jew Laiaiter Cd," 21 april 1923. cc nu BESCHRIJVINGSBRIEF voor de 10e ALGEMEENE VERGADERING van den „NOORDERMARKTBOND" te houden op i VRIJDAG 20 APRIL 1923, des namiddags 1,30 uur ten lokale van den Heer C. VIS te OUDKARSPEL. AGENDA. j 1 Opening door den Voorzitter. 2 Lezing Notulen van de Vorige Algemeene Verga dering. 3. Ingekomen stukken en Mededeelingen. 4 Rekening en Verantwoording van den Penning-, meester. 5. Jaarverslag van den Bonds-Secretaris. 6. Jaarverslag van de Commissie van Beheer der markt. 7. Uitloting der laatste aandeelen. VOORSTELLEN. Van het Bestuur: la. Het Bondsbestuur stelt aan de Algemeene Verga dering voor, om de helft der gelden, benoodigd voor liet rentekapitaal der sluisvergrooting, te betalen uit de Bondskas en het restant hiervoor benoodigd, te bestrijden uit het Vio°/o marktgeld,, dat aan de aange sloten vereenigingen wordt uitgekeerd. Toelichting. Het Bondsbestuur meent hiermee aan de financieel yg» zwakke vereenigingen tegemoet te komen, welke zich moeilijk kunnen bedruipen als van het bedoelde 1/10°/o eerst alle renten betaald moeten worden. b. Het Bondsbestuur vraagt van de Algemeene Ver gadering machtiging, om den betaalmeester op te dra gen, waar dit gewenscht wordt, een briefje in te vul len, waarop het totaal-bedrag van al de geveilde pro ducten van iederen aanvoerder op zich zelf zal voor komen en dit met zijn handteekening te bekrachtigen Een en ander voor de Inspectie der Inkomstenbelas ting. Toelichting op de algemeene vergadering, c. Het Bondsbestuur legt aan de algemeene verga dering voor. om het machtiging te verleenen de vol gende vergoedingen toe te kennen voor het Dagelij ksch Bestuur en wel: Voorzitter f150.—. Seecretaris f250.—. Penningmeester f 450.—. 2. Van de vereeniging „Waarland en Omstreken:' De Tuinbouw-vereeniging „Waarland ien Omstreken" stelt aan de algemeene vergadering voor, om alle kool, welke „los" verladen wordt, per 100 K.G. te wegen. Toelichting. Wanneer dit voorstel wordt aangenomen, zal dit be ter uitgevoerd kunnen worden dan het aangenomen voor stel van het vorige jaar, betreffende dit punt. Daar het nog slechts enkele partijen zijn, welke per 100 K.G, gewogen worden, kan wel worden aangenomen, dat het vorige besluit vrijwel fiasco heeft geleden. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur is het met bovengenoemde-vereeni ging eens en adviseert het voorstel aan te nemen. i Dit voorstel wordt gesteund door de Vereenigingen „Tuinbouwbelang" te Noordscharwoude, „De Eendracht" te Oudkarspel en „H. Hugowaard (Noord)" te Heerhu- gowaard. 3. Van de Vereeniging „L.T.B." H.-Hugowaard Nrd Dc vereeniging stelt voor, dat de bascules niet met de evenaar naar de aanvoerders geplaatst worden. Toelichting. De genoemde vereeniging meent, dat het voor de aan voerders per schuit beter te controleeren zal zijn als dat tot nu toe geschiedt, waar als regel de bascule zoo danig gesteld wordt, dat het voor den aanvoerder zeer moeilijk te controleeren valt. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur meent, dat het wegen tot nu toe goed gaat en is van oordeel, dat het voorgestelde wel eenige moeilijkheid zal opleveren bij het inladen. Laat overigens het oordeel aan de algemeene vergadering over. 4a. Van de Vereeniging „Sint Maartente Sint Maarten. Dc vereeniging „Sint Maarten" stelt aan de alge- mtene vergadering voor, dat pogingen zullen worden aangewend, het buitenland meer bekend te maken met het gebruik van onze groenten. Toelichting. Het is algemeen bekend, dat het bereiden van onze kool en bloemkool, vooral in Engeland, volgens onzen, smaak, nog veel te wenschen overlaat. Zou hierin, met behulp van buitenlandsche tentoonstellingen geen ver- andering kunnen worden gebracht? Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur gevoelt hier zeer veel voor en ad viseert tot aanneming van dit voorstel, en dit in handen 1'! te geven van de Provinciale Commissie van Veilingen 1 in Noordholland. i b. Er kome verbetering in de behandeling van cmze uien, van het land af tot de buitenlandsche markt toe. Toelichting. Sommigen leden was het opgevallen, dat de prijs van de Spaansche uien zooveel beter was, dan die der Hol- landsche. Zij schreven dit toe aan een betere sorteering, en verpakking van de eerste. Zij zouden daarom willen) dat hierin, in samenwerking met den handelaar, verbe tering weid gebracht. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur kan hier zeer goed in meegaan, en ook deze zaak in handen te geven van onze hoofd-! organisatie en den handel. i 5. Van de Vereeniging „L.T.B." afd. Langedijk. Genoemde vereeniging stelt voor om bij de salaris regeling (vergoeding bestuur), het salaris van den Penningmeester te brengen op f400,—, wat, gezien de werkzaamheden en verantwoordelijkheid van dezen functionaris, voldoende wordt geacht. Prae-advies van het Bondsbestuur. Zie- hieromtrent de salarisregeling, zooals die door het Bondsbestuur is voorgesteld. 6. Van de Vereeniging „De Eendracht" te Oudkarspel De Tuinbouw-vereeniging „De Eendracht" stelt voor aan de algemeene vergadering, dat voortaan de Be stuursvergaderingen „N. M. B." toegankelijk zullen zijn voor de Pers. Toelichting. Onze voormannen worden soms door de leden scherp beentiseerd, omda't zij vaak niet weten hoe de zaak in elkander zit. daar zij niet genoeg in aanraking tornen met de afgevaardigden. Indien nu de Bonds-Bestuursver-J gaderingen toegankelijk gesteld worden voor de Pers mannen, zulien de leden óver de daar genomen beslui ten een helderder inzicht krijgen, wat ten goede zal ko men aan het oordeel, dat vaak geheel ten onrechte over onze Voormannen wordt uitgesproken. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur acht het niet wenschelijk hierop in te gaan, daar het niet toelaatbaar is, om alle besprekin-, gen in alle onderdeden in de Pers te laten opnemen. Wel gevoeld het Bondsbestuur er voor, om van de al- - daar genomen besluiten in de verschillende bladen me dedeelingen te doen, welke van hem zelf, en eenslui dend zullen zijn. i Rondvraag en Sluiting. De Afgevaardigden worden verzocht bij het binnen komen de Presentielijst te teekenen. Namens het Bestuur: J. KLIFFEN, Secretaris Algemeene Vergadering van de Veilings- Vereeniging „D*. Noordermarktbond" op Vrijdag 20 April '23, des namiddags 1.30 uur, onder voorzitterschap van den Weled. Heer S. Brugman. Aanwezig zijn de aangesloten vereenigingen De Eendracht", „Tuinbouwbelang", „Nieuw Leven", „Sint Maarten", „Waarland en Om streken", „L. T. B. afd. Lairrgendijk", ,„L. T. B. afd. 't Veld", L. T. B. afd. Heerhugowaard Noord)", „L. T. B. a£d. Harenkarspel (Oost)" Nieuwe Niedorp en Omstreken". De voorz1 .opent de vergadering en spreekt daarbij ongeveer de volgende woorden Mijne Heerem. Zoo rust thans op mij weer de taak de ver gadering te openen en te leiden. Onze beschrij- iïigsbrief is zoo langzamerhand geworden een dein boekwerk, waarin voorkomt het Jaarver- lag van den Bondssecretaris, van de Comm. van Beheer, het Finantieel verslag, en het ver lag van den keuringsdienst. Zoo valt er voor mij niet veel meer te knabbelen op dit gras veldje, al zijn wij thans ook in grasmaand. En moet ik mijn oogen de kost gevein om nog een bosje te vinden. Het voegt mij niet om hierop ie grasduinen. Ik zal u niet vervelen. Het lust mij piet de jeremiades te vervolgen, die in de verschillende vergaderingen zijn uitgesproken, maar ik wil ze niet laten rusten, als zou ik niet overtuigd zijn, dat er geen reden tot kla gen is, dat 1922 niet een bij uitstek slecht jaar is geweest voor velen. Het marktseizoen 9212- zal zeker met een zwarte stift in de analen van het vereenigingsleven worden opgetee- keind, speciaal in het tuindersleven. Dat alles weet ik zeer goed. En ik zal (dan ook de laatste zijn om te zeggen, dat er geen reden tot klagen is, maar toch moet het jeremiadenboek dicht. Dat zal anders leiden tot moedeloosheid. En daarvoor moeten wij oppassen. Onze beschrij- ingsbrief geeft thans aan dat de 10e Jaarver gadering zal worden gehouden. En daarmee berdenken wij het 10-jarig bestaan van den Noordermarktbond. En wanneer wij daarover spreken, komen veel herinneringen bij ons op. De secretaris van „Nieuw Leven" kwam met een oud-notulenboek bij mij, waaruit ik eenige aanteekeningen heb gemaakt. In 1910 werd m de vergadering van „Nieuw Leven een dtuk onstuimig debat gevoerd over 2 punten die op den beschrijvingsbrief voorkwamen, n.l. het eerste waarin medewerking werd gevraagd tot den bouw van een sluis op den Broekerhoek, uitgaande van de Zuideinders in medewerking met Broek, en het tweede, medewerking in de spoorplannen Station-Noordscharwoude, dat niet verder zou gaan dan tot de ringvaart. De sluis ondervond veel tegenstand, maar ook wa ren er voorstanders. Voor het tweede werd heel weinig gevoeld. Er werd dam ook een uitspraak gedaan dat het niet den weg van Nieuw Leven" was naar het Zuideinde te gaan en verbinding te zoeken met Broek, maai te werken aan het kleine spoorplan. Besloten werd bij zustervereeniging medewerking te zoe ken en was de eerste weg naar „Landbouwbe lang" van Noordscharwoude. Wel werden wij in die vergadering aandachtig aangehoord, maar Noordscharwoude moest er niets van hebben. Maar wij hadden elkaar warm gemaakt en reikten beide vereenigingen elkaar de hand om te werken aan het spoorplan station Dorp, Noordscharwoude. In 1911 werd een vergade ring gehouden van verschillende vereenigin gen, waar dez ezaak ernstig werd besproken, en werd besloten deze zaak ernstig aan te pakken. En er is aangepakt. Er is groote kracht ontwikkeld. Wij hebben al onze kracht gebruikt. Veel bezwaren moesten uit den weg worden geruimd. Dikke ijsschotsen moesten wij breken, maar wij hebben de sympathie gekre gen. Toen is er een commissie gaan "werken die haar taak later overdroeg aan een officieele commissie. De zaak werd op de schouders ge legd van de polder- en gemeentebesturen. Maar naast de lijn moest een markt worden gemaakt. En dit was een zaak voor ons zelf. Zoo werd dan permissie gegeven tot het aangaan van een geldleening groot f30.000 en waarvoor hier een kon .erkend lichaam noodig was, kwam zoo in 1913 de Noordermarktbond tot stand. En thans schrijven wij 1923. 10 Jaar zijn er achter den rug. En zeker mogen wij met dankbaarheid terugzien. En daarom moeten wij alle pessimis me wegbannen. En wil ik u opwekken om de algemeene vergadering in dankbaarheid te hou den. Werd dan Ln 1913 onze markt gesticht met groote schuld, niemand had zeker ge dacht, dat wij thans op zuiveren bodem zouden staan, waar punt 7 aangeeft uitloting van de laatste aandeelen. Dat hebben wij, mede aan de tijdsomstandigheden, zeker te danken aan het zuinig en wijs beleid van het bestuur, waar voor zeker het bestuur een compliment mag worden gebracht. En onze zaak mag bekeken worden men mag er heusch een schouw over houden. Maar ook uitbreiding heeft plaats ge had en verbeteringen zijn aangebracht. Maar ook is er financieele steun gegeven aan dat gene, wat niet tot onze competentie behoorde maar gedaan moest worden. Velen meenden dat de zaak te groot was opgezet maar het is gebleken in het belang van allen te zijn geweest. De zaak was degelijk aangepakt. En dat thans de laatste aandeelen worden uitge loot mag zeker tot dankbaarheid stemmen. Al vorens de vergadering te openen heet ik wel kom de medebestuursleden, de afgevaardigden van de aangesloten afdeeliiingen, de beambten en ambtenaren, de vertegenwoordigers van koophandel en belangstellenden, w.o. de heer Balk, secret, van de Prov. Comm., burgemees ter Kroon, en ook de Pers. Er lis nog iets dat tot blijmoedigheid stemt. Steeds heerscht in den Noordermarktbond een aangename geest. Moge die toon altijd bewaard blijven. In de hoo pdat de vergadering mag slagen en beant woorden aan het doel, waarvoor zij wordt ge houden, verklaar ik de vergadering voor ge opend. (applaus). De heer Jb. de Boer verkrijgt thans het woord. De voorz. zegt spr. heeft gewezen op het 10-jarig bestaan van den Noordermarkt bond. En nu heeft het bestuur van de Een dracht gemeend, aan de veteranen, aan het Dag. Bestuur, hulde te moeten brengen, en wel in den vorm van een bloemstuk, neem het in dank. Het is een hulde voor het vele goede en de vele werkzaamheden door u ge daan. (applaus). De voorz. Nu komt er toch een feestelijk aanzien, al was het bestuur ook niet van plan een festijn er van te maken, en is er straks nog gelegenheid een enkel glas wijn met el kander te drinken. De herdenking van het 10- jarig bestaan. Dank brengen wij aan „De Een dracht" voor het huldeblijk, en hoop ik dat ook zij weer alle krachten zal wijden aan ons bondsleven. Het is wel eigenaardig dat deze hulde van „De Eendracht" komt. En „De Eendracht" wil er zeker dit mee zeggen, om eendrachtig samen te werken aan het doel waaraan wij werken, (applaus) De voorz. heet thans welkom de heeren Ha- zeloop, Rijkstuinbouw-leeraar en den heer Maas Geesteranus lid van de Comm. v. Toezicht op de Rijkstuinbouw-winterschool, die thans ter vergadering komen. Ingekomen stukken. Van den heer Dr. Posthumav voorz. van den Nedérl. Zuivelbond is een schrijven ingekomen dat door den Raad van Comm. van de N.U.M. geep voorstel aan de aandeelhouders zal wor den gesteund, om de N.U.M. op te 'heffen Naar aanleiding van een missieve van den min. van Bianenl. Zaken en Landb. om over te gaan tot opheffing van de Rijkstuinb.-win- terschool te Alkmaar is van den heer Hazeloop een schrijven ingekomen om dit punt in te leiden, en besprekingen daarover te houden. Vandaar de aanwezigheid van de genoem de heeren. Punt 4. De heer Gebr. Duyven zegt namens de Com missie dat de rekening is nagezien en in vol komen orde bevonden waarom tot goedkeuring wordt geadviseerd. Overeenkomstig wordt besloten en brengt de voorz. den penningmeester een woord van dank vooi zijn beheer. (Voor het verslag van den Penningmeester verwijzen wij naar de 4e pagina.) Waar wij schreven de heer Klaver (W. en O), moet dit wezen Klaver' (Nieuw Leven). Punt 5. Wordt goedgekeurd en brengt de voorz. den secretaris een woord van dank voor de teboek- staving en hoopt dat het volgend jaar een opgewekt verslag mag worden voorgelegd. Punt 6. Wordt goedgekeurd en krijgt den heer Jb. de Boer als samensteller een woord van dank en de Commissie dank yoor hare werkzaam heden. Ook voor het verslag van den keuringsdienst wordt een woord van dank gebracht en aan den secretaris als samensteller. Voorstellen Voorstel 1. (Zie beschrijvingsbrief). De voorz. zegt dat het niet gelukt Was de rentegarantie te plaatsen, maar het bestuur deze wilde betalen uit het 1/10 pet. 'Ook daar tegen kwam bezwaar en daarom is dit voorstel op de agenda gekomen. De bondskas draagt de ecne helft, terwijl de andere helft uit 1/10 pet. moet worden bestreden. De heer T. Kostelijk vraagt of dit beslujt voor altijd geldend is, waarop door den 'voorz. wordt geantwoord, dat 'dit wel (Je meening van het bestuur was. De heer De Jong (W. en O.) zou dit punt ieder jaar willen behandelen, omdat het bedrag ieder jaar kleiner wordt. De voorz. Dat wordt het ook voor den Noor dermarktbond. De heer De Jong zegt dat er kans kan be staan dat het percentage wordt verhoogd en 'dién kant moeten wij niet uit. De voorz. zegt dat de vereeniging dan met een voorstel kon komen. De heer Groen (L.T.B. Langedijk) zegt dat dit gevaar niet bestaat. Bij een omzet van 2 millioen zou dit 1/40 pet. beteekenen en hier mee zal men toch niet gaan verhoogen. Het gevaar bestaat dus in geenen deele. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Voorstel lb. (zie agenda). De heer Ootjers die hierover het woord ver krijgt zegt dat de vergadering het zeker eigen aardig zal vinden in hem thans een pleiter voor het voorstel te zien, vooral ook omdat hij er het vorig jaar wel het scherpst tegenover stond, en er in geenen deele in heeft medegewerkt maar naar aanleiding van een bezoek van den Inspecteur in welk onderihoud aangename be sprekingen werden gevperd en toen ben ik geheel overtuigd van het nut van het doen van opgaven, hoewel de inspecteur het ook volkomen eens was met de naar voren ge brachte bezwaren. En de opgave is zeker van nut in dezen tijd hu de belasting zoo zwaar drukt. Een zuivere opgaaf is voor den inspec teur van veel nut en steun. D ebeer P. Kostelijk zegt dat Ootjers er tegen was verleden jaar pmdat hij dacht 'dat her belemmerend zou werken voor het verplich te veilen, en men ook niet wist de bedragen van de schippershandelaars. Hoe denkt Oot jers dat nu te verdedigen? De heer Ootjers zegt dat de Inspecteur het ook daarmee eens was. Maar ik heb' mijn ar gumenten moeten loslaten. De heer Bruin (L.T.B. Langed.) Wat moet de opgave kosten? En is de boekhouding van den betaalmeester daarnaar ingericht? De heer Ootjers zegt dat uit de boekhou ding wel de opgave is te verkrijgen. Het kan natuurlijk niet voor niemendal, maar die kos ten zullen niet afschrikken tot het vragen van een zuivere opgaaf. De betaalmeester zegt dat men daarvoor in Warmenhuizen fl moet betalen en in Broek f 0.25, en ook door hem f.0.25 zal worden ge vraagd. De kosten behoeven dus geen bezwaar te zijn. (applaus). Het voorstel' wordt hierna aangenomen. De betaalmeester verzoekt hierna in de le 10 dagen van Mei de invullingsformulieren te mogen ontvangen. De heer Ootjers zou de opgaven in Juni willen verstrekken, omdat met Mei het seizoen jaar afloopt. Voorstel lc (zie agenda). De voorz. zegt dat ook de bezuinigingsgeest over hen vaardig is geworden en heeft voorstel 5 onaangenaam aangedaan- En het bestuur

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3