NIEU WE r OJ Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Dinidag 24 April 1923 32e Jaargang per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. £ÜO. 48, itt'ürenia. ri.^KHvott 59 IAE1DIJKM COURANT. W Dese courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. aBOKHKHENTSPBUB REDACTEUR-UITGEVER BUREEL: ü'oordscharwoude. PRIJS D E BfiA B,7 ERTEN I(ai K i Tm 1I regels 75 ct., elke regel meer 15 et. Groot» letten of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Brieven reohtstreeka aan den Uitgever. Ï)E LANGE Alkmaar DE MO/üAAZ - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „VredeSust." HYPOTHEKEN. VERGADERINGEN OPHEFFING VAN DE R1JKSTUINBOUW-W1NTERSCHOOL TE ALKMAAR? In de vergadering van den „Noordermarktbond" j.l Vrijdag in het lokaal van den heer C. Vis te Dudkaispel gehouden, werd door den heer Haze-, loop, Rijkstuinbouwconsulent te Alkmaar, over het bovengenoemde onderwerp het woord gevoerd. Spr. en brengt In de allereerste plaats een woord van dank voor de gelegenheid hem geboden om over het reeds genoemde onderwerp te spreken -Spr. begint met in herinnering te brengen hoe een 10 jaar terug door 'de tuinders grooten drang op den minister werd uitgeoe fend om een tuinbouwschool te verkrijgen bo ven het IJ. Vele -vergaderingen werden ge houden en uit de groote opkomst en de vele adressen mocht worden afgeleid dat er groote belangstelling voor bestond. En ten slotte is de regeering voor den aandrang bezweken en werd besloten tot stichting van een school. De vraag waar de school moest komen, Hoorn of Alkmaar, werd opgelost door in iedere plaats een school te stichten. En men zou de school zoo inrichten dat de jongelui er gemakkelijk gebruik van konden maken. Bij de opening waren ook afgevaardigden uit deze streken; aanwezig en waar zooveel belangstelling be stond, mocht men zeker veronderstellen dat de school ook leveensvatbaarheid had. Maar hierin is men teleurgesteld geworden. En al was het eerste jaar het bezoek niet groot, het werd al lengs beter. 8 Jaar heeft de school bestaan en ook 8 maal werden nieuwe leerlingen inge schreven; tot een totaal van 72. Dus ieder jaar gemiddeld 9. Het aantal was niet groot en voor deze streek al zeer teleurstellend. Lit Langedijk en omstreken 6, waarvan 4 voor Koedijk en 2 Sint Pancras. Verder 9 uit Ken- nemerland en 8 uit Alkmaar. Maar het plan tot opheffing is er nog niet. Het kan komen. Wij léven in een tijd van bezuiniging en het is zeker goed dit te doen waar het kan zonder bezwaar. De bezuinigings-inspectie door de re geering ingesteld heeft thans voorgesteld om beide scholen uit Hoorn en Alkmaar te doen ineensmelten en de school te handhaven in t centraal punt. En dit zal practisch neerkomen op de opheffing van 1 school. En ik vrees, dat bij de opheffing, juist de school van Alkmaar 'dit lot zal ten deel vallen. Omdat niet gelet zal worden op de gewone deel name, maar op die van uit de streken, waarvoor, zij is eresticht, in dit geval Langedijk en Omstre ken. Voor echter de plannen van de regeenng bekend werden, meende ik de bevolking me, de zwevende plannen bekend te maken, en tevens om na te gaan, of deze plannen moesten worden verijdelen. Er wordt echter blijkbaar weinig waar de gehecht aan het onderwijs op de tuinljouwwmter, school, en de cursussen die hier gegeven worden, cshijnt men ook voldoende te achten. En dit juist kan ik mij zoo moeilijk voorstellen. Wanneer dat toch het geval ware geweest, zou men toch zeker niet indertijd om een dergelijke inrichting hebben gevraagd. Ik kan mij niet voorstellen dat er geen behoefte meer zou bestaan aan verdergaand tuin- bouwondeïwijs. Er bestaat op het oogenblik een vee! grootere behoefte aan voormannen met meer-, dere ontwikkeling dan. vroeger. Ik bedoel hiermede meerdere algemeene ontwikkeling. En die verkrijgt men door de vele bijkomende vakken op de school. Be bemestingsleer is meer wetenschappeüjk in gericht, en men dient ook te weten, hoe en waar mee het land moet worden bemest. En juist op de school krijgt men daar een duidelijk inzicht! van. Ook de boekhouding wordt grondig ondsr-i wezen. Want een ieder weet toch, dat de veiling voor teder afzonderlijk, geen zuiver finantieel over zicht geeft. En op de school heeft men voor dit al: een leerkracht met Middelbare acte. En het komt ook heel goed tot zijn recht. Verder krijgt! men plantkundige kennis. En dan wil ik u wijzen; op de voordeelen te verkrijgen door rasverbetering) en selectie. Onze aankomende tuinbouwers hebben kennis, veel meer kennis noodig. t Door de Commissie van Toezicht is er indertijd een circulaire verzonden met de vraag, hoe of het toch komt dat zo oweinig leerlingen de school bezoeken, en welke de bezwaren zijn, aan het be zoeken van de school verbonden. Want mogelijk hadaen deze bezwaren ondervangen kunnen wor den door de inrichting van het onderwijs naar de geuitte,, wenschen te regelen, daar toch ook de regecring ons veel vrijheid laat in de inrichting van het onderwijs. Wanneer de lessen desnoods van den winter naar den zomer verplaatst hadden moe ten worden, had ook dit in overweging kunnen worden genomen. Maar dan moest ook eerst blij ken waar de bezwaren zaten. Jk wil hierbij echter op den ^voorgrond stellen, dat er geen persoonlijk belang voor mij bestaat,, zoo de school zal worden gehandhaafd, maar ik heb er persoonlijk meer belang bij, dat de schoof weggaat, doordat door mij hieraan veel tijd moet worden opgeofferd. De eischen, die aan het maatschappelijk leven worden gesteld, worden steeds hooger. En wat er voor ontwikkeling kan worden gedaan voor her komende geslacht, daaraan moeten wij allen bij dragen. Ik wil hier echter geen propaganda maken voor de tuinbouwwinterschool. Van de aangifte, en van de aangifre alléén zal het afhangen, of de school al dan niet zal worden gehandhaafd. Wordt het aantal aangiften grooter, zeker bestaat er dan alle kans dat de school zal blijven Maar is de aangifte, verleden jaar 4, niet grooter, zoo durf ik niet verzekeren, dat men de school in Alkmaar zal behouden. De heer Ootjers. Het is, zooals door den heer Hazeloop is medegedeeld, een moeilijke, zeer moeilijke kwestie. En ook ik, al is het misschien weinig, heb het mijne bijgedragen tot de stichting van deze school. En dat er geen leerlingen uit Langedijk de school bezoeken, daarvoor moet dan toch wel ccn ernstige reden bestaan. En juist in velband hiermede mag men niet vergeten, dat onze streek een zeer bijzondere streek is. Bestaande uit bijna allemaal kleine tuinders, die zelf als eerste in hun bedrijf werk zaam moeten zijn. En waar men gedacht heeft, dat de winter een stille tijd is, de beste tijd om onze jongens de school te laten volgen, daar is dit hier geheel anders. Ons bedrijf is er hier ten eenen-, male niec opgericht, om onze jongens de school te kunnen laten volgen. En ook afgescheiden "an. liet groote nut van deze instelling dan, geloof ik, dat dit de reden is, dat geen leerlingen hier van daan de school bezoeken. En ook hierdoor heeft de school blijken gegeven, geen levensvatbaarheid te hebben voor deze streek. Het is jammer, maar men kan moeilijk anders advies geven, dan dat het van den Minister goed gezien is, deze school op te heffen. De heer Kliffen. Mijnheer Hazeloop, ik begrijp, dat het u moet teleurstellen, dat de zaak zoo is misgeioopen. Ik ben het volkomen met u eens, dat zooveel mogelijk ontwikkeling moet worderu bijgebracht. Dat is goed. Maar wanneer de jongens 16 jaar zijp geworden, is dit een gevaarlijke leef tijd om hen nog meer theoretische kennis te la ten bijbrengen. Want nu kan men er wel eerst halve studenten van maken en dan naar den ak ker sturen, maar dan is het een groote vraag of hij wel den rechten tuinbouwer zal worden. Op 17- jarigen leeftijd moeten zij zich aangeven voor ,de militie, dan komt de militaire slokop, en moet men Kees weer missen. En dan moet hij nog tuinbouwer! worden. De cursussen die hier aan den Langen dijk gegeven worden, voldoen goed, en ook daardoor komen zij reeds beter voor de praktijk te staan dan wij. En daarbij moet meri ook niet vergeten, dat de intensieve cultuur hier berust op het kool- overhouden. En dit reeds is een vak op zichzelf.; En wanneer dit niet jong wordt geleerd, is het de vraag,, of hij ooit een goed en groot kooloverhouder1 zal worden. Wat het opheffen van de school be treft, dat doet ook *iij leed, en wel het meest ern den proeftuin die aan'de school is verbonden. Hiermee zijn wij steeds ten dienste gestaan. En! mag men niet vergeten, het vele goede, dat door den heer Hazeloop en zijn leeraren, aan den tuin bouw, in den proeftuin is bewezen. En daaraan zou dan willen vasthouden, en kan er misschien een middel worden gevonden, dat deze proeftuin blijft bestaan, door middel van de organisaties. De heer T. Kostelijk (N. L.) Het spijt mij, dat ik hier dezen toon moet hooren. Reeds meermalen is het mij opgevallen, dat de tuinbouwers zooj voorbeeldig de wijsheid in pacht meenen te hebben Maar dan komen wij ten achter bij buurman smid, buiirman timmerman, buurman metselaar. Wanneer de zoon ook een goed smid, timmerman of met selaar zal worden, zooals ook vader was, dan gaat hij eerst op school het leeren. En waar de Ambacht school dus wel haar bestaan heeft gewettigd, daar moet men het betreuren dat de tuinbouwwinter school geen bestaansrecht heeft. Wanneer de jon gen op 13-jarigen leeftijd de school verlaat, dan 3 jaar naar de U.L.O.-school gaat en dan naar de tuinbouwwinterschool, dan zou ik het met den heer Kfiffen eens zijn, maar dit is geheel anders, en daarom zou ik willen ageeren voor het voort bestaan van dc school. Mijneheeren. Hier voor u staat een persoon, die nog op 36-jarigen leeftijd 2 jaar lang de school te Alkmaar bezocht, ora meer ontwikkeling op te doen, omdat hij zijn te kortkomingen gevoelde. Daarom moeten wij het be- trebren, dat door Ootjers en Kliffen dergelijke woprcien zijn gesproken. Het spijt mij. 1 De heer Hazeloop zegt hierna nog, dat de aan gevoerde bezwaren overdreven zijn. Het onderwijs, in Puilsch en Engelsch zijn geen verplichte vak- ketjj zoodat men hier volkomen vrij in is. Maar niettemin is het wenschelijk het geheele onderwijs te volgen, en zal het onderwijs in de vreemde ta len het bezoek aan de U.L.O.-school rechtvaardi gen omdat daar toch de eerste beginselen worden geleerd. Wij hebben dan ook de beste resultaten, gehad van die leerlingen, die deze talen reed? hadden gehad. De verschillende vakken worden, zoo onderwezen, dat deze zich volkomen aanpas sen, aan de praktijk. En waar er maar 2 winters afgaan voor het bezoeken van de school, zal dit toch zeker in geen geval belemmerend werken om zich te bekwamen in, de praktijk. En wanneer die genoemde bezwaren nu eens werden verminderd, zou er dan nog geen gelegenheid zijn tot het be zoeken van de school? Ageeren voor de school zal echter niet veel helpen. Het eenige argument voor het voortbestaan van de school is een grooteré aangifte van leerlingen. De voorzitter. Het heeft den schijn, als zou het optreden en de komst van den heer Hazeloop volkomen nutteloos zijn geweest. Maar ik geloof juist dat hij met zijn optreden heeft bereikt, dat gene wat hij wilde weten. Hij heeft willen hooren' hoe de geest was. En het antwoord hierop gegeven- is volkomen duidelijk geweest. Door hem is het nut van het onderwijs bepleit, en verklaart hoe de bezwaren kunnen worden ondervangen. Het is nu aan ons om er in eigen omgeving verder over te spreken. Mijnheer Hazeloop, ook door de aanwezig heid van de Pers, zult ge zeker volkomen uw doel bereiken. Ik dank u voor de genomen moeite, en zullen de resultaten thans verder dienen te worden, afgewacht. In verband met de besprekingen, over de toe lating van de Pers op de bestuursvergaderingen van den „Noordermarktbond," gevoerd in de ver gadering van den „Noordermarktbond" op 1.1; Vrijdag, verzoekt de heer Kliffen o is, bet door hem gesprokene als volgt te willen wijzigen: „het kon we! eens gebeuren, dat, bij aanwezigheid der Pers,, sommige bestuursleden minder vrij uit spreken." als zou dit feitelijk zijn bedoeling duidelijker heb ben weergegeverf. ZUIDSCHARWOUDE. R. K. Kiesvereeniging. Deze vergaderde op Zaterdag 21 April. De opkomst was zeer goed. Aangezien de voorz. nog niec aanwezig was, opende de vice-voorz. de heer K. Buur met den chr. groet en deelde mede dat het noodig werd geacht om sommige punten, deze vergadering te houden. Spreker dringt aan op zakelijke besprekingen en geeft hierna het woord aan den secr. J. Groen Az. Deze deelt mede dat ook door de A.R. een can- didatenlijst voor den Gemeenteraad is inge diend. Er zijn besprekingen gevoerd teneinde onze lijst met die van de A.R. te verbinden, wat ook door ons Bestuur wordt voorgestaan. Echter achtte men het goed in deze de leden te laten beslissen. Het spreekt van zelf dat bij eventueele verbinding het plicht blijft te stem men op no. 1 van onze lijst. Uit de hierop volgende discussies bleek dat geen ernstige bezwaren tegen verbinding be stonden en werd door meerdere aanwezigen in het licht gèsteld dat geen enkel teeke-n aan wezig is dat de eigen kiezers hun plicht, om pp no. 1 der R. R. lijst |te stemmen, hierdoor zouden verzuimen. Het Bestuur neemt hiervan met genoegen nota, waarna met algemeene stemmen besloten wordt tot verbinding met de A.R. lijst over te gaan. - f j$, :i\f) Uit de hierop volgende besprekingen, betref fende de mogelijkheid dat voorkeurstemmen zouden kunnen uitgebracht worden, blijkt dat geen der candidaten indien zij met voor keurstemmen zouden gekozën worden deze benoeming zouden aanvaarden. De partij-disci pline, die bij elke verkiezing steeds zoo schitte rend tot uiting komt, dient ook bij de Raads verkiezing te worden gehandhaafd en de ver gadering is het daarom algemeen eens, dat elke kiezer zijn (haar) stem dient uit te bren gen op no. 1 der lijst. Dë voorz. (de 'heer Kramer), inmiddels ter vergadering gekomen, brengt in bespreking de rede door den heer J. du Burck gehouden op de vergadering der Vooruitstr. Vrijz. kiesver- eeniging. Spr. betreurt deze manier van doen, omdat de geheele rede een aanval is op be paalde personen en verder vele onjuistheden be vat. Dit heeft ons genoopt om in deze vergade ring een en ander recht te zetten. Typisch is de uitlating dat de R.K. handjeplak hebben ge speeld met den liberaal, de heer du B. heeft hierbij vergeten te zeggen dat de heer Kroon het eerst gepolst is vanvrijzinnige zijde. De heer J. Kramer interrumpeert en zegt van du B. te hebben vernpmen dat hun hier- dat du B. dan maar wat geschermd heeft met dingen die hem zelfs niet bekend waren en dit dus niet in zijn voordeel pleit. Spr. deelt nog mede dat zelfs van Soc. zijde toen gepoogd is besprekingen over de wet houdersverkiezing aan te knoopen, ja zelfs dat de soc. geprobeerd hebben met de liberalen te spreken. Spr. komt hierna op den aanval op den heer Bekker inzake diens uitlating dat bij het arm wezen de Kath. achtergesteld werden. Welnu dat was in den tijd tpen de Kath. van de in komsten van het Burg. Armbestuur jaarlijks f81.25 werd toegestopt. Onjuist was dus die uitlating niet en de later gekomen regeling was wel zeer billijk. Dat nu door "de R.K en den lib .getracht wordt bij benoemingen eigen partij naar voren te brengen betwist spr. Hij vraagt wat dan toch eigenlijk de baantjes zijn die bijv. de R.K. aan zich zelf vergeven. Bij de benoeming voor de gaseommissie werd den afgetredene 'herkozen en is het nu zoo bnbillijk dat in de vacature een R.K. werd benoemd? In deze zijn echter nooit afspraken gemaakt. Spr. wijst op de onsympathieke houding door en soc. Raadsleden aangenomen bij het 25-jarig jubileum van den. heer Kroon-als Raadslid, toen de heeren, nadat de voorz. de heer K. had gecomplimenteerd, bleven zitten toen de ande ren de heer K. gelukwenschlen. Als dat nu de geroemde beginselen zijn van de heeren, dan. haalt spr. hiervoor den neus op. Wat nu de muziektent betreft, wij hebben gemeend geen grooter bedrag als subsidie te mogen voteeren om wille de consequentie dié er aan vastzat. Verder moet de heer du B. niet al te hoog van den toren blazen dat alleen de vrijz. raadsleden het algemeen belang heb ben gediend, wat toch zeker in zich sluit be scherming van de economisch zwakkeren. Dit hebben we in de vorige zitting gezien toen het; ging om bij de belasting de groote 'gezinnen eenigszins te ontlasten. De soc.-dem. moti veerde nog zijn stem tegen omdat de progressie z.i. te sterk was (wat intusschen wel vreemd is omdat bij andere zaken de progressie bij deze niet -gauw te sterk is) maar de Vrijz-. leden stem den zonder veel woorden tegen. Spr. wil het hierbij laten, mogelijk dat ande ren over deze zaak iets willen zeggen. De heer R. Buur wijst er op dat zeker voor zichtig moest worden gedaan met subsidie aan hec Fanfare, want moeilijk zouden dergelijke verzoeken van andere vereenigin-gen op gebied van muziek en zang kunnen worden afgewezen. De heer J. Groen Az. wil nog eenige punten reléveeren. Eerstens de wethoudersbenoeming. Voor spr. is het volkomen logisch geweest dat de heer Kroon is herbenoemd, al zou het alleen zijn uit een oogpunt van waardeering voor het-,

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1