aditfc zijin voorstel niet meer daïi billijk. Eïi ik durf-vragen aan dé L. Tj. B. of voorstel' 5 niet kan worden ingetrokken? De Heer Van Kleef zégt dat hét voorstel niet zooveel ajnimo had, vooral ook omdat de salarissen reeds zooveel verminderd waren. De bestuursleden zullen zeker ook wel voor in trekking zijn. Hiertegen bestaat geen bezwaar, waarna het bestuursvoorstel wordt aangenomen. Voorstel 2 (zie agenda). De heer Klaver (W, en O.) zegt' er voor te zijn dat het voorstel wordt aangenomen, maar er dan ook absoluut de hand aan te houden. De voorz. zegt dat er in het bestuur veel over is gesproken, maar steeds hebben wij van den veilingleider moeten hoofen, dat de menschen er zelf geen gebruik van willen ma ken. En dan geeft geen enkel fc üStïtt Wan neer men een besluit neemt moet men er aan vasthouden ook. De heer Ootjers zegt dat deze zaak volkd- men fiasco heeft geleden. Maar zeker hebben wij geen tegenwerking van de kooplieden ont vangen. Maar volledige medewerking zegt iets anders. Verschillende kooplieden hadden geen voldoende bascules, gewichten en kratten. Hier in bestond dus geen volledige medewerking. Misschien was het dan goed dat door den Noordermarktbond naast de kratten ook bas cules werden aangesteld, maar het is zeker goed dat de groenten die los verladen worden per 100 kilogram worden gewogen. De heer Stennenberg, dat men niet wist of het wegen van kracht was o pkool van - 4 of 5 pond. Het standje wensch ik dan ook niet te nemen. De voorz. zegt zich niet bewust te zijn stand jes te hebben uitgedeeld maar zij die het zich moeten aantrekken beloven beterschap voor zich zelve, terwijl anderen het anders in het algemeen is bedoeld. De heer Klaver zegt dat wanneer het besluit wordt genomen het ook een algemeene maat regel moet zijn. De voorz. zegt dat dit ook bij het bestuur vqorzit. De heer J. Kuiper (koophandel) zegt dat de voorz. wel wat driftig van stapel is geloopen Ik heb verleden jaar gepleit om kool van 214 K.G. te wegen in overeensteihrning met de andere zusfervereenigiingen en dat werd toen ook aangenomen. Het zal bij aanneming ook meer kracht hebben, wanneer zulks door alle vereenigingen wordt gedaan en daarom zou ik ook daar eerst eens willen hooren. En zeker zullen er moeilijkheden komen. Wil men het dan moeten er meer en grooter kratten komen. En nu zou ik d£ voordeelen niet eens willen hooren. De nadeelen zullen zeker blijken, zeker ook door de hoogere arbeidskosten. De voorz. Ik dank u voor het standje dat u mij heeft toegediend en beloof ik u beterschap. De heer Kliffen wenscht, wanneer een be sluit in het belang van de leden is, niet naar de buren te zien wat die willen 'doen (applaus). Wel wensch ik hun en koophandel mededee- ling van het genomen besluit te doen en mede werking te verzoeken. Maar in geen geval wil ik zien naar links en rechts wat de heeren doen. Wanneer het besluit wordt genomen moet het ook worden gehandhaafd. Deze maatregel wordt genomen om de kous af te maken. Ên wanneer dat niet gedaan wordt zal men de meeste keeren per 50 K.G. gaan wegen. En het scheen dat onder de transportarbeiders een lijdelijk verzet bestond tegen het wegen per 100 K.G. De heer Groen (L.T.Bu Langedijk) wenscht zich ook niet afhankelijk te stellen van de zus terorganisaties. Zij zullen wel volgen. En op het oogenblik hapert het aan een radicalen maatregel. Ik kan niet zien dat het wegen van 1 krat langer zal duren dan 2 maal 100 pond. Ik wil ook niet afwachten wat de buren zeggen. De heer Van Kleef zegt dat er bascultes zijn die beslust ondeugdelijk zijn. De heer T. Kostelijk zegt dat hierover altijd gepraat wordt. En verleden jaar is het aan genomen maar nooit uitgevoerd. Reeds lang is er gezocht naar een maatregel die goed was. En laat men nu een besluit nemen dat het 't volgend jaar niet op de agenda wordt ge plaatst. De heer P. Kostelijk zou eerst wel eens wil- len weten welke bezwaren koophandel heeft. Het is er ons niet om te doein om den kooplie den een vlieg af te vangen. Maar overal is het zoo dat de verkooper weegt en de kooper con troleert, wij willen geen teveel gewicht maar wanneer het gaat bij '2 maal 100 pond weten wij wel hoe het gaat. De heer Kuiper zegt dat 100 kilo zwaarder te verwerken is dan 50. Het voorstel wördt hierna aangenomen en wordt aan het bestuur machtiging gegeven tot het nemen van maatregelen voor de uitvoering en in overleg zal worden getreden met de zusterverenigingen en koophandel. Voorstel 3 (zie agenda). De voorz. zegt dat het wegen toch goed gaat en vraagt of het voorstel niet kan worden ingetrokken. De afd. vraagt wat of er tegen is. De voorz. antwoordt dat er een wantrouwen in ligt tegenover de handelaars en dat doet niet pleizierig aan. De heer T. Kostelijk zegt dat er allerminst een blijk van wantrouwen in ligt tegenover de handelaars maar de afd. wil gaarne zien dat er goed wordt gewogen. Dat is de bedoeling En dat was ook de bedoeling van het voorstel van verleden jaar. Er bestaat geen wantrou- De voorz .zegt dat het 'hem genoegen doet dit te hporen. Dan bestaat er ook jg*e«n bezwaar om dit aan te De heer P. Kostelijk. Wie zorgt er voor de uit voeiing? De heer Kuiper. Wil men de bascule zettén zoodat het voor ieder goed is, dan moeten ze staan zooals nu. De heer T. Kostelijk. Wanneer er gevraagd werd om de bascule anders te zetten, dan was het antwoord: „ik zet de bascule zooals ik wil." Dan wordt er wantrouwen gewekt en dat mag niet gevestigd worden. De heer Kuiper zegt het te beschouwen als een blijk van wantrouwen. De heer T. Kostelijk. Wij willen geen pond ie veel, geen pond tekort. Maar ik betreur het, dat, waar samenwerking te* vinden is, deze niet wordt gevonden. De heer Ootjers vraagt of men er wel van overtuigd is dat er fraude wordt gepleegd? Een stem. Jawel hoor. De heer Ootjers zegt dat er alles voor is oni de basculers zoo te zetten, dat een ieder zich kan overtuigen. De heer De Jong (W. en O.) zegt dat hpn afd. het voorstel direct goed vond- Er :is in het geheel geen bezwaar om die bascules dwars te zetten. De heer Klaver (W. en O.) zou gaarne zien dat de kooplieden hun arbeiders opdroegen de bascules zoo te zetten, dat eeh ieder zich kan overtuigen. Besloten wordt dat de bascules in den regel zoo zullen worden gezet, dat een ieder goed gezicht heeft op het wegen en door den keur meester toezicht wordt gehouden. Hierna vei krijgt de heer, Hazeloop het woord, welke besprekingen wij in het volgend nr. zullen opnemen. I Burgemeester Kroon brengt hierna een woord van dank voor de uitnoodiging en de vriendelijke ontvangst, en spreekt den wensch uit dat de Noorw dermarktbond in groei en bloei mag toenemen. Dat is niet alleen goed voor den Bond maar oola voor de tuinders in het algemeen. (Applaus.) De voorz. brengt den burgem. dank namenss be-, stuur en afgevaardigden voor de aangename belang steliing, en spreekt de beste wenschen uit voor de gemeente en de toevoerlijn. Voorstel 4a (zie agenda). De heer Balk brengt een woord van' dank voor de tot hem gesproken welkomstwoorden en doet het hem genoegen in het midden der vergadering te zijn, waar het 10-jarig bestaan van den Noordermarktbond op zoo, gepaste wijze wordt herdacht. Wat het voorstel aangaat, is hierover reeds door ons gecorrespondeerd en getracht is een onderzoek in te stellen. Ook door mij is een studiereis gemaakt naar Londen en Huil, en ook is door mij daar kool genuttigd, welke wordt bereid op een voor ons onsmakelijke wij ze. De heer Gerritsen, rijksconsulent te Lon den, heeft geschreven dat het ook zijn voort durende aandacht zou hebben. Wil men dit doen, dan zal het moeten door middel van kookscholen en volksrestauraties om daarmee iets te bereiken. En dat juist kost veel geld Wanneer men een natie ons product wil leeren eten, dan zal men .zich een geldelijke opoffe ring moeten getroosten. Men zal er dames moeten stationneeren die daar de Hollandsche spijzen moeten toebereiden en zal men het publiek er gratis van moeten laten profiteered En ik zie heusch geen andere weg, om dit alles te doen zonder kosten. Ook zal men daar een vertegenwoordiger van onze organisatie moeten stellen voor de regeling, men zal recla me moeten maken. De afzet kan en moet wor den bevorderd, maar het zkl geld kosten. Re clame voor onze producten is noodzakelijk. En in de vergadering vain den Ned. Tuinbouwraad is een commissie benoemd die reclame zal ma ken voor den afzet van onze tuinbouwproduc ten in het algemeen. Maar daarbij moet ook reclame gemaakt wor den in eigen land. Het opdringen van HollaJnd- sche spijs in den vreemde is niet zoo gemak kelijk .De Engelschen zullen zich er niet veel van aantrekken. Zij zullen bet wel toelaten, maar wij zullen d emedewerkimg moeten mis sen, en wel die van de concurrenten. Het zal veel moeilijkheden en kosten met zich brengen. D eheer Van Exter zou het aanhangig willen maken in de volksgaarkeukens en is van mee ning dat men dus goedkooper zal klaar komen. De heer Balk zegt dat er dan 'toch nog groote kosten aan verbonden zijn. De heer Swagerman zegt dat de bloembollen handelaars een voorbeeld hebben gegeven waaraan wij ons kunnen spiegelen. Die hebben dure zendingen en duizenden guldens besteed om de bollen in Parijs te exposeeren. De heer A. Swager Az. zegt dat men allen weet dat veel vooroordeelem zullen zijn te over winnen, maar men moet reclame maken voor onze groenten. De heer Van Kleef (L.T.B. Langed.) zou een etiket bij de groenten willen voegen hoe of deze moet worden bereid. De heer Balk zegit nogmaals dat het aoo moeilijk is door middel van een etiket reclame te maken voor onze groenten en het publiek te leeren op een andere wijze onze (groenten te gebruiken. Dat zijn groote moeilijkheden ipet groote kosten- Maar zeker zal de Pro.v. Com missie haar aandacht hieraan schenken. De heer Kliffen zou dit balletje toch 'rol lende willen houden en desnoods ook aanhan gig te maken bij de Landelijke Organisatie. De voorz. zegt dat het hem genoegen doét dat dit punt op de agenda is 'gebracht, en dankt den heer Balk voor de verkregen inlich tingen. Nu zou spr. het voorstel niet alleen willen aannemen, maar vraagt het bestuur vrij mandaat te geven, wanneer er eenige kosten aan mochten zijn verbonden. Het voorstel wordt hierna aangenomen en ook het vrije mandaat wordt verleend. Hierna werd pauze gehouden, e nwerd den afge vaardigden en gasten, een heerlijke broodtafel voor gezet, waarbij tevens een glas wijn werd gedronken, ter eere van het tien-jarig bestaan, en op den groei en bfoei van den Noordermarktbond werd geledigd. i Voorstel 4b (zie agenda). De heer Balk zegt dat de voorstellers zeker hebben gevoeld dat er iets hapert aan den &afzet. Maar bij aankomst van de Hollandsche producten op de buitenlandsche markten, laten deze veel te wenschen over. Wanneer er geen verbetering komt in de behandeling van onze tuinbouwproducten, behalve dan kool en aard appelen, dan zullen wij met onze producten blijven zitten en aangewezen worden op bin nenland. Wil men ons product ingang doen vinden, dan zal men zich moeten regelen naar de eischen van het buitenland. Wij moeten meegaan in den concurrentiestrijd; en in dit geval ook met de uien De Hollandsche uien. is wat inmaak betreft, gewild, maar wanneer ze gearriveerd is dan maakt ze een allergekst figuur tegenover de Spaansche en Egyptische uien. Deze is gesorteerd in alle soorten. Deze is ook niet verpakt in de Hollandsche baaltjes, maar in kistverpakking. Iedere kist heeft een vast gewicht en een vast soort. En dan heeft de handelaar daar dan pok meer zekerheid van wat hij koopt. Wanneer wij ons biet meer aan banden leggen dan wordt de vrijheid \vaar- van wij zulke voorstanders zijn, bancjjeloosheid. Wij moeten een anderen weg inslaan. De sor teering moet beter worden. Wil men de uien- teelt in stand houden dan moeten wij dezen kant u'it. Wij moeten den weg inslaan om te voldoen aan de Engelsche eischen (applaus). De heer Stennenberg zou willen voorstellen om 1000 baal door den Noordermarktbond te laten koopen, deze goed te sorteeren en in kisten te verpakken en naar Engeland te ver zenden. Dat kan de kop niet kosten- De heer Van Kleef vraagt naar den prijs van de Spaansche en Egyptische uien, om het verschil te zien met de Hollandsche uien. Do heer Bals antwoordt hieraan niet te kunnen voldoen. I De heer Ootjers is ook van meening, dat het zeep moeilijk zal zijn uit te voeren. Spr. zou gaarne eens vernemen van den koopman wat voor resultaat er is te bereiken bij een goede sorteering. De heer Deutekom, (Koophandel), zegt over de resultaten niets te kunnen meedeelen. Het is door mij nooit geprobeerd met een andere sorteering.' Maar ook nooit heb ik klachten vernomen over de verpakking in balen. En ook de Egyptische uien wordt voor een groot deel in balen verzondep. Wel is er eens proef te nemen zooals door den heer Stennenberg is voorgesteld. De lieei Ootjers zegt dat het den aangewezen weg is om vanaf de hoofdorganisatie hieraan aan dacht te schenken en in overleg met den handel vei betering trachten te verkrijgen. De heer P. Kostelijk (bestuurslid) is van oordeel )dat de sorteering hier tamelijk goed is, in vergelij king met Zeeland, waar het veel groot bedrijf is. En vooi een groot bedrijf is het ook bijna onuit voerbaar. De heer Kliffen zegt dat hier toch tegenover, staat, dat in groot bedrijf gebruik kan worden ge maakt van de sorteermachine. En dan zullen deze hun kosten gemakkelijk dekken. De heer P. Kostelijk antwoordt, reeds verschil-* lende machines te hebben geprobeerd, maar men krijgt het nooit met de machine zooals het dan wordt gewenscht. De heer Ootjers is van oordeel dat het voor klei ne partijen niet is uit te voeren. Spr. zou desnoods willen dat de handelaar, die de uien had gekocht,* deze nog eens ging sorteeren, want spr. gelooft wei kelijk dat het loonend zal zijn. Als het maar ge daan wordt, ook al doen wij het niet. En er moet toch eerst ook eenigen tijd overheen gaan, alvorens alles goed geregeld is. v De heer A. Swager Az. (bestuurslid.) Wanneer de uien overal gesorteerd werd zooals hier, zou men dan die last hebBen op de markten te Lon den en te Huil? Het zit in de Zeeuwsche en in da Polderuien, waar niet de minste zorg aan de uien wordt besteed. De heer Balk. Zoo erg als de heer Swager het zegt, is het in het algemeen niet. Maar wij moeten voor deze streek een voorsprong zien te krijgen, om te zorgen, dat door de uien hier vandaan het hoofd' kan worden geboden aan de andere buitenlandsche concurrentie. En wanneer men zoover is, heeft men de uien te voorzien van een kwaliteitsetiket, opdat onmiddellijk kan worden geconstateerd, waar de uien vandaan komt. i De heer Klaver (Nf. L.) zou willen dat het met de kooplieden in orde werd gebracht. De heer van Kleef (L.T.B. Langedijk) zoFu de gewone sorteering van hier willen handhaven en de rest aan de kooplieden overlaten. D ehéer P. Kostelijk (Eendracht) zou er heele-- maal tegen zijn, omdat door de vele sorteeringen het dan ondoenlijk wordt gemaakt, de uien te ver bouwen. Wanneer er werkelijk voordeel aan ver benden is, is het voor de kooplieden zaak om het zelf ter hana te nemen/ Door de vergadering wordt besloten, dat door het bestuur in onderhandeling zal worden getreden, met „Koophandel." Pi)nf 5. (Zie agenda.) Dit is bij de behandeling van het bestuursvoor stel, betreffende de salarisherziening van het be stuur ingetrokken. Punt 6. (Zie agenda.) 1 De voorzitter zou aan de voorstellende vereeni- ging willen vragen het voorstel in te trekken en zich te vereenigen met het advies van het bonds- bestuur. De heer P. Wijn zegt dat de vereeniging dit stel ernstig heeft overwogen en onder de oogen gezien en het nu niet zoomaar voetstoots zal in trekken. Alle afdeelingen vergaderen steeds in het openbaar en de verslagen worden door de leden! steeds met de grootste belangstelling gelezen. De Pers wordt het steeds het welkom toegeroepen En ieder lid is de Pers sympathiek. Nu wordt er vaak gemopperd over het werk van de voorman nen. En zeker vaak ten onrechte, omdat men niet met de werkzaamheden op de hoogte is en ook niet kan zijn. Maar men is daarbij ook teveel be langhebbende om zich stil te houden. Het oordeel zal dan ook veel desskundiger zijn, wanneer er ook meer bekendheid aan die vergaderingen wordt ge geven. In Broek hebben wij ook pas zooiets ge had, waardoor een der voormannen moest ver. trekken. En wanneer men de waardeerende woor. den, door den voorzitter daar over dien voorman gesproken heeft gelezen, moet men het zeker jam mer vinden dat zoo'n man er de dupe van 1* geworden. Het is geen wantrouwen tegenover het bestuur, m-ar bestuur en leden moeten steeds en naasst elkaar staan. Er wordt door het. besf.uuj zoo dikwijls het vertrouwen van de leden gevraagd, en juist voor dit vertrouwen is het noodig, dat de leden op de hoogte w dl den gehouden met de be sprekingen in de bestuursvergaderingen, opdat be- stuur en leden steeds bij elkaar zijn. De voorzitter zegt het in veel opzichten met den. verdediger eens te zijn. en- zeker ook het geheele bondsbestuur. Maar de algemeene vergadering wordt toch door de Pers bijgewoond. Maar de be stuursvergaderingen van „De Eendracht" of van welke aangesloten vereeniging ook, worden nooit door de Pers bijgewoond, en dus ook niet de be stuursvergaderingen van den Noordermarktbond, Wat anders is het echter om hieraan wat meer publiciteit te geven. Daar gevoelde het bestuur in zijn geheel voor. En dat kan ook geschikt, omdat; in het bondsbestuur ook eenige persmannen als vertegenwoordigers zitting hebben. De heer P. Wijn zegt dab het bestuur van „De Eendracht" alleen de belangen van de vereeniging dus een afdeelingsbelang heeft te behartigen. Maar door het bestuur van den Noordermarktbond moei ten de belangen van alle leden worden besproken, En dat bestuur wordt ook als het ware weer eeri ledcnveigadering. Het bestaat toch uit 21 leden, vertegenwoordigers van aangesloten vereenigingen en heeft ook weer een dagelijksch bestuur. De heer Ootjers zegt een groot voorstander te zijn van zooveel mogelijk publiciteit. Maar wat ge zegd wordt over het bondsbestuur, dat is hetzeltd^ met een afdeelingsbestuur. En er zal zeker veel publiciteit worden gegeven, daar het bestuur zich ook hierin zeker op een ruim standpunt zal plaat sen. Maar er worden teveel interne zaken besproken die niet voor bekendmaking vatbaar zijn. En met het toelaten van de Pers moet men dan ook hoogst voorzichtig zijn. De heer P. Wijn zegt volkomen te begrijpen, dat alles niet in liet openbaar kan worden besproken of behandeld. Maar de Pers laat altijd toch reeds, wat niet gevoegelijk is, uit haar eigen weg. De heer Klaver (N. L.) brengt een woord dank aan „De Eendracht" dat dit voorstel dooi; haar op de agenda is gebracht. Ook is spreker voor algeheele openbaarheid. N. L. neemt echter te dezen opzichte het standpunt van het bondsbei stuur in. De heer P. Kostelijk (bestuursüd) zegt, niet in de gelegenheid te zijn geweest, tegenwoordig te zijn bij het opmaken van den beschrijvingsbrief, maar ook ik ben zoo vervolgt spr. voor to le openbaarheid. Wanneer er geen Pers tegenwoor- dig is, zullen de leden ook nooit weten, hoe hun belangen door hun afgevaardigden worden verde digd. Wanneer er interne zaken te behandelen zijn, kan men toch altijd in ee ncomitézitting gaatn Ik meen echter het grootste bezwaar te moeten zoeken in het kleine vergaderlokaaltje. En zou er nu zooveel tegen zijn Ik zie het kwaad niet in van de toelating van de Pers. Maar is de vergadering er niet voor dan kan ik mij ook wel vereenigen met het advies van het bondsbestuur. Opgemerkt wordt dat het kleine vergaderlokaal tje gaat verdwijnen. De voorzittei zegt dat bestuursvergaderingen vol komen huishoudelijke vergaderingen zijn. En waar het bondsbestuur zooveel mogelijk publiciteit zal geven, hoopt spr. dat de vergadering met deze toezegging tevreden zal zijn. Deee heer Kliffen noemt het een ondenkbaar iets om er voor te stemmen. Waarom moet de Pers wel in de huishoudelijke vergaderingen van Jen Noordermarktbond worden toegelaten, waar dit toch nergens gedaan wordt. De heer Swagerman (Nieuwe N.) zegt het b- roerc te vinden, wanneer de Pers wordt toegelaten omdat vele leden dan een blad voor hun mond zullen nemen, en niet vrijuit durven spreken. De heer Kliffen, (geagiteerd.) Er zijn wel be stuursleden en laat de vereeniging „De Eendracht" dit in haar oor knoopen, die in den Noordermarkt bond minder hebben te zeggen, dan in eigen ver eeniging. De heer Swagerman (N. N.) Een raadslid bij ons heeft gezegd, een comité-vergadering naar zijn oordeel béter te vinden, omdat men dan vrijer kan en zal uitspreken. En vervolgt spr. de Pers' wacht op malle gezegden„s". (Gelach, maar verontwaardiging aan de Pers tafel.) De heer T- Kostelijk zegt ook voor meer open- baarheid te zijn, en gelooft dat dan niet meer die dmgen, zooals de afgeloopen winter, zullen voor vallen. Het bestuursvoorstel wordt hierna aangenomen, nadat de vereeniging „De Eendracht" haar voor stel heeft ingetrokken. De voorzitter zegt, dat zoo'het voorstel van De Eendracht was aangenomen, het geheele Bestuur, zeker de vork had neergelegd. Dat geloof ic ge wis .Het gaat niet aan, dat de Pers op huisho delijke vergaderingen wordt toegelaten. lhans wordt de commissie benoemd voor heü nazien van de volgende rekening. Deze zal wor- den gevormd door den voorz. en de heeren K. Ou- demar. en P. de Jong. .Zoo zijn wij allengs genaderd tot de rondvraag! dewelke door den voorz. wordt genoemd een rat- tenstaartje, terwijl op een desbetreffende vraag een achttai personen zich vopr de rondvraag opgeven. De heer T. Kostelijk zegt dat het bestuur heeft geklaagd de léden niet achter zich te hebben. En over de vraag waar de oorzaak ligt, zou men lange discussies kunnen voeren. Maar wanneer het be stuur sterk optreedt zal het veeleer de leden ach ter zich krijgen. Lankmoedigheid is de wortel van! het kwaad. Verde rwijst spr. op het uiten klachten over liet koopen uit de hand. Spr. zou gaarne zien dat er meer aandacht werd geschonken aan de consenten die aan den koopman werden afgegeven. En de/8 voor hoogstens 2 maal 24 uur te laten gelden. De voorz. zegt dat het laatste in handen van den veilingleider berust. De heer Kostelijk. De veilingleider is mij mans genoeg, en ook deze klaagt de leden niet achter, zich te hebben. Maar zeker wordt door hem soms niet zoo ingegrepen, zooals wij het wenschen. Ut zou er zooveel mogelijk de hand aan willen hou5c, De heer Ootjers zegt ook dat de leden zich meer aan de genomen besluiten moeten houden. Wat hef verstrekken van consenten aangaat, deze gelden reeds 2 maal 24 uur. En nog nooit is door mij.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4