jgean hij eeli reeks van jaren voor 'de gemeente heeft gepresteerd. Dat is zeker een factor ge weest bij de benoeming. Wat nu benoemingen betreft, de Kath- heb ben nooit de eer gehad benoemd te Worden in een gesalarieerde gemeentebetrekking en een Kath. functionaris zal men ook nu tevergeefs vinden. In commissiën werden een paar malen katholieken benoemd. Is het onbillijk dat in de comm. tot wering van Schoolverzuim op de 5 leden 2 Kath. voorkomen, waar het aantal kin deren vrijwel gelijk is? Ook in de Schattings- comm. werd een Kath. benoemd, maar tegelij kertijd een vooruitstr. vrijz. Het is toch onmo gelijk om steeds rekening te houden met de diverse schakeeringen in het linksche kamp en aan de persoon is het niet altijd aan den buitenkant te zien of hij S.D.A.P.er, liberaal, democraat of wel vooruitstr. vrijzinnig is. Louter fantasie is het wanneer de heer du JB'urck zegt dat de Kath. (op gebied van het Fanfare) zelf de scheiding bewerkt hebben. 25 jaar geleden (toen du B. hier nog Wiet was) is er een Kath. Fanfare in de parpchie Langendijk opgericht, welke -hier was gevestigd; Het initia tief werd genomen mede door personen uit N. Scharw. en Oudkarspel. Feit was echter dat Roomschen vajn het toen een paar jaren be staande „Kunst na Arbeid" geen lid konden of liever mochten worden. Dat du B. de schoolgeldregeling bespreekt is spr. een raadsel. Deze is nergens zoo soepel als hier. Pogingen om degenen die het minst belast zijn het meest te laten dragen kunnen toch moeilijk door zich noemende democraten aangevochten worden. Wij vinden het heusch niet erg als* critiek wordt geoefend, maar onjuiste aanvallen kun- inen wij niet zonder meer laten passeeren. En vooral het middel waarmee dit is geschiedt, Is zoo typisch. Nooit bijna hoorde men iets van de V.V.-partij. De belangstelling daar is dan ook blijkbaar uiterst gering, gezien de can- didaatstelling door een vergadering van...'19 personen. En niet zoodra deze enkele getrou wen bijeen zijn, houdt de leider de heden door ons gewraakte rede en zorgt blijkbaar zelf voor een uitgebreid verslag in de krant. Spr. zou het voor het gemeentebelang zeer bedenkelijk vinden indien aanstonds de kiezers deze belangen zouden toevertrouwen aan een meerderheid van deze partij. Wij zullen dit Wiet kunnen verhinderen, maar spr. vertrouwt dat onder de linksche groepen nog genoeg kiezers zullen zijn, die hun gezond verstand gebrui kende, dit zullen weten te verhinderen. De voorz. gaat hierna tot sluiting over en spreekt zijn voldoening uit over de geanimeer de besprekingen. Spr. sluit met een opwek king tot behoud van onze eenheid, waarin 'onze kracht ligt en die heden zeker is versterkt, welke ons nu als steeds de overwinning zal brengen- SPORT EN WEDSTRIJDEN NIEUWE NIEDORP. De voetbalvereeniging N.V.V. 1 speelde Zon dag j.l- te Schagen tegen „Sparta I". N.V.V. verloor met 40- LUTJEWINKEL, j.l. speelde een combinatie van L.W. V.C. 1 en 2 tegen een gecombineerd elftal FEUILLETON. OP DEN BURQ DYMECK 4) Ook de koffie werd mij heden morgen boven gebracht, waarbij tante mij liet mededeelen dat zij mij eerst van avond aan tafel verwachtte. Wij eten heel voornaam eerst om 7 uur, om twaalf uur gebruiken >vij een warme lunch. Het heette, tante voelde zich te veel ingespannen om mij eerder te kunnen ontvangen en gat mij voor dezen dag alle vrijheid om het park eens rand te wandelen en de broeikassen eens te gaan zien. Dat Üet ik mij geen tweemaal zeg gen en heb het heerlijke park heen en weer doorkruist en kwam mij zelf voor als een be- tooverde prinses. Van het park en de grootsche trekkassen zal ik u een volgenden keer schrij ven daartoe wordt mijn brief heden te lang. Aan tafel zat ik naast tante op een lederen stoel met een enorm hooge, rechte rug, waar aan men zich eerst gewennen moet en het was mij, niettegenstaande alle pracht en voor naamheid, onder de koele oogen van tante ang stig te moede. Stel u voor een donker-groen ledertapijt, een reusachtig uitgesneden buffet en schenktafel, alles zwaar zilvergerei bevat tende, en dan een lange, breede tafel, aan het hoofd waarvan tante in zwarte zijde, als de ver persoonlijkte voornaamheid zelf, en daarnaast dan uwe doohter, die, hoezeer zij ook haar mond op de rechte plaats had, nu uit schuch terheid niets had te zeggen, heel bescheiden en 'deemoedig. Achter tante's stoel Konrad, ion ide eerste de beste wenk van haar bij de hand en ons de schotels toereikende, die hij van de dientafei nam. Eh vier gangen, een volslagen diner, en niettegenstaande dat nog niet genoeg gegeten, maar dat zal wel an ders worden, wanneer ik wat vrijer ben gewor den in mijne handelingen. Aan tafe was tante Klarissa zeer spraakzaam en vertelde mij de geschiedenis van den Burg. Morgen m den voormiddag wil zij mij alles van bnmen laten zien, waarop ik mij reeds bij voorbaat verheug. Doch thans valt de pen mij bijna Van moeheid uit de handen. Ik groet u met vele kussen, ook broers en zusters, lieve ouders, en hoop sppedig i op emig antwoor^w dhfokbjare dochter Henny. (Nadruk verboden). van „Quseqo" I en II te Schagen aldaar. Het was een slappe wedstrijd, waar ook de sterke, dwars over het veld staande wind schuld aan had. Bij L.W.V.C. was het vooral' weer keeper Porte die haar dezen middag voor een nederlaag heeft bewaard. Het einde kwam met gelijk spel, n.l. 00. OUDKARSPEL. D. T- S. Zondag hebben slechts het tweede ën het derde elftal gespeeld en beidein verloren. D. T. S. 2 speelde voor de competitie tegen Alc- maria 7 en verloor in een buitengewoon slecht gespeelden wedstrijd met 30. Rust 20. Scheidsrechter v .d. Hoven voldeed goed. D. T. S. 3 speelde te Schagen legen Sparta 4 en verloor met 3—1. NOORDSCHARWOUDE. De L. V. V. „Holland 2" speelde Zondag j.l. tegen Zeemeeuwen 2 te Egmond. Daar er heel wat wind was werd er door beide partijen geen mooi spel geleverd. In de eerste helft speelde Holland met de wind in den rug en waren steeds in de meerderheid, doch ze wisten geen enkele goal te veroveren. Zeemeeuwen wist een paa rmaal het leder voor het H.-doel te bren gen, maar konden niet doelpunten, want de backs wisten het leder met gemak het veld weer in te krijgen. De rust kwam friet blanco stand. Na halftime speelde Z.M. voor de wind en wisten dan ook al heel gauw 'de leiding te nemen. Toen zette „Holland" op en brachten vele malen het bruine monster voor het doel van de Z.M. maar de keeper hield het net schoon. Even voor het einde wist Z.M. door een prachtige 'kopbal de stand op 0—2 te bren gen, zoodat het einde kwam1 met 0—2 in het nadeel van Holland 2. Zondag a.s. speelt Holland 2 tegen Koedijk 1, te Koedijk, wat weer een verliezer wordt voor Holland. Uil DEN OMTREK. UIT DEN OMTREK. ST. PANCRAS. Zaterdagmiddag geraakte al spelende het 2- jarig meisje van A. G., uit 't Zuidelijk deel dezer gemeente, voorover in een ten deelë met water gevulde kuip, met het noodlottig gevolg, dat dit de kleine het leven kostte. ST. PANCRAS. Zaterdagmorgen geraakte door 't achteruit- löopen van 't paard, het geheelie gerei, wagen en paard, van den melkslijter Roos te water. Ongeveer een 20 liter melk ging bij dit ongeval verloren. NIEUWE NIEDORP. Wonderen in de Dierenwereld. Alhier heeft zich dezer dagen een wonderlijk geval voorgedaan hij den heer Bj. van de moe derliefde van een zeug voor 'haar jongen. Twee zeugen hadden ieder 5 jongen ter wereld ge bracht. De heer B. deed de jongen allen bij elkaar onder de hoede van één zeug. De andere werd op een stuk land gebracht, afgescheiden door een breeden sloot. Hoe groot was echter de heer B.'s verbazing toen hij den volgenden ochtend de verwijderde zet® weer bij haar jongen vond. Het beest was over den ruim 4 I 5 meter breede sloot gezwommen en bij het hok aangekomen door een openstaand luik, Henny König had zich met de gemakkelijk heid der jeugd reeds met den derden dag in haar nieuwe omgeving vertrouwd gemaakt. Dikwijls echter verwijlden haar gedachten nog thuis, dacht zij aan de zorgen en het overleg, dat daar gebruikt moest worden, of de jongens het moeder niet al te druk maakten, of tante Erna met de kleinen wist om te gaan, maar de indrukken, die zij bij 'haar oudtante ontving, waren zoo afwisselenddat al spoedig die ge dachten door al het nieuwe, dat zij ondervond, werden overheersc'hd. Vrouw Schroth had, naar den wensch van haar tante, heur haar anders opgemaakt, en Henny vond, dgt deze verandering haar niet onvoordeelig stond. Ongetwijfeld duurde het kappen langer, maar aan tijd, zooal's die thuis benut moest worden, ontbrak het hier niet. Henny was eenigermate verwonderd, dat die afgetrokken vrouw Schroth, die nimmer, wan neer zij het haar van Henny kapte, haar koele afgetrokkenheid en stilzwijgendheid prijs gaf, alsof het zoo van zelf sprak, zoo handig en geschikt haar rol als kamermeisje tevens ver vulde. Zoo zie je er beter uit, 'Henriette, zeide gravin Dymeck, toen Henny bij de lunch aan tafel kwam. Ik heb ook naar Stralsund ge schreven en een'ige elegante toiletten besteld. Ik ontvang meermalen aan tafel' of bij de thee bezoek en dan moet je andere klëeren dragen. Ik heb... Henny had willen zeggen, dat zij ook haar beste kleeren hier had, doch de oude dame ontnam haar met rustige beslistheid het woord: Ik weet reeds, wat je zeggen (wilde, je hebt voor je verblijf hier nieuwe japonnen aange schaft, maar dat zijn Zondagmiddagkleeren voor een provinciestad, geen toiletten vopr de achternicht van Gravin Dymeck. Henny was natuurlijk eenigszins in gespan nen verwachting wie alzoo haar tante zouden bezoeken, maar ze zei echter niets, aangezien zij reeds het zonderlinge en heerschzuchtige karakter van de oude dame kende. Kom thans mee, wij willen den Burg eens bekijken, zei na het ontbijt Gravin Dymeck. Men ging van uit den nieuwen, kos telijk en behaaglijk ingerichten aanbouw, wel ken de Gravin bewoonde, naar de zaal, waar de groote portretten hingen der voorouders, allen graven en gravinnen Dymeck. Het daglicht viel gedemd door de vier hooge ramen, in een dat ruim een meter vain den groind af was, naar binnen weten te klauteren en zoodoende weer bij haar jongen terecht gekomen. Wel een eigenaardig staaltje van liefde van dit 'dier voor hare jongen. KOEDIJK. De vorige week werd door de vereeniging „wij onderwijzen elkander", onder leiding van de Dames Mej. Mesman als presidente, Mevr. Wassenaar-van Tel als secretaresse en mevr. SlotemakerMolenaar als penningmeesteresse een tentoonstelling gehouden ten huize van den 'heer 'Ws. Butter, van de in den afgelbopen winter vervaardigde handwerken. De zeer rui me kamer leende er zich uitstekend voor om een achttal tafels te plaatsen waarvan een twee tal met ter ppluistering ingezonden artikelen, alle getuigend van een ernstig willen om iets moois tot stand te brengen en door Ide bezoe kers nauwkeurig werd bekekten. Op een zestal tafels waren allerlei vervaardigde artikelen ten toon gesteld, welke voor verloting moesten die nen, er was een pop met volledige uitzet; voor NOORDSCHARWOUDE. Alhier is de. melk met 2 cent per liter afge slagen. ZUIDSCHARWOUDE. De pogingen om de lijsten van den.Vrijheids bond en Anti-Rev. voor de Gemeenteraadsver kiezdng te verbinden zijn afgestuit op de wei gering der Anti-Rev. - I» 'le Za^aD^"dR^d»E'»et,ade™s gende woorden werden gezegd. Ten laatste werden de werkzaamheden gedaan onder ge zellig samenzijn. Het is een mooie tentoonstelling geweest eU de leden hebben eer van hun werk gehad. De presidente dante de aanwezigen. EENIGENBURG. De 15-jarige J. Filmer alhier had het onge- luk over boord van een schuitje in het water te vallen met het noodlottig gevolg dat luj verdronk. PLAATSELIJK NIEUWS welk emoest zijn een meisjesnaam. Ook was er te raden naar een voetbal met een jongens naam. Naar beide prijzen werd ruim geraden. Voor de verloting waren 123 prijzen aanwezig, de eerste prijs is een sprei, tweede prijs kleed voo reen tafel, derde prijs een kussen. De be zoekers kwamen geregeld af en aan; de 50ste bezoekster was Mej. Kramer—Wortel en kreeg een doos met bonbons, de 100ste was Mej. Car rie Groot ook een doos bonbons, de 150ste Mej. Burger uit Alkmaar een nachtzak, de 200ste een bus cacao, was Mej. Marie Boskamp, de laatste bezoeker was Mej. P. Grolleman en kreeg een doos bonbons, totaal bezoekers 222- De presidente, Mej. Mesman was geregeld ter beschikking om inlichtingen te geven; ook Mevr. Wassenaarvan Tel en de penningmees teresse. Aan de kassa verschillende dames- leden zaten om beurten bij de verschillende stands om toe te zien en inlichtingen te geven. Alles was smaakvol gerangschikt en de wanden der kamer met verschillende prijzen behangen. Er is veel werk van gemaakt en een ruim be zoek geweest. Vrijdagsavonds kwamen het be stuur en leden ein genoodigden in de kamer van den heer Butter bijeen welke bijeenkomst ge opend werd door de presidente, Mej. Mesman, waarna door dein Burgemeester uit een 50-tal meisjesnamen, er een getrokken werd, n.l. Geertje. De heer Wassenaar trok den naam van den voetbal, welke was Klaas. De heer Wassenaar hield hierbij een toespraak, waarbij hij hulde bracht aan de vervaardigster van den- eersten prijs, n.l. de sprei; raders voor dë pop waren er 19, welke bij loting werd toegewezen aan den heer P. Zwetsman; raders voor de voet bal waren er 12, welke bij loting 'werd toege wezen aan Cornells B,utter. Na een kleine pauze werd overgegaan tot 'het verloten der prijzen. D eeerste prijs, een sprei, werd gewonnen door Mej. G. de GeusGutker; de tweede prijs een tafelkleed werd gewonnen door Mej. Otto Otto, de derde prijs een kussen werd gewonnen doo rMej. de Wed. Kok—Biersteker, welke uitslag met gejuich werd begroet. Ook het trekken der andere prijzen gaf een' groote ge zelligheid. In de pauze werd een glas wijn ge offreerd, waarbij eenige van waardeering getui- spitse boog aangebracht, waarvan de ruiten in gekleurd glas de wapens bevatten1 van de Fa milie Dymeck, welke familiewapens alle door de Gravin werden aangewezen. Bij de verschil lende wapens, van andere geslachten, die zich met de Dymeck's hadden verwant, behoorde ook een wapen, dat thans door de Gravin werd aangewezen. Zij bediende zich daarbij van een stok, die zij ook bij 'het loopem gebruikte. Dat wapen ken je toch, niet waar, het is dat van je moeder, van een Von Orlenhaus jam mer, echter, dat De Gravin sprak niet verder het 'gaf im mers toch niets, thans nog die mesalliance van haar nicht te beklagen, en ze was verstandig genoeg te bedenken, dat Henny daaraan zeker geen schuld had. Daarna opende zij met een grooten sleutel een zeer gewone, met ijzeren figuren versierde deur en zij stonden in een lange, bouwvallige ruimte, een soort zaal, die haar licht van twee zijden ontving, aan de eene zijde door langwer pige schietgaten, aan de andere zijde door ven sterramen, waarvan de matglasruiten in lood waren gevat. Het metselwerk was beschadigd en in den vloer waren groote naden gekomen. Dit was de oude zaal', verklaarde de oudtante, de feestzaal van den stichter van dezen Burg. Was dat ook een Dymeck? vroeg Hen ny, waarbij blijkbaar haar belangstelling voor haar adelijke familie ontwaakte. Vermoedelijk wel, want de Dymecks stam men af, naar den uitgang van den naam te oordeelen, van Wendisch bloed, en het is zeker, dat deze Burg van Wenden gebouwd werd. Hij ligt namelijk in oen dal Dttitsche ridders bouwden hun burchten op hoogten en bergen. De gravin en haar achternicht liepen de zaal door aan het einde waarvan de oude dame een deur opende, die toegang gaf tot een lange, smalle gang, die zijn licht ontving door ronde muurgaten. Aan het einde was een wenteltrap, die de Gravin beklom, terwijl haar nicht volgde. Een uitroep van verrukking en bewondering kön Henny zich niet weerhouden te slaken, toen zij een veertig treden hoog waren geklom men en een niet al te groote ruimte betraden met een koepeldak, gesteund door een mach tige zuil, in het midden aangebracht. Buiten de deur, waardoor de dames binnen waren ge komen, een ruwe plompe houten deur met een houten sluitboom zoinder sjpt, zag Henny aan der R. K. Kiesvereenigi'ngtis besloten hun lijst met die der Anti-Rev. te verbi|nden, wat intus- schen is geschied. ZUIDSCHARWOUDE. De Heer Kos alhier heeft wegens drukke werkzaamheden bedankt als directeur van het Muziekgezelschap te Callantsoog. VAN ALLES EN NOG WAT Er zijn in het liegen verschillende graden. Men kan jokken, men kan een onwaarheid spreken, men kan liegen en men kan liegen alsof het gedrukt sstaat. Dat klimt zoo langzamerhand op. Maar dan is er nog een hoogere vorm van liegen, welke men fantasie noemt. Wanneer een mensch fantasie heeft en hij heeft bovendien de gave van het woord of de pen, of hij is in staat om het op het doekl met penseelen vast te leggen, dan heet hij een kunstenaars. Waarmee niet gezegd wil worden,; dat kunstenaars leugenaars zijn, dat zij verre. Maar wanneer een gewoon mensch doet, wat een kunstenaar doet, zijn fantasie den vrijen loop ge ven, dan wordt hij wel vaak voor leuigenaar en be drieger uitgemaakt. En het kind, dat fantaseert, en de onwaarschijnlijkste dingen vertelt als waarheid het heeft ze in z'n verbeelding toch ook werkelijk1, doorleefd is er vaak nog erger aan toe. Dan( krijgt het een draai om z'n ooren en de oudeluj zeggen tegen mekaar: „Ik begrijp niet, waar ie de leugens vandaan haalt." En ze denken dat ze de fantasie van den kleinen kunstenaar er met ranselen uit kunnen krijgen. In Amsterdam had een familie een daghitje van een jaar of veertien in dienst. Een fantaste. Als ze in een andere omgeving geboren was en bete» onderwijs had gekregen was ze misschien reeds op weg een beroemd schrijfster te worden, nu ze eenmaal was die ze was, zocht ze bevrediging voor haar fantasie in de bioscoop en werd daghitje. Maai het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Daghitje te zijn is een erg eentonig bestaan,, zon der ook maar een sprankje voedingsbodem voor een werkzame verbeelding. Ze zou eens wat af wisseling bedenken, iets sensationeels, waarvan ze anderen en zich zelf kon laten griezelen Zaterdagmiddag waren mevrouw en meneer uit gegaan en toen ze tegen een uur of vier thuis kwamen, was het groote gebeuren er. Ze konden de voordeur moeilijk open krijgen. HHet was alsof er aan den binnenkant iets tegen aan lag. Toen ze zich eindelijk naar binnen hadden gewrongen, za gen ze tot hun ontsteltenis het daghitje, dat met de handen op den rug gebonden half tegen de voordeur half tegen een paar fietsen was gerold. -Toen ze losgemaakt was deed ze het, M.lr ver haal. Er was een man binnen gekomen, die baa: het andere einde nog een deur, die edhter m ijzer was beslagen en gesloten was. De drie ramen bevatten met lood ingezette ruiten en onder deze vensterramen waren kunstig uitge sneden banken geplaatst, waarvan men eet schoon gezicht had op de wijde omgeving, na- menlijk den hof en den weg, die van den berg afglooide, benevens de ophaalbrug over de slotgracht. Op de plaats1 waar het vierde venster was aangebracht, was een gat in den muur en een steenen trap gebouwd, waarop het gras en 'het onkruid welig tierdezij ging eenig- treden naar omhoog tot een plat dak met een hooge, breede gemetselde borstwering. Henny stond sprakeloos. Dat was zoo ro mantisch als het maar kon. Zij had niet ge dacht, dat in werkelijkheid dergelijke Burgen nog bestonden, en het scheen haar een wonder toe, dat zij, de eenvoudige Henny König ,uit de prozaische leeraarswoning, de achternicht was eener Burg-Vrouwe. Hier vind ik het 't mooist, tante Klarissa wanneer hier meubelen stonden, hoe verrukke lijk bekoorlijk zou dan deze kamer zijn. Ja, ja, zoo hebben reeds'vele jonge meis jes onzer familie gedacht, en enkelen hebben deze kamer ook laten meubileeren en bewoond, maar ten slotte zijn zij toch weer liever naar het nieuwe gedeelte van het slot teruggekeerd. Had het hier dan gesprookt, tante Kla rissa? De ouc^e Gravin zag met groote verwonderde oogen het jonge meisje aan, dan lachte zij zacht en spotte: Ha, ha, jij bent ook al een van degenen, die zich in een oud gebouw als dit tegelijk spoken denken. Neen, tot een spookslot had de Burg Dymeck het nog miet gebracht. De dames Dymeck, die voor tijden deze kemenade bewoonden, hebben wel meer malen op het platdak gestaan om vroolijke gas ten te zien aankomen of uit te izien naar hare geliefden ,die huiswaarts keerden, maar tpt een daad, die haar tot spookgeest maakten, heeft geen van allen zich beroemd weten te maken. Doch kom thans mee, wij gaan weder tot het nieuwe slot terug. Ik verwacht overigens heden nog twee gasten aan de lunch, trek de beste japon aan, die je hebt meegebracht (Wprdt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2