hart en voelt alles voor smaakvolle maar eenvoudige kleeren. Wie in Februari jarig is, wordt een voortref felijke vrouw; en moeder, maar houdt dól veel va^t opschik. De vrouw van Maart is luidruchtig, babbel- ziel^, vlijtig en slordig; zij heeft handelsgeest, geeft graag veel geld uit voor hoeden en ja ponnen, koketteert en is goedhartig. Ook de Aprilmeisjes zijn maar al te graag netjes. Daarnaast zijn deze slechts matig intel ligent en sterk wispelturig. De Mei-zoentjes zijn lief, zacht en elegant. De Juni-bloem is onstuimig en oppervlak kig. Haar smaak neigt sterk naar den opzichti- gen kant. Allen, die in Juli haren verjaardag vieren, hebben een hobby voor directoire-japonnen, zijn humeurig en houden van bonbons, gel'eiefi en taartjes. is een vrouw in Augustus geboren, dan is zij mild en breed in haar oordeel, maar spil zucht en opzichtigheid zijn haar daarnaast niet vreemd. In dit opzicht verschilt zij hemels breed met hare September-zusters, die, bemin nelijke wezentjes als zij zijn, spaarzaam zijja ien smaakvolle kleeren dragen. De October-dochters zijn prettig in den omj gang. Wel praten ze veel en druk; "wel is hare fantasie onbegrensd, maar zij hebben een op- geruimden aard, zin voor hurpor en sympathie ke vergevensgezindheid. Verantwoordelijk heidsgevoel' is verre bij haar te zoeken. Royaal en goedig zijn zij, die in November ter wereld kwamen, daarnaast zijn ze lichtge raakt, maar dra verzoend. Haar talenten als huisvrouw beduiden niet veel, haar talenten als moeder zijn groot. En als ten slótte een vrouw in December haar geboortefeest viert, dan paart zij aan per soonlijke aantrekkelijkheid een neit te bedwin- 'gen zucht om dure kleeren te koopen; dan feaan haar neigingen naar bontmantels en zij den. jurken; dan verft en poeiert zij zich en dan veroorzaakt zij niet zelden langzaam maar zeker den ondergang van den man, dien zij Ontmoette, door hem finaal te ruïneeren. O. de S. uit „Het Handelsblad'': INGEZONDEN (De Redactie neemt voor den inhoud dezer ru briek geen verantwoordelijkheid op zich.) 1 Broek op Langendijk. Mijnheer de Redacteur 1 Het bestuur van het ziekenfonds „Steunt Elkander" 'zou het zeer o pprijs stellen, als u onderstaande kegelen in uw veel gelezen blad wildet opnemen. Bij voorbaat onzen dank. In verband met de aanhangige ziektewet heeft het bestuur onlangs den Bondsvoorzitter van den N.-H. Ziekenbond over laten komen, om het reorganisatieplan in ons ziekenfonds wezen te bespreken ia eene Openbare Verga dering. Dit heeft tengevolge gehad dat het be stuur geheel en. al medegaat met. het plan. Om'nu reeds een aanvang te maken met de reorganisatie, „althans wat betreft eene uit- keering van 70 pet. van het loon", heemt het bestuur de vrijheid het volgende onder de oogen van het lezend publiek uwer Courant te brengen, vooral: „patroons die personeel in dienst hebben". In de eerste plaats zouden wij de „H-H. Pa tioons" aanraden, te weten dat hun arbeiders, lid zijn van het ziekenfonds „Steunt Elkander'1'. Blijkt het', dat zij dit niet zijn, dat zijl dan Zorgen dit oogenblikkelijk geschiede. Jongens van 14 jaar kunnen reeds ingeschreven wor den als adspirant lid; bij-16-jarige leeftijd gaan zij over tot vol lid. Het bestuur acht het beslist noodzakelijk, dat elk loontrekkend arbeider lid is van 'het ziekenfonds; n.t. de leeftijd niet te 'boven zijnde voor aanneming. In veel gevallen zal men zien, dat als een arbeider ziek wordt, en geen lid is van het ziekenfonds, hij de hoop' heeft dat zijn patroon evengoed zijn loon uit betaald, en... bjj deze toestand te de bedrijven, kon dat wel eens nret mede vallen. Is het nu zoo, dat reeds eene uitbeering geschied van uit het ziekenfonds, dan zal de patroon allicht iets-'bijdragen. Dóch er is nog meer, en dat lis wel dit. Op het''©ogenblik ontvangt 'de verzekerde circa 35. pet. van het loon bij ongesteldheid, tegen eene contributie van f 10.40 per jaar. Nu acht het bestuur het van groot belang, indien de Patroons er toe konden overgaan, om ook zoo veel voor hunne arbeiders te contribueeren. Indien dit geschiedde, dan kon aan den on- gestelden arbeider eene uifkeering verstrekt worden van p.m. 70 pet. van het loon. Het zou wegnemen de moeilijkheid voor den patroon, „indien dez efinantieel zich niet krach tig gftteoeg voelt om iedere week aan te pas sen",''en toch uit zedelijkheidsóogpunt, het gaarne wilde doen, en.-., voor den arbeider zou het wegnemen het gevoel van te ontvangen, wat noode eigenlijk kon gegeven worden. Voor al bij een zïekteduur van verscheidene weken, is dit soms zoo zwaar voor beide zijden. Nogmaals zij gezegd, dat dit voor beide par-'l tijen naar het oordeel des bestuurs de beste aannemelijkste weg is. r, Zoodoende passen wij ons reeds aan bij de a.s. ziektewet; dit ten eerste. Vervolgens weet de patroon dat zijn arbeider bij ziekte eene vrij behoorlijke somma uitgekeerd ontvangt; de ar beider behoeft geen vrees te koesteren: „zou mijn patroon nog iets er aan toevoegen", en eindelijk: staan beide partijen vrij tegenover elkander. Het bestuur hoopt hiermede, mijn heer de RedacteurI succes te hebben. Tot het geven van alle inlichtingen, gaarne bereid. Het bestuur: P. STAMMES, voorzitter. D .BAKKER Dz., Secretaris. C. BALDER, Db.buurt, penningm. N. V. DË TIJDGEEST Opgave van het Hoofdagentschap C, Paarl- berg te Oudkarspel. Dinsdag 17 April 1923. Prijs van f 1500 5438 1000 3732 13305 400 6454 19164 200 5761 200 5761 100 4026 5626 16872 17363 17692 Woensdag 18 April 1923. Prijs van f 25000 3065 2000 11693 1500 5548 1000 6000 19525 400 10709 200 11242 100 20613 MARKTBERICHTEN. Q -- LANGEDIJKER GROENTEMARKT BROEK OP LANGENDIJK. 18 April. 1060c kilogram roode kool 5,807,90. 44575 kilo gram gele kool 3.40—5.90. 34700 kilogram deenschei witte kool 2.402.90. 16500 kilogram uien 1.401 (.80. Drielingen 1.40—1.50. 3450 kilogram peenf 0.700.80. 2200 kilogram bieten 0.80. 550 kilogram rabarber 3.3.60. 19 April. 5250 kilogram roode kool 4.90—6.70. 29800 kilogram gele kool 4.5.80. 27150 kilogram deenschei l witte, kool 1.802.70. 9350 kilogram uien 1.50 .2.40. Drielingen 1.501.60. 5700 kilogram peen, 0.80—1.—. 550 kilogram blauwe aardappelen 1.30. 1534 kilogram witlof ie soort 7.80—10.10. idem 2e suort 2.4.20. NOORDERMARKTBOND 18 April 1923. Grove uien .40—11.80, drielingen 1.30—1.60 peen 0.70—0.80, roode kool 5.306.80, doorschot 4.40—5.90, gele kool 3.90—5.70, doorschot 2.— —4.50, deensche witte 2.203.doorschot 1.80—2.50, kroten 0.60, rapen 0.40. Aanvoer op 17 April: 12990 kilogram uien, 4425 kilogram peen, 50950 kilogram roode kool 27850 kilogram gete kool, 116625 kilogram deensche witte. 19 April 1923. BI. aardappelen 1,40—1.60, bravo's 0.80, gro- Ve uien 1.20—2.30, drielingen 1.10—1.70, peen 0.50—0.60, roode kool 4.70—6—, doorschot 4.5.10, gele kool 4.5.70, doorschot 2.20 —3.10, deensche witte 2.10—2.80, doorschot 1.80—2.60. Aanvoer op 18 April: 100 kilogram aardap pelen, 15760 kilogram uien, 6250 kilogram roode kool, 34175 kilogram gele kool, 11085 kilogram deensche witte, 2200 kilogram kroten 1000 kilogram rapen. WARMEN HUIZEN'. 17 April 1923. Roode kool 3.506.90, deensche witte kool 2.102.90, uien 1.401.80, drielingen 1.20- 1.40, peen 0.90, uitschot roode kool 1.90—2.20 uitschot witte kool 1.401.90. Aanvoer: 8920 kilogram roode kool, 27750 kilogram witte kool, 7285 kilogram uien, 4175 kilogram peen. 18 April 1923. Roode kool le soort 4.905.80, 2e soort 2.90 3.10, deensche witte kool 2.102.90, uien 1.401.60 drielingen 1.101.40, Aanvoer: 11305 kilogram roode koo-1, 34445 kilogram deensche witte, 5415 kilogram uien. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. 18 April 1923. Appelen 4.-12.—, peren 6.19—, Ra barber 3.70—-7.10, p. 100 bos, radijs 5.10—8.10 p. 100 bos, raapstelen 1.803. per 100 bos, uien 0.802.20 Spinazie 1.605.60, kropsla 4.10 7.per 100 stuks, witlof 10.14.2e soort' RECHTZAKEN ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 17 April. UITSPRAKEN. Jan S'., Zijpe. belemmering, f 100 boete of 30 dagen hechtenis. Arie K., ged. bedelarij, nader onderzoek .ge last. G. J. v. Sch. Andijk, diefstal, 1 teaand gev. NIEUWE ZAKEN. Eindelijk voor elkaar. Ger. W., 'n Heldersch werkman, gedetineerd ter zake het plegen van handelingen bedoeld te art. 247 W- v. Str. stond hu nog eens terecht. De zaak was al eenige malen uitgesteld, om dat men nader wenschte te onderhoeken in hoeverre beklaagde voor een voorwaardelijke Veroojdeeiing jn aanmerking zou kunnen ko men. De officier nam nu, een besluit en wil

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3