NIEU WE No 49. IWTËinfóc YtK.EI*ll«0* 52 Donderdag 26 April 1928 82e Jaargang ÜKPUKflR COURAST. de LAN8E DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredeiust." DEPOSITO'S OFFICIEEL Ter-inzage-leggiing van lijsten van candidaten. De Voorzitter vain het centraal stembureau ■oor de verkiezing van de leden van den Raad Ier gemeente Zuid-Scharwoude maakt bekend, dat de lijsten van candidaten voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage zijn ïedergelegd, met vermelding van de nummers n letters der lijsten. Zuid-Scharwoude, 25 April 1923- De Voorzitter voornoemd, VAN SPE'NGLER. DE UITKIJK Wat goed is, gedijt langzaam. Daarom ko men ook ongetwijfeld verzoeningen zoo, moeilijk en met zoo tragen tred tot stand fm het leven. Er moet misverstand uit den weg geruimd, er moeten wonden geheeld en pijnlijke gevoelig heden verzacht worden, eer men elkaar tot nieuwe vriendschap de hand kan reiken. Maar eeds lang voor dit oogenblik aanbrak, was :r, moest er zijn een onmerkbare toenadering, waaruit, langzaam als al het goede, de ver gevensgezindheid, het vergeten ep, laatst van al, de nieuwe—vriendschap groeien zou. Wie :oezagen, merkten het niet, voor de knop dier nieuwe vriendschap in bloesems openbrak. Maar er waren er, die den verborgen groei gadesloegen en ijverig verzorgden en die over de nieuwe lente der verzoening geen oogenblik verbaasd stonden. Zal het in Europa ook zoo gaan? Het lijkt daast dwaas van optimisme om het te ver onderstellen. De haat laait nog van alle kanten op en er is nog geen spoor van toenadering nerkbaar. En tochNeen, zeker niet, het s niet de nieuwe vriendschap, die in aantocht s. Maar voelen we niet even soms 'het frissche briesje van nachterheid, in de zwoele, benau wende atmosfeer? In de samenleving der vol keren is er voor vriendscha pgeen plaats, nog niet. Maar we hebben al veel gewonnen, als r voor het nuchtere verstand een plaatsje 'kan overschieten. En het lijkt soms Laten we ons niet te gauw blij maken. De edevoering van Poincaré te Duinkerken en die an Dr. Rosenberg, den minister van buiten- landsche zaken in den Duitschen Rijksdag ademden nog allerminst verzoening en toenade ring. Maar de redevoering van Curzon in het Hoogerhuis is er op gevolgd. E|n we denken, we meenen' Een drenkeling grijpt zich ook aan een stroo- halm vast, nietwaar? En Europa is als een dren kelipg en nog wel een, die op bet punt staat voor goed weg te zinken. De vraag is maar, of wij, en wij vroegere neutralen niet in de eerste'plaats, ons dat bewust zijn. Wanneer ook de felle tegenstanders van het oogenblik, wier onverzoenlijke strijd de oorzaak is van het drei gend gevaar, zich dat bewust gaan worden, dan kan het nuchter, gezond verstand aan het woord komen. Van Frankrijk noch Duitsch land kan dat oogenbLikkelijk gezegd worden. En van Frankrijk wel het allerminst. Nog pas heeft de Temps zich ver'heuugd over Duitsch land's oeconomischen ondergang, maar blijk- baa nnie tbegrepen welke gevolgen dit voor Frankrijk 'hebben moest. Maar niettemin is er ook in Frankrijk's 'hou ding verandering zichtbaar. En de felle woor den van Poincaré moeten waarschijnlijk even goed als de onverzoenlijke van Rosenberg als oorlogscamouflage dienst doen. Lord Curzon heeft het blijkbaar ook begrepen. En dat taj het uitsprak, is waarschijnlijk wel het meest moedgevende teeken van allen. Wanneer wer kelijk Frankrijk en Duitschland nog in dezelfde onverzoenlijke houding van een paar maanden geleden tegenover elkaar stonden, zou een En- Igelsch minister zich wel gewacht hebben voor raadgevingen en uitspraken, die op de grens van een poging tot bemiddeling liggen. Maar Lord Curzon heeft de verborgen groei kunnen zien. En zijn uitvoerige rede is niet anders be doeld dan als een nieuw malsch regentje voor het teere bloeisel. Vooral Duitschland wordt bewerkt met raadgevingen omtrent een in te dienen voorstel, dat toch eindelijk komen moet om aan het Roer-conflict een eind te maken. Maar het blijft er niet bij. Lord Curzon ziet verder, wanneer hij spreekt .van twee groote volken, die zij aan zij in het hart van Europa geplaatst en tusschen wie er, als er iets als vrede zou moeten komen, een soort van een dracht moet worden gevestigd. Het zou de verzoening moeten zijn, die niet enkel het ver stand zijn natuurlijke plaats weer inruimt, maar die de nieuwe vriendschap brengt. We zijn er ver van af. Eeuwen lang heeft de strijd geduurd tusschen de twee volken. En men kan niet zeggen, dat Engeland steeds den juis ten weg gekozen heeft, om hem te verzoenen. Het heeft zelf te veel belang gehad bij het voortduren van dien strijd, al wenschte het hem dan wel niet in den feilen vorm, zooals hij thans weer aan de Rper gestreden wordt. Engeland heeft den tweespalt op het Europee- sche vasteland noodig om zijn overheerschende positie te handhaven en steunt daartoe de zwak ste partij, dat is Frankrijk. Maar het moet er voor oppassen, in de eerste plaats, dat die zwak ste partij het niet boven het hoofd groeit en in de tweede plaats, dat de strijd Iniet op ver nietiging vain Europa uitloopt. Het heeft belang bij den vrede als ieder volk. En 'zijn natuurlijk gezond verstand zegt het dat duidelijk genoeg. Daarom werkt het thans als een element van verzoening niet enkel tusschen Duitschland en Frankrijk. Want het is hier niet alleen, dat het oogen blik van nieuwe handreiking moet aanbreken. Hongaren en Tsjechen vechten weer aan de grenzen. In Zuid-Slavië dreigen de_ Kroaten ernstiger dan ooit met een revolutie. Polen rinkelt nog telkens met de sabel, om bij al zijn buren het ontzag er in te houden en molesteert nu weer den kleinen Dantziger buurman. En de Grieken rusten een nieuw leger uit. Dit laatste is ongeveer het wonderlijkst van alles. Men zou meenen, dat de Grieksche hei- moed en de Grieksche schatkist na al de avon turen van den laatsten tijd tot op den bodem uitgeput waren. En de Daily Telegraph ver onderstelt dan ook, dat Frankrijk er achter zit, dat na de jongste ervaring met de aan Dr. Chester verleende concessie zijn pro-Turksch- heid snel e'n handig in prp-Grieksche gevoe lens zou hebben omgezet. Voor de nieuwe vre desconferentie te Lausanne, welke reeds ge opend werd, is het in elk geval geen hoopge vend teeken. Maar de Engelsche vredelievend heid zal ook hier misschien veel kunnen red den. Zij gaat blijkbaar zelfs zoo ver, dat een Engelsch blad reeds aanraadt zich uit alle vroeger eTurksche gebieden terug te trekken. Het zou het goede voorbeeld kunnen wor den, dat meer dan goede leerlingen strekt. Wan nee rFrankrijk dat eens aan de Rper en den Rijn deed, Polen in Lithauen en Galicië, Ser vië in Kroatië en ieder volk daar, waar het toch feitelijk niets te maken heeft, dan, ja dan zou de algeheele verzoening eindelijk tot stand kunnen komen misschien. NIEUWSTIJDINGEN Het P. E. N. In de te Amsterdam onder leiding van den heer D. Kooiman, burgemeester van Purme rend, «gehouden vergadering der af deeling Noordholland van de „Vereeniging van Neder- landsche gemeenten", werd uitvoerig bpraao- slaagd over het standpunt der af dee ling met betrekking tot de nieuwe voorstellen van Gede puteerde Staten in zake het P. E. N. De commissie voor electriciteitszaken had aan de vergadering een drietal moties voorge steld ,weJke door den voorzitter werden toege licht. De financieele positie van het P. E. N. laat zich, nu 'de uitkomsten van het bedrijf over 1922 bekend zijn, heel wat gunstiger aan zien dan verwacht werd toen, het vorig jaar, afgevaardigden der afdeeling, als gevolg van het overleg met de provincie, verhoogde tarie ven voorstelden, welke ten slotte door de af- deelingsvergadering grootendeels, 2ij het niet geheel en al, werden aanvaard. Thans wordt deze verhooging door de eltectriciteitscommissie der gemeenten niet meer noodig geoordeeld. Gedeputeerde Staten hebben hun voorstel tot kwijtschelding aan het P. E. N. van 6V2 mil- lioen o-ulden teruggenomen, maa rbhjven hand- havenhun meening dat de „gemeentelijke tarie ven moeten worden verhoogd. Zij willen aan de gemeenten alsnog een termijn stellen om deze te aanvaarden en anders een lijst van de weigerachtige gemeenten aanleggen, die dan bij het afloopen van de geldende contracten de provincie zullen moeten schadeloos stellen voor hetgeen zij naar haar oordeel te weinig betaald hebben. Ook behoudt de provincie zich Voor om in dit geval zelf rechtstreeks aan huis in die gemeenten te gaan leveren, in welk ge val zij bij de tariefsbepaling geheel de vrije hand zou hebben. Verschillende woordvoerders spraken nog het vertrouwen uit, dat de deze week te houden Statenvergadering deze bedreiging van Gede puteerde Staten niet zou sanctionneeren. Zij achten haar onbillijk en niet bevorderlijk aan de goede verstandhouding tusschen provincie en gemeenten. Mocht het echter inderdaad zoo ver komen, dan zouden de .gemeenten één lijn moeten trekken en zich tegen de maatregelen van Gedeputeerde Staten algemeen dienen te verweren. Tegen boeking in debet van hetgeen enkele gemeenten nog altijd niet betalen we gens 50 pet. verhooging op den prijs voor de maximale belasting was echter geen bezwaar. Teil slotte werd op voorstel van den voor zitter besloten, dat zoo noodig in een Volgende vergadering overlégd zal worden welke maat regelen van tegenweer zullen worden geno men, indien het onverhoopt zoover zou móeten komen. Daarna werd aangenomen de volgende gewij zigde bestuursmotie in zake Taricfsverhooging. „De afdeeling Noordholland van de Ver eeniging van Nederl. Gemeenten, kennis ge nomen hebbende van de nadere voorstellen van Gedeputeerde Staten in zake het P. E. N., in zonderheid van de bedreiging om, wanneer de in de vergadering van 28 Aug. 1922 voorge stelde, maar nu blijkens de bedrijfsuitkomsten van het P. E. N. niet meer noodige hoogere tarieven niet worden aanvaard, in gemeenten, waarvoor het contract spoedig afloopt, boven de dan in te voeren hoogere tarieven nog de niet aanvaarde verhooging te verhalen of daar met voorbijgaan van het Gemeentebestuur direct aan huis te leveren; verzet zich met kracht tegen deze bedrei ging". Met bijna algemeene stemmen werd na korte discussie de volgende bestuursmotie aanvaard: Verhooging op de maximale belasting. „De afdeeling Noordholland der Vereeni ging van Nederl. Gemeenten spreekt, evenals in 1919, bij de behandeling van de 50 pet. ver hooging op de maximale belasting, met de meeste klem de groote wenschelijkheid uit, dat het oorlogkopkapitaal met de rente daarvan een gevolg niet van de bedrijfspolitiek van het P. E. N., maar van de crisismaatregelen van het Provinciaal Bestuur, waarvan het grootste deel der gemeenten geprofiteerd heeft als Am sterdam en Haarlem niet ten laste komt, in den vorm van verhoogde stroomtarieven, alleen van de bij het P. E. N. aangesloten gemeenten, maar van de géheelë provincie en dus uit de middelen van de provincie moet worden ge dekt, opdat te zijner tijd de stroomtarieven ver laagd kunnen worden ter bevordering der alge meene electriciteits-voorziening Zij besluit daartegenover al het mogelijke te doen, om de gemeenten, die de 50 pet. verhooging voor de maximale belasting nog niet betalen, tot die betaling te brengen en er voor zóóveel mogelijk toe mede te werken, dat deze gemeenten daar toe desnoods worden verplicht, onder voorbe houd echter, dat op deze verhooging of in an deren vorm voor alle gemeenten te gelijk m de toekomst tariefsverlaging worde toegepast, zoodra dit wegens de financieele uitkomsten van het P. E. N. mogelijk zal blijken." Een zestal afgevaardigden van gemeenten maakten tegen deze motie bezwaar, omdat zij de 50 pet. verhooging niet door hun gemeenten wenschten te laten betalen pf daarover nog na der overleg wenschelijk achtten- De volgende bestuursmotie werd zoinder be raadslaging of stemming aangenomen: Rechtstreeks iieveren aan huis. „De afdeeling Noordholland der Vereeniging van Nederl. Gemeenten besluit ter kennis van de Staten van Noordholland te brengen, dat, afgezien van de in de voorstellen van Ged. Staten vervatte bedreiging, het „rechtstreeks leveren aan huis", overal, waar het gemeente bestuur of een andere instelling, die door dezelf de beginselen van algemeen belang geleid wordt, de taak van stoomdistributie op zich wil nemen, naar haar meening qngewenscht geacht moet worden, zoowel voor de stroom verbruikers als voor het P. E. NI" De aanranding te Rotterdam. In verband met de aanranding van den siga renwinkelier T. J. A. Neijzen, op Zaterdagavond! j.l. in zijn winckel aan de Nieuwstraat, heeft de Rotterdamsche politie heden in bewaring gesteld edn 25-jarigen Poolschen landbouwer M. P. bij genaamd Russie. De heer N. heeft den Pool her kend als de persoon, die hem een slag op het; hoofd heeft gegeven. Eveneens is gearresteerd de 24-jarige bankwerker H. H. P., die er van verdacht! wordt, tijdens het plegen van het misdrijf op den uitkijk te hebben gestaan. Goedkoope aardappelen. De eetaardappelen, welke bij de Noord Holl. tuin, zijn, worden als veevoeder verkocht, daar zij zoo bouwers nog in vrij groote hoeveelheid in voorraad) goed als niets opbrengen. j Te Rossum (Geld.) werd dezer dagen een scheepje met aardappelen beladen tegen 50 cent per li.L. Voor het z.g. „kriel" werd 30 cent be-! taaid. Een Landbouwer uit een naburige gemeente, die een vracht kleine aardappelen (kriel) leverde moest 15 cent rijloon per H.L. betalen, zoodat hij slechts! 15 cent voor de aardappelen ontving. SPORT EN WEDSTRIJDEN ST. PANCRAS. Bekerwedstrijden. Onder leiding van scheidsrechter Smoren- berg werden deze Zondag de wedstrijden om den zilveren Vrone-beker voortgezet. Als eer ste strijdenden kregen we om 1 uur Batavier I van den Helder tegen Alkmaar 3 van Alk maar. Beide clubs van ongeveer gelijke lichaamsgroote en ook wat kracht betrof. Het „zonder geluk vaart niemand wel" kreeg hier weer zijn volle beteekenis. Batavier won den toss, koos 'tvoordeel van den schuin zijdelijk- sche wind, waarvan ze evenwel toch geen voor- Meel hebben genoten... Rust ging in 00. Na rust k) egtn we van beide partijen, wat voor rust tamelijk kalm gespeeld werd, een beter spel te zien. Even popelden de harten, men dacht algemeen dat Alkmaar een punt uit een penalty zou maken. Doch 't schot ging, bewust of onbewust, naast. Einde kwam met 00. Na verlenging was Batavier weer de gelukkige die 'teerst voor de wind speelde, evenwel bracht de verlenging voor beide partijen geen winst. En na loting was Batavier nogmaals gelukkig, zoodat we ze nog eens weer zien. Daarna kre gen we om 3 uur onder dezelfde leiding ons eerste elftal tegen Heiloo I. 't Spijt me te moe ten melden dat ons eerste met 10 Verloor. Men ziet zijn eigen club niet graag verliezen. Er was voor de laatste wedstrijd aardig wat publiek bijgekomen, doch heel wat minder dan de vorige week. Het minder mooie weer zal wel een van de factoren zijn geweest, en missdhien als tweede factor de hooge toe gangsprijs. „Jammer," werd er als grief door 't publiek geuit, „dat we voor deze wedstrijden een verhoogde toegangsprijs moeten betalen. Men behoeft in 't geheel geen groot gezin te hebben om 70 a 80 cents per Zondag kwijt te zijn. Eerst hebben wij ons penningske voor 't verkrijgen van de beker geofferd, waardoor ze dus in staat werden gesteld om deze wed strijden te kunnen laten spelen, dus geheel ex tra, en nu als dankbaarheid voor onze liefda digheid moeten w enog een bijna verdubbeld tarief betalen. Nu mogen er enkele extra uit gaven zijn, daartegenover staat dat die uitgaven! door extra publiek weer gedekt worden, en er dan toch nog genoeg in de recette vloeit. Etrt nu zaf men ons toevoegen, dat men in staat gesteld wordt om tegen matigen prijs seizoen kaarten te verkrijgen, doch deze moesten ze driemaandelijks uitgeven, daar een prijs van f 2.50 en f 1.50 in deze tijdsomstandigheden, in ééns te veel is. Een prijs van f 1.25 of 0.75 valt beter te betalen." We hopen dat ons tweede elftal de volgende week gelukkiger mag zijn. UIT DEN OMTREK ST. PANCRAS. Woensdagavond vergaderden in 't gemeen telijk gymnastieklokaal onder voorzitterschap van den heer A. Schuur, ongeveer 50 personen, daartoe per confocaat opgeroepen, om te ko men tot oprichting van een begrafemisvereeni- ging. Na een kort openingswoord, werd het reglement en verdere bescheiden voorgelezen'. Een zeer uitvoerige discussie ontstond ter zake de vaststelling der premie. Besloten werd dit op een gulden per lid en per jaar te stelleit

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1