NIBU WE i ISff L1 ühtli- reu. Zaterdag 21 April 1923 1° Blad 32e J&arg derhof D. aar dreigde, orden toege- lerkoggen is ïnaamd „De :igen polder- hadden zich 'erközen niet ling, waarop krasse maat- last igaf om belette haar storten, door ien gang en :rkeering op, veel1 last en :er. Van een st bedorven. ;chter leelijk verschillende is verboden oomingen te 1 hij vandaag :r aanneming tegén hem trof een' feit, gesteld, dus irderen. rerf, Ple- Carbol i- Mem uur- 1AAR. lil'O' 47. «iWMMfc VteiM&f*N»0» SS LANIiEDIJKER Dit Nummer bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLAD. LANGE DE MORAAZ Vlkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." ALLE MOGELIJKE VERZEKERINGEN REVUE VAN DE WEEK eden rijn. ituums Nieuwe Lbbekerk, SLEU- 17 April. opmerking is niet nieuw, dat de Eerste er der Staten-Generaal gaandeweg gebro- heeft met allerlei tradition, welke zij vroe- eere hield. To t die goede oude gewoon- behoorde ook: beknoptheid bij de discus - het slechts aanroeren van de „groote Van dit alles valt niets meer te bespeu- Zes dagen lang heeft de Senaat gewijd de Algemeene Beschouwingen over de begrooting 1923. Donderdag-middag jl. zij er eindelijk door. En vervolgens ging een iets-sneller „tempo", zoodat aan het van de week de Begroot injgen van Bin- Zaken, Financiën en "Marine waren afge- over Hoofdstuk VI moest op 17 April gestemd worden. De aanneming van Ma- staat natuurlijk vast. Slechts de soc. demo- ische (misschien ook de vrijz. democrati- fracfie stelde zich voor, te „getuigen" tegen het Hoofdstuk te stemmen, doch de Senaat in zijne tegenwoordige samen- 42 Rechtsche t.o. 8 Linksche leden telt, efde Minister Westerfeld zich geen secon- Jongerust te maken. Eerst als de Vlootwet s aan de orde komt, begint 't voor dezen ^indsman te „spannen" 1... Vrijdagmiddag er acht van de vijf tig Senaats-leden pre- D enestor, die gedurende generaal Van rst's ziekte (welke eene gunstige wending de leiding voert, was dus wel genood- de stemming over Marine tot den 17en erschuiven. Er de mededeeling aan vast - pend dat op Woensdag 18 April de Plat- der Braat in de gelegenheid zou zijn, het rerp tot afschaffing van den Zomertijd in Senaat te verdedigen. In zijn Memorie Antwoord wijst de heer Braat elk com- is van de hand; blijft met „echt-agrari- halsstarrigheid op z'n stuk staan: weg den Zomertijd, ook als die tot den mid- :er zou worden beperkt! Het vrij algemeen oelen op dit oogenblik is nog steeds, dat heer Braat de meerderheid in de Eerste aer niet op zijn hand zal kunnen krijgen, ver de Senatoriale discussien der afgeloo- week zal ik zeer kort zijn. Minister Ruys Pt nog eens verduidelijkt, dat onze weer- :ht moet strekken tot beveiliging van onze traliteit, dat wij slechts defensief zul- optreden, alsook: dat zooveel mogelijk ook de defensie moet worden bezuinigd. Ont lening is slechts mogelijk indien de heer- leuze „De wapens neer!" door alle vol- wordt aangeheven en... gehoorzaamd. Doch Ier is 'thelaas nog lang niet! Minister De r sloot zich daarbij aan en „onderstreepte eens met veel nadruk, dat geleidelijke in ging van de defensie-uitgaven onvermij- ik zal zijn. De premier en zijn ambtgenoot Financiën verklaarden in gansch ondub- innige bewoordingen, dat in Nederland het randels-stelsel regel moet blijven; buiten- one omstandigheden kunnen (als bij de enwet) noodzaken tot het treffen van derings-maatregelen. Dat zooals de v. d. Lande had beweerd het Kabinet- s bij zijn handelspolitiek „onder oud-libera, invloed" .zou verkeeren, betwistte de pre- r met alle kracht. Exc. de Geer betoogde or de zooveelste maal, dat bezuiniging to pmoet blijven staan, ook ten einde druk der belastingen (waarvan het ondulü- e door mr. De Geer, die verklaarde zich opperbeul" te gevoelen van den fiscus;, werd ercend), in de toekomst te kunnen hinderen. Het vervangen van. directe door irecte belastingen is van dit Kabinet met wachten, evenmin het kiezen van een ter „tempo" bij de aflossing van de Crisis- lingen. Het snoeimes: daarvan moet nu red en uitkomst worden gewacht. „Het moet riep de minister van Financiën uit „ook in allerlei tot dusver onmisbaar geachte dingen worden gezet! Nog deelde Z.Exc. o.a. mede, dat een njeuw ontwerp, nooduitkeering door het Rijk aan de Gemeenten, gegrond op ge heel nieuwe gegevens, op komst is. De vrijz. democratische professor Van Embden hand haafde zijn motie, welke de uitspraak bevatte, dat de totale uitgaven voor leger en vloot te onzent niet meer dan 30 millioen mogen bedra gen .Zoowel de Regeering als de heer Iden- burg hadden afdoende aangetoond, dat het kie zen van zulk geheel willekeurig cijfer niet te verdedigen is, terwijl ook dr. Van Embden's vergelijking van Nederland met Denemarken, een land zonder koloniën en geografisch van gansch ander karakter 1 absoluut falikant moet heeten. De motie-Van Embden werd ten slotte verworpen met 24 stemmen tegen 6 vrijz. en soc.democraiische. Ook onder de warmste vrienden van bezuiniging pp defensie-uitgaven zijn er zéér velen, die van een „fantastische^ motie als die van dr. van Embden niets moeten hebben. Waarom de hooggeleerde senator zich het echec niet bespaarde door intrekking, is inderdaad niet duidelijk... Nog zij aangestipt, dat minister De Geer bij de behandeling van zijne Begrooting Vrijdag j-ï- verklaarde, geen verandering in het stelsel van de Tabakswet ,te willen brengen; z.a. men' weet, wordt wijzi ging van het banderollen-systeem overwogen. Deze Senaat blijft nu nog silechts een korte poos in leven en zal dan plaats maken voor eene Eerste Kamer, krachtens de E.V. ge vormd. De verkiezingen voor de Provinciale Staten hebben de RechtsChe partijen (vooral de chr. historische) over het algemeen winst of bevestiging van hun positie gebracht. De berekening is, dat de nieuwe Senaat 31 Recht sche en 19 Linksche leden zal tellen: 16 Katho lieken. 8 anti-revolutionairen, 7 Chr. histori- schen, 9 soC- democraten, 7 Vrijheidsbonders 2 Vrijz. Democraten en 1 Plattelander van L. De jongste provinciale verkiezingen hebben aangetoond het al-meer inzinken, afbrokkelen van macht en invloed van den Vrijheidsbond. Op 17 April hervatte de Tweede Kamer hare werkzaamheden. En zij staat nu voor een extra rijke en „interessante" agenda. De schrome lijke geldverspilling aan de Hembrug (waarvan ten onrechte beweerd werd, dat er eene spe cial ecommissie van onderzoek voor zou wor den aangewezen, terwijl de commissie v. d. Voort van Zijp nog „springlevend" is:) zal natuurlijk object van interpellatie worden. Het tweede Bioscoop-ontwerp heeft de gemoederen niet weinig geprikkeld en zal dat in stijgende mate blijven doen, staat vast. De memorie van Antwoord van het Dienstweigerings-ont- werp is bij de Kamer ingekomen. Het besluit van den Ministerraad tot invoering van den 55-urige werkweek voor verplegend personeel bij Rijks-werkinrichtingen heeft reeds allerlei protesten uitgelokt en is een ontwerp, bij uit stek geschikt om bijv. door den heer Schaper tot „het stellen van vragen" aan de „groene tafel" te worden gekozen. Minister Heemskerk verdient warme hulde voor zijne maatregelen tot het minder somber maken, 'het door grauwe verveling tot folte ring wordende leven van de ongelukkige bewo ners der gevangenis-cellen wat „opvroolijken Dat is een goed en sympathiek streven, waar door de celstraf minder demoraliseerend zou kunnen worden dan die nog steeds is. De vrijspraak van den Goudschen journalist, die terechtstond wegens beleediging van een politieinspecteur, zal ook ver buiten den kring der politieke geestverwanten van den ex-be klaagd emet ingenomenheid zijn vernomen. Evenals de tijding, dat hét O-M. in die vrij spraak berust. Te Rotterdam had een „liefdedrama" plaats, waarbij de Romeo zelfmoord pleegde en de Julia ernstig gewond werd. In de „bella-donna- zaak" veroordeelde het Hof te Amsterdam Doorgeest tot 4 jaar en de beide vrouwelijke beklaagden (tot voorwaardelijke straf veroor deeld), thans beiden tot 9 maanden onvoor waardelijk. De Haagsc'he „professor" .Otto-Otto Is met de Noorderzon vertrokken, tot smart van de genen, die nog vorderingen op hem hebben. Eene 'Rotterdamsehe Bank is op de sluwst- denkbare wijze voor 50 mille opgelicht en twee jaar, nadat het delict plaats had is iemand gearresteerd, die vermoedelijk toen inbraak heeft gepleegd ten gemeente-huize te Zeist. Men kent het oude spreekwoord van „al zou den de raven 't uitbrengen..." In dit geval was een vinger-afdruk den delinquent noodlottig. In de jongste „brand-rubriek" vindt men vermeld een geweldige verwoesting" door het vuur aangericht in de sigarenfabriek Van den Akker, te Stratum (Br.) welke fabriek met de bijbéhoorende gebouwen 'geheel in de asch werd gelegd. Uit de jongste Personalia: de Schout-bij - nacht Gooszen wordt commandant der Indische zeemacht. Het gerucht dat mr. Dr. van Leeu wen zou aftreden als vice-president van den Raad van State en vervangen worden door graaf Van Lynden van Sandenburg, den Com missaris der Koningin in Utrecht, blijkt een „canard" te zijn. Misschien wel een lïchtelijk- boosaardig „eendje"?... Tenslotte een ietwat-luguber klinkende, maar nuttige wenk: men denke aan zijn testament! De jongste wijzigingen, in het B.W. gemaakt ten aanzien van de erfopvolging en de rechten van echtgenooten bij overlijden, maken 't voor velen dringend noodig de kwestie van hun eventüeele nalatenschap en wat daarmede ver band houdt", met den notaris eens rustig te be spreken. Te wachten daarmee, „tot de nood daar is" (zooals Huijgens eens schertsend de etymologie van het woord notaris verklaarde), is in menig geval ongewensCht. En men hoede zich ook hier tegen het adviseeren van heel- of half-onbevoegden!... BUITENLAND. Zoowel de Fransche ministerpresident als de DuitsChe minister van Buitenlandsche Zaken Rosenberg hebben in de afgeloopen week het schadevergoedingsvraagstuk en de bezetting het Roergebied besproken. Beide redevoerin gen. die van Poincaré te Duinkerken uitgespro ken en die van Rosenberg Maandag in den Rijksdag gehouden, werden van groot belang geacht. Zij hebben evenwel de oplossing van het schadëvergoedingsvraagstuk- naderbij ge bracht. De Fransche Minister-president heeft nogmaals bevestigd dat Frankrijk en België vastbesloten zijn het Roergebied niet te ont ruimen voordat Duitschland gecapituleerd heeft en dan nog zal de ontruiming niet geschieden, wanneer Duitschland zich tot vage beloften be perkt. Integendeel bevestigde hij de besluiten van de Fransch-Belgische besprekingen te Brus sel van eenige weken geleden en. die van Pa rijs, welke jongstleden Vrijdag en Zaterdag werden gehouden, dat de ontruiming van het Roergebied zal geschieden naarmate Duitsch land zijn verplichtingen nakomt. De Duitsche Minister van Buitenlandsche Zaken Rosenberg nam een geheel tegenover gesteld standpunt in. Het belangrijkste punt uit zijn rede is wel dat, waarin hij mededeelin- gen deed over de voorstellen die Staatssecreta ris Bergmaan in Januari j.l. aan de Parijsche conferentie der geallieerden heeft willen aan bieden, doch welke door het afbreken van de conferentie van Fransche zijde werden afge wezen. Deze voorstellen kwamen hierop neer, dat Duitschland zich bereid verklaarde een schadevergoeding te betalen van 20 milliard goudmark, terwijl dit bedrag na vier en acht jaar telkens met 5 milliard zou kunnen Worden vermeerderd indien een internationale com missie Duitschland daartoe in staat zal stellen. In totaal verklaarde Duitschland zich dus bereid tot het betalen van een bedrag van 30 milliard goudmark. Zoo staan de beide partijen op het oogenblik nog even ver van elkaar als voorheen. De reis van den vroegeren Minister voor de verwoeste gebieden Loucheur naar Londen, welke schijn baar ten doel had eenige toenadering teweeg ■te brengen tusschen de Engelsche en Fran sche regeering, schijnt weinig resultaat te heb ben opgeleverd. In Frankrijk gingen de Natio nalisten na het bekend worden van dit uitstapje van den vroegeren Fransehen minister naar Londen geweldig te keer en hebben niet na gelaten invloed uit te oefenen op den Fran- schen premier, dat hij toch vooral zou 'vasthou den aan zijn politiek tegenover Duitschland. Wat heeft deze politiek echter opgeleverd? Wij hebben gezien dat tijdens het 'bewind van zijn voorganger, Briand, Duitschland begonnen is, betalingen in baar te doen, welke reeds de 4 milliard goudmark overschreden. Zoodra ech ter Poincaré, de man van wien men in Frank rijk alles verwachtte, aan het bewind kwam, hebben deze betalingen een eind genomen. De Duitschers leverden voor de bezetting van het Roergebied dagelijks een aanzienlijke hoeveel heid steenkolen en cokes- Zoodra verwezen lijkte Poincaré zijn geweldpolitiek door de be zetting van het Roergebied of deze leveringen namen een einde. Doch bovendien hebben Frankrijk en België op het oogenblik de lasten voortvloeiende uit de bezetting, te dragen. Deze zijn niet gering en een Emgelsch blad becijfert ze op een half millioen goudfrancs per maand Er is dan ook veel waars in het slot van de rede van Minister Rosenberg, wanneer hij zegt, dat er slechts één keuze is; Duitschland en Frankrijk moeten samen leven of zullen samen ondergaan. Gedurende de afgeloopen week zijn de Fran- sc'hen en Belgen overgegaan tot de bezetting van een nog grooter aantal mijnen. Het schijnt hen thans te gelukken dagelijks een kleine hoeveelheid kolen, klein in vergelijking met het geen Duitschland vroeger leverde, naar Frank rijk en België te zenden. De begrafenis van de slachtoffers te Essen heeft geen aanleiding gegeven tot incidenten, terwijl het proces tegen de directeuren nog niet begonnen is. De uitwij zingen en arrestaties duren onverminderd voort Maandag heeft de Engelfeche kanselier voor de Schatkistde begrooting voor het 'nieuwe Financieelë jaar ingediend- In zijn rede welke hij daarbij in het Lagerhuis hield, heeft hij een overzicht gegeven van den financieelen toe stand van het Britsche Rijk. Hij verklaarde in staat te zijn de verplichtingen van Engeland ten opzichte van de aflossing der schulden te kunnen nakomen en tegelijkertijd te kunnen, overgaan tot een kleine vermindering van den belastingdruk. De begrooting heeft overal in Engeland een goede ontvangst gevonden. Het proces tegen Mgr. Tichon in Rusland is voor- loopig uitgesteld. Intusschen is bevestigd, dat Aartsbisschop Budlriewicz is terechtgesteld. Zijn stoffelijk overschot is op de algemeene be- graafplaats ter aarde besteld. De Raad van den Volkenbond komt op het oogenblik te Geneve bijeen, in de eerste plaals ter behandeling- van de Oostenrijksche kwestie. BINNENLAND. EERSTE KAMER. De Zomertijd in de Eerste Kamer. Er was Donderdag nóg meer belangstelling dan Woensdag in de Eerste Kamer voor de behandeling van het wetsvoorstel van den heer Braat tot afschaffing van den Zomertijd. Op de gereserveerde tribune waren zeer veel leden der Tweede Kamer aanwezig. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft verklaard, dat invoering van den Zomertijd vóór den len Juni den dienst der Spoorwegen geheel in de war zou sturen, zoodat de Regeering ernstig over weegt, indien de Eerste Kamer het wetsont werp Braat zou verwerpen, dit jaar den Zo mertijd op 1 Juni in te voeren. De verdediging van den heer Braat bracht vele vroolijke oogenblikken. Zijn wetsontwerp is verworpen met 35 tegen 9 stemmen. - De heer Braat heeft in zijn verdedigingsrede verklaard, dat de boerenbevolking haar actie niet zal staken, wanneer zijn ontwerp verwor- pen werd. Hij werd op den Binnenhof 'met een hoera'tje ontvangen, terwijl fotografen hem kiekten. De Kameroverzichtschrijver van het „Han delsblad" laat zich als volgt uit: ,.De zomertijd behouden!" juichten bulletins in Den Haag. Neen, de zomertijd is,voorloopig, voor 't grootste deel om hals gebracht. Het voorstel Braat is afgestemd... maar minister Ruys heeft medegedeeld dat, wegens de onzekere houding van 't buitenland en omdat de spoorwegen hun zomerdienst niet eer in elkaar konden krijgen (spoorwegdirecties plegen al sinds jaren tel kens weer verrast te worden door de meest normale zaken zooals Paasdh- en Kerstmis- drukte, hoeveel te meer dus door een Kamer votum!) de zomertijd niet voor 1 Juni izou kun nen worden ingevoerd. Zoodat w ij dit jaar dien tijd juist dan zullen hebben, wanneer de dagen toch al lang zijn en wij hem dus, voor levens genot ën bezuiniging, het minst noodig hebben. Waarlijk, de heer Braat kan, ondanks zijn ne derlaag, vrij tevreden zijn. Hij heeft, tot 1 Juni, d.w.z. voor minstens de helft van den tijd, den zomertijd geblokkeerd. Na de inlichtingen van Minister Ruys, die o-a. mededeelde dat de regeling van den dienst der spoorwegen nog wel met de invoering van den zomertijd rekening kan houden, mits die dienst vóór 1 Juni werd ingevoegd, verdedigde de voorsteller van het ontwerp, het Tweede Kamerlid Braat (Plattelander) zijn voorstel. Aan de pers verwee;t spr. dat zij de voor-'

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1