jdervonden, dat hiermee fraude werd gepleegd. zaak is \Tij goed in orde. r)e voorzitter zegt, dat de voormannen zeker },un ooren moeten knoopen, wat Jrier op de .readering is gezegd, ea moeten trachten in eigen, .reeniging, dat de genomen besluiten ook meer orden nageleefd. ne heer P. Kostelijk zegt, dat de voorz. neett vraagd niet te pessimistisch te zijn. Maar spr, «nscht toch te memoreeren wat er achter den is. En dan: de tuindersnood is er in blijft ei weten allen wat gedaan is om dezen te ver aten. Zoo hebben wij thans weer verschillende roducten aan de aarde toevertrouwd, en ook aard delen. Wanneer wij nagaan wat op het oogenblik marktprijzen voor dit product zijn, dan zie de toekomst donker in. En mpet men nu reeds 'vinnen met naar lichtmunten te zoeken. Over 2 laanden zullen wij het product weer aan de markt rnegen, maar dan nog zullen wij gebukt gaan 011- ,r de lage valuta van onzen nabuur, en de be ding van het Ruhrgebied aldaar. Daarom zo uur ;nPn vragen om vanuit deze vergadering stap- 5,1'te doen tot het verkrijgen van meer zekerheid Mr onzen teelt. De voorz. vraagt of iemand uit de vergadering, vinger wijzing kan geven? De heer Ootjers zegt> dat het een moeilijke zaak omdat het een toestand is, die over geheel Ne erland heersCht. Maar ook deze zaak wordt reeds oor de hoofdorganisatie onder de oogen gezien, ■R ook bij de regeerihg wordt alles gedaan, om én middel te vinden tot steun. Na eenige discussie zegt de voorz. dat men dus iet hoop in het hart moet leven, 1 De heer P. Wijn vraagt, dat door den veilinglei- er op een boxd zal worden geschreven, met •elk nr. moet worden gewogen. Hieraan zal worden voldaan. De heer J. Bakker (bestuurslid) vraagt of er al ets bekend is van het arbeidscontract, dat 1 Met usschen transportarbeiders en Koophandel zou zorden afgesloten. j De heer J. Kuiper (Koophandel) brengt eerst ,cn woord van dank voor de gastvrijheid, genoten,, n zege dat er eenige opmerkingen zijn gemaakt bet verschil van pachtprijzen der pakhuizen., ,n gevraagwordt dit anders te regelen. En een eductie te geven op de hooge pachtsommen.^ Wat het contract tusschen transport en Koop- ,andel betreft, bij het bestuur bestaat er geen. egenstand, dat ook de tuinbouwvereeniging bij de rëfriaking vertegenwoordigd is, omdat deze ook leschöuwd wotdt als belanghebbende. Om het met Mei te doen, daarin is men niet geslaagd, en zal t nu 1 Juli worden. - De heer Ootjers zegt dat de hoogere pachtprijs iomt doordat het een dubbel pakhuis is. Wat de ■eductie betreft, dit berust niet in mijn handen j De heer Van Kleef vraagt, of tiet veilingspercen- age, wanneer het 1/2 PCt-> registratierecht terug komt, met dit percentage wordt verlaagd. De heer Ootjers zegt dat dit voor het nieuwe seizoen wei zal zijn afgeschaft, maar men dan toch Dok voor de noodzakelijkheid kan komen het per- entage te verhoogen. Op verzoek van den voorz. wordt het bestuur machtiging verleend, om, wanneer het noodig is, iet marktpercentage te verhoogen. Door den heer W. Goudsblcixx wordt hierna gc- «raagd naar de 6.000.000 van de Groentencentralef waarvan 3 millioen aan de zouters en drogers is gegeven, en vraagt wat er met de andere 3 mil- licen moet gebeuren. De voorz. zegt dat in de Telegraaf stond, dat er maar een schijntje in de schatkist was gevloeid. De heer Ootjers zegt dat medegedeeld is, dat bij de liquidatie 6 mill, in kas was. Daarvan is 2 millioen gegeven nan de drogers, en 1 millioen aan de zouters, en later nog een uitkeenng aan de noodlijdende zouiers. In de vergadering van den Ned Tuinbouwraad werd officieel medegedeeld da, m een millioen in de schatkist was gekomen, nu zal getracht worden dat bedrag beschikbaar, stellen, zoo niet voor de tuinders, dan voor de tuindersbelaugen in het algemeen. De heei Ootjers doet verder mededeeling dat er aan 014 personen regeeringscrediet is verleend, tot een bedrag van f 340.000. Spr. had verwacht dat er een beter en ruimer niet voortgevloeid is uit een mindere behoefte gebruik van gemaakt zou zijn, maar wanneer het dan komt het zeker voort uit beschroomdheid,, en dat men zoo op de snijtafel zou worden gebra-b, dat het de moeite niet loonde. Verder zegt de heer Ootjers dat de inventarisatie; geen mooi beeld geeft en van nul en geener waarde is geweest, door de minder juiste gegevens. Geïnventariseerd waren 950 wagons roode kooi, terwijl er thans weg zijn 979 wagons, gele kool opgegeven 46c wagons weg 463, witte kool opgegev, S25 wagons weg. 777 wagons, uien 200 opgegev. weg 118, peen opgegev. 200 wagons weg 90. Met het oog op deze cijfers zou men haast voor-, stellen deze Janklaassen niet meer aan de hand te halen. Maar laat een ieder zich voornemen beten te inventariseeren en laten wij dit dan doen m Dec, het laatst van Jan. en half Maart. Met de medewer-, king van de leden krijgen wij dan een zuiver beek, En wat is er tegen. Ik zou willen aandringen op; aller medewerking, en een besluit m den geest van het voorgestelde te nemen. De heer f. Kostelijk zou dit krapper willen aan halen. En zou de boeren, waar onwil in het rpei is, willen 'beboeten, wanneer zij niet tot een goede en volledige inventarisatie willen overgaan. De regeling van het inventariseeren wordt bij fce.luit van de vergadering, aan het bestuur over gelaten. Sluiting. De vooiz. zegt zich thans te zullen haasten met het sluiten der vergadering. Maar toch moe. mij nog iets van het hart. Wij kunnen niet anders ver klaren, dat wij in onze 10e Jaarvergadering zee 1 'eerzaam bij elkander zijn geweest. En dat sJhrijt ik toe aan de voorstellen die op den beschrijving.-* brief voorkwamen en zeker niet het minst aan de tegenwoordigheid van den heer Balk. Niet alleen spreek ik namens het bestuur, maar zeker namens allo leden, wanneer ik verklaar dat wij alle respect hebben voor hetgeen door hem in het midden 1» gebracht. Er wordt zooveel maal gezegd, wat doen we met den Ned. Tuinbouwraad, wat doen we met de Prov. Commissie. Maar wij hebben onze orga nisaties zoo bitter noodig. Wij moeten ons daa'aan vasthouden. Wij moeten de organisatie zoo sterit mogelijk maken. Dank aan u, mijnheer Ba k, voor uwe aanwezigheid. Dank aan u mijnheer Van Ex- ter. als aftredend bondsbestuurslid,, maar zeken niet alleen van mijzelf, ^maar van het geheele be stuur. Het spijt mij dat u heengaat. Wij hadden in, u steeds een aangenaam en ijverig bestuurslid. En daarmee begroeten wij tevens uw plaatsvervan ger, den heer Wijn, die heel wat jonger in jaren is. Wij roepen hem een hartelijk welkom toe in het bondsbestuur. en hopen dat hij er zich, zooals allen thuis zal gevoelen, en hij uw voetsporen zal vol gen. Dank aan de functionarissen in ons marktwe zen U houdt mij ten goedé dat ik niet allen afzon derlijk nóem. Dank voor uw bemoeiingen en blijft steeds de belangen behartigen. Dank aan Joman. de telefonist van onze veiling, die steeds getrouw zijn plicht heeft vervuld. Ik heb de Pers het wel kom toegeroepen. Maar ik 'heb haar ook beklaagd. Want housdli, het is ploeteren geweest, en ik weet uit ondervinding, welk een reuzentaak het is, om van een dergelijke vergadering een goed verslag te maken. Dank aan u voor het oneindige geduldl waarmee u ons hebt aangehoord. Dank ïan de jonge gastheer en gastvrouw voor de aangename en, zorgvolle wijze waarop wij door hen zijn ontvangen* Voor hen een applaus. (Spontaan wordt hieraan voldaan.) Gaat allen thans huiswaarts, niet pessi mistisch. niet moedeloos. Dat moet de leus zijn. Zelf-help is de beste help. En dan denk ik aan een schoolliedje: Wat werk de nijv're hand ook vindt, Op welk bezwaar gij stuit, Geef nooit den moed verloren, Maa rhelp u zelf er uit. Ja, helpt u zelf. En dat dan deze vergadering mag beantwoorden aan het doel, waarvoor zij is belegd, sluit ik deze 10e Jaarvergadering. (Applaus,) daal-democraten, de vrijz.-democraten, de ka tholiek Van Vuuren, de vrijheidsbonders Staal man, Van Rappard, Bpon en Bierema en Ker sten van de Gereformeerde Staatspartij. De heer Krijger (Chr. Hist.) die gisteren vóór stemde, was heden niet aanwezig. Lartd en Tuinbouw. PLAATSELIJK NIEUWS EEN NIEUWE AUTO-OMNIBUSDIENST Neen, nieuw is hij niet meer, sinds drie weken bestaat hij AL, wellicht reeds een maand wij leven zoo snel. Wij bedoelen den auto- dienst van Oudkarspel op Alkmaar, onderne mers de H.H. Kok en Tuinman, eigenaars der Eerste Langedijker auto-garage te Oud- karspel. Zoo breken nieuwe ondernemingen zich baan in een tijd, dat alles moet worden aangegrepen om de concurrentie het hoofd te bieden, het hoofd boven water te houden. En het is gebleken, dat er animo voor bestaat. Van den eersten dag af waren de omnibussen -be zet, ten koste van andere vervoermiddelen, waaronder begrepen het lokaalspoor Alkmaar Broek op Langendijk. Het sprak van zelf, dat deze dienst, wanneer zij levensvatbaarheid bleek te hebben, zou worden uitgebreid en reeds is 't zoover. Eene uitgebreide dienstrege ling is samengesteld voor de zomermaanden. Negen maal op een dag van Oüdkarspel naar Alkmaar en terug, behalve nog de meer uit gebreide dienst op Zaterdag. De ondernemers vatten de zaak breed op, ontzien kosten noch moeite en de toekomst zal leeren of deze dienst zich heeft aangepast aan de bestaande be hoefte. Het steeds toerfemende 'verkeer, het -gemak overal te kunnen in- en uitstappen, aankomst midden in de stad, een bijzonder billijk tarief, daarbij een belangrijke gezellige inrichting en toenemende, goed veerende zit plaatsen met gemakkelijke kussens, ziedaar een personenvervoerdienst die, zooals reeds in den aanvang bleek, er in zal gaan, 'zal worden gewaardeerd en benut. Zeef zeker. Wij verwijzen verder naar de Ln dit !nr. voor komende dienstregeling. NOORDSCHARWOUDE. Gisternacht heeft men uit de boet van den Heer A. Barten een paar zakkein kunstmest ontvreemd. De boet was bij toeval tos geble ven, dus men had vrij baan. UIT DEN OMTREK ST. PANCRAS. In navolging van Dixi van de „Langedijker'-' zegt men te St. Pancras DAT: De autodienst Oudkarspel—Alkmaar een heel primitieve dienst is, doch dat er voor St. Pan cras weil eens een bijwagen aangehaakt mocht worden, daar het meermalen voorkomt dat pas sagiers voor Alkmaar wegens „vol" niet ver voerd kunnen worden. ST. PANCRAS. De ingediende lijsten voor de gemeenteraads 'verkiezing zijn door het Centraal Stembureau allen geldig verklaard. ST. PANCRAS. Zeer waarschijnlijk zal geen der gemeente raadsverkiezingspartijen van haar recht, tot ver binding van lijsten, gebruik maken. ST. PANCRAS. De stemming der verkiezing van leden van den gemeenteraad is nader bepaald op 17 Mei a.s. ST. PANCRAS. Hef bouwen van 24 arbeiderswoningen te Krommenie is gegund aan de laagste inschrij vers Gebr. Ruilwaard en P. Booij voor f60800. Voorwaar een. aardig karweitje. ST. MAARTEN. Het Hoofdstembureau heeft in hare zitting van Donderdag j.L de 3 ingekomen candidaten- lijsten, bevattende 20 cawdidaten, in orde be vonden en geldig verklaard. HEERHUGO WAARD. Met ingang van 2 Mei is tot Burgemeester herbenoemd de heer W. vain Sloot en, secretaris der gemeente. OUDORP. Met ingang vajn 2 Mei is tot Burgemeester herbenoemd de heer G. Ros Wz„ secretaris dier gemeente. BINNENLAND TWEEDE KAMER. De Stempfïdit. De Tweede Kamer heeft het amendement- Beumer tot afschaffing van den stemplicht, waarover Woensdag de stemmen staakten, ver worpen met 42 tegen 39 stemmen- Voor stemden de anti-revolutionairen, de so NEDERL. TUINBOUWRAAD. Donderdag had in het Jaarbeursgebouw re Utrecht de jaarvergadering plaats van den Ned. Tuinbouwraad, onder voorzitterschap van Mr. Dresselhuis. De Besturen van de „Langendijker Groen ten -Centrale" te Broek op Langendijk, den „Nbordermarktbond", te Noord-Scharwo.ude, en der Coöp. Tuinbouw- en Handelsvereni ging ,*De Tuinbouw" te Obdam stelden verder voor Té. bevordering vain den uitvoer naar valu ta-zwakke landen 2é. te trachten bij de Regeering gelden te verkrijgen voor d^ bevordering der tuinders- belangen, vooral döor bevordering van den af zet naar Amerika, in daartoe doelmatig inge richte koelruimten, en door steun te v-erlèe- nen in den vorm vain deelname in het risico. Over deze twee punten werd een zeer uit voerige inleiding gehouden door den heer F. v. 'Valstar. Het resultaat dezer inleiding was dat de volgende besluiten werden genomen: le. Het Centraal Bestuur zal zich tot de Regeering wenden, om van haar zekerheid te krijgen, dat de exportcredieten, speciaal van boom- en fruitlcweekers met dusdanige snel heid worden verleend, dat zij nog een nuttig effect kunnen hebben. 2e. In overleg met de groep: Veilingsver- eenigingen, zal het Centr. Bestuur zich schrif telijk en mondeling tot de Regeering wenden, om alsnog 'haren steun te verkrijgen voor den afzet van tuinbouwproducten naar de valuta- zwakke landen. 3e. Bij de Regeering zal er alsnog op aan gedrongen- worden, na te gaan, wat door haar gedaan kan worden in het belang van den tuinbouw. De Groep Bloemisterij stelde alsnog voor, het gebruik van tuinbouwvoortbrengselen hier te lande te doen bevorderen door het instellen van een goed opgezette en wel doorgevoerde propaganda- en reclame-campagne. In de vergadering van het Bestuur der Groep is de wenschelijkheid uitgesproken een goed opgezette reclame voor de bloemisterij-produc ten hier te lande te beginnen, teneinde daar door den afzet van het artikel te bevorderen. Bij behandeling van dit ontwerp kwam het Bestuur evenwel tot de conclusie dat 't juister zou zijn wanneer een dergelijke reclame-cam pagne niet van één enkele Groep uitging, doch werd beschouwd als een algemeen tuinbouw- belang en daarom aangevat door het Centraal Bestuur met medewerking van alle groepen. Na eenige besprekingen óver dit onderwerp werd besloten aan het Centraal Bestuur op te dragen, deze zaak nog eens in studie te nemen, teneinde daaromtrent nog nadere voorstellen te doen, aan de algemeene vergadering. In de middagvergadering werd allereerst een breedvoerige bespreking gehouden over de kwestie: „Is het ook mogelijk dat meerdere en (of) betere koelruimte beschikbaar gesteld wordt op de schepen naar Amerika voor het transport onzer groenten". Welke vraag aan de prde was gesteld door de „Vereen, tot het behartigen van de belan gen van land- en tuinbouwers in de Schermer1' te Stompetoren. VRACHTTARIEVEN VOOR TUIN BOUWPRODUCTEN. Door de Kamers van Koophandel en Fa brieken voor West-Friesland te Hoorn en Alk maar is het volgende adres verzonden aan Zijn Excellendie den Minister van Waterstaat: Wij hebben tot onze voldoening kennis geno men van de besluiten van de Provinciale Sta ten in Noord-Holland, om als tegemoetkoming aan de moeilijkheden, waarin de verbouwers en handelaren van tuinbouwproducten iri alle Gemeenten uit onze districten, waar groenten - veilingen worden gehouden, doch in het Bij zonder in de dorpen der Langedijken en van de Streek, sedert geruimen tijd verkeeren, door tusschenkomst van Boerenleenbanken op zeke re voorwaarden gelden beschikbaar te stellen om hun bedrijf gaande te kunnen houden in afwachting van betere tijden. Het is ons daaruit gebleken, dat de vele pogingen om In den noodtoestand, die do,or de tijdsomstandigheden bij deze njjveren en handelaren was ontstaan, eenige verbetering a aii fte brengen, niet ten eenenmale vruchteloos bleven. Intusschen hebben wij de overtuiging, dat de 'meest rationeele wijze, waarop een voldoend loortende export van gemelde artikelen kan xwörden bevorderd, nog altijd is een verlaging der vrachten op de spoorwegen. Nu is het aan onze aandacht niet ontgaan, dat er inderdaad reeds niet onbelangrijke v rachtverminderingen voor deze artikelen op de spoorwegen in toepassing zijn gebracht, welke eerst 18 pet., daarna nog eens 18 pet. en eindelijk nog 25 pet. hebben bedragen, doch naar wij meenem zou er hoegenaamd geen be zwaar tegen kunnen bestaan, dat die vrachten nog meer worden verlaagd en werden terug gebracht tot die, welke voor den Europeeschen oorlog werden bepaald. Wel is bij verschillende gelegenheden beweerd, dat dit nu reeds het geval zou zijn, doch daarbij werd dan óver het hoofd gezien, dat de gemelde verjaging wel de eerste maal 18 pet. bedroeg, doch' 'de tweede maal, 18 pet. van de reeds verlaagde vracht, zoodat die percentsgewijze aangegeven verminderingen niet eenvoudig bij elkaar op geteld behooren te worden. Inderdaad is de totale verlaging daarom te berekenen op 49,57 pet. en is de vracht, die thans nog wordt toe- vJ gepast, 20 k 30 pet. hooger dan die van 1914. Verdere pogingen bij de Directie der spoor wegmaatschappijen om tot de door ons voor gestane verlaging van vrachten te geraken, achten wij vruchteloos. Hier komt bij, dat de gemelde verlaging slechts tijdelijk is ingevoerd en niet langer dan tot 1 April Iduurde. Om bovenstaande redenen hebben wij de eer ons te wenden tot Uw Excellentie met eerbie- xdig verzoek wel in overweging 'te willen ne men, of het door den invloed van Uw Excel lentie ook daarheen kan worden geleid, dat voor bovenbedoelde producten op de spoor wegen weder de vrachten worden terugge bracht tot die, welke in 1914 voldoende werden geoordeeld en voor het geval, dat hiertegen overwegende bezwaren mochten bestaan, in alle gevallen'de tot April geldende verminderde tarieven voor tuinbouwproducten ook na dien datum blijven gelden. ALLERLEI OUDE RIJMPJES. Wij lezen in „De Courant": Reeds van ouds", in lang vervlogen tijden, wedijverden de schippers met de boeren in de vaardigheid om het spoedig te verwachten wee rte voorspellen. Meermalen sloegen zij den 'bal raak, doch schier even dikwijls kwam het geheel anders uiit dan voorspeld was. Gewoon lijk hield men bij het voorspellen van het weer rekening met den stand van zon en maan, wolkenvorming, het voortplanten van geluiden en bewegingen van dieren, enz-- enz. Nog in onzen tijd gaan de schippers naar de gegevens van het voorgeslacht te werk, en spreken meestal in oude rijmpjes uit, welk weer ver wacht kan worden- Eenige dier meest algemeene rijmpjes mogen hier een plaatsje vinden. In het oude schip,- persrijm toch werd beweerd: „Een kring om de maan Dié kan vergaan, „Maar een kring om de zon, „Daar schreien vrouw en kindren om." Een ander rijmpje gaf dit te kennen: „Een liggende maan, „Doet zeelui staan. Ook werd als waarheid verkondigd: „Oostenwind met regen, „Staat ie drie, dan staat ie negen. Men wilde met deze bewering te kennen geven, dat als de Oostenwind onder de gege ven omstandigheden drie dagen duurde, men er van verzekerd kon zijn, dat dezelfde -wind richting op minstens negen dagen kon gesteld worden. Ten opzichte van een te verwachten Oos tenwind gold ook dit rijmpje: ,,'t Zonnetje rood, „Binnen drie dagen Oostenwind, „Of regen in de stoot. Bij onweder gold dit rijmpje: „Al is de donder nog zoo kloek, „Hij brengt den wind weer in z'n hoek. Hiermede werd bedoeld, dat hoe tijdens een donderbui ook de wind van richting mo.cht veranderen, hij ten slptte toch weer uit den- zelfden hoek zou waaien als toen het onweer begon. Zoowel bij schippers als bij boeren gold het rijmpje: „Meeuwen pp 't land, „Storm achter de hand. Reeds lang weet men echter, dat de meeu wen om -geheel andere beweegredenen er de voorkeur, aan geven, om zich op het land te verzamelen. Men moet er maar eelns op letten, hoe zich geheele zwermen bevinden op pas geploegde akkers, waar voor de meeuwen heel wat lek kere beetjes zijn te snappen. Ook bij het krimpen van den wind hadden de weervoorspellers een rijmpje bij de hand, dat aldus luidde: „Hoe hooger ie gaat, „Hoe harder ie slaat. Daarmede werd bedoeld, dat zoo de wind door het Zuiden tot het Zuid-Oosten opkromp, men stellig stormachtig weer had te verwach ten. Zuid-Westenwind gold alia regen voorspeller, immers: „Zuid-West', „Regennest. Van een Noordenwind was men ook al' niet gediend. Vooral de visschers hadden iets tegea dien wind, ar geven dit nog wel 'te kennen door het gezegde; „Noordenwind vangt visch noch vogel'. ,sWinters heette 'tbij de schippers: „Zuid-West met snee' (sneeuw) „Noord-Oost in zee. Hiermede werd bedoeld, dat als het binnen de zeegaten sneeuwde met een Zuid-Westen - wind, men er op kon rekenen, dat óp de Noord zee de wind N.O. was. Bij te 'verwachten vrie zend weer als het mistig was, heette het: „Oostenwind met mist, „Vriezeman in de kist. Nóg 'tal van andere rijmen, op weervoor- spelling betrekking hebbende, zijn onder het schippersvolk in omloop. De betrouwbaarheid van veile dezer voor spellingen is al niet veel beter dan van die, welke de vermaarde weerprofeet Professor Faïh indertijd de wereld inzond. fi JOns Élément.) j

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 5