nieuwstijdingen en zbodra em gezin b*üveïï S persoden Komt, de kind'ren beneden 16 jaar vrij van premie betaling te laten. Onder deze voorwaarde zal propaganda voor bet doel gemaakt worden, en getracht worden leden aan te werven. Besloten werd de vereeniging als opgericht te beschouwen. Ongeveer 43 aanwezigen gaven zich als lid op. Besloten werd nog geen defini tief bestuur te benoemen, doch de voorloopig inog te regelen zaken, door de thans bestaande voorloopige commissie te doen geschieden. Ge tracht zal worden rentelooze aandeelen bij de burgerij te plaatsen. De heer Jb. de Vries stelde voor dat men het Ziekenfonds „Hulp in Nood';' welk een zoodanig bedrag in reserve heeft, te vragen of zij deze som als renteloos voorschot aan deze nieuwe vereeniging zouden willen geven, 't Voorloopig bestuur kreeg in deze vrij mandaat alle'noodige zaken naar behooren te regelen, waarna over een maand alle leden ter algemeene vergadering zullen wprden opge roepen. Volgde sluiting. KOEDIJK ZUIDEINDE. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de R.K. kiesvereeniging werd met 198 stemmen besloten de lijst niet met de Chr. Hisc. te verbinden. PLAATSELIJK imihUWS OUDKARSPEL. De begrafenisvereeniging te Oudkarspel heeft haar risico en verplichtingen overgedragen aan het Noord-Hollandsch Begrafenisfonds. NOORDSCHARWOUDE. I De loting voor de nummering der lijsten voor de gemeenteraadsverkiezing had tot uitslag: no. i lijst der R. K., 2 lijst der Transportarbeiders, 3 lijst Vrijzinnig Democraten, 4 lijst Anti revolutio nairen. NOORDSCHARWOUDE. Bij de op 23 April j.l. gehou,den aanbeste ding van de Kunstmestcommissie der Vereeni ging „Tuinbouwbelang" alhier werd de leve ring gegund aan de N,. V. „Het Landbouwkan- toor „Noord-Holland" voor de volgende prij zen: ammoniak 20V2 pet. f21.23. chilisalpeter 16 pet. f 16-22. superphosphaat 14 pet. f 3.24 en paientkali 25 pet. f7.34. NOORDSCHARWOUDE. Dinsdag is in Concordia een vergadering ge houden waar de B, en W.'s van de verschil lende betrokken gemeenten tegenwoordig wa ren ter bespreking der plannen van den weg via de Diepsmeer naar Bergen. De burgemeesters en wethouders van Koe dijk en Bergen werden per motorboot afge haald van Koedijk, terwijl toen meteen zoo veel mogelijk de route gevolgd is waar de weg vermoedelijk langs zal komen en een en ander in oogenschouw werd genomen. Ook werd Dins dag begonnen met de voorbereidende werk zaamheden als uitzetten enz. ZU1DSCHARWOUDE. Den isten Mei zal het R.K. Fanfarecorps „Kunst genot," zijn 25-jarig bestaan feestelijk herdenken. ZUlDSCHARWOUDE. Bij de nummering der lijsten voor de gemeen-^ teraadsverkieziog bepaalde het lot als no. I de lijst der Vooruitstrevende Kiesvereeniging, no. 2 Vrijheidsbond, 3 S.D.A.P., 4a R. K. en 4b. Antii revolutionairen. van West Friesland, die hij te grootscK van opzet vond en te kostbaar, daar er 15 millioen mede gemoeid is. Het platteland zou z.i veel beter ge diend zijn met kleinere kanalen, die alle dorpen ran eenige beteekenis met elkaar in verbinding bracht en slechts de helft behoefde te kosten. De heer J. A. Ringers, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, waarschuwde voor te kleine plannen, verdedigde het plan der West Friesche Kanaal^ vereeniging, dat door hem en andere deskundigen na ernstige studie zoo ontworpen was en de be doeling .had de belangen van gehéél West Frieslandi te dienen. Aan het debat werd deelgenomen door den lieer G. S. Vlieger, namens Schuttevaer, den, heer Helder, wethouder, namens de gemeente Scha gen, den heer Slot, burgemeester, namens Broek op Langenaijk, den heer D. de Boer als oud-voor zitter van Noorderkwartier, mr. W. C. Wendeiaar burgemeester, namens Alkmaar, welke laatste van oordeel was, dat de kosten, die belanghebbenden! der streek te betalen hadden, nog wel zouden meen vallen. De directeur-generaal van den landbouw had met genoegen de discussies aangehoord, en meende dat in elk geval ontsluiting van West Frieslandj door kanalen noodig was. Welk plan het beste was, dat der kleinere kanalen van prof. Visser, of dat der grootere der W.F.K. kan hij niet beoordeelen, doch hij hoopte dat men elkander zou weten te vinden en een goed voorteeken was, dat men deze Bl KM IME KM LAND PROV. STATEN. Itti de Staten is het debat pver 'bet P. E. N. begonnen. Verschillende sprekers gispten het beheer en het beleid vajn het bedrijf. DE ZOMERTIJD. I11 de „St.-Ct." van gisteravond is opgenomen een K. B. van 24 April j.l., bepalende dat in 1923 de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd bedoeld in art. 1 der wet van 23 Juli 1908, zal aanvangen den eersten Juni. 1 LANDBOUW IN HOLLANDS NOOkDlRKWARTIER Onder leiding van den heer K. Kuiper werd een algemeene vergadering gehouden der Ver. tot Ont wikkeling van den Landbouw in Holland's Noorder- kwartieri die bijgewoond werd door verschillende! gemeentebesturen, leden der K. v. K. en polderbe sturen en hoogheemraadschappen. In zijn openingswoord heette de voorzitter spe-i ciaai welkom den heer dr. Van Hoek, directeur gen. van den Landbouw, dr. Molhuizen van het Ned. Landbouwcomité, en den burgemeester van Alkmaar. Hij herinnerde er aan, dat het gemeente^ bestuur van Alkmaar, dat hoe langer hoe meer het centrum van landbouworganisaties wordt, steeds bereid is bijzondcren steun te verleenen. Dit verdient waardeering, want hier wordt onder linge samenwerking beoogd om èn stad èn plat teland te steunen. Spi. betreurt dat er zekere onvoldaanheid, heersent bij speciale landbouwvakvereenigingen en meent, dat de leidende figuren moeten opkomen voor de noodzakelijkheid van eensgezinde krachtige) organisatie. j Voor de bestudeering van de te nemen maatre gelen voor grondbelasting werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren D. de Boerf Stompetoren, P. Stapel té Hoogcarspel mr. P. A. Offers te Alkmaar. Betreffende de studie van het vraagstuk der droogmaking van de ZZuiderzee werd een commis sie ingesteld, bestaande uit de heeren C. Nobel, D. de Boer, C. Wijdenes Spaans, A. J. Peeckj Dr. Scheij en S. Smeding. Het bestuur heeft zich gewend tot den directeur-, generaal om te voorzien in het aanstellen van een veeteelt-jconsulent, omdat het bestuur meent, dat deze taak, voor den heer Tukker, die Noord en Zuid-Holland voor zijn rekening heeft, al te omvangrijk is. Tot lid van het bestuur werd in de plaats van den voorzitter, die wegens gezondheidsredenen af trad, gekozen de heer K. Breebaart Jz., die te vens als voorzitter zal optreden. Tot plaats der volgende vergadering werd Purmerend aangewezen, Daar het reeds laat geworden was, verliep de vergadering hierna en werden de verdere punten aangehouden. Verdronken. 1 De landbouwer P. Strijker te Nijeveen (Dr.) vond Maandagavond, drijvende in een sloot, nabij zijn woning het lijkje van zijn 3V2 jarig dochtertje. Waarschijnlijk is het kind bij bloem pjes plukken te water geraakt. Terugbetaling van Duitsche belasting. Te Dinxperlo heeft het gemeentebestuur van het Finanzambt te Wezel bericht ontvangen, dat de belasting, die de Hollandsche arbeiders aldaar, werkzaam bij de ijzergieterij te Issel- burg in 1920—'21 aan het Duitsche rijk moes ten betalen door inhouding van 10 pet. Van hun loon, aan dezen weer zal worden terugbetaald. Heidebrand. Maandagavond is langs de spoorbaan van Assen naar Hooghalen een grootse oppervlakte heide verbrand. De motorspuit uit Assen rukte uit en met vereende krachten mocht het ge lukken den brand te bhisschen. Een laatste rit. Een verdwijnend muziekcorps. Gistermorgen te 10 uur rukte te 's Graven- hage de 'kapel van het tweede regiment huza ren, welke uit bezuinigingsoogpunt wordt opge heven, voor de laatste maal met het geheele regiment uit. Er werd langs verschillende militaire bureelen en langs de woningen van tal van hoofd- en subalterne officieren gereden, In de Mallemolen werd aan den kapelmeester de heer J. Fabriaan, uit het publiek een bloem stuk aangeboden. Na een toespraak van kolo nel Baron van Heemstra, werd aan de kapel, namens dein heer Van 't Sand, hoofdcommis saris van politie, ook een bloemenhulde ge bracht. Roof le Rotterdam. Een Uuitscher is in een pand aan den Toe- rijstuin te Rotterdam beroofd van een porte feuille, inhoudende f900, 100 Belgische francs en 3 Belgische Cheques, te samen een waarde vertegenwoordigend vain f44500- De porte feuille werd uit de Rotte opgevischt. In ver band met dez eberooving is gearresteerd de 29-jarige vrouw J. T. F. Het gevaar van electrische stroom. Twee staaltjes van het gevaar van den electri- schen stroom deelt de Electrotechnische Adviseur bij de Arbeidsinspectie aan het Corr. Bureau me de, welke z.i. verdienen onder de aandacht te wor den gebracht. J Een paar weken geleden bevonden zich op de houten stelling rond een in aanbouw zijnd huis rwee opperlieden. In hunne nabijheid liepen langs de stelling drie blanke electrische leidingen met een onderlinge spanning van 380 volt, welke dienden voor den stroomtoevoer van een electro-motor van een kalkmolen. Daar de draden door het hooger worden der stel ling langzamerhand binnen handbereik waren ge komen, waarschuwde hun patroon de werklieden om niet aan die draden te komen. 1 Een der opperlieden zei echter lachend, dat dit heusch geen kwaad kon, hij had het zijn collega ook wel zien doen. Tegelijkertijd pakte hij één der draden vast, hetgeen in verband met zijn goed g;- isoieerde standplaats op de kurkdroge houten stel ling geen gevaar opleverde. Daar hij het gevaar van den electrischen stroom echter ontkende, was hij zoo dom om tegelijk nog een tweeden draad met de andere hand aan te pakken. PERSNIEUWS Onze dure Spoorwegen. De ontvangsten der NederlandsChe Spoor wegen hebben in '22 bedragen f 175.388.760.09 tegen f 194 223.495.08 in 1921. Dus afgerond hegentien millioen minder. Dit cijfer geeft „De Tijd" te denken. r Zouden er met lagere tarieven geen betere resultaten te bereiken zjjn? vraagt het blad. Want in vergelijking met het buitenland zijn onze tarieven toch schandelijk duur. Een enkel voorbeeld: Een kaartje AmsterdamParijs kost f 16.90 voo rtweede klasse en f 10.85 voor derde. De reis Amsterdam—Roosendaal (afstand 144 kilometer) kost resp. f7 en f4.80. Voor de reis Roosendaal—Parijs, een af stand van 389 kilometer, betaalt men dus enkel f9.90 voor tweede en f6.05 voor derde klasse. Met andere woorden: wanneer de spoorwe gen van Amsterdam naar Parijs onder Neder- landsch beheer werden geëxploiteerd, dan zou de reis van Amsterdam naar de Fransche hoofd stad (afstand 533 kilometer) niet f 16.90 en f10.85, maar f26.voor tweede en f 17.35 voor derde klasse kosten. Het is begrijpelijk, dat de vreemdeling, die voor een reis tweede klasse van Parijs tot aan onze grens slechts f9.90 betaalt, en die men f7 voor den veel korteren afstand van Roo sendaal tot Amsterdam vraagt, het gevoel heeft dat hij wordt afgezet. Hij zal' zich dan ook wel tweemaal bedenken, alvorens de reis naar onze hoofdstad te ondernemen. En het ligt voor de hand, dat de bevolking van onze zuidelijke provinciën, die f7 moet betalen, om eventejs naar Amsterdam te spo ren en die voor de helft naar Brussel en voor een tientje naar Parijs kan,' in zuidelijke rich ting den goedkoopen uitweg zoekt. Met 'het gevolg, dat vele Nederlanders in dezen tijd van malaise tihujis blijven, dat anderen bij voorkeur zoo gauw mogelijk de grens over wippen, om in het buitenland hun geld te ver teren, en dat de vreemdeling, die niet volstrekt noodzakelijk ons land moet bezoeken, zich wel zal wachten, om een reisje op Nederlands pe perdure spoorwegen te ondernemen. En wanneer bij slot van rekening de ont vangsten onzer spoorwegen over één jaar met eventjes negentien millioen terugloopen, be hoeft niemand zich hierover te verwonderen Hij kon toen natuurlijk niet meer loslaten, maar bleef bewusteloos aan de draden hangen. Zijn- patroon had de tegenwoordigheid van geest van twee werklieden toe te roepen dat zij op een lad der staande den getroffene bij het vrijkomen moes-< ten opvangen en ging toen den electrischen stroom, afschakelen. Na het afschakelen van den stroom viel dan ook de getroffene en werd opgevangen.. Gelukkig kon hij, nadat men korten tijd kunstma tige ademhaling op hem had toegepast, in het le ven teruggeroepen worden. Hij had aan beide han den vuj ernstige brandwonden bekomen. Een ander geval van den laatsten tijd, dat blijk geeft van groote onvoorzichtigheid of een nog' maai al te zeer verbreide meening dat een elec trische stroom van 220 volt spanning niet ge vaarlijk is, gebeurde eenige dagen geleden. Een arbeider in een kleine gemeente, met een boven- grondsch electrisch net, was bezig met het reini gen van een dakgoot. Staande op een ladder kwami bij het uitwringen van een dweil deze laatste in aanraking met een in de nabijheid liggende blanke electrische leiding. Daar de natte dweil een zeer goeden geleider vormde, kreeg hij een schok en viel van de ladder. Hierbij had hij het ongeluk om twee ruggewervels te breken. De Electrotechnische Adviseur voornoemd, geeft tj 1 rj r. t". I,- - daarom den ïaad nimmer te werken in de nabijheid Hierna hield Prof. M. F. Visser uitWageningen, van spanning staande ieidingen en deze nooit pene bespreking over de voorgestelde kanalisatie te rajiegi INGEZONDEN (De Redactie neemt voor den inhoud dezer ru briek geen verantwoordelijkheid op zich.) 1 Zuid-Scharwoude, 25 April 1923. Mijnheer de Redacteur. Gelieve het onderstaande in uw blad op te nemen als antwoord op de redevoeringen der heeren C. Kramer en Groen in de R. K. Kies vereeniging alhier. M'n bedoeling is niet, alles uit elkaar te ra felen; voor hem, die lezen en onderscheiden wil en kan, is alles het duidelijkste bewijs, dat ik in m'n critiek den spijker op den kop heb geslagen. 'kWil nog een sprekend voorbeeld geven, met opzet gekozen om te voorkomen me van een of andere voorkeur te vetdenken: In de Commissie van Toezicht op het l.o., gascommissie, college van B en W.. en Bur ger!. Armbestuur, te zamen tellende 12 leden, zitten 6 Vrij'heidsbonders en geen enkele van de S.D.A.P., terwijl die partijen bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen even sterk waren. Waar de heer Groen geen rekening kan houden ,,met de diverse schakeeringen" in het link- sche kamp, schijnt de nuance-Vrijheidsbond voor de R.K. nog al opvallend te zijn, terwijl ze voor de kiezers met een lantaarntje moet worden gezocht. Hier kon dus het punctum staan. „Maar ginds verneem ik oorent die na een laatste woord graag nog een laatster hoo- rren". Hier zij dan verklaard, dat ik nooit of te nimmer, nóch met den heer Kroon, nóch met de heeren van de R. K. kiesvereen. heb gesproken over de verdeeling der wethouders- zetels, en dat het onwaar is, dat de liberaal eerst door de Vrijzinnigen (dat zijn wij vol gens de R.K.) zou zijn gepolst over die ver- gensde.deeling, zooals de heer C. Kramer zegt. Deze moet dit van den Vrijheidsbonder Kroon hebben, en daar wij den heer Kramer niet in staat achten, zoo iets leugenachtigs te ver zinnen, kan thans iedereen begrijpen waar wij de bron van dit kwaad zoeken. Mét dank voor de plaatsing D,U BURCK. BUITENLAND Een aanstaand voorstel van Duitschland. Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, zal de gezant van de Vereenigde Staten te Berlijn, Hough ton, zich op 2 Mei a.s. naar Washington begeven,, teneinde aan president Harding en staatssecretaris. Huglies verslag uit te brengen over den toestand in Duitschland. j De „Vorwarts" schrijft, dat de beraadslagingen van het kabinet slechts langzaam vorderen. Er bestaat nog eenig verschil van meening over de vraag, of door de Duitsche regeering een aanbod met of zonder een bepaalde som moet worden ge daan. Het blad is van meening, dat het doen van een dergelijk voorstel hierdoor niet mag wor den vertraagd. j Zooals men zich herinnert, werd in het Duitsche voorstel van December een bedrag genoemd van 30 milliard. Thans zou de Duitsche regeering posi tief verklaren, dat zij bereid is een schadeloos stelling van 30 milliard te betalen. Koning George naar het Vaticaan. Er is in Engeland heel wat te 'doen geweest over het aanstaand bezoek van Koning George aan het Vaticaan. Vele leden der protestantsche kerk achtten dat verkeerd en in strijd met de tradities en anderen vroegen zich af, hoé dit bezoek te rijmen zou zijn met dat aan het Ita- Brilsche souvereineln. Thans wordï uit Rome bericht, dat er een regeling is getroffen tusschen den Heilig- Stoel en de Britsche legatie pver het bezoek der Bri'tsc'he souvereine. Aangezien het hier betreft een hoofd van een niet-katholieken staat acht men het niet onvermijdelijk, dat de audiëntie van den Pau, wordt vastgesteld op denzelfden dag van d« aankomst te Rome van Koning George en vóór het officieele diner in het Quirinaal, waar gebruikelijke politieke toasten worden gehon den. De Koning van Engeland zal zich dus naar Rome kunnen begeven in zijn hoedank heid van gast van den koning van Italië, <lt hem in het Quirinaal ontvangen zal met de verschuldigde eerbewijzen en daarna, op eea der volgende dagen, zal Koning George een bezoek aan den Paus brengen. Maar, omdat het ceremonieel van het Vati. caan niet wil, dat de gast rechtstreeks van hel Quirinaal zich naar den Paus begeeft, is be sloten, dat op Woensdag 9 Mei Koning George met een rijtuig van het Italiaansche hof 'zal rij. den naar dp Britsche legatie, waardoor jUr[. disch gesproken, zijn verblijf op Italiaansch grondgebied tijdelijk wordt onderbroken. Uit het legatie-gebouw, dus van Britsch gebied, rijd r de Koning vervolgens in een auto van het Vaticaan, met het Pauselijke vlaggetje getooid en waarvan de chauffeur de Pauselijke livrei draagt, naar het paleis van den Paus, waar Pius XI den Engelsc'hen koning met groote plechtstatigheid zal ontvangen. Groote boschbrand in Amerika. In New Jersey brak een groo'te boschbrand yuit, welke 30.000 acres boschgrond geheel ver woestte, berievens 23 huizen en een kerk. Op een gegeveïT oogenblik naderde het vuur tot op eer- halve mijl afstand van de hangar, waarin het groote luchtschip wordt gebouwd^ dat dezen zomer de reis naar de Noordpool zal moeten ondernemen. Een veranderde wind richting en een plotselinge regenbui voorkwa men echter dit gevaar. Alle inwoners verzamelden' zich, om1 als vrij willgiers de beroepsbrandweercorpsen uit zes omringende steden te helpen. Het had in veer- tien dagen niet geregend en het buitengewoon warme weder van de laatste dagen' had alles uitgedroogd. Men denkt, dat het vuur ontstaan is door vonken uit een locomotief. Verscheidene keeren moesten de vrijwilligers talrijke branden, welke aan alle kanten ont stonden, tegelijk bekampen. De overwaaiende vonken yetoorzaakten verschillende branden op Staten-eiland in de haven van New-York. Dez egeweldige brand veroorzaakte meer dan een mill'ioèn stoffelijke schade. Een ge- heele fabriek van massa-artikelen werd totaal verwoest. Het raadsel van de „dikke Berfha". De heer Léon Daudet heeft dezer dagen een opzienbarend artikel gepubliceerd onder den titel „Het raadsel van de Dikke Bertha'f, waarin hij de merkwaardige stelling poneert, dat het vermaarde verdragende kanon, dat Pa rijs heeft beschoten van 23 Maart tot 9 Augus tus 1918, niet zou hebben bestaan. „Men heeft niets gevonden wat gelijkt op dt wonderbaarlijke ontdekking van een kanon, dal 140 K. M. ver zou dragen. Omtrent het mechanisme van die buitengewone uitvinding heeft ons geen enkele nauwkeurige inlichting bereikt". Daudet kómt vervolgens tot de conclusie, dat het bewuste kanon niets anders zoh 'zijn geweest dan een electrisch kanon, dat onhoor- haar afgevuurd zou kunnen worden het- geen dan 'de feitelijke uitvinding zou zijn en dat in een fabriek of op een terrein in de omgeving van Parijs zou zijn opgesteld. Naar aanleiding van dit artikel heeft de „Ma- tijn" zich tot de deskundigen van het Fran sche departefnent van Oorlog gewend, waar het 'blad o. m. het volgende ten antwoord kreeg: „Er bestaat geen raadsel van de Dikke Ber tha. In strijd met hetgeen in het artikel wordt gezegd, bezitten wij wel nauwkeurige inlich tingen omtrent de Dikke Bertha. Amerikaan- sc'h eofficieren hebben in 1919 zulke kanonnen gezien in de Oostenrijksche Skoda-fabrieken. De nauwkeurige gegevens, welke zij ons toen verstrekt hebben, zijn sedert dien bevestigd; wij zijn in het bezit van de Duitsche plannen. De Dikke Bertha was in hoofdzaak niets an ders dan een marinekanon, evenals de 35 c.M. kanonnen die Duinkerken beschoten, doch met een kaliber van 21 cM. of daaromtrent, het geen den schootsafstand vergrootte. Uiterlijk verschild edit kanon in geen enkel opzicht van de kanonnen, welke men gewoonlijk gebruikt behalVe wat de lengte van den loop betreft, welke 30 k 35 M. bedroeg, terwijl het marine- kanon van 35/ cM. een lbop heeft van slechts 20 M. lengte. Ook was het geen electrisch kanon; er werd alleen een speciaal soort kruit voor gebruikt." Ook omtrent de gebezigde projectielen zijn nauwkeurige bijzonderheden bekend, verklaar den de geskundigen. Zij waren niet zwaarder dan ongeveer 100 K.G. De inwendige lading schijnt uit twaalf kilo toliet te hebben bestaan- Deze omgebouwde marinekanoninen net schijnen er zes geweest te zijn "welke deze projectielen lanceerden, werden bediend door Duitsche zeelieden onder bevel van een admi raal .Het is een merkwaardig feit, waarvan de waarheid ons bewezen is door een in ons bezit gekomen Duitsch document, dat de Duit scher op 24 Maart 1918 uit het Fransche offi cieele communiqué vernamen, dat hun projec tielen den vorigen dag te Parijs waren 'ingesla gen. Dit communiqué luidde, zooals men zich zal herinneren: „De vijand heeft Parijs met een verdragend kanon beschoten." Dé bedieningsmanschappen van het kanon,

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2