NIBU WE fTf [Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No 50. ««lie. ffiunm si Zaterdag 28 April 1828 le Blad 82e Jaargr.r g i k per 3 maanden fl,15 J. H. KEIZER. LANGIDIJKIR COURANT. Deze courant^verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags.l &B0NNEIEÜT8FKUB REDACTEUR-UITGEVER BUREEL: H'oordscharwoude. PB IJ8 1) E K A D EBTENIl.BNl Vai 1—1 regel» 75 ct., elke regel meer 15 et. Sroote letten of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend Brieven reohtstreek» een den Uitgever, DU Nummer bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLAD. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. □onderdag te Schagen Hotel „Vredelust." BRAND- EN INBRAAVRIJE KLUISINRICHTING. REVUE VAN DE WEEK 24 April'- Een lange, drukke en zeker toet onbelang rijke parlementaire week de op Vrijdag 20 April geeindigde. Beide Kamers van de Staten Generaal waren in volle actie- Het Lagerhuis begon met aan te vatten de wijziging van Kies wet, Prov. Wet en Gem. Wet, vooral met het oog op de nieuwe samenstelling (den lOen Juli; van den Senaat, onder kracht van de Evenre dige Vertegenwoordiging. Minister Ruys heeft bier een zege behaald»ditmaal'. En Z.Exc. be- dan ook met te waarschuwen dat hij ingrij pende amendementen niet zou kunnen aan vaarden- 't Geldt hier ziei de minister „een kunstig opgetrokken gebouw, d&t bij het verplaatsen van een steen zou kunnen ineen storten." Volgens dit ontwerp wordt dit land verdeeld vier groepen, die den lOen Juli 23 leden van de Eerste Kamer zullen kiezen, bestemd om in af te treden, en 25, wier mandaat m 1929 afloopt. Om de drie jaren worden dus voortaan senatoren gekozen, wier mandaat zes jaren duurt. De oppositie van vrijz. democratische zijde legen de strekking van deze regeling gevoerd, eindigde met zich zij 't noode terug te trekken voor het „onaannemelijk", dat van de groene tafel tegen het amend.-Oud j.I. werd gericht. Een „surprise" bracht het plipts-opgedoken voorstel-Beumer, dat de strekking had om den Stemplicht af te schaffen. Minister Ruys gaf toe, dat de stemplicht practisch niet kan wor sen volgehouden. Strafvervolging van de dui zenden gevallen, waarin kiezers en kiezeressen niet ter stembus gaan, is onmogelijk. De Re geering liet dan ook de beslissing San de Ka mer over. 't'Leek inderdaad of dr. Beumer suc ces zou hebben. Maar, de dhr. historischen weigerden het amendement te steunen, het initiatief in deze aan de Regeering overlatend. Aanvankelijk scheen de Katholieke fractie voor te zullen stemmen, doch zij nam „haar draai" en stemde tenslotte tegen het voorstel-Beumer. Daarbij kwam ook nog, dat de Van Houten- sch «afgevaardigde me.j mr. van Dorp, die Woensdag1 'het voorstel-Beumer had gesteund er Donderdag eensklaps... tegen bleek te zijn. Men kent het oude rijmpje: „Souvent femme var ie,, Bien fpl qui s'y fiel" Diet voor stel-dr- Beumer duikelde Donderdag met 42—39 stemmen. Maarl 't: is slechts uit- siel Weldra zal de Regeering zelve het ini tiatief nemen tot afschaffing van de stemplicht. De eerbied voor de wet-gelijk de heer Schaper betoogde, eischt dat. Bij het ontwerp tot .wijziging der kieswet is nog o.a. door de Regeering overgenomen een amendement, volgens hetwelk 't voortaan met mogelijk is, dat echtgenooten tesamen in Prov. Staten of Gemeenteraad zitting hebben. Dat het ontwerp op 24 April met vlag en wimpel zou worden zou wordein goedgekeurd, stond rotsvast. Tenslotte behandelde de Tweede lea rner de werkloosheids-interpellatie van den heer v. d. Tempel. Die natuurlijk uitliep op een motie. Ditmaal strekt zij om de Kamer te doen Uitspreken, als. ha,ax oordeel, dat bjj de Rijks- subsidieering tegen de werkloosheidsverzor ging geen voorwaarden aan de Gemeenten mo gen gesteld, welke geen verband houden met de werkloosheidsvoorziening. De kwestie der aantasting van de gemeentelijke autonomie door de Regeering was bij dit debat schering en inslag. Toen de Kamer den 20en April tot Dinsdag uiteenging tot den 24en, was men nog lang niet gekomen tot het einde dezer discus sie!... Van het meeste belang is, dat minister Ruys heeft toegezegd, dat de werkverschaffing die eind April zou worden stopgezet, na die maand zal voortduren, waar de stand der werk loosheid dit noodig maakt. Dat was een belofte, die in den lande met vreugde zal zijn verno men. Ik stip nog aan, dat het ontwerpje tot vereeniging van de gemeenten Venhuizen en Wijdenes Vrijdag j.I. de gebruikelijke oppositie uitlokte van den heer Zijlstra, tegenstander van gemeenten-samenvoeging. Het werd na vrij lang debat goedgekeurd met 4—29 stemmen. Van de jongste „faits et gestes" onzer sena toren zij aangeteekend, dat de Begrootingen van Onderwijs en Justitie zijn afgedaan. En na twee ochtenden debats, waarin er storm loop was als nooit te voren, naar de tribunes der Eerste Kamer, is Donderdag j.I. het voor stel-Braat tot afschaffing van den Zomertijd verworpen, door den Senaat met 35-tegen 9.. stemmen. De Plattelander kondigde aan, dat hij zal volhouden!... Hij geeft den kamp niet op. Inmiddels zal dit jaar, in verband met de dienstregeling der spoorwegen, de zomertijd eerst op 1 Juni ingaan- De Rijksmiddelen over Maart 1923 bleven ruim 4V2 ton beneden de raming en brachten ruim 33 ton minder op dan de derde maand van 1922. Zeer ernstige cijfers. Diie er op wijzen, dat minister de Geer's pessimistische verwach tingen over de eindcijfers der Begrooting voor 1924 niet overdreven schijnen?... Op het Be zuinigingscongres te Amsterdam, ook door den minister van Financien bijgewoond, is in de afgeloopen week vooral door het welsprekend woord van mr. Vissering nog eens herinnerd, hoe extra stevig „aanpakken" en „durven" nu onvermijdelijk is. Wij leven in onverminder de crisis, hier en daar zelfs sterker-drukkende dan nog kort geleden het geval' was- De direc tie der Spoorwegen blijft allerlei bezuinigings plannen beramen of uitvoeren, in den regel tot gevolg hebbend: inkrimping van personeel. De concurrentie op allerlei gebied is heel fel. Tot de „meest geteisterden" behooren velen op het terrein der muziek. Zoodat de Toonkunste- naarsbond reeds om verlaagde'spoorwegtarie ven heeft gevraagd om de concurrentie in de oostelijke grensprovinciën waar die het sterkst zich openbaart te kunnen volhouden, zoo mo gelijk. Een „lichtpuntje" is het besluit van minister de Visser om kwijt te schelden de voorschot ten, in 1920 door het Rijk aan onderwijzers ge geven. Het ontwerp daartoe was wel' te ver wachten, maar bij zulke dingen is zeker in onzen tijd houvast van groote waarde... Aan het departement van Oorlog is men bezig plannen voor te bereiden tot het samen smelten van verschillende legerdeelen. En in verband daarmede zouden van begin Mei ver schillende opper- en hoofdofficieren met pen sioen gaan. Minister de Geer heeft 't duidelijk genoeg gezegd in de Eerste Kamer; ook in de defensie-uitgaven moet het snoeimes met forsche hand gezet. En mr. de Geer's invloed in den Raad der Ministers is thans 'zeer stellig, niet minder dan die van mr. Ruys de Beeren- brouck, den kabinetsformateur. In hoever zich ook daarin de verhouding, nu bestaande tus schen de Katholieke en de dhr. historische staatspartijen openbaart, laat ik verder onaan geroerd. Als'steeds een zeer uitgebreide criminaliteits rubriek. In de Hofstad had men: „débacle" van de Alg. Coöperatieve Landbouw Mij-, met arrestatie van den directeur; het in hechtenis nemen te Delft van drie Hagenaars, verdacht van uitgebreide oplidhterijen, in verband met z.g. bouwplannen- Tegen den directeur van de gefailleerde „Zuid-Hollandsche Crediet-vereen, werd twee jaar geëischt door de Haagsche rec&tbank. Een extra-sluwe poging tót oplich ting van de Rotterdamsche Bankvereeniging door den internationaal-beruchten guit werd op het' uiterste nippertje gelukkig verijdeld. Te Amsterdam werden de directeur van hotelrHeuf en zijn echtgenote in hechtenis gesteld, onder verdenking van bedriegelijke bankbreuk. Te Rotterdam drongen gemaskerde bandieten een woning binnen. In den Haag had men het allerdroevigst ge val van een jonge moeder, die met haar kind te water sprong, wijl de man en vader als matroos had „geteekend". De drenkelingen werden gered en behouden. Moge voor deze arme vrpuw de levensstrijd wat wordeh ver licht! Tot de jongste ongevallen behoort ook dat tusschen Eysden en Visé, waar twee treinen in botsing kwamen bij welke collisie een remmer uit Maastricht 'is gedood en enkele passagiers zijn gekwetst. Het „roode haantje" deed zich ook in de jongste week weer danig gelden. Te Maartens dijk (Utr.) woedde een geweldige brand, die een uitgebreide boerderij in de asch legde. Gevormd is deze week, waarin op 19 April de "-47ste verjaardag van Prins Hendrik werd gevierd, het comité fer huldiging van mr. Goeman Borgesius' nagedachtenis. Over de Eerste Kamer, die eind Juli zal worden geboren, is reeds bekend, dat men er den oud-ministers Lely en Rink, de Vrijheids- bonders, een plaats zal inruimen. Een rechtstreeksche luchtdienst ParijsAm sterdam zonder landing te Brussel is op komst. Tusschen dejeuner en diner van Groot Mokum naar de „Ville Lumière" gaan en terug, zal welhaast mogelijk zijn Ik herinner mij best met menschen te hebben gesproken uit den tijd, toen de reis den Haag- Parijs, per diligence, acht dagen vorderde. BUITENLAND. Lord Curzon, de Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in het laatst van de vorige week een redevoering gehouden, wel ke van groot belang schijnt te worden voor de ontwikkeling van den internationalen toestand in het algemteen en van den toestand, gescha pen door de schadevergoedmgskwestie en de bezetting van het Ruhrgebied in het bijzonder- Men zal zich herinneren, dat wij de vorige week geschreven hebben over de redevoeringen door Poincaré en den Duitsdien Minister van Buitenlandsche Zaken Rosenberg gehouden. Wij wezen er toen op, dat de beide standpun ten nog even ver van elkaar verwijderd waren als vroeger en dat het onwaarschijnlijk was, dat Duitschland en Frankrijk zolnder bemidde ling tot elkaar zouden komen. Doch bemidde ling werd door Frankrijk ten sterkste afgewe zen, hetgeen dezer dagen door Poincaré in een te Void gesproken rede nog eens Werd be vestigd. 1 Reeds vele malen was de kwestie der scha devergoeding en de bezetting van het Ruhr gebied in het Engelsche Parlement besproken en de Britsche regeering is nooit verder gegaan dan zich te onthouden van bemiddeling, daar zooals gezegd deze door Frankrijk niet zou worden geaccepteerd en zelfs zou worden be schouwd als een onvriendelijke daad. Lord Curzon heeft thans in het 'Hoogerhuis een rede gehouden, welke zoo niet een poging tot bemiddeling dan toch zeker een richting aangeeft, waarlangs eventuueel een oplossing van het funeste conflict zou kunnen worden verkregen. Aan den eenen kant Frankrijk i!n principe het recht toekennende op schadever goeding binnen te krijgen, afkeurende, heeft Lord Curzon aan den anderen kant Duitschland in overweging gegeven het initiatief tot een voorstel te doen, zonder dat dit een capitulatie zou behoeven te beteekenen. De geheele rede van den Engelschen Minister van Buitenland sche Zaken sprak van verzoening en het is een verheugend feit, dat afgezien van de Fransche ohauvinisten de rede algemeene instemming vond. Uit dez erede en uit de gebeurtenissen die thans reeds hebben plaats gehad of zijn aange kondigd, blijkt dat de Engelsche regeering meerdere malen heeft geconfereerd met den vertegenwoordiger van Duitschland. Het ge- .volg van een en ander is dan ook, dat de Duit- sche regeering in ieder geval zal antwoorden op de redevoering van Lord Curzon en 'het is bijna zeker dat Duitschland zich, natuurlijk onder eenig voorbehoud, zich zal bereidverkla- ren tot het houden van besprekingen over de schadevergoedingskwestie en het geven van waarborgen. Met uitzondering van de Communisten en de Duitsch-Nationale Volkspartij wordt de Regee ring van Cuno thans door alle partijen gedre ven in de richting van het doen van een voor stel. Ook in Duitschland is men den huidigen toestand thans moe en verlangt men naar het einde van het bijna oneindige conflict over de schadevergoeding. Wat er eventueel na een Duitsch voorstel tot het houden van besprekingen zal gebeuren, is nog niet te zeggen. Het is bijna niet aan te nemen, dat Frankrijk een positief Duitsch voor stel zonder meer zal afwijzen, daar het geschil tusschen Frankrijk en Engeland daardoor on getwijfeld weer vergroot zal worden, de tegen stellingen tusschen beide landen weer meer aan den dag zullen treden. Een definitief be sluit heeft de Duitsche regeering o phet oogen- blik, dat wij dit schrijven nog niet genomen, doch alles wijst er op, dat nog deze week of althans in het begin van de volgende week een Duitsch voorstel te verwachten is. De toestand in het Ruhrgebied en het Rijn land blijft dezelfde. De Franschen hebben op enkele punten de bezetting een weinig uitge breid. Te Lausanne is in het begin dezer week de conferentie met de Turken hervat. De conferen tie heeft zich gesplitst in drie Commissies ter behandeling van de verschillende kwesties. Wellicht dat deze conferentie een beter resul taat zal opleveren dan de vorige. Wat er in Rusland geschiedt, is niet geheel bekend. Een strenge censuur wordt te Moskou gehandhaafd waardoor betrouwbare berichten ontbreken. Het schijnt evenwel, dat de matige elementen eenigszins de overhand krijgen, daar bijvoorbeeld het proces tegen den Aartsbis schop Tichon voorloopig is uitgesteld. Boven dien zouden Krassin, Tsjitserin en Krestinsky dat zijn zij, die door verschillende conferences met het buitenland in aanraking zijn gekomen, onder bedreiging van ontslagname ernstig aan gedrongen hebben op een voorzichtige buiten landsche politiek, welke zich ook1 moet uiten in het staken der processen tegeti de geeste lijkheid. UIT DEN OMTREK. HEERHUGOWAARD. Alhier is het woonhuis van den heer M. totaal afgebrand. Ook de inboedel ging geheel in vlammen op. HEERHUGOWAARD. Door ons plaatsgenootje Tr. de Graaf ia met gunstig gevolg het toelatingsexamen afge xlegd voor de Normaalschool te Hoorn, x Ze is oud-leerlinge van school no. 3 al hier, later van de U.L.O. te Noordscharwoude. HEERHUGOWAARD. Het gemeentebestuur heeft aan C. Beers alhier opgedragen den verbouw van school no. 1, welke mede in dienst zal worden genomen voor R. Kath. onderwijs. De aanneemsom is f3725. Mede was ingeschreven door Bot en Borst voor f 1818, W. van Duin voor f 1825 en A. Kalf voor f4000. WAARLAND. Toen de 78-jarige D. alhier de kachel naar de zolder zou brengen, had hij het ongeluk boven van de ladder te vallen, daar deze uit gleed. Hoewel hij zich niet ernstig bezeerd heeft zal hij toch wel een poosje het bed moe ten houden. De. kachel was totaal1 kapo.t.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1